Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Vk79 είπε:

Σε καταλαβαίνω....αλλά 

Υπομονή και όλα θα πάνε καλά 

Πολλές κοπέλες έχουν αιματακι χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι κακό 

 

Ίσως είναι η ιδέα μου,ίσως όχι,αλλά νιώθω πως ξεπρηστηκε το στήθος μου και πως μέσα στην κοιλιά μου δεν έχω πλέον τα έμβρυα...Είναι απαίσιο συναίσθημα και δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. Ούτε να φάω θέλω,ούτε να πιω νερό,μόνο τα φάρμακα μου πήρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ίσως είναι η ιδέα μου,ίσως όχι,αλλά νιώθω πως ξεπρηστηκε το στήθος μου και πως μέσα στην κοιλιά μου δεν έχω πλέον τα έμβρυα...Είναι απαίσιο συναίσθημα και δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. Ούτε να φάω θέλω,ούτε να πιω νερό,μόνο τα φάρμακα μου πήρα

Πες μας ότι ένιωθες τα έμβρυα πριν!!!! Χαλάρωσε. Τζάμπα χαλάς τη ψυχολογία σου κορίτσι μου. Καμία μια δε ξέρει τι θα γίνει. Να είσαι αισιόδοξη όσο μπορείς. Σε πολλές κοπέλες έχει συμβεί. Δε σημαίνει ότι θα χάσεις το μωρό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ίσως είναι η ιδέα μου,ίσως όχι,αλλά νιώθω πως ξεπρηστηκε το στήθος μου και πως μέσα στην κοιλιά μου δεν έχω πλέον τα έμβρυα...Είναι απαίσιο συναίσθημα και δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. Ούτε να φάω θέλω,ούτε να πιω νερό,μόνο τα φάρμακα μου πήρα

Κοριτσι μ μην ανησυχείς! Μίλα με τον γιατρό σου κ ακολούθησε τις οδηγίες του. Πολλές το έχουμε πάθει... ίσως χθες κουράστηκες λίγο παραπάνω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα 

παρακολουθω τις συζητήσεις εδώ και καιρό με ενδιαφέρον και έτσι θα ήθελα και εγώ την εμπειρία/ γνώμη σας. Έκανα εμβρυομεταφορα στις 19/02 με πρώτη θετική χοριακη στις 28/02, 476. 
μετα από 2 μέρες άλλη με 1610 και μετά από 2 μέρες 4700. Μετέφερα ένα φρέσκο και ένα κρυοσυντηρημενο έμβρυο 5ης μέρας. 
Η ερώτηση είναι η εξής: μετά τη θετική χοριακη σας έκαναν εξετάσεις αίματος να δουν τα επίπεδα των ορμονών, και έπειτα σας είπαν θα κάνετε ενέσεις και θα παίρνετε τα εξής φάρμακα; Επίσης επειδή ζω μονιμα στο εξωτερικο και ο γυναικολόγος μου ειναι εκεί, μπορώ να ζητήσω από τον εξωσωματικό μου εδώ να μου κάνει υπέρηχο πριν ταξιδέψω;

σας ευχαριστώ πολύ και καλή σας μέρα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά συγχαρητήρια κορίτσι μου. Με το καλό να δεχθεις το παιδάκι σου. Εγώ απλά θα σου πω πως όπως και να έχει, θα πήγαινα οπωσδήποτε πριν φύγω στον εξωσωματικο μου για υπέρηχο και οδηγίες πριν ταξιδέψω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ο γιατρός σας μετά από πόσες ημέρες σας είπε να κάνετε χοριακη; Εμένα μου είπε μετά από την ετ 14 ημέρες. Δύο φίλες που ρώτησα μου είπαν ότι ο γιατρός τους τους είπε 14 ημέρες μετά αλλά απ' την ωοληψια. Όχι την εμβρυομεταφορα. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Blue Velvet said:

Καλημέρα κορίτσια, ξύπνησα πριν λίγο και είχα ροζ αίμα στο σερβιετακι..Πήρα τον γιατρό τηλ και είπε πως ίσως είναι από το σαλοσπιρ και να μην πάρω άλλο σήμερα. Μου είπε να μείνω ξαπλωμένη και να του τηλεφωνήσω το απόγευμα. Έχω τρελαθεί από την αγωνία,κλαίω ασταμάτητα και νιώθω ότι δεν έχω τίποτα στη μήτρα μου..Νιώθω απαίσια και δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα εγκυμοσύνης...

Καλημέρα. Μόλις διάβασα αυτό που έγραψες... Δεν θυμάμαι όσα είχες γράψει για την αγωγή που ήδη παιρνεις  αλλά να σε ρωτησω παλι τι αγωγή σου έχει δώσει? Σου έχει δώσει utrogestan? Αν όχι μηπως να τα ξεκινήσεις? Επίσης μήπως έκανες κάποια κίνηση? Δουλειά πηγαινες αυτές τις μερες? Πσντως υπάρχουν πολλες γυναίκες που βλέπουν λίγο ροζ κατά την εγκυμοσυνη κ δεν ήταν τίποτα σοβαρό, μπορεί να είναι κ από την προσπάθεια των εμβρύων να εμφυτευτουν καλυτερα στη μήτρα σου. 

Ξέρω ότι αυτό που θα πω είναι αδυνατον να γίνει όμως προσπαθησε να ηρεμήσεις, όλα καλά θα πάνε, ξάπλωσε κ σκέψου θετικά. 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Margie38 said:

Κορίτσια καλημέρα 

παρακολουθω τις συζητήσεις εδώ και καιρό με ενδιαφέρον και έτσι θα ήθελα και εγώ την εμπειρία/ γνώμη σας. Έκανα εμβρυομεταφορα στις 19/02 με πρώτη θετική χοριακη στις 28/02, 476. 
μετα από 2 μέρες άλλη με 1610 και μετά από 2 μέρες 4700. Μετέφερα ένα φρέσκο και ένα κρυοσυντηρημενο έμβρυο 5ης μέρας. 
Η ερώτηση είναι η εξής: μετά τη θετική χοριακη σας έκαναν εξετάσεις αίματος να δουν τα επίπεδα των ορμονών, και έπειτα σας είπαν θα κάνετε ενέσεις και θα παίρνετε τα εξής φάρμακα; Επίσης επειδή ζω μονιμα στο εξωτερικο και ο γυναικολόγος μου ειναι εκεί, μπορώ να ζητήσω από τον εξωσωματικό μου εδώ να μου κάνει υπέρηχο πριν ταξιδέψω; 

σας ευχαριστώ πολύ και καλή σας μέρα! 

Συγχαρητήρια !

Εμένα μετά την 2η χωριακή, μου είπαν να πάω στην γυναικολόγο μου πλέον και μέχρι τότε να συνεχίζω κανονικά να παίρνω ότι φάρμακα έπαιρνα (cyclacur, utrogestan , παιδική ασπιρίνη) .

Ο γυναικολόγος μου απο την άλλη, μου έδωσε πολλές εξετάσεις να κάνω.

1 hour ago, Laky said:

Κορίτσια ο γιατρός σας μετά από πόσες ημέρες σας είπε να κάνετε χοριακη; Εμένα μου είπε μετά από την ετ 14 ημέρες. Δύο φίλες που ρώτησα μου είπαν ότι ο γιατρός τους τους είπε 14 ημέρες μετά αλλά απ' την ωοληψια. Όχι την εμβρυομεταφορα. 

Εγώ έκανα 10 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά (5ης ημέρας).

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Καλημέρα. Μόλις διάβασα αυτό που έγραψες... Δεν θυμάμαι όσα είχες γράψει για την αγωγή που ήδη παιρνεις  αλλά να σε ρωτησω παλι τι αγωγή σου έχει δώσει? Σου έχει δώσει utrogestan? Αν όχι μηπως να τα ξεκινήσεις? Επίσης μήπως έκανες κάποια κίνηση? Δουλειά πηγαινες αυτές τις μερες? Πσντως υπάρχουν πολλες γυναίκες που βλέπουν λίγο ροζ κατά την εγκυμοσυνη κ δεν ήταν τίποτα σοβαρό, μπορεί να είναι κ από την προσπάθεια των εμβρύων να εμφυτευτουν καλυτερα στη μήτρα σου. 

Ξέρω ότι αυτό που θα πω είναι αδυνατον να γίνει όμως προσπαθησε να ηρεμήσεις, όλα καλά θα πάνε, ξάπλωσε κ σκέψου θετικά. 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσι μου, παίρνω τρεις φορές τη μέρα utrogestan ενδοκολπικα,τρεις φορές trisequens από το στόμα και το βράδυ μια ένεση prolutex. Είμαι στο σπίτι και δεν νομίζω να έκανα κάποια απότομη κίνηση,απλά ξυπνησα σήμερα και είχα ροζ αίμα. Ο γιατρός είπε πως ίσως είναι από την σαλοσπιρ και να μην πάρω σήμερα. Προς το παρόν ελαττώθηκε το αίμα και θα τον πάρω το απόγευμα να δούμε τι θα κάνουμε. Τρομερό άγχος η όλη διαδικασία,τόσο στην ωοληψια και στην εμβρυομεταφορα όσο και τώρα.. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι τα καλύτερα❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, παίρνω τρεις φορές τη μέρα utrogestan ενδοκολπικα,τρεις φορές trisequens από το στόμα και το βράδυ μια ένεση prolutex. Είμαι στο σπίτι και δεν νομίζω να έκανα κάποια απότομη κίνηση,απλά ξυπνησα σήμερα και είχα ροζ αίμα. Ο γιατρός είπε πως ίσως είναι από την σαλοσπιρ και να μην πάρω σήμερα. Προς το παρόν σταμάτησε το αίμα και θα τον πάρω το απόγευμα να δούμε τι θα κάνουμε. Τρομερό άγχος η όλη διαδικασία,τόσο στην ωοληψια και στην εμβρυομεταφορα όσο και τώρα.. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι τα καλύτερα❤️

Έχεις δίκιο. Πολύ ψυχοφθόρο η όλη η διαδικασία. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου, καλησπέρα σε όλες. Είμαι χάλια, βγήκαν τα αποτελέσματα της χοριακής μου. Μηδέν. Είμαι στα πατώματα, κλαιω απο την ώρα που το έμαθα κ τώρα προσπαθω να μαζέψω τα κομμάτια μου.. Δεν ξέρω πως θα ορθοποδησω πσλι μετά από αυτό... Σαν περυσι 7/3 είχα παλινδρομη την 8η εβδομάδα απο φυσική συλληψη κ τωρα 8/3 άλλη μια αποτυχία... 

Δεν ξέρω αν έχω κουράγιο πια, είμαι σε ηλικία που φοβάμαι πολυ αν θα καταφέρω να έχω παλι δικά μου ωάρια.. εκτός από την οικονομική εξάντληση.. 

  • Λυπημένη/-ος 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Κορίτσια μου, καλησπέρα σε όλες. Είμαι χάλια, βγήκαν τα αποτελέσματα της χοριακής μου. Μηδέν. Είμαι στα πατώματα, κλαιω απο την ώρα που το έμαθα κ τώρα προσπαθω να μαζέψω τα κομμάτια μου.. Δεν ξέρω πως θα ορθοποδησω πσλι μετά από αυτό... Σαν περυσι 7/3 είχα παλινδρομη την 8η εβδομάδα απο φυσική συλληψη κ τωρα 8/3 άλλη μια αποτυχία... 

Δεν ξέρω αν έχω κουράγιο πια, είμαι σε ηλικία που φοβάμαι πολυ αν θα καταφέρω να έχω παλι δικά μου ωάρια.. εκτός από την οικονομική εξάντληση.. 

Όλα τα δικιά με το μέρος σου! Υπομονή θα κάνεις και όταν είσαι έτοιμη θα προσπαθήσεις πάλι!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Κορίτσια μου, καλησπέρα σε όλες. Είμαι χάλια, βγήκαν τα αποτελέσματα της χοριακής μου. Μηδέν. Είμαι στα πατώματα, κλαιω απο την ώρα που το έμαθα κ τώρα προσπαθω να μαζέψω τα κομμάτια μου.. Δεν ξέρω πως θα ορθοποδησω πσλι μετά από αυτό... Σαν περυσι 7/3 είχα παλινδρομη την 8η εβδομάδα απο φυσική συλληψη κ τωρα 8/3 άλλη μια αποτυχία... 

Δεν ξέρω αν έχω κουράγιο πια, είμαι σε ηλικία που φοβάμαι πολυ αν θα καταφέρω να έχω παλι δικά μου ωάρια.. εκτός από την οικονομική εξάντληση.. 

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου.. Πρεπει μα ηρεμησεις κ να δωσεις λιγο χρονο πριν παρεις αποφασεις για τα επομενα βηματα. Ειναι δυσκολος ο δρομος.. αλλα νομιζω πως ολες που φτασαμε μεχρι εδω.. όλα τα μπορουμε! Ευχομαι να μην σε παρει απο κατω κ συντομα να εισαι ετοιμη να ξαναμπεις στην μαχη..! ❤❤

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Κορίτσια μου, καλησπέρα σε όλες. Είμαι χάλια, βγήκαν τα αποτελέσματα της χοριακής μου. Μηδέν. Είμαι στα πατώματα, κλαιω απο την ώρα που το έμαθα κ τώρα προσπαθω να μαζέψω τα κομμάτια μου.. Δεν ξέρω πως θα ορθοποδησω πσλι μετά από αυτό... Σαν περυσι 7/3 είχα παλινδρομη την 8η εβδομάδα απο φυσική συλληψη κ τωρα 8/3 άλλη μια αποτυχία... 

Δεν ξέρω αν έχω κουράγιο πια, είμαι σε ηλικία που φοβάμαι πολυ αν θα καταφέρω να έχω παλι δικά μου ωάρια.. εκτός από την οικονομική εξάντληση.. 

Κορίτσι μου κουραγιο,είναι λογικό να κλάψεις και να στεναχωρηθεις, αλίμονο. Ξεκουράσου και μιλα με τον γιατρό σου,εκείνος θα σε καθοδηγήσει και θα σου δώσει τις κατάλληλες συμβουλές. Δεν τελείωσε τίποτα,είναι απλά μια ατυχία. Σου εύχομαι μέσα απ' την ψυχή μου τα καλύτερα ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...