Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας!Kate πως εισαι?Εγω βρισκομαι 9 μερες πριν την αιμοληψια και την ληψη του ραδιενεργου ιωδιου(για το ολοσωμο)και απο χθες αρχιζω να νοιωθω τα ποδια μου να μη με κρατανε,ειμαι εξαντλημενη και εχω καθημερινα πονοκεφαλο!Φυσικα ολα αυτα απο το βαρυ υπο-θ που θα συνεχιζω να πεφτω ολο και περισσοτερο!Τι μαρτυριο!Μονο εμεις που το περναμε καταλαβαινουμε πως ειναι να μην εχεις καθολου μεταβολισμο!Απο οτι βλεπω και εσυ συμφωνεις με αυτα που λεμε περι προληπτικου ελεγχου και εχεις απολυτο δικιο!Υπαρχει πιθανοτητα να εχεις καλες ορμονες αλλα οχι υπερηχο και το αντιστροφο!Εγω μονη μου ανακαλυψα οτι και οι ορμονες και ο υπερηχος δεν ηταν καλοι,απο ιατρικα περιοδικα(τοτε δεν σερφαριζα),δηλαδη ουτε στις δυο εγκυμοσυνες μου γνωριζω αν ειχα προβλημα ,γιατι κανενας γιατρος δεν ενδιαφερθηκε!Δηλαδη μονες μας πρεπει να κανουμε καποιες κινησεις,αφου ενημερωθουμε!Kate για το ολοσωμο σου δινουν καψουλα η υγρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κα απο μενα. Κate καλη και γρηγορη αναρρωση. Sonia, το βαρος του σταυρου σου αν μπορουμε να το ελαφρυνουμε με την παρουσια μας εδω, να ξερεις οτι θα το κανουμε.

Αναρωτιεμαι μηπως επειδη εμεις ειμαστε μεσα στη δυνη του κυκλωνα, γινομαστε πιο καχυποτπες και ισως υπερβολικες μερικες φορες. Αυτο το λεω για την περιπτωση της Λενιας.

Εστω για προληπτικους λογους,για να αποκλεισει και την ελαχιστη πιθανοτητα, θα επρεπε ο καθενας που εχει υποψια, να κανει το σωστο τσεκαρισμα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia,σε ευχαριστω για την συμπαρασταση σου!Απο το πρωι εχω παρει τρια δυνατα χαπια για ημικρανια η οποια παντα μου δημιουργειται απο αυτη τη κατασταση(πολλες φορες ο υπο-θ δημιουργει πονοκεφαλους,ας το εχουν υποψην,οσες εχουν και αυτο το προβλημα),και κρυωνω πολυ(πολυ παγωμενο προσωπο).Πραγματικα ειμαστε ολες καχυπτοτες,γιατι η καθεμια μας εχει τα δικα της προβληματα,τα οποια ομως πηγαζουν απο αυτον τον αδενα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! είσαστε όλες καλά; εγώ ήσυχα και σταδιακά επανέρχομαι στην καθημερινότητά μου. όσο γι αυτά που συμβουλεύετε τη Λένια sonia kai georgia συμφωνώ ότι πρέπει να συμβουλευτεί κι άλλο γιατρό. θα πω μόνο ότι και οι δικές μου ορμόνες ήταν ανεπηρέαστες από τον όζο που είχα που έδειξε μόνο ο υπέρηχος και στη συνέχεια η παρακέντηση με υπόνοια τότε θηλώδη ca όπου επιβεβαιώθηκε με το χειρουργείο. τόσα χρόνια με δύο βέβαια φυσιολογικές εγκυμοσύνες δεν μου είχε πει ένας γιατρος να κάνω και έναν υπέρηχο για το θυροειδή γιατι πολύ απλά οι ορμόνες ήταν εντάξει.

Παρομοίως κι εμένα!!! Μόνο ο υπέρηχος έδειξε, οι ορμόνες μου όσες φορές είχα κάνει ήταν τέλειες!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!!

Να ξέρετε πως είναι μεγάλη παρηγοριά και βοήθεια που υπάρχετε στην ζωή μου, έστω και μ'αυτόν τον τρόπο... Ξέρω πως δεν είμαι μόνη και υπάρχουν άτομα που παιρνάμε ταυτόχρονα αυτό το παλιομαρτύριο!!!

Είστε στην σκέψη μου πολύ συχνά... Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω...

Ελπίζω έστω με όσα καταθέτουμε από τα προσωπικά μας βιώματα να βοηθήσουν πολύ κόσμο και όσα εμείς αργήσαμε να αντιληφθούμε να τα πάρουν χαμπάρι εγκαίρως και να μην τραβιούνται όπως εμείς...

Περιμένω ακόμα μια απάντηση από το εξωτερικό και μετά θα είμαι σίγουρη για την απόφαση που θα πάρω. Το σίγουρο είναι πως δεν θα το αφήσω αλλά θα το παρακολουθώ στενά!!!

Φιλιά σε όλες σας και καλή δύναμη!!!

Sonia εμένα στις ημικρανίες με βοηθούν πολύ τα NUROFEN (έχω ιγμορίτιδα που από αλλεργική έγινε χρόνια και παρουσιάζεται κατά διαστήματα, δεν παίρνει θεραπεία και μου προκαλεί απίοστευτες ημικρανίες και είχα φτάσει σε σημείο να παίρνω Launaride και να μην με βοηθάει και πολύ)!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μονες μας πρεπει να κανουμε καποιες κινησεις,αφου ενημερωθουμε!Kate για το ολοσωμο σου δινουν καψουλα η υγρο?

Κάψουλα, εμένα ήταν 5 μιλικιουρί!!! Η διαδικασία ήταν ακριβώς όπως και στο μεγάλο ιώδιο μόνο που αντί σε καμπάνα μολύβδου η κάψουλα ήταν τώρα σε πλαστικό κυπελλάκι, αλλά με την ίδια πιπέτα (για να μην έρθω σε επαφή με την κάψουλα) το πήρα, με δύο ποτήρια νερό, ένα πριν και ένα μετά και με κράτησαν 1 ώρα μέχρι να πιω τουλάχιστον άλλα τρία ποτήρια νερό και να πάω τουαλέτα!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kerasw,σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!Πραγματικα,αρκετες φορες ενω ολοι βρισκονται διπλα μου,νοιωθω αρκετα μονη,διοτι δεν μπορουν να καταλαβουν ακριβως πως ειναι να μην εχεις μεταβολισμο και να πεφτεις καθε μερα και πιο πολυ,οπως επισης η μεγαλη αγωνια των αποτελεσματων,για το αν ξεπερασαμε το προβλημα μας η οχι,οπως βεβαια καθε καρκινοπαθης.Πραγματικα ολες σας ειστε καταπληκτικες και η συμπαρασταση σας μεγαλη!!!Τι ακριβως εκανες με εξωτερικο?Εστειλες το ιστορικο σου καπου και περιμενεις απαντηση?Αν ειχα η θα εχω στο μελλον καποιο προβλημα,θα ψαχτω με Γερμανια και αν χρειαστει θα παω εκει(εχω και γερμανικη υπηκοοτητα).Αν θελησεις κατι συγκεκριμενο πες μου και θα σε βοηθησω.Οσο για τις ημικρανιες,το NUROFEN δεν μου κανει τιποτα!Εχω βρει μεγαλη λυση(δεν γινομαι χαλια πια,με εμετους και τρομερους πονους) ,με το MAXALT και σε πιο ηπια κατασταση,το προλαβαινω με δυο LONARID.Οταν ειμαι σε καλη κατασταση με σωστη δοση θυροξινης,ειμαι πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! είστε όλες καλά; εγώ είμαι καλά.sonia σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς πριν από λίγες μέρες περνούσα κι εγώ τα ίδια. όπως λες κι εσύ μόνο αυτοί που περνάνε τα ίδια μπορούν να σε κατανοήσουν. πρέπει να κάνουμε όμως υπομονή και προσευχή να πάνε όλα καλά. εμένα η προσευχή μου έδινε πολλές φορές κουράγιο και δύναμη. όσον αφορά τα συμπτώματα η εξάντληση ήταν φοβερή. δεν ήθελα να πηγαίνω πουθενά (και ήταν γιορτές), τα παιδάκια μου δεν τα πήγα και πολλές βόλτες τις γιορτές γιατί ένιωθα βαριά και ασήκωτη. η διάθεση πεσμένη και τα νεύρα στο φουλ! να σκέφτεσαι μόνο ότι σε μια βδομαδούλα τελειώνουν αυτά! καλή δύναμη το λοιπόν. το ιώδιο ήταν κάψουλα και σε μπουκαλάκι όπως ήταν και και το μεγάλο ιώδιο. το ήπια και μου είπαν φύγε τώρα! και περιπλανιόμουν στη σαλονίκη.ευτυχώς είχε καλή μέρα! στο σταθμό πήγα με τα πόδια! kerasw εύχομαι τα καλύτερα απο δω και στο εξής!! σας χαιρετώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες σας!!Αν και ειμαι πολυ χαλια και με δυνατα παυσιπονα,μου δινει αφανταστη χαρα και συγκινηση αυτη η επικοινωνια που εχω με ολες σας(μιας και δεν εχω ουτε δυναμη,ουτε διαθεση να βγω εξω)!Μετραω αντιστροφα τον χρονο που θα ξαναπαρω θυροξινη,αν και δεν συνερχεσαι αμεσως(θελει κανενα μηνα)!Πραγματι Kate,τα νευρα ειναι στο φουλ(αφορμη ψαχνεις για να εκραγεις,γιατι ολα σου φταινε)!Χθες πηραμε εναν αρτοπαρασκευαστη και ξεχνιεμαι με το να κανω πειραματα,μεχρι επιτελους να φτιαξει ενα σωστο ψωμι(δεν το καταφερα ακομα)!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Σονια, σε σκεφτομαστε και καλα κανεις που ασχολεισαι με θεματα που σου αποσπουν τη σκεψη. Εργασιοθεραπεια με οποιο τροπο μπορεις.

Κερασω, Κate, καπου εδω γυρω ειμαστε ολες για παρεουλα και συμπαρασταση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!!

Ακόμα κι αν δεν έχω τίποτα να πω, μπαίνω κάθε μέρα και 2 και 3 φορές και διαβάζω και περιμένω νέα από όλες σας...

Sonia μου είσαι καθημερινά στην σκέψη μου όπως και η Kate! Είστε στις ευχές μου και στις προσευχές μου για γρήγορη ανάρρωση και λιγότερα προβλήματα...

Sonia λίγες μέρες έμειναν και ξέρω ότι είναι πιο μεγάλη η ουρά από τον γάιδαρο αλλά τουλάχιστον βλέπεις φως στην ακρούλα... Κουράγιο και δύναμη...

Kate τα αποτελέσματά σου πότε θα βγούν??? Τελιά στην Αθήνα είναι πιο αυστηροί με την ραδιένεργεια... Φανταστείτε μου είπαν αν πάρω ταξί από το νοσοκομείο για το σπίτι στην μισή ώρα να αλλάξω ταξιτζή... Ούτε κουβέντα για βόλτα εκτός σπιτιού για 2 μέρες...

Georgia σου στέλνω την καλημέρα μου και τα φιλιά μου...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας κοριτσια! οπως σας ειχα πει, μιλησα με το γιατρο και ειπαι οχι για υπεριχο θυροειδη αλλα τελικα πηρα την αποφαση να των κανω, αλλα δυστοιχος ραντεβου μου εκλεισε για Απριλη :(

(στο νησι που ειμαι δυστοιχος εχουμε μια ενδοκρινολογο) που εγω ειδη θα εχω κανει την εξωσωματικη!

Τι να κανω?


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια! οπως σας ειχα πει, μιλησα με το γιατρο και ειπαι οχι για υπεριχο θυροειδη αλλα τελικα πηρα την αποφαση να των κανω, αλλα δυστοιχος ραντεβου μου εκλεισε για Απριλη :(

(στο νησι που ειμαι δυστοιχος εχουμε μια ενδοκρινολογο) που εγω ειδη θα εχω κανει την εξωσωματικη!

Τι να κανω?

Δεν υπαρχει κανενα διαγνωστικο κεντρο καπου κοντα σου? Ουτε καποιο νοσοκομειο??? Τι να σου πω βρε κοριτσι μου. Εμεις προσπαθουμε να επισημανουμε τη σημασια της σωστης λειτουργιας του αδενα. Αν εσυ πιστευεις οτι ολα ειναι ΟΚ, τοτε ξεκινα τη διαδικασια της εξωσ. Και να πεις οτι κοστιζει ιδιαιτερα??? Νομιζω γυρω το 80αρι!!! Και σιγουρα θα σου δωσουν ιατρικη γνωματευση αρα θα δεις αν χρηζει και ενδοκρινολογικη ματια.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα διαγνωστικο κεντρο καπου κοντα σου? Ουτε καποιο νοσοκομειο??? Τι να σου πω βρε κοριτσι μου. Εμεις προσπαθουμε να επισημανουμε τη σημασια της σωστης λειτουργιας του αδενα. Αν εσυ πιστευεις οτι ολα ειναι ΟΚ, τοτε ξεκινα τη διαδικασια της εξωσ. Και να πεις οτι κοστιζει ιδιαιτερα??? Νομιζω γυρω το 80αρι!!! Και σιγουρα θα σου δωσουν ιατρικη γνωματευση αρα θα δεις αν χρηζει και ενδοκρινολογικη ματια.

georgia μου εγώ δεν είπα ότι είναι όλα ΟΚ καί κατανοώ ότι προσπαθείτε να επισημάνετε τη σωστή λειτουργία του θυροειδή αδένα δέν είπα το αντίθετο.

Ούτε το κοστος υπολογίζω.


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλο μηνα!!!! μιλησα με το γιατρο ειπαι οτι δεν εχω προβλημα θυροειδη και να μην κανω υπεριχο υπαρχει αλλο προβλημα που δεν το ηξερα, μαζι με της εξετασεις του θυροειδη του εστειλα και κατι αλλες εξετασεις οπως χολιστερινη και μου ειπαι οτι πρεπει να παω σε παθολογο να μου δωση χαπακι γιατι επιρεαζει την ολη διαδικασια. οτι απορεια ειχα μου λυθεικε.
georgia μου εγώ δεν είπα ότι είναι όλα ΟΚ καί κατανοώ ότι προσπαθείτε να επισημάνετε τη σωστή λειτουργία του θυροειδή αδένα δέν είπα το αντίθετο.

Ούτε το κοστος υπολογίζω.

Λενια μου, ζητω συγνωμη αν παρερμηνευσα τα γραφομενα σου αλλα εγω ελαβα την εντυπωση οτι σε καθησυχασε ο γιατρος τοσο που θεωρεις τον υπερηχο ανουσιο.Δηλαδη απο τις εξετασεις σου ο γιατρος θεωρει περισσοτερο σημαντικη την χοληστερινη και οχι την τυχον υπαρξη οζων!!!!!! Εχω εκπλαγει οχι με σενα αλλα με τον γιατρο σου!!!

Ισως ομως να ειμαστε κι εμεις υπερβολικες γιατι οπως ειπα, εχουμε δυανυσει τον ποταμο και βρεθηκαμε στην αντιπερα οχθη. Ευχομαι να ειναι ολα αυτα περιττα γαι τη δικη σου περιπτωση γιατι σιγουρα θελουμε μονο το καλο ολων μας!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Λενια καλησπερα!Ας αφησουμε τον υπερηχο!Τι σου ειπε ο γιατρος σου για τις τιμες του Τ3 και Τ4 που ειναι ανεβασμενες(ειδικα η Τ3 παρα πολυ),οτι ειναι πολυ καλες και δεν θα σου τις διορθωσει με φαρμακευτικη αγωγη?Αν ναι,πηγαινε τουλαχιστον στη μια ενδοκρινολογο του νησιου να δεις τι θα σου πει και αυτη,πριν ξεκινησεις την επομενη εξωσωματικη!Αν οχι σε αυτην,τουλαχιστον σε εναν παθολογο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...