Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καληπέρα σε όλες και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!!

Συγγνώμη για τα greeknglish αλλά έγγραφα έγγραφα και δεν μου πέρασε από το μυαλό!!!

Οι χειρούργοι που με έχουν δει και με παρακολουθούν είναι (θεωρητικά πάντα μιλάμε) κορυφαίοι στον τομέα αυτόν...

Sonia εσένα η ΤG σου πού βρίσκεται???

Για ενδοκρινολόγο δεν έχω ιδέα ποιός είναι κορυφαίος ή όχι, αυτός που με παρακολουθεί έχει εξειδίκευση σε εγκύους με πρόβλημα στον θυρεοειδή και τον διαβήτη και είναι σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο... Τώρα το να σας πω???

Ευτυχώς το κουράγιο μου δεν το έχω χάσει ακόμα απλά καλούμε να πάρω μια πολύ πολύ δύσκολη απόφαση (αν θα το κάνω το χειρουργείο ή όχι) και να πάρω εγώ το ρίσκο των επιπτώσεων και δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να το κάνω!!!!

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες και εύχομαι η περιπέτεια μας να μας κάνει μόνο πιο δυνατές!!!

Φιλιά και καλό βράδυ!

κοριτσι μου να σου ευχηθω καλη δυναμη και αν μπορεις να μου λυσεις μια απορεια! το ραδειενεργο ιωδιο ειναι αυτο που καταστρεφει τον θυροειδη? σε ρωταω γιατι αν ειναι αυτο ο ενδοκρινολογος μου μου ειχε απαγορευσει να το κανω επειδη προσπαθω και εγω για παιδακι και μου ειπε οτι βλαπτει τα ωαρια. αν θες ρωτησε τον γιατρο σου για σιγουρια.


an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

kVTXp3.png?fNTTgvXF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Tania μου το ραδιενεργό ιώδιο απορροφάται από τα κύτταρα του υπολλειπόμενου θυρεοειδή και όσους λεμφαδένες νοσούν από καρκίνο και τα καταστρέφει, δεν τα εξαφανίζει απλά τα κάνει να μην λειτουργούν και τα συρρικνώνει...

Ραδιενεργό ιώδιο σε πιο μικρή ποσότητα παίρνουμε και σε κάθε σπινθηρογράφημα (για έλεγχο μεταστάσεων πχ είναι περίπου 5 μιλικιουρί και σου λένε να μην μείνεις έγκυος για ένα 4μηνο).

Σε όλες τις βιβλιογραφίες βρίσκεις πως αν θες να κάνεις παιδιά άμεσα και έχεις τον συγκεκριμένο τύπο καρκίνου επιβάλλεται να κάνεις εγχείρηση και μετά ιώδιο γιατί ο περιορισμός είναι μόνο για 6-12 μήνες. Κι ο λόγος είναι ότι επειδή το ιώδιο αποβάλλεται μέσω των ούρων κατά 90% και πιο λίγο με ιδρώτα, δάκρυα και κόπρανα, και οι ωοθήκες βρίσκονται κοντά στα νεφρά και την ουροδόχο κύστη όπου για τουλάχιστον 3-5 μήνες υπάρχει ραδιενέγεια από το ιώδιο.

Επιπλέον το ιώδιο απορροφάται μόνο από τα όργανα που πάσχουν και απομακρύνονται από τις φυσικές διόδους. Άρα εκτός από τα υπολλείματα του θυρεοειδή και όσουν λεμφαδένες πάσχουν δεν απορροφάται από πουθενά αλλού... Πως θα βλάψει τις ωοθήκες???

Διάβασα σε διατριβές ότι από 800 μιλικιουρί και πάνω προκαλείται υπογονιμότητα ενώ μέχρι τα 300 μιλικιουρί (συνολικά να έχεις πάρει κι από θεραπεία κι από σπινθηρογραφήματα) δεν προκαλέιται τίποτα...

Από 300 ως 800 απλώς έχεις αυξημένες πιθανότητες για αποβολή.

Όσους γιατρούς όμως κι αν ρώτησα, ενδικρινολόγους, γυναικολόγους, χειρούργους, καρδιολόγους μου είπαν ότι η δράση του ραδιενεργού ιωδίου είναι παροδική και εξαφανίζεται μετά από 6-8 μήνες ολοκληρωτικά!

Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι και 1000 μιλικιουρι να χρειστεί να πάρω σε όλη μου την ζωή παιδιά θα κάνω!

Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως τέτοια πράγματα δεν πρέπει να τα αφήνεις, στην εγκυμοσύνη λόγω υπερδιέγερσης του οργανισμού και παραγωγής ορμονών, προβλήματα που δεν έχει μια γυναίκα πριν την εγκυμοσύνη μπορεί να εμφανιστούν (πχ διαβήτης ή πίεση κλπ).

(Μετά την εγκυμοσύνη μπορεί να εξαφανιστούν μπορεί και όχι...)

Αυτό σημαίνει μου είπε πως ένα κύτταρο κατά την διάρκεια της εγκυμοσυνης μπορεί να πολλαπλασιαστεί με ταχύτατους ρυθμούς και αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα να χρειαστεί να διακόψεις την εγκυμοσύνη ή ακόμα και μέτα αν δεν την διακόψεις να είναι τα πράγματα πολύ δύσκολα...

Οπότε αφού η συνηθισμένη δόση θεραπευτικού ιωδίου για θηλώδες Ca είναι 100 μιλικιουρί γιατί να μην ξεμπερδεύεις εξαρχής και να μην ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις????

Άσε που μετά αν έχεις παιδάκι δεν θα μπορείς για ένα μήνα να το δεις, να το αγκαλιάσεις, να το φιλήσεις...

Εμένα με βάλαν σε καραντίνα 15 μέρες από τον αντρα μου και τα αδέρφια μου και γενικά από όσα άτομα είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και 1 μήνα από μικρά παιδιά και εγκύους και κόντεψα να φρικάρω 3 εβδομάδες κλεισμένη στο σπίτι...

Να βλέπω τον άντρα μου για 2 ώρες καθε μέρα και σε απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων και να μην μπορώ να χωθώ στην αγκαλιά του!

Και εκείνος να με κυνηγάει σαν μικρό παιδί , να ζητιανεύει ένα φιλάκι και να έρχεται κρυφά την νύχτα στο δωμάτιο που κοιμόμουν και να με χαζεύει και να με χαϊδεύει μέχρι να τον πάρω χαμπάρι και να βάλω τις φωνές... Να έχω και το άγχος μην πάθει τίποτα κι αυτός από το ιώδιο... Σκέψου να είχα κι ένα μικρό μωράκι... Θα είχα τρελαθεί σίγουρα....

Ρώτα πάντως κι άλλους γιατρούς και ψάξε και στο διαδίκτυο...

Νομίζω πως είναι λίγο υπερβολικός ο γιατρός που σου το είπε...

Ο γυναικολόγος σου τι λέει?


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλημερα!Με τα λεγομενα της Κerasw θυμηθηκα ολο τον Μαρτιο που ημουν σε καραντινα μεσα στο υπνοδωματιο!!Ο αντρας μου κοιμοταν στο σαλονι και οποτε επρεπε να παω τουαλετα η κουζινα,ελεγα σε εκεινον και στα παιδια μου να κλειστουν μεσα για να περασω εγω!Για πολλους που δεν γνωριζουν, τα ρουχα μας,οι πετσετες μας, τα σεντονια μας τα πιατα μας,επρεπε να πλενονται ξεχωριστα!Μαγειρεμα με γαντια και προσοχη να μην ακουμπησεις τα τροφιμα,τουαλετα δυο-τρεις φορες το καζανακι!Οσο δε για οποιαδηποτε συνομιλια,τεσσερα μετρα αποσταση!Φυσικα για την απεραντη μοναξια που νιωθει κανεις δε το συζηταμε!Τα πραγματα που ειχα στο νοσοκομειο αντι να τα αφησω στο μπαλκονι για ενα μηνα για να φυγει η ραδιενεργεια,οπως μου ειπαν οι γιατροι,τα πεταξα ολα!Kate75 και Kerasw εσεις τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Tania μου το ραδιενεργό ιώδιο απορροφάται από τα κύτταρα του υπολλειπόμενου θυρεοειδή και όσους λεμφαδένες νοσούν από καρκίνο και τα καταστρέφει, δεν τα εξαφανίζει απλά τα κάνει να μην λειτουργούν και τα συρρικνώνει...

Ραδιενεργό ιώδιο σε πιο μικρή ποσότητα παίρνουμε και σε κάθε σπινθηρογράφημα (για έλεγχο μεταστάσεων πχ είναι περίπου 5 μιλικιουρί και σου λένε να μην μείνεις έγκυος για ένα 4μηνο).

Σε όλες τις βιβλιογραφίες βρίσκεις πως αν θες να κάνεις παιδιά άμεσα και έχεις τον συγκεκριμένο τύπο καρκίνου επιβάλλεται να κάνεις εγχείρηση και μετά ιώδιο γιατί ο περιορισμός είναι μόνο για 6-12 μήνες. Κι ο λόγος είναι ότι επειδή το ιώδιο αποβάλλεται μέσω των ούρων κατά 90% και πιο λίγο με ιδρώτα, δάκρυα και κόπρανα, και οι ωοθήκες βρίσκονται κοντά στα νεφρά και την ουροδόχο κύστη όπου για τουλάχιστον 3-5 μήνες υπάρχει ραδιενέγεια από το ιώδιο.

Επιπλέον το ιώδιο απορροφάται μόνο από τα όργανα που πάσχουν και απομακρύνονται από τις φυσικές διόδους. Άρα εκτός από τα υπολλείματα του θυρεοειδή και όσουν λεμφαδένες πάσχουν δεν απορροφάται από πουθενά αλλού... Πως θα βλάψει τις ωοθήκες???

Διάβασα σε διατριβές ότι από 800 μιλικιουρί και πάνω προκαλείται υπογονιμότητα ενώ μέχρι τα 300 μιλικιουρί (συνολικά να έχεις πάρει κι από θεραπεία κι από σπινθηρογραφήματα) δεν προκαλέιται τίποτα...

Από 300 ως 800 απλώς έχεις αυξημένες πιθανότητες για αποβολή.

Όσους γιατρούς όμως κι αν ρώτησα, ενδικρινολόγους, γυναικολόγους, χειρούργους, καρδιολόγους μου είπαν ότι η δράση του ραδιενεργού ιωδίου είναι παροδική και εξαφανίζεται μετά από 6-8 μήνες ολοκληρωτικά!

Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι και 1000 μιλικιουρι να χρειστεί να πάρω σε όλη μου την ζωή παιδιά θα κάνω!

Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως τέτοια πράγματα δεν πρέπει να τα αφήνεις, στην εγκυμοσύνη λόγω υπερδιέγερσης του οργανισμού και παραγωγής ορμονών, προβλήματα που δεν έχει μια γυναίκα πριν την εγκυμοσύνη μπορεί να εμφανιστούν (πχ διαβήτης ή πίεση κλπ).

(Μετά την εγκυμοσύνη μπορεί να εξαφανιστούν μπορεί και όχι...)

Αυτό σημαίνει μου είπε πως ένα κύτταρο κατά την διάρκεια της εγκυμοσυνης μπορεί να πολλαπλασιαστεί με ταχύτατους ρυθμούς και αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα να χρειαστεί να διακόψεις την εγκυμοσύνη ή ακόμα και μέτα αν δεν την διακόψεις να είναι τα πράγματα πολύ δύσκολα...

Οπότε αφού η συνηθισμένη δόση θεραπευτικού ιωδίου για θηλώδες Ca είναι 100 μιλικιουρί γιατί να μην ξεμπερδεύεις εξαρχής και να μην ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις????

Άσε που μετά αν έχεις παιδάκι δεν θα μπορείς για ένα μήνα να το δεις, να το αγκαλιάσεις, να το φιλήσεις...

Εμένα με βάλαν σε καραντίνα 15 μέρες από τον αντρα μου και τα αδέρφια μου και γενικά από όσα άτομα είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και 1 μήνα από μικρά παιδιά και εγκύους και κόντεψα να φρικάρω 3 εβδομάδες κλεισμένη στο σπίτι...

Να βλέπω τον άντρα μου για 2 ώρες καθε μέρα και σε απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων και να μην μπορώ να χωθώ στην αγκαλιά του!

Και εκείνος να με κυνηγάει σαν μικρό παιδί , να ζητιανεύει ένα φιλάκι και να έρχεται κρυφά την νύχτα στο δωμάτιο που κοιμόμουν και να με χαζεύει και να με χαϊδεύει μέχρι να τον πάρω χαμπάρι και να βάλω τις φωνές... Να έχω και το άγχος μην πάθει τίποτα κι αυτός από το ιώδιο... Σκέψου να είχα κι ένα μικρό μωράκι... Θα είχα τρελαθεί σίγουρα....

Ρώτα πάντως κι άλλους γιατρούς και ψάξε και στο διαδίκτυο...

Νομίζω πως είναι λίγο υπερβολικός ο γιατρός που σου το είπε...

Ο γυναικολόγος σου τι λέει?

οκ δεν ηξερα αν ειναι το ιδιο με αυτο που μου ειπε γιαυτο και σε ρωτησα. οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. ισως να μου το ειπε ο ενδοκρινολογος μου επειδη κανω εξωσωματικες και ηθελα να κανω τον επομενο κυκλο οσο πιο γρηγορα μπορουσα. ενω με το ιωδιο θα επρεπε να περιμενω καποιους μηνες, τωρα με το χειρουργειο μπορω να ξεκινησω σχετικα αμμεσα.


an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

kVTXp3.png?fNTTgvXF

Link to comment
Share on other sites

Georgia τι κανεις?Χιονισε στα μερη σου?Στο μερος που ειναι τα παιδια μου χιονιζε χθες.Σημερα δεν μιλησα μαζι τους.

Σονια μου καλησπερα. Οχι καλη μου δεν χιονισε ακομη αλλα μας εχει παγωσει. Πολυ μειον. Σημερα ημουν καπου εκει ...κοντα σου αλλα ηρθα ξαφνικα και δεν προλαβα να σε ενημερωσω. Την επομενη φορα θα πιουμε καφεδακι σιγουρα!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες σας!Georgia,οποτε κανεις προγραμμα,ενημερωσε με και πολυ ευχαριστως θα πιουμε καφε!Kerasw,πηγες στον ακτινολογο?Kate75 πως εισαι?Πηγες στη δουλεια η εχεις παρει αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

Έκανα χθες τον υπέρηχο σε μία φοβερή ακτινολόγο, φανταστείτε μου έκανε υπέρηχο για 45 λεπτά, μέχρι πίσω από τα αυτιά μου έκανε... Μπροστά κι ο χειρούργος... Είπε λοιπόν ότι βλέπει 4 που έχει καταστρέψει το ιώδιο, δύο αντιδραστικούς κάτω από τα αυτιά που έχουμε λέει 100% των ανθρώπων και άλλους δύο αντιδραστικούς χαμηλά στον λαιμό που έχουν περίεργο σχήμα αλλά δεν έχουν παθολογική αιμάτωση... Οπότε συμφωνεί με τον 2ο ακτινολόγο που τους βλέπει αντιδραστικούς αλλά και με τον 3ο που όμως βλέπει τους ίδιος αλλά τους χαρακτηρίζει θετικούς μετά από χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου (δεν καταλαβαίνω ακριβώς αν τελικά είναι διηθημένοι ή αντιδραστικοί στο ιώδιο)...

Αύριο θα πάω να δω ακόμα έναν ενδοκρινολόγο (καθηγητή) που είναι νέος και χρησιμοποιεί νέες μεθόδους να δω τι θα μου προτείνει...

Κι αν μου προτείνει παρακολούθηση σκέφτομαι να βάλουμε μπροστά για παιδάκι από Απρίλιο που μου επιτρέπεται λόγω ιωδίου...

Tania μου εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!!!

Sonia οι εξετάσεις σου αργούν?

Θα σας στείλω αύριο να σας πω νέα για τον ενδοκρινολόγο...

Καλή δύναμη σε όλες!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλημερα!Με τα λεγομενα της Κerasw θυμηθηκα ολο τον Μαρτιο που ημουν σε καραντινα μεσα στο υπνοδωματιο!!Ο αντρας μου κοιμοταν στο σαλονι και οποτε επρεπε να παω τουαλετα η κουζινα,ελεγα σε εκεινον και στα παιδια μου να κλειστουν μεσα για να περασω εγω!Για πολλους που δεν γνωριζουν, τα ρουχα μας,οι πετσετες μας, τα σεντονια μας τα πιατα μας,επρεπε να πλενονται ξεχωριστα!Μαγειρεμα με γαντια και προσοχη να μην ακουμπησεις τα τροφιμα,τουαλετα δυο-τρεις φορες το καζανακι!Οσο δε για οποιαδηποτε συνομιλια,τεσσερα μετρα αποσταση!Φυσικα για την απεραντη μοναξια που νιωθει κανεις δε το συζηταμε!Τα πραγματα που ειχα στο νοσοκομειο αντι να τα αφησω στο μπαλκονι για ενα μηνα για να φυγει η ραδιενεργεια,οπως μου ειπαν οι γιατροι,τα πεταξα ολα!Kate75 και Kerasw εσεις τι κανατε?

Sonia μου εμένα τα ρούχα που φορούσα στο νοσοκομείο τα κράτησαν εκείνοι σε κρύπτη και μου είπαν να πάω να τα πάρω μετά από τρεις μήνες, δεν πήγα οπότε και τα πετάξανε στους έξι μήνες! Να σας πω τι να τα κάνω? είχα πάει καρφουρ και έιχα πάρει 2 πιτζαμακια για το νοσκομείο με 5- 7? το ένα και άλλα 3-4 για το σπίτι καθώς και σεντόνια, υπόστρωμα, μαξιλάρια όλα πολύ φθηνά (2-3?) ώστε να μην τα πλύνω καν... Όλα στα σκουπίδια πήγαν... Α είχα πάρει κι εσώρουχα μιας χρήσης... Απαίσια και τρισάθλια, από μαγαζι για εγκύους, αλλά με έσωσαν... Οπότε δεν έπλυνα τίποτα και δεν έμεινε και σπίτι μας τίποτα με ραδιενέργεια!!!

¨οσον αφορά το μαγείρεμα μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει περιορισμός, οπότε μαγείρευα κι εγώ καθημερινά, μπας και περάσει κι η ώρα μου... Στις 2-3 αυτές εβδομαδες έφτιαξα 5 κιλά κουλουρακια, 3 κιλά μαρμελάδα, κεκάκια, και γενικά κάθε μέρα έφτιανα κάτι, το μοίραζα σε ταψάκια και έλεγα στον άντρα μου να τα δώσει στους γονείς μας κλπ...

Επίσης άλλαξα γλάστρες και χώμα 3 φορές στα φυτά του μπαλκονιού (ευτυχώς ζουν όλα ακόμα) και πέρασα όλο το σπίτι με αποστειρωτήρα χειρός και τα κάγκελα του μπαλκονιού με ελαιόλαδο γιατί μου είπαν ότι θα γυαλίσουν και κάνει ακλό στο μέταλλο (μην το κάνετε γιατί κολλάει η σκόνη και τα μικρά σκουπιδακια της ατμόσφαιρας και δεν ξεκολλάνε με τίποτα μετά)...

Ήθελα να βάψω και κανά 2 τοίχους με άλλο χρώμα και σχεδιάκια αλλά δεν είχα προνοήσει να πάρω μπογιές κι έτσι μου έμεινε η κάψα...

Τί να κάνουμε...??? Έπρεπε να απασχολούμε με κάτι για να μην φρικάρω αφού μέχρι την εγχείρηση δούλευα σε δύο δουλειές μια πρωί και μία απόγευμα και ξαφνικά πέρασα στην τέλεια απραξία και στην πλήρη απομόνωση!!!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kerasw,χαιρομαι πολυ που δεν φανηκε κατι ανησυχητικο!!Μακαρι να εχεις καλα νεα και απο τον καθηγητη αυριο!Θα περιμενω με αγωνια να μας τα πεις.Εκτος απο αυτο,σου ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις το μωρακι που τοσο πολυ επιθυμεις!!Δεν εχω καταλαβει, τι διαφορα εχουν οι αντιδραστικοι λεμφαδενες με τους θετικους στο ραδιενεργο ιωδιο.Τι σου ειπε η γιατρος,ειναι κακο να ειναι αντιδραστικοι?Ο χειρουργος που ηταν μπροστα,τι σου προτεινε να κανεις?Με ρωτας ποτε θα κανω εξετασεις.Στις 11-2 θα κανω αιματολογικους δεικτες ,θα μου δωσουν ραδιενεργο ιωδιο και 14-2 θα γινει το ολοσωμο σπινθηρ.Πιστευω να μου πουν την ιδια μερα αν ειναι καλο η οχι το αποτελεσμα.Για 8 μερες θα ειμαι στην απομονωση.Λες να βαψω κανα σπιτι η να φτιαξω μερικα ταψια γλυκα,μιας και θα μου λειπουν τα κιλα....??

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!!! Και ανταποδίδω ευχόμενη να ακούς μόνο καλά νέα από εδώ και πέρα και όλα στην ζωή σου να είναι ρόδινα!!!

Απ' ότι έχω καταλάβει αντιδραστικοί είναι οι λεμφαδένες που αλλάζουν μορφή επειδή περνάς κάποια ασθένεια (από απλή αμυγδαλίτιδα μέχρι καρκίνο) ή μετά από χειρουργείο και έχουμε όλοι οι άνθρωποι χωρίς να σημαίνει κάτι... Οπότε μάλλον προτιμώ να είναι αντιδραστικοί γιατί διηθημένοι σημαίνει σίγουρα με καρκίνο...

Ο χειρούργος μου είπε ότι βρίσκομαι σε γκρίζα ζώνη και ουσιαστικά θα πρέπει να εμπιστευτώ κάποιον ενδοκρινολόγο και να τον ακολουθήσω σε ότι μου πει... Το χειρουργείο είναι δύσκολο και βαρύ κι κείνος θα μου έλεγε μάλλον να το παρακολουθώ ανά τρίμηνο αλλά ουσιαστικά είναι απόφαση του ενδοκρινολόγου και δική μου το τι θα γίνει...

Πάντως δεν είναι κακή ιδέα το βάψιμο και τα γλυκά (αρκεί να τα μοιράζεις (και να παχαίνουν άλλοι :-D) και να μην τα τρως εσύ...!!!)

Επίσης το να αδειάσεις τις ντουλάπες και να διαλέξεις ρούχα, παπούτσια, πετσέτες και σεντόνια που έχεις βαρεθεί να τα βλέπεις και δεν τα χρησιμοποιείς για να τα δώσεις, αλλά όλο λες όταν βρω χρόνο θα τα ξεδιαλέξω, είναι καλή ευκαιρία να το κάνεις...

Αν μαζευτούμε όλες που παίρνουμε ιώδιο και είμαστε σε απομόνωση μπαζάρ θα κάνουμε με ρούχα και γλυκά... :)


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,....Δεν εχω καταλαβει, τι διαφορα εχουν οι αντιδραστικοι λεμφαδενες με τους θετικους στο ραδιενεργο ιωδιο....]

Ούτε κι εγώ!!! Η ακτινολόγος χθές είπε ότι στην ορολογία των ακτινολόγων σημαίνει το ίδιο (δηλαδή αντιδραστικοί) αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη γιατί ο ενδοκρινολόγος είχε πει ότι σημαίνει διηθημένοι...

Ξέρει καμιά σας αν οι αντιδραστικοί ξανααλλάζουν μορφή και γίνονται φυσιολογικοί μετά από καιρό κι αν οι ίδιοι μπορούν να αντιδράσουν ξανά σε κάποια ασθένεια ή είναι "μιας χρήσης"??? Όλο ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω μπερδευτει!Εμενα μου ειπαν οτι ειναι αντιδραστικοι,λογω της Χασιμοτο η της εγχειρισης.Αυτον τον υπερηχο τον εκανα πριν τρεις μηνες και εγινε απο κορυφαιο ακτινολογο της Θεσσαλονικης(μου τον προτειναν απο το Θεαγενειο),Αυτος δεν ανησυχησε καθολου,ενω ο ακτινολογος του Θεαγενειου μου ειπε οτι οι αντιδραστικοι λεμφαδενες,ειναι κατι που παντα θα ανησυχει τους γιατρους!!Πες μου και σε εμενα ποιον να εμπιστευτω!!Οι γιατροι στο νοσοκομειο ηταν ετοιμοι να μου κανουν παρακεντηση στους λεμφ. και βιοψια.Ρωτα τον γιατρο σου αυριο, αν μπορει να γινει σε εσενα κατι τετοιο για να βεβαιωθεις.Επισης ηθελα να σε ρωτησω,ποτε θα κανεις ολοσωμο σπινθηρογραφημα,επειδη θα παρεις ραδιενεργο ιωδιο και δεν θα πρεπει εκεινο το καιρο να εισαι εγκυος.Οποτε να υπολογησεις σωστα τις ημερομηνιες.Επισης με αυτα που γραφεις,οτι θα σε παρακολουθουν ανα τριμηνο,μηπως ειναι καλυτερα να ξεμπερδεψεις απο τους λεμφαδενες για να κανεις ενα σωστο οικογενειακο προγραμματισμο?Οσο για το μπαζαρ,καλη ιδεα!!!

Link to comment
Share on other sites

όταν είπα για παρακέντηση στους λεμφαδένες μόνο που δεν με φάγανε!!!

Είναι λέει πολύ πολύ μικροί για να τρυπηθούν με βελόνα και να είναι σίγουροι ότι τρύπησαν τους σωστούς (σχεδόν 2 χιλιοστα ο καθένας...)

Επιπλέον μου είπαν πως αν είναι καρκινικοί μπορεί με την βελόνα να διασπείρουν τον καρκίνο και σε άλλους λεμφαδένες όπως την τραβούν και δεν το θέλουν με τίποτα!!!

Ολόσωμο έκανα τελευταία φορά αρχές Δεκεμβρίου, οπότε μάλλον θα ξανακάνω αν δεν είμαι έγκυος και δεν έχουν αλλάξει οι λεμφαδένες μορφή νωρίτερα καλό Ιούνιο...

Αν το προτείνει ο γιατρός βέβαια, γιατί το ολόσωμο μου βγήκε πεντακάθαρο όπότε δεν απορροφούν ιώδιο αυτοί οι λεμφαδένες...

Εξού και δεν μου δίνουν 2η δόση ραδιενεργού ιωδίου...

Νομίζω πως κάθε 3 μήνες θα κάνω υπέρηχο και κάθε 6 αιματολογικές με THYROGEN...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...