Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Sabrina_ είπε:

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

      εγώ δεν θέλω ούτε τις φίλες μ εχω φοβία μην κολλήσω τπτ γιατί είπε ο γιατρός θα γεννήσω αυτό το μήνα και λέω άμα κολλήσω τπτ τι θα κάνω! 

      @Eflenew είσαι αρκετά έγκυος κορίτσι ! ποντάρω 3 ψηφία 😁 ! @Blue Velvet καλή επιτυχία αύριο κορίτσι μ , θα περιμενω ενημέρωση!! 😉

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες σας!Εχω κλεισει περισσοτερο απο δυο εβδομαδες με το Τ3 και την ηλιθια διαιτα και εχω αρχισει να εξαντλουμαι.Γνωριζει καμια σας αν και με το Τ3 πεφτει ο μεταβολισμος μας?Kerasw στον προηγουμενο υπερηχο τι σου ειπαν για τους λεμφαδενες σου?Μηπως οτι ειναι αντιδραστικοι?Γιατι σε εμενα ειπαν οτι ειναι ετσι και οτι παντα θα τους ανησυχει αυτο.Επισης ρωτησα την γιατρο για το Thyrogen και μου ειπε οτι δεν ειναι καλο γιατι εχει κι αυτο τις παρενεργειες του.Οσο για ολα αυτα που μας ειπες,εχεις απολυτο δικιο!Αλλα πανω απο ολα η ζωη σου και η υγεια σου και ολα θα πανε καλα.Θα τα θυμασαι και θα ειναι μια κακη αναμνηση!Ειναι ιασιμος, αρκει να ακολουθησεις πιστα αυτα που θα σου πουν οι γιατροι,με οποιο τιμημα.Μελλοντικα θα κανεις και οικογενεια και δε θα το σκεφτεσαι καθολου.Kate75 χαιρομαι που εισαι καλυτερα και εισαι κοντα στα παιδακια σου.Εχουμε γινει λες και εχουμε λεπρα!Απο τωρα σκεφτομαι που θα απομονωθω για 1 εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την καλησπερα κι απο μενα. Εγω, μεσα σε μια πιο ηπια μορφη προβληματος με τον αδενα, παρακολουθω το θεμα που εγω η ιδια ανοιξα χωρις να μαντεψω τη διασταση και την τροπη που θα επαιρνε. Ειλικρινα κοριτσια, σας θαυμαζω για τον τροπο που αντιμετωπιζετε η καθεμια την περιπτωση της και το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι ανοιγω την αγκαλια μου να σας βαλω ολες μεσα και να περασουμε ολες μαζι ενωμενες και δυνατες αυτα που μας συμβαινουν. Ισως ετσι περασουν πιο ανωδυνα οι μερες της διατας, της απομονωσης, του υποθ. κλπ. Περαστικα μας!!!!

Μου είπαν επίσης ότι σε μεγάλο ποσοστό η αύξηση των ατόμων που πάσχουν από αυτόν τον καρκίνο είναι λόγω της έκρηξης το '86 του Τσερνομπιλ...

Τι να πω...

Αυτο συζητουσα πριν λιγες ωρες με μαι φιλη. Θυμαμαι επισης που τοτε (το ΄86) αναφερθηκε οτι οι επιπτωσεις θα αρχισουν να φαινονται μετα απο μια δεκαετια. Το '96 αρχισαν να πεθαινουν στην Μακεδονια και τη Θρακη, και λιγοτερο σην Ηπειρο και Θεσσαλια απο αιτιες που πριν δεν υπηρχαν.

Και να ηταν μονο το Τσερνομπιλ!!!! Ποσα αλλα "ατυχηματα" και δοκιμες συμβαινουν που δεν γνωστοποιουνται!!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας!Εχω κλεισει περισσοτερο απο δυο εβδομαδες με το Τ3 και την ηλιθια διαιτα και εχω αρχισει να εξαντλουμαι.Γνωριζει καμια σας αν και με το Τ3 πεφτει ο μεταβολισμος μας?..............

Εχουμε γινει λες και εχουμε λεπρα!Απο τωρα σκεφτομαι που θα απομονωθω για 1 εβδομαδα!

Σονια, παντα σε κατασταση υποθυρ. μειωνεται ο μεταβολισμος μας.

Σε ποσες μερες μπαινεις για το ολοσωμο σπινθηρογραφημα?

Εχετε δει ή διαβασει <<ΤΟ ΝΗΣΙ>>?? Ο συσχετισμος απορρεει απο την καραντινα που μπαινει το ατομο!!! Τοτε δεν υπηρχε γνωση για την αρρρωστια.

Εμεις ομως ...ξερουμε!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ.... Είναι σχεδόν 15 χρόνια που ανακάλυψα το θέμα με το θυρεοειδή και από την εγκυμοσύνη (που την ανακάλυψα πολύ αργά και είχε μείνει αρρύθμιστος) και το θηλασμό για 8 μήνες που ήταν πολύ δύσκολος, τον ξετίναξα τον αδένα... ¨Ημουν σταθερή για 12 χρόνια με υποθυρεοειδισμό και χωρίς κανένα εύρημα υπερηχογραφηματικά... Και ακριβώς μετά την εγκυμόσύνη ξεκινήσαμε με ανομοιογένεια, περάσαμε σε πάρα πολλούς (συρρέοντες) όζους, πάρα πολύ μικρούς όμως, τα αντισώματα τρελάθηκαν και τώρα είμαι διαγνωσμένη και με Hashimoto. Εντωμεταξύ έχω να πάω 1 χρόνο να τον κοιτάξω και νιώθω για πρώτη φορά στη ζωή μου μια ενόχληση στην κατάποση... Σα να έχω αμυγδαλές ένα πράγμα... Και φοβάμαι να πάω.... Σα μωρό παιδί κάνω... Φοβάμαι να ακούσω ότι έχουν χειροτερέψει κι άλλο τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες σας!Georgia πραγματικα ειχε μεγαλη απηχηση η σελιδα αυτη,γι αυτο θα εισαι η "προεδρος" μας!!Σου ειχα πει οτι μονο σε Forum της Γερμανιας εβρισκα τετοιου ειδους συζητησεις,αλλα οχι κατι αντιστοιχο σε μας.Για αυτο σου αξιζει ενα μπραβο που αφουγκραστικες την αναγκη μας να συζητησουμε με ομοιοπαθεις τα προβληματα μας.Με ρωτας ποτε θα κανω ολοσωμο.Στις 11-2 θα κανω δεικτες και θα μου δωσουν ραδιεν.ιωδιο και 14-2(ημερα των ερωτευμενων) θα κανω το ολοσωμο.Μακαρι να μου πουν εκεινη την ωρα αν ειναι καλο το αποτελεσμα!Pashalitsa καλως ηλθες και εσυ στην παρεα μας!Το μονο που εχω να σου πω απο δικη μου εμπειρια,ειναι να πας στο γιατρο σου!Εμενα η Hasimoto μου δημιουργησε πολυεστιακο καρκινο γιατι γινεται φλεγμονη στην περιοχη.Δεν θελω να σε φοβησω,αλλα μετα απο αυτο που επαθα ορκιστηκα στον εαυτο μου,να αφυπνισω οσους δεν πανε σε γιατρο και αφηνουν τα προβληματα τους να χρονιζουν!Δεν θα φοβασαι,ολα λυνονται!Ακομα και η επεμβαση μου ηταν τελειως ανωδυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

Γεωργία πραγματικά μπράβο γιατί στο περιβάλλον που εγώ τουλάχιστον ζω είμαι η μοναδική με αυτό το πρόβλημα (ξέρετε, 2-3 γνωστοί που παίρνουν Τ4 λόγω απορρυθμισμένου θυρεοειδή και μια κοπέλα που τον έβγαλε πριν 15 χρόνια γιατί ο όζος της ήταν σαν μηλαράκι)... Κανένας που να γνωρίζει πολλά πράγματα, από τον απρίλιο το ιντερνετ έγινε ο καλύτερος μου φίλος, και όλοι σε συμπονούν μεν χωρίς να σε καταλαβαίνουν δε...

Άμα ακούσω άλλη μια φορά τους δικούς μου να λένε (γονείς, άντρας, όλους γενικά τους δικούς μου....) θα μπούμε να κάνουμε αυτήν την εξέταση ή η τιμή μας είναι έτσι ή έχουμε λίγα νευράκια κλπ θα εκραγώ!!!! Τα άκουγα από φίλες σε ενδιαφέρουσα που τα έπαιρναν με τους άντρες τους που "εγκυμονούσαν" κι αυτοί αλλά δεν φανταζόμουν πόσο ενοχλητικό είναι... Αφήστε όλους αυτόυς που ξαφνικά (δεν σε ξέρουν καλά καλά) σου συστήνουν γιατρούς που άκουσαν από κάποιον γνωστό τους που μπορεί να έχει πάει μπορέι και όχι...

Είμαι ευγνώμων που το έχω εγώ και όχι κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας μου αλλά ακόμα κι αν όλοι που σ'αγαπούν είναι πραγματικά κοντά σου δυστυχώς όλο αυτό το περνάμε μόνες μας...

Όσον αφορά την ενημέρωση, στην χώρα μας είναι πραγματικά ελλειπής...

Στην τηλεόραση ακούς χιλιάδες φορές για τον καρκίνο στο στήθος, στον τράχηλο και την αξία των διαγνωστικών και προληπτικών εξετάσεων... Κάνω παπ τεστ και υπέρηχο μαστών από τα 18 μου σχεδόν 2 φορές τον χρόνο για να παρακολουθώ κατι κυστούλες...

Κανένας όμως, ποτέ, ούτε γιατρός, ούτε το άκουσα από κάπου αλλού, δεν σου λεει "κάνε έναν υπέρηχο στον θυρεοειδή σου, ένα στα 10 έναν στα 15 έναν στα 20.." όυτε ακτινοβολία τρως ούτε τίποτα....

Αν τον είχα κάνει 5 χρόνια πριν τώρα θα είχα ξεμπερδέψει και θα ήταν ήδη έναν κακό όνειρα!!!!

Κι έκανα ορμονολογικές κάθε χρόνο κι ήταν πάντα τέλειες...

Κι εγώ πια σε όλους όσους ξέρω λέω κάντε κάντε κάντε... Δεν έχει συμπτώματα, δεν σε προειδοποιεί... Ευτυχώς όσοι έμαθαν για μένα, τρόμαξαν κι έτρεξαν κι έκαναν σε όλη τους την οικογένεια! Ακόμα κι 1 να το πάρει χαμπάρι νωρίς και να μην ταλαιπωρηθεί κέρδος είναι....

Μια μέρα δεν σας κρύβω, εβλεπα στο μέγκα την σύζυγο του Φρέντυ Γερμανού (δεν θυμάμαι όνομα) που έλεγε για την περιπέτεια της με τον καρκίνο του μαστού κι ήθελα να πάρω τηλέφωνο και να τους φωνάξω κάντε ένα ρεπορτάζ και για τον καρκίνο στον θυρεοειδή... Τι θα σας κοστίσει αν ενημερωθεί κι ο κόσμος που δεν έχει ιδέα γιατί οι περισσότεροι μέχρι να τους χτυπήσει την πόρτα δνε ξέρουν τίποτα για το θέμα!!!!

Sonia64 έχω κάνει τέσσερεις υπέρηχους σε 4 ακτινολόγους...

Ο πρωτος (είναι πολύ πολύ γνωστός) μπου είπε ότι βλέπει 3 δεξιά όλους διηθημένους και να τους βγάλω... Αριστερά μου είπε ότι αυτήν την στιγμή δεν βλέπει κάτι αλλά δεν το αποκλείει στο μέλλον.

Ο 2ος μου είπε ότι βλέπει 1 δεξιά και τέσσερις αριστερά όλους όμως αντιδραστικούς...

Ο 3ος (άριστος, καθηγητής κλπ κλπ)β λέπει τους ίδιους με τον 2ο αλλά όλους τους βλέπει διηθημένους, όμως μου έιπε να τους παρακολουθώ και να μην τους αφαιρέσω ακόμα...

Ο 4ος βλέπει μόνο 1 δεξιά διηθημένο και μου είπε ότι δεν αξίζει να γίνει εγχείρηση για έναν μόνο προς το παρόν...

Οι ενδοκρινολόγοι και οι χειρούργοι (πήραν αρκετές γνώμες) κλίνουν προς το να γίνει η επέμβαση γιατί τους φοβίζει η εξέλιξη και το πόσο επιθετικός ήταν πριν την 1η επέμβαση...

Ξαναλέω όμως ότι έχω αρνητικό σπινθηρογράφημα και αρνητικό PET SCAN...

Οπότε γι' αυτό προβληματίζομαι τόο έντονα...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,καλημερα.Σε καταλαβαινω απολυτα!!Σε ποιον απο τους τεσσερεις γιατρους να εχεις εμπιστοσυνη?Ειπες ομως οτι θα κανεις εναν υπερηχο παρουσια καποιου χειρουργου?Ποτε θα γινει και τι γιατρος ειναι αυτος?Και εγω εχω μπερδευτει απο αυτα που μου λενε.Στο Θεαγενειο ο ακτινολογος λεει οτι οι δυο λεμφαδενες ειναι αντιδραστικοι και παντα θα τον ανησυχει αυτο,ενω ενας αλλος(κορυφη κι αυτος)μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι κακο!Πιστευω οτι και αλλου να παω,αλλα θα μου πουνε!Οσο για αυτα που εγραψες οτι μονες μας το περναμε,ειναι η μεγαλη αληθεια!Οταν μαθανε ολοι οτι ειχα καρκινο σοκαριστηκανε,επαιρναν τηλεφωνο να δουν τι κανω κ.τ.λ.Φυσικα υπηρξαν κι αυτοι που εκοψαν καθε επικοινωνια απο την ημερα που το εμαθαν!Αυτοι ηταν οι θειοι μου!!Υπηρξαν ομως και φιλοι μου που ηρθαν πιο κοντα.Το μονο που με ενοχλει αφανταστα ειναι οτι πολυ δικα μου ατομα,διαισθανομαι οτι δεν θελουν καν να συζητανε το προβλημα μου,"αλλα λογια να αγαπιομαστε".Μαλλον δεν ξερουν τι να σου πουν η απλως χαλαει η διαθεση τους.Δεν γνωριζω τι συμβαινει!Οσο για την ενημερωση,δεν αναφερεται κανεις στο Ca θυρεοειδους ισως γιατι ειναι πολυ σπανιος και δε σημαινει οτι οποιος εχει οζους πρε[ει να εγχειριζεται.Αυτα μου τα ειπε ο καθηγητης που μου εκανε την επεμβαση.Επισης ολοι οι καρκινοπαθεις για το ετησιο σπινθηρογραφημα δεν χρειαζεται να περασουν τον γολγοθα που περναμε εμεις!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια νομίζω πως πιο πολύ με γεμίζει σιγουριά ο τρίτος ακτινολόγος....

Ο χειρούργος μου είπε ότι αν του πήγαινα είτε το υπερηχογράφημα του 1ου είτε του 3ου (οι άλλοι δύο είναι απλά σε κέντρα διαγνωστικά που συνεργάζεται το ταμέιο μου) θα τους εμπιστευόταν απόλυτα...

Όμως και οι δύο, που θεωρούνται κορυφή να φανταστείς για να κλείσεις ραντεβού στον έναν (τον 3ο) κλείνεις μετά από 6 μήνες..., του έχουν στείλει μου είπε άτομα που χαρακτήριζαν τον υπέρηχο αρνητικό για καρκίνο και τελικά είχαν καρκίνο, άτομα που έλεγαν ότι είχε καρκίνο ο ασθενής και τελικά η ιστολογική ήταν αρνητική και άτομα που έλεγαν ότι υπάρχει ένας λεμφαδένας και υπήρχαν δέκα ή το ανάποδο...

Τώρα όμως που οι απόψεις τους διίστανται τι να πω? Ποιόν να εμπιστευτώ? Να πω ΟΚ για την εγχείρηση και να μην είναι τίποτα, να μην την κάνω και να είναι τελικά καρκίνος??????

Ο γιατρός μου μυο εξήγησε ότι οι αντιδραστικοί λεμφαδένες υπάρχουν σε όλους τους ανθρώπους και ουσιαστικά αυτή είναι η δουλεία τους... Να παίρνουν αυτοί την ασθένεια για να μην επηρρεάζονται άλλα οργανα. Φαντάσου μπορεί να είναι αντιδραστικοί ακόμα κι από ενα κρύωμα ή μία αμυγδαλίτιτδα, πόσο μάλλον εμάς που και καρκίνο είχαμε, και εγχείρηση κάναμε και ιώδιο πήραμε... Πως να μην αντιδράσουν κι αυτοί οι καημένοι...

Μεθαύριο θα πάω στον καινούριο ακτινολόγο, δεν τον ξέρω, όμως το θετικό είναι ότι θα είναι κι ο χειρούργος μαζί οπότε θα με ψάξουν πολύ και εύχομαι καλά...

Τέλος Φεβρουαρίου θα κάνω πάλι αιματολογικές με πλήρη υποθυροειδισμό για να δούμε την τιμή της TG, αν ανέβηκε ή όχι...

Ευτυχώς όμως κάνω τις ενέσεις και έτσι δεν τραβάω τα όσα τραβάτε εσείς... Αν δεν μου τις καλύψει το ταμείο αυτή την φορά όμως θα κόψω κι εγώ το Τ4 για κανά μήνα οπότε.........

Μέσα σ' όλα (καθότι ενός κακού μύρια έπονται) είμαι εδώ κι ένα τρίμηνο χωρίς δουλεία και δεν βλέπω κι από εκεί φως στον ορίζοντα...

Έλεγα πως ήταν το 2010 που ήταν σκ.... (όχι μόνο για εμένα αλλά για πολλούς γνωστούς μου) αλλά τελικά και το 2011 δεν πάει πίσω...

Ελπίζω να ξεμπερδεύουμε όλες μας γρήγορα...

Όσον αφορά τα άτομα που μας περιβάλλουν, εμένα ευτυχώς δεν απομακρύνθηκαν από κοντά μου και ευτυχώς ή δυστυχώς με παίρνουν 100 τηλέφωνα όταν κάνω εξετάσεις ή για να δουν απλά τι κάνω... (καμιά φορά ζορίζομαι τόσο που δεν σηκώνω το κινητό μου και σκέφτομαι να ηχογραφήσω μήνυμα που να λέει όσα νέα έχω γιατί φτάνω στα όρια μου κυρίως ψυχολογικά, σκέψου να λές την ίδια ιστορία 30 φορές σ'ένα απόγευμα!!!!!)

Αυτό που με λυπεί περισσότερο είναι που βλέπω στα μάτια τους την αγωνία και τον πόνο... Ειδικά στων γονιών μου, των αδερφών μου και του αντρούλη μου... Λένε ότι εύχοντα να το είχαν εκείνοι κι όχι εγώ και ξέρω ότι το πιστεύουν... Χαίρομαι όμως που δεν το έχει κανένας τους και εύχομαι να'ναι πάντα όλοι τους γεροί και δυνατοί...

Ε, και να αντέχουν κι εμένα που τους ταλαιπωρώ λιγάκι!!!! ;)


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα και απο μενα.

Καλωσοριζω την Πασχαλιτσα μας και φυσικα ευχομαι και παλι περαστικα σε ολες. Πασχλιτσα, δεν πρεπει να φοβασαι αλλα να πας στον γιατρο σου αμεσα και να εισαι σε θεση ο,τι συμβαινει να το αντιμετωπιζεις. Δε νομιζω να προτιμας να πας στον γιατρο...... αργα??? Πηγαινε και να μας πεις τα νεα σου και αυτα που αναφερω παρακατω ισχυουν και για σενα.

Πολυ σημαντικο ειναι μεσα απο την εμπειρια μας να κινητοποιησουμε ανθρωπους που βρισκονται γυρω μας ή ακομη και αυτοι οι αγνωστοι επισκεπτες της σελιδας μας, ωστε να εξετασθουν οι ιδιοι και τα μελη των οικογενειων τους με αυτην την τοσο απλη εξεταση των θυρεοειδικων ορμονων για παν ενδεχομενο.

Μην ξεχναμε οτι η καλυτερη θεραπεια ξεκιναει απο την εγκαιρη και σωστη διαγνωση.

Σημειωση : Οι συγκεκριμενες εξετασεις γινονται με αιμοτολογικη ληψη αλλα θα πρεπει να ζητωνται ξεχωριστα.

Οταν παει καποιος και ζητα γενικες εξετασεις αιματος δεν θα του κανουν και αυτες αν δεν γραφουν οι TSH, T3 & T4.

Τρεις εξετασουλες ειναι βρε παιδια με τοσο λιγο αιματακι και κοστιζουν ελαχιστα. Ομως μπορουν να προλαβουν πολλα...........

Επισης, για προληπτικους λογους συνισταται να εξεταζουμε ολα τα μελη της οικογενειας μας (αδερφια, παιδια, εγγονια κλπ) που λογω κληρονομικοτητας υπαρχουν πιθανοτητες να παρουσιασουν καποιο νοσημα του αδενα.

Μεχρι τωρα φωναζαμε για το ΠΑΠ ΤΕΣΤ. Τωρα θα φωναζουμε και για το ΤΕΣΤ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΩΝ ΟΡΜΟΝΩΝ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις ορμόνες επιβάλλεται να γίνεται κι ένας υπέρηχος που και που...

Εμένα ο όζος ήταν εσωτερικός, μη ψηλαφητός και οι ορμόνες μου ήταν υπέροχες!!!

Η πρόληψη σώζει κυριολεκτικά...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


sonia64[/b];810654]Οσο για αυτα που εγραψες οτι μονες μας το περναμε,ειναι η μεγαλη αληθεια!Οταν μαθανε ολοι οτι ειχα καρκινο σοκαριστηκανε,επαιρναν τηλεφωνο να δουν τι κανω κ.τ.λ.Φυσικα υπηρξαν κι αυτοι που εκοψαν καθε επικοινωνια απο την ημερα που το εμαθαν!Αυτοι ηταν οι θειοι μου!!Υπηρξαν ομως και φιλοι μου που ηρθαν πιο κοντα.Το μονο που με ενοχλει αφανταστα ειναι οτι πολυ δικα μου ατομα,διαισθανομαι οτι δεν θελουν καν να συζητανε το προβλημα μου,"αλλα λογια να αγαπιομαστε".Μαλλον δεν ξερουν τι να σου πουν η απλως χαλαει η διαθεση τους.

Η αγνοια καλη μου, τους αποξενωνει!!! Δεν ξερουν τι να σου πουν, ποια λογια θα σου δωσουν δυναμη και σωπαινουν ή αποστασιωποιουνται. Πιστευω πως αυτοι που σε αγαπουσαν σε αγαπανε παλι απλα δεν ξερουν με ποιο τροπο να σου το δειξουν. Μην τους παρεξηγεις. Απλα κανε τους μια αγκαλια σαν πιο δυνατη. Γιατι εσυ το αντιμετωπιζεις και εισαι δυαντη. Αυτοι δειλιαζουν αρα ειναι πιο αδυνατοι απο σενα.

kerasw[/b];811145]

Όσον αφορά τα άτομα που μας περιβάλλουν, εμένα ευτυχώς δεν απομακρύνθηκαν από κοντά μου και ευτυχώς ή δυστυχώς με παίρνουν 100 τηλέφωνα όταν κάνω εξετάσεις ή για να δουν απλά τι κάνω... (καμιά φορά ζορίζομαι τόσο που δεν σηκώνω το κινητό μου και σκέφτομαι να ηχογραφήσω μήνυμα που να λέει όσα νέα έχω γιατί φτάνω στα όρια μου κυρίως ψυχολογικά, σκέψου να λές την ίδια ιστορία 30 φορές σ'ένα απόγευμα!!!!!) ;)

Εισαι πολυ τυχερη που εχεις ανθρωπους γυρω σου που σε νιωθουν.

Καλη ιδεα με τον τηλεφωνητη. Εφαρμοσε το!!!!

Και να πω με την ευκαιρια μια κουβεντα τους κουμπαρας μου που "εφυγε" απο την επαρετο νοσο σε νεαρη ηλικια.

Εμεις οι γυναικες-μαμαδες λεμε συχνα την εκφραση : Ο,τι ειναι καλυτερα με βρει εμενα παρα καποιο μελος της οικογενειας μου. Ειναι τοση η αγαπη μας για εκεινους που προτιμουμε να υποστουμε εμεις καποια δοκιμασια παρα τα αγαπημενα μας προσωπα.

ΛΑΘΟΣ. Να παρακαλαμε να μην παθει κανεις τιποτα. Να μην γινομαστε πολοι ελξης αρνητικων ενεργειων.

Κικη μου,, ο Θεος να αναπαυει τη ψυχουλα σου!!!! Σοφα τα λογια σου!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις ορμόνες επιβάλλεται να γίνεται κι ένας υπέρηχος που και που...

Εμένα ο όζος ήταν εσωτερικός, μη ψηλαφητός και οι ορμόνες μου ήταν υπέροχες!!!

Η πρόληψη σώζει κυριολεκτικά...

Σωστηηηηηηηηηηηηη!!!!!!

Ευχαριστω που με συμπληρωνεις!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Aγαπημενη μας προεδρινα σε χαιρετω!Πραγματικα σοφα τα λογια σου!Εχεις απολυτο δικιο!Δεν ειναι οτι καποιος δε σε αγαπαει ,ενω πριν σε αγαπουσε,αλλα μαλλον η λεξη καρκινος ειναι που τους φοβιζει ολους.Αυτο εχω τουλαχιστον καταλαβει εγω.Ο αντρας μου για παραδειγμα,δεν εχει πει σε κανεναν φιλο μας για το τι εχω!Ημουν στο νοσοκομειο για σοβαρες εξετασεις και οποιος τον επαιρνε τηλεφωνο τους ελεγε "ειμαστε με την Σονια στα μαγαζια"!Αρα υπαρχει ακομα ταμπου!Στο θεμα των προληπτικων εξετασεων,θα συμφωνησω με την Kerasw να γινεται και υπερηχος γιατι οι αιματολογικες σε παρα πολλους βγαινουν καλες!Και κατι αλλο!Ο προεδρος του Be strong εκανε μια σοβαρη επισημανση.Παρακαλεσε ολα τα ΜΜΕ να μην ξαναχρησιμοποιησουνε την λεξη "επαρατος" γιατι ο καρκινος σε ενα ποσοστο 95% ειναι ιασιμος.Οποτε και εμεις να ελπιζουμε στην ιαση!

Link to comment
Share on other sites

Σονια, δεν εχω edit για να διορθωση την ακυρη λεξη. Ζητω συγνωμη. Εχεις δικιο. Η συναδελφος μου ειναι καρκινοπαθης εδω και πολλα χρονια και πραγματικα ειναι μια χαρα. Πιστευω πως αμα το λεει η ψυχη μας, θα ειμαστε καλα.

Θα σε παρακαλεσω, να μη βαζουμε "τιτλους" και "ιδιοτητες" εδω. Ολες ειμαστε ισες και θα κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε η καθεμια για την αλλη και για οσους μας διαβαζουν. Ετσι????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...