Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σου Τανια. Εισαι τυχερη που ο ενδοκρινολος σου, σε βαζει αμεσως στο σωστο δρομο. Τωρα οσων αφορα στο αλλο θεμα....... (δεν μας ειπες αν εχει αλλαξει κατι) σου ευχομαι το καλυτερο. Αν θελεις πες μας τι χαπια παιρνεις και πως πας με το θεμα κιλων. Ειχες πειρπετειες με αυξομειωση βαρους? Τι αλλα συμπτωματα ειχες οταν ησουν απορυθμισμενη!!!

με το αλλο θεμα δεν εχει αλλαξει κατι, σε λιγο θα κανω την πρωτη προσπαθεια μετα την αφαιρεση. ελπιζω ολα να πανε καλα!!!!!!!

με το βαρος..... σκετη ταλαιπωρεια!!!!!!! αν και ειχα υπερθυρεοειδισμο βαρος δεν εχανα καθολου ευκολα, και σε καθε εξωσωματικη με τις ορμονες επαιρνα 3-4 κιλα!!!! τωρα ειμαι 25 κιλα παραπανω και δεν ξερω τι να κανω!!!!1


an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

kVTXp3.png?fNTTgvXF

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera se olous....

Enw diavazw polu kairo to site apofasisa molis simera na graftw kai na parathesw ki egw tin dikia mou istoria mipws vrw voithia...

ton aprilio s'enan kathara progennetiko elegxo o gunaikologos mou sunestise na kanw ena plires check up: kardiografima, aimatologikes, uperixous klp...

ston uperixo tou thyreoeidous mou leei o aktinologos: pigaine amesa ston endokrinologo sou giati ta pragmata einai polu asxima!!!!

Oikogeneiakws den exei kanenas provlima me to thyreoeidi opote kai den eixame endokrinologo!!! Episis den eixa kanena sumptwma kaioi aimatologikes kai oi ormones itan panta teleies!!!!

Na sas pw oti eimai 26 etwn pantremeni ki akoma xwris mwraki an kai tha ithela para poly!!!

Paw ston endokrinologo tou tameiou kai mou leei pigaine twra gia parakentisi pollapli me viopsia kai spinthirografima....na min ta polulogw i viopsia edeikse thylwdes Ca opote mou eipan amesa gia oliki afairesi opws kai ekana telos maiou!!!! meta apo 10 meres bgainei i istologiki pou leei: thulwdes Ca poluestiako me diithimeni kapsa kai diithimano lipwdi isto kai oi 5 lemfadenes pou ebgale o xeirourgos diithimenoi ki autoi!!!!

o xeirourgos kai o endokrinologos lene amesws molis patheis upothuroeidismo prepei na pareis iwdio!!!!

telos iouniou pairnw iwdio, kathilwnete polu kala kai nomizw pws i peripeteia teleiwse opws elegan oloi....

telos iouliou paw ston endokrinologo gia na mou dwsei T4 giati den epairna gia 2 mines (vasika den eixa ksanaparei pote stin zwi mou!!!!) kai mou leei a den ta vlepw kala ta pragmata (apo tis eksetaseis tou iwdiou) prepei na mpeis gia 2o xeirourgeio!

Trelainomai! lew na min kanw eksetaseis alles, leei oxi!!!!

pairnei mprosta mou til ton xeirourgo ki autos leei akoma dne pire to iwdio i kopela, meta apo 5 mines mporw na tin anoiksw pali!!!!

allazw endokrinologo kai ton noemvrio kai ton dekembrio kanw pali eksetaseis!!!!

I TG (thuresfairini) xwris tis thyrogen tis eneseis einai 1

meta tis thyrogen anevainei sto 9 (oi thyrogen gia osous den kseroun prokaloun se 2 meres upothuroeidimo xwris na exeis entona sumptwmata - mono mia mera den niwtheis kala) pou deixnei oti kati uparxei!!!

Se uperixous pou ekana se 2 korufaious aktinologous o enas blepei 3 lemfadenes deksia (opou itan kai o ozos prin ton vgalw) kai o allos 4 aristera!!!!

kai oi duo epimenoun oxi egxeirisi alla parakoloythisi giati oi lemfadenes einai gurw sta 2 xiliosta kai pio megalos 1 ekatosto!!!!

Kanw spinthirofrafima kai vgainei arnitiko

Kanw aksoniki kai bgainei arnitika

Kanw kai PET CT kai bgainei ki auto arnhitiko!!!!

Xeirourgos kai endokrinologos lene pws prepei na kanw amesa tin egxeirisi i opoia einai leitourgikos lemfadenikos katharismos (sxedon rizikos) me mia tomi pou ksekinaei apo to 1 auti, pernaei panw apo tin uparxousa tomi kai kataligei sto alla auti kai exei polles polles epiplokes: afairesi olwn twn parathuroeidwn ara eleipsi asvestiou gia panta, blables stis fwnitikes xordes kai alla polla....

pira gnwmi ki apo allon xeirourgo kai itan distaktikos ston na kanw tin egxeirisi alla distaktikos kai ston na to afisw gia pio meta (afou prwta kanw oikogeneia) mipws kanei metastasei stous pneumones!!!!

Den kserw an uparxei kaneis allos toso gantemis opws egw, enas karkinos pou genika feretai kala stous astheneis emena me exei dialusei...

kamia idea ti na kanw???? eimai pleon se apognwsi....icon_sad.gif


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,καταρχας καλως ηλθες στη παρεα μας(οχι ομως και με αυτη την τοσο δυσκολη περιπετεια σου)!!Θα ηθελα πανω απο ολα να εισαι ψυχραιμη και δυνατη!Ειναι πολυ δυσκολο να περνας μια περιπετεια με τον καρκινο και μαλιστα σε τοσο μικρη ηλικια!Να ξερεις ομως οτι αυτος ειναι ιασιμος.Το πολυ-πολυ να χρειαστει να κανεις κι αλλο Ραδιενεργο ιωδιο.Για να μην χρονοτριβω εχω κι εγω θηλωδη πολυεστιακο καρκινο και εχω κανει μια φορα ραδιεν.Ιωδιο.Τωρα στις 14-2 πρεπει να κανω ολοσωμο σπινθηρ.,και αυτες τις μερες ειμαι με Τ3 και διαιτα. Στον υπερηχο υπαρχουν δυο αντιδραστικοι λεμφαδενες 5,6mm και 1,5 cm.Oι γιατροι ομως ειπαν οτι θα το παρακολουθουν,δεν μου ειπαν για επεμβαση.Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να πας σε κορυφη γιατρο(καθηγητη)για να παρεις την πιο σωστη γνωμη.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου περαστικα και μαλιστα πολυ συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Μια καλησπερα και απο μενα.

Καλωσοριζω τη νεαρη φιλη Kerasw και θελω να σου επαναλβω κι εγω αυτο που ειπε η Σονια. Δυναμη και ψυχραιμια. Και φυσικα .... καλο γιατρο!!!!Ευχομαι ολα αυτα που τωρα σου φαινονται υπερογκο βουνο, να γινουν συντομα μια κακια αναμνηση αι στη ζωη σου να εχει ςμονο χαρες μετα απο αυτη την ασχημη δοκιμασια.

(Kerasw θα σε παρακαλεσω αν μπορεις να γραφεις με ελληνικα γραμματα για ευνοητους λογους.Ευχαριστω)

Εγω, απο την Τριτη εχω αυξησει παλι τη δοση με εναλλαγες ημερων με 125 και 137 mg. Νιωθω πολλες φορες ταχυπαλμια, κι εχω ενα τσιμπημα στο μερος οπου θα λεγαμε οτι τσιμπαει η καρδια. Γνωριζω οτι η καρδια αν εχει προβλημα δεν εχει πονο αλλα τι ειναι ατυη η ενοχληση και γιατι τωρα που αυξανω τη δοση. Επισης λαχανιαζω υπερβολικα με ασημαντες κινησεις. Ο γιατρος λεει οτι ειναι φυσικο μεχρι να προσαρμοστει ο οργανισμος μου να εχω παρομοια συμπτωματα αλλα εγω.... μετα απο οσα περασα, δεν ευησυχαζω ευκολα. Σκοπος μας ειναι να φτασουμε την TSH περιπου στο 0.

Κανενα νεο απο την Kate76?


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα georgiami και σε όλα τα κορίτσια! μόλις τέλειωσα το τρέξιμο και είπα να μπω για΄λίγο στο chat. όλα καλά και σήμερα.
α

Μπραβο βρε θηριο!!!! Εγω εκανα γυμναστικη (αεροβια και καποια οργανα) αλλα αυτες τις μερες δεν εχω αντοχες. Λαχανιαζω και με το τσιμπηματακι που προανεφερα..... δισταζω να τρεξω. Προσπαθω να περπατω ομως εστω και σε πιο χαλαρη ταχυτητα γιατι τα ποδια μου.... θα με δειρουν!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα σε όλες και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!!

Συγγνώμη για τα greeknglish αλλά έγγραφα έγγραφα και δεν μου πέρασε από το μυαλό!!!

Οι χειρούργοι που με έχουν δει και με παρακολουθούν είναι (θεωρητικά πάντα μιλάμε) κορυφαίοι στον τομέα αυτόν...

Sonia εσένα η ΤG σου πού βρίσκεται???

Για ενδοκρινολόγο δεν έχω ιδέα ποιός είναι κορυφαίος ή όχι, αυτός που με παρακολουθεί έχει εξειδίκευση σε εγκύους με πρόβλημα στον θυρεοειδή και τον διαβήτη και είναι σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο... Τώρα το να σας πω???

Ευτυχώς το κουράγιο μου δεν το έχω χάσει ακόμα απλά καλούμε να πάρω μια πολύ πολύ δύσκολη απόφαση (αν θα το κάνω το χειρουργείο ή όχι) και να πάρω εγώ το ρίσκο των επιπτώσεων και δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να το κάνω!!!!

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες και εύχομαι η περιπέτεια μας να μας κάνει μόνο πιο δυνατές!!!

Φιλιά και καλό βράδυ!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες ρε κορίτσια!! Kerasw εύχομαι τα καλύτερα και να περάσει αυτή η περιπέτειά σου. Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα παν καλά.Εγώ ήμουν τυχερή στην ατυχία μου ας πούμε γιατί έτυχα από την αρχή σε καλούς γιατρούς (από τον ενδοκρινολόγο μέχρι τον χειρούργο κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Kate 75,στη φαση της διαιτας σου ειπαν οι γιατροι οτι απαγορευεται ο κροκος και το κοτοπουλο?Γιατι αυτο το ειπαν οι γιαtροι της Kate 76.Aπο αλατι επαιρνες της FYTRO?Σε ρωτησα για το ποτε θα πας Θεαγενειο γιατι θα ηταν μια ευκαιρια να γνωριστουμε,αν το θελεις και εσυ φυσικα!

γεια σου sonia. από αλάτι είχα το FYTRO όσο για τη δίαιτα δεν γνώριζα για το κοτόπουλο και ήξερα για το αυγό. οι γιατροί μου είπαν μόνο γαλακτοκομικά, θαλασσινά και αλάτι να αποφεύγω. δεν έχω αντίρρηση να συναντηθούμε αν και δε μένω Σαλονίκη.την 1η Μαρτίου θα πιούμε καφέ;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σε ολες σας!Kate75 πως εισαι?Ξερω οτι μεχρι να συνελθει κανεις απο τον βαρυ υπο-θ θελει καιρο!Ευχαριστως 1 Μαρτιου να πιουμε καφε (απεναντι απο το Θεαγενειο εχει ενα γωνιακο).Μια μερα πριν θα συννενοηθουμε.Kerasw με ρωτας για την TG.Σε ποια φαση ομως?Σε βαρυ υπο-θ μια μερα πριν το ραδιενεργο ιωδιο ηταν 83,5 και η TSH ηταν 120,6.Μετα οταν επερνα την θυροξινη η TSH ηταν 0,047.Στην κατασταση που ειμαι τωρα θα κανω εξετασεις αιματος(δεικτες)στις 11-2 οπου και σε 20 μερες θα εχω τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα και πάλι sonia. πως πάει η δίαιτα; ποτε σταματάς τα τ3; όπως λες θέλει λίγο καιρό για να συνέλθουμε από το βαρύ υποθυρ. φουσκώματα κτλ. και φυσικά θα συννενοηθούμε για καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,ξεχασα να σου πω οτι τον Οκτωβριο στην ενδοκρινολογο μου δεν αρεσε κατι με τους δυο αντιδραστικους λεμφαδενες μου που σου περιεγραψα πριν και με εστειλε σε κορυφαιο ακτινολογο γιατρο και πολυ εμπειρο για TRIPLEX υπερηχο .Πριν απο αυτο ηθελαν να μου κανουν παρακεντηση στους λεμφαδενες και μετα βιοψια,αλλα δεν βρεθηκε στο υπερηχογραφημα τιποτα το ανησυχητικο και σταματησε εκει το θεμα.Εγω μετα την εγχειριση οταν εγινε η βιοψια εμαθα οτι ηταν καρκινος,αλλιως θα εκαναν και λεμφαδενικο καθαρισμο.Σε καμια περιπτωση μην φοβηθεις να κανεις ριζικο λεμφαδενικο καθαρισμο αν στο προτεινουν οι γιατροι.Υπαρχει και σε εμενα παντα η περιπτωση να κανω το ιδιο,γιατι πανω απο ολα ειναι η ζωη μου και η υγεια μου!Το ιδιο θελω να σκεφτεσαι και εσυ!Οσο για το ασβεστιο ,τι στεναχωριεσαι, ενα χαπι ειναι οπως και η θυροξινη που θα τα παιρνουμε μια ζωη.Μια συνηθεια ειναι ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Kate75 τα Τ3 τα σταματω 28-1 την αλλη Παρασκευη και για τρεις εβδομαδες τιποτα για τον θυρεοειδη.Τριτη φορα περναω αυτη τη φαση και μονο οποιος το τραβαει καταλαβαινει ποσο δυσκολο ειναι.Οταν παραπονουμαι μου λεει ο αντρας μου οτι δεν πειραζει,δεν ειναι τιποτα κτλ.Και η διατροφη μου εχει σπασει τα νευρα!Ολο λεμονατα τρωω που ταιριαζει αυτο το αλατι και ψωμι με μαρμελαδα!Χθες καναμε το τραπεζι σε μια ψαροταβερνα σε κατι φιλους οπου ολοι τρωγανε τα παντα και εγω κουνουπιδι και πατατες τηγανητες!

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω ρε κοριτσια.εχω υποθυροειδη κ παιρνω θιροξιν των 50. επειδη εχω πανω απο 1 χρονο να κανω εξετασεις..μπορω να τις κανω τωρα η μηπως επειδη γεννησα πριν 3 μηνες οι ορμονες ακομα θα ειναι ανω κατω?ποτε μπορω να κανω αραγε???


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να διαβασω τα νεα και δεν εχω κατι να πω. Σας στελνω μονο την καλησπερα μου και φυσικα την αγαπη μου!!!

Υπομονη και θετικη σκεψη σε οτι κανετε!!!:lol:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...