Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Κωνσταντίνε έτσι είναι. Στην προηγούμενη φάση (που μου είχαν κόψει το Τ3 για να κάνω την καθήλωση και το σπινθηρογράφημα) ξεκίνησαν τα συμπτώματα με μουδιάσματα στις παλάμες, μετά στα πόδια, στη συνέχεια ένοιωθα ατονία, πρήστηκε ελαφρώς το πρόσωπο μου -κυρίως στα πάνω βλέφαρα-, κάτι πονάκια στη μέση, έκλεισε η μύτη μου σαν να ήμουν μπουκωμένη, και στον ύπνο δεν μπορούσα να αναπνεύσω καλά. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι καθόλου καλά και γενικώς να νοιώθω κάπως πεσμένη. Όμως δεν ήταν κάθε μέρα το ίδιο.

Τώρα που μου το ξαναέκοψαν για να μπω στον θάλαμο, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε πάλι ήταν τα μουδιάσματα, εντάθηκε το ''μπούκωμα'' στη μύτη και προστέθηκε το ξηρό δέρμα στις παλάμες και στα χείλη. Κάποιες μέρες είμαι καλύτερα από άλλες, δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό μέχρι το τέλος των δύο εβδομάδων, όμως φοβάμαι ότι σε κάθε νέα φάση που γίνεται κάποιος υποθυρεοειδικός προστίθενται και νέα ''καλούδια''. Τουλάχιστον ξέρουμε ότι οφείλονται σε αυτό.

Ααα Σόνια οδηγείς ε;; Να κάτι που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις! Δυστυχώς με το τιμόνι τα ''σπάσαμε΄΄ νωρίς, ήμουν πολύ νευρική για τα γούστα του.

Ναι και εγώ έλεγα να το κρατήσω ένα μήνα κι ας μου πουν για λιγότερο από το νοσοκομείο. Και στη καθήλωση-σπινθηρογράφημα η γιατρός μου είπε να μην κρατήσω καθόλου απόσταση από ενήλικες, μόνο για την ίδια μέρα από παιδιά και εγγύους. Παρόλα αυτά εγώ κράτησω δύο μέρες απόσταση από όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ars ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Προτιμώ να το συζητάω παρά να το περνάω μόνος μου και η παρέα σας εδώ με ηρεμεί και με κανει πιό αισιόδοξο, ανεξάρτητα από την πορεία της υγείας μου .Να στε όλοι καλά:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδια μακαρι να ειχα κι εγω εκεινο τον καιρο αυτη την αλληλοσυμπαρασταση!!Το φορουμ το ανακαλυψα στο ολοσωμο σπινθηρογραφημα,δηλ.την τριτη φορα που ειχα τον βαρυ υπο-θ.Αλλα και τοτε ηταν που ηθελα να μοιραστω ολο αυτο που μου συνεβαινε,γιατι δεν καταλαβαινα για πιο λογο γινονται ολα αυτα,μιας που δεν σου εξηγουν και πολλα οι γιατροι!!

Σε οποιον ανθρωπο εξηγουσα τι θα μου κανουν,για το ραδιεν.ιωδιο ,την ακτινοβολια,την απομονωση κ.α.με κοιτουσε σαν εξωγιηνη και μου ελεγε ποτε θα κανω χημειοθεραπειες!!Ars,δεν πειραζει που δεν θα οδηγεις,απλως κανε ο,τι αλλο σε χαλαρωνει και σε ψυχαγωγει!!Konstantin,δεν χρειαζεται να ευχαριστεις για τιποτα!!Με χαρα το κανουμε ολοι αυτο,γιατι ξερουμε απο πρωτο χερι τι περνατε!!Και εγω ειμαι σε περιεργη φαση, γιατι περιμενω τα αποτελεσματα της Τεταρτης και θα ειμαι πολλες ωρες στο νοσοκομειο για εξετασεις και δεν θα ηθελα να ακουσω κατι ασχημο!!Αν και πιστευω οτι μετα απο 3 χρονια ολα καλα θα ναι!!

Link to comment
Share on other sites

όχι καλή μου Σόνια γιατί να ακούσεις κάτι άσχημο;; Μην κακομελετάς και γεμίζεις άδικα τον ευατό σου με άγχος...3 χρόνια πάνε ε; Μπράβο μια χαρά, φαντάζομαι ότι όλοι όταν έρχεται η ώρα να το κάνουμε αυτό θα πηγαίνουμε με χτυποκάρδι αλλά πιστεύω ότι εφόσον ακολουθούμε πλήρως τις οδηγίες που μας δίνουν και με λίγη καλή τύχη θα το ξεπεράσουμε.

Μη μασάς Σόνια, το μόνο που θα πάθεις την Τετάρτη είναι να σκάσεις από τη ζέστη, για τα άλλας ΜΗ ΣΚΑΣ! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι σε περιεργη φαση, γιατι περιμενω τα αποτελεσματα της Τεταρτης και θα ειμαι πολλες ωρες στο νοσοκομειο για εξετασεις και δεν θα ηθελα να ακουσω κατι ασχημο!!Αν και πιστευω οτι μετα απο 3 χρονια ολα καλα θα ναι!!

Sonia, δεν πιστευω να βαζεις κακες σκεψεις στο μυαλο σου?????

Τι ειπαμε????ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ...και τελικα θα φροντισω να ερθω μετα τα αποτελεσματα για να το γιορτασουμε. Ειδες???Καθε εμποδιο σε καλο!!!!

Ετοιμασε τα σχετικα με το παρτυ και ερχομαι!!!!! Θα γιορτασουμε την πληρη καταστροφη του πoUsΤr@κοU, που λεει και η συνονοματη μου.

Ars, Kostantin, και τα υπολοιπα παιδια που παρακολουθειτε το θεμα στο φορουμ, να σκεφτεστε οτι αυτο που σας συμβαινει δεν ειναι παρα ενα μικρο εμποδιο στη ζωη σας που συντομα θα το ξεπερασετε και αυτη η νικη θα σας διδαξει ποσο σημαντικη ειναι η ζωη και οτι αυτη η δυναμη που θα αποκτησετε θα ειναι συμαχος σας στην υπολοιπη ζωη σας.

Να υιοθετησετε το "ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ" και οταν αποθαρυνεστε να ερχεστε εδω οπου υπαρχουμε εμεις για να σας κρατησουμε το χερι και να παμε παραπερα. Ριξτε ενα :-) στον εαυτο σας. Το αξιζετε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια!!Να ειστε καλα!!Κανονικα εγω πρεπει να σας δινω δυναμη,γιατι εννοειται οτι εγινα πιο δυνατη μετα απ`ολο αυτο,αλλα ανθρωποι ειμαστε και εχουμε και μεις τις ανασφαλειες μας!!Oποτε πλησιαζει το ραντεβου με το νοσοκομειο νιωθω ενα σφιξιμο....

Φυσικα και θα το γιορτασουμε Georgiamami!!

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο τον μαστολογο.ολα οκ.ουτε μαστογραφια ουτε τιποτα.δε βλεπει κατι το ανησυχητικο!ουφφφφφφφφ.και ξαναγυρναμε στο θυρεοειδη.η tsh o.o59 ειναι χαμηλη η μου φαινεται???/

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες: η κατακράτηση γίνεται όταν αρχίσεις να παίρνεις Τ4;; Δδλ όσες λέτε ότι είχατε πάρει κιλά τα πήρατε μετά το ιώδιο; Όταν ξεκινήσατε το Τ4; Γιατί νόμιζα ότι τα κιλά τα παίρνουν οι περισσότεροι στη φάση που δεν παίρνουν απολύτως τίποτα (ούτε Τ3, ούτε Τ4) και είχα χαρεί που δεν πάχυνα καθόλου (ακόμη).

Όταν λες μετά από 9 μήνες;; Πέρασαν 9 μήνες για να κάνεις σπινθηρογράφημα και τότε άρχισες Τ3 με το Τ4 (ενώ έπαιρνες ήδη Τ4 μετά το ιώδιο;;). Και τι νόημα θα έχει μετά από τόσο καιρό; Δεν υποτίθεται ότι μέχρι τότε θα έχουν τακτοποιηθεί τα ορμονικά (εκτός απροόπτων;)

Αυτό για το ότι έχει μικρότερη διάρκεια ζωής μου το πε και η γιατρός αλλά για ποιο λόγο να της πω να παίρνω Τ3 μαζί με το Τ4;; Σε τι θα βοηθήσει;

Συγνώμη αν φαίνονται χαζές οι απορίες μου αλλά το μυαλό μου έχει γίνει λίγο σαν κιμάς αυτές τις μέρες και μπορεί να μην καταλαβαίνω κάτι σωστά...

Δεν ειναι καθολου χαζες οι αποριες σου.Καταρχην να σου πω πως μετα το ιώδιο συνήθως 6 ή 9 μήνες ( αυτό θα το κανόνίσεις μρ τον γιατρό σου) θα ξανακάνεις σπινθηρογράφημα για να ελέγξεις αν το ιώδιο εκαψε ολο το υπόλοιμα.Αυτο μπορεί να γίνει είτε κάνοντας ξανά την διαδικασια διακοπής του Τ4 μαζί με αποχή απο αλάτι είτε κάνοντας τις ενέσεις thyrogen.Μετά το σπινθηρογράφημα οπως και μετα το ιωδιο αρχιζεις αμεσως το Τ4.Το θεμα ειναι πως ακομη εισαι σε υποθυρεοειδισμο και αν αρχισεις να τρως αλατι αμεσως θα πρηστεις λογω της κατακρατησης υγρων.Πρηζεσαι τοσο κατα την διακοπη του χαπιου οσο και μετα που το ξεκινας αν δεν προσεξεις την διατροφη σου.Εγω οταν εκανα το ιωδιο πηρα 9 κιλα και οταν εκανα το σπινθηρογραφημα προσεξα πολυ την διατροφη μου και οχι μονο δεν πρηστηκα αλλα εχασα και 7 κιλα!!!Το Τ4 θα αρχισεις κανονικα να το παιρνεις οταν βγεις απο το ιωδιο αλλα η δραση του αρχιζει μετα απο περιπου 20 μερες.Το Τ3 δρά αμέσως μολις το παιρνεις οποτε αυτες τις 20 μερες (μεχρι να αρχισει να δρα το Τ4) παιρνεις Τ3 και δεν νοιωθεις τα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου.Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.Συζητησε το με τον ενδοκρινολογο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια!!Να ειστε καλα!!Κανονικα εγω πρεπει να σας δινω δυναμη,γιατι εννοειται οτι εγινα πιο δυνατη μετα απ`ολο αυτο,αλλα ανθρωποι ειμαστε και εχουμε και μεις τις ανασφαλειες μας!!Oποτε πλησιαζει το ραντεβου με το νοσοκομειο νιωθω ενα σφιξιμο....

Φυσικα και θα το γιορτασουμε Georgiamami!!

Σόνια μου καλά αποτελεσματα!Φυσικα και δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχια αλλα σε καταλαβαινω πως νοιωθεις οταν ξαναπερνας την πορτα του νοσοκομειου....Υπομονη και θα αργησεις να του ξαναδεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους!

Mary ήσουν πολύ κατατοπιστική! Τώρα κατάλαβα. Αυτό με το Τ3 μου φαίνεται πολύ καλή φάση! Τώρα που θα μπω για ιώδιο θα τους ρωτήσω. Φαντάζομαι, εφόσον την ενδοκρινολόγο που με παρέπεμψε για ιώδιο κτλ θα τη δω μετά από 3 μήνες πάλι (ετσι μου είπε) θα αναλάβουν οι ενδοκρινολόγοι της πυρηνικής (οπότε θα ρωτήσω αυτούς αν μπορούμε να το κάνουμε έτσι). Μου είπαν επίσης ότι ένα μήνα μετά το ιώδιο περίπου θα λάβω έναν φάκελο με οδηγίες στο σπίτι! Ντοϊνγκ! Τέτοια οργάνωση (;)

Εσύ τι έγινε τελικά σε έστειλαν για μαστογραφία;;

8 και σήμερα άντε Κωνσταντίνε τον φάγαμε τον γάϊδαρο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Χαμογελαστε!!!

Ειναι το ομορφοτερο δωρο που μπορειτε να κανετε στον εαυτο σας και τους γυρω σας.

Προτεινω, οι πιο "ειδικοι" να κανουν ενα ποστ με το ιστορικο που ακολουθειται οταν διαγνωσθει καρκινος του αδενα. Ετσι για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους και να μην επικρατει πανικος. Ξερω οτι μας διαβαζουν πολλοι και πολλες και ειναι αδικο να δημιουργειται συγχιση.

Φυσικα υπαρχει διαφορετικοτητα απο ασθενη σε ασθενη οπως και απο νοσοκομειο- γιατρους απο αλλα νοσοκομεια -γιατρους. Γενικα ομως τα γεγονοτα ακολουθουν μια συγκεκριμενη γραμμη. Και η ζωη συνεχιζεται..............

Σε προηγουμενα ποστ, μια κοπελα ειχε δωσει μια πολυ κατατοπιστικη εικονα. Αν τη βρω χρονο θα την ποσταρω στα προσφατα. Αν εχει χρονος καποιος αλλος ας την ψαξει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Georgiamami, πολύ σωστή! Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό. Πως κάποιος που πρωτομπαίνει στο φόρουμ για να πάρει τις πληροφορίες που θέλει πρέπει να γυρίσει αρκετές σελίδες πίσω γιατί με τις νέες κουβέντες χάνονται τα ποστς. Όμως αν το ποστάρουμε εδώ στην συνέχεια της κουβέντας, πάλι δεν θα χαθεί με τα νέα πόστς;;

Θα φτιάξω ένα σύντομο κειμενάκι κι εγώ αν θέλετε να το προσθέσετε (ήδη έχω φτιάξει ένα ιστορικό μου για μελλοντικές επισκέψεις σε γιατρούς, οπότε θα είναι εύκολο).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστω πολυ ολους σας για τις ευχες και το ενδιαφερον σας!!Μολις γυρισα και τα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες ειναι καλουτσικα,γιατι τους ανησυχει ενας υποπτος λεμφαδενας και θα βρισκομαι σε παρακολουθηση.Το αλλο που με αναστατωσε λιγο,ηταν οτι σε 9 μηνες θα με προετοιμασουν για ολοσωμο σπινθηρογραφημα για να εκτιμησουν την ολη κατασταση.Αυτο θα πει για τεταρτη φορα θα βιωσω τον βαρυ υπο-θυρεοειδισμο!!!Αυτα!!

Ειπαμε οτι δεν θα συγκρινομαστε,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστω πολυ ολους σας για τις ευχες και το ενδιαφερον σας!!Μολις γυρισα και τα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες ειναι καλουτσικα,γιατι τους ανησυχει ενας υποπτος λεμφαδενας και θα βρισκομαι σε παρακολουθηση.Το αλλο που με αναστατωσε λιγο,ηταν οτι σε 9 μηνες θα με προετοιμασουν για ολοσωμο σπινθηρογραφημα για να εκτιμησουν την ολη κατασταση.Αυτο θα πει για τεταρτη φορα θα βιωσω τον βαρυ υπο-θυρεοειδισμο!!!Αυτα!!

Ειπαμε οτι δεν θα συγκρινομαστε,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!!

sonia64 υπομονη!!!!σκατουποθυρεοειδισμος!θα περασει και αυτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...