Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Giouli36 και @Blue Velvet σας εύχομαι να αποκτησετε τα δευτερα παιδακια σας!! 39 και 40 μια χαρα ηλικια ειναι!!!! 🙏 Και υπάρχει και ο φυσικός κυκλος στην εξωσωματική!!! Σε πολλές γυναίκες που είχαν ήδη παιδί είπαν χαμηλή ΑΜΗ και μόνο εξωσωματικη και τα ζευγάρια έκαναν με φυσικό τρόπο ...απλά θέλει βιταμίνες και επιμονή. 

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σας!Παιδια ειστε στην τελικη ευθεια και τελειωνει η ταλαιπωρια σας σε λιγες μερουλες!!Ars μακαρι να μπορουμε να επικοινωνουμε οταν θα εισαι στο νοσοκομειο!Στον Ευαγγελισμο τι οδηγιες σου εδωσαν?Ποσες μερες θα μεινεις,σου ειπαν να παρεις νερα μαζι σου,καραμελες,τσιχλες κτλ?Παρε ρουχα που δεν χρειαζεσαι και τα εχεις για πεταμα.Στο Θεαγενειο ερχοντουσαν οχι με βαλιτσακια(οπως εγω) και ταξιδιωτικους σακους,αλλα τα πραγματα τους τα ειχαν σε πλαστικες σακουλες για να τις πεταξουν φευγοντας απο κει!!

Οσο για τα συμπτωματα παιδια,σιγουρα ειναι αναλογα τον οργανισμο,το φυλο την προδιαθεση και την ευαισθησια που εχει ο καθενας μας.Εγω ειχα κι απο πριν ημικρανιες,οποτε με τον υπο-θ ηρθαν στο αποκορυφωμα τους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κι από εμένα!

Μου είπαν ότι θα κάτσω περίπου 3 ημέρες μέσα, αναλόγως με την ακτινοβολία που θα μετρηθεί. Δεν θα δέχομαι επισκέψεις, θα αναλάβω μόνη μου την προσωπική μου υγιεινή, χωρίς τη βοήθεια νοσηλευτριών, εκτός έκτακτης ανάγκης. Μετά τη χορήγηση της κάψουλας θα πάρω κανονικό γεύμα μετά από περ. 2 ώρες. Θα πρέπει να πίνω πολλά νερά (τουλάχιστον 2lt ημερησίως, ώστε να πηγαίνω τουαλέτα κάθε μία ώρα), τσίχλες λεμόνι κτλ., να κάνω συχνά μπάνια. Επίσης ότι τα ρούχα δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται να τα πετάξω, απλώς να μείνουν μια εβδομάδα στο μπαλκόνι και μετά να πλυθούν 2 φορές χώρια από των υπολοίπων του σπιτιού. Πετσέτες, σαμπουάν και σαπούνι θα πρέπει να πάω δικά μου.

Αυτό που δεν σκέφτηκα να ρωτήσω είναι το εξής: νερά σου φέρνουν αυτοί ή να πρέπει να πας τα δικά σου άραγε; Κ με τέτοια ζέστη να έχει το δωμάτιο κανα ψυγειάκι ή θα γκαγκανιάσουμε; Το φαγητό πως σου το αφήνουν; Μήπως σε κάποιο προθάλαμο και βγαίνεις να το πάρεις αφότου φύγουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,Sonia64,Ars πώς είστε;Αντε τελειώνουμε σιγά σιγά κι εμείς οι ''΄καινούριοι" ΑΘ:)Εγώ δεν είχα καμμία ενημέρωση από το γιατρό γι αυτά τα θέματα,μόνο ότι εχω διαβάσει εδώ.Θα τον ρωτήσω τη Δευτέρα και θα σας ενημερώσω αν και από νοσοκομείο σε νοσοκομείο υπάρχουν διαφορές.Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Κωνσταντή!

Ναι, όντως υπάρχουν διαφορές ανα νοσοκομείο. Το μόνο κοινό σημείο είναι το ποοοοολύ νερό και τα συχνά μπάνια μέσα στο θάλαμο για να αποβληθεί η ακτινοβολία από τις εκκρίσεις του σώματος (σάλιο, ιδρώτας, ούρα, κόπρανα). Τονίζουν μάλιστα στις οδηγίες ότι αν είναι κάποιος δυσκοίλιος θα πρέπει να το πει ώστε να του χορηγηθούν (δεν θυμάμαι πως τα λένε) για να ενεργείται σίγουρα μια φορά την ημέρα.

Επίσης παντού ισχύει η σχετική απομόνωση από άλλα άτομα για χρονικό διάστημα που καθορίζουν αυτοί.

Αναφέρουν πως στην επιστροφή απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις μέσα μαζικής μεταφοράς. Η μεταφορά του ασθενή στο σπίτι γίνεται με Ι.Χ. και στο πίσω κάθισμα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι διαφορετικα απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο!

Τα ρουχα που φοραμε στο νοσοκομειο,μου ειχαν πει να τ`αφησω εξω στο μπαλκονι 1 μηνα και μετα να τα πλυνω,δεν μου επετρεψαν να βαλω κρεμα ημερας για να ειναι ελευθεροι οι ποροι,μου δωσαν δικο τους υγρο σαπουνι για μαλλια κ σωμα και οχι το δικο μου σαμπουαν κ αφρολουτρο ,μου τυλιξαν με σελοφαν κινητο κ τηλεκοντρολ,ενω ολο το δωματιο το εστρωσαν απο γωνια σε γωνια με πλαστικα και το αλλαζαν για τον επομενο ασθενη.Τα νερα τα αγοραζαμε εμεις και το φαγητο μου το αφηναν στην πορτα και οταν την εκλειναν,επρεπε να παω να το παρω.Το κρεβατι ειχε εναν τειχο γυρω-γυρω και απο πανω μια καμερα .Σε αλλα νοσοκομεια δεν ειναι ετσι ομως!!

Στο σπιτι μου ειπαν οτι για εναν μηνα θα κοιμαμαι μονη,θα πλενω ξεχωριστα τα ρουχα,πετσετες,σεντονια,θα εχω δικα μου πιατα κ μαχαιροπηρουνα , θα τραβαω 2 φορες το καζανακι και μετα απο καθε ντους να ριχνω αφθονο νερο για να φευγει η ραδιενεργεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα τελευταία τα αναφέρουν κ στος δικές μου οδηγίες. Μόνο αυτό με τον μήνα δεν είναι στάνταρ (λέει αναλόγως 1-3 εβδομάδες).

Το δωμάτιο έτσι όπως μου το περιγράφεις περίεργο μου φαίνεται (ειδικά αυτό με τον τοίχο γύρω από το κρεβάτι και τα πλαστικά στο πάτωμα).

Σκεφτόμουν να πάρω και το μαξιλάρι μου μαζί :cool: γιατί δεν βολευομαι εύκολα αλλά καλύτερα όχι έτσι;

Οπότε θα πάρω και καμιά εξάδα νερά όταν κάνω την εισαγωγή....γιατί μετά...παπαλα

Link to comment
Share on other sites

Ars ,ναι ετσι ακριβως ειναι το δωματιο!!Μολις εφυγα εγω ,πεταξαν τα πλαστικα(ηταν απο τοιχο σε τοιχο!!) και εβαλαν καινουργια για τον επομενο ασθενη(τα απλωναν κατω και τα ενωναν με κολλητικες ταινιες)!!Μου φανηκε πολυ παραξενο!!Και τις παντοφλες μου τις τυλιξαν με πλαστικες θηκες.Και το κρεβατι ειχε γυρω-γυρω εναν τοιχο(μονο στο τελειωμα του κρεβατιου δεν ειχε) πανω απο 1,5 μετρο υψος!!Οταν μου εφερναν το φαγητο,μου φωναζαν να κρυφτω πισω απο τον τοιχο ,το αφηναν στην πορτα και μετα μου φωναζαν να βγω!!!Σε οποιον το ειπα εμενε με ανοιχτο το στομα!!Δεν εχω ακουσει κατι αντιστοιχο σε αλλο νοσοκομειο!!Ασε που πολλοι ηθελαν να με επισκεφθουν και δεν καταλαβαιναν οτι δεν επιτρεποταν κατι τετοιο!!

Link to comment
Share on other sites

Να κρυφτείς πίσω από τον τοίχο;;; Το πλάσμα που δεν κάνει να το δει κανείς αλλιώς....:-P

Εμένα πάντως μου 'πε η γιατρός ότι θα ναι ένα δωμάτιο συνηθισμένο, όπως και τα άλλα του νοσοκομείου...κρίμα δεν θα 'χω να διηγούμαι κάτι :cool:

Φυσικά με το που θα μπω θα ψάξω για κάμερα! Μη ξεχαστώ και γίνω θέαμα καμιά μέρα!!

Καλημέρα σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Να κρυφτείς πίσω από τον τοίχο;;; Το πλάσμα που δεν κάνει να το δει κανείς αλλιώς....:-P

Εμένα πάντως μου 'πε η γιατρός ότι θα ναι ένα δωμάτιο συνηθισμένο, όπως και τα άλλα του νοσοκομείου...κρίμα δεν θα 'χω να διηγούμαι κάτι :cool:

Φυσικά με το που θα μπω θα ψάξω για κάμερα! Μη ξεχαστώ και γίνω θέαμα καμιά μέρα!!

Καλημέρα σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Ars εγω εγινα θεαμα!!!Με το που πρωτομπηκα ,μου ειπαν να παω εκει που ειναι το κρεβατι για να αλλαξω ρουχα κ να φορεσω πυτζαμες.Μολις αλλαξα ,κανω μια το κεφαλι προς τα πανω και βλεπω την καμερα!!!!Χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα και σήμερα,Ars πώς τα πας;Εγώ σέρνομαι κι έχω πονοκέφαλο:)Προσπαθώ να πίνω νερά για να κάνω εξάσκηση.Πάντως sonia64 ούτε που θα το σκεφτόμουν να κοιτάξω γιά κάμερες.Έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια τους που αποκλείεται να βλέπουν τους ασθενείς ερωτικά:):)Καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Σόνια είχα διαβάσει ένα προηγούμενο ποστ σου και το 'χα στο νου μου!!!!! Άντε σταρ έγινες!!! :P

Σίγουρα δεν βλέπουν ερωτικά τους ασθενείς αλλά το ρισκάρεις δεν το ρισκάρεις! Τουαλετίτσα για αλλαγή ρούχων :wink:

Κωνσταντίνε εγώ ποτέ δεν έπινα πολύ νερό, οπότε θα το αφήσω για εκείνη τη μέρα...κατά τ' άλλα χθες το βράδυ κοιμήθηκα σερί σχεδόν -πως το έπαθα και δεν ξύπνησα από μούδιασματα- και σήμερα νοιώθω λίιιιγο πιο ήπια τα συμπτώματα. Πάλι καλά.

Σε λίγο θα κατεβάσω και τη βαλίτσα-δεν θέλω να την αφήσω για τελευταία μέρα γιατί θα με πιάσει μελαγχολία. Θα την τιγκάρω πετσέτες, εσώρουχα, κανα βιβλίο και σαμπουάν, σακκούλες απορριμάτων κτλ. Έτσι μου 'ρχεται να πάρω και κανα μπισκότο μαζί -με τους πουρέδες και τα βραστά του νοσοκομείου θα ψοφήσω της πείνας.

Σόνια μήπως ξέρεις γιατί στις οδηγίες μου γράφουν ''να έχετε μαζί σας όσο το δυνατόν λιγότερα ρουχα''; Όταν θα κάνω μπάνιο δεν θα πρέπει να αλλάζω ρούχα για να μην ξαναπαίρνω την ακτινοβολία που έχουν τα προηγούμενα πάνω τους;Σόρρυ σε έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Ars,δεν με εχεις ζαλισει καθολου!!Εγω να δεις αποριες που ειχα και δεν εβρισκα απαντηση!!!

Το φαγητο ηταν πεντανοστιμο!!!Την πρωτη μερα δεν μου εδωσαν,αλλα την αλλη ναι.Ισως μου φανηκε ετσι,γιατι επιτελους ετρωγα αλατι!!

Οσο για τα ρουχα,επειδη δεν θα σε δει και κανενας,παρε ο,τι πιο παλιο και παλιομοδιτικο εχεις(ας ειναι και για πεταμα),γιατι θα "παρουν" την μεγαλυτερη ακτινοβολια!!Και φυσικα τοσα ,οσα χρειαζεσαι για τις αντιστοιχες μερες.Εγω τα περισσοτερα τα πεταξα εκει σε ειδικη σακκουλα συλλογης που τα πετανε μετα απο ενα μηνα στη χωματερη.

Μην παρεις καμια καλη βαλιτσα,αλλα κανενα σακο παλιο.Οι συνασθενεις μου με πλαστικες τσαντες πηγαιναν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...