Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σονια, ξερεις πολυ καλα οτι τωρα δεν εισαι μονη οπως στην αρχη. Αρα θα περασει και αυτο και θα τελειωσεις μια και καλη τα παρε δωσε με τους υποθ.

Τη θυροξινουλα σου και τιποτα αλλο για την υπολοιπη ζωη σου. ((((*)))))


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sonia αν σε καθησυχάζει αυτό και μένα ένας λεμφαδένας ήταν κάπως διογκωμένος πριν μπω για το χειρουργείο αλλά η ακτινολόγος μου είπε ότι δεν σημαίνει τίποτα αυτό. Οι λεμφαδένες μπορεί να τραβήξουν την προσοχή των γιατρών για προληπτικούς λόγους, όταν τους δουν διογκωμένους. Κ στο τέλος είναι πιθανό να αποδειχθεί ότι ήταν κάτι άσχετο. Μην αγχώνεσαι λοιπόν από τώρα. Εντάξει ο υποθυρεοειδισμός δεν είναι κ ό,τι καλύτερο αλλά έχεις κ εμάς εδώ βρε, κύμα αλληλεγγύης!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!!Μονο ο υπο-θ μου την δινει,αλλα θα τον υποστω και για 4η φορα!!Μαθημενα τα βουνα απ`τα χιονια!!Τωρα θα κοιταξω να κανω καλο καλοκαιρακι!!Ars και Konstantin σε τι κατασταση βρισκεστε?Λιγες μερουλες εμειναν,υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες και όλους.Sonia64 εύχομαι το επόμενο σπυνθηρογράφημμα να ναι το τελευταίο και όλα να πάνε καλά και να σταματήσουν όλες οι ταλαιπωρίες.Όσον αφορά εμένα έκλεισα μιά εβδομάδα απόσυρσης και τα συμπτώματα είναι προς το παρόν ήπια,όμως η ζωή του φαρμάκου στον οργανισμό έχω διαβάσει ότι είναι 15 ημέρες οπότε μάλλον προς το τέλος αρχίζει το ζόρι.Δεν θέλω όμως να το σκέφτομαι ,κάνω διατροφή κι έχω πάρει δυό κιλά σκάρτα,κατι μουδιάσματα και κάτι ζαλάδες παροδικές ανάξιες λόγου,και μιά ηπνηλία-βαρεμάρα λόγω και της απουσίας μου από τη δουλειά.Αύριο θα μιλήσω με τον πηρυνικό γιά τις εξετάσεις πού θα χρειαστούν και μετά με την ασφαλιστριά μου για να δω αν με καλύπτει..Αυτά προς το παρόν.Σου εύχομαι καλή ρύθμηση κι ό,τι καλύτερο:)Και σε όλους τους συμπάσχοντες

υπομονή κι αισιοδοξία(το γράφω και γιά μένα αυτό:):))

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ μια απ'τα ίδια...με πρόσθετο το θέμα του οιδήματος στο πρόσωπο (+στη γλώσσα) που ώρες ώρες μιλάω σαν εξωγήινη και μου προκαλεί δύσπνοια..αυτό είναι το χειρότερο μου....αλλά τι να γίνει υπομονήηηηη και ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!Το μονο που μπορω να σας πω ειναι υπομονη , "οικονομια" δυναμεων και γενικως αρκετη ξεκουραση για να εχετε οσο το δυνατον πιο ηπια συμπτωματα.Οσο για τις ευχες σας,σας ευχαριστω παρα πολυ και ευχομαι καλα αποτελεσματα στην θεραπεια σας!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστω πολυ ολους σας για τις ευχες και το ενδιαφερον σας!!Μολις γυρισα και τα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες ειναι καλουτσικα,γιατι τους ανησυχει ενας υποπτος λεμφαδενας και θα βρισκομαι σε παρακολουθηση.Το αλλο που με αναστατωσε λιγο,ηταν οτι σε 9 μηνες θα με προετοιμασουν για ολοσωμο σπινθηρογραφημα για να εκτιμησουν την ολη κατασταση.Αυτο θα πει για τεταρτη φορα θα βιωσω τον βαρυ υπο-θυρεοειδισμο!!!Αυτα!!

Ειπαμε οτι δεν θα συγκρινομαστε,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!!

Σόνια γειά σου κι απο μένα και σου εύχομαι ολα να (ξανα)περάσουν γρήγορα!!. Εχω όμως μιά απορία. Εγω για να κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα έκανα 2 ενέσεις thyrogen και ως εκ τουτου, εκοψα το Τ4 για μια βδομάδαμονο οπότε δεν χρειάστηκε να περάσω την ταλαιπωρία του υποθυρεοειδισμού. Αυτή η'' ωραιότατη '' μέθοδος δεν ισχύει για όλους;:rolleyes::confused: (σημειωτέον οτι την καλύπτει 100% ο ΕΟΠΥΥ)

Link to comment
Share on other sites

Σόνια γειά σου κι απο μένα και σου εύχομαι ολα να (ξανα)περάσουν γρήγορα!!. Εχω όμως μιά απορία. Εγω για να κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα έκανα 2 ενέσεις thyrogen και ως εκ τουτου, εκοψα το Τ4 για μια βδομάδαμονο οπότε δεν χρειάστηκε να περάσω την ταλαιπωρία του υποθυρεοειδισμού. Αυτή η'' ωραιότατη '' μέθοδος δεν ισχύει για όλους;:rolleyes::confused: (σημειωτέον οτι την καλύπτει 100% ο ΕΟΠΥΥ)

Εξαρταται απο καποιους παραγοντες η επιλογη διαδικασιας : της ενεσης ή η διακοπη της θυροξινης.

Στην πρωτη περιπτωση ο βαρυς ποθυρ επιτυγχανεται σε ελαχιστες μερες ενω στη διακοπη, επιτυγχανεται σε διαστημα 1,15 μηνα.

Καθε νοσοκομειο -ιατρικη ομαδα κλπ, λαμβανουν υποψη τους παραγοντες και καθοριζουν τον τροπο.

Νομιζω οτι η Σονια για καποιους αλλους λογους δεν μπορει να κανει την ενεση και πρεπει να κοψει το χαπι ως την εξεταση.

θα μας απαντησει εκεινη οσων αφορα στους παραγοντες καθορισμου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!! Τι κάνετε, πως είστε;; Η Mary78 τι να έγινε άραγε, με το θέμα της μαστογραφίας; Ελπίζω όλα να πήγαν καλά! Αχ με αυτή τη Thyrogen τι θα γλυτώναμε...αλλά δεν ενδείκνυται σε όλες τις περιπτώσεις...

Εγώ σήμερα νοιώθω σαν να με έχει πατήσει τριαξονική νταλίκα...ειδικά το πρωί που σηκώνομαι απ'το κρεβάτι είναι ένας μικρός θάνατος...στην πορεία ψιλοσυνέρχομαι αλλά πολύ κουρασμένη νοιώθω. Κωνσταντίνε κρατάμε γερά; 5 μερούλες έμειναν. Ας οραματιστούμε τη στιγμή που θα χουν τελειώσει όλα αυτά και θα τσαλαβουτάμε στη θάλασσα, πίνοντας αμέριμνοι το καφεδάκι μας και ουστ από δω όλες οι κακές σκέψεις (αυτό ισχύει για όλους)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!Αrs ετσι ακριβως ημουν εγω συν τις καθημερινες ημικρανιες!!Φαντασου οταν εχει προηγηθει αλλες 2 φορες η ιδια κατασταση και σε μικρο χρονικο διαστημα!!!Πανω που συνερχομουν απο τον εναν υπο-θ(και παντα με TSH 120),παλι φτου κι απ`την αρχη!!!Οσο για την απορια σας για την ενεση,στο Θεαγενειο μου ειχαν πει ,οταν επεμενα τις επομενες φορες να μου την κανουν,οτι μπορει να μην δωσει ακριβεις πληροφοριες και οτι την εφαρμοζουν σε ατομα που δεν θα αντεχουν λογω προβληματων υγειας(σε γερους,καρδιοπαθεις κτλ).

Δεν θελω να παω κοντρα,για να το λενε κατι ξερουν παραπανω.Τους εχω εμπιστοσυνη,γιατι ειναι πολυ καλοι επιστημονες.Κωνσταντινε πως εισαι σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλη την παρέα,είμαι στην έννατη μέρα κι όμως τα συμπτώματα είναι πολύ ήπια.Δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό αλλά την Τρίτη που θα κάνω τις εξετάσεις θα δείξει.Αυτό που έχει προστεθεί είναι κάτι φτερουγίσματα και λίγο αυπνία.Δεν έχω πρηστεί όμως.Ars κουράγιο λίγες μέρες μείνανε..Να μαστε όλοι καλά και να τα λέμε:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτηκα ότι ίσως στις γυναίκες τα συμπτώματα να είναι πιο έντονα και λόγω του εμμηνορρυσιακού κύκλου, με λίγα λόγια όταν μια γυναίκα περιμένει περίοδο και τίποτα να μην έχει οι ορμόνες της έρχονται τα πάνω κάτω, πόσω μάλλον να υπάρχει και επιπρόσθετο ορμονικό θέμα λόγω θυρεοειδούς. Μπορεί να λέω και βλακείες αλλά παρατήρησα ότι πριν τη περίοδο νοιώθω πιο έντονα τον υποθ/ισμο.

Επίσης δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλον αυτό αλλά αν δεν φάω αμέσως την στιγμή που πεινάω με πιάνει μια τρεμούλα άλλο πράγμα...(τις 2 τελευταίες μέρες αυτό).

Να δω τι άλλο θα μου ξημερώσει μέχρι τις 5/7....Σόνια ημικρανίες είχα για κανα 2 μέρες την 1η φορά που μπήκα στον υποθ/ισμο για να κάνω την καθήλωση και πραγματικά νόμιζα ότι κάποιος μού χτυπάει το κεφάλι με σφυρί...και γενικά δεν έχω θέμα με πονοκεφάλους.

Μακάρι πάντως να χει κανας άνθρωπος ανοιχτό το ρούτερ του κοντά στον Ευαγγελισμό μπας και έχω ίντερνετ γιατί στο νοσοκομείο χλωμές τις βλέπω τέτοιες πολυτέλειες!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το έχω κι εγώ με το φαγητό,μιά φορά που αισθάνθηκα πείνα και καθυστέρησα ,άρχισα να ιδρώνω και νόμιζα ότι θα λυποθυμήσω ,γι αυτό έγραψα πολλά μικρά γεύματα σε προηγούμενο πόστ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά είπες εσύ αλλά δεν είμαι και πολύ φίλη των φρούτων. Τα λαχανικά μ'αρέσουν (σαλάτες) αλλά με τόσο λαχανικό που 'χω φάει αυτές τις μέρες φαίνομαι λες και έχω πάθει τυμπανισμό...να δω τη μέρα που θα κάνουμε εισαγωγή και θα πρέπει να μην έχουμε φάει τίποτα το πρωί για να μας πάρουν αίμα και να πάρουμε και το ιώδιο μετά, τι θα κάνουμε τόσες ώρες. Εγώ θα ταβλιαστώ και θα με πάνε ξαπλωτή στο θάλαμο, είμαι σίγουρη,...:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...