Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

kittime τι κανεις ?εισαι καλυτερα στην υγεια σου?

Με ποση ακτινοβολια πηρες εξιτηριο ,θυμασαι ?

Σημερα το βραδυ αρχισα κορτσια να βαριεμαι ,αφου χορτασα οσο υπνο μου ελειπε!!!

Μου φανηκε πολυ απλη η ολη διαδικασια ...

Καλύτερα είμαι αν και ο αιματοκρίτης μου συνεχίζει να είναι πολύ χαμηλός (28,6). Πιστεύω ότι μερα με τη μερα θα καλυτερεύω. Πέρασα πολύ άσχημο υποθυροειδισμό με φρικτούς πονοκεφάλους και πόνους σε όλες τις αρθρώσεις και έκανα και ενα πυρετο 7 μερες που με αφησαν πολύ αδύναμη!!

Δυστυχώς εγω οταν βγηκα απο το θάλαμο δε μου ειπαν ποσο ακτινοβολία είχα.Είχα πιει και εγω αρκετα υγρά και είχα κάνει πολλά μπάνια. Μετρήθηκα 10 μέρες μετα και είχα 0,4 στο 1 μετρο.

Με το καλο να γυρισεις αυριο στο σπιτάκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η διαδικασια ειναι απλούστατη!!!! η επανοδος απο τον υποθυροειδισμο είναι το δυσκολότερο....10 μερες μετα και ακομα εχω συμπτώματα!!! ελεος πιααα...

Αχ...πες το ξανά...έχω ταλαιπωρηθεί τοσο μα τοσο πολύ!!!Και ο μικρός μου ειναι ζωηρότατος και εχω πολύ τρέξιμο μεσα στη μερα. Ευχομαι να περασουν αυτες οι μέρες και ποτε να μην ξαναμπούμε στη διαδικασια του ιωδίου...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

Σημερα μαλλον βγαινω η μετρηση το πρωι ηταν 4,9 αλλα θα πεσει κι αλλο μου ειπαν

Με ποναει αρκετα σημερα κατω απο τους σιελογονους ,εκανα φλεγμονη απο οτι μου

ειπε η νοσηλευτρια μου εδωσαν αντιφλεγμονωδες.Επισης ενω ξεκινησα Τ4 των 50mg εχω κομαρες !!

Σας ειπα ειμαι αναποδη,καλυτερα ημουν χωρις Τ !!!!!Τελοσπαντων η νοσοκομα μου ειπε θα παρω γρηγορα τα πανω μου

.Δεν πεφτω ψυχολογικα ,θα ημουν αχαριστη αν επεφτα επειδη μια ημερα ξυπνησα με κομαρες ...

Εξαλλου σημερα βγαινω πρεπει να ειμαι ευτυχισμενη :) ....

ps Aσχετο αλλα μου περασε απο το μυαλο η Ars που εχουν πριστει οι σιελογονοι της μετα το ιωδιο ,μου ειπαν οτι ο

πονος μου θα φυγει αλλα ισως αργησουν πολυ να επανελθουν στο αρχικο τους μεγεθος ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

με το καλό να πας στο σπίτι σου. Εγώ ένιωθα πολύ κομμένη όσο ήμουν στο θάλαμο και πόνους στα πόδια, χωρίς Τ4 όλα αυτά. Ήρθα στο σπίτι, τις πρώτες μέρες είχα έντονη υπνηλία και ξανά πόνους στα πόδια.

Σήμερα, 1 εβδομάδα μετά δεν έχω καθόλου υπνηλία ούτε κόπωση. Τ4 ξεκίνησα την Παρασκευή, σήμερα είναι 4η μέρα που παίρνω.

Υπομονή και όλα τα περάσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια και καλη εβδομαδα!!!

Liveloula με το καλο να επιστρεψεις σπιτι σου!! Απο αυτα που μας γραφεις πιστευω οτι ολα πηγαν καλα και περασες σχετικα ''ανωδυνα'' την ολη διαδικασια. Μπραβο σου και ευχομαι να μην χρειαστει ποτε στο μελλον να ξανα ασχοληθεις με τον θυρεοειδη σου!

Βarbie ομολογω οτι πρωτη φορα ακουω το να μην γινεται σπινθηρογραφημα μετα το ιωδιο(??). Ομολογω οτι εξεπλαγην. Ενα ειναι σιγουρο παντως:τα πρωτοκολλα αλλαζουν ταχυτατα!

Σονια περαστικα στο γιο σου!! Δυστυχως απο την μια στιγμη στην αλλη μπορει να μας συμβουν πολλα και διαφορα!! Περαστικα να ειναι μονο γιατι τοτε τα ξεχναμε παρολη την ταλαιπωρια που περναμε.

Κitty χαιρομαι που εισαι καλυτερα, πιστευω οτι απο δω και περα, μερα με τη μερα θα συνερχεσαι ακομα περισσοτερο!

Georgiamami σιδεροκεφαλη στην νεα σου δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!!Ευχαριστω ολες σας για το ενδιαφερον,αλλα περασα πολυ δυσκολα αυτες τις μερες!!Απο ενα τραυμα νε εξελιχθει σε κατι πολυ ασχημο....Αφου δεν επαθε μολυνση το οστο ησυχασα...θα ειχε χειρουργεια κ.τ.λ. ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!!Αν ηξεραν ολοι οι τουριστες που ερχονται στα νησακια μας,οτι αν παθουν κατι σοβαρο καηκαν,δεν θα ερχοντουσαν με τιποτα!!Αυτοι νομιζουν οτι θα τυχουν την ιατρικη περιθαλψη της χωρας τους!!

Liveloula,καλη αναρρωση και να πανε ολα καλα για σενα απο δω και περα!!

Kittyme καθημερινα θα εισαι και καλυτερα ,κι εγω ειχα πολλους πονοκεφαλους,αλλα με την θυροξινη θα βελτιωθεις.Darkglow,ευτυχως εισαι καλυτερα.

barbie22,πως εισαι?Κι εγω απορω για το ολοσωμο...

Ναγια,καλη εβδομαδα κι ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πολλά γεγονότα βλέπω! Αλλά επειδή είμαι κουλή, θα σας πω μόνο ένα καλά να πάνε όλα για όλες από δω κ πέρα!!!!!

Κ θα σχολιάσω μόνο αυτό: Liveloula σε ξεκίνησαν ΜΟΝΟ με 50 mg????

Link to comment
Share on other sites

Liveloula γιατί μονο των 50 Τ4? λίγο δεν είναι?

Κορίτσια ολόσωμο θα γίνει αλλά μετά απο 6 μήνες......το ολόσωμο αμέσως μετά γίνεται πιο πολύ για τυπικούς λόγους....δεν δείχνει πολλα πράγματα γιατι δεν εχει προλάβει να κάτσει το ιωδιο όπου θα κάτσει...π.χ πνευμονες και λεμφαδένες για παράδειγμα αν δεν περάσουν 6μηνες δεν φαίνεται!!!! οπότε συμφωνησαμε με το γιατρό μου να κανω μόνο το 6μηνο......

Link to comment
Share on other sites

Απο που να ξεκινησω,κοριτσακια μου ?

Ας τα παρουμε απο την αρχη !!!Τ4 παιρνω απο χθες , 50mg και απο αυριο ξεκιναω 125mg ηθελαν να το ξεκινησω σταδιακα οπως σταδιακα μου το εκοψαν..

Μενω στο σπιτακι μου ,φυσικα χωρις τα μωρα μου την αλλη Δευτερα εχω μετρηση πιστευουν οτι σε 10 μερες απο σημερα θα μηδενιστει η ακτινοβολια για να δουμε!

Σημερα εκανα και το ολοσωμο σπινθηρογραφημα το οποιο εδειξε καθηλωση στον υπολειμματικο ιστο ο πυρηνικος μου ειπε οτι 80% με 85% δεν θα ξανακανω ιωδιο δεν ξερω απο που το καταλαβε αλλα μου ειπε οτι εχω μεγαλο υπολειμμα εκει μπερδευτικα περισσοτερο και θελω την γνωμη σας γιατι στο pet scan μου εδειξε υπολειμμα 1,5 και σημερα μου λεει εχει μεγαλο υπολειμμα !!!Πως γινεται αυτο βρε κοριτσια ?Επισης μου εδωσαν και Μesulid για να ξεπριστουν οι σιελογονοι αδενες ,ασχετα αν δεν σταματησα λεπτο να εχω μαστιχες καραμελες και νερο !!! Επισης υπνηλια εχω κι εγω ,κομαρες ειχα μονο το πρωι γενικα νομιζω περασα με την λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρια το ιωδιο αλλα ελπιζω να μην το ξαναπερασω !!!Ολοσωμο σπινθηρογραφημα εχω ξανα σε 8 μηνες εκει θα ειμαστε σιγουροι,τι εγινε ....Barbie μου γνωριζω κοπελα που στο ολοσωμο σπινθηρογραφημα μετα το ιωδιο εδειξε καθηλωση και σε λεμφαδενα ,αν δεν φενεται τιποτα τοτε για ποιον λογο το κανουμε ?Κοριτσια οποτε μπορειτε γραψτε μου την γνωμη σας για το pet scan (1,5υπολειμμα) Και το ολοσωμο εδειξε οτι υπαρχει μεγαλο υπολειμμα ξαναρωταω αυτο πως γινεται ? :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα συμπληρωσω επισης οτι στον υπερηχο που μου εκαναν μετα την εγχειρηση μου ειπαν κι εκει οτι το υπολειμμα ειναι μικρο ..Το pet scan που εδειξε 1,5% δεν ειναι εγκυρο ?

Link to comment
Share on other sites

Liveloula δεν ξερω τι να σου πω με το υπολειμμα, το μονο που ξερω ειναι οτι το μεγεθος του διαπιστωνεται με σπινθηρογραφημα τραχηλου. Τωρα για τις υπολοιπες μεθοδους δεν εχω ιδεα. Δεν ρωταγες το γιατρο οταν λεει μεγαλο ποσο εννοει?

Link to comment
Share on other sites

Liveloula γιατί μονο των 50 Τ4? λίγο δεν είναι?

Κορίτσια ολόσωμο θα γίνει αλλά μετά απο 6 μήνες......το ολόσωμο αμέσως μετά γίνεται πιο πολύ για τυπικούς λόγους....δεν δείχνει πολλα πράγματα γιατι δεν εχει προλάβει να κάτσει το ιωδιο όπου θα κάτσει...π.χ πνευμονες και λεμφαδένες για παράδειγμα αν δεν περάσουν 6μηνες δεν φαίνεται!!!! οπότε συμφωνησαμε με το γιατρό μου να κανω μόνο το 6μηνο......

Βarbie πρωτη φορα ακουω οτι το σπινθηρογραφημα γινεται για τυπικους λογους. Να ρωτησω κατι: θα ξαναπαρεις ιωδιο για το κανεις μετα απο 6μηνες? Ενδοκρινολογος ή πυρηνικος στα πε ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Nαγια μου κι εγω αυτην την εντυπωση ειχα οτι ΜΟΝΟ με το pet scan φενεται ακριβως το υπολειμμα του θυρεοειδη ,για αυτο γινεται και η εξεταση ,την δευτερα που θα παω φυσικα και θα το ρωτησω και θα σας πω ,εχω ομως την εντυπωση οτι το ολοσωμο δεν δινει αριθμους παρα μονο μια γενικη εικονα ...

Στο αδερφο σου τι εδειξε το pet scan και τι το ολοσωμο θυμασαι ?αν μπορεις πες μου σε παρακαλω γιατι μπερδευτικα ..ουφ ελπιζω να τελειωσα με αυτο το θεμα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...