Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Liveloula νομιζω οτι αλλο ειναι το pet scan και αλλο το σπινθηρογραφημα τραχηλου που γινεται λιγο πριν το θεραπευτικο ιωδιο με λιγη δοση ιωδιου για να δουμε το θυρεοειδικο υπολειμμα το λεγομενο up take. Εσυ πηρες ιωδιο για να κανεις το pet scan? Στον αδελφο μου το up take ηταν 4,4, (μεγαλουτσικο) και εγινε με τον συνηθισμενο τροπο δλδ με λιγη δοση ιωδιου 2 μερες πριν παρει τη θεραπευτικη δοση και σπινθηρογραφημα τραχηλου. Μετα απο μια εδβομαδα εγινε το ολοσωμο το οποιο εδειξε καθηλωση του ιωδιου στην περιοχη της θυρεοειδικης κοιτης, που στην τελικη ειναι και αυτο που θελεις. Προφανως επειδη στην περιπτωση σου υπαρχει αυξημενη καθηλωση στην εν λογω περιοχη βγηκε το συμπερασμα οτι εχεις μεγαλο υπολειμμα. Τι αλλο εδειξε το σπινθηρογραφημα σου? Δεν αναφερει οτι υπαρχει ιωδιο στον γαστρεντερικο σωληνα ή στο ηπαρ? Το λεω γιατι απο εκει περνα το ιωδιο για να φυγει απο τον οργανισμο! Το σπινθηρογραφημα του αδελφου μου το αναφερει αυτο και μαλιστα με ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χιλια συγνωμη για το λαθος Ναγια up take επρεπε να γραψω το οποιο ηταν 1,5 % και εκει τρελενομαι γιατι εκεινο εδειξε τοσο κι αυτο τωρα δειχνει μεγαλη προσληψη ιωδιο στον αδενα!!Αυτο που μου ειπε ο πυρηνικος ηταν οτι εδειξε μεγαλη καθηλωση στον αδενα του λεω οι λεμφαδενες ?μου λεει σου ειπα εγω για λεμφαδενες ?Πιστευω μου λεει 80% με 85% δεν θα χρειαστεις δευτερη φορα ιωδιο ,τωρα αυτο απο που το καταλαβε θα σας γελασω ..Επισης αυτο που μου ειπε ο ακτινολογος ηταν οτι ναι δειχνει και στο εντερο αλλα στα υπολοιπα οργανα οταν ΔΕΝ υπαρχει μετασταση δεν ειναι τοσο εντονη η προσληψη οπως στον θυρεοειδη που το απορροφαει "λαιμαργα" για να καει ...Ναγια εσας μετα το ιωδιο δεν σας ειπε δηλαδη αν τελειωσατε ?δεν εβγαλε κανενα συμπερασμα ?

Link to comment
Share on other sites

Liveloula μην σε πιανει πανικος! Το ποσο αποτελεσματικο ειναι το ιωδιο στον καθενα μας, θα φανει με το περασμα του χρονου και οχι αμεσως για τον πολυ απλο λογο οτι δρα στον οργανισμο μεχρι και 9 μηνες μετα!!!! Εμεις πηραμε γραπτως τις εξετασεις και ειμαστε σε παρακολουθηση. Κανεις δεν μας ειπε οτι τελειωσαμε οριστικα, αλλα κανεις δεν μας ειπε επισης οτι θα χουμε και προβλημα. Οι περισσοτεροι ξεμπερδευουν με ενα ιωδιο και τερμα!Ελπιζουμε να μαστε μεσα σ αυτους! Παντως το ολοσωμο του αδελφου μου ηταν αναλυτικοτατο και εγραφε οτι υπαρχει ιωδιο και στο ηπαρ στο γαστεντρερικο σωληνα, εξηγωντας ομως οτι ειναι φυσιολογικο διοτι απο εκει περνουν ολα προκειμενου να φυγουν απο τον οργανισμο!

Link to comment
Share on other sites

Ναγια το νοσκομειο που εκανα το ιωδιο ηταν κυριολεκτικα σαν ιδιωτικη κλινικη ..Δυστηχως ομως ο πυρηνικος δεν εξηγει ,και δεν ασχολειται αν δεν τον ρωτησεις :(

Το ιδιο εγινε και με το up take αν δεν ρωτουσα ποσο ειναι δεν θα μου ελεγε ,το ιδιο και με το ολοσωμο ,ρωτουσα μονο και μου ελεγε σε σημειο να αισθανομαι λιγο αβολα που εκανα ερωτησεις .Μου ειπε παντως οτι δεν εδειξε καθηλωση σε λεμφαδενες ..Εγω με το φτωχο μου το μυαλο λεω μηπως διψασε ο σκασμενος ο θυρεοειδης επειδη εκανα αυστηρη διαιτα με το αλατι και απο οτι μου ειπαν μπηκα για ιωδιο με tsh πανω απο 100 ..Υποθεσεις μονο ...

Ο ενδοκρινολογος που θα με δει σε περιπου ενα μηνα να δουμε τι θα μου πει ..Ξερεις τι με χαλαει Ναγια? οτι βρισκω τις ισορροπιες μου και στην πορεια λογω καποιων γεγονοτων πεφτω και τις ξαναχανω κι ειναι κριμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Sonia τωρα δεν πρεπει να ξανακανει ραμματα ? θα κλεισει απο μονη της τοσο μεγαλη πληγη ?

Που μπλεξατε βρε παιδι μου ετσι ξαφνικα ..Αλλα ξεχασα στη Ελλαδα ζουμε ..

Drakglow κι εγω δυο παιδακια εχω 2,5 και 4 χρονων ,με εχει πιασει απο τωρα

τρελα να τα δω αλλα θα περιμενω οσο χρειαστει ,ειναι για το καλο τους .

Υπολογιζω οτι στις δυο εβδομαδες θα ειμαι καλα χωρις ακτινοβολια ,να δουμε τι θα μου πει αυριο και ο γιατρος

Τελικα το νερο ειναι το βασικοτερο για να φυγει η ραδιενεργεια ,αν ομως εχεις αναγουλα πως να το πιεις ?

Ο διπλανος μου ηπιε ενα μεγαλο μπουκαλι με το ζορι εχει το στομαχι του πηρε 250 mc

και ειναι η τεταρτη φορα που κανει ιωδιο.Ισως αν επινες λιγη λεμοναδα να σε βοηθουσε στην αναγουλα ,

καταλαβαινω παντως απολυτα ποσο δυσκολο ειναι να εισαι μακρια τους .Αισθανομαι οτι μου τα πηρανε,

θελω να τα αγκαλιασω και δεν μπορω ..Ο αποχωρισμος τους ειναι το πιο δυσκολο κομματι της απομονωσης ...

Το δυσκολοτερο κομματι σιγουρα ειναι τα παιδακια μας.. αλλα να σκεφτεσαι οτι ετσι τα προστατευεις.. και γω μπαινω σε λιγες μερες ελπιζω να ειναι ολα τοσο απλα και ευκολα!! θα σας γραψω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δυσκολοτερο κομματι σιγουρα ειναι τα παιδακια μας.. αλλα να σκεφτεσαι οτι ετσι τα προστατευεις.. και γω μπαινω σε λιγες μερες ελπιζω να ειναι ολα τοσο απλα και ευκολα!! θα σας γραψω!!!

ο διπλανος γιατι ρε παιδια τοσες φορες ιωδιο? ειμαι λιγο πρωταρα και δεν ξερω ακομη... ποτε ειναι απαραιτητο να επαναλαβεις την διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Ναγια το νοσκομειο που εκανα το ιωδιο ηταν κυριολεκτικα σαν ιδιωτικη κλινικη ..Δυστηχως ομως ο πυρηνικος δεν εξηγει ,και δεν ασχολειται αν δεν τον ρωτησεις :(

Το ιδιο εγινε και με το up take αν δεν ρωτουσα ποσο ειναι δεν θα μου ελεγε ,το ιδιο και με το ολοσωμο ,ρωτουσα μονο και μου ελεγε σε σημειο να αισθανομαι λιγο αβολα που εκανα ερωτησεις .Μου ειπε παντως οτι δεν εδειξε καθηλωση σε λεμφαδενες ..Εγω με το φτωχο μου το μυαλο λεω μηπως διψασε ο σκασμενος ο θυρεοειδης επειδη εκανα αυστηρη διαιτα με το αλατι και απο οτι μου ειπαν μπηκα για ιωδιο με tsh πανω απο 100 ..Υποθεσεις μονο ...

Ο ενδοκρινολογος που θα με δει σε περιπου ενα μηνα να δουμε τι θα μου πει ..Ξερεις τι με χαλαει Ναγια? οτι βρισκω τις ισορροπιες μου και στην πορεια λογω καποιων γεγονοτων πεφτω και τις ξαναχανω κι ειναι κριμα... :(

Ο,τι κι αν γινει μην χανεις την ψυχραιμια σου κοριτσι μου... πανω απο ολα η ψυχολογια.. ειναι μακρυς ο δρομος.. στην αρχη ελεγα οτι θα κανω το ιωδιο και τελος.. αλλα μετα βλεπω οτι τα αποτελεσματα αργουν, τα ολοσωμα το ιδιο... και λες απλα οτι πρεπει να εμπιστευτεις τους γιατρους και το Θεο και να χαλαρωσεις,να ζεις εντονα και ομορφα τις στιγμες σου μεχρι το επομενο βημα.. Ας ειναι απλα ολα αυτα περαστικα..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα ..

Επειδη καθομαι σε αναμμενα καρβουνα θα παρω τον πυρηνικο τηλ . δεν γινεται το up take να ειναι 1,5 o ενδοκρινολογος μετα την εγχειρηση να με κανει υπερηχο και να μου λεει οτι φενεται απο 1,5 εως 1,7 % υπολειμμα και το ολοσωμο που δεν γινεται να βγαλει αριθμους να λεει ο πυρηνικος οτι ειναι μεγαλο το υπομειμμα επειδη ειχε μεγαλη προσληψη ιωδιου ..απλα δεν γινεται κοριτσια..

Sweety απο Θεσσαλονικη εισαι ?Ποτε μπαινεις για ιωδιο ? Στο Θεαγενειο εχει εμπειρια η Sonia μας .

Ο διπλανος μου εκανε 4 φορες ιωδιο και 3 φορες εγχειρηση και δεν γνωριζει αν τελειωσε

οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι ενω επρεπε να το αφαιρεσει αυτος το αφηνε και μεγαλωνε το αφησε αρκετα χρονια οποτε γεμισε λεμφαδενες και οζους προσπαθουν να τα βαλουν σε μια σειρα κι απο οτι καταλαβα μαλλον καποια στιγμη κι αυτος θα τελειωσει απλα περναει μεγαλη ταλαιπωρια ..

Link to comment
Share on other sites

Ναγια το νοσκομειο που εκανα το ιωδιο ηταν κυριολεκτικα σαν ιδιωτικη κλινικη ..Δυστηχως ομως ο πυρηνικος δεν εξηγει ,και δεν ασχολειται αν δεν τον ρωτησεις :(

Το ιδιο εγινε και με το up take αν δεν ρωτουσα ποσο ειναι δεν θα μου ελεγε ,το ιδιο και με το ολοσωμο ,ρωτουσα μονο και μου ελεγε σε σημειο να αισθανομαι λιγο αβολα που εκανα ερωτησεις .Μου ειπε παντως οτι δεν εδειξε καθηλωση σε λεμφαδενες ..Εγω με το φτωχο μου το μυαλο λεω μηπως διψασε ο σκασμενος ο θυρεοειδης επειδη εκανα αυστηρη διαιτα με το αλατι και απο οτι μου ειπαν μπηκα για ιωδιο με tsh πανω απο 100 ..Υποθεσεις μονο ...

Ο ενδοκρινολογος που θα με δει σε περιπου ενα μηνα να δουμε τι θα μου πει ..Ξερεις τι με χαλαει Ναγια? οτι βρισκω τις ισορροπιες μου και στην πορεια λογω καποιων γεγονοτων πεφτω και τις ξαναχανω κι ειναι κριμα... :(

Καλη μου Liveloula σε καταλαβαινω μεχρι εκει που δεν μπορεις να φανταστεις. Το ψυχολογικο μερος ειναι το σπουδαιοτερο ολων σε τετοιες περιπτωσεις, ομως οταν γινεται κατι -οσο ασημαντο κι αν ειναι -πεφτεις παλι στα πατωματα και φτου απ την αρχη. Δεν σου κρυβω οτι κι εγω επεσα ψυχολογικα με αυτο που εγραψες για τον διπλανο σου οτι δλδ εκανε ιωδιο για τεταρτη φορα(!!!!!). Αρχιζει παλι το μυαλο και τρεχει με χιλια κι αντε να το μαζεψεις! Ξανασκεπτομενη σημερα αυτο που σου ειπε ο γιατρος οτι εχεις μεγαλο υπολειμμα (κρινοντας το προφανως απο την μεγαλη καθηλωση του ιωδιου) θεωρω οτι ειναι λιγο ακαιρο διοτι εχεις uptake στα χερια σου που βεβαιωνει ακριβως το αντιθετο, δλδ οτι το υπολειμμα ειναι μικρο!! Τελος παντων κρατα λιγο την υπομονη σου μεχρι να παρεις γραπτως τα αποτελεσματα του σπινθηρογραφηματος στα χερια σου για να χουμε κατι επισημο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο πρώτο σπινθηρογραφημα που γίνεται αμέσως μετα το ιώδιο δεν κόβεις το χάπι και δεν παίρνεις άλλο ιώδιο. Δείχνει όμως κυρίως την καθήλωση στον θυροειδικο ιστό. Πιθανές μεταστάσεις δείχνει κυρίως το 6μηνο σπινθηρογράφημα που γίνεται με thyrogen και 5μιλικ ιώδιο....αυτό εχω καταλαβει!Γιαυτό και καποιοι γιατροί δεν ζητάνει το άμεσο σπινθηρογράφημα αλλα το 6μνο

Link to comment
Share on other sites

Ναγια μου κι εγω επεσα ψυχολογικα με τον διπλανο μου και η αληθεια ειναι οτι σκεφτηκα να μην σας το γραψω καθολου ..

Οταν ομως μου ειπε οτι απο την αρχη του ειπαν για πανω απο ενα χειρουργειο και οτι ειναι δυσκολη περιπτωση τοτε καταλαβαινουμε οτι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη ,μοναδικη ο ανθρωπος γνωριζε απο την αρχη την ταλαιπωρια που θα ακολουθησει δεν βγηκαν ολα αυτα μετεπειτα,δυστηχος αφησε τον καρκινο να μεγαλωνει για χρονια ενω ηξερε οτι επρεπε να το χειρουργησει ,και τωρα τρεχει και δεν φτανει ..Ελπιζω να ειναι το τελευταιο ιωδιο που εκανε γιατι πραγματικα στεναχωρεθηκα παρα πολυ που τον εβλεπα σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση ...Οσον αφορα το δικο μου προβληματακι δεν θα το αφησω στην τυχη του οοοοοοοοοοοχι δεν θα σκασω με εριξε χθες σημερα θα μιλησω με τον πυρηνικο( ελπιζω να τον βρω ) και θα τον ρωτησω ,φυσικα οταν εχω νεοτερα θα σας γραψω αμεσως ...

Link to comment
Share on other sites

Βarbie το σπινθηρογραφημα στο 6μηνο ή στο χρονο απο την ληψη της θεραπευτικης δοσης του ιωδιου τεινει να καταργηθει!! Αυτο μας ειπε ο γιατρος μας οπως επισης το ιδιο ειπαν και στην Ars στον Ευαγγελισμο. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να ξαπαρεις ιωδιο για να κανεις σπινθηρογραφημα μετα απο 6 μηνες αφου τωρα εισαι ετοιμη μ αυτο που ηδη εχεις παρει!!! Δηλαδη με λιγο ιωδιο μετα απο 6 μηνες θα φανουν αν υπαρχουν μεταστασεις (φτου μακρια μας), ενω τωρα με το πολυ οχι? Πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Προς Θεου δεν λεω οτι ειναι λαθος δεν μπορω να το κρινω διοτι δεν εχω τις γνωσεις αλλα πραγματικα θα θελα μια εξηγηση για να χουμε μια εικονα για τα δεδομενα που προφανως αλλαζουν ταχυτατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Κοριτσια εχω δει περιπτωσεις με μεγαλο υπολειμμα (7%) και με λιγα μιλικιουρι που πηραν (οχι 100) ειναι μια χαρα τωρα!!!

Συμβουλη μου μετα απο 5 περιπου χρονια στην ασθενεια:Μην περνατε την ωρα σας,σκεπτομενοι αν το ενα αν το αλλο,γιατι ο ενας ασθενης εκανε 2 η 3 φορες ιωδιο κ.τ.λ..Να ξερετε οτι το ραδιεν. ιωδιο "λειτουργει" και "καιει" για 9 μηνες ο,τι θυρεοειδικο υπολειμμα υπαρχει και θα δειτε στο ολοσωμο που θα κανετε μετα απο μηνες οτι ολα θα ειναι αρνητικα και τσαμπα χανατε τον υπνο σας!!!

Σπανιοτατα συμβαινει κατι και αντιμετωπιζεται φυσικα!!

Απαιτηστε να σας κανουν Thyrogen για τις εξετασεις σας (αν ενδεικνυται για την περιπτωση σας),για να μην εχετε ολα αυτα τα ασχημα συμπτωματα και ολα θα πανε σουπερ!!

sweetyεγω εκανα στο Θεαγενειο.Τι θα ηθελες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...