Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το παρεάκι!

Γεωργία μακάρι να χάναμε κιλά αλλά όπως πολύ σωστά είπε η Σόνια παραλλήλα με την δίαιτα δεν παίρνουμε θυροξίνη με αποτέλεσμα ο μεταβολισμός να σταματάει εντελώς.Είμαστε σε βαρύ υποθυρεοειδισμό και για να βγείς απο αυτή την κατάσταση περνάνε τουλάχιστον 2 μήνες.Εγώ έχω πάρει 6 κιλά κάνοντας αυτή την δίαιτα και τώρα που τρώω κανονικά προσέχω πάρα πολύ.Είμαι και πάρα πολύ πρησμένη απο την κατακράτηση υγρών.

Εχω θέληση όμως και επιμονή και επλίζω ότι σιγά σιγά θα τα χάσω:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλο το παρεάκι!

Γεωργία μακάρι να χάναμε κιλά αλλά όπως πολύ σωστά είπε η Σόνια παραλλήλα με την δίαιτα δεν παίρνουμε θυροξίνη με αποτέλεσμα ο μεταβολισμός να σταματάει εντελώς.Είμαστε σε βαρύ υποθυρεοειδισμό και για να βγείς απο αυτή την κατάσταση περνάνε τουλάχιστον 2 μήνες.Εγώ έχω πάρει 6 κιλά κάνοντας αυτή την δίαιτα και τώρα που τρώω κανονικά προσέχω πάρα πολύ.Είμαι και πάρα πολύ πρησμένη απο την κατακράτηση υγρών.

Εχω θέληση όμως και επιμονή και επλίζω ότι σιγά σιγά θα τα χάσω:mad:[Μαιρη επειδη ταυτοχρονα καναμε την "διαιτα" και την διακοπη θυροξινης θα κανουμε και ενα τεστ να δουμε σε ποσο καιρο θα ξεπρηστει η καθεμια μας!Εχω ταυτοχρονα και αλλες ορμονικες μεταβολες εξαιτιας της καταστασης (τα ιδια ειχα και τις αλλες δυο φορες) και μου εχουν σπασει τα νευρα!!Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ειναι επομενο ολο αυτο,γιατι ολος ο οργανισμος παθαινει ισχυρο σοκ!Να δουμε ποτε θα παθουμε εμεις το ισχυρο σοκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη επειδη ταυτοχρονα καναμε την "διαιτα" και την διακοπη θυροξινης θα κανουμε και ενα τεστ να δουμε σε ποσο καιρο θα ξεπρηστει η καθεμια μας!Εχω ταυτοχρονα και αλλες ορμονικες μεταβολες εξαιτιας της καταστασης (τα ιδια ειχα και τις αλλες δυο φορες) και μου εχουν σπασει τα νευρα!!Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ειναι επομενο ολο αυτο,γιατι ολος ο οργανισμος παθαινει ισχυρο σοκ!Να δουμε ποτε θα παθουμε εμεις το ισχυρο σοκ!!!

Καλημερα. Το ιδιο επαθα κι εγω με γυν.διαταραχες σε φαση υποθ. Τι τεστ εννοεις???

Επεξεργάστηκαν by georgiamami
Αφαιρεση παραθεσης και κειμενου λογω επιθυμιας μελους!!!

:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!

Βλέπω online οι Α.Θ.!!!!!!!!

Γεωργία μου κι εγώ όπως τα κορίτσια 5 κιλά πήρα το καλοκαίρι από την δίαιτά και μετά την "επάνοδό" μου... και μετά από τα πολλά ιώδια και δίαιτες που ακολούθησαν για τις εξετάσεις πήρα άλλα 2... αναγκάστηκα να αγοράσω κανούρια γκαρνταρόμπα γιατί από τα περσινά χειμωνιάτικα δεν μου έκανε τίποτα εκτός από ριχτά φορέματα και λόγω της πίεσης και της κατάστασης που πέρασα με την 2η επέμβαση μου απογόρευσε ο γιατρός δίαιτα για να μην πέσω ψυχολογικά και μου συνέστησε γυμναστική αλλά μου την απαγόρευσε ο καρδιολόγος λόγω πολλών παλμών!!! Από τα 7 κιλά έχω χάσει τα 2, όχι ότι προσπάθησα τρομερά, προσέχω τα τσιμπολογήματα, δεν τρώω καθόλου γλυκά, πατατάκια, αναψυκτικά, αλκοόλ, κλπ, αλλά πρίν την επέμβαση με ελάχιστη προσπάθεια έχανα κιλάκια τώρα ο μεταβολισμός κοιμάται το ύπνο του δικαίου και δεν χάνω εύκολα....


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....... αλλά πρίν την επέμβαση με ελάχιστη προσπάθεια έχανα κιλάκια τώρα ο μεταβολισμός κοιμάται το ύπνο του δικαίου και δεν χάνω εύκολα....

Αχ!!! Ο μεγαλος καημος μου. Μια απο τα ιδια!!!!:-(:sad::-(


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μάλλον σε 2 λεπτάκια καλησπέρα!!!:D Ευχαριστώ πολύ για τις τόσες συμβουλές:)))))))))..!!!! Σόνια μου το ψωμάκι πρέπει να είναι υπέροχο μιαμ μιαμ θα το δοκιμάσω να το φτίαξω. Η ενδικρινολόγος μου μου είπε να αποφύγω γενικά τα υποκατάστατα του αλάτιου δίοτι περιέχουν κάποια μέταλλα τα οποία μπορεί να μην είναι ανέκτα σε μεγαλύτερη ποσότητα στον όργανισμό μου και χαρακτηριστικά είπε "δεν παθαίνεις και τίποτα λίγες μέρες χωρίς αλάτί" (και ερωτώ εγώ εδώ πόσο νόστιμο μπορεί να είναι το ρύζι χωρίς αλάτι ??ε??"μπορείς να χρησιμοποιείς βότανα όπως ρίγανη,θυμάρι. Τώρα όσο για το λεμόνι να πω την αλήθεια το φοβάμαι δίοτι εως και πέρυσι τον Φεβρουάριο έκανα αγωγή σιδήρου όπου μου το είχα περιορίσει...!!!

Τέλος που θα πάει θα τα χάσουμε τα κιλάκια!!!!Από οτι παρατήρησα σε εμένα μετά το χειρουργείο με μαγικό τρόπο έβαλα μερικά πόσα μη με ρωτήσετε δεν τολμώ να ανέβω στη ζυγαριά:))) Καλό μεσημέρι σε όλους φιλάκια πολλά:)))

Link to comment
Share on other sites

Petroulaki καλημερα! Για το αλατι,καλυτερα να ακουσεις την γιατρο σου.Εγω ειμαι ενας ανθρωπος που καταναλωνει δυστυχως πολυ αλατι,γι`αυτο δυσκολευομαι παντα με αυτη τη διαιτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργια ακυρωσα το κειμενο,αλλα η παραθεση που εχεις εσυ πως θα ακυρωθει?

Η επιθυμια σας σεβαστη μου κυρια, εξετελεσθη.!!! :tongue::tongue::tongue:

Τέλος που θα πάει θα τα χάσουμε τα κιλάκια!!!!Από οτι παρατήρησα σε εμένα μετά το χειρουργείο με μαγικό τρόπο έβαλα μερικά πόσα μη με ρωτήσετε δεν τολμώ να ανέβω στη ζυγαριά:))) Καλό μεσημέρι σε όλους φιλάκια πολλά:)))

Αχ!Αχ! Αυτος ο μαγικος τροπος!!!!Θυμαμαι που επαιρνα τηλεφωνο τον γιατρο μου και ελεγα: Βαζω κιλα χωρις να τρωω παραπανω. Αντιθετως προσεχω περισσοτερο. Κι εκεινος απαντουσε: Δεν ειναι απο τη θυροξινη. Τρως!!!! Τον εστειλα απο κει που ηρθε και ησυχασα!!!!

Πηγα και σε διαιτολογο και μου λεει: Αν δεν ρυθμισεις την δοση του θυρεοειδη μην ελπιζεις οτι θα χασεις!!! Και μου συστησε πολυ γυμναστιη για να βοηθησω στην ενεργοποιηση του μεταβολλισμου. Οποτε προλαβαινω και εχω διαθεση κανω!!! Αλλα δεν αρκει. Πρεπει να κανω εντατικα 3-4 φορες την εβδομαδα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα.εγω χειρουργηθηκα τον 7ο του 2010 με ολικη αφαιρεση θυροειδους.ο οζος μου ηταν 4 εκ.η βιοψια μου εδειξε θυλωδες πολυεστιακο καρκινωμα με μερικη διηθηση καψας.πηρα ιωδιο στο ΜΕΤΑΞΑ τον οκτωβριο(70μιλικιουρι).περνω Τ4 150mg.δεν πηρα πανω απο 2 κιλα στην φαση του υποθυρ.βασικα ειμαι σχεδον στα κιλα μου.τωρα ειμαι σε μια φαση αναζητησης των THYROGEN για να κανω σπινθηρογραφημα 6 μηνες μετα το ιωδιο.νομιζω πως ολα πανε καλα!ευχωμαι να το αντιμετοπισουμε δυνατα ολες και ολοι!!!!!οταν μου ανακηνωθηκε η βιοψια δεν λεω πως δεν επαθα ενα ΣΟΚ αλλα θες οτι ειμαι συνηδητοποιημενη με τον καρκινο,θες οτι ειμουν καθαριστρια στον ΑΓ.ΣΑΒΒΑ και ειδα πολλα ειμουν και ειμαι πολυ ψυχραιμη.μου την ''δεινουν'' καποιοι που λενε....''ελα μωρε,τι ειναι ο καρκινος του θυροειδη''!!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΙΑ ΣΟΥ τις μεταπτωσεις του οργανισμου,αμνησιες,νευρα,πριξηματα,ακτινοβολια,ραδιενεργια κ.λ.π:confused:.αυτα εν συντομια η δικη μου ιστορια.ΕΥΧΩΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.εγω χειρουργηθηκα τον 7ο του 2010 με ολικη αφαιρεση θυροειδους.ο οζος μου ηταν 4 εκ.η βιοψια μου εδειξε θυλωδες πολυεστιακο καρκινωμα με μερικη διηθηση καψας.πηρα ιωδιο στο ΜΕΤΑΞΑ τον οκτωβριο(70μιλικιουρι).περνω Τ4 150mg.δεν πηρα πανω απο 2 κιλα στην φαση του υποθυρ.βασικα ειμαι σχεδον στα κιλα μου.τωρα ειμαι σε μια φαση αναζητησης των THYROGEN για να κανω σπινθηρογραφημα 6 μηνες μετα το ιωδιο.νομιζω πως ολα πανε καλα!ευχωμαι να το αντιμετοπισουμε δυνατα ολες και ολοι!!!!!οταν μου ανακηνωθηκε η βιοψια δεν λεω πως δεν επαθα ενα ΣΟΚ αλλα θες οτι ειμαι συνηδητοποιημενη με τον καρκινο,θες οτι ειμουν καθαριστρια στον ΑΓ.ΣΑΒΒΑ και ειδα πολλα ειμουν και ειμαι πολυ ψυχραιμη.μου την ''δεινουν'' καποιοι που λενε....''ελα μωρε,τι ειναι ο καρκινος του θυροειδη''!!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΙΑ ΣΟΥ τις μεταπτωσεις του οργανισμου,αμνησιες,νευρα,πριξηματα,ακτινοβολια,ραδιενεργια κ.λ.π:confused:.αυτα εν συντομια η δικη μου ιστορια.ΕΥΧΩΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!:-P

Καλημερα ........ (χρονολογιες). Σιγουρα σου ευχομαστε περαστικα, ολοι και ολες.Στα μελη που ειμαστε μεχρι τωρα στην παρεα μας, εχει λειτουτργησει θετικα η υπαρξη και η συναντηση στο καφε. Ειχαμε ευχαριστες εξελιξεις σε αποτελεσματα εξετασεων, συνεπως ειμαστε γουρικοι. Αν εχεις αποριες, εδω θα πουμε πολλα και θα περασουμε επισης ομορφα.

Καλωσηρθες λοιπον!!!:tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

2001-2006 Καλώς ήρθες στην παρέα μας.Είσαι η πρώτη που συναντώ με μεγαλύτερο όζο απο τον δικό μου (3,5εκ.) και η πρώτη που πήρε 70mci ιώδιο, όπως εγώ!:D

Μην ανησυχείς βρήκες την κατάλληλη παρέα, εδώ λέμε όλους τους προβληματισμούς μας και κανείς μας δεν φοβάται τις λέξεις.βρήκες ανθρώπους που θα σε καταλάβουν γιατί περνούν ακριβώς τα ίδια;).

Δεν ξέρω αν κατάφερες κάτι με τις Thyrogen αλλά μόλις μίλησα με την εταιρ'ια και μου είπε ότι δεν έχουν καμία ενημέρωση απο Αμερική για το πότε θα κυκλοφορήσουν, το σίγουρο είναι ότι για τον Απρίλιο δεν θα έχουν έρθει, όπως αρχικά είχε πεί η εταιρία.

Αν μάθω κάτι άλλο θα σας ενημερώσω:confused:

Φιλιά σε όλους;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους!! καιρό είχαμε να τα πούμε και απο δώ.

2001-2006 καλώς ήρθες στην υπέροχη παρέα μας! Είναι πραγματικά ανακουφιστικό και σε κάνει να νιώθεις καλύτερα όταν ανταλλάσεις απόψεις με άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα παρόμοια. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! πάντως το φόρουμ αυτό έχει αποδειχθεί γούρικο για όλες μας!

φιλιά!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααααααα!

2001-2006 καλώς όρισες στην παρεούλα μας...

όπως και τα κορίτσια σου εύχομαι να ξεμπέρδεψες ήδη με τον παλιοα΄δενα και από εδώ και πέρα να έχεις μόνο χαρμόσυνα νέα από τις εξετάσεις...

εγώ χρειάζομαι τις THYROGEN τέλος Ιουνίου και ελπίζω ως τότε να έχουν ξεκινήσει την παραγωγή και να μην έχουν εξαντληθεί... θα ξεκινήσω από Μάιο να τις ψάχνω μην τυχόν και λόγω της τωρινής έλλειψης εξαφανιστούν μόλις κυκλοφορίσουν...

Πόσο δίκιο έχεις για όσους λένε "έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, ούτε καν καρκίνο μην το λές...." κάθε φορά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν τ'ακούω... Μόνο όποιος το περνάει γνωρίζει ακριβώς τι σημαίνει καρκίνος στον θυρεοειδή... κι ας είναι καλά διαφοροποιημένος και 98% ιάσιμος...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...