Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΚΙΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Niki1989

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια! Πονεμένη ιστορία τα κιλά. Ειδικά για όσες γεννάνε καλοκαίρι. 

Στην πρώτη μου πήρα 8κιλα. Τα έχασα με το που γέννησα. Όταν γύρισα από το μαιευτήριο δηλαδή, ήμουν σε κιλά όπως προ εγκυμοσύνης και σε διάστημα περίπου ένα μήνα έχασα κανα δύο τρία  (κατακράτηση κτλ) εδώ τώρα είμαι στην 29βδ. Εχω πάρει 6-7 κιλά και δεν το βλέπω να τα καταφέρνω όπως στην 1η.... "ευτυχώς" (δυστυχώς δλδ) υποφέρω από ΓΟΠ, καουρες και δεν έχω πολύ όρεξη για φαγητό, αλλά τρώω και βλακείες πχ πατατάκια!

Όμως κορίτσια, άλλο ένα  μελανό σημείο είνα η κυτταρίτιδα.  Επειδή ήμουν αθλήτρια από τα 6 μου, δεν είχα ποτέ. Στην 1η γέμισα,  μετά από τρεις μήνες καθάρισα, αλλά τώρα και σε αυτήν βλέπω ότι έχω αρχίσει πάλι να έχω.  (Γενναω καλοκαιρι)


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό το 2ο! Νομίζω ότι και 13-14 κιλά να πάρεις, μπορείς να τα χάσεις αν "προσέχεις" μετά. Όντως κάποιες με τη δικαιολογία ότι ο θηλασμός ¨καίει¨ θερμίδες (που καίει δηλαδή), χάνουν τον έλεγχο. Η αλήθεια είναι ότι εγώ πεινούσα πολύ τους πρώτους μήνες, αλλά έτρωγα υγιεινά γιατί ήμουν και στο σπίτι, δεν δούλευα για ένα 6μηνο. Πολλές φορές η πείνα είναι στην πραγματικότητα αφυδάτωση, γιατί οι ανάγκες σε υγρά είναι αυξημένες κατά το θηλασμό.

όσο για την κυτταρίτιδα σίγουρα θα βελτιωθεί γιατί προέρχεται και από τις ορμονικές αλλαγές και την κατακράτηση υγρών. Εγώ παρατηρώ αλλαγές από μέρα σε μέρα, πχ αν εχω πιει πολλούς καφέδες, αν δεν έχω ενυδατωθεί αρκετά, αν περιμένω περίοδο, φαίνεται πιο έντονα (κι ας χτυπιεμαι στο γυμναστηριο χαχα)


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Γειά σας κορίτσια! Πονεμένη ιστορία τα κιλά. Ειδικά για όσες γεννάνε καλοκαίρι. 

Στην πρώτη μου πήρα 8κιλα. Τα έχασα με το που γέννησα. Όταν γύρισα από το μαιευτήριο δηλαδή, ήμουν σε κιλά όπως προ εγκυμοσύνης και σε διάστημα περίπου ένα μήνα έχασα κανα δύο τρία  (κατακράτηση κτλ) εδώ τώρα είμαι στην 29βδ. Εχω πάρει 6-7 κιλά και δεν το βλέπω να τα καταφέρνω όπως στην 1η.... "ευτυχώς" (δυστυχώς δλδ) υποφέρω από ΓΟΠ, καουρες και δεν έχω πολύ όρεξη για φαγητό, αλλά τρώω και βλακείες πχ πατατάκια!

Όμως κορίτσια, άλλο ένα  μελανό σημείο είνα η κυτταρίτιδα.  Επειδή ήμουν αθλήτρια από τα 6 μου, δεν είχα ποτέ. Στην 1η γέμισα,  μετά από τρεις μήνες καθάρισα, αλλά τώρα και σε αυτήν βλέπω ότι έχω αρχίσει πάλι να έχω.  (Γενναω καλοκαιρι)

αν βαλεις απο 10 μεχρι 12 κιλα το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο με την πρωτη σου εγκυμοσυνη περιπου αντε να σου παρει μια εβδομαδα παραπανω..!! και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη 12 ειχα βαλει και τα 4 κιλα που μου εμειναν τα εχασα σε λιγοτερο απο 40 μερες.. τωρα σε αυτη να δουμε που ειμαι 33 εβδομαδων και την προηγουμενη εβδομαδα που ζυγηστικα ειμουν στα +++ 16 κλαψ κλαψ το παραβλεπω ...... τωρα οσο για την κυτταριτιδα συγουρα  παιζουν ρολο και οι ορμονες μεχρι να επανελθουν... αλλα επειδη ασχολιοσουν με αθλητισμο ισως να μην ειναι κυτταριτιδα αυτο που βλεπεις αλλα χαλαρωση του σωματος λογο του οτι στην εγκυμοσυνη δε γυμναζοσουν οπως πριν ..εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα παρατηρηση να εχω κυτταριτιδα μονο ειχε χαλαρωσει πολυ λιγο η κοιλιτσα μου οπως ηταν πριν ξεκινησω να γυμναζομαι... αν συνεχιζα τους κοιιακους θα γινοταν οπως πριν....τωραα σε αυτη ασεεε δε θελω να το σκεφτομαι.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! γερα να ειναι τα παιδακια μας και τα υπολοιπα φτιαχνουν..!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

αν βαλεις απο 10 μεχρι 12 κιλα το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο με την πρωτη σου εγκυμοσυνη περιπου αντε να σου παρει μια εβδομαδα παραπανω..!! και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη 12 ειχα βαλει και τα 4 κιλα που μου εμειναν τα εχασα σε λιγοτερο απο 40 μερες.. τωρα σε αυτη να δουμε που ειμαι 33 εβδομαδων και την προηγουμενη εβδομαδα που ζυγηστικα ειμουν στα +++ 16 κλαψ κλαψ το παραβλεπω ...... τωρα οσο για την κυτταριτιδα συγουρα  παιζουν ρολο και οι ορμονες μεχρι να επανελθουν... αλλα επειδη ασχολιοσουν με αθλητισμο ισως να μην ειναι κυτταριτιδα αυτο που βλεπεις αλλα χαλαρωση του σωματος λογο του οτι στην εγκυμοσυνη δε γυμναζοσουν οπως πριν ..εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα παρατηρηση να εχω κυτταριτιδα μονο ειχε χαλαρωσει πολυ λιγο η κοιλιτσα μου οπως ηταν πριν ξεκινησω να γυμναζομαι... αν συνεχιζα τους κοιιακους θα γινοταν οπως πριν....τωραα σε αυτη ασεεε δε θελω να το σκεφτομαι.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! γερα να ειναι τα παιδακια μας και τα υπολοιπα φτιαχνουν..!!!!

Χαχα άστα να πανε! Πότε γέννας; είχα γεμίσει πάντως κυτταρίτιδα από τον 7ο 8ο μήνα περιπου και είχα τρελαθεί...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε κοριτσια πως κανετε ετσι!!! Τι να πουμε κι εμεις που κανουμε παρεα με την κυτταριτιδα απο τσ 16 μας;;;

@Farmakotriftena οταν με το καλο γεννησεις να παρεις κρεμουλα για την κυτταριτιδα και μασαζ καθε μερα. Υπαρχουν και κρεμες συμβατες με τον θηλασμο.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , CMES είπε:

Αντε βρε κοριτσια πως κανετε ετσι!!! Τι να πουμε κι εμεις που κανουμε παρεα με την κυτταριτιδα απο τσ 16 μας;;;

@Farmakotriftena οταν με το καλο γεννησεις να παρεις κρεμουλα για την κυτταριτιδα και μασαζ καθε μερα. Υπαρχουν και κρεμες συμβατες με τον θηλασμο.

χααχαχαχαχαχαχαχαα αυτη τι στιγμη που μηλαμε πραγματικα δε με νοιαζει αν εχω κανει κυτταριτιδα βασικα δεν εχω παρατηρησει κιολας κατι τετοιο εκτος και αν εθελοτυφλο....... :P λιγο τα κιλα με προβληματιζουν πως θα χασω θελω να πιστευω πως θα τα καταφερω να τα χασω...... γιατι δεν ειμαι μαθημενη η ζυγαρια να ειναι στα υψη!!!! αλλαααα δε πειραζει............... 

πρίν από 45 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Χαχα άστα να πανε! Πότε γέννας; είχα γεμίσει πάντως κυτταρίτιδα από τον 7ο 8ο μήνα περιπου και είχα τρελαθεί...

πιτ εχω 9 μαιου αλλα μαλλον λογο καισαρικης μεχρι τελοι του απριλη θα εχω γεννησει...!!!!!!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Αντε βρε κοριτσια πως κανετε ετσι!!! Τι να πουμε κι εμεις που κανουμε παρεα με την κυτταριτιδα απο τσ 16 μας;;;

@Farmakotriftena οταν με το καλο γεννησεις να παρεις κρεμουλα για την κυτταριτιδα και μασαζ καθε μερα. Υπαρχουν και κρεμες συμβατες με τον θηλασμο.

Μωρέ μόνο με μασάζ φεύγει η άτιμη έχω ακούσει 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην εγκυμοσύνη πήρα 30 κιλά.έχω χάσει τα μισά χωρίς ιδιαίτερο κόπο.ένα μήνα έκανα μόνο διατροφή αλλά την σταμάτησα γιατί θηλάζω και δεν μου έπαιρνε κιλά


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2018 at 7:36 ΜΜ, marymarydrd είπε:

Αυτες που θηλαζουν και βαζουν κιλα τρωνε. Ειναι οπως καποιοι που πηγαινουν γυμναστηριο και χτυπιουνται και μετα τρωνε τον αμπακο. Βαζουν κιλα και αναρωτιουνται γιατι η γυμναστικη δε βοηθα στην απωλεια. Χρειαζεται διατροφη.

Αντιστοιχα, πολλες πιστευουν οτι οι θερμιδες που καταναλωνουν με τον θηλασμο αρκουν για να φανε ενα λουκουλλειο γευμα και να χασουν και βαρος. Ομως η αληθεια ειναι οτι το εξτρα πχ που μπορει να φαει καποιος απο αυτο που θα ετρωγε ανεξαρτητως θηλασμου για να χασει βαρος ειναι μια μπανανα ή ενα ποτηρι γαλα κτλ. Εδω νομιζω την πατανε πολλες. 

*Σουζι και ψευδεσαι και τρως*

Συμφωνώ απόλυτα! Η σωστή διατροφή και η άσκηση θα βοηθήσουν.

Προσωπικά δεν πιστεύως πως μία κρέμα από μόνη της μπορεί να εξαφανίσει την κυτταρίτιδα αν δεν τρως σωστά δεν γυμνάζεσαι και δεν πίνεις πολυ νερό. Τουλάχιστον εγώ που το μεγαλύτερο διάστημα της ζωής μου γυμναζόμουν και έκανα σωστή διατροφή όταν σταμάτησα να προσέχω και κυτταρίτιδια είχα και χαλάρωση, καμία κρέμα δεν με βοήθησε. Θέλει συνδιασμό όλων αυτών μαζί.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...