Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Εμπειρία από παρωτιδεκτομή


iguanna

Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Εδώ και καμία ώρα έχω επιστρέψει σπίτι απ την κλινική που έκανα το χειρουργείο. Μια εξαιρετικά δύσκολη επέμβαση αφαίρεσης όγκου σε μέγεθος αυγού απ την παρωτίδα (παρωτιδεκτομή) που απαιτεί λεπτότατο χειρισμό και τεράστια εμπειρία απ το γιατρό! Ήμουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αγχωμένος διότι αν κάτι δε γίνει σωστά και τραυματιστεί το προσωπικό νεύρο μπορεί στο εξής να μην μπορεις να ξανά κλείσεις το μάτι σου, να κρεμάσει το χείλος σου, να στραβώσει το πρόσωπο σου κλπ κάτι που θεωρείται αναπηρία και μπορεί να κατακρεουργήσει την ψυχολογία του ανθρώπου. Η επέμβαση θεωρείτε επιτυχημένη ακόμα και αν έχεις κάποια πάρεση του νεύρου για 6-12 μήνες. Εγώ ήδη απ όταν με πήγαν στο θάλαμο παρατήρησα ότι δεν έχω το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, το πρόσωπο μου κινείται ακριβώς όπως πριν ,σαν να μην είχα κάνει επέμβαση! Και ακόμα δεν πονάω καθόλου! Δεν πόνεσα ποτέ σε καμία φάση της νοσηλείας, ούτε ναυτία είχα, ούτε εμετούς τίποτα αν και αυτά είναι και λίγο στον κάθε οργανισμό. Επίσης δεν έχω καθόλου μούδιασμα σε κανένα σημείο του αυτιού μου, κάτι που απ ότι διάβασα κάποιοι το έχουν για χρόνια. Για να είμαι ειλικρινής είχα μούδιασμα στο εσωτερικό σκληρό μέρος του αυτιού αλλά έφυγε σε κάνα δίωρο από την επέμβαση και τώρα το νιώθω όπως και το άλλο μου αυτί. Επίσης ο γιατρός μου έδειξε φωτό από ασθενή που του είχε χειρουργήσει παρωτιδα πριν 4 μήνες και δεν φαινόταν ΚΑΘΟΛΟΥ ουλή (υπενθυμίζω ότι ο γιατρός κανει και πλαστικές επεμβάσεις), βέβαια αυτό για να το επιβεβαιώσω σε μένα θα πρέπει να περιμένετε λίγο καιρό. Ακόμη έχω τα ράματα πάνω.
Η ΩΡΛ Κλινικη Αθηνών είναι ένας εξαιρετικός χώρος, πεντακάθαρος, βαριά εξοπλισμένος με μηχανήματα και πολύ πολύ οργανωμένος από ένα πολύ πρόθυμο και εκπαιδευμένο προσωπικό!
Εν κατακλείδι ο στρατιωτικός γιατρός χειρούργος ΩΡΛ κύριος Σουλαντίκας Κωνσταντίνος κάνει τα δύσκολα εύκολα! Τον επέλεξα διότι είναι πολυ μάχημος χειρουργός με πολλές επεμβάσεις κάθε εβδομάδα σε διάφορες κλινικές και νοσοκομεία και μου έδειξε άπειρες επεμβάσεις του σε παρωτίδεσ με καλοήθεις και κακοήθεις όγκους. Οποιοδήποτε θέμα και να έχετε ωτορινολαρυγγολογικής φύσεως να ξέρετε ότι θα είστε στα χέρια του καλύτερου! Έτρεμα και μόνο στην ιδέα του χειρουργείου και τώρα περιμένω να περάσει λίγο ο καιρος να κάνω διάφραγμα με ρινοπλαστική!
Να τον έχει καλά ο θεός!!!

Ο λόγος που γράφω αυτό το ποστ είναι αφενός ως ένα ευχαριστώ στον γιατρό που μου αφαίρεσε έναν όγκο αρκετών εκατοστών και το πρόσωπο μου λειτουργεί κανονικά απ την στιγμή που ξύπνησα απ την νάρκωση, σαν να μην έκανα ποτέ επέμβαση. Όμως πάνω απ όλα το δημοσιεύω για να βοηθήσω ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα που είχα, γιατί ξέρω πολύ καλά πως είναι να μην κοιμάσαι τα βράδια για μήνες, απ το φόβο του πως θα είναι το πρόσωπο σου όταν θα βγεις απ το χειρουργείο. Αυτό ήταν το μόνο ελληνικό φόρουμ που βρήκα κάτι σχετικό όσο κι εγώ ψαχνόμουν για την επέμβαση και γι αυτό δημοσιοποιώ εδω.

Όποιος έχει παρόμοιο θέμα να μην το αφήσει γιατί μπορεί να εξελιχθεί σε κακοήθεια, αλλά και αισθητικά και μόνο είναι πολύ άσχημο και έχει την τάση να μεγαλώνει. Βρείτε εάν έμπειρο γιατρό που κάνει τέτοιες επεμβάσεις, κάντε το σταυρό με πίστη προχωρείστε άφοβα!
Ευχαριστώ!!!
Αντώνης Νικολάου

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...