Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Και τα φάρμακα της εξωσωματικής εννουμε το πρωτόκολλο που δινουν για την ετ; π.χ οιστρογονα, κορτιζονη, αντιπηκτικες κλπ;

Το γιαούρτι χωρίς μέλι ή χωρίς φρούτα είναι για δεν πρέπει να τρώμε γλυκές τροφές (εκτός από την ζάχαρη που έτσι κι αλλιώς δεν κάνει καλό), αν υπάρχει θέμα στην καμπύλη;

Τώρα αναρωτιέμαι, πριν 12 χρόνια, όταν ήμουν έγκυος και παλλινδρόμησε, είχα πάρει σε λίγο καιρό αρκετά κιλά που μετά την διακοπή (γύρω 2,5 μηνών) δεν κατάφερα ποτέ να τα χάσω όλα, κι απο τότε έχω γύρω στα 5 κιλά παραπάνω... Να είναι κάποια ένδειξη αυτό για κάτι;

 

Όλα τα φάρμακα που περιέχουν ορμόνες μου έχει πει η Τσεκούρα ότι επηρεάζουν και ζάχαρο και θυρεοειδή, αλλά κάπου έχω διαβάσει και για την κορτιζόνη. 

Φρούτα μπορεί να βάλω στο γιαούρτι μου, φρούτα του δάσους όταν βρίσκω ελληνικά στο σουπερμάρκετ ή κάτι άλλο εναλλακτικά, π.χ. ροδάκινο τώρα το καλοκαίρι, μέλι όχι. Γενικά τις γλυκαντικές ουσίες δεν τις θέλουμε, αλλά μπορείς π.χ. να επιλέξεις κάποιο μέλι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (π.χ. μέλι ελάτης/βανίλια) ή σιρόπι αγαύης. Για τη δική μου περίπτωση που δεν έχω σοβαρό πρόβλημα ισχύει ότι δεν έχω κόψει το μέλι τελείως (μα ούτε και τη ζάχαρη, θα φάω ένα κομμάτι τούρτα π.χ. αν είμαι καλεσμένη σε γενέθλια), αλλά έχω σταματήσει αυτή τη συνήθεια με το γλυκό πρωινό (+αγελαδινό γάλα, αλλά αυτό είναι  ένα άλλο κεφάλαιο). Αν θέλω κάθε μέρα μέλι για να φάω το γιαουρτάκι μου, αυτό είναι ρουτίνα, όπως έκανα παλιά. Μπορείς να πεις στην αντικαταστάτρια της Τσεκούρα να σου τα εξηγήσει αυτά περί διατροφής, αν τα γνωρίζει. Η Τσεκούρα έδινε πολύ σαφείς οδηγίες, ίσως γνωρίζει και η διάδοχός της. 

Για το βάρος δεν ξέρω να σου πω, αλλά σίγουρα επηρεάζει και ξέρω και περίπτωση διαβητικού που απέκτησε διαβήτη όταν πήρε κιλά. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπαίνοντας σε μία προσπάθεια εξωσωματικής καλό είναι να έχουμε φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, ένας από τους παράγοντες που αυτό επηρεάζει είναι και το ζάχαρο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

2 hours ago, Blondie 2020 said:

Αστα! Ξυπναω κοιμαμαι σκεφτομαι προφιτερολ!!

Ρε συ μια , δυο φορες σε ολη την εγκυμοσυνη , αν κανεις και λιγες μοναδες ινσουλινη δεν νομιζω να ειναι προβλημα να φας προφιτερολ!Μην φτανουμε στο αλλο ακρο.Πχ εγω στα γεννθλια μου και στη γιορτη του αντρα μου εφαγα λιγη παστα με ινσουλινη μπολικη πριν..

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, anoulious said:

Ρε συ μια , δυο φορες σε ολη την εγκυμοσυνη , αν κανεις και λιγες μοναδες ινσουλινη δεν νομιζω να ειναι προβλημα να φας προφιτερολ!Μην φτανουμε στο αλλο ακρο.Πχ εγω στα γεννθλια μου και στη γιορτη του αντρα μου εφαγα λιγη παστα με ινσουλινη μπολικη πριν..

Φοβηθηκα ρε γαμωτο αλλα εχεις δικιο! Τρωω ομως 2 σειρες μαυρη σοκολατα την εβδομαδα, που ετσι κ αλλιως ετρωγα πριν. Αλλα εχει να πεσει γλυκο μετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Ρε κορίτσια, ο πολύς κόσμος ελέγχει στη γενική αίματος μόνο ζάχαρο νηστείας κ γλυκοζιομενη. Αν αυτά είναι καλά σου λεει ο γιατρός εισαι μια χαρα τρως τα παντα.

Αυτό μου είπαν κι εμένα  και ο ενδοκρινολόγος και στο Έλενα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pocm said:

Αυτό μου είπαν κι εμένα  και ο ενδοκρινολόγος και στο Έλενα 

Σε εμενα αυτα ητανε τελεια και τελικα στις ετ χρειαζομουν ινσουλινη.

15 minutes ago, Blondie 2020 said:

Φοβηθηκα ρε γαμωτο αλλα εχεις δικιο! Τρωω ομως 2 σειρες μαυρη σοκολατα την εβδομαδα, που ετσι κ αλλιως ετρωγα πριν. Αλλα εχει να πεσει γλυκο μετα!!!!

Εμενα μεχρι και ο Σουβ μου προτεινε συγκεκριμενα παγωτινια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 minutes ago, anoulious said:

Σε εμενα αυτα ητανε τελεια και τελικα στις ετ χρειαζομουν ινσουλινη.

Εμενα μεχρι και ο Σουβ μου προτεινε συγκεκριμενα παγωτινια!

Αααα κ εμενα μου εχει βαλει ενα μικρο γλυκακι την εβδομαδα αλλα εγω δε! Μονο φανουροπιτα εφαγα! Τι αλλα παιρνεις απο βιταμινες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Αααα κ εμενα μου εχει βαλει ενα μικρο γλυκακι την εβδομαδα αλλα εγω δε! Μονο φανουροπιτα εφαγα! Τι αλλα παιρνεις απο βιταμινες κτλ?

Κι εγώ έφαγα φανουρόπιτα. Ο ενδοκρινολόγος μου μου είχε δώσει την οδηγία να μην τρώω κάτι που δεν θα έτρωγε η γιαγιά μου (π.χ. επεξεργασμένα τρόφιμα, αρτοπαρασκευάσματα, έτοιμο φαγητό) και όταν τον ρώτησα για τη φανουρόπιτα μου είπε: και η γιαγιά σου θα έτρωγε φανουρόπιτα...

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Αστα! Ξυπναω κοιμαμαι σκεφτομαι προφιτερολ!!

Το τι γλυκό έχω φάει αφότου γέννησα! Τι προφιτερόλ πάστες μαρμελάδα κάθε μερα μέλι.Μετρηθηκα τις πρώτες μέρες όλα σούπερ. Μετά από γλυκια μπουγάτσα όλα καλά να φανταστείς. Τώρα τρωω τα παντα αλλά δεν ξαναμετρηθηκα

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Ρε συ μια , δυο φορες σε ολη την εγκυμοσυνη , αν κανεις και λιγες μοναδες ινσουλινη δεν νομιζω να ειναι προβλημα να φας προφιτερολ!Μην φτανουμε στο αλλο ακρο.Πχ εγω στα γεννθλια μου και στη γιορτη του αντρα μου εφαγα λιγη παστα με ινσουλινη μπολικη πριν..

Σ εμενα στι γλυκό  όταν το έτρωγα απόγευμα δεν ανέβαινε ποτε. Ήταν μια χαρα. Στο πρωινό κ κυρίως ψωμι πίτες η ταχίνι το πηγαινε στο Θεο

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 6:23 ΜΜ, Andri M είπε:

Ελισώ μου, είχα μείνει πίσω στις εξελίξεις, ήθελα να σου ευχηθώ να φτάσετε τις 35 και γιατί όχι, τις 36 εβδομάδες! Κουράγιο στο νοσοκομείο...ελπίζω να έχεις βρει τρόπους να απασχολείσαι και να περνάει κάπως ευχάριστα η ώρα! Η σκέψη μου είναι μαζί σου!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.Έκλεισα 17 μέρες σήμερα νοσοκομείο και αύριο κλείνω τις 32 εβδομάδες. Εδώ δεν ξέρω γιατί με έχουν οτι έκλεισα τις 32 ,2 μέρες πρίν. Ο γιατρός μου είπε ότι στις 34 εβδομάδες μάλλον θα με στείλει σπίτι .Οπότε κάθομαι σαν φανταράκι και σβήνω μέρες :) 2 βδομάδες ακόμα εδώ:/

Χθές μου έκαναν επιτέλους και υπέρηχο και πήγε ο μικρός 1850 γραμμάρια. Την 31 κ 5 μέρα. Ελπίζω να είναι καλά, όπως μου είπανε. 

Εσύ πώς είσαι;

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blondie 2020 said:

Αααα κ εμενα μου εχει βαλει ενα μικρο γλυκακι την εβδομαδα αλλα εγω δε! Μονο φανουροπιτα εφαγα! Τι αλλα παιρνεις απο βιταμινες κτλ?

Τιποτα ιδιαιτερο.Καποιες μερες την εβδομαδα βιταμινη d και φυλλικο.Και το σιδηρο μαζι με αναβραζουσα c καθε μερα.Στο Νοσοκοκειο μου μετρανε το ασβεστιο ειναι μια χαρα.Ακουω που παιρνουν πολυβιτμινες και αναρωτιεμαι μηπως επρεπε κατι να παρω.Εσυ?

47 minutes ago, MaryH said:

Το τι γλυκό έχω φάει αφότου γέννησα! Τι προφιτερόλ πάστες μαρμελάδα κάθε μερα μέλι.Μετρηθηκα τις πρώτες μέρες όλα σούπερ. Μετά από γλυκια μπουγάτσα όλα καλά να φανταστείς. Τώρα τρωω τα παντα αλλά δεν ξαναμετρηθηκα

Σ εμενα στι γλυκό  όταν το έτρωγα απόγευμα δεν ανέβαινε ποτε. Ήταν μια χαρα. Στο πρωινό κ κυρίως ψωμι πίτες η ταχίνι το πηγαινε στο Θεο

 

Χειροτερο απο μπουγατσα δε ξερω αν εχει!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , anoulious είπε:

Τιποτα ιδιαιτερο.Καποιες μερες την εβδομαδα βιταμινη d και φυλλικο.Και το σιδηρο μαζι με αναβραζουσα c καθε μερα.Στο Νοσοκοκειο μου μετρανε το ασβεστιο ειναι μια χαρα.Ακουω που παιρνουν πολυβιτμινες και αναρωτιεμαι μηπως επρεπε κατι να παρω.Εσυ?

Χειροτερο απο μπουγατσα δε ξερω αν εχει!

Φύλλο γλυκια κρέμα και άχνη ζάχαρη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ελισώ είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.Έκλεισα 17 μέρες σήμερα νοσοκομείο και αύριο κλείνω τις 32 εβδομάδες. Εδώ δεν ξέρω γιατί με έχουν οτι έκλεισα τις 32 ,2 μέρες πρίν. Ο γιατρός μου είπε ότι στις 34 εβδομάδες μάλλον θα με στείλει σπίτι .Οπότε κάθομαι σαν φανταράκι και σβήνω μέρες :) 2 βδομάδες ακόμα εδώ:/

Χθές μου έκαναν επιτέλους και υπέρηχο και πήγε ο μικρός 1850 γραμμάρια. Την 31 κ 5 μέρα. Ελπίζω να είναι καλά, όπως μου είπανε. 

Εσύ πώς είσαι;

 

Μπράβο κορίτσι μου. Υπομονή και όλα θα πάνε καλά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, maroullaki said:

@anoulious μπουγάτσα η γαλατόπιτα και χυμός πορτοκαλι τα δικά μου χάι σκορ 

Γαλατοπιτα δεν εχω φαει αλλα αν πω να συνδυασω μπουγατσα και χυμο , θα πρεπει να κανω ενα βυτιο ινσουλινη!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MaryH said:

Το τι γλυκό έχω φάει αφότου γέννησα! Τι προφιτερόλ πάστες μαρμελάδα κάθε μερα μέλι.Μετρηθηκα τις πρώτες μέρες όλα σούπερ. Μετά από γλυκια μπουγάτσα όλα καλά να φανταστείς. Τώρα τρωω τα παντα αλλά δεν ξαναμετρηθηκα

Σ εμενα στι γλυκό  όταν το έτρωγα απόγευμα δεν ανέβαινε ποτε. Ήταν μια χαρα. Στο πρωινό κ κυρίως ψωμι πίτες η ταχίνι το πηγαινε στο Θεο

 

Φανταζομαι!! Εκανες καμπυλη μετα τη γεννα? Μου ειπε ο ενδοκρινολογος μου να κανω 2 μηνες μετα τη γεννα για να τσεκαρουμε οτι εφυγε. Ο φοβος μου ειναι αυτος!

2 hours ago, anoulious said:

Τιποτα ιδιαιτερο.Καποιες μερες την εβδομαδα βιταμινη d και φυλλικο.Και το σιδηρο μαζι με αναβραζουσα c καθε μερα.Στο Νοσοκοκειο μου μετρανε το ασβεστιο ειναι μια χαρα.Ακουω που παιρνουν πολυβιτμινες και αναρωτιεμαι μηπως επρεπε κατι να παρω.Εσυ?

Χειροτερο απο μπουγατσα δε ξερω αν εχει!

Εγω παιρνω απο ολα! Κυριως λογω χορτοφαγιας νομιζω. Σιδηρο, ασβεστιο, φυλλικο, βιτ d, πολυβιταμινες, μαγνησιο κ ultrogestan! Το αλαρμ καθε ωρα βαραει για κατι. Η για χαπι η για μεττηση χα χα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...