Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , pocm είπε:

Καλησπέρα άργησα να απαντήσω γιατί κάπως μου ανακατευτηκαν όλα. Για πρώτη φορά στη ζωή μου αδιαθέτησα αρκετά  νωρίτερα από ότι περίμενα.

Έχω βλαστοκυστες (τριτη δότρια) στην κατάψυξη οπότε πήγα για τον υπέρηχο και μου είπε ξεκινάμε. Μου ήρθε απότομο βέβαια αλλά οκ την παλεύω. Πείτε μου τώρα  οι πιο ψαγμένες που πάω ενδοκρινολόγο πχ???   Να μετράω μόνη μου ζάχαρο. ???

Από τον Αναγνώστου για την περιπτωση μου , μου είπαν  ότι πρέπει σαλοσπιρ και plaquenil. Αυτά ακριβώς μου εδωσε ο Ψαθάς χωρίς να του πω κάτι.

Τώρα αγχώθηκα λίγο μήπως έπρεπε να κάνω κάτι και δεν το έκανα???

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου, φανταζομαι τα κορίτσια που έχουν εμπειρία θα σε κατατοπίσουν.

Ξέρω ότι στα λόγια είναι όλα εύκολα, αλλά προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη και θετική μπορείς. Και για μένα είναι δύσκολο να το εφαρμόσω πολλές φορές...

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά, και να τελειώσουν οι ταλαιπωρίες!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

11 hours ago, pocm said:

Καλησπέρα άργησα να απαντήσω γιατί κάπως μου ανακατευτηκαν όλα. Για πρώτη φορά στη ζωή μου αδιαθέτησα αρκετά  νωρίτερα από ότι περίμενα.

Έχω βλαστοκυστες (τριτη δότρια) στην κατάψυξη οπότε πήγα για τον υπέρηχο και μου είπε ξεκινάμε. Μου ήρθε απότομο βέβαια αλλά οκ την παλεύω. Πείτε μου τώρα  οι πιο ψαγμένες που πάω ενδοκρινολόγο πχ???   Να μετράω μόνη μου ζάχαρο. ???

Από τον Αναγνώστου για την περιπτωση μου , μου είπαν  ότι πρέπει σαλοσπιρ και plaquenil. Αυτά ακριβώς μου εδωσε ο Ψαθάς χωρίς να του πω κάτι.

Τώρα αγχώθηκα λίγο μήπως έπρεπε να κάνω κάτι και δεν το έκανα???

 

Καλημερα.Καλη Αρχη!Σου ευχομαι τα καλυτερα.Ποσα εμβρυακια πηρες?

Καλο ειναι να επικοινωνησεις με τον ενδοκρινολογο σου να σου πει ποτε θελει καποιες μετρησεις.Αν δεν σου πει κατι κανε καποιες μετρησεις στον κυκλο να ξερεις που βρισκεσαι, κυριως για να ξερεις τι να τρως, τι να αποφευγεις.Επειδη ομως τις ταινιες τις πληρωνεις λογικα εσυ,νοημα εχει να κανεις μετρησεις οταν ξεκινησεις προγεστερονη που ανεβαζει το σακχαρο και κυριως μετα την ετ.Ιδανικα το πρωι νηστικη, και μια ωρα μετα απο καθε γευμα.Και αν δεις κατι ανησυχητικο, επικοινωνεις μαζι του για οδηγιες διατροφης...Τωρα αν ειναι ολα τελεια, φανταζομαι θα αραιωσεις τις μετρησεις. Καλη επιτυχια και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!!!!!!! Μπαίνω και γω στην παρέα σας δεν έχω γράψει αλλά σας διαβάζω καιρό , αποφάσισα και γω μετά απο τεράστια ταλαιπωρία να προχωρήσω με δανεικά ωάρια, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή, σύσταση γιατρού, τι να ψάξω, θα ήτανε πολύ χρήσιμη. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και με πολλά μωράκια στην αγκαλιά μας.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia81 είπε:

Κορίτσια γειά σας!!!!!!! Μπαίνω και γω στην παρέα σας δεν έχω γράψει αλλά σας διαβάζω καιρό , αποφάσισα και γω μετά απο τεράστια ταλαιπωρία να προχωρήσω με δανεικά ωάρια, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή, σύσταση γιατρού, τι να ψάξω, θα ήτανε πολύ χρήσιμη. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και με πολλά μωράκια στην αγκαλιά μας.

Έχουμε ίδια ηλικία . Για ποιο λόγο προχωράς σε δανεικά; Εγω προσπαθώ με δικά μου αλλά το έχω στην άκρη του μυαλού μου σαν εναλλακτική.

Έχω ήδη παιδάκι βέβαια αλλά προσπαθούμε για αδερφάκι.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Georgia81 said:

Κορίτσια γειά σας!!!!!!! Μπαίνω και γω στην παρέα σας δεν έχω γράψει αλλά σας διαβάζω καιρό , αποφάσισα και γω μετά απο τεράστια ταλαιπωρία να προχωρήσω με δανεικά ωάρια, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή, σύσταση γιατρού, τι να ψάξω, θα ήτανε πολύ χρήσιμη. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και με πολλά μωράκια στην αγκαλιά μας.

Καλησπερα και καλη επιτυχια.Οπως ισως θα εχεις δει ειδικα στη δωρεα δεν ειδικευονται ολα τα κεντρα.Δηλαδη μπορει ενα κεντρο να ειναι πολυ καλο με δικα σου ωαρια, αλλα να μην ειναι τοσο καλη επιλογη στη δωρεα.Καποια κεντρα λιγα δυστυχως δινουν οσα ωαρια βγαλει η κοπελα , τα περισσοτερα 8-10. Προσπαθησε οσο γινεται να σου εγγυηθουν οτι θα παρεις 4 τουλαχιστον βλαστοκυστες για 2 προσπαθειες στα χρηματα που θα πληρωσεις.Καλο ειναι να εχετε ελεγξει πριν το σπερμα για να ξερεις αν χρειαζεται ισως να παρει καποιες βιταμινες ο αντρας.Να ρωτησεις ποσο καιρο θα ειναι η αναμονη και αν καποια πραγματα τα θελεις πχ ηλικια δοτριας μη διστασεις να τα πεις.Αυτα για πολυ αρχη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/9/2021 at 11:46 ΜΜ, anoulious είπε:

Ναι μετρησης σακχαρου.Νομιζω οσο επαιρνα γκλουκοφας με καποιο πρωτοκολλο που περνανε στο συστημα δικαιουμουν καποιες, οχι πολλες οπως με ινσουλινη. Τωρα που το ξανασκεφτομαι , αν δεν παιρνεις κατι, παιρνεις?,μαλλον δε θα μπορει να σου γραψει.Σου το λεω γιατι ειναι ακριβουτσικες..Ισως χρειαστει να τις αγορασεις.

Καλημερα… τώρα διάβασα στα γρήγορα τα νέα… μπράβο για το καρδιολόγο … πάει και αυτό … πολύ χαίρομαι…. Όσο για ταινίες μπορεί ο Ενδοκρινολογος να σου γράψει και ας μην παιρνεις φάρμακα …. Εγώ μετρούσα από την Β επίπεδου και μετά και έκοβα από τα φαγητά ότι με πήγαινε πάνω από 140. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maroullaki said:

Καλημερα… τώρα διάβασα στα γρήγορα τα νέα… μπράβο για το καρδιολόγο … πάει και αυτό … πολύ χαίρομαι…. Όσο για ταινίες μπορεί ο Ενδοκρινολογος να σου γράψει και ας μην παιρνεις φάρμακα …. Εγώ μετρούσα από την Β επίπεδου και μετά και έκοβα από τα φαγητά ότι με πήγαινε πάνω από 140. 

Ευχαριστω πολυ που με σκεφτεσαι.Μηπως παιζει ρολο που ησουν σε εγκυμοσυνη?Δε το ξερω παντως αν υποψιαζεσαι θεμα πρεπει να το μετρας το σακχαρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Το σκεφτόμουν πολύ πριν σας γράψω γιατί δεν ξέρω και αν "ανήκω" στη παρέα σας μιας και η δική μας περίπτωση ανήκει στη πιθανότητα χρήσης δωρεάς σπέρματος.. αλλά δεν υπάρχει κάποιο ενεργά αντίστοιχο καφέ οπότε είπα να γράψω εδώ..

Ναι μεν κάνει τη θεραπεία του ο σύζυγος και ευελπιστούμε να πάνε όλα κατ'ευχήν και να βρούμε γενετικό υλικό, αλλά η πιθανότητα του να μην βρούμε είναι το ίδιο υπαρκτή ακόμα και με τη θεραπεία.. οπότε αρχίσαμε να το ψάχνουμε και αυτό για να είμαστε προετοιμασμένοι..

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω για αρχή είναι αν ξέρετε τη Cryos International και αν υπάρχει κάποια κοπέλα με εμπειρία από την εν λόγω τράπεζα και μπορεί να τη μοιραστεί μαζί μου, ήτε εδώ ήτε με π.μ, καλή ή κακή..! Είδα ότι έχουν και ωάρια για αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω..

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Το σκεφτόμουν πολύ πριν σας γράψω γιατί δεν ξέρω και αν "ανήκω" στη παρέα σας μιας και η δική μας περίπτωση ανήκει στη πιθανότητα χρήσης δωρεάς σπέρματος.. αλλά δεν υπάρχει κάποιο ενεργά αντίστοιχο καφέ οπότε είπα να γράψω εδώ..

Ναι μεν κάνει τη θεραπεία του ο σύζυγος και ευελπιστούμε να πάνε όλα κατ'ευχήν και να βρούμε γενετικό υλικό, αλλά η πιθανότητα του να μην βρούμε είναι το ίδιο υπαρκτή ακόμα και με τη θεραπεία.. οπότε αρχίσαμε να το ψάχνουμε και αυτό για να είμαστε προετοιμασμένοι..

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω για αρχή είναι αν ξέρετε τη Cryos International και αν υπάρχει κάποια κοπέλα με εμπειρία από την εν λόγω τράπεζα και μπορεί να τη μοιραστεί μαζί μου, ήτε εδώ ήτε με π.μ, καλή ή κακή..! Είδα ότι έχουν και ωάρια για αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω..

Καλησπέρα κι από δω! Και στο δικό μου κέντρο στη Θεσσαλονίκη κάνουν με δότη σπερματος. Καποιο κορίτσι προχώρησε έτσι εκεί, από το καφέ εξωσωματικής, νομίζω η strawberry αν δεν κανω λάθος .

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Καλησπέρα κι από δω! Και στο δικό μου κέντρο στη Θεσσαλονίκη κάνουν με δότη σπερματος. Καποιο κορίτσι προχώρησε έτσι εκεί, από το καφέ εξωσωματικής, νομίζω η strawberry αν δεν κανω λάθος .

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαίρη μου!! Δεν έχω λόγο φυσικά να πιστεύω ότι υπάρχει κέντρο που δεν κάνει εξωσωματική με χρήση δωρεάς σπέρματος.. απλά θα ήθελα να μάθω για τη συγκεκριμένη τράπεζα καθώς είναι στη Δανία και δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η διαδικασία, αν αλλάζει κάτι με χρήση δωρεάς από την Ελλάδα κτλ κτλ.. Αν υπάρχει κοπέλα που να έχει πάρει από εκεί γενετικό υλικό και ποια ήταν η εμπειρία της.. ότι μα ότι πληροφορία δηλαδή θα με βοηθούσε γιατί δεν έχω ιδέα..

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Το σκεφτόμουν πολύ πριν σας γράψω γιατί δεν ξέρω και αν "ανήκω" στη παρέα σας μιας και η δική μας περίπτωση ανήκει στη πιθανότητα χρήσης δωρεάς σπέρματος.. αλλά δεν υπάρχει κάποιο ενεργά αντίστοιχο καφέ οπότε είπα να γράψω εδώ..

Ναι μεν κάνει τη θεραπεία του ο σύζυγος και ευελπιστούμε να πάνε όλα κατ'ευχήν και να βρούμε γενετικό υλικό, αλλά η πιθανότητα του να μην βρούμε είναι το ίδιο υπαρκτή ακόμα και με τη θεραπεία.. οπότε αρχίσαμε να το ψάχνουμε και αυτό για να είμαστε προετοιμασμένοι..

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω για αρχή είναι αν ξέρετε τη Cryos International και αν υπάρχει κάποια κοπέλα με εμπειρία από την εν λόγω τράπεζα και μπορεί να τη μοιραστεί μαζί μου, ήτε εδώ ήτε με π.μ, καλή ή κακή..! Είδα ότι έχουν και ωάρια για αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω..

Καλημέρα! Εχω κανει προσπάθειες σε 3 διαφορετικά κέντρα,και στα 3 συνεργάζονται με cryos. Ειναι στην Ευρώπη απο τις μεγαλύτερες και εγκυρότερες τράπεζες σπερματος. Απο οτι μου είχαν πει στο ενα κέντρο ενας ακομα λόγος συνεργασίας ειναι οτι και στις δυο χώρες το νομικό σύστημα για δωρεά ειναι το ίδιο. Δηλ.δεν μπορει ουτε ο δότης να βρει ποτε τα στοιχεια των γονιών ουτε οι λήπτες μαθαίνουν τα στοιχεια του δότη( εκτός απο αυτα που επιτρέπεται να ξέρουν). Αυτο ειναι πολυ καθησυχαστικό καθώς σε πολλές χωρες( Αμερική!Βρετανια) το παιδί οταν ενηλικιωθεί εχει δικαίωμα να μάθει ποιος ηταν ο δότης. Αν θέλεις πληροφοριες στείλε μου πμ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fleabag είπε:

Καλημέρα! Εχω κανει προσπάθειες σε 3 διαφορετικά κέντρα,και στα 3 συνεργάζονται με cryos. Ειναι στην Ευρώπη απο τις μεγαλύτερες και εγκυρότερες τράπεζες σπερματος. Απο οτι μου είχαν πει στο ενα κέντρο ενας ακομα λόγος συνεργασίας ειναι οτι και στις δυο χώρες το νομικό σύστημα για δωρεά ειναι το ίδιο. Δηλ.δεν μπορει ουτε ο δότης να βρει ποτε τα στοιχεια των γονιών ουτε οι λήπτες μαθαίνουν τα στοιχεια του δότη( εκτός απο αυτα που επιτρέπεται να ξέρουν). Αυτο ειναι πολυ καθησυχαστικό καθώς σε πολλές χωρες( Αμερική!Βρετανια) το παιδί οταν ενηλικιωθεί εχει δικαίωμα να μάθει ποιος ηταν ο δότης. Αν θέλεις πληροφοριες στείλε μου πμ. 

Σ'ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ!!

Ναι σου στέλνω!!


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαίρη μου!! Δεν έχω λόγο φυσικά να πιστεύω ότι υπάρχει κέντρο που δεν κάνει εξωσωματική με χρήση δωρεάς σπέρματος.. απλά θα ήθελα να μάθω για τη συγκεκριμένη τράπεζα καθώς είναι στη Δανία και δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η διαδικασία, αν αλλάζει κάτι με χρήση δωρεάς από την Ελλάδα κτλ κτλ.. Αν υπάρχει κοπέλα που να έχει πάρει από εκεί γενετικό υλικό και ποια ήταν η εμπειρία της.. ότι μα ότι πληροφορία δηλαδή θα με βοηθούσε γιατί δεν έχω ιδέα..

Νομίζω , ότι στο κέντρο μου συνεργάζονται με το cryo

Και η Fleabag είχε κάνει προσπάθεια εκεί και απ ότι γράφει πιο πάνω είχαν συνεργασία με cryo 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2021 at 1:26 PM, Kiddo said:

Καλησπέρα κορίτσια!

Το σκεφτόμουν πολύ πριν σας γράψω γιατί δεν ξέρω και αν "ανήκω" στη παρέα σας μιας και η δική μας περίπτωση ανήκει στη πιθανότητα χρήσης δωρεάς σπέρματος.. αλλά δεν υπάρχει κάποιο ενεργά αντίστοιχο καφέ οπότε είπα να γράψω εδώ..

Ναι μεν κάνει τη θεραπεία του ο σύζυγος και ευελπιστούμε να πάνε όλα κατ'ευχήν και να βρούμε γενετικό υλικό, αλλά η πιθανότητα του να μην βρούμε είναι το ίδιο υπαρκτή ακόμα και με τη θεραπεία.. οπότε αρχίσαμε να το ψάχνουμε και αυτό για να είμαστε προετοιμασμένοι..

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω για αρχή είναι αν ξέρετε τη Cryos International και αν υπάρχει κάποια κοπέλα με εμπειρία από την εν λόγω τράπεζα και μπορεί να τη μοιραστεί μαζί μου, ήτε εδώ ήτε με π.μ, καλή ή κακή..! Είδα ότι έχουν και ωάρια για αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω..

Κι εγώ έχω πάρει σπέρμα από την Cryos Sperm Lab. Έχει παράρτημα στην Αθήνα. Εγώ διάλεξα από την ιστοσελίδα και τους ενημέρωσα για τον κωδικό. Από το κέντρο μου είπαν τι ψάχνω στα χαρακτηριστικά κλπ. Washed-Unwashed κλπ και συνεννοήθηκαν μεταξύ τους για την παραλαβή.

Υπάρχουν απλά προφίλ και εκτεταμένα με συνέντευξη και παιδική φωτογραφία του δότη. Είναι όλα ανώνυμα και δεν υπάρχει δυνατότητα από όσο ξέρω να γνωριστούν ποτέ. 

Αν θες κάτι πες μου. Το είχα πάρει το 2013. Το χρησιμοποίησα το 2019 που έμεινα τελικά έγκυος με τη μικρή μου!

  • Μου αρέσει 3

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clue είπε:

Κι εγώ έχω πάρει σπέρμα από την Cryos Sperm Lab. Έχει παράρτημα στην Αθήνα. Εγώ διάλεξα από την ιστοσελίδα και τους ενημέρωσα για τον κωδικό. Από το κέντρο μου είπαν τι ψάχνω στα χαρακτηριστικά κλπ. Washed-Unwashed κλπ και συνεννοήθηκαν μεταξύ τους για την παραλαβή.

Υπάρχουν απλά προφίλ και εκτεταμένα με συνέντευξη και παιδική φωτογραφία του δότη. Είναι όλα ανώνυμα και δεν υπάρχει δυνατότητα από όσο ξέρω να γνωριστούν ποτέ. 

Αν θες κάτι πες μου. Το είχα πάρει το 2013. Το χρησιμοποίησα το 2019 που έμεινα τελικά έγκυος με τη μικρή μου!

Αα! Μάλιστα.. δεν το ήξερα αυτό! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Θα το κοιτάξω και ότι απορία έχω, ναι θα σου στείλω!! 

Σε ευχαριστώ και πάλι!! Να χαίρεσαι και τη κορούλα σου πάντα υγιή!! :wub:

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...