Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

On 16/10/2021 at 10:45 ΠΜ, anoulious είπε:

Ποτε γενναω?!!Τι ωραια ερωτηση....Τελος Δεκεμβριου...

Με το καλο!!!!! Εισαι πολυ ταλαιπωρημενα, αλλα να που εληξε η ταλαιπωρια και το χριστουγεννιατικο σου δωρο θα ειναι το πιο λαμπρο και βρισκεται καθ'οδον!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Κοριτσια καλημέρα!!!

Αύριο έχω ραντεβού στον Κουρ....σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι τι θα μου πει. Αυτό που αν θέλετε βασανίσει τη σκέψη μου είναι πως θα του ζητήσω αρκετές βλαστοκυστες να έχω δηλαδή για 2 προσπάθειες. Να προσθέσω ότι έχουμε αρκετά καλό σπέρμα ως προς τον αριθμό και την κινητικότητα αλλά ομαλές μορφές έχει 2%. Γίνεται να ζητήσω μικρογονιμοποιηση πχ η λόγω μορφολογίας θα μου πει από την αρχή για λίγες.

Έχω αγχωθει πάρα μα πάρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κοριτσια καλημέρα!!!

Αύριο έχω ραντεβού στον Κουρ....σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι τι θα μου πει. Αυτό που αν θέλετε βασανίσει τη σκέψη μου είναι πως θα του ζητήσω αρκετές βλαστοκυστες να έχω δηλαδή για 2 προσπάθειες. Να προσθέσω ότι έχουμε αρκετά καλό σπέρμα ως προς τον αριθμό και την κινητικότητα αλλά ομαλές μορφές έχει 2%. Γίνεται να ζητήσω μικρογονιμοποιηση πχ η λόγω μορφολογίας θα μου πει από την αρχή για λίγες.

Έχω αγχωθει πάρα μα πάρα πολυ

Καλέ, προς Θεού,  μην αγχώνεσαι έτσι...

και μην βγάζεις συμπεράσματα μόνη σου!

Θα του δώσετε όλες σας τις εξετάσεις και θα τις αξιολογήσει εκείνος.

Δεν θα τον παντρευτείς κιόλας,  πρώτη επίσκεψη κάνετε,  ρωτήστε τον όλες σας τις απορίες,  θα σας απαντήσει,  είναι άμεσος και λέει αλήθειες χωρίς περικοκλάδες. 

Σε εμάς είχε πει ότι η μικρογονιμοποιηση δεν είναι πάντα η βέλτιστη λύση,  η φύση γνωρίζει και πράττει  καλύτερα με την φυσική επιλογή.  Αλλα αν χρειαστεί (αυτό θα το αξιολογήσει ο εμβρυολόγος εκείνη την ώρα) θα προχωρήσουν και σε μικρογονιμοποιηση. 

Πάντα κι εμείς χάλια σπέρμα είχαμε,  το δικό μας ήταν στο 1% οι ομαλες μορφες. Αλλά δεν τον είχε προβληματίζει ιδιαίτερα. Είναι σύνηθες,  είχε πει. 

Γραψε όλες σου τις ερωτήσεις σε ένα χαρτί, (εγώ έτσι είχα κάνει ) και ρώτα τον για όλα.

Και δες και άλλους γιατρούς όχι μόνο αυτόν!!

Να βεβαιωθείς μέσα σου ότι έκανες την καλύτερη δυνατή επιλογή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , athinaida είπε:

Καλέ, προς Θεού,  μην αγχώνεσαι έτσι...

και μην βγάζεις συμπεράσματα μόνη σου!

Θα του δώσετε όλες σας τις εξετάσεις και θα τις αξιολογήσει εκείνος.

Δεν θα τον παντρευτείς κιόλας,  πρώτη επίσκεψη κάνετε,  ρωτήστε τον όλες σας τις απορίες,  θα σας απαντήσει,  είναι άμεσος και λέει αλήθειες χωρίς περικοκλάδες. 

Σε εμάς είχε πει ότι η μικρογονιμοποιηση δεν είναι πάντα η βέλτιστη λύση,  η φύση γνωρίζει και πράττει  καλύτερα με την φυσική επιλογή.  Αλλα αν χρειαστεί (αυτό θα το αξιολογήσει ο εμβρυολόγος εκείνη την ώρα) θα προχωρήσουν και σε μικρογονιμοποιηση. 

Πάντα κι εμείς χάλια σπέρμα είχαμε,  το δικό μας ήταν στο 1% οι ομαλες μορφες. Αλλά δεν τον είχε προβληματίζει ιδιαίτερα. Είναι σύνηθες,  είχε πει. 

Γραψε όλες σου τις ερωτήσεις σε ένα χαρτί, (εγώ έτσι είχα κάνει ) και ρώτα τον για όλα.

Και δες και άλλους γιατρούς όχι μόνο αυτόν!!

Να βεβαιωθείς μέσα σου ότι έκανες την καλύτερη δυνατή επιλογή!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έχω γράψει απορίες σε χαρτί να τις έχω μαζί μου μη και ξεχάσω τίποτα. Σίγουρα δεν με δεσμεύει κάτι να συνεχίσω μαζί του αν κάτι δε μου αρέσει. Απλά αγχώνομαι χαχαχαχα. Αλλά επειδή βλέπω ότι πχ ο δικός μου γιατρός δεν ασχολείστε καν με το σπέρμα είπα μήπως ρωτήσω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσια καλημέρα!!!

Αύριο έχω ραντεβού στον Κουρ....σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι τι θα μου πει. Αυτό που αν θέλετε βασανίσει τη σκέψη μου είναι πως θα του ζητήσω αρκετές βλαστοκυστες να έχω δηλαδή για 2 προσπάθειες. Να προσθέσω ότι έχουμε αρκετά καλό σπέρμα ως προς τον αριθμό και την κινητικότητα αλλά ομαλές μορφές έχει 2%. Γίνεται να ζητήσω μικρογονιμοποιηση πχ η λόγω μορφολογίας θα μου πει από την αρχή για λίγες.

Έχω αγχωθει πάρα μα πάρα πολυ

Μην αγχώνεσαι τόσο είναι πολύ επεξηγηματικός και μπορείς να τον ρωτήσεις ότι θέλεις. Μπορείς να ζητήσεις μικρογονιμοποίηση αν δεν έχεις πολύ καλό σπέρμα. Επίσης μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αν θέλεις για τη δότρια. Εγώ π.χ. του είχα πει να είναι κάτω από 25 ετών τα υπόλοιπα δεν με ενδιέφεραν. Νομίζω ότι σίγουρα θα σου εξασφαλίσει δύο προσπάθειες πολλές είχαν και για πολλές περισσότερες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσια καλημέρα!!!

Αύριο έχω ραντεβού στον Κουρ....σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι τι θα μου πει. Αυτό που αν θέλετε βασανίσει τη σκέψη μου είναι πως θα του ζητήσω αρκετές βλαστοκυστες να έχω δηλαδή για 2 προσπάθειες. Να προσθέσω ότι έχουμε αρκετά καλό σπέρμα ως προς τον αριθμό και την κινητικότητα αλλά ομαλές μορφές έχει 2%. Γίνεται να ζητήσω μικρογονιμοποιηση πχ η λόγω μορφολογίας θα μου πει από την αρχή για λίγες.

Έχω αγχωθει πάρα μα πάρα πολυ

να απαιτησεις οτι θες2 προσπαθείες....να σαι σιγουρη θα το κανει.. με το καλο να τον δεις κ να μας πεις εντυπώσεις....θα σ φανεί καπως στην αρχή σαν γιατρος αλλα ειναι πολυ καλος...καλη επιτυχία κ οτι θες μ λες

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσια καλημέρα!!!

Αύριο έχω ραντεβού στον Κουρ....σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι τι θα μου πει. Αυτό που αν θέλετε βασανίσει τη σκέψη μου είναι πως θα του ζητήσω αρκετές βλαστοκυστες να έχω δηλαδή για 2 προσπάθειες. Να προσθέσω ότι έχουμε αρκετά καλό σπέρμα ως προς τον αριθμό και την κινητικότητα αλλά ομαλές μορφές έχει 2%. Γίνεται να ζητήσω μικρογονιμοποιηση πχ η λόγω μορφολογίας θα μου πει από την αρχή για λίγες.

Έχω αγχωθει πάρα μα πάρα πολυ

Ναι, συμφωνώ με τα κοριτσια, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για κανέναν λόγο!

Το να τον ρωτήσεις αν θα έχεις για τουλάχιστον δυο προσπάθειες είναι το πιο φυσιολογικό του κόσμου και πιστεύω και εκείνος θα σε καθησυχάσει σε αυτό.

Εύχομαι να σας αρέσει και να μην πρέπει να ψαξετε κι άλλο για γιατρό.

Εγω να ξέρεις που γενικά είμαι δύσπιστη, στην αρχή δεν ήμουν τελείως σιγουρη ότι διάλεξα τον σωστό για μένα γιατρό...αλλά μετά από έναν χρόνο μαζί του, νιωθω ευγνώμων που τον έχω γιατρό.

On 19/10/2021 at 12:34 ΠΜ, anoulious είπε:

Σε καμμια περιπτωση να μη μενεις νηστικη.Η υπογλυκαιμια προβληματα δημιουργει και αυτη.Κανε καποιες μετρησεις και σιγουρα προσεχε τι θα φας.Υδατανθρακες ναι αλλα με μετρο, οχι ολη την ημερα...Παιρνεις προγεστερονη, φανταζομαι αρκετη και μπορει να σου ανεβαζει σακχαρο.Ειναι μια συνθηκη που δεν την εχεις εξετασει..Πχ 6 χαπια προγεστερονη την ημερα  και πρωινο μπουγατσα με χυμο ή λευκο ψωμι τοστ και χυμο!!

Το σακχαρο στην αρχη δε δημιουργει θεματα και αρρυθμιστο να ειναι..Δηλαδη εμφυτευση ειναι απιθανο να  εμποδισει..Εκει ομως γυρω στην καρδια σωρρευτικα μπορει να δημιουργησει προβληματα..

Δηλαδή η προγεστερόνη που παίρνουμε μετά απο την ετ, μας ανεβάζει το σάκχαρο, ανεξαιρέτως αν έχουμε ιστορικό σακχάρου και άρα είναι καλό να προσέχουμε όλες την διατροφή μας μετά (σε περίπτωση εγκυμοσύνης);

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaelatarzan είπε:

να απαιτησεις οτι θες2 προσπαθείες....να σαι σιγουρη θα το κανει.. με το καλο να τον δεις κ να μας πεις εντυπώσεις....θα σ φανεί καπως στην αρχή σαν γιατρος αλλα ειναι πολυ καλος...καλη επιτυχία κ οτι θες μ λες

Καλά εμένα στην αρχή με είχε προβληματίζει πολύ,  μου φαινόταν ερασιτέχνης... 

τόσο με είχαν φλομώσει στα φούμαρα και στις μεταξωτές κορδέλες οι προηγούμενοι μεγαλογιατροί... που η απλοτητα και η σιγουριά του δεν μου καθόταν καλά...

Ευτυχως με βοήθησε πολύ η @Ydroxoos76Της ελεγα τους προβληματισμους μου και με καθησύχαζε...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, chitaneta said:

Ναι, συμφωνώ με τα κοριτσια, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για κανέναν λόγο!

Το να τον ρωτήσεις αν θα έχεις για τουλάχιστον δυο προσπάθειες είναι το πιο φυσιολογικό του κόσμου και πιστεύω και εκείνος θα σε καθησυχάσει σε αυτό.

Εύχομαι να σας αρέσει και να μην πρέπει να ψαξετε κι άλλο για γιατρό.

Εγω να ξέρεις που γενικά είμαι δύσπιστη, στην αρχή δεν ήμουν τελείως σιγουρη ότι διάλεξα τον σωστό για μένα γιατρό...αλλά μετά από έναν χρόνο μαζί του, νιωθω ευγνώμων που τον έχω γιατρό.

Δηλαδή η προγεστερόνη που παίρνουμε μετά απο την ετ, μας ανεβάζει το σάκχαρο, ανεξαιρέτως αν έχουμε ιστορικό σακχάρου και άρα είναι καλό να προσέχουμε όλες την διατροφή μας μετά (σε περίπτωση εγκυμοσύνης);

Δεν ξερω αν θα ανεβαζε σε καποιον που δεν εχει απολυτως κανενα θεμα προ εγκυμοσυνης,αλλα σε καποιον που εχει προδιαβητη ή αντισταση στην ινσουλινη σιγουρα ανεβαζει...Οπως και η κορτιζονη.Δηλαδη προβλημα δεν εχουν μονο η διαβητικοι.Εχει τυχει με την εγκυμοσυνη να εχουνε και κοπελες που δεν ειχανε ουτε προδιαβητη.Καλο ειναι μετα την ετ να προσεξεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , anoulious είπε:

Δεν ξερω αν θα ανεβαζε σε καποιον που δεν εχει απολυτως κανενα θεμα προ εγκυμοσυνης,αλλα σε καποιον που εχει προδιαβητη ή αντισταση στην ινσουλινη σιγουρα ανεβαζει...Οπως και η κορτιζονη.Δηλαδη προβλημα δεν εχουν μονο η διαβητικοι.Εχει τυχει με την εγκυμοσυνη να εχουνε και κοπελες που δεν ειχανε ουτε προδιαβητη.Καλο ειναι μετα την ετ να προσεξεις.

Α μάλιστα...

Ίσως τελικά να κάνω μια εξέταση κάποια στιγμή πριν την ετ να ξερω τι μου γίνεται.

Δυστυχώς δεν μου κάνανε στο Έλενα, ούτε καμπύλη, ούτε αντισταση στην ινσουλίνης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, chitaneta said:

Α μάλιστα...

Ίσως τελικά να κάνω μια εξέταση κάποια στιγμή πριν την ετ να ξερω τι μου γίνεται.

Δυστυχώς δεν μου κάνανε στο Έλενα, ούτε καμπύλη, ούτε αντισταση στην ινσουλίνης...

Καλο θα ητανε να κανεις και καμπυλη σακχαρου και ινσουλινης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλά εμένα στην αρχή με είχε προβληματίζει πολύ,  μου φαινόταν ερασιτέχνης... 

τόσο με είχαν φλομώσει στα φούμαρα και στις μεταξωτές κορδέλες οι προηγούμενοι μεγαλογιατροί... που η απλοτητα και η σιγουριά του δεν μου καθόταν καλά...

Ευτυχως με βοήθησε πολύ η @Ydroxoos76Της ελεγα τους προβληματισμους μου και με καθησύχαζε...

Άσε και είδαμε και τις ονοματαρες.... χορτάσαμε

3 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Δεν ξερω αν θα ανεβαζε σε καποιον που δεν εχει απολυτως κανενα θεμα προ εγκυμοσυνης,αλλα σε καποιον που εχει προδιαβητη ή αντισταση στην ινσουλινη σιγουρα ανεβαζει...Οπως και η κορτιζονη.Δηλαδη προβλημα δεν εχουν μονο η διαβητικοι.Εχει τυχει με την εγκυμοσυνη να εχουνε και κοπελες που δεν ειχανε ουτε προδιαβητη.Καλο ειναι μετα την ετ να προσεξεις.

Εγώ πάλι που είχα ρωτήσει την ενδοκρινολόγο στο Έλενα για αυτό μου είχε πει ότι δεν επηρεάζει σε τίποτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλά εμένα στην αρχή με είχε προβληματίζει πολύ,  μου φαινόταν ερασιτέχνης... 

τόσο με είχαν φλομώσει στα φούμαρα και στις μεταξωτές κορδέλες οι προηγούμενοι μεγαλογιατροί... που η απλοτητα και η σιγουριά του δεν μου καθόταν καλά...

Ευτυχως με βοήθησε πολύ η @Ydroxoos76Της ελεγα τους προβληματισμους μου και με καθησύχαζε...

αυτη η σιγουριά τ κ μενα μ  φαινοταν καπως...αλλα ελα ομως μ που είχε δικιο σε πολλα...τελικά η απλότητα τ μας έκανε μανουλες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ydroxoos76 said:

Άσε και είδαμε και τις ονοματαρες.... χορτάσαμε

Εγώ πάλι που είχα ρωτήσει την ενδοκρινολόγο στο Έλενα για αυτό μου είχε πει ότι δεν επηρεάζει σε τίποτα

Η προγεστερονη?Εννοειται ανεβαζει σακχαρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@athinaida, @pocm Συγχαρητηρια!!!!! Με το καλο να εχετε ανεφελες εγκυμοσυνες, να τις χαρειτε οσο δεν παει και να κρατησετε υγιη μωρακια στις αγκαλιες σας :x:x

Διαβαζα τα μηνυματα με τους προβληματισμους ως προς τη δωρεα, και το μονο που εξ αρχης συνεχιζει να με προβληματιζει ειναι η πιθανοτητα να γνωρισει στο μελλον ετεροθαλες αδελφακι, προφανως εν αγνοια του, και να κανει σχεση... Αυτο ειναι το μονο που σκεφτομαι, δεδομενου οτι δεν υπαρχει νομος που να οριζει οτι απο την ταδε δοτρια θα δινονται μονο αρσενικα εμβρυα κ απο καποια αλλη μονο θηλυκα.....

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...