Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Κορίτσια, μιας και πήρα την απόφαση να κάνω αλλαγές στους γιατρούς, μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον καλό ενδοκρινολόγο στη Θεσσαλονίκη; Αν δεν θέλετε να το γράψετε δημόσια, στείλτε μου πμ. Η γνώμη σας είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

21 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Εδώ και μέρες σας γράφω, μετά τα σβήνω, μετά ξαναγράφω. Κάθε φορά σκέφτομαι... τι να πρωτοπώ! Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική. Η γνώμη σας θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Μετά από προσπάθειες εξωσωματικής, φυσικών κύκλων κτλ. με τον σύζυγο αποφασίσαμε να στραφούμε στη διπλή δωρεά (ωαρίου & σπέρματος). Η απόφαση αυτή ήταν για εμάς πάρα πολύ εύκολη, παρ' όλο που η ηλικία μας δεν ήταν απαγορευτική στο να συνεχίσουμε με το δικό μας! Ανακουφιστική θα την έλεγα γιατί θέλαμε να κλείσουμε το επίπονο κεφάλαιο των εξωσωματικών και ν' αποκτήσουμε ένα μωράκι. Το αποτέλεσμα: 7 άριστες βλαστοκύστες. Μεγάλη και πρωτόγνωρη χαρά! Συνήθως τα έμβρυά μας έφταναν δεν έφταναν 3η μέρα!

Κάνουμε την 1η εμβρυομεταφορά. Να πω εδώ ότι πήγαινα πολύ αισιόδοξη. Αν και είχα προηγούμενες προσπάθειες δεν είχα κάνει ποτέ υστεροσκόπηση, είχα όμως ελεγμένα ορμονικά (σε ενδοκρινολόγο) και αιματολογικά (στη Λε..ού) . Αποτέλεσμα: αρνητική χοριακή. Εκεί παθαίνω ένα σοκ! Παίρνω κουράγιο από άλλες κοπέλες εδώ, κάνω 2 υστεροσκοπήσεις παρακαλώ (γιατί δεν μπορούσε να συντονιστεί ο οργανισμός για εμβρυομεταφορά και πέρασαν οι μήνες), έκανα βιοψία (η πρώτη έδειξε ήπια ενδομητρίτιδα και η δεύτερη τίποτα). Παίρνω βιταμίνες, κάνω βελονισμό, τα πάντα!...

2η εμβρυομεταφορά: επιλέγουμε εμείς τις βλαστοκύστες, πολύ δυνατές. Αποτέλεσμα: αρνητική χοριακή. Στη 2η αποτυχία, με άριστα έμβρυα, εκτός από σοκ νιώθεις σαν να έφαγες και ξύλο. Η γιατρός μου είπε δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, ας κάνουμε απευθείας κι άλλη μεταφορά. 

Εγώ, όμως, είμαι ένας άνθρωπος που το ψάχνει. Δεν μπορεί κανένα από 4 άριστα έμβρυα να μην εμφυτεύτηκε. Κάτι συμβαίνει. Αν και οικονομικά και ψυχολογικά υπερ-ταλαιπωρημένοι, αποφασίζω να το ψάξω κι άλλο. Εμπιστεύτηκα την @anoulious και επισκέφτηκα τον γυναικολόγο της στη Θεσσαλονίκη. Εγώ, βέβαια,  είχα έτοιμη μια λίστα από πράγματα που πρέπει να κοιτάξω και πράγματι κι αυτός μου είπε πάνω κάτω τα ίδια:

1. Μικρόβια μήτρας: NGS 

2. ERA test (ίσως να κάνουμε και EMMA, ALICE που αντικαθιστούν το NGS - τι λέτε γι' αυτό;)

3. Σάλπιγγες

4. Πρότεινα και ο γιατρός συμφώνησε, όλα αυτά να τα δούμε με μια λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση που θα γίνουν ταυτόχρονα.

Μου είπε ότι εκτός από τη Λ..ού, θα με στείλει και σε έναν άλλον ανοσολόγο για να είμαστε σίγουροι. Απ' ότι διάβασα από άλλες κοπέλες, είναι καλός ανοσολόγος. 

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να δω. Έχω άλλες τρεις βλαστοκύστες και τρέμω να τις βάλω για να μην τις χαραμίσω κι αυτές! Πολλές κοπέλες προσπάθησαν πολλές φορές και με διαφορετικές δότριες και δεν πέτυχαν ποτέ! Τρέμω ότι το ίδιο θα συμβεί και σε μένα. Μετά σκέφτομαι κι αν αυτές που έμειναν δεν έχουν δυναμική για εγκυμοσύνη; Μπορεί να είναι οι δύο ΑΑ και η μία ΑΒ αλλά δεν δίνουν όλες οι βλαστοκύστες εγκυμοσύνη. Ο σύζυγος έχει κουραστεί ψυχολογικά και δεν ξέρω αν είναι θετικός για άλλη προσπάθεια, αν αποτύχουμε με αυτά που έχουμε. Δεν ξέρω κορίτσια...

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Έχω και τόσα πολλά άλλα να πω και μου βάζω φρένο γιατί λέω δεν θα τα διαβάσει καμιά αν γράψω έκθεση ιδεών! Μου έχουν δώσει πολλά κορίτσια κουράγιο όπως @MaryH @Καντι @anoulious χωρίς καν να το ξέρουν αλλά και όλα τα κορίτσια που ακόμα βρίσκονται στις προσπάθειες. Αγωνιώ μαζί σας και περιμένω τη συνέχεια. Σας φιλώ.

Φιλη μου, τις ιδιες αγωνιες ειχα κι εγω , οταν σε δυο εμβρυομεταφορες ειχα μηδενικη εμφυτευση στη μητρα,  η μοναδικη εμφυετυση ηταν στη σαλπιγγα. Κι ομως στην τριτη ετ εγινε το θαυμα. Μπορει η τριτη σου να ειναι η τυχερη. Καλα κανεις ομως κ το ψαχνεις.

Τωρα ειδα οτι ειδατε φλεγμονη. Κανε την θεραπεια σου αλλα μην υπερβαλλετε στις αντιβιωσεις. Καταστρεφουν το ενδομητριο.Μιλα με την anoulious να στα εξηγησει καλυτερα.Ο γιατρος σου συνεργαζεται με Σφακ και κανει εγχυσεις? Αυτο με τις εγχυσεις προσεξε το

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Η σοκολάτα ειναι το πρώτο πράγμα που τρώω σε ποσότητα χαχαχαχα!!! Ευχαριστώ ρε κορίτσια νόμιζα ότι εγώ είμαι η παράξενη. Λέω κοίτα να δεις τι απορίες έχω και θα γελάνε οι βετερανες μας εδώ .

Πες κουτσά κούτσα με τις ορμόνες θα την παλέψω..έχω όμως ρε κορίτσια και μια απάθεια για γουτσου γουτσου. Δεν...με τίποτα..

Με την απάντηση σου τώρα λες και είσαι στο μυαλό μου..διάβαζα κ εγώ για εξετάσεις που ίσως είναι πολύ νωρίς να τις κάνω δεδομένου ότι δεν έχω πολλές αποτυχίες η αποβολές και αγχωνομαι που δεν μου πρότεινε τιποτα ο Κουρ...και εννοείται δεν έχω λεφτά για τίποτα. Ούτε για υστεροσκοπηση. Την οποία δεν έχω κάνει (κακώς πιστεύω αλλά....).

Μου είπε λοιπόν όταν τον ρώτησα στο δεύτερο ραντεβού ότι δεν θα με βάλει να κάνω κάτι αν δεν έχει λόγο η ενδείξεις..

Τον σταυρό μας κορίτσι μου και προχωράμε..είμαστε σε καλά χέρια.

Τουλάχιστον έχουμε η μία την άλλη και τελικά βλέπω ότι κάποιες ιστορίες ταιριάζουν πολύ μεταξύ τους.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγω πέρσυ που ήμουν ακριβώς στην θέση σου, δηλαδη σε δοκιμαστικους κύκλους, χωρίς να έχω κάνει ακόμα καμία ετ, πάλι διαβαζα για να σωρο εξετασεις και αγχωνομουν...

Τώρα που το σκέφτομαι λέω, κρίμα το άγχος κι η ταλαιπώρια, αφού δεν είχα καμιά ενδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά...

Και τωρα πια δικαιολογημενα, είμαι προβληματισμένη...

Αυτό που σκέφτομαι και κάπως με παρηγορεί, είναι ότι κι ο γιατρός μας πρωτος και καλύτερος θέλει να μας πάνε όλα καλά!

Την τελευταία φορά που του είπα ότι είμαι προβληματισμένη που δεν ξέρουμε γιατί δεν πετυχαν οι ετ, μου απάντησε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που δεν πετυχαίνει οι λόγοι είναι άγνωστοι.

Οι γιατροί τελικά δεν γνωρίζουν τα πάντα. Και ειδικά το αναπαραγωγικό μας σύστημα, πιστεύω ότι είναι από τα πιο μυστηριώδη και ταυτόχρονα μαγικά δημιουργήματα της φύσης!

Νομίζω ότι εκεί οφείλονται και οι διαφορετικές απόψεις των γιατρών, γι αυτές τις εξειδικευμένες εξετάσεις. (εννοείται όσων έχουν καλή προθεση και ξέρουν να κάνουν καλά την δουλειά τους)

Όπως λες κι εσύ, προχωράμε και ο Θεός βοηθός που λένε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@marina_86 η Mary έχει απόλυτο δίκιο, ο Παπαν ειναι χρονια συνεργάτης του Σφακ και στα περιστατικά της θεσσαλονικης αναλαμβάνει αυτος να κανει τις εγχυσεις… ΟΜΩΣ στα δικά του περιστατικά διαφοροποιείται αρκετά νομίζω.. σε καθε περίπτωση καλό ειναι να έχεις το νου σου όπως λέει και η @MaryH

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Neli83 είπε:

Κοριτσια...εκανα τεστ εγκυμοσυνης...και βγηκε θετικο!!! Δεν μπορω να σταματησω να κλαιω..ελπιζω να πανε ολα καλα με την χοριακη αυριο!!

Αγάπη μου μπράβο !!!!! Με μια χορταστική χοριακη αύριο!!! Αχ μεγάλη χαρά και τεράστια νίκη για την παρεούλα μας!!! Αύριο θα πας με άλλον αέρα να κάνεις χοριακη κ απλά θα περιμένεις νούμερο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Αγάπη μου μπράβο !!!!! Με μια χορταστική χοριακη αύριο!!! Αχ μεγάλη χαρά και τεράστια νίκη για την παρεούλα μας!!! Αύριο θα πας με άλλον αέρα να κάνεις χοριακη κ απλά θα περιμένεις νούμερο!!

Ελπιζω να ειναι καλη η χοριακη..και να πανε ολα καλα! 

  • Μου αρέσει 2

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Neli83 είπε:

Κοριτσια...εκανα τεστ εγκυμοσυνης...και βγηκε θετικο!!! Δεν μπορω να σταματησω να κλαιω..ελπιζω να πανε ολα καλα με την χοριακη αυριο!!

Μπράβο ρε συ, να πάνε όλα τέλεια απο δω και πέρα. Ωραίο πρέπει να είναι το κλάμα χαράς :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , Neli83 είπε:

Κοριτσια...εκανα τεστ εγκυμοσυνης...και βγηκε θετικο!!! Δεν μπορω να σταματησω να κλαιω..ελπιζω να πανε ολα καλα με την χοριακη αυριο!!

Τι ωραία νέα είναι αυτά! Με το καλό αύριο και μια μεγάλη χοριακη!❤️ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Neli83 είπε:

Ελπιζω να ειναι καλη η χοριακη..και να πανε ολα καλα! 

Θα περιμένουμε νέα σου! Ευχομαι μια τριψήφιΑ χοριακή! Συγχαρητηρια κορίτσι μου!!!!

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

@chitaneta @Villi @marina_86 @νικηαντωνια81 κοριτσια μου οσο ανετη ημουν τοσες μερες τωρα με επιασαν φοβιες..αλλα ενα βημα τη φορα..παμε αυριο για τη χοριακη!! Πηρα τον αντρα μου να του πω για το τεστ και απο το κλαμα μπερδευτηκε ο γλυκουλης μου!! Του λεω ειναι θετικο..και μου λεει καλο δεν ειναι αυτο?? Χαχαχαχα!!! Θα τον τρελανω!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 8

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Neli83 είπε:

@chitaneta @Villi @marina_86 @νικηαντωνια81 κοριτσια μου οσο ανετη ημουν τοσες μερες τωρα με επιασαν φοβιες..αλλα ενα βημα τη φορα..παμε αυριο για τη χοριακη!! Πηρα τον αντρα μου να του πω για το τεστ και απο το κλαμα μπερδευτηκε ο γλυκουλης μου!! Του λεω ειναι θετικο..και μου λεει καλο δεν ειναι αυτο?? Χαχαχαχα!!! Θα τον τρελανω!!

Ελα ρε συ.. απόλαυσε το, ακόμα και την τυχόν υστερία σου. Φυσιολογικό είναι να φοβάσαι τώρα,  θα σιγουρευτείς για όλα και θα ηρεμήσεις. Η ουσία είναι ότι πέτυχε, μπράβο στον κο Δοβ..

Λοιπόν εγω πιστεύω ότι όσες είστε ήρεμες το διάστημα της αναμονής κάτι διαισθάνεστε..δεν μπορεί. Και  άλλα κορίτσια έχουν γράψει οτι ηταν περιέργως ήρεμες και τσουπ έσκασε το θετικό.

@Neli83 τσεκ. Να δούμε ποια θα είναι η επόμενη. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Villi είπε:

Ελα ρε συ.. απόλαυσε το, ακόμα και την τυχόν υστερία σου. Φυσιολογικό είναι να φοβάσαι τώρα,  θα σιγουρευτείς για όλα και θα ηρεμήσεις. Η ουσία είναι ότι πέτυχε, μπράβο στον κο Δοβ..

Λοιπόν εγω πιστεύω ότι όσες είστε ήρεμες το διάστημα της αναμονής κάτι διαισθάνεστε..δεν μπορεί. Και  άλλα κορίτσια έχουν γράψει οτι ηταν περιέργως ήρεμες και τσουπ έσκασε το θετικό.

@Neli83 τσεκ. Να δούμε ποια θα είναι η επόμενη. 

Ναι το απολαμβανω!! Και χαιρομαι τοσο πολυ που το μοιραζομαι μαζι σας!!! 

  • Μου αρέσει 3

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...