Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, aleka74 είπε:

Σκούρα τα πράγματα! Ενώ τις προηγούμενες μέρες μετά το Σάββατο που είχα την αιμορραγία είχα μόνο σταγόνες, σήμερα εμφανίστηκαν κάτι καφέ κηλίδες με βλέννα. Έχω απογοητευτεί τελείως. 

Το ότι δεν έχεις (πολύ) πόνο και αιμορραγία ειναι καλό σημάδι! Επικοινώνησε με τον γιατρό να σου πει ποτε να πας για υπέρηχο, βάλε χαλαρωτική μουσική (τα έμβρυα νομίζω ότι συγχρονίζονται με τις δονήσεις)  και χάιδευε κοιλιτσα (τα τελευταία τα λέω για να τα ακούσω κι εγώ, κι εγώ αγχωμένη είμαι)!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

48 minutes ago, marina_86 said:

Και τώρα τι είπε ο γιατρός; Δεν πρέπει να το δει περισσότερο; Δεν γίνεται να έχεις τόσες μέρες αιμορραγία. Απ' ότι κατάλαβα δεν θα γίνει ετ σε αυτόν τον κύκλο, σωστά; 

Οι καφέ κηλίδες δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Μπορεί να είναι παλιό αίμα που βγαίνει. Πιστεύω καλύτερα το καφέ από το κόκκινο. Ο γιατρός πότε είπε ότι θα σε δει;

Στις 12 Αυγούστου. Τώρα έχω κανονικά αίμα πάλι. Δεν αντέχω 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , aleka74 είπε:

Στις 12 Αυγούστου. Τώρα έχω κανονικά αίμα πάλι. Δεν αντέχω 

Είναι λίγο μακριά η 12 Αυγούστου, μηπως να πας σε έναν πιο κοντινό γιατρό όταν με το καλό σταματήσει η αιμορραγία; (Για να μην έχεις αγωνία). Ποιος είναι ο γιατρός σου;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2022 at 1:12 ΜΜ, Leila είπε:

Είναι πολύ συνηθισμένο πράγματι το αίμα στην αρχή της κύησης, ειχα κι εγώ (και ειχα δει μάλιστα κσι συμπαγή κομμάτια) στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και με προγεστερονη και ακινησία πήγαν όλα καλά. 

 

 Πάντως κι εγώ είμαι αρκετά αγχωμένη.  Μέχρι να εδραιωθεί η εγκυμοσύνη αυτή η φάση είναι δύσκολη (Κι εμεις είδαμε σάκο και περιμένω με αγωνία τον επόμενο υπέρηχο)

Καλό είναι που δεν έχεις πόνους! Σου είπε 4 prolutex με τη μια;

Με το καλο να ακουσεις και καρδουλα!!♥️♥️♥️

 

On 24/7/2022 at 3:45 ΜΜ, griaKota είπε:

 

Είναι όπως σου τα είπε η @Villi, πολύ συχνό φαινόμενο. Αν διαβάσεις το τόπικ από την αρχή, θα δεις ότι αρκετές γυναίκες εδώ μέσα είχανε αιμορραγία και τώρα έχουνε τα παιδάκια τους. Είχα κι εγώ στην εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε, αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που το χάσαμε. Πάντως μου είχανε πει να μην κόψω τα φάρμακα όσο αίμα και να έχω, εκτός και αν μου το πει ρητά ο γιατρός.

Ακριβώς όπως τα λες @lizard12, τάλε κουάλε. Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, το βράδυ με πιάνει πάντα ο πανικός και η απαισιοδοξία, τη μέρα όλα φαίνονται κάπως καλύτερα, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι και έχει ήλιο. Σκέφτομαι ότι οκ, όσο να 'ναι, τώρα που θα είναι με δωρεά έχουμε σαφώς περισσότερες ελπίδες, αντικειμενικά. Εννοείται δεν το 'χω πει σε κανένα όμως, γιατί είναι δυσκολο μετά να το λες σε έναν-έναν. Η ψυχολογία κι εγώ δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο άμεσα, αλλά όταν με πιάνουν αϋπνίες (πχ χθες κοιμήθηκα στις 5:30), την άλλη μέρα σέρνομαι, το οποίο σίγουρα δεν κάνει καλό. Μου έχουνε κοπανίσει ουκ ολίγες φορές, γιατροί, συγγενείς, φίλοι κτλ ότι φταίει η ψυχολογία (άρα κατ' επέκταση εγώ). Θυμάμαι μια φορά , ήμασταν τότε σε γνωστό κέντρο της Θεσ/νίκης, μου έκανε υπέρηχο μία γιατρός και στο ξεκούδουνο μου λέει "όσες είναι αγχωμένες παιδί δεν κάνουν, και δεν εννοώ το καθημερινό άγχος, αλλά συγκεκριμένα το άγχος για το παιδί" και φυσικά πρόσθεσε "εγώ δε μπορούσα να κάνω και μόλις αποφασίσαμε να πάμε για εξωσωματική, χαλάρωσα και έμεινα έγκυος". Ακολούθησε φυσικά έκρηξη στο μυαλό μου, δεν ήξερα τι να πρωτοσχολιάσω, από τη μπακαλίστικη στατιστικη΄και τα λογικά άλματα που κάνουν οι γιατροί, τύπου "ξέρω 2-3 άτομα που χαλάρωσαν και το πέτυχαν, άρα είναι γενικός κανόνας", μέχρι το πως είναι δυνατόν να μπορεί το σώμα μας να ξεχωρίσει μεταξύ του άγχους της υπογονιμότητας και του καθημερινού άγχους, και το μεν να επηρεάζει, ενώ το όχι. Δεν είπα τίποτα, τι νόημα θα είχε; Αργότερα άρχισα να λέω διάφορα επιχειρήματα, πχ για γυναίκες που τις βιάζουν και μένουν έγκυες, για γυναίκες σε αιχμαλωσία που τις βιάζουν κατ' επανάληψη και μένουν έγκυες, και πάλι μου λέγανε ότι αυτό είναι διαφορετικό. Με το ζόρι να φταίμε εμείς χαχαχαχα! Πλέον δε λέω τίποτα, απλά όταν είμαι αγχωμένη το κρύβω. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου (και για την απενοχοποίηση (:P), θυμίζοντάς μου ότι δεν είμαι η μόνη που κάποιες φορές με παίρνει από κάτω και ότι γενικά αυτό είναι οκ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα τέλεια και να έχει αίσιο τέλος ο αγώνας σου πολύ πολύ σύντομα. :)

Όχι τα λευκά μου έδωσε, ως ενίσχυση από ό,τι κατάλαβα. Δε σκέφτηκα να ρωτήσω τι και πως. Πάντως γενικά του έχω εμπιστοσύνη σε αυτά, πιστεύω δε θα έκανε κάτι χοντρό λάθος, δείξει. :P 

Αυτό που λες για το timing, πράγματι έτσι φαίνεται εκ πρώτης όψης αλλά αν το δεις από την πλευρά του, δεν είναι τελείως άκυρο. Στην 4η δότρια γονιμοποιήθηκαν 4 ωάρια και πήραμε 0 έμβρυα, στην 5η γονιμοποιήθηκαν πάλι 4 και φοβόμουν μήπως μείνουμε πάλι με 0. Όσο περιμέναμε, μας παίρνει τηλ ο γιατρός και μας λέει πρέπει να πληρώσετε τώρα, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα (ακόμα και 0), γιατί είναι η 2η φορά και μπήκαμε μέσα κτλ. Πανικοβλήθηκα και γυρνάω στον άντρα μου και του λέω, αν πάρουμε λίγα και δεν πετύχουνε, δεν πειράζει, θα μαζέψουμε λεφτά και θα κάνουμε πάλι, σε άλλο κέντρο. Ήθελα να νιώθω ότι υπάρχει μία εναλλακτική. Και σε 'κείνη τη φάση μου τα είπε αυτά, λέγοντάς μου ότι κάπου πρέπει να βάλουμε μία τελεία. Τεσπά, γενικά δεν είναι εύκολο και για αυτούς, όχι. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου @Villi! Να μας λες συχνά νέα από το μικρούλι σου να παίρνουμε κι εμείς χαρά, ελπίδα και κουράγιο! :wub: Ναι οκ, κάτι θα κάνω, σίγουρα, σειρές, βιβλία, μουσική, παιχνίδια στο κινητο (:oops::mrgreen:), απλά χθες έφαγα λίγο φρίκη. Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, και σκέφτηκα καλύτερα που φρίκαρα χθες από ό,τι σημερα, σωστά; :)

Αχ @Mary H με βοήθησε πάρα πολύ αυτό που μου είπες! :wub: Εννοείται μαζοχίζομαι με τις μελέτες που διαβάζω, δεν έχει νόημα, αλλά με έτρωγε. Τα θέλει ο απαυτός μου κι εμένα. Καταλαβαίνεις πιστεύω. :rolleyes: Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, έφυγε η μαυρίλα και η απελπισία, βοήθησε πολύ και που σας διάβασα, παίρνω κουράγιο, το μόνο που θέλω για αύριο είναι να έχω καταφέρει να κοιμηθώ το βράδυ, από κει και πέρα έχω δεν έχω άγχος ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. 

ΥΓ Να ξέρεις το τόπικ επειδή το έχω πιάσει από την αρχή, τώρα είμαι στη σελίδα 274 και είναι η φάση πριν την 3η ΕΤ σου (που από ό,τι κατάλαβα ήταν απόλυτη επιτυχία!!) και παρόλο που ξέρω το τέλος, με τρώεει η αγωνία, χαχαχαχα! 

Εμάς μας έτυχε μόλις γυρίσαμε από το γιατρό που είχαμε πάει να ακούσουμε την καρδιά. Ήμουνα στην είσοδο και άρχισε η αιμορραγία με χαιρέτισε μία γειτόνισσα, ουτε που την είδα ουτε που την άκουσα. Μας είχε προειδοποιήσει ο γιατρός γιατι είχε δει ότι είχα ένα τεράστιο αιμάτωμα. Είχα μεγάλη αιμορραγία εκείνη τη μέρα και για αρκετές βδομαδες μετα, αλλά πολύ λιγότερη ποσότητα. Εκείνη τη μέρα ήμουνα σίγουρη ότι είχε χαθεί, τόσο αίμα δεν είχα ξαναδεί και κάτι κομμάτια τεράστια (που εγώ έχω πάντα πάρα πολύ αίμα, πήγματα κτλ), κι όμως δεν είχε πάθει τίποτα απολύτως. Τελικά το χάσαμε, αλλά δεν είχε καμία απολύτως σχέση αυτό, σταμάτησε η καρδιά του λόγω τρισωμίας. Το αιμάτωμα και η αιμορραγία είχανε φύγει εντελώς, μία εβδομάδα πριν. 

Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και τη στενοχώρια σου, σου εύχομαι να σταματήσει άμεσα και να ησυχάσεις. :) Κάνε αυτό που σου λέει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά. 

Κοριτσακι μου το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!!! Αυτο μας ελειπε! Αυτο που λενε για το αγχος αφορα στο αγχος που κανει την καρδια σου να χτυπαει δυνατα γιατι τοτε συσπαται η μητρα σαν μυς που ειναι και ισως ισως λεμε και σε καποιες περιπτωσεις να μην αφηνει να γινει η εμφυτευση. Αλλα και αυτο να γινει παλι δε θα φταις εσυ. Γιατι ειμαστε ανθρωποι δεν ειμαστε ρομποτ. Και αυτα τα συναισθηματα ειδικα μετα απ οτι εχουμε περασει δεν ελεγχονται. Κι εγω πιστευω οτι αν ειναι να πιασει θα πιασει ανεξαρτητα απο τις συνθηκες! Αν ηταν να πιανουμε επειδη ειμαστε αισιοδοξες θα πιαναμε ολες με την πρωτη που πηγαιναμε χαλαρες και ωραιες χωρις να εχουμε ιδεα! Τρανταχτο παραδειγμα η @Villi και η  @chitaneta μας που οταν πηγαν για ετ παιρνουσαν μεγαλα ζορια. Κι ομως τα μωρακια τους δεν προηθηκαν. Αληθεια Βιλλακι πώς ειναι ο μπαμπας σου; chitaneta η μαμα σου; Ευχομαι να ειναι καλα!! 

Γι αυτο κοριτσακι μου ασε τις τυψεις και μην καταπιεζεις τα συναισθηματα σου. Αυτο που λεμε ειναι να προσπαθεις να μη σκεφτεσαι αρνητικα του τυπου ολα θα πανε χαλια. Αλλα ουτε και να εισαι μες στην καλη χαρα ολη την ωρα! Ανθρωπινα συναισθηματα με τις απαραιτητες και αναποφευκτες διακυμανσεις♥️♥️♥️

On 24/7/2022 at 6:17 ΜΜ, fantasmataki είπε:

Nαι μαι και εγώ πάλι μετά απο κάποιους μήνες.... σας έβλεπα συχνά, αλλά δεν είχα αντοχές να γραψω. :blink:

Λοιπόν, πήγα πρώτη φορά με δότρια και πέτυχε οι χοριακές μου ανέβαιναν πολύ καλά σας της είχα γράψει εδώ... πήγαμε για τον πρώτο υπέρηχο είδαμε δύο σακους...μετά απο μερικες μερες πήγαμε ξανα ακουσαμε δυο καρδούλες..και ξεκίνησε απο εκεί και πέρα μια περίοδο που έκανα 10 με 15 εμετους την ημερα, :cry: όταν ήταν 5 με 6 ήμουν λέγαμε με το σύζηγο πάλι καλά....ζαλάδες πολλες σχεδόν να λιποθυμώ επίσης εγώ είχα ένα φόβο με τα δίδυμα πως θα τα βγάλω περα στην εγκυμοσύνη πιο πολύ διότι είμαι και 47 χρονών εχω και αρκετά κιλά παραπάνω. 

Όταν ήρθει η ώρα της αυχενικής ο γιατρός μου είπε ότι το ένα σταματησε η καρδούλα του ενω το άλλο είναι καλό κ η αυχενική βγήκε πολύ καλή (η δότρια μου είναι 19 χρ) Στεναχωρήθηκα εκείνη την ώρα για το 2ο που χάθηκε αλλά σχεδόν αμεσως είπα καλύτερα ένα και να μπορώ να τα βγάλω περα και να είναι υγειές μωράκι. 

Τη Πέμπτη που μας πέρασε μπήκα στον 6ο μήνα (όπου εδώ και μια εβδομάδα περίπου σταματησαν οι εμετοι)  αρχισα τώρα σιγα σιγα να το νιώθω μεσα μου (δεν το είχα καταλάβει πιο πριν ή απο τους εμετους το σφίξιμο και όλο αυτό που ήμουν χάλια δεν έδινα σημασία) + ότι περασα και covid, δεν πέρασα στα φόρτε της πανδημίας σαν υγειονομικος που ήμουν μεσα στο covid και το περασα τωρα που ειμαι συνέχεια σπίτι anyway..... ελπίζω όλες να είστε καλά και πετύχετε το στόχο σας. 

Την άλλη εβδομάδα πάω για την Β επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Πωπω ποσο συγκινητικο! Θυμαμαι που μας ειχες γραψει θετικες χοριακες! Ποτε περασαν 6 μηνες!!!!! Λυπσμαι για το ενα που δεν προχωρησε αλλα ευτυχως το αλλο ειναι καλα και μεγαλωνει! Ταλαιπωρηθηκες τοσο πολυ καιρο με εμετους; Καημενουλα μου τι τραβηξες! Ευχομαι σπο δω και περα ολα να προχωρησουν τελεια και ευκολα! Χαιρομαι πολυ για σενα!! ♥️♥️♥️

23 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Λοιπόν αγαπητή @lizard12, θα μπορούσα να είχα γράψει όλη αυτή την παράγραφο ακριβώς όπως τα είπες, χαχαχαχαχα! Και κυρίως το "Θα της έλεγα... Είστε σίγουρα γιατρός?". Έπαθα πλάκα όταν το διάβασα χθες βράδυ, αλλά ήμουν πολύ κουρασμένη και είπα θα απαντήσω αύριο μια και καλή. :P:D Και τελικά μάλλον όλες τα ίδια σκεφτόμαστε. Τι κρίμα, άμα το καλοσκεφτείς, περνάμε που περνάμε όλα αυτά και έχουμε και τον κάθε ένα να μας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Χάνεις πάσα ιδέα... 

Καλή μου @Mary H, έτσι όπως τα λες είναι. Τα λέγαμε χθες και με τη lizard. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου το θυμίζετε όμως, γιατί, τα λες ωραία και καλά και στον εαυτό σου και στις άλλες, αλλά όταν έρχονται αυτές οι ρημάδες οι μέρες της αναμονής είναι πάρα πολύ εύκολο να κατρακυλίσεις στο βούρκο της τρέλλας. :D

Την κάναμε λοιπόν την εμβρυομεταφορά, μια χαρά πήγανε όλα, μάθαμε και ότι η βλαστοκύστη που μεταφέραμε έιναι 5ΑΑ, οπότε θεωρητικά πάμε με καλό υλικό το οποίο είναι πάρα πολύ σημαντικό. Χοριακή στις 04/08, με το καλό. Ίδωμεν. Ελπίζω να τα καταφέρει το μικρούλι εμβρυάκι, να είναι πεισματάρικο και να έχει ισχυρή θέληση να ζήσει. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη και τη συμπαράσταση! :wub: Ως τώρα έχω το λιγότερο άγχος από κάθε άλλη φορά, και το αποδίδω στο μότζο του συγκεκριμένου τόπικ. :D Και μπορεί να μην επηρεάζει την έκβαση, επηρεάζει όμως εμένα, όσο καλύτερη ψυχολογία έχεις, τόσο πιο εύκολα περνάει ο καιρός. 

Καλε ποσο πισω ειχα μεινει; Τωρα ειδα οτι εγινε η ετ σου! Κοριτσακι μου μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη χοριακη και να γατζωθει στην κοιλιτσα σου το εμβρυακι σου και να μεγαλωσει εκει για 9 μηνες! 

Υ.Γ το καφε μας εδω εχει σιγουρα δοσεις μαγειας μπεμπεδοσκονης και θετικης ενεργειας. Μην αμφιβαλεις καθολου:x 

22 ώρες πρίν, dreamy είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!

Δεν εχω γραψει παρολο που σας παρακολουθω εδω και καιρο καθως περιμε καρτερικα τη δοτρια μου. Αυριο παμε για ωοληψια και να δωσει σπερμα ο συζυγος αλλα εγω εχω ενα τεραστιο θεμα! Περασα ενα τραγικο εξαμηνο απο το γεναρη μεχρι τον ιουνιο. Ειχα κανει μια υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα τελις Δεκεμβριου, και ενω η πονεμη περιοδος ηρθε και ηταν κανονικη στα τελη Ιανουαριου. Εχασα δυο περιοδους μου ξαναηρθε τον Απριλη με απιστευτη αιμοραγια και διακεια 3 εβδομαδων. Επειτα μου ξαναηρθε στα μεσα Μαη (2 εβδομαδες μετα το τελος της βαριας) η οποια ηταν χειροτερη σε ροη και διαρκειας 28 ημερων. Απο τις 13 Ιουνιου λοιπον πηγα για υπερηχο, ενδομητριο 8mm και τοτε με ενημερωσε οτι βρεθηκε δοτρια ο γιατρος μου. Περιμενα λοιπον να αδιαθετησω, βλεπω ροζ στις 10/7 και μου ζητα ο γιατρος να αρχισω αντισυλλιπτικα , εντωμεταξυ κανω και ορμονολογικες οπου fsh 5, lh 3,9 E2 30 tsh 2.17.... περιμεναμε να δουμε τερατα δεν ειδαμε τιποτα φοβερο. Με τα αντισυλληπτικα η περιοδος φυσικα κοπηκε. Εκεινη την 2η μερα που πηγα να με δει ενδομητριο 11,5mm. Πεντε μερες μετα την εναρξη των αντσυλληπτικων μου ζητα να τα κοψω και προκληθει παλι περιοδος για να προετοιμασουμε ενδομητριο. Αιμα , λιγο ροζ φανηκε στις 20/7 πεντε μερες αργοτερα! Μου ζητα να αρχισω αμεσως σικλακουρ το κανω και το αποτελεσμα ειναι μια ελαφρα τοσο ελαφρα σχεδον ανυπαρκτη περιοδος. Μετρησα ενδομητριο σημερα και μαντεψτε 11mm! Ειμαι να σκασω! Δεν γινεται να κανουμε ετσι εμβρυομεταφορα, και για εμενα ( ειμαι καθηγητρια) ειναι η καλυτερη περιοδος αυτη!! Χρειαζομαι τη γνωμη σας 

Κοριτσι μου τι τραβηξες! Ειχα 2 φορες τετοια αιμοραγια οταν ημουν στο γυμνασιι ακομα. Κρατησε 30 μερες και τις 2 φορες και εφευγα στη μεση της μερας για να αλλαξω ρουχα που τα εκανα χαλια γιατι οι 2 σερβιεττες νυκτος που εβαζα δεν επαρκουσαν. Τοτε μου ειχε πει η γυναικολογος οτι συμβαινει καμια φορα και δεν υοαρχει λογος ανησυχιας. Μετα απο αυτο μου ερχοτςν κανονικα. Εγω θα ελεγα να αφησεις λιγο τον οργανισμο σου να ηρεμησει. Ασε να σου ερθει μια δυο φορες μονη της να δεις πως θα ειναι.  Καταλαβαινω οτι ειναι η καταλληλοτερη περιοδος αυτη για σενα αλλα αν ο οργανισμος σου δεν ειναι ετοιμος πως να προχωρησεις σε ετ! Ο γιατρος σου πιστευει οτι μπορειτε να το ρυθμισετε; 

 

2 ώρες πρίν, aleka74 είπε:

Σκούρα τα πράγματα! Ενώ τις προηγούμενες μέρες μετά το Σάββατο που είχα την αιμορραγία είχα μόνο σταγόνες, σήμερα εμφανίστηκαν κάτι καφέ κηλίδες με βλέννα. Έχω απογοητευτεί τελείως. 

Το καφε ισως ειναι ξεραμενο αιμα που ειχε μεινει μεσα και βγαινει τωρα. Η βλεννα ισως ειναι αποκολληση αλλα το οτι δεν πονας ειναι παρα πολυ σημαντικο. Τηλ παλι στο γιατρο. 

πρίν από 58 λεπτά , aleka74 είπε:

Στις 12 Αυγούστου. Τώρα έχω κανονικά αίμα πάλι. Δεν αντέχω 

Ρωτα αν γινεται να πας νωριτερα ή να πας σε καποιον αλλον στην πολη σου να δει τι συμβαινει.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leila said:

Είναι λίγο μακριά η 12 Αυγούστου, μηπως να πας σε έναν πιο κοντινό γιατρό όταν με το καλό σταματήσει η αιμορραγία; (Για να μην έχεις αγωνία). Ποιος είναι ο γιατρός σου;

Δεν υπάρχει γιατρός εδώ που είμαι. Μόνο παθολόγος 

43 minutes ago, Viv37 said:

Με το καλο να ακουσεις και καρδουλα!!♥️♥️♥️

 

Κοριτσακι μου το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!!! Αυτο μας ελειπε! Αυτο που λενε για το αγχος αφορα στο αγχος που κανει την καρδια σου να χτυπαει δυνατα γιατι τοτε συσπαται η μητρα σαν μυς που ειναι και ισως ισως λεμε και σε καποιες περιπτωσεις να μην αφηνει να γινει η εμφυτευση. Αλλα και αυτο να γινει παλι δε θα φταις εσυ. Γιατι ειμαστε ανθρωποι δεν ειμαστε ρομποτ. Και αυτα τα συναισθηματα ειδικα μετα απ οτι εχουμε περασει δεν ελεγχονται. Κι εγω πιστευω οτι αν ειναι να πιασει θα πιασει ανεξαρτητα απο τις συνθηκες! Αν ηταν να πιανουμε επειδη ειμαστε αισιοδοξες θα πιαναμε ολες με την πρωτη που πηγαιναμε χαλαρες και ωραιες χωρις να εχουμε ιδεα! Τρανταχτο παραδειγμα η @Villi και η  @chitaneta μας που οταν πηγαν για ετ παιρνουσαν μεγαλα ζορια. Κι ομως τα μωρακια τους δεν προηθηκαν. Αληθεια Βιλλακι πώς ειναι ο μπαμπας σου; chitaneta η μαμα σου; Ευχομαι να ειναι καλα!! 

Γι αυτο κοριτσακι μου ασε τις τυψεις και μην καταπιεζεις τα συναισθηματα σου. Αυτο που λεμε ειναι να προσπαθεις να μη σκεφτεσαι αρνητικα του τυπου ολα θα πανε χαλια. Αλλα ουτε και να εισαι μες στην καλη χαρα ολη την ωρα! Ανθρωπινα συναισθηματα με τις απαραιτητες και αναποφευκτες διακυμανσεις♥️♥️♥️

Πωπω ποσο συγκινητικο! Θυμαμαι που μας ειχες γραψει θετικες χοριακες! Ποτε περασαν 6 μηνες!!!!! Λυπσμαι για το ενα που δεν προχωρησε αλλα ευτυχως το αλλο ειναι καλα και μεγαλωνει! Ταλαιπωρηθηκες τοσο πολυ καιρο με εμετους; Καημενουλα μου τι τραβηξες! Ευχομαι σπο δω και περα ολα να προχωρησουν τελεια και ευκολα! Χαιρομαι πολυ για σενα!! ♥️♥️♥️

Καλε ποσο πισω ειχα μεινει; Τωρα ειδα οτι εγινε η ετ σου! Κοριτσακι μου μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη χοριακη και να γατζωθει στην κοιλιτσα σου το εμβρυακι σου και να μεγαλωσει εκει για 9 μηνες! 

Υ.Γ το καφε μας εδω εχει σιγουρα δοσεις μαγειας μπεμπεδοσκονης και θετικης ενεργειας. Μην αμφιβαλεις καθολου:x 

Κοριτσι μου τι τραβηξες! Ειχα 2 φορες τετοια αιμοραγια οταν ημουν στο γυμνασιι ακομα. Κρατησε 30 μερες και τις 2 φορες και εφευγα στη μεση της μερας για να αλλαξω ρουχα που τα εκανα χαλια γιατι οι 2 σερβιεττες νυκτος που εβαζα δεν επαρκουσαν. Τοτε μου ειχε πει η γυναικολογος οτι συμβαινει καμια φορα και δεν υοαρχει λογος ανησυχιας. Μετα απο αυτο μου ερχοτςν κανονικα. Εγω θα ελεγα να αφησεις λιγο τον οργανισμο σου να ηρεμησει. Ασε να σου ερθει μια δυο φορες μονη της να δεις πως θα ειναι.  Καταλαβαινω οτι ειναι η καταλληλοτερη περιοδος αυτη για σενα αλλα αν ο οργανισμος σου δεν ειναι ετοιμος πως να προχωρησεις σε ετ! Ο γιατρος σου πιστευει οτι μπορειτε να το ρυθμισετε; 

 

Το καφε ισως ειναι ξεραμενο αιμα που ειχε μεινει μεσα και βγαινει τωρα. Η βλεννα ισως ειναι αποκολληση αλλα το οτι δεν πονας ειναι παρα πολυ σημαντικο. Τηλ παλι στο γιατρο. 

Ρωτα αν γινεται να πας νωριτερα ή να πας σε καποιον αλλον στην πολη σου να δει τι συμβαινει.

Τώρα είδα και συμπαγή κομμάτια. Δεν έχει γυναικολόγο εδώ που είμαι. Μόνο παθολόγο

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , aleka74 είπε:

Δεν υπάρχει γιατρός εδώ που είμαι. Μόνο παθολόγος 

Τώρα είδα και συμπαγή κομμάτια. Δεν έχει γυναικολόγο εδώ που είμαι. Μόνο παθολόγο

Τα συνπαγη κομματια ειναι ξεραμενο αιμα που ειχε μεινει μεσα. Μη σε αγχωνει αυτο. Ειναι μακρια ο γιατρος σου να πας σημερα; Παρτον να σου πει τι πιστευει. Εκτος αν θεωρει οτι ειναι καλυτερα να αποφυγεις τις μετακινησεις. Πρεπει να ειναι πολυ τρομακτικο!  Ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσακι μου♥️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , aleka74 είπε:

Δεν υπάρχει γιατρός εδώ που είμαι. Μόνο παθολόγος 

Τώρα είδα και συμπαγή κομμάτια. Δεν έχει γυναικολόγο εδώ που είμαι. Μόνο παθολόγο

Aλεκα παρε τηλεφωνο τον γυναικολογο σου να σου δωσει προφορικες οδηγιες. Δεν ξερω αν εχεις κεντρο υγειας εκει που εισαι. Κανονικα μπορεις να πας σε νοσοκομειο η κεντρο υγειας για υπερηχο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Viv37 είπε:

Τα συνπαγη κομματια ειναι ξεραμενο αιμα που ειχε μεινει μεσα. Μη σε αγχωνει αυτο. Ειναι μακρια ο γιατρος σου να πας σημερα; Παρτον να σου πει τι πιστευει. Εκτος αν θεωρει οτι ειναι καλυτερα να αποφυγεις τις μετακινησεις. Πρεπει να ειναι πολυ τρομακτικο!  Ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσακι μου♥️

Κι εγώ πιστεύω ότι από τη στιγμή που δεν πονάς πολύ κ δεν έχεις (πολύ) αιμορραγία, είναι απλά μια αποκόλληση που χρειαζεται ακινησία και προγεστερονη.  Το λέω γιατί παλιά ειχα μια αποβολή λίγο μετά τον πρώτο υπέρηχο κ ήταν με πολύ αίμα κ πόνο. Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να ανησυχείς είναι ότι συνηθως παλινδρομούν τα έμβρυα με χρωμοσωμικες  ανωμαλίες, και στην προκειμένη περίπτωση  είναι πολύ λιγες οι πιθανότητες να πρόκειται για κατι  τέτοιο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, aleka74 είπε:

Στις 12 Αυγούστου. Τώρα έχω κανονικά αίμα πάλι. Δεν αντέχω 

Στη θέση σου θα πήγαινα για υπέρηχο σε κάποιο άλλο γιατρό, δεν θα άντεχα να μην ξέρω τι γίνεται. Συνήθως οι γιατροί σε αυτη τη φάση δεν θεωρούν απαραίτητο να γίνει υπέρηχος γιατί ουσιαστικά και κάτι να πηγαίνει στραβά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παραπάνω απο αυτό που ήδη κάνουν. Εσύ όμως αν κάνεις έναν υπέρηχο μπορεί να ηρεμήσεις. Καφέ εκκρίσεις είχα σε όλο το πρώτο τρίμηνο και ανησυχούσα κι εγώ πολύ, γενικά το πρώτο τρίμηνο είχα ανασφάλεια . Τη μέρα που θα πήγαινα να ακούσω καρδιά είχα αίμα κανονικό και ήμουν σίγουρη ότι το ειχα χάσει.. έκλαιγα συνέχεια. Μια χαρά ήταν, είναι πολυ ανθεκτικά τα εμβρυακια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και μην ξεχνάς .. ξάπλα !!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Τρανταχτο παραδειγμα η @Villi και η  @chitaneta μας που οταν πηγαν για ετ παιρνουσαν μεγαλα ζορια. Κι ομως τα μωρακια τους δεν προηθηκαν. Αληθεια Βιλλακι πώς ειναι ο μπαμπας σου; chitaneta η μαμα σου; Ευχομαι να ειναι καλα!! 

Βιβη μου είναι σταθερά σε μια κατάσταση.. να την πω ανεκτή ….καλά που τα είπες εσύ γιατί πλέον όποτε ακούω οτι πρέπει να έχεις καλή ψυχολογία για να γίνει εμφύτευση γελάω… Εγώ προσωπικά είχα τη χειρότερη ψυχολογία ever, και είχα και άγχος μήπως χάσω τον μπαμπά μου στην εγχείρηση τρεις μέρες μετά την ετ. Θα το λέω συνέχεια… δεν παίζει ρόλο η ψυχολογία!!!!   Απενοχοποιηθείτε !!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


(Εχω ενα μικρο θεματακι με την παραθεση απο το κινητο οποτε συγχωρεστε με που δεν το κανω! )

Σημερα εγινε η ωοληψια της δοτριας πηραμε 12 (αλλα τα 11 ηταν ωριμα) η δοτρια 19 ετων. Προφανως μοιραστηκαν δεν με πειραζει καθολου αρκει να εχουμε αρκετα και καλης ποιοτητας εμβρυα. Το ενδομητριο μου προφανως ειναι γιουχου εκκρητικο εντελως οποτε παμε για αργοτερα μετα τις 25/8. Η ειρωνια ειναι πως ουσιαστικα ξεκινησε κανονικα η περιοδος με το που μπηκαμε στο σπιτι μετα την κλινικη. Πραγματι τραβηξα πολυ ζορι με τη περιοδο τους τελευταιους μηνες κατι που δεν ειχα ξαναζησει ποτε μεχρι τωρα. Μπαινω στη κλιμακτιριο ελεγα συνεχως στον εαυτο μου αλλα μαλλον δεν συμβαινει ακομα αυτο. 
θα συνεχισουμε ειπε ο γιατρος με σικλακουρ με τεχνητο κυκλο και θα δουμε ποτε θα κανουμε εμβρυομεταφορα! Εχω ενα προαισθημα πως θα ηταν προτιμοτερο να το κανουμε σε φυσικο κυκλο, καπως δεν αντιδρω καλα με τα φαρμακα! Θα δειξει! Υπομονη χρειαζεται και ψυχραιμια!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , dreamy είπε:

(Εχω ενα μικρο θεματακι με την παραθεση απο το κινητο οποτε συγχωρεστε με που δεν το κανω! )

Σημερα εγινε η ωοληψια της δοτριας πηραμε 12 (αλλα τα 11 ηταν ωριμα) η δοτρια 19 ετων. Προφανως μοιραστηκαν δεν με πειραζει καθολου αρκει να εχουμε αρκετα και καλης ποιοτητας εμβρυα. Το ενδομητριο μου προφανως ειναι γιουχου εκκρητικο εντελως οποτε παμε για αργοτερα μετα τις 25/8. Η ειρωνια ειναι πως ουσιαστικα ξεκινησε κανονικα η περιοδος με το που μπηκαμε στο σπιτι μετα την κλινικη. Πραγματι τραβηξα πολυ ζορι με τη περιοδο τους τελευταιους μηνες κατι που δεν ειχα ξαναζησει ποτε μεχρι τωρα. Μπαινω στη κλιμακτιριο ελεγα συνεχως στον εαυτο μου αλλα μαλλον δεν συμβαινει ακομα αυτο. 
θα συνεχισουμε ειπε ο γιατρος με σικλακουρ με τεχνητο κυκλο και θα δουμε ποτε θα κανουμε εμβρυομεταφορα! Εχω ενα προαισθημα πως θα ηταν προτιμοτερο να το κανουμε σε φυσικο κυκλο, καπως δεν αντιδρω καλα με τα φαρμακα! Θα δειξει! Υπομονη χρειαζεται και ψυχραιμια!

Καλησπέρα, εγώ βλέπω πολλά θετικά… πήρατε αρκετά ωάρια, λογικά θα καταλήξετε με αρκετές βλαστοκύστες, σας το εύχομαι ολόψυχα. Δεύτερο, το ενδομήτριο σου μπορεί να ψιλό τρελάθηκε τώρα, αλλά ξέρεις ότι φτάνει 11.. 11,5 που είναι τούρμπο. Το timing δεν πειράζει, όπως έχει πει επανειλλημένα η αγαπημένη και εξαφανισμένη θα έλεγα @Condios , κάνουμε σχέδια και προγράμματα και ο θεός γελάει… άστο… ας γίνει οπότε είναι για καλό.  

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Villi είπε:

Βιβη μου είναι σταθερά σε μια κατάσταση.. να την πω ανεκτή ….καλά που τα είπες εσύ γιατί πλέον όποτε ακούω οτι πρέπει να έχεις καλή ψυχολογία για να γίνει εμφύτευση γελάω… Εγώ προσωπικά είχα τη χειρότερη ψυχολογία ever, και είχα και άγχος μήπως χάσω τον μπαμπά μου στην εγχείρηση τρεις μέρες μετά την ετ. Θα το λέω συνέχεια… δεν παίζει ρόλο η ψυχολογία!!!!   Απενοχοποιηθείτε !!! 

Αγαπημένη εσένα σκεφτόμουν όταν διάβαζα αυτά περί ψυχολογίας και κάθε φορά που με πιάνουν ενοχές για το άγχος μου, εσένα σκέφτομαι πάλι!!!❤️

πρίν από 42 λεπτά , dreamy είπε:

(Εχω ενα μικρο θεματακι με την παραθεση απο το κινητο οποτε συγχωρεστε με που δεν το κανω! )

Σημερα εγινε η ωοληψια της δοτριας πηραμε 12 (αλλα τα 11 ηταν ωριμα) η δοτρια 19 ετων. Προφανως μοιραστηκαν δεν με πειραζει καθολου αρκει να εχουμε αρκετα και καλης ποιοτητας εμβρυα. Το ενδομητριο μου προφανως ειναι γιουχου εκκρητικο εντελως οποτε παμε για αργοτερα μετα τις 25/8. Η ειρωνια ειναι πως ουσιαστικα ξεκινησε κανονικα η περιοδος με το που μπηκαμε στο σπιτι μετα την κλινικη. Πραγματι τραβηξα πολυ ζορι με τη περιοδο τους τελευταιους μηνες κατι που δεν ειχα ξαναζησει ποτε μεχρι τωρα. Μπαινω στη κλιμακτιριο ελεγα συνεχως στον εαυτο μου αλλα μαλλον δεν συμβαινει ακομα αυτο. 
θα συνεχισουμε ειπε ο γιατρος με σικλακουρ με τεχνητο κυκλο και θα δουμε ποτε θα κανουμε εμβρυομεταφορα! Εχω ενα προαισθημα πως θα ηταν προτιμοτερο να το κανουμε σε φυσικο κυκλο, καπως δεν αντιδρω καλα με τα φαρμακα! Θα δειξει! Υπομονη χρειαζεται και ψυχραιμια!

Αν θέλει να κάνεις τεχνητό κύκλο με cyclacur, κάντε. Αλλά αν δεν βγει, θα σου πρότεινα να δοκιμάσετε και σε φυσικό. Πολλές φορές εμείς ξέρουμε τον οργανισμό μας καλύτερα κ πρέπει να τον ακούμε. Ένα είναι το σίγουρο. Θα μεταφέρετε τα εμβρυακια σας όταν όλα φαίνονται σωστά. Δεν είμαστε για να ρισκάρουμε...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Viv37 said:

Με το καλο να ακουσεις και καρδουλα!!♥️♥️♥️

 

Κοριτσακι μου το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!!! Αυτο μας ελειπε! Αυτο που λενε για το αγχος αφορα στο αγχος που κανει την καρδια σου να χτυπαει δυνατα γιατι τοτε συσπαται η μητρα σαν μυς που ειναι και ισως ισως λεμε και σε καποιες περιπτωσεις να μην αφηνει να γινει η εμφυτευση. Αλλα και αυτο να γινει παλι δε θα φταις εσυ. Γιατι ειμαστε ανθρωποι δεν ειμαστε ρομποτ. Και αυτα τα συναισθηματα ειδικα μετα απ οτι εχουμε περασει δεν ελεγχονται. Κι εγω πιστευω οτι αν ειναι να πιασει θα πιασει ανεξαρτητα απο τις συνθηκες! Αν ηταν να πιανουμε επειδη ειμαστε αισιοδοξες θα πιαναμε ολες με την πρωτη που πηγαιναμε χαλαρες και ωραιες χωρις να εχουμε ιδεα! Τρανταχτο παραδειγμα η @Villi και η  @chitaneta μας που οταν πηγαν για ετ παιρνουσαν μεγαλα ζορια. Κι ομως τα μωρακια τους δεν προηθηκαν. Αληθεια Βιλλακι πώς ειναι ο μπαμπας σου; chitaneta η μαμα σου; Ευχομαι να ειναι καλα!! 

Γι αυτο κοριτσακι μου ασε τις τυψεις και μην καταπιεζεις τα συναισθηματα σου. Αυτο που λεμε ειναι να προσπαθεις να μη σκεφτεσαι αρνητικα του τυπου ολα θα πανε χαλια. Αλλα ουτε και να εισαι μες στην καλη χαρα ολη την ωρα! Ανθρωπινα συναισθηματα με τις απαραιτητες και αναποφευκτες διακυμανσεις♥️♥️♥️

Πωπω ποσο συγκινητικο! Θυμαμαι που μας ειχες γραψει θετικες χοριακες! Ποτε περασαν 6 μηνες!!!!! Λυπσμαι για το ενα που δεν προχωρησε αλλα ευτυχως το αλλο ειναι καλα και μεγαλωνει! Ταλαιπωρηθηκες τοσο πολυ καιρο με εμετους; Καημενουλα μου τι τραβηξες! Ευχομαι σπο δω και περα ολα να προχωρησουν τελεια και ευκολα! Χαιρομαι πολυ για σενα!! ♥️♥️♥️

Καλε ποσο πισω ειχα μεινει; Τωρα ειδα οτι εγινε η ετ σου! Κοριτσακι μου μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη χοριακη και να γατζωθει στην κοιλιτσα σου το εμβρυακι σου και να μεγαλωσει εκει για 9 μηνες! 

Υ.Γ το καφε μας εδω εχει σιγουρα δοσεις μαγειας μπεμπεδοσκονης και θετικης ενεργειας. Μην αμφιβαλεις καθολου:x 

Κοριτσι μου τι τραβηξες! Ειχα 2 φορες τετοια αιμοραγια οταν ημουν στο γυμνασιι ακομα. Κρατησε 30 μερες και τις 2 φορες και εφευγα στη μεση της μερας για να αλλαξω ρουχα που τα εκανα χαλια γιατι οι 2 σερβιεττες νυκτος που εβαζα δεν επαρκουσαν. Τοτε μου ειχε πει η γυναικολογος οτι συμβαινει καμια φορα και δεν υοαρχει λογος ανησυχιας. Μετα απο αυτο μου ερχοτςν κανονικα. Εγω θα ελεγα να αφησεις λιγο τον οργανισμο σου να ηρεμησει. Ασε να σου ερθει μια δυο φορες μονη της να δεις πως θα ειναι.  Καταλαβαινω οτι ειναι η καταλληλοτερη περιοδος αυτη για σενα αλλα αν ο οργανισμος σου δεν ειναι ετοιμος πως να προχωρησεις σε ετ! Ο γιατρος σου πιστευει οτι μπορειτε να το ρυθμισετε; 

 

Το καφε ισως ειναι ξεραμενο αιμα που ειχε μεινει μεσα και βγαινει τωρα. Η βλεννα ισως ειναι αποκολληση αλλα το οτι δεν πονας ειναι παρα πολυ σημαντικο. Τηλ παλι στο γιατρο. 

Ρωτα αν γινεται να πας νωριτερα ή να πας σε καποιον αλλον στην πολη σου να δει τι συμβαινει.

 @Viv37 είναι πολύ καλύτερα η μαμά μου. Τέλη αυγούστου όμως θα κάνει την πρώτη επαναληπτική μαγνητική μετά τις ακτινοθεραπειες και περιμενουμε με αγωνία... Ευχομαι να μην της εχει ξαναβγει κατι τόσο γρηγορα...

Κατα τ' άλλα συμφωνώ οτι για την εμφύτευση δεν εχει τόση σημασια η ψυχολογία μας...υπάρχουν τοσοι παράγοντες που το θέμα ειναι πιο περιπλοκο και μαγικο θα έλεγα.

Το σίγουρο είναι οτι δεν μας αξιζει να νιωθουμε και ενοχες απο πάνω, οταν η αισιοδοξια μας εχει εγκαταλειψει...

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να πάνε όλα καλά και συντομα να φτασουν με μια κοιλαρα νααα!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

Ουφ σας διάβασα!!! 

On 7/24/2022 at 6:17 PM, fantasmataki said:

Nαι μαι και εγώ πάλι μετά απο κάποιους μήνες.... σας έβλεπα συχνά, αλλά δεν είχα αντοχές να γραψω. :blink:

Λοιπόν, πήγα πρώτη φορά με δότρια και πέτυχε οι χοριακές μου ανέβαιναν πολύ καλά σας της είχα γράψει εδώ... πήγαμε για τον πρώτο υπέρηχο είδαμε δύο σακους...μετά απο μερικες μερες πήγαμε ξανα ακουσαμε δυο καρδούλες..και ξεκίνησε απο εκεί και πέρα μια περίοδο που έκανα 10 με 15 εμετους την ημερα, :cry: όταν ήταν 5 με 6 ήμουν λέγαμε με το σύζηγο πάλι καλά....ζαλάδες πολλες σχεδόν να λιποθυμώ επίσης εγώ είχα ένα φόβο με τα δίδυμα πως θα τα βγάλω περα στην εγκυμοσύνη πιο πολύ διότι είμαι και 47 χρονών εχω και αρκετά κιλά παραπάνω. 

Όταν ήρθει η ώρα της αυχενικής ο γιατρός μου είπε ότι το ένα σταματησε η καρδούλα του ενω το άλλο είναι καλό κ η αυχενική βγήκε πολύ καλή (η δότρια μου είναι 19 χρ) Στεναχωρήθηκα εκείνη την ώρα για το 2ο που χάθηκε αλλά σχεδόν αμεσως είπα καλύτερα ένα και να μπορώ να τα βγάλω περα και να είναι υγειές μωράκι. 

Τη Πέμπτη που μας πέρασε μπήκα στον 6ο μήνα (όπου εδώ και μια εβδομάδα περίπου σταματησαν οι εμετοι)  αρχισα τώρα σιγα σιγα να το νιώθω μεσα μου (δεν το είχα καταλάβει πιο πριν ή απο τους εμετους το σφίξιμο και όλο αυτό που ήμουν χάλια δεν έδινα σημασία) + ότι περασα και covid, δεν πέρασα στα φόρτε της πανδημίας σαν υγειονομικος που ήμουν μεσα στο covid και το περασα τωρα που ειμαι συνέχεια σπίτι anyway..... ελπίζω όλες να είστε καλά και πετύχετε το στόχο σας. 

Την άλλη εβδομάδα πάω για την Β επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Φαντάσματακι μου ταλαιοωρηθηκες πολύ και εσύ.. Έφτασε επιτέλους η στιγμή του  Β υπερήχου. Οπότε όλα προχωράνε καλά. Απολαυσε το από εδώ κ πέρα. Ο καιρός περνάει γρήγορα και πριν το καταλάβεις (που λέει ο λόγος) θα έχεις αγκαλιά το μικρό σου ❤️❤️❤️❤️❤️

On 7/25/2022 at 3:13 PM, griaKota said:

Λοιπόν αγαπητή @lizard12, θα μπορούσα να είχα γράψει όλη αυτή την παράγραφο ακριβώς όπως τα είπες, χαχαχαχαχα! Και κυρίως το "Θα της έλεγα... Είστε σίγουρα γιατρός?". Έπαθα πλάκα όταν το διάβασα χθες βράδυ, αλλά ήμουν πολύ κουρασμένη και είπα θα απαντήσω αύριο μια και καλή. :P:D Και τελικά μάλλον όλες τα ίδια σκεφτόμαστε. Τι κρίμα, άμα το καλοσκεφτείς, περνάμε που περνάμε όλα αυτά και έχουμε και τον κάθε ένα να μας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Χάνεις πάσα ιδέα... 

Καλή μου @Mary H, έτσι όπως τα λες είναι. Τα λέγαμε χθες και με τη lizard. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου το θυμίζετε όμως, γιατί, τα λες ωραία και καλά και στον εαυτό σου και στις άλλες, αλλά όταν έρχονται αυτές οι ρημάδες οι μέρες της αναμονής είναι πάρα πολύ εύκολο να κατρακυλίσεις στο βούρκο της τρέλλας. :D

Την κάναμε λοιπόν την εμβρυομεταφορά, μια χαρά πήγανε όλα, μάθαμε και ότι η βλαστοκύστη που μεταφέραμε έιναι 5ΑΑ, οπότε θεωρητικά πάμε με καλό υλικό το οποίο είναι πάρα πολύ σημαντικό. Χοριακή στις 04/08, με το καλό. Ίδωμεν. Ελπίζω να τα καταφέρει το μικρούλι εμβρυάκι, να είναι πεισματάρικο και να έχει ισχυρή θέληση να ζήσει. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη και τη συμπαράσταση! :wub: Ως τώρα έχω το λιγότερο άγχος από κάθε άλλη φορά, και το αποδίδω στο μότζο του συγκεκριμένου τόπικ. :D Και μπορεί να μην επηρεάζει την έκβαση, επηρεάζει όμως εμένα, όσο καλύτερη ψυχολογία έχεις, τόσο πιο εύκολα περνάει ο καιρός. 

Κοτουλα μου τι να πρωτοπώ. Αν ακούμε τι λέει ο καθένας κ η καθεμία μόνο απογοήτευση, συγχιση κ αγωνία. Επικεντρώσου σε σένα και στο πλασματακι που εύχομαι να βρήκε όμορφη ζέστη φωλιτσα και να είναι μαζί σου τους επόμενους 9 μήνες ❤️❤️❤️❤️

Ναι καλό είναι για εμάς να είμαστε ήρεμες και χαλαρές, δε θα τρελαθούμε όμως κι όλας. Τα μωρακια όταν θέλουν να μείνουν μένουν. 

Οοοοοοοοοομμμμμμμμμμμ από μένα κ αναμένω τα ευχάριστα στις 4 ❤️

7 hours ago, aleka74 said:

Σκούρα τα πράγματα! Ενώ τις προηγούμενες μέρες μετά το Σάββατο που είχα την αιμορραγία είχα μόνο σταγόνες, σήμερα εμφανίστηκαν κάτι καφέ κηλίδες με βλέννα. Έχω απογοητευτεί τελείως. 

Αλέκα μου πολύ δύσκολο κ τρομακτικό όλο αυτό. Μόνο να υποθέσω μπορώ την αγωνία σου. Μιλά με το γιατρό σου ξανά κι ξανά. Σε κάθε αλλαγή σε κάθε σου σκέψη. Έχουμε ακούσει τόσες περιπτώσεις με αιμορραγιες και πόνους κι όλα εξελίχθηκαν καλά. 

Όσο μπορείς μην απογοητεύεσαι. Ίσως αν μπορούσες και γινόταν να κάνεις αυτό που είπαν κ τα κορίτσια. Κάποιο νοσοκομείο η κέντρο υγείας με υπέρηχο. Για να ηρεμήσεις. Ή αλλαγή ραντεβου με γιατρό; σε κάθε περίπτωση ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα. 

@chitanetaμου αχ πόση αγωνία αυτές οι επαναληπτικες εξετάσεις. Σε νιώθω απόλυτα. Εύχομαι το καλύτερο για μαμακα σου!!!!!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...