Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Angie81 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μετά τη γραφειοκρατία. Το ενδομήτριο ειναι απίστευτα λεπτό ακόμα, βέβαια μόνο 12 ημέρες παίρνω τα cyclacur. Μου είπε στον επόμενο κύκλο να παρω τα άσπρα δίπλα, πρωί-βράδυ.  Μου ειπε  οτι έχει 3 δότριες ήδη στο μυαλό του και προχωράμε. Όταν εκανα πάλι διάφορες ερωτήσεις, τον ειδα να δυσανασχετεί λιγο (έως πολυ). Μου ειπε και ο σύζυγος μου οτι τον ζάλισα. Από οτι καταλαβαίνω τα ωάρια της δότριας δεν πάνε μόνο σε εμένα. Ειναι φυσιολογικό, σωστά; Από εκείνον θα μάθω την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων. Συγνωμη κορίτσια, έτσι ειναι η διαδικασία;

Ξερω ειναι μόνο η αρχή και προσπαθώ να μην βάζω αμφιβολίες και άσχημες σκέψεις αλλα όπως σας ξαναείπα το μυαλό μου μπουκώνει από ερωτήματα..

Καλημέρα! Εγώ είμαι σε αναμονή χοριακης μετά από εμβρυομεταφορα με ωάρια δότριας.. αυτό που κατάλαβα όλο αυτό το διάστημα είναι ότι γενικά υπάρχει μεγάλη μυστικότητα γύρω από το θέμα της δότριας και πολλά πράγματα καλύπτονται πίσω από το απόρρητο... εμείς μάθαμε 2 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα πόσα ωάρια υπήρχαν στην διάθεση μας, ενώ είδαμε αργότερα ότι η γονιμοποίηση είχε γίνει 26/9.. Επίσης τη μέρα της εμβρυομεταφοράς μάθαμε από τον εμβρυολόγο που μας έκανε την ενημέρωση ότι " δεν είναι απαραίτητο ότι τα ωάρια της δότριας θα πάνε σε μια ληπτρια. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.."

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 1/11/2022 at 9:55 ΜΜ, Angie81 είπε:

@Viv37 κορίτσι μου, και πάλι ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη απάντηση σου! Και όλες σας βέβαια γιατί με βοηθάτε απίστευτα στο να βρίσκω ένα σωσίβιο μέσα στον ωκεανό.

Συγνωμη για τις ερωτήσεις μου, μπορεί να ειναι και χαζές.

Πως ξέρουμε οτι τα ωάρια της δότριας ειναι φρέσκα και όχι κατεψυγμένα από προηγούμενο περίσσευμα. Θέλω να πω, εμένα μου είπε οτι θα πάρουμε φρέσκα αλλα πως ειμαι σίγουρη οτι θα ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης πως ξέρουμε οτι όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις γίνονται στην δότρια; Ξέρω οτι υπάρχει το απόρρητο βάση νόμου, αλλα εμεις βλέπουμε κάποια αποτελέσματα; Σχεδόν δεν ζήτησα κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (μόνο ιδια ομάδα αίματος), ειναι λάθος αυτο ή οι γιατροί όπως μου είπε προσπαθούν να βρουν κοπέλα με παρόμοια χαρακτηριστικά;

και πάλι συγνωμη κορίτσια. Από τη μια προσπαθώ να εχω θετική σκέψη και από την άλλη με βομβαρδίζουν τόσα ερωτήματα στο μυαλό μου που τρελαίνομαι..

Σας ευχαριστώ!

Καταρχην μη ζητας συγγνωμη. Τις ερωτησεις αυτες τις καναμε ολες στην αρχη. Γι αυτο ειμαστε εδω!

Για τις εξετασεις εχουμε μια δοτρια εδω στην ομαδα μας που μας ξεστραβωσε σχετικα με τις εξετασεις που τους ζητουνται. Αλλα σιγουρα γινονται. Δεν τους συμφερει ουτε αυτούς να μην ειναξ ελεγμενες οι κοπελες γιατι αν εχουν κατι θα υπαρχουν επιπλοκες πιστευω.

Τωρα για το αν ειναι φρεσκα εμενα τη μερα που πηγε για ωομηψια η δοτρια με πηραν τηλ απο το κεντρο και μου ειπαν ποσα ωαρια εχουμε Μετα με επαιρναν καθε μερα και μου ελεγαν την εξελιξη των ωαριων μεχρι τη μερα οου εγιναν βλαστοκυατες και τα κατεψυξαν. Επισης εδω να σου πω να μην απογοητευτεις αν σου πουν οτο εχετε 3 βλαστοκυστες γιατι πλεον αυτο ειναι το στανταρ. Οι περισσοτερες τοσες πηραμε. 

Για τα χαρακρηριστικα την δοτρια εγω ειχα πει καποια πραγματα οου θελω και τελικα η δοτρια μου δεν ειχε ουτε ενα απο αυτα. Τιποτα απολυτως. Ουτε καν ιδια ομαδα αιματος μ' εμενα. Και για τα δικα μου χαρακτηριστικα να σου πω οτι απο το κεντρο δε με ειδαν ποτε και επομενως δεν ηξεραν πως ειμαι για να βρουν μια κοπελα να μου μοιαζει. Απο αυτα που μου ειπαν δηλαδη δεν εχουμε καμια απολυτως σχεση με τη δοτρια. Στην αρχη μου κακοφανηκε λιγο αλλα τελικα δε με ενδιαφερει καθολου. Εχω απειρες φικες που τα παιδια τους δεν τους μοιαζουν καθολου και μοιαζουν σε κατι ασχετους μακρινους θειους. Καλα να ειναι τα παιδακια μας και ας μη μοιαζουν σε οποιον θελουν :)

Βεβαια αλλες κοπελες θα σου πουν οτι οι γιατροι τους εψαχναν δοτριες που να τους μοιαζουν. Εμενα απο την αρχη μου ειπε ο γιατρος οτι δεν εμπλεκεται καθοκου στη διαδικασια αναζητησης δοτριας. 

On 2/11/2022 at 7:09 ΜΜ, vik80 είπε:

Κορες καλησπέρα, τα νέα μου δυστυχώς δεν είναι καλά. Είχαμε θετικη χοριακη, καλά αυξανόμενη στις αρχές Οκτωβρίου, πρώτος υπερηχος καλός, δεύτερος υπερηχος καλός με καρδιακή λειτουργία την προηγούμενη Τρίτη 26 Οκτωβρίου 6 εβδομάδων και 2 ημερων. Σήμερα και μετά από λίγο αίμα τη Δευτέρα, μετρήσαμε εμβυο 7 εβδομάδων και 5 ημερων [ 2 μέρες μπροστά από τον αναμενόμενο υπερηχο] χωρίς καρδιακή λειτουργία. Αύριο αποξεση. Ακριβώς 7 και κάτι εβδομάδων σταμάτησε η καρδούλα πάλι. Όπως και πέρσι την προηγούμενη φορά. Αυτή τη φορα ειπε ο γιατρος ότι με την αποξεση αύριο θα πρέπει να γίνει και καρυοτυπος. Είμαι παγωμένη, εμφανώς ψύχραιμη. Αλλά βρε παιδιά δεν το χωράει ο νους μου. Είπε ο γιατρός, είτε το ωάριο [ που 2η δοτρια με χρωμοσώμιακη ανωμαλία το αποκλείουμε λογικα], είτε φλεγμονη[ που πάλι 2 μέρες πριν είχα κάνει γενικές αιματος και ουρων και ηταν πολύ καλές] είτε σπερμα που ευθύνεται για παλλινδρομη[ που και πάλι ο σύζυγος είχε 3 άριστα σπερμοδιαγραμματα από 3 διαφορετικά εργαστήρια και άριστο κατακερματισμο]. Είμαστε στο μηδέν....πάλι...

Αχ βρε κοριτσακι μου πολυ λυπαμαι! Ευχομαι ο καρυοτυπος να δειξει κατι που να εξηγει για ποιο λογο συμβαινει αυτο και να το διορθωσετε! Εξεταση κυστικης ινωσης 99% εχουν κανει δοτρια και συζυγος; 

Μια τεραατια αγκαλια απο μενα♥️

On 3/11/2022 at 4:52 ΜΜ, vik80 είπε:

Στον κουρ είμαι. Μου είπε σήμερα ότι χρήζει διερεύνησης, είναι δύο ακριβώς ίδιες παλλινδρομες, ακριβώς στην ίδια εβδομάδα και με εμβρυικο αιφνίδιο θάνατο, κάτι τέτοιο είπε. Για αρχή κάναμε καρυοτυπο. Σκεφτόμουν να κλείσω και ένα ραντεβού στο τμήμα αποβολων στο Έλενα. Αιματολογο δεν το είχα σκεφτεί. Έχεις εικόνα να μου προτείνεις κάποιον? Ειμαι Αθήνα. 

Τελεια νέα! Εύχομαι ολόψυχα να έχεις καλούς διπλασιασμους 

Να πας στο Ελενα κοριτσι μου! Εκει απ οτι εχω ακουσει κανουν πολυ καλη δουλεια. Αν τωρα θελεις αλλο αιματολογο η Λευ..ου στη Θεσσαλομικη κανει και συνεδρειες μεσω ιντερνετ. Θα μπορουσες να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι της. 

 

On 3/11/2022 at 5:47 ΜΜ, vik80 είπε:

Έχουμε άλλο ένα από αυτή την προσπάθεια, αλλά όταν είχα ρωτήσει την εμβρυολογο πριν από αυτή την ετ για την ποιότητα του που είπε ότι είναι 2BC ή 3BC δεν θυμάμαι. Άρα όχι καλή. Επίσης αν βγει παθολογικος ο καρυοτυπος δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να την χρησιμοποιήσω. Άρα όπως τι βλέπω εγώ, είμαστε για να το πάρουμε όλο από την αρχή....και μου το είχε πει ο γιατρός, παράξενο που από 10 ωαρια καταλήξαμε με 3 βλαστοκυστες... θα περιμέναμε 5 λογικά. Είχαμε 6 έμβρυα έως  και την τρίτη μέρα.μετα κάτι στράβωσε. Θα πρέπει να ψαχτεί παλι από την αρχή και ο σύντροφος λογικά.

Κι εγω απο 9 ωαρια 3 πηρα μονο. Αλλα αν ο γιατρος σου περιμενε περισσοτερες ισως τοτε οντως κατι παει στραβα νε το συνδυασμο του σπερματος και των ωαριων. Λενε οτι απο την 3η μερα και μετα αναλαμβανει στο σπερμα αρα αν μετα χαλασε το πραγμα ισως ο αντρας σου να χρειαζεται πιο εξειδικευμενες εξετασεις. Για την ποιοτητα θα σου πω οτι η ξαδερφη μου με τετοιες ποιοτητες απεκτησε 2 κοριτσακια υγιεστατα.

On 3/11/2022 at 8:38 ΜΜ, Elenalda@ είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα....σήμερα το μεσημέρι πήγα τουαλέτα κ στο σκούπισμα είδα αίμα μετά από λίγο είδα κ στο σερβιετακι πηρα τηλ το γιατρό και μου είπε αν θέλω να πάω από εκεί να με δει να μην αγχώνομαι...πήγα μου είπε ότι συμβαίνει αυτό μπορεί να έσπασε κάποιο αγγειακι....μου λέει δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο αυτή τη στιγμη....εμείς ότι ήταν να κανουμε το κάναμε από εδώ κ πέρα είναι στο χέρι του(του εμβρύου) ...μου έκανε κ μια ένεση μου έκοψε κάποια φάρμακα μου αύξησε κάποια άλλα ...στο τέλος είπε ότι η γενική εικόνα είναι καλή αλλά πάλι θα δούμε....πφφφφ τι να πω δεν ξέρω...οποίος λέει ότι η εγκυμοσύνη είναι η πιο ευτυχισμένη περίοδος μια γυναίκας διαφωνώ η πιο αγχωδης θα έλεγα ότι είναι να πάνε όλα καλά!!!!

Μπράβο κορίτσι μου σου εύχομαι καλούς διπλασιασμούς και μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Το αιματακι απ οτι ακουω ειναι πολυ συχνο φαινομενο! Ευχομαι να μην εοναι τιποτα και ολα να συνεχισουν καλα. Οντως φουλ στο αγχος η περιοδος της εγκυμοσυνης! Αυτους που τα λεει αυτα για ευτυχισμενη περιοδο κτλ ειναι σιγουρα αντρας! Ιδεα δεν εχει! Περιμενουμε νεα ευχαριστα ευχομαι♥️

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 3:32 ΜΜ, vik80 είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, γιατί ρίχνουμε τη ζαρια πρώτα και μετά αν δεν κάτσει τότε ψαχνόμαστε.ειλικρινα ποτε μου τόσα χρόνια δεν τσιγκουνευτηκα χρήματα για εξετάσεις. Τώρα αποφάσισα να αναλάβω εγώ μόνη μου να βοηθήσω τον εαυτό μου. Βρε παιδιά ειλικρινά αυτή τη φορά σκέφτηκα ότι τελικά μπορεί και να μην τα καταφέρουμε ποτε.

Οχι κοριτσακι νου μη σκεφτεσαι ετσι. Θα τα καταφερεις!! 

 

On 4/11/2022 at 7:32 ΜΜ, vik80 είπε:

Αισθάνομαι λίγο άσχημα για το πως θα ακουστεί αυτό που θα πω, αλλά θα με παρηγορουσε αν έβγαινε παθολογικές ο καρυότυπος, θα σκεφτόμουν ότι ίσως η φύση να μην άφησε να εξελιχθεί ένα μη υγιές εμβρυακι... ακούγεται άσχημο αλλά...

Ολες αυτο σκεφτομαστε κοριτσακι μου! Να βγει κατι τετοιο για να ξερεις τουλαχιστον τι εφταιξε και να μην πηγαινεις στα τυφλα!

 

On 5/11/2022 at 1:29 ΜΜ, Smaro79 είπε:

Πραγματικά λυπάμαι για την απώλεια σου. Το έζησα πριν ένα μήνα. Πονάει αλλά περισσότερο οργιζομαι με τους γιατρούς που δεν μας καθοδηγούν σωστά λες κ τα πεντοχιλιαρα φυτρώνουν σε λεφτοδεντρα... Μετά την τριτη μου αποτυχημένη προσπάθεια στο αττικο , ρώτησα τον τότε μεγαλογιατρο τι χρειάζεται να κάνω σε περίπτωση που προχωρήσω σε δωρεα.  Η απάντηση του ήταν υστεροσκοπηση για τυχόν προβλήματα στη μήτρα,  εννοείται πως στις προηγούμενες προσπάθειες δεν είχε γίνει καμία αναφορά σε κάτι τέτοιο κ προφανώς δεν μου είχε συστήσει καμία πρόσθετη εξέταση.  Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γινόμαστε εμείς γιατροί κ να ψαχνόμαστε μόνες μας... κ φυσικά όταν προτείνουμε κάτι να τα ακούμε κ από πάνω...

Υπομονή κ σου εύχομαι τα καλύτερα από δω κ πέρα!!! 

Σκέφτομαι κι εγώ να αρχίσω να ψάχνομαι αλλά πράγματι δεν ξέρω από που να αρχίσω... δύσκολη εξίσωση για όλες μας η απόκτηση ενός παιδιού.

Κοριτσι μου εγω θα σου προτεινα να πας στο τμημα αποβολων στο Ελενα. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα απο την ομαδα μας μονο θετικα σχολια εχω ακουσει. 

 

13 ώρες πρίν, Angie81 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μετά τη γραφειοκρατία. Το ενδομήτριο ειναι απίστευτα λεπτό ακόμα, βέβαια μόνο 12 ημέρες παίρνω τα cyclacur. Μου είπε στον επόμενο κύκλο να παρω τα άσπρα δίπλα, πρωί-βράδυ.  Μου ειπε  οτι έχει 3 δότριες ήδη στο μυαλό του και προχωράμε. Όταν εκανα πάλι διάφορες ερωτήσεις, τον ειδα να δυσανασχετεί λιγο (έως πολυ). Μου ειπε και ο σύζυγος μου οτι τον ζάλισα. Από οτι καταλαβαίνω τα ωάρια της δότριας δεν πάνε μόνο σε εμένα. Ειναι φυσιολογικό, σωστά; Από εκείνον θα μάθω την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων. Συγνωμη κορίτσια, έτσι ειναι η διαδικασία;

Ξερω ειναι μόνο η αρχή και προσπαθώ να μην βάζω αμφιβολίες και άσχημες σκέψεις αλλα όπως σας ξαναείπα το μυαλό μου μπουκώνει από ερωτήματα..

Καλα κανεις και τον ζαλιζεις το γιατρο! Τοσα λεφτα του δινεις! Γιατι να μενεις με αποριες; Ναι ετσι γινεται. Τα μοιραζουν τα ωαρια. Για την ποιοτητα εγω ειχα παρει τηκ στο κεντρο και ρωτησα εγω. Αλλιως μου ελεγαν απλως ειναι πολυ καλα.3 δοτριες!! Τελεια!!! Προχωρα και μην αγχωνεσαι! Ολα θα πανε καλα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Live, Love, Laugh είπε:

Φυσιολογικό είναι… όσο γίνεται η εμφύτευση (κ οχι μόνο) τσιμπηματάκια κ πονάκια ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν και αργότερα λόγω του ότι μεγαλώνει η μήτρα..  βάλατε ενα ή δυο εμβρυάκια; Πότε με το καλό η χοριακή ; Εύχομαι ενα μεγάάάάλο μεγάλο νούμερο!!! :grin:

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις ερωτήσεις και ακόμα πιο φυσιολογικό να θέλεις να τις εκφράσεις στο γιατρό σου ! Ας δυσανασχετεί όσο θέλει , με αυτά  που τραβάμε όλες σε όλη αυτή τη διαδικασία δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουμε εμείς; Άκου δυσανασχετεί! Πφ! :P Δυστυχώς.. τελευταία καταλαβαίνουμε ότι τα ωάρια απο τις δότριες μοιράζονται.. μην περιμένεις να το ακούσεις ξεκάθαρα απο κάποιον γιατρό αλλα συμβαίνει…. Γι αυτο και τελευταία δίνουν συνήθως δυο ωάρια εως (σπανιως πια) 4. Αυτό που εχει σημασία ειναι να έχετε υγιή (ποιοτικά) εμβρυάκια και οχι απλά «πολλα» , οπότε υπομονη και εύχομαι να έχετε καλά νέα σύντομα ως προς την ποιότητα κυριως και τον αριθμό δευτερευόντως..

Εμενα μου το ειπε ξεκαθαρα ο γιατρος μου. Ειπε οτι οι δοτριες οταν δινουν πολλα ωαρια παντα μοιραζονται σε 2 κοπελες. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Live, Love, Laugh είπε:

Φυσιολογικό είναι… όσο γίνεται η εμφύτευση (κ οχι μόνο) τσιμπηματάκια κ πονάκια ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν και αργότερα λόγω του ότι μεγαλώνει η μήτρα..  βάλατε ενα ή δυο εμβρυάκια; Πότε με το καλό η χοριακή ; Εύχομαι ενα μεγάάάάλο μεγάλο νούμερο!!! :grin:

 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ!την Πέμπτη θα πάω για χοριακη, ένα βάλαμε 5ης ημέρας . Τα πονακια συνεχίζουν που και που μακάρι να είναι καλό σημάδι! 

11 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλημέρα! Εγώ είμαι σε αναμονή χοριακης μετά από εμβρυομεταφορα με ωάρια δότριας.. αυτό που κατάλαβα όλο αυτό το διάστημα είναι ότι γενικά υπάρχει μεγάλη μυστικότητα γύρω από το θέμα της δότριας και πολλά πράγματα καλύπτονται πίσω από το απόρρητο... εμείς μάθαμε 2 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα πόσα ωάρια υπήρχαν στην διάθεση μας, ενώ είδαμε αργότερα ότι η γονιμοποίηση είχε γίνει 26/9.. Επίσης τη μέρα της εμβρυομεταφοράς μάθαμε από τον εμβρυολόγο που μας έκανε την ενημέρωση ότι " δεν είναι απαραίτητο ότι τα ωάρια της δότριας θα πάνε σε μια ληπτρια. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.."

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, πότε έχεις χοριακη ? Για το θέμα της δοτριας πάντως εμείς την ημέρα της ωοληψιας  πήγε ο άντρας μου και έδωσε δείγμα και έγινε την ίδια ημέρα η γονιμοποίηση ,  από εκεί και  μετά είχαμε  καθημερινά  ενημέρωση μέχρι που καταψυχθηκαν. 

Έχω την εντύπωση ότι για να μοιραστούν θα πρέπει να δώσει η δοτρια πάνω από 10 ωάρια που νομίζω ότι είναι σπάνιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Asteraki19 είπε:

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ!την Πέμπτη θα πάω για χοριακη, ένα βάλαμε 5ης ημέρας . Τα πονακια συνεχίζουν που και που μακάρι να είναι καλό σημάδι! 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, πότε έχεις χοριακη ? Για το θέμα της δοτριας πάντως εμείς την ημέρα της ωοληψιας  πήγε ο άντρας μου και έδωσε δείγμα και έγινε την ίδια ημέρα η γονιμοποίηση ,  από εκεί και  μετά είχαμε  καθημερινά  ενημέρωση μέχρι που καταψυχθηκαν. 

Έχω την εντύπωση ότι για να μοιραστούν θα πρέπει να δώσει η δοτρια πάνω από 10 ωάρια που νομίζω ότι είναι σπάνιο. 

Καλημέρα! Τη Δευτέρα κάνω χοριακή..εσυ είσαι αύριο,ε; Με το καλο να πάνε όλα κατευχην! Εμείς δεν είχαμε καμία απολύτως ενημέρωση, ένα απίστευτο πράγμα. Και σπέρμα είχε δώσει σε άλλη φάση ο άντρας μου και ήταν κατεψυγμένο. Το ρεπορτ το πήραμε 2-3 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα και είδαμε κάποια πράγματα. Και ξέρουμε ότι για εμάς προορίζονταν 5 ωάρια από τα οποία τα 3 προχώρησαν ενώ 2 εγκατέλειψαν. Δεν ξέρουμε αν αυτά είναι όσα έδωσε συνολικά η δότρια...τι να πω.. δεν ξέρω πόσα οφείλονται στο απόρρητο και πόσα είναι απλώς ελλιπής ενημέρωση από το κέντρο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλημέρα! Τη Δευτέρα κάνω χοριακή..εσυ είσαι αύριο,ε; Με το καλο να πάνε όλα κατευχην! Εμείς δεν είχαμε καμία απολύτως ενημέρωση, ένα απίστευτο πράγμα. Και σπέρμα είχε δώσει σε άλλη φάση ο άντρας μου και ήταν κατεψυγμένο. Το ρεπορτ το πήραμε 2-3 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα και είδαμε κάποια πράγματα. Και ξέρουμε ότι για εμάς προορίζονταν 5 ωάρια από τα οποία τα 3 προχώρησαν ενώ 2 εγκατέλειψαν. Δεν ξέρουμε αν αυτά είναι όσα έδωσε συνολικά η δότρια...τι να πω.. δεν ξέρω πόσα οφείλονται στο απόρρητο και πόσα είναι απλώς ελλιπής ενημέρωση από το κέντρο..

Άντε κουράγιο πλησιάζει και εσένα η ημέρα. Μάλλον το κάθε κέντρο ακολουθεί δικιά του τακτική. Πάντως από 5 ωάρια 3 βλαστοκυστες είναι καλός αριθμός 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Είπα να κάνω ένα ακόμη ποστ καθώς η γνώση είναι δύναμη. Μόλις έκανα τη 2η δωρεά μου και ήθελα να μοιραστώ εντυπώσεις απο τη σύγκριση ανάμεσα στα 2 κέντρα για όποια λήπτρια ή δότρια τύχει να σκεφτεί κάποια απο τις 2 αυτες μοναδες.

Η πρώτη μου δωρεά πραγματοποιήθηκε τον περασμένο χειμώνα στη μονάδα της υποβοηθούμενης στο Δια********ο και η εντύπωση μου δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερη. Μπορεί να έχουν καλο εμβρυολογικό όοπως ακούγεται αλλά αν κάποια δότρια διαβάσει αυτό το ποστ θα της έλεγα να μην παει εκεί που να την τραβάνε απο τα μαλλιά.

1ον - 0 ενημέρωση για την διαδικασία της δωρεάς, συμπλήρωσα κάποια έγγραφα που μου έδωσε μια νοσοκόμα και αυτό ήταν, ούτε ψυχολογική συμβουλευτική συνεδρία ή κάποιο τεστ προσωπικότητας όπως ορίζεται απο το νόμο. Ενημέρωση για τους κινδύνους ή κάποιες κατευθυντήριες για το τι να αποφεύγω πριν ή μετά τη δωρεά φυσικά όχι.

2ον- αγενέστατη η ξανθιά μαια του πάνω ορόφου, όταν της ζήτησα αν έχει μια πλαστική σακούλα γιατί η τσάντα μου δε χωρούσε τα φάρμακα που μου δώσανε με κοίταξε σα να της ζήτησα δανεικά ή τον πρωτότοκό της. Με την ίδια απαξίωση μου απάντησε όταν ρώτησα αν μπορει ο γιατρός να μου δώσει κάποια αναρρωτική ή κάποιο δικαιολογητικό για μια απο τις πολλές επισκέψεις μου στη μονάδα καθώς η δουλεια μου δεν μου επιτρέπει να πάρω άδεια χωρίς να το ζητήσω τουλάχιστον 20 μέρες πριν. 

3ον- έκανα υπερδιέγερση απο τα φάρμακα μεσαίας σοβαρότητας δηλ. ολιγουρία, έντονος πόνος, οίδημα. Αυτό φαινόταν και απο τις ορμονικές που μου κάνανε (όχι οτι τις είδα αλλά τη δεύτερη φορά που με πήραν για να ξαναπάω για δεύτερη δωρεά η μαία παραδέχτηκε ότι τα οιστρογόνα είχαν ανέβει πέρα του φυσιολογικού) αλλά ούτε λόγος να μου δώσουν dostinex όπως είναι το πρωτόκολλο σε αυτές τις περιπτώσεις με αποτέλεσμα να έχω επώδυνες περιόδους και το οίδημα να μην υποχωρεί για μήνες . Μετά την ωοληψία μόνο μια μαία μου έδωσε το τηλ. του γιατρού σε περίπτωση που είχα θέμα το οποίο όταν κάλεσα δεν το σήκωνε, τελος πάντων τουλάχιστον η συγκεκριμένη ήταν πολύ ευγενική και ενδιαφέρθηκε να με ξαναπάρει. Για follow up check up μετά την ωοληψία ούτε λόγος. Επίσης σημαντικό να αναφέρω οτι ουδέποτε μου συνέστησαν να φέρω σερβιέτες καθώς η αιμορραγία μετά την ωοληψία είναι πιθανή ή να έχουν σερβιέτες στο μπάνιο για όποια χρειαστεί.

4ον- τα ωάρια σίγουρα μοιράστηκαν

Τώρα στη 2η δωρεά που έγινε στο e******b η εμπειρία ήταν πολύ διαφορετική. 

1ον- πλήρης ενημέρωση για τη διαδικασία, αναλυτική συνένετευξη για οικογενειακό ιστορικό, συνεδρία με ψυχολόγο και τεστ προσωπικότητας.

2ον- πρωτόκολλο που δεν έκανα υπερδιέγερση (με ντοστινέξ) κ τελικά είχα τον ίδιο αριθμό ωαρίων με την 1η δωρεά. Αναλυτικές οδηγίες και αγωγή μετά την ωοληψία. Μέχρι και τα φάρμακα μου τα δώσαν αυτοί.

3ον- όσες εξετάσεις έκανα μου τις δώσανε για το αρχείο μου, κάτι που φυσικά δεν έγινε στην προηγούμενη μονάδα.

4ον- σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο που κάνει μια καλή πράξη και όχι σαν κότα σε πτηνοτροφείο. Μετά την ωοληψία μου ζήτησαν να συμπληρώσω ερωτηματολόγιο για το κατα πόσο έμεινα ευχαριστημένη. Check up 6 βδομαδες μετά την ωοληψία. Πριν φύγω με ευχαρίστησαν 10 φορές.

5ον- μεχρι και ταξί μου στείλαν να με παραλάβει και να με γυρίσει την ημερα της ωοληψίας. Γενικά άψογη συμπεριφορά όλων εκεί.

Αυτά τα ολίγα απο μένα και να κλείσω με μια σύσταση, γιατι όποια κοπέλα σκέφτεται να γίνει δότρια σε αυτό το thread θα πέσει, είναι να βάλει σαν προτεραιότητα τη δική της υγεία αν μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία και να απαιτήσει να της συμπεριφερθούν ως ασθενή και όχι ως προμηθευτή αυγών και πολίτη 2ης κατηγορίας.

  • Μου αρέσει 13
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 10:44 PM, vik80 said:

Έκανα αντιπηκτικες και έπαιρνα και salospir από πριν την εμβρυομεταφορα. Εμείς έχουμε άλλο μοτίβο, ακούμε καρδουλα και μετά σταματα. Την επόμενη ακριβώς εβδομάδα. 8η εβδομάδα και οι δυο παλλινδρομες

Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου.Απο τη στιγμη που μενεις έγκυος θα κάνεις παιδί σίγουρα!

Ψάξε και για άλλο αιματολογο πέρα από τη Λευκού ......

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , avocadodream είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Είπα να κάνω ένα ακόμη ποστ καθώς η γνώση είναι δύναμη. Μόλις έκανα τη 2η δωρεά μου και ήθελα να μοιραστώ εντυπώσεις απο τη σύγκριση ανάμεσα στα 2 κέντρα για όποια λήπτρια ή δότρια τύχει να σκεφτεί κάποια απο τις 2 αυτες μοναδες.

Η πρώτη μου δωρεά πραγματοποιήθηκε τον περασμένο χειμώνα στη μονάδα της υποβοηθούμενης στο Δια********ο και η εντύπωση μου δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερη. Μπορεί να έχουν καλο εμβρυολογικό όοπως ακούγεται αλλά αν κάποια δότρια διαβάσει αυτό το ποστ θα της έλεγα να μην παει εκεί που να την τραβάνε απο τα μαλλιά.

1ον - 0 ενημέρωση για την διαδικασία της δωρεάς, συμπλήρωσα κάποια έγγραφα που μου έδωσε μια νοσοκόμα και αυτό ήταν, ούτε ψυχολογική συμβουλευτική συνεδρία ή κάποιο τεστ προσωπικότητας όπως ορίζεται απο το νόμο. Ενημέρωση για τους κινδύνους ή κάποιες κατευθυντήριες για το τι να αποφεύγω πριν ή μετά τη δωρεά φυσικά όχι.

2ον- αγενέστατη η ξανθιά μαια του πάνω ορόφου, όταν της ζήτησα αν έχει μια πλαστική σακούλα γιατί η τσάντα μου δε χωρούσε τα φάρμακα που μου δώσανε με κοίταξε σα να της ζήτησα δανεικά ή τον πρωτότοκό της. Με την ίδια απαξίωση μου απάντησε όταν ρώτησα αν μπορει ο γιατρός να μου δώσει κάποια αναρρωτική ή κάποιο δικαιολογητικό για μια απο τις πολλές επισκέψεις μου στη μονάδα καθώς η δουλεια μου δεν μου επιτρέπει να πάρω άδεια χωρίς να το ζητήσω τουλάχιστον 20 μέρες πριν. 

3ον- έκανα υπερδιέγερση απο τα φάρμακα μεσαίας σοβαρότητας δηλ. ολιγουρία, έντονος πόνος, οίδημα. Αυτό φαινόταν και απο τις ορμονικές που μου κάνανε (όχι οτι τις είδα αλλά τη δεύτερη φορά που με πήραν για να ξαναπάω για δεύτερη δωρεά η μαία παραδέχτηκε ότι τα οιστρογόνα είχαν ανέβει πέρα του φυσιολογικού) αλλά ούτε λόγος να μου δώσουν dostinex όπως είναι το πρωτόκολλο σε αυτές τις περιπτώσεις με αποτέλεσμα να έχω επώδυνες περιόδους και το οίδημα να μην υποχωρεί για μήνες . Μετά την ωοληψία μόνο μια μαία μου έδωσε το τηλ. του γιατρού σε περίπτωση που είχα θέμα το οποίο όταν κάλεσα δεν το σήκωνε, τελος πάντων τουλάχιστον η συγκεκριμένη ήταν πολύ ευγενική και ενδιαφέρθηκε να με ξαναπάρει. Για follow up check up μετά την ωοληψία ούτε λόγος. Επίσης σημαντικό να αναφέρω οτι ουδέποτε μου συνέστησαν να φέρω σερβιέτες καθώς η αιμορραγία μετά την ωοληψία είναι πιθανή ή να έχουν σερβιέτες στο μπάνιο για όποια χρειαστεί.

4ον- τα ωάρια σίγουρα μοιράστηκαν

Τώρα στη 2η δωρεά που έγινε στο e******b η εμπειρία ήταν πολύ διαφορετική. 

1ον- πλήρης ενημέρωση για τη διαδικασία, αναλυτική συνένετευξη για οικογενειακό ιστορικό, συνεδρία με ψυχολόγο και τεστ προσωπικότητας.

2ον- πρωτόκολλο που δεν έκανα υπερδιέγερση (με ντοστινέξ) κ τελικά είχα τον ίδιο αριθμό ωαρίων με την 1η δωρεά. Αναλυτικές οδηγίες και αγωγή μετά την ωοληψία. Μέχρι και τα φάρμακα μου τα δώσαν αυτοί.

3ον- όσες εξετάσεις έκανα μου τις δώσανε για το αρχείο μου, κάτι που φυσικά δεν έγινε στην προηγούμενη μονάδα.

4ον- σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο και όχι σαν κότα σε πτηνοτροφείο. Μετά την ωοληψία μου ζήτησαν να συμπληρώσω ερωτηματολόγιο για το κατα πόσο έμεινα ευχαριστημένη. Check up μετά την ωοληψία. Πριν φύγω με ευχαρίστησαν 10 φορές.

5ον- μεχρι και ταξί μου στείλαν να με παραλάβει και να με γυρίσει την ημερα της ωοληψίας. Γενικά άψογη συμπεριφορά όλων εκεί.

Αυτά τα ολίγα απο μένα και να κλείσω με μια σύσταση, γιατι όποια κοπέλα σκέφτεται να γίνει δότρια σε αυτό το thread θα πέσει, είναι να βάλει σαν προτεραιότητα τη δική της υγεία αν μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία και να απαιτήσει να της συμπεριφερθούν ως ασθενή και όχι ως προμηθευτή αυγών και πολίτη 2ης κατηγορίας.

Σέβομαι όλα όσα λες.. ήθελα να σε ρωτήσω το εξής..για ποιο λόγο έγινες δοτρια..οικονομικοι??τι ηλικία έχεις ..με τι ασχολείσαι...προσπαθώ να καταλάβω την ψυχολογία σας..εάν θέλεις απαντάς φυσικά..σε ευχαριστώ 

Υγ αυτή την στιγμή είμαι έγκυος από δοτρια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , geozak είπε:

Σέβομαι όλα όσα λες.. ήθελα να σε ρωτήσω το εξής..για ποιο λόγο έγινες δοτρια..οικονομικοι??τι ηλικία έχεις ..με τι ασχολείσαι...προσπαθώ να καταλάβω την ψυχολογία σας..εάν θέλεις απαντάς φυσικά..σε ευχαριστώ 

Υγ αυτή την στιγμή είμαι έγκυος από δοτρια....

Οικονομικοί όχι ιδιαίτερα από την άποψη ότι χρειαζόμουν τα χρήματα, τα λεφτά ήταν ένα plus αλλά δεν ήταν ό λόγος που το έκανα, όπως και θα απέτρεπα κάποια κοπέλα να το κάνει αν το κίνητρο ήταν μόνο το οικονομικό.

Επειδή δεν νομίζω οτι θέλω να αποκτήσω δικό μου παιδί μ' αρέσει η ιδέα οτι τουλάχιστον το dna μου δεν θα χαθεί όταν πεθάνω. Μπορεί να σας φανεί παράξενο, αλλά είναι παρήγορο σαν σκέψη.

Το επάγγελμά μου δεν θα ήθελα να το αποκαλύψω γιατί ήδη έχω πει πολλά απο την πόλη στην οποία βρίσκομαι αλλά ασχολούμαι με την εκπαίδευση ευρύτερα και ασκώ παράλληλα ελεύθερο επάγγελμα. Ηλικία μετά τα 30.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , avocadodream είπε:

Οικονομικοί όχι ιδιαίτερα από την άποψη ότι χρειαζόμουν τα χρήματα, τα λεφτά ήταν ένα plus αλλά δεν ήταν ό λόγος που το έκανα, όπως και θα απέτρεπα κάποια κοπέλα να το κάνει αν το κίνητρο ήταν μόνο το οικονομικό.

Επειδή δεν νομίζω οτι θέλω να αποκτήσω δικό μου παιδί μ' αρέσει η ιδέα οτι τουλάχιστον το dna μου δεν θα χαθεί όταν πεθάνω. Μπορεί να σας φανεί παράξενο, αλλά είναι παρήγορο σαν σκέψη.

Το επάγγελμά μου δεν θα ήθελα να το αποκαλύψω γιατί ήδη έχω πει πολλά απο την πόλη στην οποία βρίσκομαι αλλά ασχολούμαι με την εκπαίδευση ευρύτερα και ασκώ παράλληλα ελεύθερο επάγγελμα. Ηλικία μετά τα 30.

Καταψυξη ωαριων για εσένα έχεις κάνει? Επειδή όλα αυτά που σκεφτεσε κάποια στιγμή σε βάθος χρόνου πιθανόν κ να αλλάξουν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

Καταψυξη ωαριων για εσένα έχεις κάνει? Επειδή όλα αυτά που σκεφτεσε κάποια στιγμή σε βάθος χρόνου πιθανόν κ να αλλάξουν. 

όχι ακόμα αλλά θα το κάνω αν μέχρι τα 35 δεν έχω αποφασίσει στο θέμα παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , avocadodream είπε:

όχι ακόμα αλλά θα το κάνω αν μέχρι τα 35 δεν έχω αποφασίσει στο θέμα παιδιού. 

Καλά θα κάνεις κ νωρίτερα απτα 35 να το κάνεις ακομα καλητερα αφού πλέον δεν έχεις φοβο για την διαδικασία. Οσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα θα ειναι τωρα που μπήκες στο χωρο καλητερα τωρα σε αυτά δεν χωράνε πολλες σκέψεις κ αναβολές.  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , geozak είπε:

Σέβομαι όλα όσα λες.. ήθελα να σε ρωτήσω το εξής..για ποιο λόγο έγινες δοτρια..οικονομικοι??τι ηλικία έχεις ..με τι ασχολείσαι...προσπαθώ να καταλάβω την ψυχολογία σας..εάν θέλεις απαντάς φυσικά..σε ευχαριστώ 

Υγ αυτή την στιγμή είμαι έγκυος από δοτρια....

Με το καλό το νινί by the way.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...