Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Omorfi36 είπε:

Ειλικρινά με όλα αυτά που διαβάζω δε στεναχωριεμαι απλα, νευριαζω!κάνουμε μια τόση μεγάλη προσπάθεια ψυχολογικά και οικονομικά.Μας λένε το πρόβλημα είναι τα ωάρια κ στο τέλος καταλήγουμε να υπάρχουν άλλα προβλήματα. Για ποιο λόγο δε μας λένε κάνε αυτές τις εξετάσεις ενώ είμαστε στην αναμονή!!εγώ έκανα μόνη μου κάποιες εξετάσεις πέρσι σε ρευματολογο. Επίσης ζητησα από τον γυναικολόγο να μου κάνει τις εξετάσεις για αποβολή.Φετος πριν την ετ έκανα σάκχαρο κ γλυκοζιωμενη πάλι με δική μου πρωτοβουλία κ δεν πρόλαβα να κάνω καμπύλη σακχάρου κ ινσουλίνης. @vik80 εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά κ να βρεθεί η λύση σύντομα!!Δυστυχώς ελάχιστοι γιατροί ακούν τους ασθενείς τους. Πόσο δίκιο είχε η @marina_86 αν θυμάμαι καλά, ότι ο γιατρός της προσάρμοσε ένα πρωτόκολλο για αυτή κ οχι αυτή στο πρωτόκολλο!

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, γιατί ρίχνουμε τη ζαρια πρώτα και μετά αν δεν κάτσει τότε ψαχνόμαστε.ειλικρινα ποτε μου τόσα χρόνια δεν τσιγκουνευτηκα χρήματα για εξετάσεις. Τώρα αποφάσισα να αναλάβω εγώ μόνη μου να βοηθήσω τον εαυτό μου. Βρε παιδιά ειλικρινά αυτή τη φορά σκέφτηκα ότι τελικά μπορεί και να μην τα καταφέρουμε ποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

17 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Ναι 1 μήνα μου είπε. Να συνέλθει και λίγο ο οργανισμός μου. Τραγικό λάθος μου την πρώτη φορά που δεν έγινε καρυοτυπος, εγώ το ζητούσα επίμονα και ο γιατρος έλεγε όχι.

Ποος τραγικος γιατρος ελεγε οχι???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , MaryH είπε:

Kαλα θα κανεις και θα πας στο Ελενα. Νομιζω οτι εκει εχουν κι αιματολογο. Δεν ξερω η Λευκου ερχεται Αθηνα? Και φυσικα να διερευνησετε τι φταιει. Εχεις εμβρυα καβα?

Ένα κακής ποιότητας, είχα ρωτήσει τη μέρα της ετ την εμβρυολογο καθ μου είπε ότι είναι 2BC η 3BC δεν είμαι σίγουρη για τον αριθμο

πρίν από 12 λεπτά , MaryH είπε:

Ποος τραγικος γιατρος ελεγε οχι???

Μαντεψε... γενεσις Π...ς

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Ναι αυτό έχω σκοπό να κάνω να ψάξω τα πάντα. Για αιματολογο και ενδοκρινολογο δεν έχω ιδέα σε ποιους να αποτανθω. Εσυ τελικά βρήκες από τι προερχόταν?  Ακριβώς το ίδιο μας συνέβη.ευχομαι να καταφέρεις να κάνεις την ετ επιτέλους.

Κατατμηση εχετε δει?

πρίν από 12 λεπτά , vik80 είπε:

Ένα κακής ποιότητας, είχα ρωτήσει τη μέρα της ετ την εμβρυολογο καθ μου είπε ότι είναι 2BC η 3BC δεν είμαι σίγουρη για τον αριθμο

Μαντεψε... γενεσις Π...ς

Τραγικός....απλα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Κατατμηση εχετε δει?

Τραγικός....απλα

3 άψογα σπερμοδιαγραμματα από όλες τις απόψεις σε 3 διαφορετικά εργαστήρια και άψογος κατακερματισμος. Ο Θεός μαζί μας δλδ για το τι φταίει....

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, γιατί ρίχνουμε τη ζαρια πρώτα και μετά αν δεν κάτσει τότε ψαχνόμαστε.ειλικρινα ποτε μου τόσα χρόνια δεν τσιγκουνευτηκα χρήματα για εξετάσεις. Τώρα αποφάσισα να αναλάβω εγώ μόνη μου να βοηθήσω τον εαυτό μου. Βρε παιδιά ειλικρινά αυτή τη φορά σκέφτηκα ότι τελικά μπορεί και να μην τα καταφέρουμε ποτε.

Μην το ξαναπείς αυτό σε παρακαλώ . Βήμα βήμα θα προχωράς , ας δούμε πρώτα τον καρυοτυπο 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , thalasa είπε:

Μην το ξαναπείς αυτό σε παρακαλώ . Βήμα βήμα θα προχωράς , ας δούμε πρώτα τον καρυοτυπο 

Αισθάνομαι λίγο άσχημα για το πως θα ακουστεί αυτό που θα πω, αλλά θα με παρηγορουσε αν έβγαινε παθολογικές ο καρυότυπος, θα σκεφτόμουν ότι ίσως η φύση να μην άφησε να εξελιχθεί ένα μη υγιές εμβρυακι... ακούγεται άσχημο αλλά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Αισθάνομαι λίγο άσχημα για το πως θα ακουστεί αυτό που θα πω, αλλά θα με παρηγορουσε αν έβγαινε παθολογικές ο καρυότυπος, θα σκεφτόμουν ότι ίσως η φύση να μην άφησε να εξελιχθεί ένα μη υγιές εμβρυακι... ακούγεται άσχημο αλλά...

Δεν ακούγεται καθόλου άσχημο. Πολύ σωστή η σκέψη σου. Πολλές φορές άλλωστε δεν λένε ότι η φύση είναι σοφή; Ίσως όντως το εμβρυακι να είχε πολλές ανωμαλίες. Ο καρυότυπος θαρρώ θα δώσει απαντήσεις. 

Έχω σκάσει από στεναχώρια για εσένα. Όμως είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μόλις ηρεμήσει λίγο η ψυχούλα σου θα ξαναπροσπαθήσεις. Σου αξίζει να γεμίσει η αγκαλίτσα σου. Και σε όλες μας εννοείται αξίζει. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, έφτασε επιτέλους ο καιρός κάναμε εμβρυομεταφορά και τώρα περιμένουμε με αγωνία την μέρα για την χοριακη. Μεταφορά έκανα την Τρίτη αλλά ειδικά σήμερα  έχω  κάτι πονακια αρκετά συχνά είναι συνηθισμένο λέτε ? 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 8:53 ΠΜ, geozak είπε:

Τον Φεβρουάριο βρέθηκα κ εγώ στη θέση σου....όμως πήρα cytotec  και mitrotan μετά αδιαθετησα κ στο μήνα έκανα την υστεροσκοπηση για να με καθαρίσει ..όχι απόξεση .  Μάλλον έφταιγε ότι τα έμβρυα ήταν πολλά για την μήτρα μου αν κ έβαλα 2 βλαστοκυστες που πιθανόν διαιρέθηκαν είτε ότι τα πολλά φάρμακα δεν μου ταίριαζαν..... Τον Ιούνιο σε εντελώς φυσικό κύκλο χωρίς κανένα φάρμακο..... είμαι πλέον στον 6ο μήνα.....πάρε θάρρος κ συνέχισε .από ενδοκρινολόγο επειδή έχω λίγο σάκχαρο κύησης πηγαίνω στο ιασω στην Κανάκη . πολύ καλη

Κ εγώ στον ίδιο με ίδια ακριβώς χοριακη.... είμαι στον 6ο.... μπράβο 

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥΥΥΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!!

On 3/11/2022 at 5:32 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Έχεις αλλά εμβρυακια κατάψυξη κορίτσι μου; Χωρίς να έχω κάνει εξέταση για φλεγμονή ξέρω ότι αυτή φαίνεται με υστεροσκοπηση η την βιοψία. Φαντάσου ότι εμένα παρότι έχω κάνει απόξεση πριν 4 χρόνια και έχω και 2 αρνητικές ετ ακόμα δεν την θεωρεί απαραίτητη. Αφού λοιπόν είχες κάνει υστεροσκοπηση τότε ίσως το πρόβλημα να είναι όντως άλλου κ θα το δείξει ο καρυότυπος 

Τώρα ηρέμησε, ξεκούρασε το σωματακι και την ψυχούλα σου (όσο γίνεται), και ελπίζω η επόμενη να είναι κ αυτή που θα σε κάνει μανούλα. 

Σε φιλώ 

Ωωωωω μπράβο κοριτσάρα!!! Είσαι και σε πολύ καλά χέρια διάβασα!!! Καλούς διπλασιασμους για αρχή και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη μέσα από την καρδιά μου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ ΠΟΛΥΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥ !!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, γιατί ρίχνουμε τη ζαρια πρώτα και μετά αν δεν κάτσει τότε ψαχνόμαστε.ειλικρινα ποτε μου τόσα χρόνια δεν τσιγκουνευτηκα χρήματα για εξετάσεις. Τώρα αποφάσισα να αναλάβω εγώ μόνη μου να βοηθήσω τον εαυτό μου. Βρε παιδιά ειλικρινά αυτή τη φορά σκέφτηκα ότι τελικά μπορεί και να μην τα καταφέρουμε ποτε.

Πραγματικά λυπάμαι για την απώλεια σου. Το έζησα πριν ένα μήνα. Πονάει αλλά περισσότερο οργιζομαι με τους γιατρούς που δεν μας καθοδηγούν σωστά λες κ τα πεντοχιλιαρα φυτρώνουν σε λεφτοδεντρα... Μετά την τριτη μου αποτυχημένη προσπάθεια στο αττικο , ρώτησα τον τότε μεγαλογιατρο τι χρειάζεται να κάνω σε περίπτωση που προχωρήσω σε δωρεα.  Η απάντηση του ήταν υστεροσκοπηση για τυχόν προβλήματα στη μήτρα,  εννοείται πως στις προηγούμενες προσπάθειες δεν είχε γίνει καμία αναφορά σε κάτι τέτοιο κ προφανώς δεν μου είχε συστήσει καμία πρόσθετη εξέταση.  Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γινόμαστε εμείς γιατροί κ να ψαχνόμαστε μόνες μας... κ φυσικά όταν προτείνουμε κάτι να τα ακούμε κ από πάνω...

Υπομονή κ σου εύχομαι τα καλύτερα από δω κ πέρα!!! 

Σκέφτομαι κι εγώ να αρχίσω να ψάχνομαι αλλά πράγματι δεν ξέρω από που να αρχίσω... δύσκολη εξίσωση για όλες μας η απόκτηση ενός παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Αισθάνομαι λίγο άσχημα για το πως θα ακουστεί αυτό που θα πω, αλλά θα με παρηγορουσε αν έβγαινε παθολογικές ο καρυότυπος, θα σκεφτόμουν ότι ίσως η φύση να μην άφησε να εξελιχθεί ένα μη υγιές εμβρυακι... ακούγεται άσχημο αλλά...

Μη στεναχωριέσαι για αυτή σου τη σκέψη. Πολλά χρόνια πριν , όταν είχε συμβεί και σε εμένα,  αυτή η φράση του γιατρού με βοήθησε να ηρεμήσω και να το ξεπεράσω. Λίγο αργότερα έμεινα έγκυος με εξωσωματική στο κορίτσι μου.  Εύχομαι σύντομα να έχεις ένα γερό παιδάκι στην αγκαλιά σου. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Smaro79 είπε:

Πραγματικά λυπάμαι για την απώλεια σου. Το έζησα πριν ένα μήνα. Πονάει αλλά περισσότερο οργιζομαι με τους γιατρούς που δεν μας καθοδηγούν σωστά λες κ τα πεντοχιλιαρα φυτρώνουν σε λεφτοδεντρα... Μετά την τριτη μου αποτυχημένη προσπάθεια στο αττικο , ρώτησα τον τότε μεγαλογιατρο τι χρειάζεται να κάνω σε περίπτωση που προχωρήσω σε δωρεα.  Η απάντηση του ήταν υστεροσκοπηση για τυχόν προβλήματα στη μήτρα,  εννοείται πως στις προηγούμενες προσπάθειες δεν είχε γίνει καμία αναφορά σε κάτι τέτοιο κ προφανώς δεν μου είχε συστήσει καμία πρόσθετη εξέταση.  Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γινόμαστε εμείς γιατροί κ να ψαχνόμαστε μόνες μας... κ φυσικά όταν προτείνουμε κάτι να τα ακούμε κ από πάνω...

Υπομονή κ σου εύχομαι τα καλύτερα από δω κ πέρα!!! 

Σκέφτομαι κι εγώ να αρχίσω να ψάχνομαι αλλά πράγματι δεν ξέρω από που να αρχίσω... δύσκολη εξίσωση για όλες μας η απόκτηση ενός παιδιού.

Είναι τραγικό, έχεις δίκιο. Εμένα ήταν η τρίτη προσπάθεια μου με δοτρια. Πρώτη επιτυχημένη, αλλά παλλινδρομη. Δεύτερη αποτυχημένη. Τρίτη, με άλλη δοτρια, παλλινδρομη. Ακριβώς 8η εβδομάδα,  ιδια περίπτωση, σταμάτησε η καρδούλα 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μετά τη γραφειοκρατία. Το ενδομήτριο ειναι απίστευτα λεπτό ακόμα, βέβαια μόνο 12 ημέρες παίρνω τα cyclacur. Μου είπε στον επόμενο κύκλο να παρω τα άσπρα δίπλα, πρωί-βράδυ.  Μου ειπε  οτι έχει 3 δότριες ήδη στο μυαλό του και προχωράμε. Όταν εκανα πάλι διάφορες ερωτήσεις, τον ειδα να δυσανασχετεί λιγο (έως πολυ). Μου ειπε και ο σύζυγος μου οτι τον ζάλισα. Από οτι καταλαβαίνω τα ωάρια της δότριας δεν πάνε μόνο σε εμένα. Ειναι φυσιολογικό, σωστά; Από εκείνον θα μάθω την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων. Συγνωμη κορίτσια, έτσι ειναι η διαδικασία;

Ξερω ειναι μόνο η αρχή και προσπαθώ να μην βάζω αμφιβολίες και άσχημες σκέψεις αλλα όπως σας ξαναείπα το μυαλό μου μπουκώνει από ερωτήματα..

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 10:20 ΜΜ, Asteraki19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, έφτασε επιτέλους ο καιρός κάναμε εμβρυομεταφορά και τώρα περιμένουμε με αγωνία την μέρα για την χοριακη. Μεταφορά έκανα την Τρίτη αλλά ειδικά σήμερα  έχω  κάτι πονακια αρκετά συχνά είναι συνηθισμένο λέτε ? 

 

Φυσιολογικό είναι… όσο γίνεται η εμφύτευση (κ οχι μόνο) τσιμπηματάκια κ πονάκια ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν και αργότερα λόγω του ότι μεγαλώνει η μήτρα..  βάλατε ενα ή δυο εμβρυάκια; Πότε με το καλό η χοριακή ; Εύχομαι ενα μεγάάάάλο μεγάλο νούμερο!!! :grin:

9 ώρες πρίν, Angie81 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μετά τη γραφειοκρατία. Το ενδομήτριο ειναι απίστευτα λεπτό ακόμα, βέβαια μόνο 12 ημέρες παίρνω τα cyclacur. Μου είπε στον επόμενο κύκλο να παρω τα άσπρα δίπλα, πρωί-βράδυ.  Μου ειπε  οτι έχει 3 δότριες ήδη στο μυαλό του και προχωράμε. Όταν εκανα πάλι διάφορες ερωτήσεις, τον ειδα να δυσανασχετεί λιγο (έως πολυ). Μου ειπε και ο σύζυγος μου οτι τον ζάλισα. Από οτι καταλαβαίνω τα ωάρια της δότριας δεν πάνε μόνο σε εμένα. Ειναι φυσιολογικό, σωστά; Από εκείνον θα μάθω την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων. Συγνωμη κορίτσια, έτσι ειναι η διαδικασία;

Ξερω ειναι μόνο η αρχή και προσπαθώ να μην βάζω αμφιβολίες και άσχημες σκέψεις αλλα όπως σας ξαναείπα το μυαλό μου μπουκώνει από ερωτήματα..

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις ερωτήσεις και ακόμα πιο φυσιολογικό να θέλεις να τις εκφράσεις στο γιατρό σου ! Ας δυσανασχετεί όσο θέλει , με αυτά  που τραβάμε όλες σε όλη αυτή τη διαδικασία δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουμε εμείς; Άκου δυσανασχετεί! Πφ! :P Δυστυχώς.. τελευταία καταλαβαίνουμε ότι τα ωάρια απο τις δότριες μοιράζονται.. μην περιμένεις να το ακούσεις ξεκάθαρα απο κάποιον γιατρό αλλα συμβαίνει…. Γι αυτο και τελευταία δίνουν συνήθως δυο ωάρια εως (σπανιως πια) 4. Αυτό που εχει σημασία ειναι να έχετε υγιή (ποιοτικά) εμβρυάκια και οχι απλά «πολλα» , οπότε υπομονη και εύχομαι να έχετε καλά νέα σύντομα ως προς την ποιότητα κυριως και τον αριθμό δευτερευόντως..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...