Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

On 12/11/2022 at 2:14 ΜΜ, Calista είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, την Τετάρτη θα κάνω εμβρυομεταφορα καλώς εχόντων των πραγμάτων σήμερα με ενημέρωσαν από το κέντρο ότι από τα 6 ωαρια (δοτριας) γονιμοποιηθηκαν τα 4 συνήθως ποσες βλαστοκυστες παίρνουμε? Απογοητευτηκα να σας πω την αλήθεια. 

Οχι μην απογοητευεσαι κοριτσι μου! Το τελευταιο διαστημα οι περισσοτερες παιρνουμε 3! Τα 4 ειναι μια χαρα ειδικα αν προηλθαν απο 6 ωαρια! Καλη σου επιτυχια!

 

7 ώρες πρίν, Toxotaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, να σας πω και ότι επιτέλους κάναμε την ετ στις 9/11 , μεταφέραμε τις δυο βλαστοκυστες 5ΑΑ & 5ΑΒ…Δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα εκτός από λίγο πρησμένο στήθος που φαντάζομαι πως είναι από χάπια..Απλά αυτό με ανησυχεί και θέλω α μου πείτε είναι πως την ημέρα της ετ από ορμονολογικές καναμε μόνο την προγεστερονη που ήταν 42.16 και βιταμίνη d3 που την φτάσαμε στο 30…και ενδομήτριο ελέγξαμε την 11η μέρα (τεχνητός κύκλος με Cyclacur )και ήταν 8.5 αλλά την ημέρα της ετ δεν μου είπαν ποσό είναι και αγχώνομαι λίγο..

Κι εγω δεν ειχα απολυτως κανενα συμπτωμα. Τιποτα εκτος απο το στηθος. Και το μωρακι μου ειναι στην κοιλια μου 6 μηνες τωρα! Πολυ θετικο το βρισκω το οτι δε νιωθεις κατι αλλο. Επισης το ενδομητριο μου ηταν 7,5 πεντε μερες πριν την ετ. Μετα δεν το μετρησαμε οποτε δεν ξερω αν αυξηθηκε:D! Καλη επιτυχια σου ευχομαι! Ποτε εχεις χοριακη;

 

2 ώρες πρίν, Bela είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να μοιραστώ τα νέα μου μαζί σας και ότι πληροφορία μου δώσετε είναι καλοδεχουμενη. Από το 2015 που είχα την 1η μου παλλινδρομη μετά ακολούθησαν βιοχημικες και μετά 2 εξωσωματικές οι οποίες πετυχαιναν χωρίς όμως να προχωρούν.. Επισκέφτηκα άλλο γυναικολόγο ο οποίος μας είπε το εξής... Να κοιτάξουμε το ενδεχόμενο της δωρεάς ωαρίων μήπως και φταίει αυτό.. Νομίζει ότι είναι η καλύτερη λύση μιας και αφού μένω έγκυος και δεν προχωράει μάλλον φταίει κάτι με το DNA το δικό μου ή του άντρα μου. Εσείς που έχετε προχωρήσει στην δωρεά ωαρίων τι θα με συμβουλευατε?? 

Λυπαμαι πολυ που τα περασες ολα αυτα χωρις θετικο αποτελεσμα! Αν εχεις αρκετα μεγαλο αποθεμα ωαριων ισως θα αξιζε τον κοπο να κανεις προεμφυτευτικο ελεγχο στα εμβρυακια για να σιγουρευτειτε οτι κατι συμβαινει μ αυτα. Αν ειμαι κακο το dna θα φανει στον ελεγχο. Στις εγκυμοσυνες που δεν προχωρησαν κανατε ελεγχο να δειτε αν υπηρχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες; Το σπερμα το εχετε ελεγξει για κατακερματισμο; Ειναι σιγουρα οκ; 

Παντως αν τελικα αποφασισετε να πατε με δοτρια ωαριων να ξερεις οτι για μας ειναι πολυ πιο ευκολη η διαδικασια μια και δεν υπαρχει το σταδιο την διεγερσης. 

Καλη σου επιτυχια οτι και αν αποφασισεις! Ευχομαι να γινεις μανουλα πολυ συντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 18 λεπτά , Viv37 είπε:

Οχι μην απογοητευεσαι κοριτσι μου! Το τελευταιο διαστημα οι περισσοτερες παιρνουμε 3! Τα 4 ειναι μια χαρα ειδικα αν προηλθαν απο 6 ωαρια! Καλη σου επιτυχια!

 

Κι εγω δεν ειχα απολυτως κανενα συμπτωμα. Τιποτα εκτος απο το στηθος. Και το μωρακι μου ειναι στην κοιλια μου 6 μηνες τωρα! Πολυ θετικο το βρισκω το οτι δε νιωθεις κατι αλλο. Επισης το ενδομητριο μου ηταν 7,5 πεντε μερες πριν την ετ. Μετα δεν το μετρησαμε οποτε δεν ξερω αν αυξηθηκε:D! Καλη επιτυχια σου ευχομαι! Ποτε εχεις χοριακη;

 

Λυπαμαι πολυ που τα περασες ολα αυτα χωρις θετικο αποτελεσμα! Αν εχεις αρκετα μεγαλο αποθεμα ωαριων ισως θα αξιζε τον κοπο να κανεις προεμφυτευτικο ελεγχο στα εμβρυακια για να σιγουρευτειτε οτι κατι συμβαινει μ αυτα. Αν ειμαι κακο το dna θα φανει στον ελεγχο. Στις εγκυμοσυνες που δεν προχωρησαν κανατε ελεγχο να δειτε αν υπηρχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες; Το σπερμα το εχετε ελεγξει για κατακερματισμο; Ειναι σιγουρα οκ; 

Παντως αν τελικα αποφασισετε να πατε με δοτρια ωαριων να ξερεις οτι για μας ειναι πολυ πιο ευκολη η διαδικασια μια και δεν υπαρχει το σταδιο την διεγερσης. 

Καλη σου επιτυχια οτι και αν αποφασισεις! Ευχομαι να γινεις μανουλα πολυ συντομα!

@Viv37 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! Όλα τα έχουμε εξετάσει ότι μπορούμε ούτε χρωμοσωμικες ανωμαλιες, σπερμα οκ, ωαρια στις εξωσωματικες έδειχναν πολύ καλά, υστεροσκοπησεις, σαλπιγγογραφιες, σε ανοσολογο στην Αθήνα... Και ποτέ μα ποτέ κανείς γιατρός δεν μας είπε κάτι τέτοιο για το dna.. Δεν ξέρω και γω τι να κάνω πραγματικά.. 

Link to comment
Share on other sites

@Viv37 μακάρι τι να πω, ούτε αίμα για να πω ότι έγινε εμφύτευση..Στις 18/11 κάνουμε χοριακη αλλα τα αποτελέσματα θα τα πάρουμε στις 20/11 γιατί στην Γερμανία που είμαι δένε χούμε μικροβιολογικα άρα από Δευτέρα θα μάθουμε τα αποτελέσματα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Bela είπε:

@Viv37 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! Όλα τα έχουμε εξετάσει ότι μπορούμε ούτε χρωμοσωμικες ανωμαλιες, σπερμα οκ, ωαρια στις εξωσωματικες έδειχναν πολύ καλά, υστεροσκοπησεις, σαλπιγγογραφιες, σε ανοσολογο στην Αθήνα... Και ποτέ μα ποτέ κανείς γιατρός δεν μας είπε κάτι τέτοιο για το dna.. Δεν ξέρω και γω τι να κάνω πραγματικά.. 

Καλησπέρα κ από εμένα. Βλέπω κ εσύ έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ ..γνώμη μου είναι να προχωρήσεις με δωρεά ωαρίων. Ακόμα κ αν αντέχεις οικονομικά να κάνεις φυσικούς μήπως και μαζέψεις κανένα υγιές έμβρυο, δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξεις ψυχολογικά. Αν δε σε νοιάζει ιδιαίτερα να διαινωνισεις το δικό σου dna , θα σου έλεγα να το τολμήσεις. Τι ηλικία έχεις; Τι ορμονικό σου προφίλ είναι καλό; 

@Toxotaki καλή επιτυχία!! Με το καλό να γατζωθει το η τα μωράκια σου!!! Μη ψάχνεις συμπτώματα. Ότι έχουμε πρησμένο είναι καθαρά από τα φάρμακα. Και το αιματακι που ψάχνεις δεν είναι σημάδι εμφύτευσης πάντα. Εγώ δεν είχα ποτέ μου αιματακι. Ακόμα βέβαια δεν τα έχω καταφέρει. Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι δύσκολο το ξέρω ..να μπαίνεις να μας μιλάς να ξεχνιεσαι

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Bela είπε:

@Viv37 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! Όλα τα έχουμε εξετάσει ότι μπορούμε ούτε χρωμοσωμικες ανωμαλιες, σπερμα οκ, ωαρια στις εξωσωματικες έδειχναν πολύ καλά, υστεροσκοπησεις, σαλπιγγογραφιες, σε ανοσολογο στην Αθήνα... Και ποτέ μα ποτέ κανείς γιατρός δεν μας είπε κάτι τέτοιο για το dna.. Δεν ξέρω και γω τι να κάνω πραγματικά.. 

Μμμμ καταλαβα. Ολα τα κανατε. Τοτε κοριτσακι μου μην παιδευεσαι αδικα.  Εγω ειμαι πολυ υπερ της δωρεας. Αρκετα ταλαιπωρηθηκες! Ωρα να γινεις μανουλα! Μπες στη λιστα λοιπον και σου ευχομαι να βρεθει μια σαν την exotic τη δικια μου αλλα να ερθει λιγο πιο συντομα! Να μην περιμενεις κ εσυ 9 μηνες σαν εμενα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα. Βλέπω κ εσύ έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ ..γνώμη μου είναι να προχωρήσεις με δωρεά ωαρίων. Ακόμα κ αν αντέχεις οικονομικά να κάνεις φυσικούς μήπως και μαζέψεις κανένα υγιές έμβρυο, δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξεις ψυχολογικά. Αν δε σε νοιάζει ιδιαίτερα να διαινωνισεις το δικό σου dna , θα σου έλεγα να το τολμήσεις. Τι ηλικία έχεις; Τι ορμονικό σου προφίλ είναι καλό; 

Γειά σου @Chrussa1982 σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!! Είμαι 41 και εννοείται ότι τα οικονομικά είναι.... κατάλαβες!!!!! και για την δωρεά μας είπε 6000. Οι ορμόνες μου είναι καλές. Το dna μου πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου από την στιγμή που το σπερμα θα είναι του άντρα μου και θα γεννηθεί από εμένα δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Toxotaki είπε:

@Viv37 μακάρι τι να πω, ούτε αίμα για να πω ότι έγινε εμφύτευση..Στις 18/11 κάνουμε χοριακη αλλα τα αποτελέσματα θα τα πάρουμε στις 20/11 γιατί στην Γερμανία που είμαι δένε χούμε μικροβιολογικα άρα από Δευτέρα θα μάθουμε τα αποτελέσματα 

Κι εγω τα ιδια! Ουτε σταγονα αιμα! Τιποτα! Εμω στην πρωτη μου ετ που ξταν αποτυχημενη πονουσε η κοιλια μου σαν να περιμενα περιοδο. Οποτε την παντελη ελλειψη συμπτωματων την ειδα σαν κατι πολυ θετικο. Αρα στις 20 περιμενουμε να ακουσουμε τα ευχαριστα:)!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Bela είπε:

Γειά σου @Chrussa1982 σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!! Είμαι 41 και εννοείται ότι τα οικονομικά είναι.... κατάλαβες!!!!! και για την δωρεά μας είπε 6000. Οι ορμόνες μου είναι καλές. Το dna μου πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου από την στιγμή που το σπερμα θα είναι του άντρα μου και θα γεννηθεί από εμένα δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο!!!! 

Έλα είμαστε κ ίδια ηλικία!!η δωρεά όντως κυμαίνεται από 5000 έως 6000. Ανάλογα το κέντρο και τον γιατρό από ότι έχω καταλάβει. Πάντως αυτό που σου είπε ο γιατρός με κουφανε!! Δεν έχω ξαναδιαβάσει η ξανακουσει κάτι τέτοιο!! 

Link to comment
Share on other sites

@Chrussa1982 εντάξει μην φανταστείς μόνο το στήθος είναι λίγο πρησμένο αλλά ούτε καν πονάει…Εύχομαι για όλες μας τα καλύτερα…Πήραμε που πήραμε μόνο δυο βλαστοκυστες από διπλή δωρεά , εύχομαι να είναι και οι τυχερές

@Viv37 απλά από τις περισσότερες κοπέλες διάβαζα για συμπτώματα και εγώ τίποτα…Εννοείται ότι θα σας πω όποια κι αν είναι τα νέα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έλα είμαστε κ ίδια ηλικία!!η δωρεά όντως κυμαίνεται από 5000 έως 6000. Ανάλογα το κέντρο και τον γιατρό από ότι έχω καταλάβει. Πάντως αυτό που σου είπε ο γιατρός με κουφανε!! Δεν έχω ξαναδιαβάσει η ξανακουσει κάτι τέτοιο!! 

@Chrussa1982

Και μένα το ίδιο..... Γι αυτό και γράφω εδώ να με βοηθήσετε με τις εμπειρίες σας!!!! Αυτό ακριβώς μας είπε ότι τα έχετε κάνει όλα και ότι η μόνη εξήγηση που δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες μου είναι μάλλον σε βλάβη του dna δικιά μου ή του άντρα μου η οποία βλάβη κιόλας δεν ανιχνεύεται ούτε σε προεμφυτικους!!!! 

πρίν από 33 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έλα είμαστε κ ίδια ηλικία!!η δωρεά όντως κυμαίνεται από 5000 έως 6000. Ανάλογα το κέντρο και τον γιατρό από ότι έχω καταλάβει. Πάντως αυτό που σου είπε ο γιατρός με κουφανε!! Δεν έχω ξαναδιαβάσει η ξανακουσει κάτι τέτοιο!! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Bela said:

@Viv37 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! Όλα τα έχουμε εξετάσει ότι μπορούμε ούτε χρωμοσωμικες ανωμαλιες, σπερμα οκ, ωαρια στις εξωσωματικες έδειχναν πολύ καλά, υστεροσκοπησεις, σαλπιγγογραφιες, σε ανοσολογο στην Αθήνα... Και ποτέ μα ποτέ κανείς γιατρός δεν μας είπε κάτι τέτοιο για το dna.. Δεν ξέρω και γω τι να κάνω πραγματικά.. 

Δηλαδή και ο μοριακός καρυότυπος σας είναι φυσιολογικός;

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολύ για τις απώλειες σου. Ειχα και εγω μια παλλινδρομη πρόσφατα λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιών στο εμβρυο και προσπαθώ να κάνω ότι περνάει από το χέρι το δικό μου και της επιστήμης για να μην επαναληφθεί. Αφου απέκλεισα όλους τους αλλους παραγοντες το μόνο που μου απέμεινε είναι ο προεμφυτευτικος λόγω και ηλικίας πλέον (σχεδον 42). Εξεταση κατακερματισμου σπέρματος έχετε κάνει? Προεμφυτευτικο έλεγχο δοκιμάσατε? Βιοψια στα έμβρυα που δεν προχώρησανε κάνατε για να δείτε αν έφταιγε οτι είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες ή κάτι άλλο στην κυηση? Πλήρη γονιδιακό ελεγχο θρομβοφιλιας κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Διαβάζω διαφορά για την βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων και του σπέρματος αλλά και την πάχυνση του ενδομητρίου.

επεσα πάνω σε κάποιες μελέτες για το infrared light, μια δανέζικη και μια ιαπωνική. 
επισης βλέπω κάποιους γιατρούς αλλά και βελονιστες στο ινσταγκραμ να το χρησιμοποιούν.

εγω παρηγγειλα μια λάμπα και την χρησιμοποιώ περίπου μια εβδομάδα. 
ήθελα να το μοιραστώ και να δω εάν κάποια άλλη κοπέλα το έχει δει η χρησιμοποιήσει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

Δηλαδή και ο μοριακός καρυότυπος σας είναι φυσιολογικός;

@anoulious ναι φυσιολογικός!!!! 

πρίν από 27 λεπτά , Nels είπε:

Λυπαμαι πολύ για τις απώλειες σου. Ειχα και εγω μια παλλινδρομη πρόσφατα λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιών στο εμβρυο και προσπαθώ να κάνω ότι περνάει από το χέρι το δικό μου και της επιστήμης για να μην επαναληφθεί. Αφου απέκλεισα όλους τους αλλους παραγοντες το μόνο που μου απέμεινε είναι ο προεμφυτευτικος λόγω και ηλικίας πλέον (σχεδον 42). Εξεταση κατακερματισμου σπέρματος έχετε κάνει? Προεμφυτευτικο έλεγχο δοκιμάσατε? Βιοψια στα έμβρυα που δεν προχώρησανε κάνατε για να δείτε αν έφταιγε οτι είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες ή κάτι άλλο στην κυηση? Πλήρη γονιδιακό ελεγχο θρομβοφιλιας κάνατε?

@Nells μου ναι όλα αυτά έχουν γίνει.. Και κάτι αξιοσημείωτο είναι ότι όσες φορές έχω μείνει φυσιολογικά οι τιμές χοριακων ξεκινούν πχ. 360 μονάδες και διπλασιαζονται ενώ στις 2 εξωσωματικές άρχιζα με τιμή 69 και 49... Και μου είπε επίσης ότι όντως οι εξωσωματικες δεν μου πάνε μιας και φυσιολογικά ήταν καλύτερες οι τιμές... Ότι να ναι.... 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Bela είπε:

@anoulious ναι φυσιολογικός!!!! 

@Nells μου ναι όλα αυτά έχουν γίνει.. Και κάτι αξιοσημείωτο είναι ότι όσες φορές έχω μείνει φυσιολογικά οι τιμές χοριακων ξεκινούν πχ. 360 μονάδες και διπλασιαζονται ενώ στις 2 εξωσωματικές άρχιζα με τιμή 69 και 49... Και μου είπε επίσης ότι όντως οι εξωσωματικες δεν μου πάνε μιας και φυσιολογικά ήταν καλύτερες οι τιμές... Ότι να ναι.... 

Τι έδειξαν οι βιοψιες των εμβρύων? Αν ήταν χρωμοσωμικες ανωμαλιες τότε δυστυχώς μαλλον εφταιγαν τα ωαρια αλλά απο την άλλη ευτυχώς γιατί έχεις πολλές πιθανότητες να τα καταφέρεις με δωρεά!! Προφανώς όταν μένεις φυσιολογικα η χοριακη που κάνεις μπορεί να έχει διαφορά ημερών από τη σύλληψη σε σχέση με την εξωσωματική γι αυτό και οι μεγαλυτερες τιμές. Πχ αν κάνεις χοριακη 9 μερες μετα απο βλαστοκυστες ένα νούμερο 100 είναι καλό, αν κάνεις 11 μέρες μετα (δηλαδή 16 μερες από την εργαστηριακή συλληψη) αυτό θα έχει γίνει 200 κ.ο.κ. Στη φυσιολογική εγκυμοσυνη δεν ξέρεις ακριβώς τη μέρα της σύλληψης,  οπότε αν κάνεις τεστ για παράδειγμα 17 μέρες μετά τη σύλληψη θα μπορούσες να έχεις αντίστοιχα χοριακη 300.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...