Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Elenalda@ είπε:

 

 

Αχ κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη σας...ήδη σήμερα νιώθω καλύτερα ψυχολογικά και με θετική διάθεση ότι όλα θα πάνε καλά....τι να πω αυτές οι ορμόνες από τα χάπια φταίνε για όλα χαχαχαχ!!!

Μόνο θετικές σκέψεις! Καλά αποτελέσματα τη Δευτέρα! 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 26/10/2022 at 11:18 ΜΜ, Angie81 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Μετά από ένα περίεργο διάστημα 4 μηνών επανέρχομαι (σας παρακολουθούσα όμως) μιας και αύριο κλείσαμε επιτέλους το ραντεβού για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Συγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει.

Αρχικά άπειρα συγχαρητήρια  στα κορίτσια που έχουν τόσο όμορφα νέα! Με το Καλο να κυλήσουν ολα πανέμορφα! Μπραβο σας!!
@marina_86 Συγχαρητήρια για τα πανέμορφα νέα σου! Ολα να πάνε καλά και να το χαρείς κοριτσι μου. Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρόνο που είχες διαθέσει πριν λίγους μήνες για να με κατατοπισετε  μαζί με την @Viv37

Προσπάθησα να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά για να μπορέσω να βρω έναν μπούσουλα και να μην με καταβάλει το άγχος. Συγνωμη που θα επαναλάβω την ιστορία μου. Ειμαι 41 και πλέον σε εμμηνόπαυση (από πέρσι τον Αύγουστο καθόλου περίοδος) σαν αποτέλεσμα  ιστορικού κακοήθειας. Από τα 36 έπαιρνα cyclacur για να εχω κύκλο, όμως κάποια στιγμή και με αυτά δεν ερχότανε καθόλου. Πέρσι την άνοιξη σε έναν τυχαίο έλεγχο σε έναν από τους πολλούς εξωσωματικούς  που ειχα επισκεφθεί προέκυψε ένα ωάριο με φ.κ το οποίο γονιμοποιήθηκε και έτσι κάναμε την εμβρυομεταφορά. Δυστυχώς δεν προχώρησε. Και εκεί που είχαμε πει οτι θα ξαναπροσπαθουσαμε, πέρσι τον Οκτώβρη σε έναν έλεγχο ρουτινας μου βρήκαν κάτι ύποπτο  στον μαστό. Έκανα χειρουργείο και βιοψία έδειξε έναν μαστό που πρεπει να ειναι σε παρακολούθηση. Δεν σας κρύβω οτι όλο αυτο μου ξύπνησε μνήμες από το παρελθόν (αφού το οτι ξεπέρασα μια μορφή παιδικού επιθετικού καρκίνου ειναι θαύμα και το οτι ζω το οφείλω στον Θεό μας). Η μαστολογος λοιπόν ήταν κάθετη στη συνέχεια χορήγησης ορμονών επι συνεχόμενης βάσης. Όμως μου επιτρέπει (αφού έκανα τωρα έλεγχο) να κάνω μια προσπάθεια. Να θυμίσω σε αυτο το σημείο οτι μας αξίωσε ο Θεός να αποκτήσουμε ενα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη (ειναι 8 χρονων τωρα). Όμως δεν θέλω να ακουστω αχάριστη και αγνώμων σε αυτά που εχω, αλλα εχω τέτοια μεγάλη θέληση για δεύτερο που ηθελα τόσο πολυ να το προσπαθήσω. Όλοι βέβαια με κατέκριναν για αυτο το γεγονός γιατί μου έλεγαν οτι πάω κόντρα στη φυση. Έτσι έπαψα να το συζητάω και κανεις δεν ξερει τι έχουμε αποφασίσει να κάνουμε. Ακόμα και ο σύζυγος μου είχε ενδοιασμούς γιατί φοβάται για την υγεία μου. Γι’αυτο σε προηγούμενη μου ανάρτηση ανέφερα οτι θα προσπαθήσουμε δυστυχώς μια φορά. Αφενός δεν μπορώ να μπαίνω σε θεραπεία ορμονών για μεγάλο διάστημα και αφετέρου το οικονομικό ειναι ενα τεράστιο θέμα.

Ξέρω πολλές από εσάς έχετε προσπαθήσει ξανα και ξανα, με απίστευτη ψυχολογική, σωματική και οικονομική κούραση. Και εγω τι περιμενω με μια φορά; Ξέρετε όμως, ακόμα και αν δεν πάει καλά, όταν περάσουν τα χρονια και θα το σκέφτομαι, θα λέω οτι έστω μια φορά προσπάθησα με δωρεά ωαρίου. 

Εννοείται οτι ο εξωσωματικός (με αυτόν που έκανα πέρσι την προσπάθεια) ήταν ενημερος από την αρχή για τα πάντα και εκείνος με απέρριψε στο να κάνω προσπάθεια αν δεν έπαιρνα όλες τις απόψεις των γιατρών που χρειαζότανε. Όταν είπαμε οτι θα ξεκινήσουμε αρχές Ιουνίου, ο σύζυγος μου κόλλησε COVID και μετά το ένα έφερε το άλλο κι έτσι πέρασαν 4 μήνες.

Και αύριο έχουμε το ραντεβού Ηλεία τα χαρτιά και για προκαταβολή.

Μου είπατε να το ψαξω με τον γιατρό που θα κατέληγα. Να σας πω την αλήθεια δεν το έκανα γιατί νιώθω παρα πολυ άνετα με τον συγκεκριμένο. Δεν ξέρω αν με βλέπει σαν πορτοφόλι (δεν κοστίζει και λίγα όλη η διαδικασία), δεν ξέρω τι εμπειρία έχει στη δωρεά, όμως κάτι μέσα μου δεν ήθελε να πάει αλλού (ειχα κουραστεί πέρσι απίστευτα από τους διάφορους)

Τα ερωτήματα μου τωρα για να προσπαθήσω να πάω διαβασμένη, από την εμπειρία σας, ειναι διάφορα. Αρχικά το ενδομήτριο μου σε πρόσφατη εξέταση υπερήχου ειναι σούπερ λεπτό. Αυτο δηλαδή φτιάχνεται;

Όσον αφορά τις εξετάσεις της δότριας ειναι συγκεκριμένο το πρωτόκολλο που ακολουθείται; Ή μπορώ και εγώ να ζητήσω κάτι άλλο;

Τα έμβρυα τα θελουμε σε βλαστοκυστες μόνο; Αυτο το αποφασίζει ο γιατρος ή μπορώ να το ζητήσω; 
αυριο θα δώσει ο σύζυγος σπερμα (πήγαμε και σε ανδρολογο, ολα καλά) που από οτι καταλαβαίνω θα πάει για κατάψυξη. Όμως από οτι καταλαβαίνω δεν το θελουμε αυτο σωστά; Ειναι καλύτερο το φρέσκο; Να επιμείνω; 
Μου είπε οτι δεν υπάρχει αναμονή στο θέμα της δότριας. Ειναι λογικό αυτο; Επειδή διάβαζα πάντα για μεγάλη αναμονή.

Απο την εμπειρία σας πάλι, η δικιά μου προετοιμασία θα πάρει καιρό; Κατάλαβα από αυτά που διαβάζω στην ομάδα οτι υπάρχει ένα γενικό πρωτόκολλο, και εξαρτάται από τον γιατρό πως θα το προσαρμόσει σε εμένα, αλλα λέω μήπως πρεπει να προσέξω κάτι;

Χιλια Συγνωμη που σας κούρασα και για τυχόν επανάληψη σε ερωτήσεις…Όλο κου έρχονται πράγματα στο μυαλό που ειμαι σίγουρη οτι μπορεί να τα έχετε απαντήσει χίλιες φορές.

Συγνώμη.

Σας ευχαριστώ!

 

Καλως μας ξαναηρθες κοροτσακι μου καο χαορομαι που εισαι καλα τωρα! Καταρχην να σου πω οτι ειναι παρα πολλες αυτες που πετυχαινουν με την πρωτη οποτε η μια φορα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι  τυχερη και για σενα. Το ενδομητριπ μη σε ανησυχει. Εκτος του οτι φτιαχνεται σε καιε πεδιοδο ειναι διαφορετικο που σημαινει οτι ισως τωρα να ηταν λεπτο καο την επομενη φορα να ειναι πιο χοντρο. Αλλα φτιαχνεται! Η προετοιμασια που εκανα εγω κρατησε 18 μερες. Τη 18η εκανα ετ. Μετα συμεχισα την οιστροδιολη μεχρι 9η εβδ  εγκυμοσυνης και προγεστερονη μεχρι 12η. Τωρα για την αναμονη εγω περιμενα 9 μηνες και γενικα στη Θεσσαλομικη πλεον αυτο ισχυει. Στην Αθηνα ειναι μικροτερη η αναμονη αλλα κια παλο το καθολου πρωτη φορα το ακουω. Αλλα ισως εχει αποθεμα ο γιατρος. Απο εξετασεις τις κανουν ολες. Εγω θα ελεγα να δεις αν εχουν κανει για μεταλλαξεις κυστικης ινωσης 99% και να την κανει και ο αντρας σου γιατι σ εμας υπηρξε δοτρια στους 4 μηνες αναμονης που ειχε την ιδια μεταλλαξη με τον αντρα μου και γι αυτο τα ωαρια της τα εδωσαν σε αλλη κοπελα (στην κολλητη μου γι' αυτο ξερω ποια μεταλλαξη ειχε η δοτρια). Αν δεν ειχαμε κανει αυτην την εξεταση και λαταφερναμε εγκυμοσυνη το μωρο μας θα ηταν αρρωστο! 

Πολλες φορες χρησιμοποιουν εμβρυα 3 ημερων αλλα θα ελεγα οτι ειναι πολυ κριμα να το κανεις αυτο με δοτρια. Αυτο το κανουν οταν δεν ειναι πολυ καλα τα ωαρια της γυναικας καο δε θελουν να ρισκαρουν να τα αφησουν μεχρι να γινουν βλαστοκυστες αλλα στην περιπτωση της δοτριας γνωμη μου ειναι να μη δεχτεις κατι λιγοτερο απο βλαστοκυστες. Αληθεια αφου δεν υπαρχει αναμονη σημαινει οτι τα ωαρια ειναι κατεψυγμενα; 

Τελος να ρωτησεις για ποιο λογο να μπει στην καταψυξη το σπερμα; Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος! Φυσικα και ειναι πολυ πολυ καλυτερα να ειναι φρεσκο και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο! Τη μερα που θα παει η δοτρια για ωοληψια θα παει και ο αντρας σου για σπερμα και θα κανουν τη γομιμοποιηση. Φυσικα δε σημαινει οτι το λατεψυγμενο δεν μπορει να παει καλα αλλα οπως και να το κανουμε το φρεσκο ειναι καλυτερο! Βεβαια σε αυτο το σημειο θα ηθελα να τονισω οτι εμεις πηγαμε με κατεψυγμενο και οχι σπερμα αλλα ορχικο ιστο λογω προβληματος του αντρα μου και πλα πηγαν καλα. 

Σου ευχοναι να πανε ολα τελεια κοροτσι μου και να μην ταλαιπωρηθεις αλλο! ♥️

On 26/10/2022 at 11:50 ΜΜ, Elenalda@ είπε:

Σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια με το καλό να δεχτείς το μωράκι-α σου. Επειδή κ εγώ δουλεύω σε ένα κατάστημα που δεν γνωρίζουν τη λέξη ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και η υποδιευθύντρια μας δυστυχώς τις γυναίκες που έχουν πει ότι έχουν προχωρήσει σε εξωσωματική τις συμπεριφέρεται με πολύ άσχημο και χυδαίο τρόπο.... εγώ αναγκαστικά και είπα ψέματα ότι πιάστηκε η μέση Μ κ έλειψα για 15 μέρες...

Ειναι και γυναικα....ντροπη της!!

@Elenalda@ καλα αποτελεσματα για αυριο ευχομαι! Ολα θα πανε καλα!Περιμενουμε να μαθουμε τα ευχαριστα♥️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 3:51 ΜΜ, MaryH είπε:

Kαλησπερα. Να σου ζησει το παιδακι σου και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου. Εχω κι εγω δυσκολο μαστο, απο τα 31 μου κανω μαστογραφιες και υπερηχους λογω πυκνου μαστου, κυστεων και ιναδενωματων. Ο μαστολογος μου ειχε επιτρψει μεχρι το πολυ τρεις προσπαθειες με λιγες ομως ορμονες. Επαιρνα τρια σικλακουρ τη μερα στην προετοιμασια για ετ και βασκλορ. Τιποτε αλλο. Ημουν σε εμμηνοπαυση με λεπτο ενδομητριο 3mm που εφτανε πανω απο  10 λιγο πριν την ετ. Εχω ενα κοριτσακι , πηγαν  ολα καλα.

Αυτο που θα σου ελεγα, να ρωτησεις τους ειδικους. τουλαχιστον δυο μαστολογους εφοσον εχεις ιστορικο και να προχωρησεις μονο αν σου το επιτρεψουν. Σημαντικοτερο  ειναι να εισαι υγιης για να χαρεις και να σε χαρουν τα παιδια σου. Και μετα προχωρα

Συγχαρητηρια! Ο ντοκ θελει να σε δει για τα τσιμπηματακια μηπως δει καποια κυστουλα στις ωοθηκες .Ή καποιο εξωμητριο ισως. Δεν νομιζω βεβαια με τετοια χοριακαη. Εγω ειχα πονακια αριστερα  και εξωμητριοαλλα η χοριακη μου ηταν πολυ πολυ μικρη. Γενικα πιστευω οτι ειναι ολα καλα και τα μωρακια σου ειναι σουπερ! Μην ανησυχεις. Οι γιατροι παντα πρεπει να αποκλειουν και την απειροελαχιστη πιθανοτητα

Καλησπέρα κορίτσια! Μια ερώτηση, ίσως χαζή αλλά είμαι καινούργια στο μαγικό κόσμο των εξωσωματικών.. Μπορεί δλδ και απο εξωσωματική να προκύψει εξωμήτριο? Η ανησυχία της φίλης που νοιώθει τα τσιμπήματα (συγνώμη αλλά είμαι και στο φόρουμ καινούργια και δεν έχω μάθει τα ονόματα..) μου δημιούργησε την απορία..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μια ερώτηση, ίσως χαζή αλλά είμαι καινούργια στο μαγικό κόσμο των εξωσωματικών.. Μπορεί δλδ και απο εξωσωματική να προκύψει εξωμήτριο? Η ανησυχία της φίλης που νοιώθει τα τσιμπήματα (συγνώμη αλλά είμαι και στο φόρουμ καινούργια και δεν έχω μάθει τα ονόματα..) μου δημιούργησε την απορία..

Kαλησπερα, καθολου χαζη ερωτηση. Ναι μπορει να συμβει σε εξωσωματικη, ειχα την ατυχια να μου συμβει. Εξαιτίας των οιστρογονων που δημιουργουν συσπασεις ή καποιας παθολογιας της σαλιγγας

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 10:29 ΜΜ, Elenalda@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη, αγχωμενη κάνω όπως είναι φυσικό αρνητικές σκέψεις!!!θέλω τη βοήθεια σας και τη στήριξη  σας όπως πάντα.... γιατί μόνο εσείς ξέρετε και νιώθετε αυτά που περνάμε!!! πρώτη χοριακη 73 δεύτερη 335 και σήμερα 564 (μέσα στα όρια του 60% αύξησης οριακά) μίλησα με το γιατρό Μ μου είπε ότι είμαστε μέσα στα όρια αλλά οριακά περίμενε λίγο παραπάνω....και τώρα ξανά χοριακη τη Δευτέρα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1200 εκείνη την ημέρα....αχχχ δεν ξέρω σήμερα όταν πήγα να δώσω αίμα είχα ένα ένστικτο ότι κάτι δεν θα πάει καλά!!!απλά σκέφτομαι ότι ίσως το όνειρο κάπου εδώ σβήνει για εμένα και μόνο στη σκέψη αυτή δάκρυα γεμίζουν τα μάτια μου ,μου έρχεται να κλάψω αλλά κρατιέμαι με νύχια και με δόντια ( να το παίξω δυνατή ακόμη κ σε εμένα) τι να πω δεν ξέρω με έχει πάρει πολύ από κάτω!!!,απλά φοβάμαι!

 

 

Κοριτσακι μου, ολα καλα με την χοριακη σου σημερα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μια ερώτηση, ίσως χαζή αλλά είμαι καινούργια στο μαγικό κόσμο των εξωσωματικών.. Μπορεί δλδ και απο εξωσωματική να προκύψει εξωμήτριο? Η ανησυχία της φίλης που νοιώθει τα τσιμπήματα (συγνώμη αλλά είμαι και στο φόρουμ καινούργια και δεν έχω μάθει τα ονόματα..) μου δημιούργησε την απορία..

Και σου ευχομαι να μη χρειαστει να μαθεις πολλα πραγματα και να πετυχεις αμεσως! Ναι βεβαια μπορει αλλα οταν η χοριακη ειναι πολυ ψηλη ειναι λιγο απιθανο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Κοριτσακι μου, ολα καλα με την χοριακη σου σημερα? 

Καλημέραααα Μαίρη μου ναι μια χαρά 1580...σήμερα πήγαμε και είδαμε λεκιθικο σάκο αν το λέω σωστά...όλα καλά προς το παρόν λέει ο ντοκτορ την άλλη Τρίτη πάλι θα πάμε.  να δούμε έμβρυο.

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα κοριτσια! Παρακαολουθω και τα 2 cafe ,κανω προσπαθειες ακομη με φυσικους (προς το παρον) και θα ηθελα να ρωτησω,απο την εμπειρια σας,πρωτη φορα μετρησα fsh 40 σε 3η μερα κυκλου κ Ε2 7. Δε φαινονται καλες τιμες νομιζω εγω καθως πρωτη φορα πιανω τα 40 κ η Ε2 ειναι παρα πολυ χαμηλη...Υπαρχει περιπτωση να καταφερει να βγει ωαριο, ή αυτο το 40αρι,με αποχαιρεταει σιγα σιγα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Nora39 είπε:

Καλημερα και καλο μηνα κοριτσια! Παρακαολουθω και τα 2 cafe ,κανω προσπαθειες ακομη με φυσικους (προς το παρον) και θα ηθελα να ρωτησω,απο την εμπειρια σας,πρωτη φορα μετρησα fsh 40 σε 3η μερα κυκλου κ Ε2 7. Δε φαινονται καλες τιμες νομιζω εγω καθως πρωτη φορα πιανω τα 40 κ η Ε2 ειναι παρα πολυ χαμηλη...Υπαρχει περιπτωση να καταφερει να βγει ωαριο, ή αυτο το 40αρι,με αποχαιρεταει σιγα σιγα;

Καλησπέρα! Απο την προσωπική μου εμπειρία να σου πω, ότι εμένα με πάνω από 25 fsh δεν με έβαζε καν για προσπάθεια..Περιμέναμε επόμενο μήνα που μπορεί να ήταν πιο χαμηλή. Και όντως δλδ, εγώ έχω ΠΩΑ (διαγνωσμένη στα 36 και τώρα είμαι 42) και παρόλα αυτά υπήρξαν μήνες που η fsh σε συνδυασμό με την Ε2 ήταν πιο κατάλληλες σύμφωνα με το γιατρό μου τουλάχιστον.  Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, τη μετράγαμε τη δεύτερη μέρα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elenalda@ είπε:

Καλημέραααα Μαίρη μου ναι μια χαρά 1580...σήμερα πήγαμε και είδαμε λεκιθικο σάκο αν το λέω σωστά...όλα καλά προς το παρόν λέει ο ντοκτορ την άλλη Τρίτη πάλι θα πάμε.  να δούμε έμβρυο.

Mπραβο κοπελα μου! Ολα καλα λοιπον!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα! Απο την προσωπική μου εμπειρία να σου πω, ότι εμένα με πάνω από 25 fsh δεν με έβαζε καν για προσπάθεια..Περιμέναμε επόμενο μήνα που μπορεί να ήταν πιο χαμηλή. Και όντως δλδ, εγώ έχω ΠΩΑ (διαγνωσμένη στα 36 και τώρα είμαι 42) και παρόλα αυτά υπήρξαν μήνες που η fsh σε συνδυασμό με την Ε2 ήταν πιο κατάλληλες σύμφωνα με το γιατρό μου τουλάχιστον.  Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, τη μετράγαμε τη δεύτερη μέρα

Ευχαριστω για την απαντηση σου. 

Εχεις πμ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2022 at 8:37 ΜΜ, Viv37 είπε:

Καλως μας ξαναηρθες κοροτσακι μου καο χαορομαι που εισαι καλα τωρα! Καταρχην να σου πω οτι ειναι παρα πολλες αυτες που πετυχαινουν με την πρωτη οποτε η μια φορα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι  τυχερη και για σενα. Το ενδομητριπ μη σε ανησυχει. Εκτος του οτι φτιαχνεται σε καιε πεδιοδο ειναι διαφορετικο που σημαινει οτι ισως τωρα να ηταν λεπτο καο την επομενη φορα να ειναι πιο χοντρο. Αλλα φτιαχνεται! Η προετοιμασια που εκανα εγω κρατησε 18 μερες. Τη 18η εκανα ετ. Μετα συμεχισα την οιστροδιολη μεχρι 9η εβδ  εγκυμοσυνης και προγεστερονη μεχρι 12η. Τωρα για την αναμονη εγω περιμενα 9 μηνες και γενικα στη Θεσσαλομικη πλεον αυτο ισχυει. Στην Αθηνα ειναι μικροτερη η αναμονη αλλα κια παλο το καθολου πρωτη φορα το ακουω. Αλλα ισως εχει αποθεμα ο γιατρος. Απο εξετασεις τις κανουν ολες. Εγω θα ελεγα να δεις αν εχουν κανει για μεταλλαξεις κυστικης ινωσης 99% και να την κανει και ο αντρας σου γιατι σ εμας υπηρξε δοτρια στους 4 μηνες αναμονης που ειχε την ιδια μεταλλαξη με τον αντρα μου και γι αυτο τα ωαρια της τα εδωσαν σε αλλη κοπελα (στην κολλητη μου γι' αυτο ξερω ποια μεταλλαξη ειχε η δοτρια). Αν δεν ειχαμε κανει αυτην την εξεταση και λαταφερναμε εγκυμοσυνη το μωρο μας θα ηταν αρρωστο! 

Πολλες φορες χρησιμοποιουν εμβρυα 3 ημερων αλλα θα ελεγα οτι ειναι πολυ κριμα να το κανεις αυτο με δοτρια. Αυτο το κανουν οταν δεν ειναι πολυ καλα τα ωαρια της γυναικας καο δε θελουν να ρισκαρουν να τα αφησουν μεχρι να γινουν βλαστοκυστες αλλα στην περιπτωση της δοτριας γνωμη μου ειναι να μη δεχτεις κατι λιγοτερο απο βλαστοκυστες. Αληθεια αφου δεν υπαρχει αναμονη σημαινει οτι τα ωαρια ειναι κατεψυγμενα; 

Τελος να ρωτησεις για ποιο λογο να μπει στην καταψυξη το σπερμα; Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος! Φυσικα και ειναι πολυ πολυ καλυτερα να ειναι φρεσκο και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο! Τη μερα που θα παει η δοτρια για ωοληψια θα παει και ο αντρας σου για σπερμα και θα κανουν τη γομιμοποιηση. Φυσικα δε σημαινει οτι το λατεψυγμενο δεν μπορει να παει καλα αλλα οπως και να το κανουμε το φρεσκο ειναι καλυτερο! Βεβαια σε αυτο το σημειο θα ηθελα να τονισω οτι εμεις πηγαμε με κατεψυγμενο και οχι σπερμα αλλα ορχικο ιστο λογω προβληματος του αντρα μου και πλα πηγαν καλα. 

Σου ευχοναι να πανε ολα τελεια κοροτσι μου και να μην ταλαιπωρηθεις αλλο! ♥️

Ειναι και γυναικα....ντροπη της!!

@Elenalda@ καλα αποτελεσματα για αυριο ευχομαι! Ολα θα πανε καλα!Περιμενουμε να μαθουμε τα ευχαριστα♥️

@Viv37 κορίτσι μου, και πάλι ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη απάντηση σου! Και όλες σας βέβαια γιατί με βοηθάτε απίστευτα στο να βρίσκω ένα σωσίβιο μέσα στον ωκεανό.

Συγνωμη για τις ερωτήσεις μου, μπορεί να ειναι και χαζές.

Πως ξέρουμε οτι τα ωάρια της δότριας ειναι φρέσκα και όχι κατεψυγμένα από προηγούμενο περίσσευμα. Θέλω να πω, εμένα μου είπε οτι θα πάρουμε φρέσκα αλλα πως ειμαι σίγουρη οτι θα ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης πως ξέρουμε οτι όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις γίνονται στην δότρια; Ξέρω οτι υπάρχει το απόρρητο βάση νόμου, αλλα εμεις βλέπουμε κάποια αποτελέσματα; Σχεδόν δεν ζήτησα κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (μόνο ιδια ομάδα αίματος), ειναι λάθος αυτο ή οι γιατροί όπως μου είπε προσπαθούν να βρουν κοπέλα με παρόμοια χαρακτηριστικά;

και πάλι συγνωμη κορίτσια. Από τη μια προσπαθώ να εχω θετική σκέψη και από την άλλη με βομβαρδίζουν τόσα ερωτήματα στο μυαλό μου που τρελαίνομαι..

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Elenalda@ είπε:

Καλημέραααα Μαίρη μου ναι μια χαρά 1580...σήμερα πήγαμε και είδαμε λεκιθικο σάκο αν το λέω σωστά...όλα καλά προς το παρόν λέει ο ντοκτορ την άλλη Τρίτη πάλι θα πάμε.  να δούμε έμβρυο.

Τι όμορφα νέα!! Μπράβο κοριτσι μου! Ολα να πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Δεν σας εγραψα τοσο καιρο γιατι δεν ειχα και πολλες εξελιξεις περαν του οτι αποδειχθηκε τελικα σε αυτο το κυκλο πως δεν μου παει καθολου ο τεχνητος με σικλακουρ. Χθες την 11η μερα του κυκλου 6,5 mm σχεδον επτα και με ωοθυλακια και στις 2 ωοθηκες. Η ωορρηξια φαινεται οτι θα γινει σε 6μερες περιπου οπως παραδοσιακα συμβαινει σε εμενα, εχω μεγαλο κυκλο. 10mn το ωοθηλακιο το κυριαρχο δηλαδη. Θα παμε για εμβρυομεταφορα στον επομενο αφου παρακολουθησει αυτον το κυκλο και κανουμε μια δοκιμαστικη. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ακουνε μερικες φορες οι γιατροι. Η αδερφη μου ειχε ακριβως την ιδια αντιδραση και εκανε εμβρυομεταφορα σε φυσικο γιατι οσα σικλακουρ και αν επαιρνε της χαλουσαν το ενδομητριο αντι να το φτιαχνουν και τελικα οι γιατροι της στη ζυριχη κατεληξαν οως απο το στομα τα σικλακουρ τα μεταβολιζε σε οιστρονη και οχι σε οιστραδιολη οποτε της χαλουσαν την ισορροπια την ορμονικη. Ευτυχως δοξα τω θεω οι γιατροι μου εδω συμφωνησαν να δοκιμασουμε τον φυισκο κυκλο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου θα ήθελα οποία κοπέλα είναι από Λάρισα να μου στείλετε αν θέλετε και  προσωπικό μήνυμα γιατί είμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου...καθώς ο δικός μας θα μας παρακολουθεί το πολύ μεχρι τη 12η εβδομάδα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...