Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Τουτουνι είπε:

Αλήθεια από καλλυντικα και φορμακια τι χρειάζεται???

Θα σου πω τα απολύτως απαραίτητα. 7 μακρυμάνικα φανελακια και για την Άνοιξη 7 κοντομανικα. 7 φορμακια με το πατουσακια μέσα, τα μισά βελουτε για το κρύο τα άλλα βαμβακερά. Αν έχετε κρύο και καλτσακια. Καλλυντικά θες κρέμα συγκαματος, αφρολουτρο με σαμπουάν, κρέμα ενυδατικη, φυσιολογικό ορό, ονυχοκοπτη, οινόπνευμα (εγώ έβαζα την απλή λοσιόν, όχι το καθαρό).

Λάθος: όχι ονυχοκοπτη, ψαλιδακι βρεφικό. Και φανελάκια όπως λέει το νησάκι κατευθείαν 3-6 να σας βγάλουν μέχρι το καλοκαίρι. Εμένα δεν με βόλεψε η γάζα, έβαζα βαμβάκι έχοντας πλύνει τα χέρια μου.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Μπουρνουζια είχα 3 αλλά πήρα μεγάλα.Σκεψου ότι τα χάρισα πριν λίγους μήνες( ήταν αυτά χωρίς μανίκια)

Σεντόνια όπως είπε η Ελένη πήρα σε εκπτώσεις 4 σετ ολόκληρα κούνιας και εραψα μόνη μου πιο μικρά ( για καρότσι καναπέ κτλ ) εμένα είχε παλλινδρομησε και λίγα είχα.....

Πανακια για γουλιτσες από τζάμπο

Σουτιέν θηλασμού 

Νυχτικό θηλασμού

 

 

 

Επίσης εξ αρχής είχα κούνια.Η καλαθουνα ήταν φίλης και την έβαλα ελάχιστα και ριλαξ.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Φορμακια εσωτερικά εγώ χρειαστηκα πολλά και κατευθείαν σχεδόν το 3-6

Ήταν καλοκαίρι χειμερινά δεν ξέρω .

Καλλυντικά στα σεμινάρια μα; Είχαν πει:

Πρώτα από όλα κρέμα στήθους για σένα ( αυτή και στο μαιευτήριο σωτηρία) όπως και τα κοχύλια

γάζες για καθάρισμα ματιών

ορο για μύτη 

Στο αφαλό δε θυμάμαι νομίζω πάλι γάζα( εμένα είχε πέσει στο μαιευτήριο)

Για αφτιά μόνο εξωτερικά πάλι γαζουλα η μπατονετα αλλά ποτέ μέσα στο αφτί

σαμπουαν αφρολουτρο ( εγώ είχα ξεχωριστά της frez...)

Kρεμα σώματος της είχα

Ψαλιδακι

 

 

Ούσα ψυχωτική είχα πάρει κ γάλα σκόνη μη τυχόν κ πάθω τίποτα κ δεν έχει να πιει( άκου φοβίες η τρελή) το χάρισα άθικτο.

Μπουκάλια είχα δύο και έμειναν έτσι( είχα σημειώσει ποια θέλω σε περίπτωση που δε θήλαζα να πάει ο άντρας μου αλλά δε χρειάστηκαν

Πιπίλα δεν αγόρασα καν τότε( αγόρασα αργότερα αλλά δεν έπαιρνε

Αποστηρωτη είχα από την αδερφή μου δε χρειάστηκε ( αν έχεις από φίλη πάρε τον εσύ με δίδυμα θα χρειαστείς)

Θηλαστρο είχα διπλό καλό 

Αλλαξιερα ήταν τα πιο πεταμένα μου λεφτά αυτή του επίπλου( πολύ πιο χρήσιμη η φουσκωτή που έβαλα πάνω στο πλυντήριο εκεί την άλλαζα...την πήρα από ικεα

 

 

Τα μπιμπερο κι εμείς δεν τα πολυχρησιμοποιησαμε. Γάλα σκόνη πήρα βγαίνοντας από το μαιευτήριο και την έδινε η μαμα μου όταν ήμουν στη δουλειά. Πιπίλα εμάς απαραίτητη για τον ύπνο σχεδόν από την αρχή. Θηλάστρο πήρα ένα φθηνό γιατί το ήθελα για αποσυμφόρηση και τα λυπήθηκα τα ακριβά. Ευτυχώς γιατί ούτε δέκα φορές δεν μου χρειάστηκε. Αλλαξιερα συμφωνώ ότι είναι άχρηστη. Ευτυχώς λόγω χώρου τη γλίτωσα. Μου ήταν σωτηρία βέβαια η ενσωματωμένη στο παρκοκρεβατο. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Φορμακια εσωτερικά εγώ χρειαστηκα πολλά και κατευθείαν σχεδόν το 3-6

Ήταν καλοκαίρι χειμερινά δεν ξέρω .

Καλλυντικά στα σεμινάρια μα; Είχαν πει:

Πρώτα από όλα κρέμα στήθους για σένα ( αυτή και στο μαιευτήριο σωτηρία) όπως και τα κοχύλια

γάζες για καθάρισμα ματιών

ορο για μύτη 

Στο αφαλό δε θυμάμαι νομίζω πάλι γάζα( εμένα είχε πέσει στο μαιευτήριο)

Για αφτιά μόνο εξωτερικά πάλι γαζουλα η μπατονετα αλλά ποτέ μέσα στο αφτί

σαμπουαν αφρολουτρο ( εγώ είχα ξεχωριστά της frez...)

Kρεμα σώματος της είχα

Ψαλιδακι

 

 

Ούσα ψυχωτική είχα πάρει κ γάλα σκόνη μη τυχόν κ πάθω τίποτα κ δεν έχει να πιει( άκου φοβίες η τρελή) το χάρισα άθικτο.

Μπουκάλια είχα δύο και έμειναν έτσι( είχα σημειώσει ποια θέλω σε περίπτωση που δε θήλαζα να πάει ο άντρας μου αλλά δε χρειάστηκαν

Πιπίλα δεν αγόρασα καν τότε( αγόρασα αργότερα αλλά δεν έπαιρνε

Αποστηρωτη είχα από την αδερφή μου δε χρειάστηκε ( αν έχεις από φίλη πάρε τον εσύ με δίδυμα θα χρειαστείς)

Θηλαστρο είχα διπλό καλό 

Αλλαξιερα ήταν τα πιο πεταμένα μου λεφτά αυτή του επίπλου( πολύ πιο χρήσιμη η φουσκωτή που έβαλα πάνω στο πλυντήριο εκεί την άλλαζα...την πήρα από ικεα

 

 

Ουαουυυυυυυυυυυυυυυυ!!! Αρκετά!!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Διάβαζα ότι πρόσφατα κάτι έρευνες έλεγαν ότι είναι καλύτερα η ποιότητα αν έχει εκσπερματισει σε συντομότερο διάστημα σε σχέση με περισσότερες μέρες, ακόμα και ώρες πριν δηλ έλεγαν ότι ήταν καλύτερα από ότι μέρες πριν... 

Με το καλό λοιπόν!!!

 

Και μένα κάτι τέτοιο μου είπε ο γιατρός μου. Ότι πλέον προτιμούμε τις 2 ημέρες από τις 3.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Μπουρνουζια είχα 3 αλλά πήρα μεγάλα.Σκεψου ότι τα χάρισα πριν λίγους μήνες( ήταν αυτά χωρίς μανίκια)

Σεντόνια όπως είπε η Ελένη πήρα σε εκπτώσεις 4 σετ ολόκληρα κούνιας και εραψα μόνη μου πιο μικρά ( για καρότσι καναπέ κτλ ) εμένα είχε παλλινδρομησε και λίγα είχα.....

Πανακια για γουλιτσες από τζάμπο

Σουτιέν θηλασμού 

Νυχτικό θηλασμού

 

 

 

Επίσης εξ αρχής είχα κούνια.Η καλαθουνα ήταν φίλης και την έβαλα ελάχιστα και ριλαξ.

 

Εγώ κορίτσια δεν νομίζω να θηλάσω!! Όποτε κάτι λίγο γλυτώνω!! Μου φαίνεται βουνό με δύο μωρά!!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Εγώ κορίτσια δεν νομίζω να θηλάσω!! Όποτε κάτι λίγο γλυτώνω!! Μου φαίνεται βουνό με δύο μωρά!!

Αν εισαι καλα μπορείς να βγάζεις λιγο γάλα ομως να δίνεις ακομα και με μπιμπερό. Φιλη με δίδυμα έβαζε στο στήθος τις μικρές και φυσικα έδινε και συμπλήρωμα.

 Το μυστικό του θηλασμού ειναι να γινεται οταν αισθάνεται καλα η μαμά με αυτο που κανει.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Αν εισαι καλα μπορείς να βγάζεις λιγο γάλα ομως να δίνεις ακομα και με μπιμπερό. Φιλη με δίδυμα έβαζε στο στήθος τις μικρές και φυσικα έδινε και συμπλήρωμα.

 Το μυστικό του θηλασμού ειναι να γινεται οταν αισθάνεται καλα η μαμά με αυτο που κανει.

Σωστά!!! Εγώ δεν ξέρω, νομίζω δεν θέλω, αλλά ακόμα δεν είμαι 100% σιγουρη...


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Είσαι καλή και για αυτό σε ζητησαν. Αν σου πω ότι κι εγώ  είχα πέρυσι προτάσεις από αλλά δύο φροντιστήρια; Αλλά είπα οχι. Καλά το κάνεις. Ειδικά στο τέλος η κούραση δεν παλεύεται. Έκανα μαθημα μέχρι μια μέρα πριν και μου έκοβε την αναπνοή το μωρό. Δεν μπορουσα να μιλήσω:D. Αλλά επειδή έχω μάθει τόσα χρόνια να δουλευω, δεν ήθελα να σταματήσω. Και το θεωρώ και αντιεπαγγελματικο να παρατήσω στη μέση παιδιά στην προετοιμασία. Και τι να κάνω; Να γυρνάω για καφέδες; Αφού όλοι δουλευαν. Αλλά το μετά δεν παλεύεται με τα ξενύχτια και την κούραση. Ευτυχώς έκατσε η καραντίνα.

Καλά τα δώρα και τα σχετικά. Κι του μικρού έφεραν πολλα, αλλά άλλα ήταν για μεγάλο μωρό, αλλά για αισθητικούς λόγους ήθελαν αλλαγή, και αυτά που κρατησα ήθελαν πλύσιμο και αποστείρωση. Δεν θα την παλεψεις, διαπιστωμένο...

Για τα απαραίτητα κι εγώ της ίδιας λογικής είμαι. Εγώ δούλευα και δουλεύω αλλά σόρρυ κιόλας τα βρεφικά είναι μπίζνα κάνονικοτατη. Και δεν τα χρησιμοποιείς και πολύ. Οπότε όπου έβρισκα προσφορά αναμαζωνα, αλλιώς τα έδινα τα διπλάσια. Δεν θυμάμαι και πότε γέννας... Αν θες να σου πω περίπου τι χρειάστηκα εγώ που δεν τα γλιτώνεις ούτως η άλλως.

Απρίλη με το καλό καλά να μαστε. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Thia1985 συμφωνώ με τα κορίτσια. Μετά την αυχενική μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεις να βλέπεις μέσω ίντερνετ να συγκρίνεις τιμές. Το λίκνο είναι υπέρ αρκετό για τους πρώτους μήνες. Εγώ είχα πάρει τρια σετ σεντόνια για το λίκνο ήταν υπέρ αρκετά (και δεν πάνε χαμένα. Τα χρησιμοποιώ ακόμα στην κούνια για πανωσεντονο. Η αλλαξιερα είναι άχρηστη τελείως συμφωνώ. Ένα μαξιλαρενιο έχω πάνω στο πλυντήριο που είναι μέσα στο μπάνιο και με έχει βολεψει απίστευτα. Σελτεδακια θα χρειαστείς για να τα βάζεις όπου το αλλάζεις. Από καλλυντικά ένα βρεφικό αφρολουτρο-σαμπουαν. Κρέμα υδατική είχα πάρει δεν του έβαλα ποτε. Ένα οινόπνευμα 70 τοις εκατό και αποστηρωμενες γάζες για τον αφαλό. Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο θα σου δώσουν και διάφορα δωρα. Η μόνη συμβουλή που μου φάνηκε εμένα αρκετά χρήσιμη ήταν να έχω πολλές πετσέτες. Δεν πήρα παιδικές (μου έφεραν δώρα). Εγώ πήρα απλές προσώπου και μερικές μικρές. Του προσώπου οι μεγάλες είναι μια χαρά για το μπάνιο, τις μικρές τις είχα να τον σκουπίζω στο τοπικό πλύσιμο στην αλλαγή της Πάνας. Μου φάνηκαν χρήσιμες οι πολλές πετσέτες γιατί ο μικρός περίμενε ποτέ θα ανοίξουμε την πάνα για να .ας κατουρήσει...καταλαβαίνεις. Συντριβανακι. 

Αβγό για το αυτοκίνητο είναι επίσης απαραίτητο. Και καρότσι. Είχα κάνει μεγάλη έρευνα και κατέληξα ότι τα ακριβά Καρότσια δεν αξίζουν τον κόπο. Πήραμε οικονομικό και μας βγήκε πολύ καλό. 

Από τις πιο χρήσιμες αγορές μου ήταν ένας εργονομικός μάρσιπος Μέι ται. 

Εμείς αρχίσαμε να ψωνίζουμε σιγά σιγά από την β επιπέδου και μετά. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω κάποια σάιτ και μαγαζια με καλές τιμές. 

Ωστόσο μην αγχώνεσαι. Και χρόνο έχεις και πλέον ευτυχώς υπάρχουν και οικονομικές αλλά αξιόλογες επιλογές. 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, island1 είπε:

Μπουρνουζια είχα 3 αλλά πήρα μεγάλα.Σκεψου ότι τα χάρισα πριν λίγους μήνες( ήταν αυτά χωρίς μανίκια)

Σεντόνια όπως είπε η Ελένη πήρα σε εκπτώσεις 4 σετ ολόκληρα κούνιας και εραψα μόνη μου πιο μικρά ( για καρότσι καναπέ κτλ ) εμένα είχε παλλινδρομησε και λίγα είχα.....

Πανακια για γουλιτσες από τζάμπο

Σουτιέν θηλασμού 

Νυχτικό θηλασμού

 

 

 

Επίσης εξ αρχής είχα κούνια.Η καλαθουνα ήταν φίλης και την έβαλα ελάχιστα και ριλαξ.

 

Πετσέτες να πω την αλήθεια πήρα κανονικές μεγάλες σαν τις δικές μας, σώματος και προσώπου. Πήρα και ένα μπουρνούζι ίσα για το παιδικό σχέδιο αλλά δεν με βολεύει καθόλου. Άκλαφτο πήγε. Θέλω να βρω παιδικές πετσέτες σώματος σαν αυτές που κυκλοφορούν για τη θάλασσα αλλά δεν βρίσκω. Επίσης σεντόνια για μένα δεν αξίζουν της κούνιας. Οπότε πήρα παιδικά για μονό κρεββάτι για να κάνουν απόσβεση κάποια στιγμή. Τις πάνες για καναπέ και καρότσι, επειδή τα έβρισκα πολύ μικρά τα αντικατέστησα με σεντόνια του λίκνου. Πήρα 6. Τα δύο για το λίκνο και τα υπόλοιπα σε καρότσι, καναπέ, ρηλάξ, στο αυτοκίνητο. Και ένα πακετάκι πάνες από τα τζάμπο, οι οποίες δεν είναι καλοραμμένες αλλά δεν με ένοιαζε και τις έβαζα στο λίκνο κάτω από το κεφαλάκι του για γουλιές και να μην αλλάζω κάθε μέρα σεντόνι.  Πανάκια για γουλιές σωστά από τα τζάμπο, σουτιέν ηλεκτρονικά από hm, νυχτικό στις εκπτώσεις είχα πάρει και το φόρεσα μόνο στο μαιευτήριο.

Just now, alina80 είπε:

 

Αβγό για το αυτοκίνητο είναι επίσης απαραίτητο. Και καρότσι. Είχα κάνει μεγάλη έρευνα και κατέληξα ότι τα ακριβά Καρότσια δεν αξίζουν τον κόπο. Πήραμε οικονομικό και μας βγήκε πολύ καλό. 

Από τις πιο χρήσιμες αγορές μου ήταν ένας εργονομικός μάρσιπος Μέι ται. 

Εμείς αρχίσαμε να ψωνίζουμε σιγά σιγά από την β επιπέδου και μετά. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω κάποια σάιτ και μαγαζια με καλές τιμές. 

Ωστόσο μην αγχώνεσαι. Και χρόνο έχεις και πλέον ευτυχώς υπάρχουν και οικονομικές αλλά αξιόλογες επιλογές. 

 

 

 

 

Άλλη επιχείρηση με τα καρότσια...του σκασμού τα λεφτά και κάνεις την ίδια δουλειά με φθηνότερο. Κατά τύχη πήρα αυγό που κουμπώνει πάνω στο καρότσι. Τουλάχιστον δεν πήγε χαμένο το αυγό, έστω και για λίγο. Όντως ο μάρσιπος είναι must. Προσοχή να είναι εργονομικός. Κι εγώ τον μει ται έχω. Να σε ρωτήσω μπας και έχεις κανένα τιπ: Τον φοράς άνετα όταν είστε έξω;

Στην Αθήνα έχει πολλές και καλές επιλογές. Επαρχία επειδή είναι λίγο ακριβά, πήρα πολλά ηλεκτρονικά... 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Σωστά!!! Εγώ δεν ξέρω, νομίζω δεν θέλω, αλλά ακόμα δεν είμαι 100% σιγουρη...

ειναι δυσκολο εχεις δικιο γιατι τα ξυπνηματα θα ειναι παρα πολλα με δυο μωρα στανταρ δεν θα συχρονιζονται απολυτα κ στην αρχη ειναι κρεμασμενα στο βυζι συνεχεια εκτος κ αν εχεις πολυ γαλα κ ειναι καλοβολα τα μωρα γιατι υπαρχει κ αυτο πιο σπανιο βεβαια οταν ειναι δυο. το θυλαστρο ειναι εξαντλητικο πρεπει να εχεις 10 βοηθους κ πολλα κουραγια για να βγαζεις γαλα κ να αποθηκευεις .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Εγώ κορίτσια δεν νομίζω να θηλάσω!! Όποτε κάτι λίγο γλυτώνω!! Μου φαίνεται βουνό με δύο μωρά!!

Γλυκιά μου! Προσπάθησε λιγο να δώσεις. Αν εχεις και λίγη βοήθεια θα τα καταφέρεις. Ειναι απίστευτα δύσκολο με δίδυμα! Εγω άντεξα 2,5 μηνες, φυςικα έδινα και συμπλήρωμα, που να φτασει.Αλλα έστω λιγο να πάρουν τα μωρα,μην το αποκλείεις.Οπως και να εχει θα χρειαστείς πολλα μπουκάλια αν δεν θέλεις να βάζεις συνεχεια αποστείρωση. Εγω εχω 7. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Σωστά!!! Εγώ δεν ξέρω, νομίζω δεν θέλω, αλλά ακόμα δεν είμαι 100% σιγουρη...

Φίλη μου μην το ψάχνεις...άβυσσος ο νους της λεχώνας-μαμάς...κι εγώ έλεγα όχι στον θηλασμό, δεν ήθελα, εφοδιάστηκα μπιμπερό, αποστειρωτές κλπ...και τελικά ακόμα θηλάζει. Σίγουρα χρειάζεται αυτό που λέει η Κάντι να είναι ευχαριστημένη η μαμά με αυτό που κάνει...θέλει πολύ πολύ πολύ χρόνο και υπομονή...με τα δίδυμα όντως λίγο δύσκολο, αλλά μπορεί και να σου κάτσει καλά...άστο μην το ψάχνεις...θα δεις τι θα σου βγει τότε...όπως και να είναι είτε έτσι είτε αλλιώς σημασία έχει να είναι χορτάτα...;)

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...