Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      ο χρόνος είναι εναντίον μας αλλά υπάρχει χρόνος. και αν θέλετε να γίνετε γονείς, με κάποιο τρόπο θα τα καταφερετε! ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ ακόμα και να γίνει σύντομα!

      μωρέ από άγχος άλλο τίποτα...όλοι μας έχουμε αναπόφευκτα!!! αλλά επειδή είναι πολύ δύσκολες αυτές οι διαδικασίες, βαθιά ανάσα και προχωράμε. κλάψτε, πάρτε το χρόνο σας και ανασυγκροτηθείτε!

      ας πουν και οι υπόλοιποι που έοχυν εμπειρία με τεστ και βάστοκύστες. εγω μέχρι τώρα πήγαινα μόνο για χοριακή.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Arriel_83 είπε:

Ε και το κόστος με προβληματίζει γιατι δεν περισσεύουν. Προέκυψε ενώ είχαμε ανοίξει άλλες δουλειές. Τεσπα. Το ψυχολογικό, αναρωτιέμαι πως είναι να έχεις παιδί με ωάριο μη δικό σου. Και θα αρχίσουν όλοι να ψαχνουν σε ποιον μοιάζει κτλ. 

Το κόστος κυμαίνεται από 4.000-6.000 συνήθως. 

Για εμένα που έχω τον μικρό δεν έχει καμία σημασία. Πάντα με τα μωρά όλοι λένε "σε ποιον μοιάζει" και ο καθένας βλέπει ότι θέλει. Έχουν υπάρξει άνθρωποι που λένε ότι ο μικρός μου μοιάζει. Συγγενείς μου που λένε "όταν γεννήθηκε έμοιαζε στον πατέρα του, τώρα φέρνει και σε εσένα". 

Ο μικρός γιος της ξαδέρφης μου -δικο της ωάριο είναι φτυστος ο πατερας του. Δεν σημαίνει ότι θα σου μοιάζει ακόμα και με το δικό σου γεννητικό υλικό. Αν αυτος είναι ο μοναδικός προβληματισμός σου είσαι σε καλό δρόμο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Arriel_83 said:

Α έτσι πάει.. Βρίσκεις εσύ δοτρια.. Και το κόστος ποιο είναι? 

Λες του γιατρού σου κάποια χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχει η δωτρειας οπως ηλικία ομάδα αίματος και συνήθως και παρομοίως σωματοτηπος και χαρακτηριστικά με τα δικά σου. Εγώ Είμαι από Κύπρο και το κόστος στον δικό μου γιατρό είναι 6500 ευρώ. Ρώτησα και σε άλλο γιατρό που έχει πολύ καλό όνομα στις εξωσωματικες 10500 ευρώ. Στιν Ελλάδα από ότι ξέρω από φιλί μου είναι γυρ2ος στις 5000. Καλή επιτυχία

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Θα δεις στην πορεία και αποφασιζεις ότι εσένα σε κάνει να νιώθεις καλα

Γιατί φυσικά; Τα δίδυμα θηλάζοντας κανονικά όπως όλα τα μωρά .ο θηλασμός είναι προσφορά ζήτησης.Αυτο το δε χορταινουν να μην το ακούς από παντού.Μονονοσοι γνωρίζουν από θηλασμό θα σου πουν...η κουμπάρα μου τα θήλασε κανονικά...για μένα ο θηλασμός εφ όσον δε συντρεχεί λόγος ιατρικός είναι επιλογή ή όχι και απόλυτα σεβαστή..αλλά το δε χορταινει μην το πιστέψεις

Όχι δεν το λέω με την έννοια οτι τα δίδυμα δεν χορταιναν, αλλα με την έννοια οτι ηταν πολυ κουρασμένη να θηλάζει και τις δυο. Και ηταν και μονη της χωρις βοήθεια.

 Εχω μαια πολυ κοντινό μου πρόσωπο που δουλεύει και σε γραμμη θηλασμού και πηγαίνει σε σπίτια για βοήθεια. Μεχρι και που έκανε την κόρη της και που την έφτασε ως τα δυο με αποκλειστικό θηλασμό πήγαινε by the book. Πλεον μετάνιωσε για τον εαυτό της πιέστηκε παρά πολυ να τα εφαρμόσει ολα οπως έλεγαν οι ειδικοί. Ειναι ενας λόγος που δεν έκανε και δεύτερο παιδί. Η μικρή της ηταν παρά πολυ δύσκολη και θεωρεί οτι η θεωρία της αδιάκοπης αγκαλιάς , της συγκοιμησης και της απόλυτης προσφοράς βυζιου οποτε ηθελε η μικρή επι τρία χρόνια την βασάνισε την ίδια.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arriel_83 said:

Ε και το κόστος με προβληματίζει γιατι δεν περισσεύουν. Προέκυψε ενώ είχαμε ανοίξει άλλες δουλειές. Τεσπα. Το ψυχολογικό, αναρωτιέμαι πως είναι να έχεις παιδί με ωάριο μη δικό σου. Και θα αρχίσουν όλοι να ψαχνουν σε ποιον μοιάζει κτλ. 

Κοίτα κατά τη γνώμη μου το ψυχολογικό νομίζω υπάρχει μέχρι να το πάρεις απόφαση. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι όταν κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου θα σε νοιάζει το οτιδήποτε.. Το μωράκι με τον καιρό θα σου μοιάζει γιατί θα παίρνει τις εκφράσεις σου.. 

Just now, Καντι said:

Όχι δεν το λέω με την έννοια οτι τα δίδυμα δεν χορταιναν, αλλα με την έννοια οτι ηταν πολυ κουρασμένη να θηλάζει και τις δυο. Και ηταν και μονη της χωρις βοήθεια.

 Εχω μαια πολυ κοντινό μου πρόσωπο που δουλεύει και σε γραμμη θηλασμού και πηγαίνει σε σπίτια για βοήθεια. Μεχρι και που έκανε την κόρη της και που την έφτασε ως τα δυο με αποκλειστικό θηλασμό πήγαινε by the book. Πλεον μετάνιωσε για τον εαυτό της πιέστηκε παρά πολυ να τα εφαρμόσει ολα οπως έλεγαν οι ειδικοί. Ειναι ενας λόγος που δεν έκανε και δεύτερο παιδί. Η μικρή της ηταν παρά πολυ δύσκολη και θεωρεί οτι η θεωρία της αδιάκοπης αγκαλιάς , της συγκοιμησης και της απόλυτης προσφοράς βυζιου οποτε ηθελε η μικρή επι τρία χρόνια την βασάνισε την ίδια.

Όπως νιώσεις, δεν χρειάζονται τύψεις ή ενοχές αν δεν θηλασεις. Όπως σου βγει. Για μένα αν και στην αρχή ήταν γολγοθας γιατί δεν είχα πολύ γάλα και το μικρό έχανε βάρος οπότε και άρχισα να του δίνω και συμπλήρωμα μετά σιγά σιγά μου ήρθε γάλα και λάτρεψα τη διαδικασία του θηλασμού τόσο ώστε όταν σταμάτησα στενοχωρηθηκα λίγο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nanouka40 είπε:

Κοίτα κατά τη γνώμη μου το ψυχολογικό νομίζω υπάρχει μέχρι να το πάρεις απόφαση. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι όταν κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου θα σε νοιάζει το οτιδήποτε.. Το μωράκι με τον καιρό θα σου μοιάζει γιατί θα παίρνει τις εκφράσεις σου.. 

Όπως νιώσεις, δεν χρειάζονται τύψεις ή ενοχές αν δεν θηλασεις. Όπως σου βγει. Για μένα αν και στην αρχή ήταν γολγοθας γιατί δεν είχα πολύ γάλα και το μικρό έχανε βάρος οπότε και άρχισα να του δίνω και συμπλήρωμα μετά σιγά σιγά μου ήρθε γάλα και λάτρεψα τη διαδικασία του θηλασμού τόσο ώστε όταν σταμάτησα στενοχωρηθηκα λίγο 

Ακριβως αυτο ειναι το βασικό να θελει η μαμά! Αν το κανει γιατι πρεπει , δεν... 

 μπραβο σου παντως! Ποσο θηλάσες;

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Ακριβως αυτο ειναι το βασικό να θελει η μαμά! Αν το κανει γιατι πρεπει , δεν... 

 μπραβο σου παντως! Ποσο θηλάσες;

Για 8 μήνες γιατί επέστρεψα στη δουλειά. Αλλά τέτοια στενοχώρια είχα μετά που σταμάτησα που έκλαιγα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, kallaki said:

Λες του γιατρού σου κάποια χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχει η δωτρειας οπως ηλικία ομάδα αίματος και συνήθως και παρομοίως σωματοτηπος και χαρακτηριστικά με τα δικά σου. Εγώ Είμαι από Κύπρο και το κόστος στον δικό μου γιατρό είναι 6500 ευρώ. Ρώτησα και σε άλλο γιατρό που έχει πολύ καλό όνομα στις εξωσωματικες 10500 ευρώ. Στιν Ελλάδα από ότι ξέρω από φιλί μου είναι γυρ2ος στις 5000. Καλή επιτυχία

 

Αρκετά τα λεφτά πάντως ε... Ευχαριστω για όλες τις πληροφορίες!! 

Just now, Nanouka40 said:

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι όταν κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου θα σε νοιάζει το οτιδήποτε.. Το μωράκι με τον καιρό θα σου μοιάζει γιατί θα παίρνει τις εκφράσεις σου..

Κατάλαβα.. Ευχαριστώ πολύ! 

Just now, alina80 said:

Το κόστος κυμαίνεται από 4.000-6.000 συνήθως. 

Για εμένα που έχω τον μικρό δεν έχει καμία σημασία. Πάντα με τα μωρά όλοι λένε "σε ποιον μοιάζει" και ο καθένας βλέπει ότι θέλει. Έχουν υπάρξει άνθρωποι που λένε ότι ο μικρός μου μοιάζει. Συγγενείς μου που λένε "όταν γεννήθηκε έμοιαζε στον πατέρα του, τώρα φέρνει και σε εσένα". 

Ο μικρός γιος της ξαδέρφης μου -δικο της ωάριο είναι φτυστος ο πατερας του. Δεν σημαίνει ότι θα σου μοιάζει ακόμα και με το δικό σου γεννητικό υλικό. Αν αυτος είναι ο μοναδικός προβληματισμός σου είσαι σε καλό δρόμο. 

Χάχα φοβερό! Να το χαίρεσαι!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ακριβως αυτο ειναι το βασικό να θελει η μαμά! Αν το κανει γιατι πρεπει , δεν... 

 μπραβο σου παντως! Ποσο θηλάσες;

Καλησπέρα κορίτσι μιας και μας διαβάζουν νέες μητέρες ή μέλλουσες μανούλες να πω την ταπεινή μου άποψη ο θηλασμός θέλει πολύ καλό υποστηρικτικό πλαίσιο δλδ κάποιον να βοηθάει στις δουλειές στο φαί κάποιον να κάνει μασάζ στην θηλάζουσα να την εμψυχώνει να της μιλάει γλυκά αν μια θηλάζουσα δεν έχει υποστηρικτικό πλαίσιο ο θηλασμός θα την επιφορτίσει όχι αυτός καθεαυτός αλλά η γενικότερη σωματική κόπωση μαζί με την μη υποστήριξη με άλλα λόγια όσα κορίτσια το λέει η καρδιά σας και έχετε και κάποιον να σας βοηθάει στα του σπιτιού μην μασάτε ;)

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Όχι δεν το λέω με την έννοια οτι τα δίδυμα δεν χορταιναν, αλλα με την έννοια οτι ηταν πολυ κουρασμένη να θηλάζει και τις δυο. Και ηταν και μονη της χωρις βοήθεια.

 Εχω μαια πολυ κοντινό μου πρόσωπο που δουλεύει και σε γραμμη θηλασμού και πηγαίνει σε σπίτια για βοήθεια. Μεχρι και που έκανε την κόρη της και που την έφτασε ως τα δυο με αποκλειστικό θηλασμό πήγαινε by the book. Πλεον μετάνιωσε για τον εαυτό της πιέστηκε παρά πολυ να τα εφαρμόσει ολα οπως έλεγαν οι ειδικοί. Ειναι ενας λόγος που δεν έκανε και δεύτερο παιδί. Η μικρή της ηταν παρά πολυ δύσκολη και θεωρεί οτι η θεωρία της αδιάκοπης αγκαλιάς , της συγκοιμησης και της απόλυτης προσφοράς βυζιου οποτε ηθελε η μικρή επι τρία χρόνια την βασάνισε την ίδια.

Διαβάζω ενα εξαιρετικό βιβλίο,Εκπαιδεύοντας τα παιδια,όρια στην παιδική παντοδυναμία του Αλντο Ναουρι,παιδίατρος και ψυχίατρος. Αναφέρεται μεταξύ άλλων και σε αυτο που γράφεις το on demand στήθος πιυ προσφέρουν οι μανάδες και τις επιπτώσεις στην μετέπειτα πορεία του παιδιού.Φυςικα ισχύει και για το μπουκαλι αλλα οχι τοςο έντονα. Ειναι πολυ ενδιαφέρον.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

εμενα  ηταν 19 μ εδωσε 12 βλαστοκυστες γονπιμοποιηθηκαν οι 12  εβαλα 2 κ εχω αλλες 10 πίσω  μ..

Πω πω , Ραφαέλα τι νούμερο είναι αυτο; Υπέροχο είναι να ξέρεις οτι τα 2 έπιασαν τόπο και έχεις και άλλα 10 καβάντζα. Καλά κι εσύ κλώσησες υπέροχα , χιχι

εγω πήρα 5 βλαστόκύστες την πρώτη φορα και 5 από την δεύτερη δοτρια..νταξ, καμια σχέση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μιας και μας διαβάζουν νέες μητέρες ή μέλλουσες μανούλες να πω την ταπεινή μου άποψη ο θηλασμός θέλει πολύ καλό υποστηρικτικό πλαίσιο δλδ κάποιον να βοηθάει στις δουλειές στο φαί κάποιον να κάνει μασάζ στην θηλάζουσα να την εμψυχώνει να της μιλάει γλυκά αν μια θηλάζουσα δεν έχει υποστηρικτικό πλαίσιο ο θηλασμός θα την επιφορτίσει όχι αυτός καθεαυτός αλλά η γενικότερη σωματική κόπωση μαζί με την μη υποστήριξη με άλλα λόγια όσα κορίτσια το λέει η καρδιά σας και έχετε και κάποιον να σας βοηθάει στα του σπιτιού μην μασάτε ;)

Πες τα  βρε Μπουκιτσα! Εχω τρομερές τύψεις που δεν μπόρεσα να θηλασω πάνω απο 2,5 μηνες αλλα οπως λες,δεν ειχα βοήθεια. Ειναι και 2! Θελει πολυ υποστήριξη,τοςο ψυχολογική οςο και ουσιαστικά αν γίνεται να μην κανεις τιποτα αλλο πέρα απο το να ασχολείσαι με το μωρό ή τα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fleabag είπε:

Πες τα  βρε Μπουκιτσα! Εχω τρομερές τύψεις που δεν μπόρεσα να θηλασω πάνω απο 2,5 μηνες αλλα οπως λες,δεν ειχα βοήθεια. Ειναι και 2! Θελει πολυ υποστήριξη,τοςο ψυχολογική οςο και ουσιαστικά αν γίνεται να μην κανεις τιποτα αλλο πέρα απο το να ασχολείσαι με το μωρό ή τα μωρα.

Έτσι είναι χωρίς βοήθεια γίνεσαι ένα ζόμπι το 3ο μου παιδί το έβαλα μόνο 3 φορές στο στήθος και μετά πήρα αυτό το χάπι το dostinex να κλαίω με τις ώρες αλλά δεν είχα όσα ανέφερα και είχα και 2 παιδιά πίσω ενώ στο 1ο παιδί που δεν είχα άλλα παιδιά να φροντίζω κατάφερα να θηλάσω 24 μήνες (που και πάλι δεν είχα υποστήριξη αλλά το πάλευα) εσύ με δίδυμα 2,5 μήνες να ξέρεις είναι πεντάκαλα όχι απλώς καλά τα δίδυμα θέλουν γερό στομάχι ας μου επιτραπεί η έκφραση. 

  • Μου αρέσει 4

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μιας και μας διαβάζουν νέες μητέρες ή μέλλουσες μανούλες να πω την ταπεινή μου άποψη ο θηλασμός θέλει πολύ καλό υποστηρικτικό πλαίσιο δλδ κάποιον να βοηθάει στις δουλειές στο φαί κάποιον να κάνει μασάζ στην θηλάζουσα να την εμψυχώνει να της μιλάει γλυκά αν μια θηλάζουσα δεν έχει υποστηρικτικό πλαίσιο ο θηλασμός θα την επιφορτίσει όχι αυτός καθεαυτός αλλά η γενικότερη σωματική κόπωση μαζί με την μη υποστήριξη με άλλα λόγια όσα κορίτσια το λέει η καρδιά σας και έχετε και κάποιον να σας βοηθάει στα του σπιτιού μην μασάτε ;)

Οπως ακριβως τα γράφεις ειναι !!! Εχω την κολλητή μου πρόσφατο παράδειγμα μπορει να μην ειχε την εμψύχωση και τα γλυκά λόγια καθως ο ανδρας της δούλευε απο το πρωί ως το βράδυ, αλλα ειχε φαγητό καθημερινα απο πεθερά, καθαρίστρια για το σπίτι σούπερ μάρκετ στην πόρτα της. Ασχολήθηκε με τον θηλασμό και τον εδραίωσε τελεια.

 Φιλακια στα τρία ζουζουνακια σου!

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Οπως ακριβως τα γράφεις ειναι !!! Εχω την κολλητή μου πρόσφατο παράδειγμα μπορει να μην ειχε την εμψύχωση και τα γλυκά λόγια καθως ο ανδρας της δούλευε απο το πρωί ως το βράδυ, αλλα ειχε φαγητό καθημερινα απο πεθερά, καθαρίστρια για το σπίτι σούπερ μάρκετ στην πόρτα της. Ασχολήθηκε με τον θηλασμό και τον εδραίωσε τελεια.

 Φιλακια στα τρία ζουζουνακια σου!

Αχ παράδεισος φαίνεται όπως τα λες για την φίλη σου άμα της έκαναν και μασάζ είναι το απόλυτο (γτ το μαξιλάρι θηλασμού την κάνει την καμπουρίτσα εκτός αν θηλάζεις ξάπλα αλλά εμένα ξάπλα με έπιανε ο αυχένας μου) 

Α επίσης αν δεν φοράς σουτιέν θηλασμού όταν πρηστεί το στήθος μετά πέφτει την πάτησα (όσες μας διαβάζουν ακόμα και με μικρό στήθος να βάλετε αμέσως σουτιέν πριν κατέβει το γάλα γτ μετά γίνεται πτωτικό) 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...