Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

Από το ΙΑΚ μου είχαν πει ότι θα το μάθω μόνο αν μείνω έγκυος Κ για την ακρίβεια, η πληροφορία αυτή θα δοθεί στον γιατρό μου Κ μόνο κι όχι απευθείας σε εμένα. 

Από τη στιγμή που μου είπαν ότι θα ναι κι ο Γιατρος μου κι ότι θα το φροντίσουν εκείνοι είμαι καλυμμένη. 

Κι εγώ από εχθές που το είδα Κ αναπτύχθηκε ένιωσα πολύ καλύτερα. Εγώ το έχω ξαναγράψει, υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος που με αγχώνει το υλικό του άντρα και τον γνωρίζει ο Σφακ Κ μάλιστα πολύ καλά κι εμπιστευτικά. Γι αυτό κι αγχωνομουν τόσο για το μωρό. 

Όσο για την αποτυχία, ένα δίκιο το έχεις κι ομολογώ δεν το έχω σκεφτεί, βέβαια όπως έχω ξαναπεί, έχω καταλάβει πολύ καλά γιατί απέτυχα Κ με δωρεά την πρώτη φορά, το συζητήσαμε Κ με το Σφακ όπως Κ τι θα κάναμε αν χτυπα ξύλο είχα Κ τώρα αποτυχία. 

Όμως αποφάσισα ότι θα σκέφτομαι όσο γίνεται πιο θετικά. Δε σου λέω πως δεν έχω άγχος για την Αυχενικη, θα σου πω ψέμματα, όμως αν όλα είναι καλά κι εκεί κι εγώ θα αγοράσω κάτι στο μωρό. 

Δεν ξέρω αν θα δούνε αν θα είναι αγοράκι η κοριτσάκι γιατί χθες είχε τα ποδαράκια του σταυροποδι Κ τεντωμένα !!

Νομίζω όμως ότι το καταλαβαίνουν κι από τη σπονδυλική. 

Όσο για την κύστη, μου το είπε η κοπέλα που μου έκλεισε το ραντεβού. 

 

Αν δεν πετύχεις σου λένε πάλι ηλικια το ξέρω από φίλη μου.Διοτι το χρειάζεσαι πάλι ως πληροφορία για επόμενη προσπάθεια.Πολυ βολικό να μη σου πούνε για να μεταφέρουν άλλου την ευθύνη κ όχι στην επιλογή τους.Σορυ αλλά έτσι το βλέπω .Κ που ξέρεις ότι η αποτυχία δεν οφειλόταν κ σε αυτό πχ; Άλλο μια 19 κι άλλο 35. Στην αποτυχία κάνεις δεν ξέρει το λογο.Αποκλειεις πράγματα απλά όσο αυτό γίνεται.Πάλι πολύ βολικό να το ρίξουν στον άντρα σου.Οσες πιθανότητες είχε να ευθύνεται αυτός άλλες τόσες είχε κ το ωάριο με δεδομένο ότι σε επόμενη ετ έμεινες με το ίδιο υλικο.Προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να εφευγα στην αποτυχία χωρίς να μάθω αυτό μη σου πω στην εμβριομεταφορα.Δηλαδη εσύ πιστεύεις ότι δε σου λένε ηλικία ουτε πριν την αυχαινικη κι κράτησαν ότι άλλο τους ζήτησες ως δεδομένο για τη δοτρια /πχ χρώμα επιδερμίδας; Συγγνώμη αλλά μάλλον εγώ είμαι επιφυλακτική παραπάνω ειδικά σε ο,τι αφορά το παιδί μου.

Για το κομμάτι της κύστης σου λέω δεν επιμένω καθώς μπορεί να υφίσταται ανατομικος λόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Thia1985 είπε:

Από το ΙΑΚ μου είχαν πει ότι θα το μάθω μόνο αν μείνω έγκυος Κ για την ακρίβεια, η πληροφορία αυτή θα δοθεί στον γιατρό μου Κ μόνο κι όχι απευθείας σε εμένα. 

Από τη στιγμή που μου είπαν ότι θα ναι κι ο Γιατρος μου κι ότι θα το φροντίσουν εκείνη είμαι καλυμμένη. 

Πάντως και εμένα μου κάνει εντύπωση. Εμένα μου την είπε την ηλικία την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Και την ίδια μέρα μου έδωσαν μια καρτουλα με το dna της δοτριας, και με email με αναλυτική λίστα τι εξετάσεις έχει κάνει, τα χαρακτηριστικά της, τα χόμπι της...

Just now, Joka είπε:

Εμένα.προσωπικα αυτές οι διαβεβαιωσεις δε θα με καλυπταν.

Τι σημαινει θα το μαθεις μονο αν μεινεις εγκυος?Εξωφρενική απαίτηση κατ εμέ.

Και τι σχεση εχει αν θα ειναι μεσα ο γιατρος σου επισης στην αυχενικη?Θ αλλαξει κάτι?!!Επισης πρωτη φορά το ακούω.

Το συγκεκριμένο δηλαδή κέντρο στην ουσία δηλαδή δε σου παρέχει καμία απολύτως εξασφάλιση για τα χρήματα που πληρώνεις και την ελπιδα που επενδυεις.

Πληρωνεις δηλαδή για υλικό νεας γυναικας και δε σου λενε καν ηλικια?Τί είναι αυτά????

Γενικα αυτο ισχύει και για αλλού?

Δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 35 από τον νόμο έτσι και αλλιως

Just now, island1 είπε:

Αν δεν πετύχεις σου λένε πάλι ηλικια το ξέρω από φίλη μου.Διοτι το χρειάζεσαι πάλι ως πληροφορία για επόμενη προσπάθεια.Πολυ βολικό να μη σου πούνε για να μεταφέρουν άλλου την ευθύνη κ όχι στην επιλογή τους.Σορυ αλλά έτσι το βλέπω .Κ που ξέρεις ότι η αποτυχία δεν οφειλόταν κ σε αυτό πχ; Άλλο μια 19 κι άλλο 35. Στην αποτυχία κάνεις δεν ξέρει το λογο.Αποκλειεις πράγματα απλά όσο αυτό γίνεται.Πάλι πολύ βολικό να το ρίξουν στον άντρα σου.Οσες πιθανότητες είχε να ευθύνεται αυτός άλλες τόσες είχε κ το ωάριο με δεδομένο ότι σε επόμενη ετ έμεινες με το ίδιο υλικο.Προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να εφευγα στην αποτυχία χωρίς να μάθω αυτό μη σου πω στην εμβριομεταφορα.Δηλαδη εσύ πιστεύεις ότι δε σου λένε ηλικία ουτε πριν την αυχαινικη κι κράτησαν ότι άλλο τους ζήτησες ως δεδομένο για τη δοτρια /πχ χρώμα επιδερμίδας; Συγγνώμη αλλά μάλλον εγώ είμαι επιφυλακτική παραπάνω ειδικά σε ο,τι αφορά το παιδί μου.

Για το κομμάτι της κύστης σου λέω δεν επιμένω καθώς μπορεί να υφίσταται ανατομικος λόγος.

Βέβαια σε μια αποτυχία δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά πχ ότι φταίει που η δοτρια ήταν 30 και όχι 20... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Πάντως και εμένα μου κάνει εντύπωση. Εμένα μου την είπε την ηλικία την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Και την ίδια μέρα μου έδωσαν μια καρτουλα με το dna της δοτριας, και με email με αναλυτική λίστα τι εξετάσεις έχει κάνει, τα χαρακτηριστικά της, τα χόμπι της...

Δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 35 από τον νόμο έτσι και αλλιως

Κορίτσι,δεν υπάρχει κανένας έλεγχος απο το κράτος,δυστυχώς,αρα καμια εξασφάλιση.

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Πάντως και εμένα μου κάνει εντύπωση. Εμένα μου την είπε την ηλικία την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Και την ίδια μέρα μου έδωσαν μια καρτουλα με το dna της δοτριας, και με email με αναλυτική λίστα τι εξετάσεις έχει κάνει, τα χαρακτηριστικά της, τα χόμπι της...

Δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 35 από τον νόμο έτσι και αλλιως

Βέβαια σε μια αποτυχία δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά πχ ότι φταίει που η δοτρια ήταν 30 και όχι 20... 

Έχει κι αυτό τη σημασία του.Αυτη η δεκαετία έχει σημασία στατιστικά κ μόνο αλλιως θα ήταν ελεύθερη αγορά για όσες έχουν παιδί κ θέλουν να δώσουν ωάρια.Το πλαφόν 35 υπάρχει ( αν θυμάμαι καλά κι η δική σου ήταν πάνω από 30) αλλά οι περισσότεροι κρατούν άτυπα το 30 αν δεις κι εδώ στα κορίτσια.Ναι όλα είναι τέλεια κ θα πάνε τέλεια όμως πραγματικα θα έπρεπε να το γνωρίζει κ για ιατρικούς λόγους κ αξιοπιστίας .

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Έχει κι αυτό τη σημασία του.Αυτη η δεκαετία έχει σημασία στατιστικά κ μόνο αλλιως θα ήταν ελεύθερη αγορά για όσες έχουν παιδί κ θέλουν να δώσουν ωάρια.Το πλαφόν 35 υπάρχει ( αν θυμάμαι καλά κι η δική σου ήταν πάνω από 30) αλλά οι περισσότεροι κρατούν άτυπα το 30 αν δεις κι εδώ στα κορίτσια.Ναι όλα είναι τέλεια κ θα πάνε τέλεια όμως πραγματικα θα έπρεπε να το γνωρίζει κ για ιατρικούς λόγους κ αξιοπιστίας .

Προφανώς έχει διαφορά. Απλώς δεν μπορείς να ξέρεις. Η δική μου ήταν 35 ναι. Χαρακτηριστικά ο εξωσωματικος μου είπε "δεν είναι μικρή, το ξέρω, αλλά έχει δώσει εγκυμοσύνες και ήθελα να αυξήσω τις πιθανότητες σου". Και τώρα έχω τον μικρό. Και εγώ στα 38 μου (τόσο ήμουν τότε) με φουλ διέγερση έκανα ένα ωοθυλάκιο και αυτό τζουφιο. Για αυτό λέω ότι και η ηλικία προφανώς παίζει μεγάλο ρόλο, δεν πάντα όμως εγγύηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/10/2018 at 4:53 ΜΜ, Mira είπε:

κορίτσια γεια, έπεσα στο φόρουμ γιατί έψαχνα για πληροφορίες αλλά δεν τα βρίσκω και τέλω την βοήθειά σασ.μετά από πολλά χρόνια προσπάθεια για να εχουμε πεδία έχουμε αλακσι πόλους γιατρούς.εχο κάνει 5-6 φορές εξωσωματικη αλλά μόνο διό φορές βγήκε θετικό ομοσ βιοχημική.εχο και διό εξωμητρια... μετά από τόσο προσπάθειες μου  είπαν να δοκιμάσετε με ωάρια από δότρια.η αλήθεια είναι ότι ήταν δύσκολο από την αρχή να αποδεχτεί αυτή την ιδέα.τώρα αποφάσισα να δοκιμάσω και ελπίζουμε ότι το όνειρό μας θα γίνει πραγματικότητα μετά από τόσα χρόνια. γιατρός που επιλέξαμε μας είπε ότι θα βρει δωτρια μέσα σε ένα μήνα.αυτό δεν είναι πολύ γρήγορο.?τόσο γρήγορα θα βρει με παρόμοια χαρακτηριστικά με μενα ?πειτε μου κατι παραπανω.σας παρακαλω.

έχετε γνώμη για το γιατρό Ατανασίο
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Καντι said:

Γνωρισα μια κοπελα πριν 10 χρόνια μιγαδα. Οι γονείς της οπως και η αδερφή της ειναι λευκοί και ηταν μιγάς μονο ο πατέρας της μητέρας της. Αυτο που σκέφτομαι τωρα ειναι οι άπειρες ερωτήσεις που δεχόταν το κορίτσι. Ξεκινάει με το απο που εισαι; Και μετα γίνονται κι άλλες πιο περίεργες , αναπόφευκτο καπως ειδικά οταν εισαι κάτω των 30 που δεν μπορείς να συνειδητοποίησεις τι βλέπεις και πως γινεται η μίξη. Οποτε μείνετε στα χρώματα σας καλυτερα ετσι για να αποφύγετε την αδιακρισία του κόσμου.

 Βεβαια δεν σου κρύβω οτι εγω ελεγα στον άνδρα μου να υιοθετήσουμε ενα μαυρακι ως πιο εύκολη διαδικασία και μου έλεγε οτι η ελληνική κοινωνία δεν ειναι έτοιμη. Όχι οτι συμφωνω , ο ίδιος παντως δεν ηταν.

Ούτως ή άλλως είμαστε και οι 2 γυναίκες. Οπότε οι αδιάκριτες ερωτήσεις πέφτουν σύννεφο...

3 hours ago, Thia1985 said:

Κορίτσια να ρωτήσω το εξής. Τέλος του μήνα έχω Αυχενικη, ξέρω πως παίζει τεράστιο ρόλο η ηλικία της δότριας την οποία δεν γνωρίζω κι από ότι κατάλαβα από την ερώτηση που έκανα εχθές θα την πει απευθείας ο γιατρός μου στον γιατρό που θα μου κάνει την Αυχενικη. 

Πιστεύω πως όλα θα ναι Καλα όμως ένα άγχος το έχω, είναι λογικοί οι φόβοι μου? 

Κι όχι τπτ άλλο, Ο αδελφός της κολλητής μου έχει μαθητευσει δίπλα στον Κ. Ν..... δη αλλά όπως καταλαβαίνετε δε μπορώ να ρωτήσω εκεί... 

Το άγχος σου είναι λογικό. Όλες έχουμε άγχος για το αν θα πάνε καλά τα πράγματα ή όχι. Από πριν μείνουμε και μετά με την εμβρυομεταφορά, τη χοριακή, στην αυχενική, στη β επιπέδου, στο ντόπλερ, στη γέννα, στον παιδίατρο, με το βάρος του μωρού, με το περπάτημα κ την ομιλία, με τον παιδικό σταθμό, με το σχολείο, αν θα το πειράζουν, με τις σχέσεις, με την εφηβεία... Άστα. Δε σταματάει το άγχος. Απλά πρέπει να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε.

Η ηλικία της δότριας δε θεωρώ ότι παίζει τόσο ρόλο. Ειδικά από τη στιγμή που έδωσε εγκυμοσύνη. Χρειάζεται για να βγουν τα ποσοστά. Καταλαβαίνω ότι θες να την ξέρεις. Εμένα μου την είπαν γιατί πήγα άλλου να κάνω αυχενική. Είναι και το μόνο πράγμα που ξέρω για τη δότρια. Ούτε χαρακτηριστικά, ούτε χόμπι, ούτε τίποτα. Έμαθα και στη γέννα και την ομάδα αίματος μιας και η μικρή έχει διαφορετική από του δότη (και τη δική μου προφανώς).

2 hours ago, Thia1985 said:

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό αλλά μου πε η Δ.  Ότι θα ναι μέσα ο Σφακ κι εγώ δεν χρειάζεται να αγχώνομαι για τπτ, όλα θα τα φροντίσουν αυτοί. 

Άσε, κι εγώ το χα πάθει αυτό με αυτές που έγραφαν ότι σταμάτησε η καρδούλα κι είχα χεστει επάνω μου. 

Από κάθε εβδομάδα της εγκυμοσύνης θα υπάρχει κάποια που έχασε το μωρό της δυστυχώς. Για τον α ή β λόγο. Είναι πολύ στενάχωρο κι έχω φάει κι εγώ πολλές ώρες να κλαίω, να ταυτίζομαι και να συμπάσχω. Απλά δεν μπορούμε να ζούμε με αυτή τη σκέψη. Όλοι θα πεθάνουμε αλλά δεν θα είμαστε λειτουργικοί αν ζούμε με το φόβο θανάτου συνέχεια. Δεν μας αφήνει να χαρούμε τίποτε άλλο. Κι είναι ωραία η αναμονή για τα μπεμπάκια μας!!!

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Προσωπικά η ηλικία δε με ένοιαζε Κ στο λέω αληθεια

Ξέρω κοπέλα 19 ετών που έχει Πωα ,είναι ασθενής της ενδοκρινολογου μου κ την παρέπεμψε σε εξωσωματικο να μαζέψει τα Ωαρια της, όσο προλαβαίνει. 

Η ξαδέλφη μου η μια στα 40 της γέννησε υγιέστατο παιδί κι η γυναίκα του ξαδελφου μου στα 27 της με κάποιο πρόβλημα, όχι εμφανές που ευτυχώς λύθηκε. 

Επίσης ξέρω ότι άλλες κοπέλες γνωρίζουν την ηλικία, στο ίδιο κέντρο. Εμένα με ένοιαζε τότε το ότι είχε δώσει εγκυμοσύνες κι ότι είχε κάποια χαρακτηριστικά που ζήτησα. Γι αυτό άλλωστε κι ενώ μου είχαν βρει αρχικά άλλη δοτρια, δεν προχώρησα, αυτό δεν το έχω γράψει. 

Να ρωτήσω δυσκολεύτηκαν να σου βρουν άλλη;

Πήγα γιατρο. Έδειξα το δείγμα σπέρματος που εχουμε καταψυξη. Μου είπε ότι είναι καλό. Θα ήθελε οι φυσιολογικες μορφές να είναι περισσότερες, αλλά επειδή έχουμε ποσότητα  θεωρεί ότι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Μου είπε αν κατέβει 2 ημέρες αποχή. Όχι 3.Λιγες δεν είναι; Για να είναι καλύτερο ποιοτικά και ας είναι λιγότερο.. Λίγες δεν είναι; Εσάς που πήγατε με δανεικα, με πόσες μέρες αποχη έδωσε ο σύζυγος;Θεωρεί ότι ο ένας μήνας δε θα κάνει διάφορα ούτε το ένα έτος μικρότερη.. Τωρα αν ήτανε 22-23 (το θεωρεί καλύτερο από το 18.Ολα βέβαια είναι σχετικά. Αλλά βάσει στατιστικών και κατ ιδίαν ορμονων) θα ήτανε ιδανικό. Αλλά δε θα την έδιναν σε εμάς.. Και ο σύζυγος θέλει να την κλείσουμε και να κατέβει. Α.. και πιστεύει με πιέζουν γιατί βρέθηκε και δεύτερη ληπτρια και θέλουν να μοιράσουν τα ωαρια.. 

Just now, island1 είπε:

Αν δεν πετύχεις σου λένε πάλι ηλικια το ξέρω από φίλη μου.Διοτι το χρειάζεσαι πάλι ως πληροφορία για επόμενη προσπάθεια.Πολυ βολικό να μη σου πούνε για να μεταφέρουν άλλου την ευθύνη κ όχι στην επιλογή τους.Σορυ αλλά έτσι το βλέπω .Κ που ξέρεις ότι η αποτυχία δεν οφειλόταν κ σε αυτό πχ; Άλλο μια 19 κι άλλο 35. Στην αποτυχία κάνεις δεν ξέρει το λογο.Αποκλειεις πράγματα απλά όσο αυτό γίνεται.Πάλι πολύ βολικό να το ρίξουν στον άντρα σου.Οσες πιθανότητες είχε να ευθύνεται αυτός άλλες τόσες είχε κ το ωάριο με δεδομένο ότι σε επόμενη ετ έμεινες με το ίδιο υλικο.Προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να εφευγα στην αποτυχία χωρίς να μάθω αυτό μη σου πω στην εμβριομεταφορα.Δηλαδη εσύ πιστεύεις ότι δε σου λένε ηλικία ουτε πριν την αυχαινικη κι κράτησαν ότι άλλο τους ζήτησες ως δεδομένο για τη δοτρια /πχ χρώμα επιδερμίδας; Συγγνώμη αλλά μάλλον εγώ είμαι  παραπάνω ειδικά σε ο,τι αφορά το παιδί μου.

Για το κομμάτι της κύστης σου λέω δεν επιμένω καθώς μπορεί να υφίσταται ανατομικος λόγος.

Εννοείται ότι μπορεί σε όλα να λένε ψέματα.. Και εμπιστευομαστε το γιατρό αλλά σιγά να μην καθησει ο Σφακ που δεν προλαβαίνει ούτε στάλα να ξεκουραστεί να σκεφτεί της κάθε μιας το χαβά. Έχει η δότρια λευκή επιδερμίδα που ζήτησε η Anoulious η όχι;.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Να ρωτήσω δυσκολεύτηκαν να σου βρουν άλλη;

Πήγα γιατρο. Έδειξα το δείγμα σπέρματος που εχουμε καταψυξη. Μου είπε ότι είναι καλό. Θα ήθελε οι φυσιολογικες μορφές να είναι περισσότερες, αλλά επειδή έχουμε ποσότητα  θεωρεί ότι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Μου είπε αν κατέβει 2 ημέρες αποχή. Όχι 3.Λιγες δεν είναι; Για να είναι καλύτερο ποιοτικά και ας είναι λιγότερο.. Λίγες δεν είναι; Εσάς που πήγατε με δανεικα, με πόσες μέρες αποχη έδωσε ο σύζυγος;Θεωρεί ότι ο ένας μήνας δε θα κάνει διάφορα ούτε το ένα έτος μικρότερη.. Τωρα αν ήτανε 22-23 (το θεωρεί καλύτερο από το 18.Ολα βέβαια είναι σχετικά. Αλλά βάσει στατιστικών και κατ ιδίαν ορμονων) θα ήτανε ιδανικό. Αλλά δε θα την έδιναν σε εμάς.. Και ο σύζυγος θέλει να την κλείσουμε και να κατέβει. Α.. και πιστεύει με πιέζουν γιατί βρέθηκε και δεύτερη ληπτρια και θέλουν να μοιράσουν τα ωαρια.. 

Εννοείται ότι μπορεί σε όλα να λένε ψέματα.. Και εμπιστευομαστε το γιατρό αλλά σιγά να μην καθησει ο Σφακ που δεν προλαβαίνει ούτε στάλα να ξεκουραστεί να σκεφτεί της κάθε μιας το χαβά. Έχει η δότρια λευκή επιδερμίδα που ζήτησε η Anoulious η όχι;.. 

Ο Σφακ εμένα μου είχε πει, τα θέλω σου θα τα πεις και μάλιστα έντονα, προφανώς του έχουν κάνει παράπονα. 

Και δυο μέρες καλές είναι. Να ξέρεις, μεγαλύτερο ρόλο παίζει η ποιότητα, κινητικότητα και ποσότητα λύνονται με τη μικρογονιμοποιηση, η ποιότητα παίζει το σημαντικότερο ρόλο. Αυτό εμάς μας είχε πει ουρολόγος στο Κολωνάκι. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Να ξέρεις όμως πως και καλό να μην είναι, τη δουλεια την κάνει. Στο λέω εκ πείρας. Όμως, είναι σεβαστή η επιθυμία σου να έχετε το καλύτερο. Εμείς δώσαμε συνολικά τρεις φορές κ την ημέρα της ωοληψιας(προσωπικα πιστεύω ότι ήταν κατεψυγμένα, Τεσπα) το δείγμα ήταν εντελώς ακατάλληλο Κ ξεπάγωσαν προηγούμενο δείγμα. 

Να κανεις ότι σε κάνει να νιώθεις καλά, μια χαρά θα βρουν δότρια απλώς καίγονται για άμεσα... 

Εμένα μου είπαν ότι την ηλικία θα την γνωρίζει μόνο ο γιατρός μου. Απλώς, επειδή μου είπαν τι έχει σπουδάσει Κ μου είπαν Τελειπφοιτη, υπέθεσα ότι δεν είναι πάνω από εικοσιπεντε. 

Δε το θεωρώ καθόλου άχρηστο. Καλά κανεις. Εγώ ήθελα να του τοιμάσω δωμάτιο στον πέμπτο μήνα όμως φοβάμαι. Έχουμε πει, επειδή δουλεύει ο άντρας μου βάρδιες, να πάμε με τη μητέρα μου σε συνοικιακά μαγαζιά στον πέμπτο μήνα να δούμε έπιπλα ώστε αν όλα πάνε καλά, να τα πάρουμε με τις εκπτώσεις του Φεβρουαρίου η να τα παραγγείλουμε τότε κ να μας τα φέρουν μετά. Δεν ξέρω, φοβάμαι. 

Άλλωστε το μωρό, θα το έχω δίπλα μου σε λίκνο. 

Τελικά όλες διαβάσαμε τις τραγικές ιστορίες και υπάρχουν και ακόμα πιο τραγικές. Ο φόβος δεν περνάει αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου. Αλλά προσπαθείς να είσαι όσο μπορείς ήρεμη και να τα βλέπεις θετικά. Αφού έχεις λίκνο η κούνια τους πρώτους μήνες είναι περιττή. Τα υπόλοιπα ρούχα, κουβέρτες σεντόνια εσώρουχα ακόμα και καλλυντικά περιποίησης δεν τα γλιτώνεις και είναι μανίκι να τα αφήσεις είτε για το τέλος είτε για μετά. Μετά τη β επιπέδου κάνε λίστα τι θα πάρεις και εκμεταλλευσου ευκαιρίες γιατί στις εκπτώσεις δεν τα βρίσκεις όλα σε συμφέρουσες τιμές. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anoulious said:

Να ρωτήσω δυσκολεύτηκαν να σου βρουν άλλη;

Πήγα γιατρο. Έδειξα το δείγμα σπέρματος που εχουμε καταψυξη. Μου είπε ότι είναι καλό. Θα ήθελε οι φυσιολογικες μορφές να είναι περισσότερες, αλλά επειδή έχουμε ποσότητα  θεωρεί ότι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Μου είπε αν κατέβει 2 ημέρες αποχή. Όχι 3.Λιγες δεν είναι; Για να είναι καλύτερο ποιοτικά και ας είναι λιγότερο.. Λίγες δεν είναι; Εσάς που πήγατε με δανεικα, με πόσες μέρες αποχη έδωσε ο σύζυγος;Θεωρεί ότι ο ένας μήνας δε θα κάνει διάφορα ούτε το ένα έτος μικρότερη.. Τωρα αν ήτανε 22-23 (το θεωρεί καλύτερο από το 18.Ολα βέβαια είναι σχετικά. Αλλά βάσει στατιστικών και κατ ιδίαν ορμονων) θα ήτανε ιδανικό. Αλλά δε θα την έδιναν σε εμάς.. Και ο σύζυγος θέλει να την κλείσουμε και να κατέβει. Α.. και πιστεύει με πιέζουν γιατί βρέθηκε και δεύτερη ληπτρια και θέλουν να μοιράσουν τα ωαρια.. 

Εννοείται ότι μπορεί σε όλα να λένε ψέματα.. Και εμπιστευομαστε το γιατρό αλλά σιγά να μην καθησει ο Σφακ που δεν προλαβαίνει ούτε στάλα να ξεκουραστεί να σκεφτεί της κάθε μιας το χαβά. Έχει η δότρια λευκή επιδερμίδα που ζήτησε η Anoulious η όχι;.. 

Διάβαζα ότι πρόσφατα κάτι έρευνες έλεγαν ότι είναι καλύτερα η ποιότητα αν έχει εκσπερματισει σε συντομότερο διάστημα σε σχέση με περισσότερες μέρες, ακόμα και ώρες πριν δηλ έλεγαν ότι ήταν καλύτερα από ότι μέρες πριν... 

Με το καλό λοιπόν!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Τελικά όλες διαβάσαμε τις τραγικές ιστορίες και υπάρχουν και ακόμα πιο τραγικές. Ο φόβος δεν περνάει αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου. Αλλά προσπαθείς να είσαι όσο μπορείς ήρεμη και να τα βλέπεις θετικά. Αφού έχεις λίκνο η κούνια τους πρώτους μήνες είναι περιττή. Τα υπόλοιπα ρούχα, κουβέρτες σεντόνια εσώρουχα ακόμα και καλλυντικά περιποίησης δεν τα γλιτώνεις και είναι μανίκι να τα αφήσεις είτε για το τέλος είτε για μετά. Μετά τη β επιπέδου κάνε λίστα τι θα πάρεις και εκμεταλλευσου ευκαιρίες γιατί στις εκπτώσεις δεν τα βρίσκεις όλα σε συμφέρουσες τιμές. 

Το καλό είναι ότι στο σόι μου κάνουν δώρα οι συγγενείς, δηλαδή κουβέρτες Κ σεντόνια κάνει η μια θεία μου Κ η άλλη κάνει συνήθως ρουχαλάκια. Από Δευτέρα, ξεκινάω Κ διαδικασίες για πολιτικό, περίμενα τον δεύτερο υπέρηχο να ξεκινήσω δειλά δειλά να σκέφτομαι θετικά. 

Δε θα πάρω πολλά πράγματα, μόνο τα απαραίτητα. Δυστυχώς, το ότι έχασα τη δουλειά κι ότι ξοδέψαμε σύνολο δέκα χιλιάρικα από τον Νοέμβριο έως και τον Ιούλιο, περιοριζει. Δε με αγχώνει όμως γιατί ξέρω ότι θα έχω βοήθεια Κ από γονείς μου τον πρώτο καιρό, όσο Κ να μην το θέλω, δε μπορώ αλλιώς. Κι ας ξηλωθούν κι οι άλλοι παππούδες, όχι μόνο για το ένα εγγόνι.... Που βγάζουν κι ένα κάρο οι γονείς. 

Πάντως, σκοπεύω καλά να μαστε, σε ένα χρόνο ακριβώς από τωρα να ψάξω δουλειά, θέλω να στηρίζομαι στα πόδια μου, στις δυνάμεις μου και να μην έχω ανάγκη γιατί πολλές φορές Κ η βοήθεια φέρνει αναστάτωση και επεμβάσεις. Δεν αναφέρομαι σε γονείς μου. 

Στην αρχή μόνο τα απαραίτητα. Μετά θέλω εγώ κι ο άντρας μου να προσφέρουμε στο μωρό μας. 

Θέλεις να σου πω Κ το άλλο?? Από τότε που έμεινα έγκυος, είχα δύο προτάσεις για δουλειά!!? Φυσικά ευχαρίστησα κι είπα για την κατάσταση μου. Όταν είχα απελπιστεί, έστελνα βιογραφικά και με πήραν τηλέφωνα. Εννοείται το μωρό μου είναι πιο πολύτιμο από τη δουλειά. 

Anoulious όχι, δεν δυσκολεύτηκαν να μου βρουν άλλη. Έχω κλασικό μεσογειακό σώμα και τπτ το ιδιαίτερο πάνω μου, τα χαρακτηριστικά μου είναι Αρμονικα. Πολλές κοπέλες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα γιατί ο νόμος ορίζει όταν ένα ζευγάρι θέλει να πάει με δωρεά, να γράφει το κέντρο ότι υπάρχει ζευγάρι Κ ανταποκρίνονται κοπέλες. 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η δότρια είναι μεγάλη ηλικιακά για πολύ συγκεκριμένο λόγο που όπως είπα ξέρει ο γιατρός μου εμπιστευτικά κι όχι τόσο γιατί μου είπαν πως είναι Τελειοφοιτη. Αν πχ δω πάνω από 25 θα εκπλαγω αλλά κ πάλι, η δουλειά έγινε. Μετά από την Αυχενικη, την ξεχνάω, για εμένα δεν υπάρχει. Όχι γιατί εγώ έχω κάποιο πρόβλημα αλλά γιατί μου το ζήτησε ο άντρας μου Κ το σέβομαι. 

Εδώ φυσικά θα βοηθώ όποια κοπέλα χρειαστεί βοήθεια. Απλώς εγώ θα παψω να τη σκέφτομαι .

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Τελικά όλες διαβάσαμε τις τραγικές ιστορίες και υπάρχουν και ακόμα πιο τραγικές. Ο φόβος δεν περνάει αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου. Αλλά προσπαθείς να είσαι όσο μπορείς ήρεμη και να τα βλέπεις θετικά. Αφού έχεις λίκνο η κούνια τους πρώτους μήνες είναι περιττή. Τα υπόλοιπα ρούχα, κουβέρτες σεντόνια εσώρουχα ακόμα και καλλυντικά περιποίησης δεν τα γλιτώνεις και είναι μανίκι να τα αφήσεις είτε για το τέλος είτε για μετά. Μετά τη β επιπέδου κάνε λίστα τι θα πάρεις και εκμεταλλευσου ευκαιρίες γιατί στις εκπτώσεις δεν τα βρίσκεις όλα σε συμφέρουσες τιμές. 

Αλήθεια από καλλυντικα και φορμακια τι χρειάζεται???


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Το καλό είναι ότι στο σόι μου κάνουν δώρα οι συγγενείς, δηλαδή κουβέρτες Κ σεντόνια κάνει η μια θεία μου Κ η άλλη κάνει συνήθως ρουχαλάκια. Από Δευτέρα, ξεκινάω Κ διαδικασίες για πολιτικό, περίμενα τον δεύτερο υπέρηχο να ξεκινήσω δειλά δειλά να σκέφτομαι θετικά. 

Δε θα πάρω πολλά πράγματα, μόνο τα απαραίτητα. Δυστυχώς, το ότι έχασα τη δουλειά κι ότι ξοδέψαμε σύνολο δέκα χιλιάρικα από τον Νοέμβριο έως και τον Ιούλιο, περιοριζει. Δε με αγχώνει όμως γιατί ξέρω ότι θα έχω βοήθεια Κ από γονείς μου τον πρώτο καιρό, όσο Κ να μην το θέλω, δε μπορώ αλλιώς. Κι ας ξηλωθούν κι οι άλλοι παππούδες, όχι μόνο για το ένα εγγόνι.... Που βγάζουν κι ένα κάρο οι γονείς. 

Πάντως, σκοπεύω καλά να μαστε, σε ένα χρόνο ακριβώς από τωρα να ψάξω δουλειά, θέλω να στηρίζομαι στα πόδια μου, στις δυνάμεις μου και να μην έχω ανάγκη γιατί πολλές φορές Κ η βοήθεια φέρνει αναστάτωση και επεμβάσεις. Δεν αναφέρομαι σε γονείς μου. 

Στην αρχή μόνο τα απαραίτητα. Μετά θέλω εγώ κι ο άντρας μου να προσφέρουμε στο μωρό μας. 

Θέλεις να σου πω Κ το άλλο?? Από τότε που έμεινα έγκυος, είχα δύο προτάσεις για δουλειά!!? Φυσικά ευχαρίστησα κι είπα για την κατάσταση μου. Όταν είχα απελπιστεί, έστελνα βιογραφικά και με πήραν τηλέφωνα. Εννοείται το μωρό μου είναι πιο πολύτιμο από τη δουλειά. 

Είσαι καλή και για αυτό σε ζητησαν. Αν σου πω ότι κι εγώ  είχα πέρυσι προτάσεις από αλλά δύο φροντιστήρια; Αλλά είπα οχι. Καλά το κάνεις. Ειδικά στο τέλος η κούραση δεν παλεύεται. Έκανα μαθημα μέχρι μια μέρα πριν και μου έκοβε την αναπνοή το μωρό. Δεν μπορουσα να μιλήσω:D. Αλλά επειδή έχω μάθει τόσα χρόνια να δουλευω, δεν ήθελα να σταματήσω. Και το θεωρώ και αντιεπαγγελματικο να παρατήσω στη μέση παιδιά στην προετοιμασία. Και τι να κάνω; Να γυρνάω για καφέδες; Αφού όλοι δουλευαν. Αλλά το μετά δεν παλεύεται με τα ξενύχτια και την κούραση. Ευτυχώς έκατσε η καραντίνα.

Καλά τα δώρα και τα σχετικά. Κι του μικρού έφεραν πολλα, αλλά άλλα ήταν για μεγάλο μωρό, αλλά για αισθητικούς λόγους ήθελαν αλλαγή, και αυτά που κρατησα ήθελαν πλύσιμο και αποστείρωση. Δεν θα την παλεψεις, διαπιστωμένο...

Για τα απαραίτητα κι εγώ της ίδιας λογικής είμαι. Εγώ δούλευα και δουλεύω αλλά σόρρυ κιόλας τα βρεφικά είναι μπίζνα κάνονικοτατη. Και δεν τα χρησιμοποιείς και πολύ. Οπότε όπου έβρισκα προσφορά αναμαζωνα, αλλιώς τα έδινα τα διπλάσια. Δεν θυμάμαι και πότε γέννας... Αν θες να σου πω περίπου τι χρειάστηκα εγώ που δεν τα γλιτώνεις ούτως η άλλως.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Αλήθεια από καλλυντικα και φορμακια τι χρειάζεται???

Φορμακια εσωτερικά εγώ χρειαστηκα πολλά και κατευθείαν σχεδόν το 3-6

Ήταν καλοκαίρι χειμερινά δεν ξέρω .

Καλλυντικά στα σεμινάρια μα; Είχαν πει:

Πρώτα από όλα κρέμα στήθους για σένα ( αυτή και στο μαιευτήριο σωτηρία) όπως και τα κοχύλια

γάζες για καθάρισμα ματιών

ορο για μύτη 

Στο αφαλό δε θυμάμαι νομίζω πάλι γάζα( εμένα είχε πέσει στο μαιευτήριο)

Για αφτιά μόνο εξωτερικά πάλι γαζουλα η μπατονετα αλλά ποτέ μέσα στο αφτί

σαμπουαν αφρολουτρο ( εγώ είχα ξεχωριστά της frez...)

Kρεμα σώματος της είχα

Ψαλιδακι

 

 

Ούσα ψυχωτική είχα πάρει κ γάλα σκόνη μη τυχόν κ πάθω τίποτα κ δεν έχει να πιει( άκου φοβίες η τρελή) το χάρισα άθικτο.

Μπουκάλια είχα δύο και έμειναν έτσι( είχα σημειώσει ποια θέλω σε περίπτωση που δε θήλαζα να πάει ο άντρας μου αλλά δε χρειάστηκαν

Πιπίλα δεν αγόρασα καν τότε( αγόρασα αργότερα αλλά δεν έπαιρνε

Αποστηρωτη είχα από την αδερφή μου δε χρειάστηκε ( αν έχεις από φίλη πάρε τον εσύ με δίδυμα θα χρειαστείς)

Θηλαστρο είχα διπλό καλό 

Αλλαξιερα ήταν τα πιο πεταμένα μου λεφτά αυτή του επίπλου( πολύ πιο χρήσιμη η φουσκωτή που έβαλα πάνω στο πλυντήριο εκεί την άλλαζα...την πήρα από ικεα

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...