Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Lilly28 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τα όμορφα λόγια σας. Όσο δεν αλλάζει κάτι προς το αρνητικό ελπίζω!!!! Αλλά αισιόδοξη πολύ όπως τις προηγούμενες δεν είμαι!!! Χίλια ευχαριστώ και ελπίζω να μοιραστούμε ολες τις χαρές μας

Με το καλό!!! Μια χαρά είναι για πρώτη χοριακη στο γιο μου ήταν 19 και όλα πήγαν μια χαρά! Ο διπλασιασμός σε νοιάζει! Η πρώτη χοριακη είναι απλά η επιβεβαίωση!!!

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , Μάντη είπε:

Με το καλό!!! Μια χαρά είναι για πρώτη χοριακη στο γιο μου ήταν 19 και όλα πήγαν μια χαρά! Ο διπλασιασμός σε νοιάζει! Η πρώτη χοριακη είναι απλά η επιβεβαίωση!!!

Μακάρι κορίτσι μου..συγκρίνω απλά με τις προηγούμενες...Μου δίνουν πολύ κουράγιο τα λόγια σου.Αληθεια. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Lilly28 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου..συγκρίνω απλά με τις προηγούμενες...Μου δίνουν πολύ κουράγιο τα λόγια σου.Αληθεια. 

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Όλα θα πάνε τέλεια! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Lilly28 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου..συγκρίνω απλά με τις προηγούμενες...Μου δίνουν πολύ κουράγιο τα λόγια σου.Αληθεια. 

Εγώ πάντως, απλά για την ιστορία, την εγκυμοσύνη μου την εγκαινιασα με χοριακη 6!!!! Τη 2η μέρα καθυστέρησης!!!! Και πριν λίγες μέρες η κόρη μου έκλεισε τα 3!!!! :D

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Εγώ πάντως, απλά για την ιστορία, την εγκυμοσύνη μου την εγκαινιασα με χοριακη 6!!!! Τη 2η μέρα καθυστέρησης!!!! Και πριν λίγες μέρες η κόρη μου έκλεισε τα 3!!!! :D

Ε εντάξει!!!!θα το πω!!!Κ θα το πιστέψω!!! Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!Σε ευχαριστώ για την ελπίδα που μου δίνεις κορίτσι μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Lilly28 είπε:

Ε εντάξει!!!!θα το πω!!!Κ θα το πιστέψω!!! Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!Σε ευχαριστώ για την ελπίδα που μου δίνεις κορίτσι μου

Μην ευχαριστεις!!! Την δικιά μου εμπειρία μοιράζομαι!!!! Εγώ έκλαιγα γιατί είχα και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου και ήμουν σίγουρη ότι είχα αποτυχημένη εγκυμοσύνη!! Και δώσε κλάμα η δικιά σου!!!! Και η περίοδος δεν ερχόταν! Ώσπου στο 10μερο αποφάσισα να πάω για χοριακη γιατί είχα αναγουλες!!! Αχαχαχαχαχ

Και είχε φτάσει στο Θεό!!!:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lilly28 είπε:

Ε εντάξει!!!!θα το πω!!!Κ θα το πιστέψω!!! Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!Σε ευχαριστώ για την ελπίδα που μου δίνεις κορίτσι μου

Όλα καλά θα πάνε!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

Διαβάζω καιρό το θέμα και είπα να γράψω και εγώ, γιατί μοιράζεται το άγχος και ειναι ότι καλύτερο.

Να πω συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυμονούσες. Είχα ξεκίνησει με μικρή χοριακη στο παιδάκι μου και όλα πήγαν τέλεια. 

Έχω ήδη ένα παιδάκι και προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο.

Κατά την προσπάθεια, είχα μια εγκυμοσύνη η οποία κατέληξε σε αποβολή...και τώρα συνεχίζουμε.

Γενικά, δεν έχουμε δυσκολίες σύλληψης...

Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας.

 

Περιμένω τέλος της εβδομάδας να μην μου έρθει η περίοδος...

Έχω εφοδιαστεί με τεστ φυσικά, διότι είμαι ανυπόμονη από τη φύση μου.

Εύχομαι πολλά θετικά τεστακια ❤️

 

 

 

 

On 1/11/2021 at 10:24 ΜΜ, elena93 είπε:

Ναι θα κανω την εξεταση για θρομβολια..επισης αυτος ο γιατρος σημερα που ειπε να εξετασω και προγεστερονη..

μακαρι ρε κοριτσια γιατι με εχει παρει πολυ απο κατω..οταν εκανα το τελευταιο υπερηχο στην Ολλανδια που μου ειπε δεν βλεπω τιποτα στο σακο πηγα σπιτι εκλαιγα ,ηρθε ο αντρας μου με ειδε σε κακα χαλια μου λεει σου εκλεισα εισητηριο να πας να εξεταστεις ελλαδα να δεις τι γινεται..τοσο κομματια ημουν

Κορίτσι μου εγώ τώρα διαβάζω τα μηνύματα...ελπίζω να είσαι καλύτερα.

Είχα μια αποβολή πριν την κόρη μου και μια αποβολή πριν από δύο μήνες...

Το μόνο που βρήκαμε είναι ότι έχω θρομβοφιλια.

Θα συλλάβεις ξανά και όλα θα πάνε καλά.

Να το θυμάσαι.

Δεν υπάρχει γυναίκα που συλλαμβάνει να μένει χωρίς παιδί.

Όσο τραγικό και αν ακούγεται.

Η φύση κάποιες φορές προνοεί.

Φυσικά, θα στενοχωρηθεις και θα πενθήσεις...

Είναι απόλυτα λογικό...

Οοοοομως κάπου εκεί είναι το μωράκι σου και περιμένει...

Καλή δύναμη ❤️❤️❤️

 

 

  • Μου αρέσει 3

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπέρα σε όλες.

Διαβάζω καιρό το θέμα και είπα να γράψω και εγώ, γιατί μοιράζεται το άγχος και ειναι ότι καλύτερο.

Να πω συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυμονούσες. Είχα ξεκίνησει με μικρή χοριακη στο παιδάκι μου και όλα πήγαν τέλεια. 

Έχω ήδη ένα παιδάκι και προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο.

Κατά την προσπάθεια, είχα μια εγκυμοσύνη η οποία κατέληξε σε αποβολή...και τώρα συνεχίζουμε.

Γενικά, δεν έχουμε δυσκολίες σύλληψης...

Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας.

 

Περιμένω τέλος της εβδομάδας να μην μου έρθει η περίοδος...

Έχω εφοδιαστεί με τεστ φυσικά, διότι είμαι ανυπόμονη από τη φύση μου.

Εύχομαι πολλά θετικά τεστακια ❤️

 

 

 

 

Κορίτσι μου εγώ τώρα διαβάζω τα μηνύματα...ελπίζω να είσαι καλύτερα.

Είχα μια αποβολή πριν την κόρη μου και μια αποβολή πριν από δύο μήνες...

Το μόνο που βρήκαμε είναι ότι έχω θρομβοφιλια.

Θα συλλάβεις ξανά και όλα θα πάνε καλά.

Να το θυμάσαι.

Δεν υπάρχει γυναίκα που συλλαμβάνει να μένει χωρίς παιδί.

Όσο τραγικό και αν ακούγεται.

Η φύση κάποιες φορές προνοεί.

Φυσικά, θα στενοχωρηθεις και θα πενθήσεις...

Είναι απόλυτα λογικό...

Οοοοομως κάπου εκεί είναι το μωράκι σου και περιμένει...

Καλή δύναμη ❤️❤️❤️

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια..τι εξετασεις εκανες που βγηκε οτι εχεις θρομβολια; Εμενα μου ειπε για καποιες εξετασεις η γιατρος αλλα ειναι πολυ ακριβα πανε περιπου 1.500€

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια..τι εξετασεις εκανες που βγηκε οτι εχεις θρομβολια; Εμενα μου ειπε για καποιες εξετασεις η γιατρος αλλα ειναι πολυ ακριβα πανε περιπου 1.500€

Εγω ειχα κανει εξετασεις για θρομβοφιλια.Βρηκα μια αιματολογο σε δημοσιο νοσοκομειο(στη Θεσσαλονικη)που καποιες μου τις εγραψε και τις εκανα μεσα στο νοσοκομειο δωρεαν και καποιες που δεν γραφονται και τις εκανα εξω σε εργαστηριο και τις πληρωσα .Αυτες κοστισαν 350 ευρω και εκαναν 2 μηνες να βγουν.Θα ψαξω το πρωι και θα σου πω ποιες ηταν.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!Μίλησα με τον γιατρό..Δεν είναι απαισιόδοξος ή δεν μου το έδειξε. Μου εδωσε utrotzestan κ μου είπε να πάω Παρασκευή για χοριακη. Αν έχω υπομονή θα πάω Παρασκευή. Αίμα ευτυχώς δεν έχω κορίτσια αλλά ούτε κ κάποιο άλλο σύμπτωμα εγκυμοσύνης...βλεπουμε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lilly28 είπε:

Καλημέρα!!!Μίλησα με τον γιατρό..Δεν είναι απαισιόδοξος ή δεν μου το έδειξε. Μου εδωσε utrotzestan κ μου είπε να πάω Παρασκευή για χοριακη. Αν έχω υπομονή θα πάω Παρασκευή. Αίμα ευτυχώς δεν έχω κορίτσια αλλά ούτε κ κάποιο άλλο σύμπτωμα εγκυμοσύνης...βλεπουμε!!!

Αφού δεν έχεις αίμα είναι πολύ καλό!! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!! Ενημέρωσε μας να μας πεις!!

Κορίτσια καλημέρα θέλω να σας ρωτήσω κάτι! Είμαι στην 16 μέρα του κύκλου περιμένω να κάνω ωορρηξία! Από την Πέμπτη ξεκίνησα να κάνω τεστ ωορρηξίας το  clear blue αλλά όλο Άρνητικο βγαίνει.κανω θεραπεία με κλομιφενι κ θέλω να κάνω ovitrelle. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω λίγο ακόμα.τωρα όμως βλέπω στο εσώρουχο υγρά πυκτα κ νιώθω να τρέχει όπως την περίοδο! Τι μπορεί να σημαίνει.μπορει να έδειξε λάθος το τεστ η μπορεί να κάνω αύριο μεθαύριο ωορρηξία?Θα περιμένω να μου απαντήσετε.ευχαριστω πολυ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια..τι εξετασεις εκανες που βγηκε οτι εχεις θρομβολια; Εμενα μου ειπε για καποιες εξετασεις η γιατρος αλλα ειναι πολυ ακριβα πανε περιπου 1.500€

Καλημέρα...

Έκανα για τα μικρόβια (στην πρώτη είχα και ένα μικρόβιο), έκανα θρομβοφιλιας (όντως πολύ ακριβές εξετάσεις, εγώ ζω Κρήτη και τις έκανα δωρεάν στο Ηράκλειο), έπειτα έμεινα έγκυος και έκανα και καμπύλη ζαχάρου.

Στην εγκυμοσύνη που πήγε καλά και μου έφερε τη μικρή μου, δεν έκανα αντιπηκτικες και γέννησα πρόωρα. Ακολούθησε μια αποβολή ακόμα και πλέον θα κάνω αντιπηκτικες.

Δεν ξέρω αν έφταιγε η θρομβοφιλια. Γενικά, δεν νομίζω να μάθω ποτέ τι ακριβώς φταίει...τώρα πρέπει να παίρνω εφόρου ζωής σαλοσπιρ διότι η θρομβοφιλια μου έχει επηρεάσει πολύ κάποιες βιταμίνες, οι οποίες είναι στον πάτο.

Η γενική γραμμή είναι ότι σε πρώτη αποβολή δεν κάνουμε εξετάσεις.

Μπορείς να κάνεις τους βασικούς δείκτες θρομβοφιλιας, μια καμπύλη ζαχάρου αμέσως μόλις μείνεις έγκυος και μια εξέταση για τα μικρόβια. 

Είναι ένα τζόκερ και η κύηση.

 

Θα μείνεις σύντομα έγκυος και όλα θα πάνε καλα σε κάθε περίπτωση!

 

3 ώρες πρίν, Lilly28 είπε:

Καλημέρα!!!Μίλησα με τον γιατρό..Δεν είναι απαισιόδοξος ή δεν μου το έδειξε. Μου εδωσε utrotzestan κ μου είπε να πάω Παρασκευή για χοριακη. Αν έχω υπομονή θα πάω Παρασκευή. Αίμα ευτυχώς δεν έχω κορίτσια αλλά ούτε κ κάποιο άλλο σύμπτωμα εγκυμοσύνης...βλεπουμε!!!

Μα γιατί να έχεις αίμα;

Είσαι έγκυος...

Η μικρή χοριακη δεν σημαίνει απολύτως τίποτα σε φυσιολογικές κυήσεις.

Εγώ ξεκίνησα με 30 , κάπου εκεί...και όλα πήγαν τέλεια...

Σε όλες είχα χαμηλή χοριακη...

Δεν νομίζω ότι παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Λίγη υπομονή να ανέβει η χοριακη και όλα θα πάνε καλα...

Είσαι έγκυος...❤️

2 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Αφού δεν έχεις αίμα είναι πολύ καλό!! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!! Ενημέρωσε μας να μας πεις!!

Κορίτσια καλημέρα θέλω να σας ρωτήσω κάτι! Είμαι στην 16 μέρα του κύκλου περιμένω να κάνω ωορρηξία! Από την Πέμπτη ξεκίνησα να κάνω τεστ ωορρηξίας το  clear blue αλλά όλο Άρνητικο βγαίνει.κανω θεραπεία με κλομιφενι κ θέλω να κάνω ovitrelle. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω λίγο ακόμα.τωρα όμως βλέπω στο εσώρουχο υγρά πυκτα κ νιώθω να τρέχει όπως την περίοδο! Τι μπορεί να σημαίνει.μπορει να έδειξε λάθος το τεστ η μπορεί να κάνω αύριο μεθαύριο ωορρηξία?Θα περιμένω να μου απαντήσετε.ευχαριστω πολυ

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω καθόλου από όλα αυτά...έχεις μεγάλο κύκλο γενικά;

Νομίζω θα κάνεις ωορρηξία, απλά δεν έχεις κάνει ακόμα...

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημέρα...

Έκανα για τα μικρόβια (στην πρώτη είχα και ένα μικρόβιο), έκανα θρομβοφιλιας (όντως πολύ ακριβές εξετάσεις, εγώ ζω Κρήτη και τις έκανα δωρεάν στο Ηράκλειο), έπειτα έμεινα έγκυος και έκανα και καμπύλη ζαχάρου.

Στην εγκυμοσύνη που πήγε καλά και μου έφερε τη μικρή μου, δεν έκανα αντιπηκτικες και γέννησα πρόωρα. Ακολούθησε μια αποβολή ακόμα και πλέον θα κάνω αντιπηκτικες.

Δεν ξέρω αν έφταιγε η θρομβοφιλια. Γενικά, δεν νομίζω να μάθω ποτέ τι ακριβώς φταίει...τώρα πρέπει να παίρνω εφόρου ζωής σαλοσπιρ διότι η θρομβοφιλια μου έχει επηρεάσει πολύ κάποιες βιταμίνες, οι οποίες είναι στον πάτο.

Η γενική γραμμή είναι ότι σε πρώτη αποβολή δεν κάνουμε εξετάσεις.

Μπορείς να κάνεις τους βασικούς δείκτες θρομβοφιλιας, μια καμπύλη ζαχάρου αμέσως μόλις μείνεις έγκυος και μια εξέταση για τα μικρόβια. 

Είναι ένα τζόκερ και η κύηση.

 

Θα μείνεις σύντομα έγκυος και όλα θα πάνε καλα σε κάθε περίπτωση!

 

Μα γιατί να έχεις αίμα;

Είσαι έγκυος...

Η μικρή χοριακη δεν σημαίνει απολύτως τίποτα σε φυσιολογικές κυήσεις.

Εγώ ξεκίνησα με 30 , κάπου εκεί...και όλα πήγαν τέλεια...

Σε όλες είχα χαμηλή χοριακη...

Δεν νομίζω ότι παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Λίγη υπομονή να ανέβει η χοριακη και όλα θα πάνε καλα...

Είσαι έγκυος...❤️

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω καθόλου από όλα αυτά...έχεις μεγάλο κύκλο γενικά;

Νομίζω θα κάνεις ωορρηξία, απλά δεν έχεις κάνει ακόμα...

Πηγα εκανα σημερα γενικη αιματος και το βασικο πακετο της θρομβοφιλιας για να μου φυγει απο το μυαλο να δω αν γενικα ειναι ολα καλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , elena93 είπε:

Πηγα εκανα σημερα γενικη αιματος και το βασικο πακετο της θρομβοφιλιας για να μου φυγει απο το μυαλο να δω αν γενικα ειναι ολα καλα

Αχ μου θυμίζεις και εμένα όσα πέρασα...

Κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις καλά...

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα έχεις και άλλες αποβολές...όμως ενδιάμεσα θα έχεις κάνει και τρία παιδιά!

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις παιδιά.

Εμένα το μοτίβο είναι: αποβολή, παιδι, αποβολή και τώρα εύχομαι παιδί...ελπίζω να μην χαλάσω το μοτίβο:grin:

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...