Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Μανούλες Απριλίου 2019!!!


Potamaki

Recommended Posts

On 22/1/2019 at 10:45 ΜΜ, fairy-mary είπε:

Αργω ακομα για ραντεβου με το γιατρο ....

Καπου 7-8 φλεβαρη θα πάω, η αληθεια ειναι οτι εφαγα μια σοκολατα και υπηρξε μια πιο εντονη κινητικοτητα. ...ελπιζω να μην ηταν το στομαχι μου!

Εσυ ποτε εχεις ΠΗΤ;

Κι εμενα παντως δεν ειναι ολες οι μερες οι ιδιες. Αλλες μερες κινειται πολυ κι αλλες ειναι πιο ησυχη. Ευτυχως μου περασε κ ο πονος. Μαλλον ηταν λογω θεσης της μικρης τελικα. Εκανα και αιματος αυτη τη βδομαδα και ο αιματοκριτης μου παραμενει σχετικα χαμηλος (34). Ο γιατρος μου λεει παντως οτι δεν ειναι ανησυχητικο και να συνεχισω με 2 gynotardyferon την ημερα,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 56 λεπτά , SiaSai είπε:

Κι εμενα παντως δεν ειναι ολες οι μερες οι ιδιες. Αλλες μερες κινειται πολυ κι αλλες ειναι πιο ησυχη. Ευτυχως μου περασε κ ο πονος. Μαλλον ηταν λογω θεσης της μικρης τελικα. Εκανα και αιματος αυτη τη βδομαδα και ο αιματοκριτης μου παραμενει σχετικα χαμηλος (34). Ο γιατρος μου λεει παντως οτι δεν ειναι ανησυχητικο και να συνεχισω με 2 gynotardyferon την ημερα,

και εγώ 34 έχω αιματοκρίτη και παίρνω 2 χάπια σιδήρου τη μέρα, 

μην αγχώνεσαι για εγκυμοσύνη όντως είναι νορμάλ, έτσι μου είπε και ο γυναικολόγος και ο αιματολόγος..

 

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο γιατρό μου, αιματοκρίτης και εμένα στο 33, ανέβηκε μια μονάδα. Το μωράκι τώρα είναι 1041 γραμμάρια. Χάρηκα πολύ που έχει μεγαλώσει!! Τρελό μαμά!!Ο τράχηλος είναι σταθερός 3.1. Μόνο που η κοιλιά μου είναι γενικά σκληρή, μου είπε το παρακολουθούμε και αν είναι θα μου γράψει αναρρωτική.

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2019 at 3:42 ΜΜ, SiaSai είπε:

Καλησπερα σε ολες!Εχω  ΠΗΤ 15/4 και περιμενω κοριτσακι.

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε εμβολιαστει για τη γριπη.

Εγώ το έκανα από τον Οκτώβρη,παίρνει αντισώματα κ το μωρό για τους πρώτους 6 μήνες κ αυτό είναι καλό κ στην.2η εγκυμοσύνη μου το είχα κάνει...όλα καλά.χωρίς πρόβλημα.τώρα κ να θες νομίζω ότι δεν γίνεται μέχρι Δεκέμβρη γίνονται κ πάλι αργά είναι.

On 15/1/2019 at 8:29 ΜΜ, BettySt είπε:

Εγώ λέω το πολύ το άλλο μήνα να έχω κάνει τις περισσότερες αγορές. Εσύ έχεις πάρει κάτι;

Εγώ τα έχω όλα από τα πρώτα παιδιά τα βασικά,ρούχα μου έδωσε η αδερφή μου τώρα φουλ για την μπέμπα 

μόνο να πάρω θέλω χτένα,ψαλιδάκι κ φυσικά το πρώτο ρούχο εξόδου που θέλω να είναι καινούργιο...για το μαιευτήριο θα γεννήσω σε ιδιωτικό οπότε δεν θέλω κάτι για το μωρό ,μόνο κανένα πανάκι για το ρέψιμο να.έχω κ να πάρω κ ενα ζευγάρι πιτζάμες για μένα με κουμπιά από πάνω να ανοίγει όλο κ.ενα σουτιέν γιατί τα 2 που έχω δεν παίζει να.μου κάνουν μετά...έχει μεγαλώσει παρά πολύ το στήθος.σε σχέση με τα αγόρια.

On 17/1/2019 at 3:09 ΜΜ, SiaSai είπε:

Καλησπερα σε ολες! Εγω  δεν εχω αγορασει τιποτα ακομη για το μωρο και η αληθεια ειναι δεν εχω και ιδεα τι θα χρειαστω...

Εργαζομαι ακομη και  εχω πολυ λιγο χρονο. Τελος του μηνα που σταματαω θα ασχοληθω περισσοτερο.

Απο τη Δευτερα εχω εντονο πονο κατα διαστηματα αριστερα κοντα στο κοκαλο της λεκανης. Ο γιατρος μου ειδε πως εκει  ειναι το κεφαλακι της μικρης και προφανως πιεζει. Μερικες φορες ομως ειναι παρα πολυ εντονο και με ανησυχει. Σημερα που ξαναμιλησα μου ειπε να παρω Buscopan. Εχει καποια αλλη τετοιους πονους?

που κ που τα έχω κ εγώ είναι τα κόκαλα στην 2η εγκυμοσύνη τα είχα από τον 4ο μήνα έντονα γιατί ήταν χαμηλά.το μωρό κ πίεζε...τώρα που μπήκα στον 7ο μήνα που κ που έχω κ πονακια περιόδου...οκ έχω συν αλλά 2 παιδιά,φυσικά προσέχω .παρακαλώ μόνο να μπω στο μήνα μου κ μετά να γεννήσω...κοντεύει ο καιρός.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Basia m είπε:

Με πόσο ζάχαρο ξεκινήσατε την καμπύλη ζαχάρου. Δηλαδή εννοώ πόσο ζάχαρο είχατε πριν πιείτε τη καταπληκτική γλυκόζη χαχαχα. Εγώ είχα 97

Εγώ αύριο θα πάω να την κάνω! Εγώ λίγο αγωνία λόγο ιστορικού από την μεριά του πατέρα μου. Επίσης με την δίαιτα για την χολή τρώω μόνο πατάτες, μακαρόνια, ρύζι και κάποια χόρτα βραστά και κολοκυθάκια. Για να δούμε... επίσης να ρωτήσω το προηγούμενο βράδυ μου είπαν να φάω ελαφρυα μέχρι της 9. Η αλήθεια είναι ότι έφαγα ψητό κοτόπουλο με πατάτες γύρω στις 7 γιατί με πήρε ο ύπνος και άργησα να ξυπνήσω....λέτε να έκανα βλακεία;;;

Βρήκα αυτές τις μετρήσεις

http://www.gaiamaternity.gr/el/content/καμπύλη-σακχάρου, τώρα εξαρτάται και από κάθε εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2019 at 5:35 ΜΜ, Xioni είπε:

Σήμερα πήγα στο γιατρό μου, αιματοκρίτης και εμένα στο 33, ανέβηκε μια μονάδα. Το μωράκι τώρα είναι 1041 γραμμάρια. Χάρηκα πολύ που έχει μεγαλώσει!! Τρελό μαμά!!Ο τράχηλος είναι σταθερός 3.1. Μόνο που η κοιλιά μου είναι γενικά σκληρή, μου είπε το παρακολουθούμε και αν είναι θα μου γράψει αναρρωτική.

Ποσων εβδομαδων εισαι;;; 

Θυμησε μου περιμενεις αγορακι η κοριτσακι;

Εγω τελευταια μετρηση στον τραχηλο ειχα κανει τα χριστουγεννα στη β επιπεδου και ηταν 3.5, οταν πηγαινω στο ιατρειο δε μου μετραει τράχηλο...η τουλαχιστον δε μου αναφερει κατι...

8 γεναρη εμενα ηταν 700 γραμμαρια το ζουζουνι..ελπιζω τωρα να εχει μεγαλωσει!

Οταν λες ειναι σκληρη η κοιλια σου τι εννοεις;

Και εμενα καποιες φορες σκληραινει αλλα δε κραταει πολυ!

 

2 ώρες πρίν, Basia m είπε:

Με πόσο ζάχαρο ξεκινήσατε την καμπύλη ζαχάρου. Δηλαδή εννοώ πόσο ζάχαρο είχατε πριν πιείτε τη καταπληκτική γλυκόζη χαχαχα. Εγώ είχα 97

Εγω 92...την εκανα τη δευτερα...

Μετα 136 στα 60 λεπτα

Και 95 στα 120..

Η γιατρος μου ειπε πως ειναι καλη..


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , fairy-mary είπε:

Ποσων εβδομαδων εισαι;;; 

Θυμησε μου περιμενεις αγορακι η κοριτσακι;

Εγω τελευταια μετρηση στον τραχηλο ειχα κανει τα χριστουγεννα στη β επιπεδου και ηταν 3.5, οταν πηγαινω στο ιατρειο δε μου μετραει τράχηλο...η τουλαχιστον δε μου αναφερει κατι...

8 γεναρη εμενα ηταν 700 γραμμαρια το ζουζουνι..ελπιζω τωρα να εχει μεγαλωσει!

Οταν λες ειναι σκληρη η κοιλια σου τι εννοεις;

Και εμενα καποιες φορες σκληραινει αλλα δε κραταει πολυ!

 

Με βάση την αυχενική αύριο μπαίνω στην 27η, είναι αγοράκι, το πρώτο μου παιδάκι. 6 Γενάρη εμένα ήταν 680 γραμμάρια. Γενικά είναι πολύ σκληρή όλη η κοιλιά μου σε σημείο αν είμαι πάνω από μερικά λεπτά όρθια νιώθω άσχημα. Το πρωί που ξυπνάω συνήθως είναι μια χαρά. Αφού εχτές που πήγα στο γιατρό του φάνηκε περίεργο πόσο σκληρή ήταν. Μου λεει έκανες κοιλιακούς πριν την εγκυμοσύνη; Λέω γιατρέ με προσβάλλεται..χαχα.

Εμένα μου το μέτρησε ενδοσκοπικά γιατί του αναφέρω ότι είμαι έτσι καιρό και ήθελε να βεβαιωθεί ότι είναι κλειστός ο τράχηλος και σταθερός. Μου είπε δηλαδή ότι είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Xioni είπε:

Με βάση την αυχενική αύριο μπαίνω στην 27η, είναι αγοράκι, το πρώτο μου παιδάκι. 6 Γενάρη εμένα ήταν 680 γραμμάρια. Γενικά είναι πολύ σκληρή όλη η κοιλιά μου σε σημείο αν είμαι πάνω από μερικά λεπτά όρθια νιώθω άσχημα. Το πρωί που ξυπνάω συνήθως είναι μια χαρά. Αφού εχτές που πήγα στο γιατρό του φάνηκε περίεργο πόσο σκληρή ήταν. Μου λεει έκανες κοιλιακούς πριν την εγκυμοσύνη; Λέω γιατρέ με προσβάλλεται..χαχα.

Εγω ειμαι στην 27η τωρα..την τριτη μπαινω 28η..

Παιρνεις μαγνησιο;

Μηπως σε βοηθησει λιγο...

Και να μη κουραζεσαι γενικα..το κανω και εγω αυτο το λαθος δυστυχως, ειδικα με τη δουλεια, απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω παρει μονο 5 μερες αδεια...και καποιες φορες νιωθω οτι θα καταρρευσω...

Να σε ρωτησω κατι ασχετο...εχεις αρχισει ψωνια για το μωρο;

Επειδη ειναι και εμενα το πρωτο μου!

Σκεφτομαι να παραγγειλω την κουνια αυτες της μερες που κανει και ενα μηνα να έρθει, αλλα απο την αλλη λεω μηπως ειναι νωρίς;

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Εγω ειμαι στην 27η τωρα..την τριτη μπαινω 28η..

Παιρνεις μαγνησιο;

Μηπως σε βοηθησει λιγο...

Και να μη κουραζεσαι γενικα..το κανω και εγω αυτο το λαθος δυστυχως, ειδικα με τη δουλεια, απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω παρει μονο 5 μερες αδεια...και καποιες φορες νιωθω οτι θα καταρρευσω...

Να σε ρωτησω κατι ασχετο...εχεις αρχισει ψωνια για το μωρο;

Επειδη ειναι και εμενα το πρωτο μου!

Σκεφτομαι να παραγγειλω την κουνια αυτες της μερες που κανει και ενα μηνα να έρθει, αλλα απο την αλλη λεω μηπως ειναι νωρίς;

 

Παίρνω 3 Μαγνησία το μαχ την ημέρα και ενδοκολπικά προγεστερόνη. Και εγώ δουλεύω και περιμένω πως και πως να πάρω την αναρρωτική (15 μέρες, είμαι αναπληρώτρια).. Για κούνια θα μου δώσει η αδερφή μου. Μόνο στρώμα λέω να πάρω. Σκέφτομαι γύρω αρχές του μήνα να πάω να δω κάποια πράγματα, απλα δεν αντέχω να είμαι όρθια στα μαγαζιά. Η μάμα μου, μου πήρε εχτές πάνες αγκαλιας και σεντονακια για το μωρό. Αυτό που θέλω να ψάξω είναι το κάθισμα για το αμάξι αρχικά και το καρότσι. Α και πιαζαμουλες για εμένα για το νοσοκομείο. Τα ρουχαλακια και τελευταία στιγμή να τα πάρεις τα βάζεις μια στο πλυντήριο και είσαι κομπλέ. Αυτά που θέλουν καιρό να έρθουν καλό είναι να τα πάρουμε νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι τιμές για την καμπύλη ζαχάρου ήταν:

89

148 στα  60'

138 στα 120'

Ο γιατρός μου, μου είπε επειδή είμαι κοντά στα όρια να προσέχω τα γλυκά και να κάνω κάθε μήνα για γλυκόζη εξετάσεις. Αυτά τα νέα μου

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Xioni είπε:

Οι τιμές για την καμπύλη ζαχάρου ήταν:

89

148 στα  60'

138 στα 120'

Ο γιατρός μου, μου είπε επειδή είμαι κοντά στα όρια να προσέχω τα γλυκά και να κάνω κάθε μήνα για γλυκόζη εξετάσεις. Αυτά τα νέα μου

 

Ενταξει δεν εισαι και πολυ κοντα στα ορια...

Εκτος απο το ζαχαρο νηστειας ισως...

Σκεψου εγω ειχα 92, αλλα στις 2 ωρες μου ειχε πεσει παλι στο 95.

Ενταξει δεν ειναι κακο να προσεχεις λιγο τα γλυκα..

Και εξετασεις ουτως η αλλως θα κανεις καθε μηνα γενικες οποτε μια ακομα δε χαθηκε ο κοσμος...

Δε θα εχεις θεμα μη φοβασαι!

Να σε ρωτησω κατι;

Εσυ εχεις νιωσει καθολου συσπασεις;

Πως το ξεχωριζεις απο τις κινησεις του μωρου;

Επισης εχεις γενικοτερα υγρα;

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , fairy-mary είπε:

Ενταξει δεν εισαι και πολυ κοντα στα ορια...

Εκτος απο το ζαχαρο νηστειας ισως...

Σκεψου εγω ειχα 92, αλλα στις 2 ωρες μου ειχε πεσει παλι στο 95.

Ενταξει δεν ειναι κακο να προσεχεις λιγο τα γλυκα..

Και εξετασεις ουτως η αλλως θα κανεις καθε μηνα γενικες οποτε μια ακομα δε χαθηκε ο κοσμος...

Δε θα εχεις θεμα μη φοβασαι!

Να σε ρωτησω κατι;

Εσυ εχεις νιωσει καθολου συσπασεις;

Πως το ξεχωριζεις απο τις κινησεις του μωρου;

Επισης εχεις γενικοτερα υγρα;

 

Υγρά τώρα δεν έχω καθόλου, αλλά αλλάζω συχνά το εσώρουχο για λόγους υγιεινής (κάνε μια γενική ούρων ή και καλλιέργεια) Επίσης έχεις κάνει καλλιέργεια κόλπου;Το μωρό ή πάλλεται ή γυρίζει μέσα στην κοιλιά μου και νιώθω κάπως σαν να τραβιέται κάτι μέσα μου ή κάτι σαν απαλές κλωτσιές (μόνο όταν είναι τα ποδαράκια προς τα κάτω με ενοχλούν και πάω τουαλέτα). Τώρα συσπάσεις δεν νιώθω ακριβώς, απλά νιώθω την κοιλιά μου σκληρή σαν πέτρα και κάποιες φορές αρκετά βαριά σε σημείο να θέλω να ξαπλώσω αμέσως. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι αυτό είναι συσπάσεις.

Γλυκά δεν τρώω από τότε που έμεινα έγκυος. Έχω φάει σύνολο 5 όλο το καιρό και δεν τα θέλω κιόλας παρότι γλυκατζου. Απλά λόγο χολής τρώω πολλούς υδατάνθρακες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Xioni είπε:

Υγρά τώρα δεν έχω καθόλου, αλλά αλλάζω συχνά το εσώρουχο για λόγους υγιεινής (κάνε μια γενική ούρων ή και καλλιέργεια) Επίσης έχεις κάνει καλλιέργεια κόλπου;Το μωρό ή πάλλεται ή γυρίζει μέσα στην κοιλιά μου και νιώθω κάπως σαν να τραβιέται κάτι μέσα μου ή κάτι σαν απαλές κλωτσιές (μόνο όταν είναι τα ποδαράκια προς τα κάτω με ενοχλούν και πάω τουαλέτα). Τώρα συσπάσεις δεν νιώθω ακριβώς, απλά νιώθω την κοιλιά μου σκληρή σαν πέτρα και κάποιες φορές αρκετά βαριά σε σημείο να θέλω να ξαπλώσω αμέσως. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι αυτό είναι συσπάσεις.

Γλυκά δεν τρώω από τότε που έμεινα έγκυος. Έχω φάει σύνολο 5 όλο το καιρό και δεν τα θέλω κιόλας παρότι γλυκατζου. Απλά λόγο χολής τρώω πολλούς υδατάνθρακες.

Καλλιεργεια ειχα κανει στην αρχη της εγκυμοσυνης και ηταν ενταξει,

Επισης γενικη ουρων κανω καθε μήνα και μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιαστει καποιο θεμα, ολα ειναι φυσιολογικα. 

Απλα εχω αρκετα υγρα σε καθημερινη βαση..

Δε μυριζουν ασχημα η κατι τετοιο απλα ειναι αρκετα ..

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλλιεργεια ειχα κανει στην αρχη της εγκυμοσυνης και ηταν ενταξει,

Επισης γενικη ουρων κανω καθε μήνα και μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιαστει καποιο θεμα, ολα ειναι φυσιολογικα. 

Απλα εχω αρκετα υγρα σε καθημερινη βαση..

Δε μυριζουν ασχημα η κατι τετοιο απλα ειναι αρκετα ..

 

Και εγώ έχω υγρά λευκά που δεν μυρίζουν άσχημα έχω κάνει Καλλιεργεία όλα καλά μόνο οπτικά με ενοχλούν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...