Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια σήμερα άλλαζα βδομάδα και μπαίνω στην 8η. Είχα μέρες να δω καφέ. Και τώρα πριν λίγο είδα στο σκούπισμα και στο εσώρουχο, περισσότερη ποσότητα από ότι συνήθως. Επίσης δεν ήταν σκούρο καφε όπως συνήθως, αλλά σαν να ροζιζε. Πόνους δεν έχω. Χθες ένιωθα λιγα τραβήγματακια. Έχω αγχωθεί πολύ. Να πάω στο νοσοκομείο; Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω τρελαθεί.. 

Δανεικά ωάρια_ηθικά/νομικά διλήμματα


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

(*) Να σημειώσω πως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα γυναικολογικό....ήρθε μία κι έξω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , tsoang είπε:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

(*) Να σημειώσω πως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα γυναικολογικό....ήρθε μία κι έξω

εγω θα σου ελεγα να μην διστασεις καθολου να το κανεις. κανεις δεν το μετανιωσε το παιδι που θα γεννηθει θα εχει τραφει απο το αιμα σου η πρωτη εικονα που θα δει θα εισαι εσυ. εσυ θα εισαι η μαμα του. το αν θα εχει καποια γονιδια διαφορετικα απο εσενα δεν εχει καμια σημασια. η υιοθεσια ειναι πολυ πιο δυσκολη πραξη γιατι ενα παιδι που το υιοθετεις εχει βιωματα που εσυ δεν μπορεις να μαθεις ποτε κ που ισως δεν θα μπορεσεις ποτε να του τα γιατρεψεις γιαυτο θεωρω την αποφαση υιοθεσιας πολυ πιο δυσκολη αποφαση κ θελει πιο πολυ σκεψη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου για όλες εμάς που παλέψαμε πολύ για να αποκτήσουμε τα παιδιά μας είναι πολύ σκληρό κ άδικο να λες ότι υπάρχει λόγος που δεν μας δόθηκε απλόχερα το δώρο της μητρότητας!

Θα συμφωνήσω ότι το να προσπαθήσεις με δικά σου ωάρια είναι άδικος κόπος! Στην ηλικία που είσαι ακόμη κ χωρίς την πωα θα ήταν παρα μα πάρα πολύ δύσκολο!

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να αποδεχτεί την ιδέα της δωρεάς ωαρίων κ πιστεύω πως δε θα το μετανιώσεις! Τη στιγμή που θα πάρεις το μωρό σου στα χέρια σου θα τα ξεχάσεις όλα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Μπορεί ακόμα να μην εχω κάνει προσπάθεια με δανεικά αλλά κ εγω είμαι κοντά σε αυτή την απόφαση. Εχω κάνει 4 εξωσωματικές με δικά μου ωάρια..οι 3 ήταν παλλίνδρομες έχω 2 τελευταία έμβρυα στην κατάψυξη κ δεν ξέρω τι θα κάνω και μάλιστα στα 38 που ξεκίνησα τις εξετάσεις ήμουν μια χαρά πλέον 41 κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι με δικό μου υλικό θα κάνω παιδι μιας κ με του άντρα μου σχεδον αποκλείεται αφού δύσκολα μαζεύουμε σπέρμα κ στην ωοληψία σπάνια έχει οπότε χάνουμε τα πολύτιμα αβγουλάκια μου! Τα δανεικά τα σκέφτομαι τον τελευταίο χρόνο ενα ζευγάρι φιλικό ιυοθέτησε παιδάκι η κοινωνική λειτουργος κάνει εφόδους τους ρωτάει γιατι δεν εχουν φωτογραφίες με το παιδί γιατι είναι ετσι τα παιχνιδια του που τρωνε που κοιμούντε πως κανει μπανιο που πως τι γιατι...εγω δεν εχω τετοια ψυχραιμια κ δεν μπορώ να νοιωθω οτι μεγαλώνω το ανηψι μου οποτε το δανεικό υλικο δινει άλλο δέσιμο κυοφορείς το νοιώθεις να μεγαλώνει μέσα σου...Το ίδιο συναίσθημα πιστεύω που ένοιωσα για την τελευταία προσπάθεια με δανεικό σπέρμα θα έχω. Πάω να γίνω μαμά αυτό το μωρό που σκέφτομαι ότι θα αποκτήσω το εχω πονέσει το εχω παρηγορίσει στους κολικούς του το έχω μαλώσει το εχω κάνει μπανάκι κ το εχω πάνω μου στην καρδιά μου για να ηρεμήσει εαν μπορέσω με δανεικό υλικό να τα βιώσω ναι προχωράω!!!

Ελπίζω να μη σε κουρασα αλλά εγω είμαι περιπτωση που λογω οικονομικού δεν μπορεσα να προσπαθησω πριν τα 39 που μειώθηκαν οι καταβολές μου κ η αιτια ηταν αντρικός παράγοντας κ πλεον κ εγω δυσκολα μπορώ

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, tsoang είπε:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

(*) Να σημειώσω πως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα γυναικολογικό....ήρθε μία κι έξω

Μην το σκέφτεσαι προχώρα.Δικο σου παιδι θα ειναι μεσα σου θα μεγαλωσει.Ξερω κ καταλαβαινω τισ σκεψεις που κανεις δεν ειναι κ ευκολο να παρεις αποφαση αλλα σκεψου οτι σιγουρα θα εχεις καλυτερες πιθανοτητες εγκυμοσυνης μιας κ τα ωαρια ειναι μικροτερησ γυναικας.Καλη τυχη σου εύχομαι οτι κ να αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, tsoang είπε:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

(*) Να σημειώσω πως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα γυναικολογικό....ήρθε μία κι έξω

Αν ο Θεός στερούσε τη μητρότητα δεν θα πετύχαινε καμιά εξωσωματική και στον αντίποδα αν διάλεγε τους σωστούς μόνο γονείς κανένα παιδάκι δεν θα γεννιόταν σε σπίτι με κακοποίηση και θάνατο. Οπότε ο Θεός δεν αποφασίζει. Αν δεν έπρεπε να πηγαίνουμε κόντρα στη φύση δεν θα έπρεπε να παίρνουμε ούτε ντεπον και να πεθαιναμε από ένα κρυολόγημα. Η υπογονιμότητα είναι ασθένεια όπως ο καρκίνος ο διαβήτης το κρυολόγημα η πνευμονία κλπ. Απλά κάτι δεν λειτουργεί σωστά. Και το διορθώνεις όπως προσπαθείς να διορθώσεις και όλα τα υπολοιπα. Τόλμησε το και δεν θα το μετανιώσεις στιγμή. 

  • Μου αρέσει 9

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..Εγώ δεν πήρα γεννετικο υλικό άλλης γιατί δεν το χρειαστηκα..έκανα 4 εξωσωματικές κ 4 σπέρματεγχυσεις μέχρι να έρθει η κόρη μου..έχασα 3 μωρά πριν κ ένα μετά την κόρη μου( από εξωσωματική) έφτασα πολύ κοντά στο κομμάτι γεννετικης μιας κ ποτέ δε βρέθηκε τι φταίει...όταν πήγαινα για απιξεσεις  με το νεκρό μωρό μέσα μου κ κάναν εκείνον τον ρημαδι τον τελευταίο υπέρηχο μήπως και νομίζεις με ένοιαζε εάν πέθανε μωρό από δικό μου υλικό; Θα έδινα τα πάντα να είχα κ τα 4 μωρά μου εδώ ...Η απόφαση είναι καθαρά δική σου..εγώ έχοντας παιδί από εξωσωματική με πολύ αγώνα που όπως λένε είναι ίδιο εγώ( κ όντως είναι) θα σου πω ότι εμάς τις γυναίκες που περάσαμε τόσα αυτό δεν μας νοιάζει...και να σου πω την αλήθεια ούτε αυτό το " μεγαλώνει μέσα μου ισχύει κάτι εμέ..με το μωρό σου γίνεσαι μαμά όταν το γέννας σταδιακά..πριν ερωτεύεσαι την ιδέα...όχι κάποιον που δε γνωρίζεις...για μένα ούτε ο κόσμος θα με ένοιαζε ούτε σε ποιον μοιάζει..ίσως η μοναδική φοβία που προσπάθησα να λύσω πριν την προσπάθεια που έφερε την κόρη μου( γιατί θα ήταν η τελευταία με δικό μας υλικό) ήταν πως θα εξηγήσω αργότερα στο παιδί μου κάποια πράγματα κ φυσικά δεν εννοώ τη διαδικασία αλλά το δικαίωμα του να γνωρίζει τους βιολογικούς γονείς του..Αυτό δεν το έλυσα γιατί δεν πρόλαβα..ωστόσο νομίζω με βοήθεια θα το έκανα ..κατά τα άλλα κανέναν απολύτως ενδοιασμό δε θα είχα...κ η διαδικασία ως διαδικασία της εξωσωματικής έχει ηθικά δίλημμα τα άλλα ποτέ δε με σταμάτησαν από το όνειρο μου..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
πρίν από 10 λεπτά , Alexia_milaioy είπε:

καλησπερα σας, θα ήθελα να σας ρωτησω υπάρχει πιθανοτητα προωρης εμμηνόπαυσης στα 23? διότι έχω ανησυχήσει περισυ είχα Σεπτέμβρη 11 μέρες καθυστέρηση πηγα σε γυναικολόγο και δεν μ βρήκε κάτι στον υπέρηχο μετά από μήνες είχα καθυστέρηση 16 ημερών τον Μάιο και τώρα ξανά έχω καθυστέρηση 7 ημερών με συμπτώματα περιοδου και 3 αρνητικά τεστ επίσης παρατηρω εδώ και 5 χρόνια μια μαυρη τρίχα στο μάγουλο και έχω και μαυρες τρίχες γυρο από τον αμφαλο

καλησπερα σας, θα ήθελα να σας ρωτησω υπάρχει πιθανοτητα προωρης εμμηνόπαυσης στα 23? διότι έχω ανησυχήσει περισυ είχα Σεπτέμβρη 11 μέρες καθυστέρηση πηγα σε γυναικολόγο και δεν μ βρήκε κάτι στον υπέρηχο μετά από μήνες είχα καθυστέρηση 16 ημερών τον Μάιο και τώρα ξανά έχω καθυστέρηση 7 ημερών με συμπτώματα περιοδου και 3 αρνητικά τεστ επίσης παρατηρω εδώ και 5 χρόνια μια μαυρη τρίχα στο μάγουλο και έχω και μαυρες τρίχες γυρο από τον αμφαλο

Δηλαδη εσυ δεν είχες κανένα συμπτωμα εμμηνόπαυσης πριν σου σταματήσει η περιοδος?? Ουτε συντομότερο κυκλους?? Να σ ερχετε κάθε 28 μερες και ξαφνικά να αρχίζει να λιγοστευει να μικραίνει ο κυκλος κάθε 26,25,24,22? 

Θα σου το πω κοπέλα μου μία και τελευταία φορά , ΜΟΝΟ με ορμονικεσ αιματολογικες εξετάσεις θα καταλάβεις αν έχεις πρόωρη εμμηνόπαυση , και ΟΧΙ από μια τρίχα στο πρόσωπο !!!! προσπάθησε να το καταλάβεις σε παρακαλώ και πήγαινε να κάνεις εξετάσεις FSH , LH κλπ , ο γυναικολόγος σου ξέρει ποιες πρέπει να κάνεις .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...