Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

πάμε για τρίτο μωράκι???


Recommended Posts

Ένα πολύ λεπτό θέμα...η απόφαση για το πόσα παιδιά θα κάνει κάνει κανείς..

Θα σας πω τον προβληματισμό μου!έχω δύο υπέροχα αγοράκια τεσσεράμισι και 1 έτους.. είμαι με τον σύζυγο 12 χρόνια μαζί απο τα 17 μου κ αυτός τότε 19 χρονών.. είμαστε καλα μεταξύ μας.δουλευει πολλές ώρες είναι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε τα παιδιά τα μεγαλώνω σχεδόν μόνη μου..δεν οδηγάω πια αμάξι (εδώ και 9 χρόνια) οπότε ότι κανω με τα παιδιά είναι ακόμα πιο δύσκολο (ψώνια , δραστηριότητες, παιδίατρος ) τα οικονομικά μας είναι ζορικα εγώ σταμάτησα από τη δουλειά γιατί δεν μπορώ να εργάζομαι πια 10 ώρες όπως έκανα γιατί δεν έχω βοήθεια για τα παιδιά.ουτε μάνα ούτε πεθερά.κ τώρα μου έχει καρφωθεί να κάνω κ ένα τρίτο παιδί κ θα ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι!όλη την ώρα το έχω στο μυαλό μου..ο σύζυγος διστάζει πολύ κ η αλήθεια είναι πως μου λέει ότι περιμένει πώς και πώς να ζήσουμε κ εμείς τώρα λιγάκι ξέρετε μια βόλτα ένα τριήμερο χωρίς παιδιά γιατί στα δώδεκα χρόνια που είμαστε μαζί λόγω δουλειάς δεν κάναμε τίποτα μαζί ούτε ταξίδι του μέλιτος ούτε τίποτα...από τη μια το καταλαβαίνω απο την άλλη το θεωρώ εγωιστικό για υλικά αγαθά κ ταξίδια να αφήσω το θέμα της τεκνοποίησης στην άκρη.ειμαστε πολύ νέοι εγώ είμαι 29 κ έχω ακόμα αντοχή κ κουράγιο σε καμιά 5ετια δεν ξέρω αν θα είμαι το ίδιο θα ήθελα να ξεπαιδιασω γρήγορα έτσι ώστε να μπορώ μετά να κοιτάξω κ το θέμα της δουλειάς πιο εντατικά.μετα πάλι σκέφτομαι 3 παιδιά...θα τα βγάλω πέρα? ψυχολογικά ,οικονομικά γιατί τα μεγαλώνω σχεδόν μόνη...ππφφφφφφφ έχω σκάσει μιλάμε...ποια η γνώμη σας παιδιά???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ίδια σκέψη ειμαι κ εγω .εχω 2 παιδάκια 9 και 7 και μου καρφώθηκε για ένα τρίτο ..ειμαστε στον πρωτο μήνα προσπάθειας  με τελ.περιοδο 26 Μαΐου .μην το σκέφτεσαι .αν το θέλεις καντο.ο κόσμος παντα θα βρίσκει να πει .κ εγω δεν εχω κανένα για βοήθεια .μονο τον άντρα μου.δεν υπαρχει μεγαλύτερη ευτυχία .ειμαστε 31 χρόνων κ επειδή τα χρονια περνάνε νερό ,θα έρθει στιγμή που θα το μετανιώσουμε αν δεν το κανουμε τωρα που ειμαστε νέοι 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ματιλντα είπε:

Στην ίδια σκέψη ειμαι κ εγω .εχω 2 παιδάκια 9 και 7 και μου καρφώθηκε για ένα τρίτο ..ειμαστε στον πρωτο μήνα προσπάθειας  με τελ.περιοδο 26 Μαΐου .μην το σκέφτεσαι .αν το θέλεις καντο.ο κόσμος παντα θα βρίσκει να πει .κ εγω δεν εχω κανένα για βοήθεια .μονο τον άντρα μου.δεν υπαρχει μεγαλύτερη ευτυχία .ειμαστε 31 χρόνων κ επειδή τα χρονια περνάνε νερό ,θα έρθει στιγμή που θα το μετανιώσουμε αν δεν το κανουμε τωρα που ειμαστε νέοι 

Αχχχχ τέλεια σου εύχομαι πολύ να μείνεις σε αυτόν κύκλο!άσε αυτό που το πας.. είναι και οι γύρω μας.. ξέρω τι θα λένε σαν να τους ακούω"τι το θέλει το τρίτο μόνη της είναι ζορικα είναι αμάξι δεν οδηγάει πως θα τα βγάλει πέρα ακόμα δουλειά δεν έπιασε" αλλά όπως το λες φοβάμαι μήπως το μετανιώσω μετά που δεν έκανα τρίτο.. εσένα έχουν ξεπεταχτεί κι ολας τα μωρά σου έτοιμη είσαι!εγώ αν μείνω τώρα φοβάμαι λίγο...τον δεύτερο τον γέννησα στις 36 εβδομάδες στην αρχή έπρεπε να μείνω πολύ ξάπλα..αν χρειαστεί κ τώρα?με 2 ζηζανια κ χωρίς βοήθεια στο σπίτι?τι κάνω? είδες?όλο τρικλοποδιές είμαι:sad:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλετε πραγματικά μην το σκέφτεστε .εσυ με τον άντρα σου όλα θα τα καταφέρετε .ο κόσμος ήδη τωρα πριν μείνω έγκυος όλοι ειναι κατα του τρίτου παιδιού .λες κ αυτοί θα το μεγαλώσουν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ματιλντα είπε:

Αν το θέλετε πραγματικά μην το σκέφτεστε .εσυ με τον άντρα σου όλα θα τα καταφέρετε .ο κόσμος ήδη τωρα πριν μείνω έγκυος όλοι ειναι κατα του τρίτου παιδιού .λες κ αυτοί θα το μεγαλώσουν 

Ναι όντως έτσι είναι.. πολλοι σε προσβάλλουν κι όλας με αυτόν τον τρόπο σαν να σε λένε "ανεύθυνη" θέλει να το πάρω απόφαση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Ένα πολύ λεπτό θέμα...η απόφαση για το πόσα παιδιά θα κάνει κάνει κανείς..

Θα σας πω τον προβληματισμό μου!έχω δύο υπέροχα αγοράκια τεσσεράμισι και 1 έτους.. είμαι με τον σύζυγο 12 χρόνια μαζί απο τα 17 μου κ αυτός τότε 19 χρονών.. είμαστε καλα μεταξύ μας.δουλευει πολλές ώρες είναι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε τα παιδιά τα μεγαλώνω σχεδόν μόνη μου..δεν οδηγάω πια αμάξι (εδώ και 9 χρόνια) οπότε ότι κανω με τα παιδιά είναι ακόμα πιο δύσκολο (ψώνια , δραστηριότητες, παιδίατρος ) τα οικονομικά μας είναι ζορικα εγώ σταμάτησα από τη δουλειά γιατί δεν μπορώ να εργάζομαι πια 10 ώρες όπως έκανα γιατί δεν έχω βοήθεια για τα παιδιά.ουτε μάνα ούτε πεθερά.κ τώρα μου έχει καρφωθεί να κάνω κ ένα τρίτο παιδί κ θα ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι!όλη την ώρα το έχω στο μυαλό μου..ο σύζυγος διστάζει πολύ κ η αλήθεια είναι πως μου λέει ότι περιμένει πώς και πώς να ζήσουμε κ εμείς τώρα λιγάκι ξέρετε μια βόλτα ένα τριήμερο χωρίς παιδιά γιατί στα δώδεκα χρόνια που είμαστε μαζί λόγω δουλειάς δεν κάναμε τίποτα μαζί ούτε ταξίδι του μέλιτος ούτε τίποτα...από τη μια το καταλαβαίνω απο την άλλη το θεωρώ εγωιστικό για υλικά αγαθά κ ταξίδια να αφήσω το θέμα της τεκνοποίησης στην άκρη.ειμαστε πολύ νέοι εγώ είμαι 29 κ έχω ακόμα αντοχή κ κουράγιο σε καμιά 5ετια δεν ξέρω αν θα είμαι το ίδιο θα ήθελα να ξεπαιδιασω γρήγορα έτσι ώστε να μπορώ μετά να κοιτάξω κ το θέμα της δουλειάς πιο εντατικά.μετα πάλι σκέφτομαι 3 παιδιά...θα τα βγάλω πέρα? ψυχολογικά ,οικονομικά γιατί τα μεγαλώνω σχεδόν μόνη...ππφφφφφφφ έχω σκάσει μιλάμε...ποια η γνώμη σας παιδιά???

 melody90  δεν το εχω ξεπερασει το θεμα αυτο ακομα . :grin: 

ετσι ελεγα και εγω, μετα απο δυο αγορια, , εε ειχα και την επιθυμια μιας κορης. ( μου ελεγε μετα θα λες , εε να μην κανουμε και την αδελφουλα της! , ποσο δικιο ειχε, και ποσο καλα με ξερει!!) και ελεγα και εγω, οχι αλλο ενα , και δεν θα σου πω τιποτα αλλο, νομιζα οτι αυτη ηταν η επιθυμια του κοριτσιου..

ο συζυγος ειχε δικιο φυσικα ! εκανα και το τριτο ! και παρ ολο  αυτα που περασα , δεν βαζω μυαλο !!  που να ακουσει για τεταρτο, με κοιταει λες και κατεβηκα απο τον αρη!!

εσενα τουλαχιστον ειναι και μωρο το δευτερο, αρα πες του η δικαιολογια να ζησουμε και να παμε βολτες , δεν ισχυει , γιατι και τωρα να κανεις , μαζι θα μεγαλωνουν, αν το αφησεις σαν εμενα που περασαν 10 χρονια, για να το κανεις τοτε θα εχει δικιο.

 οταν κατι το θελεις πολυ , δεν υπαρχει περιπτωση να μην το καταφερεις !! ο Θεος δεν θα σε αφησει ετσι !! μη σκεφτεσαι αρνητικα !

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Μπράβο ρε συ!!! Θέλεις και τέταρτο ε??? υπάρχουν  ακόμα  δυναμικές  γυναίκες  τελικά  ...ευχαριστώ αυτό χρειάζομαι τώρα κάποιον να με εμψυχώνει!!!!

αν θελω λεει ?!!!  κοιτα στο συζυγο δεν ξαναλεω τιποτα ,  σοβαρου και αστειου μονο , παιζει η μικρη , και πεταω καμια σποντα :-D δεν πτοειται ομως. το εχω αφησει στο Θεο , αν θελει εκεινος το στελνει ! μην αργησει πολυ ομως, γιατι ειμαι ηδη 37 ( κλεισμενα:rolleyes:) το πρωτο πραγμα που ρωτησα τον γυναικολογο οταν γεννησα ηταν : γιατρε πως με ειδατε μπορω να κανω αλλο παιδακι? μου απαντησε οσα θελεις, εισαι σαν να μην εχεις κανει κανενα. ηθελα να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο, αλλα επειδη ειχα κανει ηδη δυο καισαρικες με διαφορετικους γιατρους , δεν με αναλαμβανε, ετσι ξαναεκανα τριτη καισαρικη .

και επισης ειμαι  οπως εσυ , τελειως μονη , ( απο επιλογη ομως  δεν εχω βοηθεια) και εμενα δουλευει ολη μερα , το μονο θετικο ειναι οτι δουλευω απο το σπιτι και ετσι μπορω να ειμαι με τα παιδια. και οταν χρειαζεται βοηθεια στη δουλεια ,τη κρατανε τα αγορια, φετος ανασανα λιγο γιατι παει παιδικο , και την παιρνω στις 4.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια πεταχτηκα απο το αλλο γκρουπ σορρυ ειμαι απο εξωσωματικη κ προσπαθω για 2 και παντα ηθελα 4 κ μου αρεσε η φραση που οταν θελεις κατι πολυ ο θεος δεν σε αφηνει!!!

Θα με στηριξετε να τα καταφερω θελω τοσο πολυ ενα 2 μωρο η κ 3 ακομα!!!ειμαι 38 κ προσπαθω ενα χρονο για 2!

  • Μου αρέσει 1

aVG8p2.png

s6ucp2.png

Mao8p2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Annita tsoupani είπε:

Κοριτσια πεταχτηκα απο το αλλο γκρουπ σορρυ ειμαι απο εξωσωματικη κ προσπαθω για 2 και παντα ηθελα 4 κ μου αρεσε η φραση που οταν θελεις κατι πολυ ο θεος δεν σε αφηνει!!!

Θα με στηριξετε να τα καταφερω θελω τοσο πολυ ενα 2 μωρο η κ 3 ακομα!!!ειμαι 38 κ προσπαθω ενα χρονο για 2!

ολοψυχα στο ευχομαι Αννιτα!! να εχεις πιστη στο Θεο και στην Παναγια μας !! φορας την Αγια Ζωνη στη μεση σου ?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, gmnth03 είπε:

ολοψυχα στο ευχομαι Αννιτα!! να εχεις πιστη στο Θεο και στην Παναγια μας !! φορας την Αγια Ζωνη στη μεση σου ?!

Την εβγαλα πριν καιρο πρεπει να την βαλω ξανα

  • Μου αρέσει 1

aVG8p2.png

s6ucp2.png

Mao8p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας μανουλες, αποτι βλεπω πρεπει να τα καταφέρατε όλες.

Εμεις έχουμε 2 παιδακια 10 και 6 ειμαι στα 35 και τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ εντονα για 3το παιδακι. θα μ πειτε δεν ηρεμισες δεν τα ξεπερασες ολα. Μια θελω και μια δεν θελω. Δεν θελω να φτασω 40 και να λεω καλυτερα να εκανα ή να το μετανοιώσω. Απλα το αγχος μ ειναι οτι ειχα 2 υπεροχες εγκυμοσυνες και απαισιες γεννες (εκτακτες).
 

Επισης προσπαθω να φτασω στα κιλά που επιθυμω εδω και πολυ καιρο με αρκετο κοπο! :-o

ΥΓ. Να αναφέρω οτι υπαρχει ενα αγχος αν κανουμε 3το να έρθουν 2 παιδακια (λογω ιστορικου διδυμων και απο τις 2 οικογενειες) :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες σ αυτά τα πράγματα. Αυτό που θέλει η καρδιά μας και η ψυχή μας, σε αρμονία βέβαια με τον άνθρωπό μας, αυτό πρέπει να επιδιώκουμε.

Εγώ είμαι από την άλλη πλευρά: Πάντα θεωρούσα πάρα πολύ σημαντική τη δουλειά μου, ακόμα και σήμερα σκέφτομαι πόσο γρήγορα θα επιστρέψω μετά το μωρό, ενώ το θέμα του παιδιού το είχα στην άκρη. Έτυχε, το πήρα απόφαση συνειδητά να το κρατήσω, εκεί που αναρωτιόμουν αν το θέλω πραγματικά βρέθηκα να το μεγαλώνω μόνη μου, και είναι σήμερα ο θησαυρός της ζωής μου! Πέρασαν 9 χρόνια, είπα τι καλά που μεγάλωσε, τώρα νιώθω άνθρωπος. Άλλαξα σπίτι, στο πλαίσιο της εκκαθάρισης όλης της σαβούρας που είχα μαζέψει τόσα χρόνια χάρισα όλα του τα πράγματα, και την ίδια στιγμή είχα μέσα μου το δεύτερο παιδί χωρίς να το ξέρω!!!!!!

Τώρα λέω ουφ, πάλι από την αρχή, αλλά ξέρω πως θα το λατρέψω κι αυτό. Και εννοείται λέω το μαγαζί έκλεισε. Αλλά αν σε πέντε χρόνια αποφασίσω ότι όχι, θέλω και τρίτο, ποιος θα μου πει κουβέντα;

Κανείς! Μόνο ο άνθρωπός μου και το σώμα μου, και το σύμπαν, γιατί δεν είναι όλα στο χέρι μας. Μην δίνετε σημασία σε κανέναν. Πάρτε τις αποφάσεις σας και στηρίξτε τες μέχρι τέλους, αυτό μόνο...

Καλή τύχη σε όλες, να καταφέρουμε αυτό που επιθυμούμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εξυπακούεται ότι ο αριθμός των παιδιων που θα φέρουμε στον κόσμο είναι επιλογή μας και κάνεις δε μπορεί να πει κουβέντα εφοσον οι γονείς τα μεγαλώνουν σωστά και υπεύθυνα.

Προσωπικά πήρα την μεγάλη απόφαση να αποκτήσω παιδί μετά από πολλά χρόνια σχέσης γιατί τότε νιώσαμε έτοιμοι και οι 2.Μετα τον ερχομό του πρώτου μου παιδιού δεν ήθελα να ακούσω κουβέντα για 2ο διότι είχα κουραστεί από το μεγάλωμα του δεδομένου ότι ήμουν μόνη μου καθώς ο άντρας μου δούλευε τρελά.

Ξαφνικά όμως πριν από 1 χρόνο μου γύρισε το μυαλό, δεν ήθελα να τον αφήσω μόνο του χωρίς να έχει ένα αδερφάκι σ αυτόν τον κόσμο.Το αποτέλεσμα είναι ότι σε 1 μήνα περιμένουμε και το 2ο μωρό μας και είμαι πολύ ενθουσιασμενη παρόλο που ξέρω ότι στην αρχή θα είναι πολύ δύσκολα...

Για μένα σημαντικό είναι να μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά και όχι μόνο στις ανάγκες των παιδιών.Προσωπικα αν ήξερα ότι θα στριμωγνομουν πολύ οικονομικα για να έχω 2ο παιδί και να επιβιώνουμε απλώς χωρίς καμία απόλαυση για την οικογένεια μόνο και μόνο για να έχω 2 παιδιά,δε θα έκανα 2ο.

Οπότε η κάθε οικογένεια ξέρει τα όρια και τις αντοχές της και αναλόγως πράττει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...