Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πρωινο σε 16 μηνων παιδακι


Agki*

Recommended Posts

Γεια σας!

Το αγορακι μου ειναι 16 μηνων.Γενικοτερα ειναι ευκολος στο φαγητο αλλα το πρωι γαλα δεν πινει και πειναει.Επισης ειναι δυσκοιλιος οποτε παντα ξεκιναμε τη μερα μας με ακτινιδια,ομως συνεχιζει να πειναει.Σημερα του εδωσα τοστ ομως θελω να του δινω κατι που θα βοηθαει περισσοτερο να ενεργηθει.Εχετε καμια ιδεα?Για να σας προλαβω ετρωγε βρωμη μεχρι πριν 2 μηνες αλλα τωρα με τα χιλια ζορια.Καμια ιδεα??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαουρτάκι με ακτινίδιο και άλλα φρουτάκια και ξηροκαρπια πούδρα; Αυγά ομελέτα με λαχανικά και τυράκια; αν δε θέλει γιαούρτι να το κάνεις παγωτίνια με δαμάσκηνα; 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Γιαουρτάκι με ακτινίδιο και άλλα φρουτάκια και ξηροκαρπια πούδρα; Αυγά ομελέτα με λαχανικά και τυράκια; αν δε θέλει γιαούρτι να το κάνεις παγωτίνια με δαμάσκηνα; 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Για δωσε μου τα φωτα σου οταν λες γιαουρτι παγωτινι??Ομελετιτσα τρωμε με.πολυ ευχαριστηση.Ακομα δε του εχω δωσει ξηρους καρπους.Πρεπει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με εισαγωγή (τριήμερη κλασικά) αμύγδαλο έχει πολλές ίνες για το έντερο καλά λιπαρά για τον εγκέφαλο πρωτεϊνες κλπ. Πάρε αρκετή ποσότητα βάλτα μουλτι να γίνουν σκόνη και βάζε μία δύο κουταλιτσες στο γιαουρτάκι. Παγωτίνια λοιπόν, φρουτάκια στο μουλτι (όχι πάρα πολλές γεύσεις γιατί θα γίνει χάλια) με δύο τρείς κουταλιές γιαούρτι και (αν θες και ξηροκαρπια η και μέλι). Βγάζεις το μίγμα και το ανακατεύεις καλά με το υπόλοιπο γιαούρτι. Το βάζεις σε θήκες για παγωτά (αν δεν έχεις έχει τζάμπο τζάμπα σχεδόν) κατάψυξη και μετα από 6 8 ώρες έτοιμα. Είναι καλά και όταν βγάζει δόντια πολύ ανακουφιστικά! Συνδυασμοί που μας αρέσουν εμάς είναι μπανάνα/αβοκάντο, φράουλα σκέτη, μπανάνα αχλάδι, ροδάκινο σκέτο. Τη μπανάνα μη τη φοβηθείς για την δυσκοιλιότητα αρκεί να είναι ώριμη σχεδόν μαύρη. Άλλοι χτυπάνε στο μουλτι όλο το γιαούρτι εγώ όταν το έκανα γινόταν πολύ υδαρό το μείγμα,δεν το προτιμώ. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Ξεκίνα με εισαγωγή (τριήμερη κλασικά) αμύγδαλο έχει πολλές ίνες για το έντερο καλά λιπαρά για τον εγκέφαλο πρωτεϊνες κλπ. Πάρε αρκετή ποσότητα βάλτα μουλτι να γίνουν σκόνη και βάζε μία δύο κουταλιτσες στο γιαουρτάκι. Παγωτίνια λοιπόν, φρουτάκια στο μουλτι (όχι πάρα πολλές γεύσεις γιατί θα γίνει χάλια) με δύο τρείς κουταλιές γιαούρτι και (αν θες και ξηροκαρπια η και μέλι). Βγάζεις το μίγμα και το ανακατεύεις καλά με το υπόλοιπο γιαούρτι. Το βάζεις σε θήκες για παγωτά (αν δεν έχεις έχει τζάμπο τζάμπα σχεδόν) κατάψυξη και μετα από 6 8 ώρες έτοιμα. Είναι καλά και όταν βγάζει δόντια πολύ ανακουφιστικά! Συνδυασμοί που μας αρέσουν εμάς είναι μπανάνα/αβοκάντο, φράουλα σκέτη, μπανάνα αχλάδι, ροδάκινο σκέτο. Τη μπανάνα μη τη φοβηθείς για την δυσκοιλιότητα αρκεί να είναι ώριμη σχεδόν μαύρη. Άλλοι χτυπάνε στο μουλτι όλο το γιαούρτι εγώ όταν το έκανα γινόταν πολύ υδαρό το μείγμα,δεν το προτιμώ. 

Πολυ ωραια ιδεα...θα το φτιαξω πολυ συντομα!Ναι ο γιατρος ειπε οχι μπανανα αλλα του δινω ωριμη γιατι του αρεσει παρα πολυ.Ο καημνος εχει κανει ραγαδα στον ποπο και ποναει παρα πολυ!!Τρωμε συνεχεια φεουτα,οσπρια και λαδερα.Θα του καλυτερευσω και το πρωινο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γιαουρτακι ειναι πολυ καλη ιδεα για πρωινο. Βαζεις βρωμη, φρουτα, ξηρους

Αυγοφετες, μπανανοτηγανιτες, γλυκα η αλμυρα μαφιν

Εμας στην δυσκοιλιοτητα βοηθουσε η βρωμη, τα λαδερα κυριως μπαμιες κ το σπανακι. Αρκετο λαδι στο φαι, πολυ νερο. Ακτινιδιο, αχλαδι, αβοκαντο, δαμασκηνο, συκο(κ αποξηραμενα) 

Σμουθις με φρουτα, γαλα η γιαουρτι(που μπορεις να βαλεις κ φυτικα οπως γαλα αμυγδαλου), μελι ισως κ σπορους η ξηρους

Φυσικα τοστ καμια φορα η ψωμι με αλλειμμα, πιτα η οτι αλλο μπορει να εχω απο την μεγαλη που να μπορει να το φαει. Για αλλειμμα προτιμω ταχινι, κ με μελι, φυστικοβουτυρο, μαρμελαδες σπιτικες, εχω κανει κ κτ σαν μαρμελαδα χωρις καθολου ζαχαρη

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Το γιαουρτακι ειναι πολυ καλη ιδεα για πρωινο. Βαζεις βρωμη, φρουτα, ξηρους

Αυγοφετες, μπανανοτηγανιτες, γλυκα η αλμυρα μαφιν

Εμας στην δυσκοιλιοτητα βοηθουσε η βρωμη, τα λαδερα κυριως μπαμιες κ το σπανακι. Αρκετο λαδι στο φαι, πολυ νερο. Ακτινιδιο, αχλαδι, αβοκαντο, δαμασκηνο, συκο(κ αποξηραμενα) 

Σμουθις με φρουτα, γαλα η γιαουρτι(που μπορεις να βαλεις κ φυτικα οπως γαλα αμυγδαλου), μελι ισως κ σπορους η ξηρους

Φυσικα τοστ καμια φορα η ψωμι με αλλειμμα, πιτα η οτι αλλο μπορει να εχω απο την μεγαλη που να μπορει να το φαει. Για αλλειμμα προτιμω ταχινι, κ με μελι, φυστικοβουτυρο, μαρμελαδες σπιτικες, εχω κανει κ κτ σαν μαρμελαδα χωρις καθολου ζαχαρη

Παρα πολυ ωραιες ιδεες.Τις περισσοτερες τις ακολουθουμε.Βρωμη που ετρωγε απο 5 μηνων δε μας βοηθησε.Ξερεις τι αποξηραμενα δαμασκηνα τρωει?Μπορει και 6 την ημερα και ακτινιδια.Το κημενο ενεργειται αλλα η ποσοτητα και το σχημα ειναι σα μεγαλου αντρα και ποναει απιστευτα.Τον τελευταιο μηνα τρωμε και ακτιβια αλλα και παλι τιποτα δε μας βοηθαει.Ελπιζω να πετυχω καποια στιγμη κατι να τον βοηθησει.

Το θεμα ειναι οτι πλεον φρουτοκρεμα δε μου τρωει.Εναω θα φαει πχ ενα αχλαδι στα 4 δε θελει να δεικρεμα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vikib είπε:

Ειναι η ηλικια που θελουν κομματια κ να φανε μονο τους

Ακριβως αυτο!Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!Ελπιζω συντομαν βελτιωθει η κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...