Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ονόματα για μωρακι ταμενο στην Παναγία


Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

Ναι είναι ο μόνος τρόπος για να βρεθεί μια μέση λύση. Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο. Απλά της μαμάς μου έχει μπει ηδη μια φορά για αυτο δεν το είχα σκεφτεί. 

Καλημέρα,  γνώμη μου είναι εφόσον έχεις τάξει το μωρό να το πεις το όνομα της Παναγίας πως πρέπει να εκπληρωσεις το τάμα σου...πιστεύω το ίδιο θα σου πει και ο πνευματικός σου...Τώρα ο άντρας σου το έχει ένα δίκιο όμως, αν κατάλαβα σωστά δεν θέλατε να βγάλετε κανένα από τα ονόματα των μαμάδων σας και εσύ του λες ότι έχεις τάξει το μωρό στην Παναγία για να το πείτε Μαρία που λένε και τη μάνα σου....Μπορεί να σκέφτηκε λίγο πονηρά ο άντρας σου και να είπε ότι το έκανες επίτηδες για να βγάλεις την μάνα σου...Δεν ξέρω...λέω εγώ τώρα...αν του πρότεινες αλλα ονόματα όπως το Δέσποινα η το Παναγιώτα πιστεύεις θα τον πείραζε και δεν θα ήθελε να εκπληρωθεί το τάμα σου? 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από τη μια του δίνω ενα δίκιο στο θέμα του τάματος επειδή ακομα και αν δεν χρειάζεται να ρωτήσεις οταν κανεις ταμα έπρεπε να τον ενημερώσω εφόσον έχει αυτα τα πιστεύω. Το όνομα της μαμάς μου δεν θα έμπαινε εφόσον το έχει ακούσει μια φορά και το ήξερε αυτό. Ισως και να νόμισε ετσι για αυτό να διαφωνεί. Για το ποια ονόματα πρότεινα ενα απο αυτά ηταν το Δέσποινα , Ευαγγελία και Αγνή . Παναγιώτα φυσικά δεν γίνεται ετσι με λενε . Αν ο πνευματικός μου , μου πει το ίδιο θα μπει διπλό όνομα όπως ειπα και πιο πάνω. Σήμερα ή αύριο θα παω να τον συμβουλευτώ και θα δω πως θα πράξω μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Απ την στιγμη που εχεις πνευματικο αυτος θα σου λυσει τις αποριες κ θα απαντησει στις ανησυχιες σου...κ εγω δεν ειμαι της αποψης να βγαζουμε ονοματα ανθρωπων που εφυγαν νωρις(βεβαια μακρυα απο μας,θεωρητικα το λεω αυτο,μπορει να το εκανα στην πραξη,δςν ξερω) αλλα φανταζομαι οτι αν παθαινε κατι ο αδερφος μου πχ δεν θα ειχα απαιτηση ο αντρας μου να δεχτει να το βαφτισουμε στο ονομα του!!Επισης υπαρχουν κ περιπτωσεις που με την δικαιολογια του ταματος θελουν να αποφυγουν τετοιες καταστασεις κ ρηξεις με πεθερες κτλ...λαθος κ αυτο!Τωραστην περιπτωση σου συζητησε το με τον αντρασου,πες του ολα αυτα που σκεφτεσαι κ καποια λυση θα βρεθει!!Και τι θα πει να ακουστει το ονομα στην εκκλησια κ να μην γραφτει;;;δεν υπαρχει αυτο!!θα γραφτςι κ το δευτερο ονομα απλα δςν θα αποκαλουν ετσι το παιδι (προφανως αυτο εννοειται) 

Κι όμως το έχουν κάνει πάρα πολλοί αυτό! Και συγκεκριμένα το πρότεινε παπάς σε μέλος της οικογένειας μας που είχε παρόμοιο πρόβλημα! Ούτε κι εγώ συμφωνώ βέβαια αλλά γίνεται! 

Just now, Giota1983 είπε:

Από τη μια του δίνω ενα δίκιο στο θέμα του τάματος επειδή ακομα και αν δεν χρειάζεται να ρωτήσεις οταν κανεις ταμα έπρεπε να τον ενημερώσω εφόσον έχει αυτα τα πιστεύω. Το όνομα της μαμάς μου δεν θα έμπαινε εφόσον το έχει ακούσει μια φορά και το ήξερε αυτό. Ισως και να νόμισε ετσι για αυτό να διαφωνεί. Για το ποια ονόματα πρότεινα ενα απο αυτά ηταν το Δέσποινα , Ευαγγελία και Αγνή . Παναγιώτα φυσικά δεν γίνεται ετσι με λενε . Αν ο πνευματικός μου , μου πει το ίδιο θα μπει διπλό όνομα όπως ειπα και πιο πάνω. Σήμερα ή αύριο θα παω να τον συμβουλευτώ και θα δω πως θα πράξω μετά. 

Συμβουλέψου τον παπά, πρότεινε του και αυτό που σκέφτηκες και βλέπεις στη συνέχεια!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Από τη μια του δίνω ενα δίκιο στο θέμα του τάματος επειδή ακομα και αν δεν χρειάζεται να ρωτήσεις οταν κανεις ταμα έπρεπε να τον ενημερώσω εφόσον έχει αυτα τα πιστεύω. Το όνομα της μαμάς μου δεν θα έμπαινε εφόσον το έχει ακούσει μια φορά και το ήξερε αυτό. Ισως και να νόμισε ετσι για αυτό να διαφωνεί. Για το ποια ονόματα πρότεινα ενα απο αυτά ηταν το Δέσποινα , Ευαγγελία και Αγνή . Παναγιώτα φυσικά δεν γίνεται ετσι με λενε . Αν ο πνευματικός μου , μου πει το ίδιο θα μπει διπλό όνομα όπως ειπα και πιο πάνω. Σήμερα ή αύριο θα παω να τον συμβουλευτώ και θα δω πως θα πράξω μετά. 

Τώρα διάβασα λίγο τα μνμ τα σου τα παλιότερα για την αδερφή του άντρα σου...ότι και να σε συμβουλέψει ο πνευματικός σου το θέμα είναι να συμφωνεί και ο άντρας σου, οπότε καλύτερα να το συζητήσετε και να τον ρωτήσεις τη γνώμη του, αν επιμένει να μπει το όνομα της αδερφής του και δεν το συζητάει,πες του και εσύ ότι δεν μπορείς να κάνεις πίσω στο τάμα σου και δώστε δύο ονόματα στο παιδί και τα δύο θα γραφτούν στα χαρτιά απλά θα φωνάζετε το ένα...το Αφροδίτη είναι πολύ ωραίο όνομα και να μην σκέφτεσαι ότι είναι όνομα πεθαμένου ανθρώπου,  κάποιοι πεθαίνουν οι γονείς τους και τους βγάζουν με το όνομα αυτό για να τους θυμούνται...δώσε και όποιο άλλο σ'αρέσει εσένα σχετικό με την Παναγία και όταν μεγαλώσει η κορούλα ας διαλέξει με ποιο θέλει να την φωνάζουν...Μπορεί όμως ο άντρας σου αν του πεις ένα εντελώς άσχετο απ το Μαρία να συμφωνήσει...ποτέ δεν ξέρεις!!!

Εγώ όταν έμεινα έγκυος σε αυτό το μωρό που περιμένουμε τώρα,  είχα δει την Παναγία στον υπνο μου να μου λέει να πάω στην Τήνο, έκανα τάμα να πάω και με το καλό το καλοκαίρι θα πάμε και οι τρείς...είχα επίσης τάξει ότι αν είναι αγόρι θα το έβγαζα Αριστείδη- Άγγελο,  εννοείται δεν γίνεται να φωνάζεις το παιδί και με τα δύο ονόματα αυτά,  Αριστείδης είναι ο πεθερός και άγγελος είναι το πρώτο μας μωράκι που είναι ένας άγγελος τώρα και απλά ήθελα να τον θυμάμαι έτσι...του το είχα πει πριν καν δούμε το φύλο του μωρού και δεν είχε πρόβλημα, απλά θα ακουγόταν το άγγελος για μένα,  το παιδί Άρη θα το φωνάζαμε όπως τον πεθερό μου..Μας βγήκε κορίτσι τελικά!!!

Το όνομα είναι το τελευταίο για μένα...αρκεί να είναι καλά τα παιδάκια...Όταν μας ρώτησαν μπροστά στην πεθερά μου πως θα πείτε το μωρό,  απαντήσαμε όταν γεννηθεί θα δούμε,  το όνομα της πεθεράς μου θα βγάλουμε εννοείται,  γιατί να μην την βγάλω κιόλας Μια χαρά μοντέρνα είναι και με βοηθάει όποτε την χρειαστώ αλλά τους τριγύρω δεν τους νοιάζει πως θα πούμε εμείς το παιδί μας...με έπιασε μετά η πεθερά Και μου είπε το παιδί να γεννηθεί καλά και να το πείτε όπως θελετε...απλά της χαμογέλασα,  δεν είπα κάτι.. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Τώρα διάβασα λίγο τα μνμ τα σου τα παλιότερα για την αδερφή του άντρα σου...ότι και να σε συμβουλέψει ο πνευματικός σου το θέμα είναι να συμφωνεί και ο άντρας σου, οπότε καλύτερα να το συζητήσετε και να τον ρωτήσεις τη γνώμη του, αν επιμένει να μπει το όνομα της αδερφής του και δεν το συζητάει,πες του και εσύ ότι δεν μπορείς να κάνεις πίσω στο τάμα σου και δώστε δύο ονόματα στο παιδί και τα δύο θα γραφτούν στα χαρτιά απλά θα φωνάζετε το ένα...το Αφροδίτη είναι πολύ ωραίο όνομα και να μην σκέφτεσαι ότι είναι όνομα πεθαμένου ανθρώπου,  κάποιοι πεθαίνουν οι γονείς τους και τους βγάζουν με το όνομα αυτό για να τους θυμούνται...δώσε και όποιο άλλο σ'αρέσει εσένα σχετικό με την Παναγία και όταν μεγαλώσει η κορούλα ας διαλέξει με ποιο θέλει να την φωνάζουν...Μπορεί όμως ο άντρας σου αν του πεις ένα εντελώς άσχετο απ το Μαρία να συμφωνήσει...ποτέ δεν ξέρεις!!!

Εννοείται πως ότι και να μου πει ο πνευματικός μου θα του το πω και θελω να συμφωνήσουμε. Πρώτα απο ολα με νοιάζει να είναι καλα το παιδί μας και τίποτα άλλο. Κοίτα, για το όνομα της αδερφής του δεν είναι ότι δεν μου αρέσει απλα δεν μου αρέσει ο τρόπος που θέλει να το πούμε. Άσχετα απο τι εχω πει ότι εχω κάνει τάμα ακομα και αν αποφασίσουμε να το πούμε με κάποιο αλλο όνομα εκτός από τής  Παναγίας είπε πως αν δεν θέλει η μαμά του θα μπει της αδερφής του. Αυτο με ενοχλεί πανω απο ολα! Του ανέφερα και το γεγονός να μπει κατι διαφορετικό απο τα ονόματα των γονιών μας σαν ενδιάμεση λύση . Γιατί δεν γίνεται να υποχωρήσω εγω στο θεμα του τάματος αλλα να μην θέλει να υποχωρήσει αυτός. Ή θα κάνουμε πίσω και οι δυο και θα μπει άσχετο ονομα ή θα μπουν και τα δυο των γονιών μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Τώρα διάβασα λίγο τα μνμ τα σου τα παλιότερα για την αδερφή του άντρα σου...ότι και να σε συμβουλέψει ο πνευματικός σου το θέμα είναι να συμφωνεί και ο άντρας σου, οπότε καλύτερα να το συζητήσετε και να τον ρωτήσεις τη γνώμη του, αν επιμένει να μπει το όνομα της αδερφής του και δεν το συζητάει,πες του και εσύ ότι δεν μπορείς να κάνεις πίσω στο τάμα σου και δώστε δύο ονόματα στο παιδί και τα δύο θα γραφτούν στα χαρτιά απλά θα φωνάζετε το ένα...το Αφροδίτη είναι πολύ ωραίο όνομα και να μην σκέφτεσαι ότι είναι όνομα πεθαμένου ανθρώπου,  κάποιοι πεθαίνουν οι γονείς τους και τους βγάζουν με το όνομα αυτό για να τους θυμούνται...δώσε και όποιο άλλο σ'αρέσει εσένα σχετικό με την Παναγία και όταν μεγαλώσει η κορούλα ας διαλέξει με ποιο θέλει να την φωνάζουν...Μπορεί όμως ο άντρας σου αν του πεις ένα εντελώς άσχετο απ το Μαρία να συμφωνήσει...ποτέ δεν ξέρεις!!!

Εγώ όταν έμεινα έγκυος σε αυτό το μωρό που περιμένουμε τώρα,  είχα δει την Παναγία στον υπνο μου να μου λέει να πάω στην Τήνο, έκανα τάμα να πάω και με το καλό το καλοκαίρι θα πάμε και οι τρείς...είχα επίσης τάξει ότι αν είναι αγόρι θα το έβγαζα Αριστείδη- Άγγελο,  εννοείται δεν γίνεται να φωνάζεις το παιδί και με τα δύο ονόματα αυτά,  Αριστείδης είναι ο πεθερός και άγγελος είναι το πρώτο μας μωράκι που είναι ένας άγγελος τώρα και απλά ήθελα να τον θυμάμαι έτσι...του το είχα πει πριν καν δούμε το φύλο του μωρού και δεν είχε πρόβλημα, απλά θα ακουγόταν το άγγελος για μένα,  το παιδί Άρη θα το φωνάζαμε όπως τον πεθερό μου..Μας βγήκε κορίτσι τελικά!!!

Το όνομα είναι το τελευταίο για μένα...αρκεί να είναι καλά τα παιδάκια...Όταν μας ρώτησαν μπροστά στην πεθερά μου πως θα πείτε το μωρό,  απαντήσαμε όταν γεννηθεί θα δούμε,  το όνομα της πεθεράς μου θα βγάλουμε εννοείται,  γιατί να μην την βγάλω κιόλας Μια χαρά μοντέρνα είναι και με βοηθάει όποτε την χρειαστώ αλλά τους τριγύρω δεν τους νοιάζει πως θα πούμε εμείς το παιδί μας...με έπιασε μετά η πεθερά Και μου είπε το παιδί να γεννηθεί καλά και να το πείτε όπως θελετε...απλά της χαμογέλασα,  δεν είπα κάτι.. 

Α εσύ είσαι τυχερή!! Εμείς έχουμε το "αν δεν μπει το δικό μου όνομα στην εκκλησία δεν έρχομαι" :shock: ποιος σε κάλεσε πήγα να πω αλλά κρατήθηκα από την πολύ μου ευγένια :-P κ φυσικά μιλάμε για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακομη!! Αυτό που λες έχει σημασία μόνο το μωρό να είναι καλά το όνομα είναι πραγματικά κάτι ανούσιο!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Α εσύ είσαι τυχερή!! Εμείς έχουμε το "αν δεν μπει το δικό μου όνομα στην εκκλησία δεν έρχομαι" :shock: ποιος σε κάλεσε πήγα να πω αλλά κρατήθηκα από την πολύ μου ευγένια :-P κ φυσικά μιλάμε για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακομη!! Αυτό που λες έχει σημασία μόνο το μωρό να είναι καλά το όνομα είναι πραγματικά κάτι ανούσιο!! 

Πλάκα κάνεις....καλα σε ποια εποχή ζούνε οι άνθρωποι.... Από πείσμα και μόνο το θέλει το άσχετο όνομα...χαχαχα....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Πλάκα κάνεις....καλα σε ποια εποχή ζούνε οι άνθρωποι.... Από πείσμα και μόνο το θέλει το άσχετο όνομα...χαχαχα....

Αϊ πες μου εσύ!! αυτό λέω κι εγώ είπε τέτοιο πράγμα και περιμένει αλήθεια να ακουστεί το όνομα?? Ότι να ναι! Θα το σκεφτώ αν θα στείλω προσκλητήριο :mrgreen: αφού το δήλωσε η γυναίκα δεν έρχεται στην εκκλησία να χαλάσω ένα προσκλητήριο τζαπα B)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Αϊ πες μου εσύ!! αυτό λέω κι εγώ είπε τέτοιο πράγμα και περιμένει αλήθεια να ακουστεί το όνομα?? Ότι να ναι! Θα το σκεφτώ αν θα στείλω προσκλητήριο :mrgreen: αφού το δήλωσε η γυναίκα δεν έρχεται στην εκκλησία να χαλάσω ένα προσκλητήριο τζαπα B)

Χαχαχχαχα...Έτσι θέλει κανονικά..Αλλα τι να πεις μερικές φορές λέγονται κουβέντες που μετά τις μετανιωνουν,  οπότε μην δίνεις σημασία σε κουβέντες, σκέψου έχουν μεγαλώσει σε άλλη εποχή...Και να την καλέσεις και να βγάλετε το μωρό όπως εσείς θέλετε,  εσείς την καλή την πράξη θα την έχετε κάνει,  θα είσαι και από πάνω,  δεν θα έχει να πει κουβέντα...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Χαχαχχαχα...Έτσι θέλει κανονικά..Αλλα τι να πεις μερικές φορές λέγονται κουβέντες που μετά τις μετανιωνουν,  οπότε μην δίνεις σημασία σε κουβέντες, σκέψου έχουν μεγαλώσει σε άλλη εποχή...Και να την καλέσεις και να βγάλετε το μωρό όπως εσείς θέλετε,  εσείς την καλή την πράξη θα την έχετε κάνει,  θα είσαι και από πάνω,  δεν θα έχει να πει κουβέντα...

Και είναι 50 χρονών!! Ούτε η γιαγιά μου που ειναι 90 δεν έχει τέτοιο μυαλό!! Χαχαχχ ναι μωρέ δεν έδωσα σημασία ούτε το εβαλα μέσα μου δεν με νοιάζει Τίποτα μα τίποτα άλλο πέρα από το μωρό μου να είναι καλά και να γεννηθεί υγιή!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Blonde είπε:

Α εσύ είσαι τυχερή!! Εμείς έχουμε το "αν δεν μπει το δικό μου όνομα στην εκκλησία δεν έρχομαι" :shock: ποιος σε κάλεσε πήγα να πω αλλά κρατήθηκα από την πολύ μου ευγένια :-P κ φυσικά μιλάμε για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακομη!! Αυτό που λες έχει σημασία μόνο το μωρό να είναι καλά το όνομα είναι πραγματικά κάτι ανούσιο!! 

αππαπαπαπα Τσούχτρα...σορρυ κιολας...τις το λέω εγώ άμα θες να μην έρθει...στείλε μ το τηλ της ....τις τακτοποιω καλά αυτές τις πεθερες ....

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

αππαπαπαπα Τσούχτρα...σορρυ κιολας...τις το λέω εγώ άμα θες να μην έρθει...στείλε μ το τηλ της ....τις τακτοποιω καλά αυτές τις πεθερες ....

Αχαχαχα...πω πω τι έχει να τραβήξει ο έρμος ο γαμπρός σου!!!

  • Χαχα 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

αππαπαπαπα Τσούχτρα...σορρυ κιολας...τις το λέω εγώ άμα θες να μην έρθει...στείλε μ το τηλ της ....τις τακτοποιω καλά αυτές τις πεθερες ....

Χαχαχαχαχα άσε είναι απλά τραγική!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Α εσύ είσαι τυχερή!! Εμείς έχουμε το "αν δεν μπει το δικό μου όνομα στην εκκλησία δεν έρχομαι" :shock: ποιος σε κάλεσε πήγα να πω αλλά κρατήθηκα από την πολύ μου ευγένια :-P κ φυσικά μιλάμε για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακομη!! Αυτό που λες έχει σημασία μόνο το μωρό να είναι καλά το όνομα είναι πραγματικά κάτι ανούσιο!! 

Ρε φιλε υπαρχουν ακομα αυτααα;;;ελεος!!Τι εγωισμος ειναι αυτος;!!Γκιοσες!!Εμενα ειναι αγορακι ευτυχως χαχαχα...ξεμπερδεψα απ το σοι του γαμπρου...αν κανω 2ο με το καλο θα κανουν ολοι τουμπεκι !!!Αλλα αν ειχε μια ελπιδα η πεθερα μου να την βγαλω ,ααααν τολμουσε να μου πει αυτο το πραγμα δεν θα την εβγαζα απο αντιδραση κ μονο!!!

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...