Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Ονόματα για μωρακι ταμενο στην Παναγία


Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σας. Εχω ενα προβλημα που προέκυψε σήμερα. Έχω το μωράκι μου ταμενο στην Παναγία. Επειδή είναι το πρώτο μου και επειδή εχω ενα προβλημα υγείας το πρώτο που σκέφτηκα ειναι οτι το μωρο θα το τάξω στην Παναγία . Το ειχα πει και στον άντρα μου και δεν διαφώνησε . Σε μια συζήτηση που ειχαμε σήμερα μου ειπε πως δεν το θυμάται και τον πείραξε επειδή ειπε θελει να δωσει στο μωρό το όνομα της αδερφής του που εχει πεθάνει . Προσωπικά δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το όνομα απλα το θεωρω γρουσουζιά να δώσεις ονομα πεθαμένου που αυτοκτόνησε. Ειχαμε πει πως αν έβγαινε αγόρι θα έμπαινε του πατέρα του ,αν κορίτσι καποιο της Παναγίας αλλά όχι  Μαρία ή Παναγιώτα επειδη το Μαρία έχει μπει και Παναγιώτα λένε εμένα . Η πεθερά μου δεν θελει να μπει το ονομα της. Βρε κορίτσια  δε μου αρέσουν τα διπλά ονόματα , ποτε δε μου αρεσαν και δε θελω να μαλώσουμε για κατι τόσο ανόητο οσο το όνομα ενος παιδιού . Σας έχει τύχει κατι παρόμοιο

Το τάμα είναι τάμα τέλος αν το εχεις τάξει πρεπει να δώσεις αυτό το όνομα επίσης αυτό που ειπες κατα την γνώμη μου με δυσαρέστησε επειδή αυτοκτονησε θεωρεις γρουσουζιά να πάρει το όνομα το παιδί σου τι μαμακιες είναι αυτές επειδή δηλαδή η ψυχή της δεν διαβάστηκε πρέπει να μην πάρει και το όνομα τι είναι αυτά; δεν θαύμαζω τους αυτόχειρες ουτε και θα αυτοκτονουσα ποτε αλλά ποτε δεν θα έλεγα τέτοια κουβέντα αλλά το τάμα είναι τάμα τέλος


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσι μου νομιζω κι εγω οτι το ταμα ειναι ταμα και πρεπει να εκπληρωθει! Εξηγησε το στον αντρα σου, οτι αφου το εταξες δεν γινεται να υπαναχωρησεις! Αυτο που θα εβλεπα ως συμβιβαστικη λυση θα ηταν να δινατε και το ονομα της αδελφης του, δηλ το μωρακι σας να εχει δυο ονοματα. Θα μπορουσατε να το φωναζετε με ενα χαιδευτικο που να συνδυαζει και τα 2, αν ειναι εφικτο βεβαια κατι τετοιο.. Εσυ απο την πλευρα σου, που δεν συνδεεσαι με τον ιδιο δεσμο αγαπης με την αδελφη του ανδρα σου, οπως εκεινος, συσχετιζεις το ονομα της με την ατυχη εκβαση της ζωης της.. Εκεινος το συσχετιζει με ενα πολυ αγαπημενο προσωπο που εφυγε απο τη ζωη ταλαιπωρημενο..Ειμαι βεβαιη πως μπορειτε να τα βρειτε καπου στη μεση!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Όχι δεν μ έχει τύχει....εγώ εταξα το παιδάκι μ στην παναγια κ έτσι θα παραμείνει..το τάμα είναι τάμα κ γω προσωπικά δεν το αλλάζω...

Όσο για την πεθαμένη αδερφή δεν θα με πείραζε προσωπικά εμένα να βάλω ένα τέτοιο όνομα...η κάποιου άλλου τέλος πάντως....αν δεν είχες το τάμα...

μιλά με τον άντρα σ η στην τελική ας σε βοηθήσει η πεθερά σ μιας κ δεν θέλει το όνομα της ...καλε που την βρήκες τέτοια πεθερά???? πρώτη φορά το ακούω....αχχαχαχαχ 

με το καλο το παιδάκι σ να έχει πάντα υγεία κ συ επίσης. 

Της Παναγίας όνομα θα μπει δεν το διαπραγματεύομαι . Ισως η πεθερά μου επειδη δεν εχει και το πιο ωραίο όνομα, Ευθαλία τη λενε , δεν θέλει να μπει το δικο της.  Απο τη μια με γλιτώνει απο το να βαλω στο μωράκι μου ενα ασχημο ονομα . 

Just now, Penny... είπε:

Το τάμα είναι τάμα τέλος αν το εχεις τάξει πρεπει να δώσεις αυτό το όνομα επίσης αυτό που ειπες κατα την γνώμη μου με δυσαρέστησε επειδή αυτοκτονησε θεωρεις γρουσουζιά να πάρει το όνομα το παιδί σου τι μαμακιες είναι αυτές επειδή δηλαδή η ψυχή της δεν διαβάστηκε πρέπει να μην πάρει και το όνομα τι είναι αυτά; δεν θαύμαζω τους αυτόχειρες ουτε και θα αυτοκτονουσα ποτε αλλά ποτε δεν θα έλεγα τέτοια κουβέντα αλλά το τάμα είναι τάμα τέλος

Η αδερφή του διαβάστηκε κανονικά οταν πέθανε δεν ισχύει πλεον αυτο . Απλά δεν ξερω για κάποιο λόγο νομίζω οτι θέλει να μπει και το δικό της επειδή πιστεύει πως ετσι θα συνεχίσει να ζει με κάποιο τρόπο και επειδή ειχαν πολυ καλη σχεση και τον ποναει ακομα αν και δεν το λεει. Το θεμα δεν ειναι οτι με ενοχλεί απλα στην τελική θα το φωνάζουμε με το ενα όνομα επειδή δέν μπορει να συνδυαστεί καπως . Τη λέγανε Αφροδίτη και εχω σκεφτεί να βγάλω το μωρακι μας, πρωτα ο Θεός να γεννηθεί γερο,  Μυρτω , Μυρσίνη ( απο τη Παναγία Μυρτιδιώτισσα ) ή Ευαγγελία που μου αρέσει πολυ σαν προσωνύμιο της Παναγίας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Της Παναγίας όνομα θα μπει δεν το διαπραγματεύομαι . Ισως η πεθερά μου επειδη δεν εχει και το πιο ωραίο όνομα, Ευθαλία τη λενε , δεν θέλει να μπει το δικο της.  Απο τη μια με γλιτώνει απο το να βαλω στο μωράκι μου ενα ασχημο ονομα . 

Η αδερφή του διαβάστηκε κανονικά οταν πέθανε δεν ισχύει πλεον αυτο . Απλά δεν ξερω για κάποιο λόγο νομίζω οτι θέλει να μπει και το δικό της επειδή πιστεύει πως ετσι θα συνεχίσει να ζει με κάποιο τρόπο και επειδή ειχαν πολυ καλη σχεση και τον ποναει ακομα αν και δεν το λεει. Το θεμα δεν ειναι οτι με ενοχλεί απλα στην τελική θα το φωνάζουμε με το ενα όνομα επειδή δέν μπορει να συνδυαστεί καπως . Τη λέγανε Αφροδίτη και εχω σκεφτεί να βγάλω το μωρακι μας, πρωτα ο Θεός να γεννηθεί γερο,  Μυρτω , Μυρσίνη ( απο τη Παναγία Μυρτιδιώτισσα ) ή Ευαγγελία που μου αρέσει πολυ σαν προσωνύμιο της Παναγίας. 

να κανεις το ταμα τοτε και με το καλο το μωρο σου ευχομαι


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Της Παναγίας όνομα θα μπει δεν το διαπραγματεύομαι . Ισως η πεθερά μου επειδη δεν εχει και το πιο ωραίο όνομα, Ευθαλία τη λενε , δεν θέλει να μπει το δικο της.  Απο τη μια με γλιτώνει απο το να βαλω στο μωράκι μου ενα ασχημο ονομα . 

Η αδερφή του διαβάστηκε κανονικά οταν πέθανε δεν ισχύει πλεον αυτο . Απλά δεν ξερω για κάποιο λόγο νομίζω οτι θέλει να μπει και το δικό της επειδή πιστεύει πως ετσι θα συνεχίσει να ζει με κάποιο τρόπο και επειδή ειχαν πολυ καλη σχεση και τον ποναει ακομα αν και δεν το λεει. Το θεμα δεν ειναι οτι με ενοχλεί απλα στην τελική θα το φωνάζουμε με το ενα όνομα επειδή δέν μπορει να συνδυαστεί καπως . Τη λέγανε Αφροδίτη και εχω σκεφτεί να βγάλω το μωρακι μας, πρωτα ο Θεός να γεννηθεί γερο,  Μυρτω , Μυρσίνη ( απο τη Παναγία Μυρτιδιώτισσα ) ή Ευαγγελία που μου αρέσει πολυ σαν προσωνύμιο της Παναγίας. 

καλέ  το τάμα σ όπως θες τότε κ συζήτησε κ για 2ο με τον άντρα σ....Δεν έγινε κ κατο αν το βάλεις....το θέμα είναι να κρατήσεις αθτο που έταξες...με το καλό το μωράκι σ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σας. Εχω ενα προβλημα που προέκυψε σήμερα. Έχω το μωράκι μου ταμενο στην Παναγία. Επειδή είναι το πρώτο μου και επειδή εχω ενα προβλημα υγείας το πρώτο που σκέφτηκα ειναι οτι το μωρο θα το τάξω στην Παναγία . Το ειχα πει και στον άντρα μου και δεν διαφώνησε . Σε μια συζήτηση που ειχαμε σήμερα μου ειπε πως δεν το θυμάται και τον πείραξε επειδή ειπε θελει να δωσει στο μωρό το όνομα της αδερφής του που εχει πεθάνει . Προσωπικά δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το όνομα απλα το θεωρω γρουσουζιά να δώσεις ονομα πεθαμένου που αυτοκτόνησε. Ειχαμε πει πως αν έβγαινε αγόρι θα έμπαινε του πατέρα του ,αν κορίτσι καποιο της Παναγίας αλλά όχι  Μαρία ή Παναγιώτα επειδη το Μαρία έχει μπει και Παναγιώτα λένε εμένα . Η πεθερά μου δεν θελει να μπει το ονομα της. Βρε κορίτσια  δε μου αρέσουν τα διπλά ονόματα , ποτε δε μου αρεσαν και δε θελω να μαλώσουμε για κατι τόσο ανόητο οσο το όνομα ενος παιδιού . Σας έχει τύχει κατι παρόμοιο

γλυκια μου Γιωτα εχω παρομοιο προβλημα με τον αντρα μου σε περιπτωση που ειναι αγορι.. αν ειναι κοριτσι το εχω πει και δεν το συζητω οτι θα εχει 2 ονοματα μιας και εχουμε κανει ταμα στην Παναγια την Μηλιωτισσα (βρισκεται στην Αριδαια Πελλας) αλλα και γιατι η πεθερα μου εχει ενα υπεροχο ονομα το οποιο δεν το ακουσε και φυσικα την λατρευω, οποτε αν ειναι κοριτσι θα ειναι η Ιφιγενεια- Μαρια ή καποιο αλλο θεοτοκονυμιο...αλλα αν ειναι αγορι ο αντρας μου θελει και το ονομα του μπαμπα του αλλα εγω θελω να το βαλω μονο στην Παναγια μιας και ο πεθερος μου εχει ακουσει το ονομα του... εγω λεω πρωτα ο θεος να γεννηθει το μωρακι μας και τα ονοματα θα τα συμφωνησουμε  οταν ερθει η ωρα 


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Penny... είπε:

Το τάμα είναι τάμα τέλος αν το εχεις τάξει πρεπει να δώσεις αυτό το όνομα επίσης αυτό που ειπες κατα την γνώμη μου με δυσαρέστησε επειδή αυτοκτονησε θεωρεις γρουσουζιά να πάρει το όνομα το παιδί σου τι μαμακιες είναι αυτές επειδή δηλαδή η ψυχή της δεν διαβάστηκε πρέπει να μην πάρει και το όνομα τι είναι αυτά; δεν θαύμαζω τους αυτόχειρες ουτε και θα αυτοκτονουσα ποτε αλλά ποτε δεν θα έλεγα τέτοια κουβέντα αλλά το τάμα είναι τάμα τέλος

Πέννυ συγγνώμη απλά δεν είναι πολύ λογικό να εκφράζεσαι έτσι .... ο καθένας θα μπορούσε να σκεφτεί ένα λόγο που θέλει να δωθεί το χ, ψ όνομα . Η κοπέλα είπε τον δικό της ο οποίος είναι σεβαστός . Κάπως με ξενίζει ο τρόπος που γράφεις , σκέφτηκα να μην το σχολιάσω αλλά τελικά το έκανα γιατί πραγματικά κάπως ακυρώνεις αυτό που νιώθει η κοπέλα . Προφανώς δεν έχει σχέση με αν διαβάστηκε η όχι ....

επίσης η αυτοκτονία ουδεμία σχέση έχει με το σεβασμό αφορά μια πράξη συνήθως στα πλαίσια κάποιας διαταραχής . 

 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Της Παναγίας όνομα θα μπει δεν το διαπραγματεύομαι . Ισως η πεθερά μου επειδη δεν εχει και το πιο ωραίο όνομα, Ευθαλία τη λενε , δεν θέλει να μπει το δικο της.  Απο τη μια με γλιτώνει απο το να βαλω στο μωράκι μου ενα ασχημο ονομα . 

Η αδερφή του διαβάστηκε κανονικά οταν πέθανε δεν ισχύει πλεον αυτο . Απλά δεν ξερω για κάποιο λόγο νομίζω οτι θέλει να μπει και το δικό της επειδή πιστεύει πως ετσι θα συνεχίσει να ζει με κάποιο τρόπο και επειδή ειχαν πολυ καλη σχεση και τον ποναει ακομα αν και δεν το λεει. Το θεμα δεν ειναι οτι με ενοχλεί απλα στην τελική θα το φωνάζουμε με το ενα όνομα επειδή δέν μπορει να συνδυαστεί καπως . Τη λέγανε Αφροδίτη και εχω σκεφτεί να βγάλω το μωρακι μας, πρωτα ο Θεός να γεννηθεί γερο,  Μυρτω , Μυρσίνη ( απο τη Παναγία Μυρτιδιώτισσα ) ή Ευαγγελία που μου αρέσει πολυ σαν προσωνύμιο της Παναγίας. 

Καλησπέρα!!! Μυρσινη λένε την κολλητή μου!! Ολοι όταν το ακούνε της λένε πόσο όμορφο και σπάνιο όνομα που εχει! 

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2019 at 8:36 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Κι εγώ το ίδιο ψάχνω για το κοριτσάκι μου. Έχω βρει το Κρυσταλλία και το Ηλιοστάλακτη που είναι θεοτοκονύμια, το Ζωή που γιορτάζει της ζωοδόχου πηγης αλλά και το Μαρία όπως αναγράφεται στα κείμενά των γραφών Μαριάμ και Μύριαμ. Το Μυρσίνη γιορτάζει την ίδια μέρα με το Μυρτώ.

Κρυσταλλια...υπεροχο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Πέννυ συγγνώμη απλά δεν είναι πολύ λογικό να εκφράζεσαι έτσι .... ο καθένας θα μπορούσε να σκεφτεί ένα λόγο που θέλει να δωθεί το χ, ψ όνομα . Η κοπέλα είπε τον δικό της ο οποίος είναι σεβαστός . Κάπως με ξενίζει ο τρόπος που γράφεις , σκέφτηκα να μην το σχολιάσω αλλά τελικά το έκανα γιατί πραγματικά κάπως ακυρώνεις αυτό που νιώθει η κοπέλα . Προφανώς δεν έχει σχέση με αν διαβάστηκε η όχι ....

επίσης η αυτοκτονία ουδεμία σχέση έχει με το σεβασμό αφορά μια πράξη συνήθως στα πλαίσια κάποιας διαταραχής . 

 

Ουτε εγώ θα σχολιασω το οτι δεν συμφωνεις με οτι Εχω γράψει είναι σεβαστό έχουμε δημοκρατία μην με ξαναδιαβαζεις πολύ απλό 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Penny... είπε:

Ουτε εγώ θα σχολιασω το οτι δεν συμφωνεις με οτι Εχω γράψει είναι σεβαστό έχουμε δημοκρατία μην με ξαναδιαβαζεις πολύ απλό 

Μάλιστα ..... αυτή είναι η λειτουργία του φορούμ ξέρεις ... γράφεις και σου απαντούν . Προφανώς και μπορώ και να διαβάσω σχόλιο σου και να σου απαντήσω . Λυπάμαι που δεν κατάλαβες τι σου έγραψα . 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Συμφωνώ με το Μυρσίνη πανέμορφο ονομα. Οσο για το όνομα πεθαμένου αν θες να τον τιμήσεις γιατί όχι. Και ας πέθανε όπως πέθανε. Έχει συμβεί και στην δική μας οικογένεια αυτοκτονία δυστυχώς συμβαίνει αλλά με το μα δώσεις το όνομα νιώθω οτι περνάς το μήνυμα η ζωή είναι ωραία και συνεχίζεται. Αν επιτρέπεται ποιο ονομα είναι αυτό. Μπορείς να δώσεις δύο ονόματα και φυσικά το ένα να είναι της Παναγίας γιατί το τάμα είναι τάμα. Εξήγησε το στον αντρα σου και θα καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spyrossofina είπε:

Τώρα είδα ότι έχεις ήδη πει πως την έλεγαν Αφροδίτη. Τόσο όμορφο όνομα και αυτό αλλά δεν βγάζει υποκοριστικά εύκολα, για να πεις ότι θα το συνδυάσεις.

Ναι βασικά αυτό είναι το θέμα. Αν γινόταν συνδιασμός φυσικά και δεν θα ειχα προβλημα να μπεί. Αλλά οτι ονομα της Παναγίας και να βαλω δεν ταιριάζει . Και δεν θα μου άρεσε να μπει μονο και μονο για να ακουστεί . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...