Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Υπερμετρωπια σε 6.5 μηνών βρέφος.


Kwn89

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι πολύ αγχωμένη πήραμε το μικρούλι μας για α' προληπτικό έλεγχο στα μάτια όταν ήταν 3 μηνών και ήταν όλα φυσιολογικά. Προχθές πήγαμε για το β προληπτικό έλεγχο και ενώ στις ασκήσεις εντοπισμού αντικειμένων ήταν εξαιρετικός όταν του έβαλε σταγόνες για να το ελέγξει διαπίστωσε ότι στο ένα το ματάκι έχει γύρω στους 6 βαθμούς και στο άλλο ματάκι 1.5 βαθμό πιο κάτω. Είχα πάθει σοκ. Του λέω πως ειναι δυνατόν εμείς δεν έχουμε θέμα με τα μάτια μας ούτε καν μυωπία. Φρίκαρα! Μας είπε πως πρέπει να βάλει γυαλιά κι αν δεν περάσει θα πρέπει να κλείσουμε ματάκι. Του λέω στο α'ελεγχο δεν διαπιστώσατε τίποτα πως γίνεται θα έπρεπε να φαινόταν κάτι δεν απάντησε φυσικά μάλλον έκανε λάθος διάγνωση τότε. Μας είπε ότι πρέπει να διορθωθεί άμεσα γιατί είναι σοβαρό και θα έχει προβλήματα μια ζωή. Μας έκανε τη καρδιά περιβόλι. Μίλησα με το παιδίατρο μου είπε να αποταθώ και αλλού, όπως και έκανα πήγα χθες. Ο γιατρός μου είπε ότι όντως υπάρχουν αυτοί οι βαθμοί αλλά το παιδάκι είναι μικρό ακόμη και η υπερμετρωπια από τη φύση της χαμηλώνει μας έδωσε περιθώριο ένα εξάμηνο. Είπε είναι οριακή υπερμετρωπια και πως κανονικά τα παιδιά πρέπει να ελέγχονται αφού κλείσουν 1 χρόνου. Ποια η άποψη σας;;; Εχω κατά αγχωθεί πάω να τρελαθώ δεν μπορώ όλη μέρα αυτό σκέφτομαι δεν θέλω να του μείνει κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Kwn89 είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι πολύ αγχωμένη πήραμε το μικρούλι μας για α' προληπτικό έλεγχο στα μάτια όταν ήταν 3 μηνών και ήταν όλα φυσιολογικά. Προχθές πήγαμε για το β προληπτικό έλεγχο και ενώ στις ασκήσεις εντοπισμού αντικειμένων ήταν εξαιρετικός όταν του έβαλε σταγόνες για να το ελέγξει διαπίστωσε ότι στο ένα το ματάκι έχει γύρω στους 6 βαθμούς και στο άλλο ματάκι 1.5 βαθμό πιο κάτω. Είχα πάθει σοκ. Του λέω πως ειναι δυνατόν εμείς δεν έχουμε θέμα με τα μάτια μας ούτε καν μυωπία. Φρίκαρα! Μας είπε πως πρέπει να βάλει γυαλιά κι αν δεν περάσει θα πρέπει να κλείσουμε ματάκι. Του λέω στο α'ελεγχο δεν διαπιστώσατε τίποτα πως γίνεται θα έπρεπε να φαινόταν κάτι δεν απάντησε φυσικά μάλλον έκανε λάθος διάγνωση τότε. Μας είπε ότι πρέπει να διορθωθεί άμεσα γιατί είναι σοβαρό και θα έχει προβλήματα μια ζωή. Μας έκανε τη καρδιά περιβόλι. Μίλησα με το παιδίατρο μου είπε να αποταθώ και αλλού, όπως και έκανα πήγα χθες. Ο γιατρός μου είπε ότι όντως υπάρχουν αυτοί οι βαθμοί αλλά το παιδάκι είναι μικρό ακόμη και η υπερμετρωπια από τη φύση της χαμηλώνει μας έδωσε περιθώριο ένα εξάμηνο. Είπε είναι οριακή υπερμετρωπια και πως κανονικά τα παιδιά πρέπει να ελέγχονται αφού κλείσουν 1 χρόνου. Ποια η άποψη σας;;; Εχω κατά αγχωθεί πάω να τρελαθώ δεν μπορώ όλη μέρα αυτό σκέφτομαι δεν θέλω να του μείνει κάποιο πρόβλημα. 

προλυπτικο ελενχο στα ματια πρωτη φορα ακουω ειχε δει ο παιδιατρος κατι κ το πηγατε? γιατι χωρις κανενα σημαδι δεν κανει κανεις ελενχο στα ματια εκτος απο ενα τσεκαρισμα καθε μηνα του παιδιατρου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι εγω τα πηγαινω τα μικρα μου για ελεγχο γιατι εχουμε ιστορικο. Γενικα ξερω πως η υπερμετρωπια ειναι καλη γι αυτες τις ηλικιες, η απουσια της ειναι που μας ανησυχει. Βεβαια με 6 βαθμους ισως θελει ελεγχο. Ισως θα πρεπει να κλεισετε το ενα ματακι για λιγο (το λεγομενο και τεμπελικο ματι). Αν εισαι Αθηνα εχω μια φοβερη που μου εχουν συστησει πολλοι. Παιζει να ειναι και η μονη πραγματικη παιδοφθαλμιατρος στην πολη! Χαχαχα. Ο πρωτος που ειχαμε δει κι εμεις (στον μεγαλο μ γιο) τα ειχε βρει ολα τελεια, η συγκεκριμενη ομως μας ειπε πως παμε σιγουρα για μυωπια..

Πως και το πηγες τοσο νωρις εσυ; Ειχες δει κατι που σε ανησυχουσε;

Link to comment
Share on other sites

Από Κύπρο είμαι δυστυχώς. Ναι εδώ στη Κύπρο κάνουμε προληπτικό έλεγχο για όλα ματιά, καρδιά... και έτσι πήγαμε. Δεν είδε τίποτα ανησυχητικό ο παιδιατριος και ούτε στη α' προληπτική εξέταση φάνηκε κάτι. Δεν ξέρω τι να πω. Μας είπε να περιμένουμε ένα εξάμηνο. Θα αλλάξει κάτι μέσα σε αυτό το διάστημα; Φοβάμαι μην του μείνει κάποια ζημια. 

Επειδή τα έχω μπερδέψει το ματάκι που έχει 6 βαθμούς υπερμετρωπια είναι το 'τεμπελικο';;; 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αφου εισαι μακρια θα σου ελεγα να περιμενεις να κλεισει χρονο το παιδι και μετα ψαχνεσαι πιο εντατικα. 

Δε θυμαμαι πως παει ακριβως με το τεμπελικο ματι, αλλα δεν ειναι τιποτα. Η μανα μ και η αδερφη μ εχουν τεμπελικο ματι μαλλον απο υπερμετρωπια, καμια δεν το προλαβε. Δε ξεφευγει το ματι ή κατι τετοιο, μονο που οι ιδιες απο το ενα ματι βλεπουν λιγο. Δεν εχουν θεμα στην καθημερινοτητα τους.

Ωστοσο αφου το παρακολουθεις απο τωρα ότι και να ναι θα το προλαβετε και δε θα εχει θεμα το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...