Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνη ς


Recommended Posts

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημέρα Κική μου! Ναι είναι δύσκολο αν δεν έχεις βοήθεια και αν δεν έχεις μια σταθερή δουλειά με ενσημα. Τουλάχιστον ένας απ'τους δύο να έχει κάτι σταθερό κάπως παλεύεται. Εμείς θα έχουμε ευτυχώς βοήθεια και από γονείς. Όσο το οικονομικό θα τα βγάλουμε λίγο δύσκολα πέρα αλλά όπως είπες αυτό είναι το τελευταίο που σε νοιάζει όταν θα έχεις το μικρό σου αγκαλιά. 

Καλημέρα Ευγενεία μου. Τουλάχιστον έχεις ασφάλιση μωρέ αυτό είναι σημαντικό. Και ξέρεις ότι θα έχεις κ δουλίτσα και μετά τη γέννα. Εγώ επειδή κάνω φύλαξη σε παιδάκια ιδιωτικά σε σπίτια, όταν με το καλό μείνω έγκυος θα μείνω όσο αντέξω και μετά θα φύγω. Οπότε θα είμαι άνεργη χωρίς απολαβές και όταν με το καλό μεγαλώσει λίγο το μωρό θα πρέπει να ψάχνω για καινούργια δουλειά.

Καλημέρα Ελένη μου! Δεν μπορώ γιατί εγώ κάνω φύλαξη και δημιουργική απασχόληση σε παιδάκια σε σπίτια. Οπότε σε σπίτι μόνο εργόσημα μπορούν να σου κολλήσουν που δεν είναι το ίδιο με τα ενσημα. Δεν δικαιούσαι επιδόματα ούτε άδειες κλπ. 

Δυσκολη κ η δική σου περίπτωση ,αλλά το θετικό είναι ότι θα χαρείς το παιδάκι σου όσο μπορεις κ μετά θα ξαναξεκινησεις με το καλό την δουλίτσα.

Ο καθένας έχει τις δυσκολίες του αλλά και εγώ πιστεύω αυτό που είπε η Κική όταν έρθει η ώρα ,λύση θα βρεθεί !!

Παρεμπιπτόντως να σε έχουμε υποψην μας δηλαδή όταν με το καλό έρθουν τα μπεμπακια μας!!!!:-D

  • Μου αρέσει 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Το σημαντικό κορίτσια είναι ότι έχετε δουλειές με ασφάλιση και απολαβές και ότι έχετε το περιθώριο να μείνετε σπίτι εφόσον και εάν το επιθυμείτε χωρίς να χάσετε τις εισφορες σας. Εγώ δυστυχώς εφόσον άργησα να στείλω βιογραφικά σε παιδικούς σταθμούς για να είμαι κάπου με ασφάλιση και να μην έχω θέμα σε περίπτωση εγκυμοσύνης, είμαι τώρα ιδιωτικά σε σπίτια και δεν δικαιούμαι τπτ. Πολύ απλά όταν μείνω έγκυος και δεν μπορώ άλλο να πηγαίνω στη δουλειά θα πρέπει να την αφήσω και θα βρουν άλλη κοπέλα. Δεν θα περιμένουν εμένα. Οπότε εγώ μετά θα είμαι έγκυος άνεργη χωρίς εισφορές και μετά θα τρέχω να βρω νέα δουλειά.

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι με αυτά τώρα.. όλα καλά θα πάνε καλά  θα δεις....θα χαρείς το γάμο σου , θα έρθει το παιδάκι σου, θα μεγαλώσει με τη μαμά του που είναι πολύ σημαντικό και όταν έρθει ώρα και είσαι έτοιμη θα δεις ότι θα βρεις και μια σταθερή με ένσημα δουλειά. Ο αντρας έχει κάποια δικαιώματα / επιδόματα σαν πατέρας όταν εργάζεται; Ψάξε το λιγο...Επίσης όταν είσαι άνεργη λογικά θα έχεις και κάποια βοήθεια από το ΟΑΕΔ .Επιπλέον, από φέτος οι νέες μητέρες παίρνουν επιδομα τοκετού 2.000. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Δυσκολη κ η δική σου περίπτωση ,αλλά το θετικό είναι ότι θα χαρείς το παιδάκι σου όσο μπορεις κ μετά θα ξαναξεκινησεις με το καλό την δουλίτσα.

Ο καθένας έχει τις δυσκολίες του αλλά και εγώ πιστεύω αυτό που είπε η Κική όταν έρθει η ώρα ,λύση θα βρεθεί !!

Παρεμπιπτόντως να σε έχουμε υποψην μας δηλαδή όταν με το καλό έρθουν τα μπεμπακια μας!!!!:-D

Χαχαχα ναι φυσικά! Έτσι είναι πάντως. Όλοι έχουν τις δυσκολίες τους! Μακάρι να έρθουν όλα εύκολα σε όλες μας!

Just now, Elenhkon είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι με αυτά τώρα.. όλα καλά θα πάνε καλά  θα δεις....θα χαρείς το γάμο σου , θα έρθει το παιδάκι σου, θα μεγαλώσει με τη μαμά του που είναι πολύ σημαντικό και όταν έρθει ώρα και είσαι έτοιμη θα δεις ότι θα βρεις και μια σταθερή με ένσημα δουλειά. Ο αντρας έχει κάποια δικαιώματα / επιδόματα σαν πατέρας όταν εργάζεται; Ψάξε το λιγο...Επίσης όταν είσαι άνεργη λογικά θα έχεις και κάποια βοήθεια από το ΟΑΕΔ .Επιπλέον, από φέτος οι νέες μητέρες παίρνουν επιδομα τοκετού 2.000. 

Νομίζω ότι έχει μόνο μια μικρή αύξηση στο μισθό του με το παιδί και ότι δικαιούται 1 μέρα άδειας το μηνα; κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρη. Εγώ πάντως απ'τον οαεδ δεν δικαιούμαι κάτι. Αν εννοείς επιδόματα. Αλλά για τα 2000 χιλιάρικα του Μητσοτάκη το ξέρω. Ελπίζω να ισχύσει! Εσείς θα μου πείτε που θα είστε πιο μπροστά :wub:

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειχα παθει το εξης κουλο...με κοψανε για ενα ενσυμο (εκεινη την περιοδο φαινοταν 199) το οποιο το ειχα δουλεψει αλλα δεν το ειχανε περασει ακομα....και δεν εμφανιζοταν στο συστημα....τραγικο??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Χαχαχα ναι φυσικά! Έτσι είναι πάντως. Όλοι έχουν τις δυσκολίες τους! Μακάρι να έρθουν όλα εύκολα σε όλες μας!

Νομίζω ότι έχει μόνο μια μικρή αύξηση στο μισθό του με το παιδί και ότι δικαιούται 1 μέρα άδειας το μηνα; κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρη. Εγώ πάντως απ'τον οαεδ δεν δικαιούμαι κάτι. Αν εννοείς επιδόματα. Αλλά για τα 2000 χιλιάρικα του Μητσοτάκη το ξέρω. Ελπίζω να ισχύσει! Εσείς θα μου πείτε που θα είστε πιο μπροστά :wub:

Μπορεί να είσαι και πιο πριν από εμάς! Ποτέ δεν ξέρεις! Χαχα!

Just now, vals είπε:

κοριτσια εγω ειχα παθει το εξης κουλο...με κοψανε για ενα ενσυμο (εκεινη την περιοδο φαινοταν 199) το οποιο το ειχα δουλεψει αλλα δεν το ειχανε περασει ακομα....και δεν εμφανιζοταν στο συστημα....τραγικο??

Αν είναι δυνατόν! Στην Ελλάδα ζούμε βέβαια, τίποτα δεν είναι περίεργο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω κ αλλο κουλο που εχω παθει??

με τον αντρα μου δεν ειχαμε παντρευτει οταν γεννησα...οποτε καναμε συμβολαιογραφικη πραξη αναγνωρισης και εκανα και εξουσιοδοτηση στον αντρα μου για να παει στο δημαρχειο για να δηλωσει τη γεννηση..εγω ακομα στην κλινικη2 ή 3 μερα δεν θυμαμαι....στη λαρισσα...

δεν τα δεχτηκαν τα χαρτια  ασχετα αν ειχα μιλησει και τηλεφωνικα μαζι τους για να ξερω τι θα ζητουσαν οταν θα ερχοταν η ωρα...και πηγα με ταξι απ την κλινικη στο δημαρχειο με τα ραμματα ..ειχα κανει καισαρικη...και με κρατησανε 3 δευτερολεπτα ακριβως...

α ρε ελλαδαρα σου....

Link to comment
Share on other sites

Just now, vals είπε:

να πω κ αλλο κουλο που εχω παθει??

με τον αντρα μου δεν ειχαμε παντρευτει οταν γεννησα...οποτε καναμε συμβολαιογραφικη πραξη αναγνωρισης και εκανα και εξουσιοδοτηση στον αντρα μου για να παει στο δημαρχειο για να δηλωσει τη γεννηση..εγω ακομα στην κλινικη2 ή 3 μερα δεν θυμαμαι....στη λαρισσα...

δεν τα δεχτηκαν τα χαρτια  ασχετα αν ειχα μιλησει και τηλεφωνικα μαζι τους για να ξερω τι θα ζητουσαν οταν θα ερχοταν η ωρα...και πηγα με ταξι απ την κλινικη στο δημαρχειο με τα ραμματα ..ειχα κανει καισαρικη...και με κρατησανε 3 δευτερολεπτα ακριβως...

α ρε ελλαδαρα σου....

Για κλάματα και για γέλια ταυτόχρονα ειμαστε! Πραγματικά! Δεν γινόταν να πάτε στο Δημαρχείο μετά που θα έβγαινες από τη κλινική τουλάχιστον ; Έχεις όριο στις μέρες; Δεν ξέρω από αυτά. ..Δεν έχω γεννήσει. Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenhkon είπε:

Μπορεί να είσαι και πιο πριν από εμάς! Ποτέ δεν ξέρεις! Χαχα!

Αν είναι δυνατόν! Στην Ελλάδα ζούμε βέβαια, τίποτα δεν είναι περίεργο!

Χαχα @Elenhkon δεν νομίζω γιατί προσέχουμε. 

@vals όντως κουλό και τραγικό! Ελλάδα τι να πεις...

Just now, vals είπε:

να πω κ αλλο κουλο που εχω παθει??

με τον αντρα μου δεν ειχαμε παντρευτει οταν γεννησα...οποτε καναμε συμβολαιογραφικη πραξη αναγνωρισης και εκανα και εξουσιοδοτηση στον αντρα μου για να παει στο δημαρχειο για να δηλωσει τη γεννηση..εγω ακομα στην κλινικη2 ή 3 μερα δεν θυμαμαι....στη λαρισσα...

δεν τα δεχτηκαν τα χαρτια  ασχετα αν ειχα μιλησει και τηλεφωνικα μαζι τους για να ξερω τι θα ζητουσαν οταν θα ερχοταν η ωρα...και πηγα με ταξι απ την κλινικη στο δημαρχειο με τα ραμματα ..ειχα κανει καισαρικη...και με κρατησανε 3 δευτερολεπτα ακριβως...

α ρε ελλαδαρα σου....

Αν είναι δυνατόν... πω πω.. μα να μην υπάρχει καμία κατανόηση και εξυπηρέτηση στις νέες μαμάδες. Τραγικό!

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elina444 είπε:

Κοριτσια μου μου ειχε πει ο γιατρος να ξανα κανω μια χοριακη τ σαββατο την εκανα και βγηκε 401 μηπως ειναι αρκετα χαμηλη;

η προηγουμενη ποσο ηταν??

Just now, Elenhkon είπε:

Για κλάματα και για γέλια ταυτόχρονα ειμαστε! Πραγματικά! Δεν γινόταν να πάτε στο Δημαρχείο μετά που θα έβγαινες από τη κλινική τουλάχιστον ; Έχεις όριο στις μέρες; Δεν ξέρω από αυτά. ..Δεν έχω γεννήσει. Χαχα!

εγω γεννησα λαρισσα αλλα δεν ειμαι απο κει...νομιζω ομως οτι πρεπει οσο εισαι μεσα στην κλινικη γιατι σου δινουν χαρτια και δινεις καισ την κλινικη κατι....μην πω και βλακεια...περασαν και 4 χρονια

αυτο βρηκα...: Η Δήλωση Γέννησης πραγματοποιείται αποκλειστικά και µόνο από τους γονείs (έναs από τουs δύο) από την επόµενη εργάσιµη ηµέρα της γέννησης και εντόs 10 ηµερολογιακών ηµερών.Μετά τις δέκα ηµέρες κυρώνονται πρόστιµα µέσω της Οικονοµικής Εφορίας που ανήκετε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Elina444 είπε:

Κοριτσια μου μου ειχε πει ο γιατρος να ξανα κανω μια χοριακη τ σαββατο την εκανα και βγηκε 401 μηπως ειναι αρκετα χαμηλη;

Κορίτσι μου!! Από 180 αν θυμάμαι καλά πήγε 400 νομίζω είναι καλά!!!να διπλασιάζεται δεν λένε;;

  • Μου αρέσει 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elina444 είπε:

Κοριτσια μου μου ειχε πει ο γιατρος να ξανα κανω μια χοριακη τ σαββατο την εκανα και βγηκε 401 μηπως ειναι αρκετα χαμηλη;

αν ηταν 180 η τελευταια σου μια χαρα ειναι η χοριακη σου..!!καθε 48-72 ωρες πρεπει να διπλασιαζεται

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vals είπε:

η προηγουμενη ποσο ηταν??

εγω γεννησα λαρισσα αλλα δεν ειμαι απο κει...νομιζω ομως οτι πρεπει οσο εισαι μεσα στην κλινικη γιατι σου δινουν χαρτια και δινεις καισ την κλινικη κατι....μην πω και βλακεια...περασαν και 4 χρονια

αυτο βρηκα...: Η Δήλωση Γέννησης πραγματοποιείται αποκλειστικά και µόνο από τους γονείs (έναs από τουs δύο) από την επόµενη εργάσιµη ηµέρα της γέννησης και εντόs 10 ηµερολογιακών ηµερών.Μετά τις δέκα ηµέρες κυρώνονται πρόστιµα µέσω της Οικονοµικής Εφορίας που ανήκετε 

Α μάλιστα!! Το έμαθα κ αυτό...σε ευχαριστώ πολύ!!

Just now, Elina444 είπε:

Κοριτσια μου μου ειχε πει ο γιατρος να ξανα κανω μια χοριακη τ σαββατο την εκανα και βγηκε 401 μηπως ειναι αρκετα χαμηλη;

Αφού διπλασιάστηκε μια χαρά είναι!!!μίλησες με το γιατρό; 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Κορίτσι μου!! Από 180 αν θυμάμαι καλά πήγε 400 νομίζω είναι καλά!!!να διπλασιάζεται δεν λένε;;

Ναι απλα ακουω για τιμες πολυ πιο υψηλες και αναρωτιεμαι!

Just now, Elenhkon είπε:

Α μάλιστα!! Το έμαθα κ αυτό...σε ευχαριστώ πολύ!!

Αφού διπλασιάστηκε μια χαρά είναι!!!μίλησες με το γιατρό; 

Ναι με περιμενει την παρασκευη μια χαρα μου ειπε παμε.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elina444 είπε:

Ναι απλα ακουω για τιμες πολυ πιο υψηλες και αναρωτιεμαι!

Ναι με περιμενει την παρασκευη μια χαρα μου ειπε παμε.

Ελινα κ εμενα ετσι χαμηλες ηταν οι χοριακες μου, καθε οργανισμος παραγει νομιζω διαφορετικη ποσοτητα  ορμονης.  Ακουμε πολλες φορες τεραστιες χοριακες, κ λεμε σιγουρα διδυμα εχει. Κ τελικα το μωρο ειναι ενα , σημασια εχει να αυξανεται. Μπορει κ η συλληψη ή η εμφυτευση να εγινε πιο αργα.  Ευχομαι να πανε ολα τελεια!!! 

Κ εγω ετσι τρεις χοριακες ειχα κανει στο τριτο, λογω των χαμηλων χοριακων. 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...