Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνη ς


Recommended Posts

Just now, EugenJen είπε:

Δεν πείραζει  Ελενίτσα ,πάμε δυναμικά για Φλεβάρη!Τι εξετάσεις σου είχε γράψει;

Κάθε χρόνο κάνω ορμονολογικες μαζί με το ετήσιο ελεγχο( υπέρηχο, καλλιέργεια κολπικού υγρού,μαστοεξεταση,τεστ Παπ) . Περιλαμβάνονται όλα μεσα

Just now, EugenJen είπε:

Δεν πείραζει  Ελενίτσα ,πάμε δυναμικά για Φλεβάρη!Τι εξετάσεις σου είχε γράψει;

Όλες τις ορμονες.fsh,προλακτίνη,tsh, κλπβιταμίνη b12,φεριτινή...

Στην ουσία με τις ορμονολογικες βλέπει αν όντως έγινε η ωορρηξία και διαφορα. Εσάς δεν σας τις γράφει ο γιατρός κάθε χρόνο στον ετήσιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elenhkon είπε:

Κάθε χρόνο κάνω ορμονολογικες μαζί με το ετήσιο ελεγχο( υπέρηχο, καλλιέργεια κολπικού υγρού,μαστοεξεταση,τεστ Παπ) . Περιλαμβάνονται όλα μεσα

Όλες τις ορμονες.fsh,προλακτίνη,tsh, κλπβιταμίνη b12,φεριτινή...

Στην ουσία με τις ορμονολογικες βλέπει αν όντως έγινε η ωορρηξία και διαφορα. Εσάς δεν σας τις γράφει ο γιατρός κάθε χρόνο στον ετήσιο;

Ααααα οκ!!, ορμονολογικες όχι δεν κάνω κάθε χρόνο, είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια κ δεν μου είπαν ότι χρειάζεται να ξανά κανω κάθε χρόνο.Βεβαια η παθολόγος μου γράφει ετήσιο check up οι οποίες παίζει να τα έχουν αυτά που είπες κ απλά εγώ να μην τα έχω πάρει χαμπάρι!! :blink:


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Ααααα οκ!!, ορμονολογικες όχι δεν κάνω κάθε χρόνο, είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια κ δεν μου είπαν ότι χρειάζεται να ξανά κανω κάθε χρόνο.Βεβαια η παθολόγος μου γράφει ετήσιο check up οι οποίες παίζει να τα έχουν αυτά που είπες κ απλά εγώ να μην τα έχω πάρει χαμπάρι!! :blink:

Βιταμίνες κλπ ναι αλλά ορμονολογικες όμως για fsh κλπ η γυναικολογος.

Just now, Elenhkon είπε:

Βιταμίνες κλπ ναι αλλά ορμονολογικες όμως για fsh κλπ η γυναικολογος.

Εμένα κάθε χρόνο μου τις γραφει.να πεις να στις γραψει και εσένα. Τώρα που κάνουμε και προσπάθειες είναι σημαντικές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenhkon είπε:

Κάθε χρόνο κάνω ορμονολογικες μαζί με το ετήσιο ελεγχο( υπέρηχο, καλλιέργεια κολπικού υγρού,μαστοεξεταση,τεστ Παπ) . Περιλαμβάνονται όλα μεσα

Όλες τις ορμονες.fsh,προλακτίνη,tsh, κλπβιταμίνη b12,φεριτινή...

Στην ουσία με τις ορμονολογικες βλέπει αν όντως έγινε η ωορρηξία και διαφορα. Εσάς δεν σας τις γράφει ο γιατρός κάθε χρόνο στον ετήσιο;

Ελέν η μου εμένα όχι πότε...


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α κορίτσια επειδή με ρωτάγαμε με τη θερμό μέτρηση δε βγάζω και πολύ άκρη βέβαια λέει θέλει 2 με 3 μήνες για να το καταλάβεις 

το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι η βασική μου θερμοκρασία είναι 36.1 που έχω τις περισσότερες μέρες 

σημερα υποτίθεται έχω ωορηξια με την εφαρμογή η θερμοκρασία ίδια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emylia είπε:

Α κορίτσια επειδή με ρωτάγαμε με τη θερμό μέτρηση δε βγάζω και πολύ άκρη βέβαια λέει θέλει 2 με 3 μήνες για να το καταλάβεις 

το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι η βασική μου θερμοκρασία είναι 36.1 που έχω τις περισσότερες μέρες 

σημερα υποτίθεται έχω ωορηξια με την εφαρμογή η θερμοκρασία ίδια 

Πολύ μπέρδεμα η θερμοκρασία, εδώ και με τα τεστ έχω μπερδευτεί.Μμπορεί να έχεις πιο αργά ωορρηξία η μήπως πιο νωρίς;από την περίοδο μέχρι σήμερα είσαι στο 36.1??

Συνέχισε να μετράς να δεις ποτέ θα σου ανέβει!


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Πολύ μπέρδεμα η θερμοκρασία, εδώ και με τα τεστ έχω μπερδευτεί.Μμπορεί να έχεις πιο αργά ωορρηξία η μήπως πιο νωρίς;από την περίοδο μέχρι σήμερα είσαι στο 36.1??

Συνέχισε να μετράς να δεις ποτέ θα σου ανέβει!

Πάντως κορίτσια εμένα τα τεστ μάλλον καλά μου την έδειξαν την ωορρηξια. Γιατί 6 του μήνα είχα θετικό τεστ και γράφει ότι σε 24-36 ώρες θα γίνει ωορρηξια. Άρα 7 του μήνα έγινε ωορρηξία + 14 (14 μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται η περίοδος) 21!

Σήμερα 21 μου ήρθε!!

Just now, Emylia είπε:

Α κορίτσια επειδή με ρωτάγαμε με τη θερμό μέτρηση δε βγάζω και πολύ άκρη βέβαια λέει θέλει 2 με 3 μήνες για να το καταλάβεις 

το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι η βασική μου θερμοκρασία είναι 36.1 που έχω τις περισσότερες μέρες 

σημερα υποτίθεται έχω ωορηξια με την εφαρμογή η θερμοκρασία ίδια 

https://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=86:2013-04-12-14-04-34&id=56:2010-06-16-09-21-42

Διάβασε εδώ. Γενικά η θερμομετρηση πρέπει να γίνεται από την αρχή του κύκλου μέχρι να έρθει η περίοδος ξανά. Την μετράς το πρωί πριν καν σηκωθείς από το κρεβάτι και καλύτερα να τη μετράς από το στόμα ή τον ορθό. Κατεβαίνει η θερμοκρασία μια μέρα πριν έρθει η ωορρηξία και μετά την ωορρηξία ανεβαίνει και ξαναπέφτει όταν έρθει η περίοδος. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2020 at 10:53 ΜΜ, Elenhkon είπε:

Πάντως κορίτσια εμένα τα τεστ μάλλον καλά μου την έδειξαν την ωορρηξια. Γιατί 6 του μήνα είχα θετικό τεστ και γράφει ότι σε 24-36 ώρες θα γίνει ωορρηξια. Άρα 7 του μήνα έγινε ωορρηξία + 14 (14 μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται η περίοδος) 21!

Σήμερα 21 μου ήρθε!!

 Διάβασε εδώ. Γενικά η θερμομετρηση πρέπει να γίνεται από την αρχή του κύκλου μέχρι να έρθει η περίοδος ξανά. Την μετράς το πρωί πριν καν σηκωθείς από το κρεβάτι και καλύτερα να τη μετράς από το στόμα ή τον ορθό. Κατεβαίνει η θερμοκρασία μια μέρα πριν έρθει η ωορρηξία και μετά την ωορρηξία ανεβαίνει και ξαναπέφτει όταν έρθει η περίοδος. 

Άρα να την περιμένω κ εγώ νωρίτερα την κυρία ανεπιθύμητη!! Κ το σκεφτόμουν ότι αφού είχα νωρίτερα ωορρηξία θα έχω νωρίτερα κ περίοδο...


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ τη μετράω από την αρχή του κύκλου κάθε μέρα στο κρεβάτι με το που ανοίξω μιτα μάτια από το στόμα!!κάθε μέρα είναι 36.1 εκτός από την 8η μέρα που μου ανέβηκε 36,6 κ υπέθεσα μήπως είχε γίνει την προηγούμενη μέρα αλλά ξαναεπεσε μετά πάλι 36,1 την επόμενη άρα δεν ήτανε!!

Μάλλον δεν έχει γίνει ακόμη!!σημερα πάλι έχω πονάκια για να δούμε αύριο πρωί !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 21/1/2020 at 11:24 ΜΜ, Emylia είπε:

Ναι εγώ τη μετράω από την αρχή του κύκλου κάθε μέρα στο κρεβάτι με το που ανοίξω μιτα μάτια από το στόμα!!κάθε μέρα είναι 36.1 εκτός από την 8η μέρα που μου ανέβηκε 36,6 κ υπέθεσα μήπως είχε γίνει την προηγούμενη μέρα αλλά ξαναεπεσε μετά πάλι 36,1 την επόμενη άρα δεν ήτανε!!

Μάλλον δεν έχει γίνει ακόμη!!σημερα πάλι έχω πονάκια για να δούμε αύριο πρωί !

Γενικά δεν ξέρω πάντως αν είναι απόλυτα αξιόπιστος τρόπος για να καταλάβεις την ωορρηξια σου. Οταν τελειώσει αυτός ο κύκλος σου και έχεις καταγράψει για όλο το κυκλο θερμοκρασία θα δεις πιο ξεκάθαρα αν βγάζει νόημα. Θα σου έλεγα πάντως να δοκιμάσεις και τα τεστ ωορρηξίας είναι πιο αξιόπιστη μέθοδος μετά τον υπέρηχο εννοείται.  Έχει διάφορα σετ, κάποια έχουν και τεστ εγκυμοσύνης μαζί. Διαλέγεις ανάλογα τη ποσότητα που θες και είναι πολύ οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν ξέρω πάντως αν είναι απόλυτα αξιόπιστος τρόπος για να καταλάβεις την ωορρηξια σου. Οταν τελειώσει αυτός ο κύκλος σου και έχεις καταγράψει για όλο το κυκλο θερμοκρασία θα δεις πιο ξεκάθαρα αν βγάζει νόημα. Θα σου έλεγα πάντως να δοκιμάσεις και τα τεστ ωορρηξίας είναι πιο αξιόπιστη μέθοδος μετά τον υπέρηχο εννοείται. Εγώ τα παίρνω από το "mother to be".

Έχει διάφορα σετ, κάποια έχουν και τεστ εγκυμοσύνης μαζί. Διαλέγεις ανάλογα τη ποσότητα που θες και είναι πολύ οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenhkon είπε:

Γενικά δεν ξέρω πάντως αν είναι απόλυτα αξιόπιστος τρόπος για να καταλάβεις την ωορρηξια σου. Οταν τελειώσει αυτός ο κύκλος σου και έχεις καταγράψει για όλο το κυκλο θερμοκρασία θα δεις πιο ξεκάθαρα αν βγάζει νόημα. Θα σου έλεγα πάντως να δοκιμάσεις και τα τεστ ωορρηξίας είναι πιο αξιόπιστη μέθοδος μετά τον υπέρηχο εννοείται. Εγώ τα παίρνω από το "mother to be".

Έχει διάφορα σετ, κάποια έχουν και τεστ εγκυμοσύνης μαζί. Διαλέγεις ανάλογα τη ποσότητα που θες και είναι πολύ οικονομικά.

Υπεροχα θέλω να τα πάρω είχα Πάει το Σάββατο αλλά δεν τα είχα το φαρμακείο όποτε θα τα πάρω για τον επόμενο κυκλο 

εσυ θα κανεις θερμομετρηση;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Emylia είπε:

Υπεροχα θέλω να τα πάρω είχα Πάει το Σάββατο αλλά δεν τα είχα το φαρμακείο όποτε θα τα πάρω για τον επόμενο κυκλο 

εσυ θα κανεις θερμομετρηση;

Καλημέρα!! Ναι πιο πολύ ηλεκτρονικά θα τα βρεις!!Έχω ακόμα τεστ ωορρηξίας. Σίγουρα θα χρησιμοποιήσω αυτά και το σκεφτομουν να σου πω να ξεκινούσα και θερμομετρηση αλλά νιώθω κιόλας ότι θα τρελαθώ άμα ασχολούμαι και με αυτό... Γενικά την ψιλομετραω που και που... Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω περίοδο είναι γύρω στο 35 και κάτι και μετά την ωορρηξία 36,36 και κάτι. 

Κάποιες φορές νιώθω κορίτσια ότι δεν έχω άλλη υπομονή. Είμαι υπερβολική το ξέρω αλλά έτσι αισθάνομαι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Elenhkon είπε:

Καλημέρα!! Ναι πιο πολύ ηλεκτρονικά θα τα βρεις!!Έχω ακόμα τεστ ωορρηξίας. Σίγουρα θα χρησιμοποιήσω αυτά και το σκεφτομουν να σου πω να ξεκινούσα και θερμομετρηση αλλά νιώθω κιόλας ότι θα τρελαθώ άμα ασχολούμαι και με αυτό... Γενικά την ψιλομετραω που και που... Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω περίοδο είναι γύρω στο 35 και κάτι και μετά την ωορρηξία 36,36 και κάτι. 

Κάποιες φορές νιώθω κορίτσια ότι δεν έχω άλλη υπομονή. Είμαι υπερβολική το ξέρω αλλά έτσι αισθάνομαι...

Καλημέρα ελενη μου!!και μενα κάπως έτσι είναι δεν έχω ψηλές θερμοκρασίες  σήμερα έπεσε 35,8 θα δω αύριο αν ανεβεί!!

εχεις δίκιο και γω το αισθάνομαι και ας είναι υποτιθεται νωρίς!!ειναι κάπως ψυχοφθόρο όλο αυτό!!

αλλα πρέπει να το πάρουμε πιο χαλαρά και να μη το σκεφτόμαστε!!

θα μου πεις πως γίνεται αυτό;;έλα μου ντε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...