Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνη ς


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

Καλημέρα!!! Καλώς ήρθες! Άφησε τα όλα πίσω και σου εύχομαι καλό ξεκίνημα!Είσαι πολύ μικρούλα και είναι πολύ καλό αυτό! Επίσης από ότι φαίνεται είστε γονιμοτατοι και οι δυο οπότε μην απογοητεύεσαι. Όπως σου είπαν κ οι γιατροί ήταν τυχαίο γεγονος οι αποβολες...Έχεις κάνει τους ελέγχους σου οπότε δεν έχεις να φοβάσαι! Να μεινεις στην ομάδα μας να τα λέμε!!Θα δεις ότι θα σου φέρει γούρι!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

Γλυκό μου κορίτσι καλώς ήρθες κ εσύ στην παρεούλα μας!! Λυπάμαι πολύ για όσα πέρασες κ εύχομαι να είναι κ για σένα αυτός ο μήνας γουρλιδικος!! Τώρα λοιπόν που βρήκες το θεματακι της θρομβοφιλιας ,θα μπορέσεις να προχωρήσεις ανάλογα μόλις ξανά πιάσεις το σπορακι!  Να σκέφτεσαι πόσο εύκολα έπιασες κ τις δύο φορές και να μην σε παρασέρνει το κακό συμβάν! Όλα θα πάνε καλά!! Είμαστε εδώ η μία για την άλλη και θα τα καταφέρουμε!!!

  • Μου αρέσει 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

Καλημέρα κορίτσι μου! Στην ίδια ηλικία είμαστε! Ελπίζω και εγώ να πιάσω γρήγορα σε λίγο καιρό που θα ξεκινήσω. Άφησε το πίσω αυτό που έγινε και κοίτα μόνο μπροστά! Δόξα Το Θεό είστε νέοι και γόνιμοι όποτε τώρα που ξέρετε και το θέμα με τη θρομβοφιλια θα πάρετε τα κατάλληλα μέτρα και θα τα καταφέρεις αυτή τη φορά!

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sofm said:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

Καλημέρα. Εύχομαι καλή επιτυχία! Από τη στιγμή που έκανες εξετάσεις (κοίταξες και θυρεοειδή;) και βρήκατε ότι έχεις θρομβοφιλία, όλα καλά θα πάνε. Το σημαντικό είναι ότι μένεις έγκυος οπότε δεν έχετε πρόβλημα στη σύλληψη. Κι εγώ έχω περάσει 2 παλίνδρομες και τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα. Όλα καλά θα πάνε! Να σκέφτεσαι θετικά!!! :) 

  • Μου αρέσει 3

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

Καλησπέρα κοριτσάκι μου καλώς ηρθες!!

ευχπμαι και γω γρήγορα καλά αποτελέσματα!!

βρε κορίτσια να σας ρωτήσω μήπως ξέρει καμια Υπάρχει περίπτωση να γίνει ωορηξια στις αρχές του κύκλου δηλαδή 7η μέρα;;

είχα καθαρίσει 3 μέρες από περίοδο κ χτες είχα τσιμπηματάκια κ σήμερα μ ανέβηκε η θερμοκρασία 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emylia είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου καλώς ηρθες!!

ευχπμαι και γω γρήγορα καλά αποτελέσματα!!

βρε κορίτσια να σας ρωτήσω μήπως ξέρει καμια Υπάρχει περίπτωση να γίνει ωορηξια στις αρχές του κύκλου δηλαδή 7η μέρα;;

είχα καθαρίσει 3 μέρες από περίοδο κ χτες είχα τσιμπηματάκια κ σήμερα μ ανέβηκε η θερμοκρασία 

 

 

 

Ποτέ δεν ξέρεις Εμυλία μου. Αλλά μην το παίρνεις και της μετρητοίς αυτό με τη θερμομετρηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι 100% σίγουρο και αν πρέπει να συμπεριλαμβάνει και άλλα στοιχεια . Δηλ πόσο ανέβηκε η θερμοκρασία σου; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emylia είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου καλώς ηρθες!!

ευχπμαι και γω γρήγορα καλά αποτελέσματα!!

βρε κορίτσια να σας ρωτήσω μήπως ξέρει καμια Υπάρχει περίπτωση να γίνει ωορηξια στις αρχές του κύκλου δηλαδή 7η μέρα;;

είχα καθαρίσει 3 μέρες από περίοδο κ χτες είχα τσιμπηματάκια κ σήμερα μ ανέβηκε η θερμοκρασία 

 

 

 

Tίποτα δεν αποκλείεται !!κ εγώ αυτό τον μήνα είχα 4 μέρες νωρίτερα (10η αντί για 14η )...συνέχισε να μετράς θερμοκρασία να δεις πως θα πάει!!αν και η αλήθεια είναι οτι θεωρώ καλύτερα να πάρεις τεστακια να έχεις λίγο πιο ξεκάθαρη εικόνα!


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά προσπαθούσα να συνέλθω για να γράψω πρώτη φορά! εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και όμορφες εγκυμοσύνες! εγώ είμαι 26 πριν τρία χρόνια έμεινα εγκυος δεν ακούσαμε καρδούλα και τον Ιούλιο φέτος μένω αμέσως, αλλά παλι δεύτερη αποβολή! Έμεινα αμέσως σχεδόν και τις δυο φορές. Τώρα ξεκινησαμε ξανά προσπάθειες αν και φοβάμαι μην ξανασυμβεί! Ευτυχώς βρήκαμε πως έχω θρομβοφιλια αν και οι γιατροί έλεγαν πως είναι τυχαίο ότι δεν προχώρησαν! Το θέλω πολύ νομίζω είναι το μόνο πραγμα που σκέφτομαι και ζητάω από την Παναγία! Μου κρατάτε συντροφιά και χαίρομαι για όλες όσες τα έχετε καταφέρει κι εύχομαι σύντομα να μείνουμε όλες!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα έχεις ευχάριστα να ανακοινώσεις κι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!

 Έχω κι εγώ δυο παλινδρομες αλλά έκανα  και ένα υγιέστατο δόξα τω Θεω  μωρό ανάμεσα τους. Δεν έχω κανει τις εξετάσεις της θρομβοφιλιας γιατί στην δεύτερη  εγκυμοσύνη που πήγε καλά δεν πήρα κάποια ειδική αγωγή. Περιμενουμε σε λίγες μέρες να βγουν τα αποτελέσματα του καρυοτυπου του εμβρύου (εμείς είχαμε ακούσει καρδούλα και τις δυο φορές) για να δούμε αν είχε κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία γιατί αν όχι μάλλον το πρόβλημα είναι σε εμενα. Σε εκείνη την περίπτωση θα κάνω κι εξετάσεις θρομβοφιλιας. Εσυ που τις έκανες και ποσο κόστισαν; Τώρα τι σου έχει πει ο γιατρος; Θα κανεις ενέσεις αφού καταλάβεις νέα εγκυμοσύνη ή από την προσπάθεια; 

Να σου πω κάτι ακόμα μήπως σε βοηθήσει με το αγχος. Εγώ κατάλαβα πως αν θέλει να πάει καλά μια εγκυμοσύνη θα πάει. Στις δυο φορές που κατάλαβα γρήγορα πως είμαι έγκυος πρόσεχα τα πάντα και είχα ως αποτέλεσμα τον θάνατο του εμβρύου. Την φορά που η εγκυμοσύνη πήγε καλά το κατάλαβα πως είμαι εγκυος σε προχωρημένη καπως εβδομάδα γιατί έμεινα χωρις να προσπαθούμε. Τα προγνωστικά ήταν πολύ άσχημα αφού ήμουν αμέσως μετά την απόξεση έπαιρνα αγωγή με αντιβιώσεις (μέχρι και λεξοτανίλ είχα πάρει!) και εκανα εντατικοτατο γυμναστήριο κάθε μέρα! Με βάρη και με απ όλα. Αφού ο Γυναικολογος με είχε στείλει σε γενετιστή για να δει ΑΝ ήταν βιώσιμη η κύηση. Κι όμως αυτό το μωρό ΗΘΕΛΕ να γεννηθεί και είναι ένα αριστούργημα!! (Να μου πεις παιδί σου είναι τι θα έλεγες) Παντως είναι υγιέστατο και πανέξυπνο κι αυτό είναι το σημαντικό. 

Και για να σου δωσω ακομα λίγη αισιοδοξία να σου πω ότι στο νοσοκομείο όταν πήγα να κάνω απόξεση γνώρισα μια κυρία 39 ετών που έκανε το δεύτερο μωρό. Πριν αρκετά χρόνια έχασε 3 μωρά (!) μέχρι να της βρουν ότι είχε θρομβοφιλια. Έμεινε έγκυος και το κράτησε με ειδική αγωγή και μετά δεν είχε καταφέρει να ξαναμείνει. Και 10 χρόνια αργότερα έμεινε χωρίς να το περιμένει και το κατάλαβε όταν ήταν στον τρίτο μήνα και χωρίς να παίρνει καμία ειδική αγωγή! Και έτσι απέκτησε και το δεύτερο. Συμβουλή μου είναι να κανεις ότι μπορείς για να είσαι ευτυχισμένη με τον άνθρωπο σου και να προσεύχεσαι καθημερινά!! Αυτό ισχύει για όλες τις κοπέλες! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα έχεις ευχάριστα να ανακοινώσεις κι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!

 Έχω κι εγώ δυο παλινδρομες αλλά έκανα  και ένα υγιέστατο δόξα τω Θεω  μωρό ανάμεσα τους. Δεν έχω κανει τις εξετάσεις της θρομβοφιλιας γιατί στην δεύτερη  εγκυμοσύνη που πήγε καλά δεν πήρα κάποια ειδική αγωγή. Περιμενουμε σε λίγες μέρες να βγουν τα αποτελέσματα του καρυοτυπου του εμβρύου (εμείς είχαμε ακούσει καρδούλα και τις δυο φορές) για να δούμε αν είχε κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία γιατί αν όχι μάλλον το πρόβλημα είναι σε εμενα. Σε εκείνη την περίπτωση θα κάνω κι εξετάσεις θρομβοφιλιας. Εσυ που τις έκανες και ποσο κόστισαν; Τώρα τι σου έχει πει ο γιατρος; Θα κανεις ενέσεις αφού καταλάβεις νέα εγκυμοσύνη ή από την προσπάθεια; 

Να σου πω κάτι ακόμα μήπως σε βοηθήσει με το αγχος. Εγώ κατάλαβα πως αν θέλει να πάει καλά μια εγκυμοσύνη θα πάει. Στις δυο φορές που κατάλαβα γρήγορα πως είμαι έγκυος πρόσεχα τα πάντα και είχα ως αποτέλεσμα τον θάνατο του εμβρύου. Την φορά που η εγκυμοσύνη πήγε καλά το κατάλαβα πως είμαι εγκυος σε προχωρημένη καπως εβδομάδα γιατί έμεινα χωρις να προσπαθούμε. Τα προγνωστικά ήταν πολύ άσχημα αφού ήμουν αμέσως μετά την απόξεση έπαιρνα αγωγή με αντιβιώσεις (μέχρι και λεξοτανίλ είχα πάρει!) και εκανα εντατικοτατο γυμναστήριο κάθε μέρα! Με βάρη και με απ όλα. Αφού ο Γυναικολογος με είχε στείλει σε γενετιστή για να δει ΑΝ ήταν βιώσιμη η κύηση. Κι όμως αυτό το μωρό ΗΘΕΛΕ να γεννηθεί και είναι ένα αριστούργημα!! (Να μου πεις παιδί σου είναι τι θα έλεγες) Παντως είναι υγιέστατο και πανέξυπνο κι αυτό είναι το σημαντικό. 

Και για να σου δωσω ακομα λίγη αισιοδοξία να σου πω ότι στο νοσοκομείο όταν πήγα να κάνω απόξεση γνώρισα μια κυρία 39 ετών που έκανε το δεύτερο μωρό. Πριν αρκετά χρόνια έχασε 3 μωρά (!) μέχρι να της βρουν ότι είχε θρομβοφιλια. Έμεινε έγκυος και το κράτησε με ειδική αγωγή και μετά δεν είχε καταφέρει να ξαναμείνει. Και 10 χρόνια αργότερα έμεινε χωρίς να το περιμένει και το κατάλαβε όταν ήταν στον τρίτο μήνα και χωρίς να παίρνει καμία ειδική αγωγή! Και έτσι απέκτησε και το δεύτερο. Συμβουλή μου είναι να κανεις ότι μπορείς για να είσαι ευτυχισμένη με τον άνθρωπο σου και να προσεύχεσαι καθημερινά!! Αυτό ισχύει για όλες τις κοπέλες! 

Καλησπέρα!! Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου!! Και εγώ τον Νοέμβριο αποξεση και ο καρυοτυπος εμβρύου έδειξε Τρισωμια 16(τυχαίο γεγονός). Έκλεισα ραντεβού σε αιματολογο σε δημόσιο νοσοκομείο και μου ειπε να κάνουμε κ καρυορυπο ζεύγους μονο και μονο για να μου φύγει το άγχος. Δε μου έδωσε ομως εξετάσεις θρομβοφιλιας, σακχάρου και θυροειδους γιατί το θεώρησε περιττό.  Τις 2 τελευταίες τις εκανα ιδιωτικα κ ολα καλα.. Οι εξετάσεις θρομβοφιλιας ομως ειναι πανάκριβες.. Και εχω την απορία... Δε μου έδωσε τις εξετάσεις αυτές γιατι αν συνέβαινε κατι παθολογικό θα το έδειχνε στον καρυοτυπο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ρούλα Γ. είπε:

Καλησπέρα!! Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου!! Και εγώ τον Νοέμβριο αποξεση και ο καρυοτυπος εμβρύου έδειξε Τρισωμια 16(τυχαίο γεγονός). Έκλεισα ραντεβού σε αιματολογο σε δημόσιο νοσοκομείο και μου ειπε να κάνουμε κ καρυορυπο ζεύγους μονο και μονο για να μου φύγει το άγχος. Δε μου έδωσε ομως εξετάσεις θρομβοφιλιας, σακχάρου και θυροειδους γιατί το θεώρησε περιττό.  Τις 2 τελευταίες τις εκανα ιδιωτικα κ ολα καλα.. Οι εξετάσεις θρομβοφιλιας ομως ειναι πανάκριβες.. Και εχω την απορία... Δε μου έδωσε τις εξετάσεις αυτές γιατι αν συνέβαινε κατι παθολογικό θα το έδειχνε στον καρυοτυπο; 

Με το καλό να κανεις τα παιδάκια σου και εσυ κοπέλα μου! Σύντομα θα είσαι πάλι έγκυος. Θα δεις. Μπορεί και αυτόν τον μήνα. Μετά την απόξεση λένε ότι η γυναικα είναι πολύ γόνιμη. Να βάλει και το χέρι του ο Θεός κι όλα να πανε καλα. 

Υποθετω πως δεν σου έδωσε εξετάσεις θρομβοφιλιας επειδή βρέθηκε η αιτία της αποβολής. Δεν σε βάζουν εύκολα να τις κανεις γιατί είναι παρα πολύ κοινή η αποβολή πρώτου τριμήνου και θεωρούν πως έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες η επόμενη εγκυμοσύνη να πάει εξαιρετικα από το να μην πάει καλά. Εγώ όμως επειδή είχα δυο απώλειες σκέφτομαι να τις κάνω έτσι κι αλλιώς. Περιμένω πρώτα να δω τα αποτελέσματα του καρυοτυπου. Έπρεπε ήδη να έχουν βγει. Κι εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο την έκανα την εξέταση. Σου άργησαν εσένα τα αποτελέσματα; Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πάω από εκεί να τα πάρω γιατί ο άντρας μου λέει πως του είπαν πως θα τα στείλουν με μεηλ. Εσυ πως τα πηρες; Εμενα στο Αλεξάνδρα είναι ο γιατρος μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Με το καλό να κανεις τα παιδάκια σου και εσυ κοπέλα μου! Σύντομα θα είσαι πάλι έγκυος. Θα δεις. Μπορεί και αυτόν τον μήνα. Μετά την απόξεση λένε ότι η γυναικα είναι πολύ γόνιμη. Να βάλει και το χέρι του ο Θεός κι όλα να πανε καλα. 

Υποθετω πως δεν σου έδωσε εξετάσεις θρομβοφιλιας επειδή βρέθηκε η αιτία της αποβολής. Δεν σε βάζουν εύκολα να τις κανεις γιατί είναι παρα πολύ κοινή η αποβολή πρώτου τριμήνου και θεωρούν πως έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες η επόμενη εγκυμοσύνη να πάει εξαιρετικα από το να μην πάει καλά. Εγώ όμως επειδή είχα δυο απώλειες σκέφτομαι να τις κάνω έτσι κι αλλιώς. Περιμένω πρώτα να δω τα αποτελέσματα του καρυοτυπου. Έπρεπε ήδη να έχουν βγει. Κι εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο την έκανα την εξέταση. Σου άργησαν εσένα τα αποτελέσματα; Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πάω από εκεί να τα πάρω γιατί ο άντρας μου λέει πως του είπαν πως θα τα στείλουν με μεηλ. Εσυ πως τα πηρες; Εμενα στο Αλεξάνδρα είναι ο γιατρος μου. 

Ποιον γιατρό έχεις στο Αλεξάνδρας αν επιτρέπεται?


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην απαγορεύονται τα ονόματα. Λέγεται Χατζηπαππας. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν σε  ιδιώτη γιατρό αλλά δε μου άρεσε καθόλου η αντιμετώπιση με την απώλεια και φυσικά κόστισε παρα πολλά. Εκείνη την περιοδο μια φίλη που κυοφορούσε δίδυμα πήγαινε στον χατζηπαππα και μου είχε πει τα καλυτερα. Και έτσι με ανέλαβε στην εγκυμοσύνη που πήγε εξαιρετικά και στην τελευταία που απεβαλα.  Δεν θέλω να συστήνω γιατρούς γιατί ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί αλλά η αλήθεια είναι πως εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη μαζί του. Και τώρα που είχα την αποβολή μόνος του αποφάσισε να στείλει το έμβρυο για καρυοτυπο πράγμα που ιδιωτικά θα κόστιζε παρα πολλά. Εκτος του ότι θα πλήρωνα και την απόξεση. Αν θέλεις να κλείσεις ραντεβου μαζί του πες μου να σου στείλω το τηλ της μαίας του σε πμ. Επισης επειδή είχες πει σε προηγούμενες μέρες ότι αναρωτιόσουν μήπως να πας σε δημόσιο νοσοκομείο να σου πω πως πλέον όλο και περισσότερες κοπέλες πάνε σε δημόσια·  οι γιατροί είναι πολύ έμπειροι, δεν σε γδέρνουν για τις γέννες (εκτός εξαιρέσεων) και αν χρειαστεί κάποια φροντίδα παρα πάνω το παιδί έτσι κι αλλιώς σε δημόσιο νοσοκομείο θα το μεταφέρουν. Ήταν δίπλα μου στο Αλεξάνδρα κοπέλα που χρειάστηκε νοσηλεία  στον 8ο μήνα και ο ίδιος ο ιδιώτης γιατρος της την έστειλε να βρει γιατρό στο Αλεξάνδρα γιατί στο Ιασώ (νομίζω) θα της έβγαινε παααρα πολύ ακριβά να νοσηλευτεί. Ωστόσο κάνε εσυ ότι αποφασίσεις και ότι σε φωτίσει ο Θεός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Και εμένα στο Ιασώ είναι ο γιατρός μου και σκέφτομαι να πάω να δω και στο Αλεξάνδρας.. απλά μήπως είναι λίγο νωρίς θεωρείς να πάω στο Αλεξάνδρας η Όχι?

Όχι καθόλου νωρίς δεν είναι. Πιο εύκολα κιολας θα σε αναλάβουν όταν είναι η αρχή της εγκυμοσύνης! Αν πας δε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη θα δυσκολευτείς πολυ να βρεις γιατρό! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...