Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

SOS Κριτήρια επιλογής κέντρου/γιατρού υποβοηθούμενης ή εξωσωματικής γονιμοποίησης


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Σε εσένα πέτυχε με ακριβώς το ίδιο ίσως γιατί δεν μιλάμε για κάτι πολυδοκιμασμένο και είχες και μια εμφύτευση. Μια κοπέλα με πολλές αποτυχιες (εσύ μιλάς για 3 εμβρυομεταφορες) θεωρώ ότι πρέπει να αλλάζει κάτι. Εμβρυα(3ης η 5ης), μέρα εμβρυομεταφορας,φυσικο τεχνητό κύκλο, κορτιζόνη  η όχι, πρόχειρα τα πιο σημαντικά και πολλά άλλα. 

Συμφωνώ.


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
On 1/6/2020 at 10:31 ΜΜ, Καντι είπε:

Κανω αντιγραφή τα λεγόμενα μου γιατι δεν με αφήνει να το παραθέσω ως εχει

προκειται για δημοσίευση μου το 2017, σίγουρα εχω να προσθέσω κι αλλα , αλλα όχι τωρα που εχω μια ζαλάδα!

μετα απο επισκέψεις σε 13 γιατρους εχω πολλα να γράψω αλλα θα επανέρχομαι σιγά σιγά γιατι τόσα χρόνια που το παλεύω εχω σίγουρα ξεχάσει αρκετά.

 Γενική συμβουλή προς όλες τις κοπέλες ειναι οτι όταν βλέπουν καποια φάουλ απο τον γιατρο τους να μην τα ξεπερνάνε απλα, να ρωτάνε και να επιμένουν για ξεκάθαρες απαντήσεις. Δεν υπάρχει ντροπή. Ο γιατρός αποφασίζει, εσυ ακολουθείς αλλα οφείλει να σου αιτιολογεί τις επιλογές του.

το 2020 πιο ώριμη πια συμβουλεύω να την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια , οταν το ένστικτο σας σας λέει οτι δεν θα πάει καλα, τα εμβρυακια μου και σ αλλη κλινικη. Εκεί που θα εμπιστευτώ!

 Παρένθεση  για μας οι επισκέψεις στους ουρολόγους ηταν χαοτικές, 4 επισκέψεις 4 εντελώς διαφορετικές απόψεις!!! Απο το να σε βάλω την επόμενη εβδομαδα χειρουργείο, στο με την εξωσωματική ολα τα προβλήματα λύνονται.

Καλη πρακτική: μόνο όταν κανεις κάποιες προσπαθειες εξωσωματικής  θα μπορέσεις να δεις τι πραγματικά μπορει να κανει το σπερμα που εχετε.

 

 Απαγορευτικά κριτήρια:

1. παρακαλάς να μιλήσεις με τον εμβρυολογο του κέντρου και ποτε δεν εμφανίζεται, γιατι εχει πολυ δουλειά;

2. Ο γιατρός  δίνει τεράστια δόση φαρμάκων σε σχέση με την προηγούμενη προσπαθεια που ειχες ανταπόκριση  και αρνείται να σε δει με υπέρηχο πριν την 8η μερα γιατι αυτή ειναι η τακτική τους.

3. Ειναι στο δημόσιο και χρηματίζεται.

4. Δεν γινεται μέθη ακόμα κι αν εχεις πολλα ωοθηλακια. Και σε αυτο αναθεωρω, εξαρτάται τον γιατρο και έως 4 μια χαρα την πάλεψα!

 

Κακή  πρακτική:

1. Ο γιατρός σου κανει μια εξέταση σε μενα έτυχε το prp απο ιστό περιοδου και σε ενήμερωσαν στο ταμείο για το κόστος (200ευρω), ποτε δεν ρωτήθηκα, μου δήλωσε μόνο οτι ήθελε να δει κατι και θα χρειαστεί να μου πάρει δείγμα.

2. Σε κόβει οπτικά ο γιατρός οτι εισαι μικρή, με καλές εξετασεις και κανένα πρόβλημα....Το οτι εχεις 1,5 χρόνο ελεύθερες επαφές και το οτι χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξιας δεν του λένε τίποτα. Στην πραγματικότητα η ίδια η γυναίκα ξέρει ποσο προσπαθεί και ποσο εύκολα έρχονται όλες οι εγκυμοσύνες γύρω της! Αυτο που βιώνεις δεν ειναι άγχος ειναι υπογονιμότητα.

3. Ο γιατρός ξεφυλλίζει γρήγορα και αδιάφορα τον φάκελο σου και βγάζει και σου δίνει ενα έτοιμο χαρτάκι με πρωτόκολλο φαρμάκων που ειναι για όλες τις γυναίκες το ίδιο. (Απαγορευτικό καλύτερα κριτήριο )

4. Σου ζητάει να κανει διαγνωστική υστεροσκοπηση ενώ υπάρχει αποδεδειγμένα πολυποδας και ξέρεις οτι θα χρειαστεί και επεμβατική. (Επιπλεον χρηματα)

5. Ανέφερα σε ενα ραντεβού με γιατρο οτι στην πρώτη έμβρυομεταφορά ένας άλλος γιατρός δυσκολεύτηκε να βάλει τον καθετήρα και το πρώτο που πρότεινε ειναι να κάνουμε διάνοιξη τραχήλου, χωρις ο ίδιος να κανει μια δοκιμαστική.

6. Μικρός γιατρός σε ηλικία και ανερχόμενος χτίζει ονομα ζητώντας τις αμοιβές των μεγαλογιατρών.

7. Οι ορμονικές εξετασεις δεν επαναλαμβάνονται σε καθε προσπαθεια. Όχι μονο σε καθε προσπαθεια αλλα αρκετές φορές μεσα στον κύκλο! Ολα ανατρέπονται ο υπέρηχος δεν ειναι πάντα αξιόπιστος και αλλάζει η μέτρηση ανάλογα αν στον κανει ο ίδιος γιατρος κι αν ειναι το ίδιο μηχάνημα.

8. Αμφισβητεί ο γιατρός τι έκανε ο συνάδερφος του στο χειρουργείο και ζητά να ξαναρίξει και ο ίδιος μια ματια. Με νέο χειρουργείο. ( Μπορει και να εχει δίκιο , αλλα ο ασθενής χάνει την γη κάτω απο τα πόδια του.)

9. Εχετε δικαίωμα να αρνηθείτε εξετασεις, που να χτυπιέται και η νοσηλεύτρια και ο γιατρος και οποίος θελει.

 

 Καλές πρακτικές:

1. Καθε φορα ο εξωςωματικος γιατρός σου ζητά να τροποποιήσεις και κατι πχ μερα έμβρυομεταφορας,τεχνητό - φυσικό κύκλο. Βγάζει φαρμακα, βάζει αλλα, πχ κορτιζονες ασπιρίνες κλπ. Δεν κανεις τα ίδια και τα ίδια μηπως και πιάσουν. 

2. Παιρνει πλήρες ιστορικό και το καταγράφει, ξέρει ποτε και τι φαρμακα πήρες με τι ανταπόκριση στους συναδέλφους του.

3. Σου τηλεφωνεί και σου απαντάει τις απορίες σου.

4. Στην αποτυχία κανει αξιολόγηση και σου εκθέτει τι προτείνει για το μέλλον.

5. Αφήνει τις ειδικότητες να πάρουν το κομμάτι τους πάνω τους πχ αιματολόγος, ενδοκρινολόγος.

6 δοκιμάζετε διάφορες μερες ετ., αν δεν κάνετε το ερα τεστ.

Τα υπογραμμισμένη ειναι νέες προσθήκες , αν θυμαμαι κι αλλα θα σας τα βάλω.

Εξαιρετικό ποστ!

Βοηθάς πάρα πολύ όσες ξεκινάνε και ειναι λίγο σαν ψάρια έξω από το νερό.

Είσαι εγκυουλα αν δεν κάνω λάθος, σωστά?

Αν ναι επιτρέπεται να αναφέρεις με ποιόν τελικά τα κατάφερες?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 4/6/2020 at 12:23 ΜΜ, Moana είπε:

Δεν θέλω να δυσφημίσω κανέναν, γράφω αυτα που βίωσα εγω. Μπορει αν είχα πετύχει να τα είχα παραβλέψει ολα αυτα κ να μου φαίνονταν χαριτωμένα, τωρα όμως μου φαίνονται εξωφρενικά! Απο το Νοέμβριο του 2017 ξεκίνησα να ψάχνομαι, με τον τότε γυναικολογο μου, ο οποίος με έβαλε αμέσως (τον ίδιο μήνα) για λαπαροσκοπηση για να αφαιρέσει 2 ινομυωματα που είχα. Οι επόμενοι γιατροί μου είπαν οτι δε χρειαζόταν να τα βγάλει γιατί δεν εμπόδιζαν. Άντε βγάλε συμπέρασμα εσυ... απο κει ξεκινάει ο γολγοθάς. 

ευχαριστω αγαπημένη! ειμαι τοσο απογοητευμένη παλι! γμτ 

Moana Kαλησπέρα . Να ρωτήσω τα ινομυώματα ήταν μεγάλα? 

 
On 1/6/2020 at 10:31 ΜΜ, Καντι είπε:

Κανω αντιγραφή τα λεγόμενα μου γιατι δεν με αφήνει να το παραθέσω ως εχει

προκειται για δημοσίευση μου το 2017, σίγουρα εχω να προσθέσω κι αλλα , αλλα όχι τωρα που εχω μια ζαλάδα!

μετα απο επισκέψεις σε 13 γιατρους εχω πολλα να γράψω αλλα θα επανέρχομαι σιγά σιγά γιατι τόσα χρόνια που το παλεύω εχω σίγουρα ξεχάσει αρκετά.

 Γενική συμβουλή προς όλες τις κοπέλες ειναι οτι όταν βλέπουν καποια φάουλ απο τον γιατρο τους να μην τα ξεπερνάνε απλα, να ρωτάνε και να επιμένουν για ξεκάθαρες απαντήσεις. Δεν υπάρχει ντροπή. Ο γιατρός αποφασίζει, εσυ ακολουθείς αλλα οφείλει να σου αιτιολογεί τις επιλογές του.

το 2020 πιο ώριμη πια συμβουλεύω να την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια , οταν το ένστικτο σας σας λέει οτι δεν θα πάει καλα, τα εμβρυακια μου και σ αλλη κλινικη. Εκεί που θα εμπιστευτώ!

 Παρένθεση  για μας οι επισκέψεις στους ουρολόγους ηταν χαοτικές, 4 επισκέψεις 4 εντελώς διαφορετικές απόψεις!!! Απο το να σε βάλω την επόμενη εβδομαδα χειρουργείο, στο με την εξωσωματική ολα τα προβλήματα λύνονται.

Καλη πρακτική: μόνο όταν κανεις κάποιες προσπαθειες εξωσωματικής  θα μπορέσεις να δεις τι πραγματικά μπορει να κανει το σπερμα που εχετε.

 

 Απαγορευτικά κριτήρια:

1. παρακαλάς να μιλήσεις με τον εμβρυολογο του κέντρου και ποτε δεν εμφανίζεται, γιατι εχει πολυ δουλειά;

2. Ο γιατρός  δίνει τεράστια δόση φαρμάκων σε σχέση με την προηγούμενη προσπαθεια που ειχες ανταπόκριση  και αρνείται να σε δει με υπέρηχο πριν την 8η μερα γιατι αυτή ειναι η τακτική τους.

3. Ειναι στο δημόσιο και χρηματίζεται.

4. Δεν γινεται μέθη ακόμα κι αν εχεις πολλα ωοθηλακια. Και σε αυτο αναθεωρω, εξαρτάται τον γιατρο και έως 4 μια χαρα την πάλεψα!

 

Κακή  πρακτική:

1. Ο γιατρός σου κανει μια εξέταση σε μενα έτυχε το prp απο ιστό περιοδου και σε ενήμερωσαν στο ταμείο για το κόστος (200ευρω), ποτε δεν ρωτήθηκα, μου δήλωσε μόνο οτι ήθελε να δει κατι και θα χρειαστεί να μου πάρει δείγμα.

2. Σε κόβει οπτικά ο γιατρός οτι εισαι μικρή, με καλές εξετασεις και κανένα πρόβλημα....Το οτι εχεις 1,5 χρόνο ελεύθερες επαφές και το οτι χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξιας δεν του λένε τίποτα. Στην πραγματικότητα η ίδια η γυναίκα ξέρει ποσο προσπαθεί και ποσο εύκολα έρχονται όλες οι εγκυμοσύνες γύρω της! Αυτο που βιώνεις δεν ειναι άγχος ειναι υπογονιμότητα.

3. Ο γιατρός ξεφυλλίζει γρήγορα και αδιάφορα τον φάκελο σου και βγάζει και σου δίνει ενα έτοιμο χαρτάκι με πρωτόκολλο φαρμάκων που ειναι για όλες τις γυναίκες το ίδιο. (Απαγορευτικό καλύτερα κριτήριο )

4. Σου ζητάει να κανει διαγνωστική υστεροσκοπηση ενώ υπάρχει αποδεδειγμένα πολυποδας και ξέρεις οτι θα χρειαστεί και επεμβατική. (Επιπλεον χρηματα)

5. Ανέφερα σε ενα ραντεβού με γιατρο οτι στην πρώτη έμβρυομεταφορά ένας άλλος γιατρός δυσκολεύτηκε να βάλει τον καθετήρα και το πρώτο που πρότεινε ειναι να κάνουμε διάνοιξη τραχήλου, χωρις ο ίδιος να κανει μια δοκιμαστική.

6. Μικρός γιατρός σε ηλικία και ανερχόμενος χτίζει ονομα ζητώντας τις αμοιβές των μεγαλογιατρών.

7. Οι ορμονικές εξετασεις δεν επαναλαμβάνονται σε καθε προσπαθεια. Όχι μονο σε καθε προσπαθεια αλλα αρκετές φορές μεσα στον κύκλο! Ολα ανατρέπονται ο υπέρηχος δεν ειναι πάντα αξιόπιστος και αλλάζει η μέτρηση ανάλογα αν στον κανει ο ίδιος γιατρος κι αν ειναι το ίδιο μηχάνημα.

8. Αμφισβητεί ο γιατρός τι έκανε ο συνάδερφος του στο χειρουργείο και ζητά να ξαναρίξει και ο ίδιος μια ματια. Με νέο χειρουργείο. ( Μπορει και να εχει δίκιο , αλλα ο ασθενής χάνει την γη κάτω απο τα πόδια του.)

9. Εχετε δικαίωμα να αρνηθείτε εξετασεις, που να χτυπιέται και η νοσηλεύτρια και ο γιατρος και οποίος θελει.

 

 Καλές πρακτικές:

1. Καθε φορα ο εξωςωματικος γιατρός σου ζητά να τροποποιήσεις και κατι πχ μερα έμβρυομεταφορας,τεχνητό - φυσικό κύκλο. Βγάζει φαρμακα, βάζει αλλα, πχ κορτιζονες ασπιρίνες κλπ. Δεν κανεις τα ίδια και τα ίδια μηπως και πιάσουν. 

2. Παιρνει πλήρες ιστορικό και το καταγράφει, ξέρει ποτε και τι φαρμακα πήρες με τι ανταπόκριση στους συναδέλφους του.

3. Σου τηλεφωνεί και σου απαντάει τις απορίες σου.

4. Στην αποτυχία κανει αξιολόγηση και σου εκθέτει τι προτείνει για το μέλλον.

5. Αφήνει τις ειδικότητες να πάρουν το κομμάτι τους πάνω τους πχ αιματολόγος, ενδοκρινολόγος.

6 δοκιμάζετε διάφορες μερες ετ., αν δεν κάνετε το ερα τεστ.

Τα υπογραμμισμένη ειναι νέες προσθήκες , αν θυμαμαι κι αλλα θα σας τα βάλω.

Να προσθέσω στις κακές πρακτικές.
Την ώρα που μου έκανε την 3η σπερματέγχυση μου μίλαγε για την πιθανότητα τις αποτυχία της 
και για τα επόμενα βήματά μας. (χειρουργείο) Και για το πόσα λεφτά θα μου πάρει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Μπλέ_fraoula είπε:
Moana Kαλησπέρα . Να ρωτήσω τα ινομυώματα ήταν μεγάλα? 

 

Να προσθέσω στις κακές πρακτικές.
Την ώρα που μου έκανε την 3η σπερματέγχυση μου μίλαγε για την πιθανότητα τις αποτυχία της 
και για τα επόμενα βήματά μας. (χειρουργείο) Και για το πόσα λεφτά θα μου πάρει 

Συγνώμη αλλα αυτούς τους κατατάσσω στους καραγκιόζηδες. Την ώρα της προσπάθειας να προγραμματίζουν τι θα κανουν στην επόμενη αφου θεωρούν αδύνατον αυτην να πετύχει κι ομως μια χαρα την πληρώνονται!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Μπλέ_fraoula said:
Moana Kαλησπέρα . Να ρωτήσω τα ινομυώματα ήταν μεγάλα? 

 

Να προσθέσω στις κακές πρακτικές.
Την ώρα που μου έκανε την 3η σπερματέγχυση μου μίλαγε για την πιθανότητα τις αποτυχία της 
και για τα επόμενα βήματά μας. (χειρουργείο) Και για το πόσα λεφτά θα μου πάρει 

Καλησπέρα! Το ένα ήταν 4cm κ το άλλο 3cm. Τώρα, αν θεωρούνται μικρά η μεγάλα είναι σχετικό. Η νύφη μου έβγαλε 2-3 κ το ένα είχε φτάσει 15cm όποτε σε σχέση με αυτό μάλλον μικρά τα λες 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα! Έβγαλα 1 το 2005 στα 13cm . Και τώρα έχω 2 (μεταξύ 1,5cm-2,5cm) 2 γυν. μου είπαν ότι δεν ενοχλούν. Τώρα που υπάρχει θέμα υπογονιμότητας
και πάω για εξωσωματική  μου είπαν υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσουν με τις ορμόνες και οι πιθανότητες να ενοχλούν είναι 50-50

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μπλέ_fraoula said:

Πολύ καλησπέρα! Έβγαλα 1 το 2005 στα 13cm . Και τώρα έχω 2 (μεταξύ 1,5cm-2,5cm) 2 γυν. μου είπαν ότι δεν ενοχλούν. Τώρα που υπάρχει θέμα υπογονιμότητας
και πάω για εξωσωματική  μου είπαν υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσουν με τις ορμόνες και οι πιθανότητες να ενοχλούν είναι 50-50

Είναι μικρα ακόμη. Σίγουρα οι ορμόνες επηρεάζουν αλλά θα τα παρακολουθείς διαρκώς αν κ όταν ξεκινήσεις διέγερση, όποτε μη σε αγχώνει αυτό. Μπορεί κ να μην εξελιχθούν.Αν κάποια στιγμή μεγαλώσουν σε βαθμό που θεωρεί ο γιατρός ότι εμποδίζουν εμφύτευση ας πούμε, θα στα βγάλουν. Εξαρτάται κ το σημείο. Μη το σκέφτεσαι πάντως τώρα ως εμπόδιο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Είναι μικρα ακόμη. Σίγουρα οι ορμόνες επηρεάζουν αλλά θα τα παρακολουθείς διαρκώς αν κ όταν ξεκινήσεις διέγερση, όποτε μη σε αγχώνει αυτό. Μπορεί κ να μην εξελιχθούν.Αν κάποια στιγμή μεγαλώσουν σε βαθμό που θεωρεί ο γιατρός ότι εμποδίζουν εμφύτευση ας πούμε, θα στα βγάλουν. Εξαρτάται κ το σημείο. Μη το σκέφτεσαι πάντως τώρα ως εμπόδιο 

Δεν το σκέφτομαι είναι το τελευταίο με αγχώνει . Πιο πολύ σκέφτομαι πόσο χρόνο θα χάσω (αν τελικά γίνει αφαίρεση)  από την 1η μου εξωσωματική

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...