Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ιστορίες επιτυχίας - IVF μετά τα 45


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Στην περίπτωσή μας το κεφαλαιο δανεικά ξεκινησε πολυ στραβά. Εγω αυτο που ειλικρινα δεν καταλαβαίνω ειναι τι πιστευει ο εκαστοτε γιατρος οταν εχει απέναντί του ενα ζευγαρι! Το αν ειναι μορφωμενοι, καλλιεργημενοι, ή τέλος πάντων οπου τους κατατάσσει κοινωνικα, δεν αναιρει οτι ειναι μη σκεπτόμενοι! Και επειδή εχω μαθει την αιτιολογία και την τεκμηρίωση στην ζωή μου, σε ολες τους τομείς, ειλικρινα δε μπορουσα να δεχτώ πως με ένα πληρες ενημερωμενο ιατρικο ιστορικο και κανένα κωλυμα ιατρικο η κουβέντα ή ξεκινουσε ή κατέληγε εκεί! Το εβρισκα το λιγοτερο απάνθρωπο και αντιεπαγγελματικο! Θα πω τωρα κατι που δεν το εχω αναφερει ξανά.

Δε ξέρω για τι γιατρούς μιλάς Luckystars, προφανώς είχες κακή εμπειρία όπως φαίνεται, εγώ πάντως, και από την εμπειρία μου με τον δικό μου γιατρό, πιστεύω ότι δεν έχουν προσωπικό όφελος να σε σπρώξουν στα δανεικά. Την ίδια αμοιβή παίρνουν έτσι κι αλλιώς, μη σου πω ότι τους συμφέρει να κάνεις ξανά και ξανά ωοληψίες και μεταφορές κι ας μην έχεις αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι ο σωστός γιατρός δε θέλει να ταλαιπωρείσαι, φυσικά και θα κάνεις κάποιες προσπάθειες με δικά σου, όμως όταν όλα είναι εναντίον σου, τότε είναι υποχρεωμένοι να συζητούν κι άλλες λύσεις. Το ζητούμενο είναι να κρατήσεις υγιές μωρό στην αγκαλιά. Αυτό θέλουν και οι γιατροί, κι εμείς.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Καλημέρα,  43 στα 44.

Τυχερο αστεράκι κ εγω 43 μισο....εχω μαζέψει 10 εμβρυα σε φυσικους...το ενα μου εμβρυακι ηταν 10 κυτταρα την τρίτη μερα!ο Σφακ λεει οτι είναι καλα λόγω του οτι βρίσκουμε ωάριο σε καθε ωοληψία....θέλω να το πιστέψω αλλα φοβαμαι γιατι η fsh  μου έχει φτάσει μια φορα κ 26...ο μεσος ορος της ας πουμε ειναι το 16...

Αν η φλεγμονη στην μητρα υποχωρησει , σε 2 κυκλους παω για πρώτη  ετ!!

Στείλε κ προς τα εδω  λιγα τυχερα αστερακια!

  • Μου αρέσει 8

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλημερα κοριτσια και τις ολοψυχες ευχες μου για καλη επιτυχια σε ολες!! Παρα παρα πολυ καλη μου φιλη, με δυο μεγαλα παιδια απο τον πρωτο γαμο, προσπαθουσε απο τα 44 για παιδακι με το νεο της συντροφο. Περασε 2 παλινδρομες με φυσικη συλληψη και ξεκινησε εξωσωματικες, 7 διεγερσεις (εκανε 2 με 4 ωαρια καθε φορα), σε 3 διαφορετικα κεντρα και μεσα σε αυτες 3 ακομη παλινδρομες κυησεις. Τελικα αυτη την στιγμη στα 49 πλεον, ειναι εγκυος με δικο της ωαριο και τον Αυγουστο περιμενει το αγορακι της κι εχει μια υπεροχη κι ευκολη εγκυμοσυνη. Μαλιστα αυτη την φορα και για πρωτη φορα, επιασε διδυμα κι εκανε μειωση (γιατι φοβοταν για τις επιπλοκες διδυμης κυησης λογω ηλικιας..δεν συμφωνησα ποτε σε αυτο...αλλα τελοσπαντων, επιλογη της). Οποτε κοριτσια, πραγματικα ολα μπορουν να συμβουν. Δειξτε επιμονη στο στοχο σας και πιστεψτε με το αποτελεσμα θα σας ανταμοιψει...

Σε ευχαριστουμε για το θαρρος

16 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Ξέρεις τι πιστεύω ότι τα 42 με τα 44 και 45 αν και μόνο 2-3 χρόνια έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα των ωαριων.. Πάντα μπορείς να πετύχεις καλό ωαριο αλλά άλλο 42 άλλο 45.Και ας μη με συμφέρει καθόλου. 

 

Σαφως δεν ειναι ευκολο σαφωςκαι πεφτει η γονιμοτητα αλλα ενα μεγαλο αλλα δεν μπορεις να μην ελπιζεις οταν βλεπεις ωαρια δεν μπορει καποια στιγμη θα πετυχεις το ενα καλο και εχουμε δει τοσα happy end βεβαια ειναι πολυπαραγοντικο αν υπαρχουν πολλα μικρα η μεγαλα προβληματα σιγουρα τα υπολογιζεις και τα ζυγιζεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Manoulitsa75 είπε:

Δε ξέρω για τι γιατρούς μιλάς Luckystars, προφανώς είχες κακή εμπειρία όπως φαίνεται, εγώ πάντως, και από την εμπειρία μου με τον δικό μου γιατρό, πιστεύω ότι δεν έχουν προσωπικό όφελος να σε σπρώξουν στα δανεικά. Την ίδια αμοιβή παίρνουν έτσι κι αλλιώς, μη σου πω ότι τους συμφέρει να κάνεις ξανά και ξανά ωοληψίες και μεταφορές κι ας μην έχεις αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι ο σωστός γιατρός δε θέλει να ταλαιπωρείσαι, φυσικά και θα κάνεις κάποιες προσπάθειες με δικά σου, όμως όταν όλα είναι εναντίον σου, τότε είναι υποχρεωμένοι να συζητούν κι άλλες λύσεις. Το ζητούμενο είναι να κρατήσεις υγιές μωρό στην αγκαλιά. Αυτό θέλουν και οι γιατροί, κι εμείς.

Συμφωνω απολυτα σε αυτό που αναφερεις, το ζητουμενο ειναι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με υγιες μωρο. Το τι δοκιμασια ομως περναει καθε κοπελα και ζευγαρι για αυτο το θείο δωρο ποικίλλει. Εμας αυτη ηταν η εμπειρία μας, δυστυχως; ευτυχως; Ολα για καποιο λογο γίνονται, και απο την στιγμη που γεννηθηκε η κορη μας ειλικρινα εχω αφησει πισω μου καθε δυσκολη στιγμή! Το ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου, στο σύντροφο μου και στο παιδι μας! 

4 ώρες πρίν, island1 είπε:

Κοίτα να δεις είναι γεγονός ότι γονιμότητα πέφτει κ ότι είναι μεγαλύτερο ποσοστό χρωμοσωμιων υψιλου ρίσκου κυήσεις κτλ.εγω δεν εδικω το οτι πεφτει στο τραπέζι...όμως θα πρέπει να σου παραθέτει όλα τα γεγονότα...

Ακριβως το ίδιο λεμε. Συμφωνω απολυτα. 

πρίν από 59 λεπτά , eleni17 είπε:

Τυχερο αστεράκι κ εγω 43 μισο....εχω μαζέψει 10 εμβρυα σε φυσικους...το ενα μου εμβρυακι ηταν 10 κυτταρα την τρίτη μερα!ο Σφακ λεει οτι είναι καλα λόγω του οτι βρίσκουμε ωάριο σε καθε ωοληψία....θέλω να το πιστέψω αλλα φοβαμαι γιατι η fsh  μου έχει φτάσει μια φορα κ 26...ο μεσος ορος της ας πουμε ειναι το 16...

Αν η φλεγμονη στην μητρα υποχωρησει , σε 2 κυκλους παω για πρώτη  ετ!!

Στείλε κ προς τα εδω  λιγα τυχερα αστερακια!

Να το πιστεψεις Ελενη μου, να εχεις εμπιστοσυνη και στον οργανισμο σου και στον γιατρο σου που σε στηρίζει! 

Με το καλο η ετ σου! Πολυ καλη επιτυχια ευχομαι, μια και τυχερη ετ! 

Σας στελνουμε με τη μπεμπουλα ολο το φως των αστεριων να φωτισει τα σπιτικα σας, να γεμισουν οι αγκαλιες σας συντομα με γερα μωρακια! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Κοιτα, επειδη με την συγκεκριμενη συζητουσαμε τα παντα και για τις δικες μου εξωσωματικες κι επειδη ειχε τυχει αρκετες φορες και της ελεγα εγω να σκεφτει τα δανεικα κι ηταν πολυ καθετη οτι αν δεν ειναι με δικα της ωαρια, προτιμα να μην κανει παιδακι, θεωρω πως οντως ηταν με δικα της. Και μιλαμε για μια γυναικα που εχει μεινει στη ζωη της ηδη 7 φορες εγκυος, δηλαδη πιστευω οτι ηταν λογικο καποια φορα να πετυχει ενα υγιες ωαριο κι επισης στην τελευταια εκανε προεμφυτευτικο, οποτε ισως να συνετελεσε κι αυτο.. Τωρα προφανως και δεν μπορω να παρω ορκο, αλλα ειλικρινα εγω την πιστευω.

Καλησπέρα. Με αφορμή αυτή την περίπτωση που αναφέρεις (επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση σας) όχι όμως μιλώντας για αυτήν συγκεκριμένα αφού δεν τη γνωρίζω, θα πω κάτι που μου είχε ένας πολύ γνωστός γιατρός εξωσωματικής και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ότι οι γυναίκες που καταφεύγουν σε δωρεά δεν το λένε ούτε στην αδερφή τους (!). Θα μου πείτε είναι γενίκευση και προφανώς υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να το μοιραστούν με τους κοντινούς τους αλλά δεν σας κρύβω ότι όταν μου το είπε αυτό ο γιατρός, με παρηγόρησε γιατί κολλητή μου φίλη έγινε μαμά με δανεικά (και όπως εσύ, έτσι κι εγώ, της είχα πει τα πάντα για ᾽μενα και το τι κάνω χαρτί και καλαμάρι) και δεν μου είπε ποτέ τίποτα. Ούτε καν ότι σκεφτόταν τα δανεικά. Οπότε πια δεν πιστεύω ό,τι ακούω. Αφήστε δε για το πόσες γυναίκες κάνουν εξωσωματική και σου λένε ότι ήταν φυσική σύλληψη. Έχω πετύχει γνωστή μου έγκυο στο κέντρο εξωσωματικής που πήγαινα κι εγώ και μου είπε "ήρθα να δω τον γιατρό μου γιατί δουλεύει εδώ τα πρωινά" :wacko:. Γενικά υπάρχει ταμπού ακόμα και περιπτώσεις που δεν θα το πίστευες ότι θα είχαν πρόβλημα να το πουν, δεν το λένε. Είναι οπισθοδρομικό κατά τη γνώμη μου αλλά συμβαίνει.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, daenerys είπε:

Καλησπέρα. Με αφορμή αυτή την περίπτωση που αναφέρεις (επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση σας) όχι όμως μιλώντας για αυτήν συγκεκριμένα αφού δεν τη γνωρίζω, θα πω κάτι που μου είχε ένας πολύ γνωστός γιατρός εξωσωματικής και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ότι οι γυναίκες που καταφεύγουν σε δωρεά δεν το λένε ούτε στην αδερφή τους (!). Θα μου πείτε είναι γενίκευση και προφανώς υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να το μοιραστούν με τους κοντινούς τους αλλά δεν σας κρύβω ότι όταν μου το είπε αυτό ο γιατρός, με παρηγόρησε γιατί κολλητή μου φίλη έγινε μαμά με δανεικά (και όπως εσύ, έτσι κι εγώ, της είχα πει τα πάντα για ᾽μενα και το τι κάνω χαρτί και καλαμάρι) και δεν μου είπε ποτέ τίποτα. Ούτε καν ότι σκεφτόταν τα δανεικά. Οπότε πια δεν πιστεύω ό,τι ακούω. Αφήστε δε για το πόσες γυναίκες κάνουν εξωσωματική και σου λένε ότι ήταν φυσική σύλληψη. Έχω πετύχει γνωστή μου έγκυο στο κέντρο εξωσωματικής που πήγαινα κι εγώ και μου είπε "ήρθα να δω τον γιατρό μου γιατί δουλεύει εδώ τα πρωινά" :wacko:. Γενικά υπάρχει ταμπού ακόμα και περιπτώσεις που δεν θα το πίστευες ότι θα είχαν πρόβλημα να το πουν, δεν το λένε. Είναι οπισθοδρομικό κατά τη γνώμη μου αλλά συμβαίνει.

Αρα το μονο που μενει...ειναι το αν θα της μοιαζει το παιδι... γιατι αν ειναι καρμπον η ιδια, οπως τα δυο μεγαλα της...δεν θα χωραει αμφιβολια. :-P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2020 at 12:10 ΠΜ, daenerys είπε:

... αλλά δεν σας κρύβω ότι όταν μου το είπε αυτό ο γιατρός, με παρηγόρησε γιατί κολλητή μου φίλη έγινε μαμά με δανεικά (και όπως εσύ, έτσι κι εγώ, της είχα πει τα πάντα για ᾽μενα και το τι κάνω χαρτί και καλαμάρι) και δεν μου είπε ποτέ τίποτα. Ούτε καν ότι σκεφτόταν τα δανεικά. 

Αλήθεια, πως το έμαθες εσύ ότι πήγε τελικά με δανεικά? :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Αλήθεια, πως το έμαθες εσύ ότι πήγε τελικά με δανεικά? :)

Καλή ερώτηση! Συνθέτοντας τα κομμάτια του παζλ κυρίως. Και νομίζω ότι υπάρχει και κάτι στη συμπεριφορά που αλλάζει και έχει να κάνει με το «μυστικό». Κάπως σαν να απομακρύνεται ο άλλος γιατί ίσως νιώθει ότι έτσι το μυστικό του θα είναι πιο ασφαλες. Δεν ξέρω... Θα σου πω κάτι. Στην αρχή δεν το σκέφτηκα καθόλου. Μετά ένας φίλος μου έβαλε ψύλλους στ’ αυτιά και τότε άρχισα να συνδέω διάφορα στοιχεία. Αφήνω βέβαια  και ένα περιθώριο λάθους. Στην αρχή πληγώθηκα δεν σου κρύβω. Το ξεπέρασα όμως πια! Ο γιατρός που μου είπε αυτό με την αδερφή, βοήθησε! ;)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, daenerys είπε:

Καλή ερώτηση! Συνθέτοντας τα κομμάτια του παζλ κυρίως. Και νομίζω ότι υπάρχει και κάτι στη συμπεριφορά που αλλάζει και έχει να κάνει με το «μυστικό». Κάπως σαν να απομακρύνεται ο άλλος γιατί ίσως νιώθει ότι έτσι το μυστικό του θα είναι πιο ασφαλες. Δεν ξέρω... Θα σου πω κάτι. Στην αρχή δεν το σκέφτηκα καθόλου. Μετά ένας φίλος μου έβαλε ψύλλους στ’ αυτιά και τότε άρχισα να συνδέω διάφορα στοιχεία. Αφήνω βέβαια  και ένα περιθώριο λάθους. Στην αρχή πληγώθηκα δεν σου κρύβω. Το ξεπέρασα όμως πια! Ο γιατρός που μου είπε αυτό με την αδερφή, βοήθησε! ;)

Αν ήταν πάντως να απομακρυνθεί από εσένα μόνο και μόνο γι'αυτό, είναι κρίμα. Αφού ήσασταν και τόσο κολλητές. :( Απλά δεν το λες, γιατί είναι κάτι πολύ προσωπικό, και δεν οφείλεις να το πεις σε κανέναν. Δε χρειάζεται να έχεις και ενοχές.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 6:41 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Κοιτα, επειδη με την συγκεκριμενη συζητουσαμε τα παντα και για τις δικες μου εξωσωματικες κι επειδη ειχε τυχει αρκετες φορες και της ελεγα εγω να σκεφτει τα δανεικα κι ηταν πολυ καθετη οτι αν δεν ειναι με δικα της ωαρια, προτιμα να μην κανει παιδακι, θεωρω πως οντως ηταν με δικα της. Και μιλαμε για μια γυναικα που εχει μεινει στη ζωη της ηδη 7 φορες εγκυος, δηλαδη πιστευω οτι ηταν λογικο καποια φορα να πετυχει ενα υγιες ωαριο κι επισης στην τελευταια εκανε προεμφυτευτικο, οποτε ισως να συνετελεσε κι αυτο.. Τωρα προφανως και δεν μπορω να παρω ορκο, αλλα ειλικρινα εγω την πιστευω.

Εγώ πάλι κρατώ μικρό καλάθι...πολλές φορές λένε όχι στα δανεικά και το έχουν δρομολογήσει ήδη ...πρόσφατα έμαθα για κοπελα που θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν είναι από ένα τυχαίο γεγονός..δίδυμα και στα 49 εγώ κρατάω μια επιφύλαξη ..

On 8/6/2020 at 12:10 ΠΜ, daenerys είπε:

Καλησπέρα. Με αφορμή αυτή την περίπτωση που αναφέρεις (επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση σας) όχι όμως μιλώντας για αυτήν συγκεκριμένα αφού δεν τη γνωρίζω, θα πω κάτι που μου είχε ένας πολύ γνωστός γιατρός εξωσωματικής και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ότι οι γυναίκες που καταφεύγουν σε δωρεά δεν το λένε ούτε στην αδερφή τους (!). Θα μου πείτε είναι γενίκευση και προφανώς υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να το μοιραστούν με τους κοντινούς τους αλλά δεν σας κρύβω ότι όταν μου το είπε αυτό ο γιατρός, με παρηγόρησε γιατί κολλητή μου φίλη έγινε μαμά με δανεικά (και όπως εσύ, έτσι κι εγώ, της είχα πει τα πάντα για ᾽μενα και το τι κάνω χαρτί και καλαμάρι) και δεν μου είπε ποτέ τίποτα. Ούτε καν ότι σκεφτόταν τα δανεικά. Οπότε πια δεν πιστεύω ό,τι ακούω. Αφήστε δε για το πόσες γυναίκες κάνουν εξωσωματική και σου λένε ότι ήταν φυσική σύλληψη. Έχω πετύχει γνωστή μου έγκυο στο κέντρο εξωσωματικής που πήγαινα κι εγώ και μου είπε "ήρθα να δω τον γιατρό μου γιατί δουλεύει εδώ τα πρωινά" :wacko:. Γενικά υπάρχει ταμπού ακόμα και περιπτώσεις που δεν θα το πίστευες ότι θα είχαν πρόβλημα να το πουν, δεν το λένε. Είναι οπισθοδρομικό κατά τη γνώμη μου αλλά συμβαίνει.

Συμφωνώ γιατί μου έτυχε για δική μου φίλη η οποία φάνηκε από συγκεκριμένο γεγονός όταν είμαστε σε κύηση παράλληλα ότι μου είπε ψέματα..Τεσπά δίκαια της ...

Πάντως εγώ όπου ακούω δίδυμα και πάνω από 45 είμαι 90% σίγουρη...δεν μπορεί να παλεύεις χρόνια κ ξαφνικά κ τα δυο καλά ωάρια είναι μαζί σε σύλληψη...για να μη μιλήσω για συγκεκριμένους γιατρούς που ξέρεις ότι σε πάνε εκεί λόγω ηλικίας.

On 8/6/2020 at 2:53 ΠΜ, Pagotoula είπε:

Αρα το μονο που μενει...ειναι το αν θα της μοιαζει το παιδι... γιατι αν ειναι καρμπον η ιδια, οπως τα δυο μεγαλα της...δεν θα χωραει αμφιβολια. :-P

Στη φίλη μου της μοιάζει γιατί επέλεξε δοτρια να της μοιάζει...ούτε αυτό είναι κριτήριο...βασικά η φίλη μου ξέρεις πως μου το είπε; Όταν είμαστε παράλληλα σε κύηση κάναμε κάποια σεμινάρια μαζί .Σε αυτά μας πρότειναν να χαρίσουμε βλαστοκύτταρα στην τράπεζα .Πήγαμε μαζί( παρακολουθείς σεμινάρια κ εκεί κ μετά σου δίνουν εξοπλισμό κτλ..συμπλήρωμα την αίτηση κ ξαφνικά μου αρχίζει τα " δεν θα το κάνω τελικά θα δω ιδιωτικά κτλ" ...λέω μέσα μου " τι την έπιασε; " Ήρθαμε ως εδώ ,κάναμε το σεμινάριο πήραμε την αίτηση τώρα το σκέφτηκε; Της λέω οκ συμπληρώνω τη δική μου κ φεύγουμε.Οταν την έδωσα ,μου λέει η κοπέλα στη γραμματεία" ξέρετε με όλο το θάρρος επειδή βλέπω την εξωσωματική σας και τις παλλινδρομες εάν απαντήσατε ψευδώς στο α μερος που ρωτάει εάν είναι δικό σας υλικό κ τα ωάρια κ τα σπερματοζωάρια φαίνεται στην ανάλυση που κάναμε κ βρίσκεστε νομικά υπόλογη....εκεί συναντήθηκαν τα βλέμματα με τη φίλη μου..

On 7/6/2020 at 7:12 ΜΜ, Manoulitsa75 είπε:

Δε ξέρω για τι γιατρούς μιλάς Luckystars, προφανώς είχες κακή εμπειρία όπως φαίνεται, εγώ πάντως, και από την εμπειρία μου με τον δικό μου γιατρό, πιστεύω ότι δεν έχουν προσωπικό όφελος να σε σπρώξουν στα δανεικά. Την ίδια αμοιβή παίρνουν έτσι κι αλλιώς, μη σου πω ότι τους συμφέρει να κάνεις ξανά και ξανά ωοληψίες και μεταφορές κι ας μην έχεις αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι ο σωστός γιατρός δε θέλει να ταλαιπωρείσαι, φυσικά και θα κάνεις κάποιες προσπάθειες με δικά σου, όμως όταν όλα είναι εναντίον σου, τότε είναι υποχρεωμένοι να συζητούν κι άλλες λύσεις. Το ζητούμενο είναι να κρατήσεις υγιές μωρό στην αγκαλιά. Αυτό θέλουν και οι γιατροί, κι εμείς.

Έχουν όφελος τη διαφήμιση του ότι πέτυχες,τα ποσοστά του κέντρου τους όπου δε φαίνονται τα δανεικά .φεύγεις εσύ και στέλνεις άλλες 10.Επισης ξέρουν ότι δε δίνουμε άπειρες ευκαιρίες..δε θα κάνεις ξανά και ξανά σε αυτούς προσπάθεια...στα δανεικά όμως και θα τα σκάσεις χοντρά και συνήθως έχοντας και πάνω από μια ετ θα ξαναπάς ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, island1 είπε:

 

Πάντως εγώ όπου ακούω δίδυμα και πάνω από 45 είμαι 90% σίγουρη...δεν μπορεί να παλεύεις χρόνια κ ξαφνικά κ τα δυο καλά ωάρια είναι μαζί σε σύλληψη...για να μη μιλήσω για συγκεκριμένους γιατρούς που ξέρεις ότι σε πάνε εκεί λόγω ηλικίας.

Συμφωνώ! Μη σου πω ότι το 90% είναι λίγο σύμφωνα με τη βιολογία (εννοώ σύμφωνα με τα ποσοστά φυσικής σύλληψης ανά ηλικιακή ομάδα). Μου έκανε "κλικ" αυτό που έγραψες για τους γιατρούς γιατί υπάρχουν και κάποιοι -εγώ ξέρω έναν τουλάχιστον και μάλιστα πολύ γνωστό- που "σπρώχνει" τις γυναίκες στα δανεικά ανεξαρτήτως ηλικίας. Και τις κάτω των σαράντα. Και νομίζω ότι ο βασικός λόγος που το κάνει είναι για να αποκτά καλή φήμη το κέντρο του. Ότι δηλαδή όποια πηγαίνει εκεί πετυχαίνει. Υπάρχει μία εμπορική διάσταση στην εξωσωματική, δυστυχώς, που της στερεί την έννοια του λειτουργήματος που αποδίδουμε συνήθως στην άσκηση της Ιατρικής.

On 10/6/2020 at 11:36 ΠΜ, Manoulitsa75 είπε:

Αν ήταν πάντως να απομακρυνθεί από εσένα μόνο και μόνο γι'αυτό, είναι κρίμα. Αφού ήσασταν και τόσο κολλητές. :( Απλά δεν το λες, γιατί είναι κάτι πολύ προσωπικό, και δεν οφείλεις να το πεις σε κανέναν. Δε χρειάζεται να έχεις και ενοχές.

 Να σου είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα απομακρυνόταν ούτως ή άλλως. Γενικά πιστεύω ότι στη ζωή τα μεγάλα μυστικά δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που αν κατέφευγα ποτέ σε δωρεά θα το έλεγα σίγουρα στο παιδί μου. Και μακάρι να μην υπήρχε ανωνυμία στις δότριες γιατί θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αναζητά τις ρίζες τους. Αλλά αυτό είναι άλλο τόπικ. Βγήκα εκτός θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, daenerys είπε:

Συμφωνώ! Μη σου πω ότι το 90% είναι λίγο σύμφωνα με τη βιολογία (εννοώ σύμφωνα με τα ποσοστά φυσικής σύλληψης ανά ηλικιακή ομάδα). Μου έκανε "κλικ" αυτό που έγραψες για τους γιατρούς γιατί υπάρχουν και κάποιοι -εγώ ξέρω έναν τουλάχιστον και μάλιστα πολύ γνωστό- που "σπρώχνει" τις γυναίκες στα δανεικά ανεξαρτήτως ηλικίας. Και τις κάτω των σαράντα. Και νομίζω ότι ο βασικός λόγος που το κάνει είναι για να αποκτά καλή φήμη το κέντρο του. Ότι δηλαδή όποια πηγαίνει εκεί πετυχαίνει. Υπάρχει μία εμπορική διάσταση στην εξωσωματική, δυστυχώς, που της στερεί την έννοια του λειτουργήματος που αποδίδουμε συνήθως στην άσκηση της Ιατρικής.

Δυστυχώς έτσι είναι...τα δανεικά είναι μια υπέροχη λύση για όταν δεν μπορείς.Η αδερφή φίλης μου έχασε τη γονιμότητα της μικρή από καρκίνο..παλεψε και της αξίζει με χίλια να γίνει μανούλα ετσι.Αλλες κοπέλες έκαναν μεγάλες οικογένεια,άλλες δενπορουν να πάρουν φάρμακα ...απλά εγώ αρνούμαι να το δεχτώ αμαχητί.οταμ δηλαδη πάει κοπέλα χωρίς να παλέψει και με το καλημέρα σας λένε ααα είσαι 42 δανεικά...κάτσε ρε φίλε...εγώ στα 34 με τόσες παλλινδρομες είχα προφανώς χάλια ωάρια...δεν είναι δείκτης η ηλικία...αυτό εμένα με στεναχωρεί...και ναι ισχύει έχει κέντρα που έχτισαν όλη τη φήμη τους πάνω στην επιτυχία όπου δεν φαίνεται ο τρόπος ..για αυτό και εγώ τον γιατρό που δίνει κύηση με δανεικά δεν τον θεωρω μάγο και θεό...διοτι δεν είναι όπως ένας με φυσικούς .Ο μεν πρώτος παλεύει το δράκο της υπογονιμότητας με σπαθί ο δε δεύτερος με δανεικά με πολυβόλο...το λες κ διάφορα..

Η φίλη μου που έγραψα παραπάνω θεοποιουσε το γιατρό της ότι πέτυχε με την πρώτη κτλ κι όλοι οι άλλοι στην πυρά...ναι αλλά αυτός δεν έκανε ότι όλοι οι άλλοι.Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση...

Μακάρι να φαινόταν τα σωστά ποσοστά στα κέντρα και αριθμητικά και τα δανεικά ωάρια ή σπερμα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Μακάρι να φαινόταν τα σωστά ποσοστά στα κέντρα και αριθμητικά και τα δανεικά ωάρια ή σπερμα

Για να λεγόμαστε "πολιτισμένη" χώρα θα πρέπει κάποτε τα κέντρα εξωσωματικής αλλά και η ανεξάρτητη αρχή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, με σεβασμό στα ζευγάρια που καταφεύγουν στην εξωσωματική, και να αρχίσουν να κρατάνε στατιστικά τα οποία να δημοσιεύουν κιόλας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, daenerys είπε:

Συμφωνώ! Μη σου πω ότι το 90% είναι λίγο σύμφωνα με τη βιολογία (εννοώ σύμφωνα με τα ποσοστά φυσικής σύλληψης ανά ηλικιακή ομάδα). Μου έκανε "κλικ" αυτό που έγραψες για τους γιατρούς γιατί υπάρχουν και κάποιοι -εγώ ξέρω έναν τουλάχιστον και μάλιστα πολύ γνωστό- που "σπρώχνει" τις γυναίκες στα δανεικά ανεξαρτήτως ηλικίας. Και τις κάτω των σαράντα. Και νομίζω ότι ο βασικός λόγος που το κάνει είναι για να αποκτά καλή φήμη το κέντρο του. Ότι δηλαδή όποια πηγαίνει εκεί πετυχαίνει. Υπάρχει μία εμπορική διάσταση στην εξωσωματική, δυστυχώς, που της στερεί την έννοια του λειτουργήματος που αποδίδουμε συνήθως στην άσκηση της Ιατρικής.

 Να σου είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα απομακρυνόταν ούτως ή άλλως. Γενικά πιστεύω ότι στη ζωή τα μεγάλα μυστικά δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που αν κατέφευγα ποτέ σε δωρεά θα το έλεγα σίγουρα στο παιδί μου. Και μακάρι να μην υπήρχε ανωνυμία στις δότριες γιατί θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αναζητά τις ρίζες τους. Αλλά αυτό είναι άλλο τόπικ. Βγήκα εκτός θέματος!

Κ να μην το πεις θα το μάθει.Αυτο συζητούσαμε μια μέρα με τα κορίτσια στο τοπικό των δανεικών.Θα είναι τόσο σύνηθες που ειδικά σε γυναίκες άνω των 45 θα ρωτήσει το ίδιο το παιδί.Θα το ακούει...όπως σήμερα ακούμε για εξωσωματικη συζητάμε κτλ σε 20 χρόνια θα είναι γνωστό κ αυτό.Ασε που αν είναι κόρη μπορεί να τη ρωτήσει στο ιστορικό της και ο ίδιος ο γυναικολόγος..εμένα πχ με ειχ ρωτήσει πόσο χρονών με έκανε η μητέρα μου κτλ

Just now, daenerys είπε:

Για να λεγόμαστε "πολιτισμένη" χώρα θα πρέπει κάποτε τα κέντρα εξωσωματικής αλλά και η ανεξάρτητη αρχή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, με σεβασμό στα ζευγάρια που καταφεύγουν στην εξωσωματική, και να αρχίσουν να κρατάνε στατιστικά τα οποία να δημοσιεύουν κιόλας.

Σωστά...εδώ ο καθένας βγάζει ο,τι θέλει...θα σου πω απλά ότι σε ερωτηματολόγιο που είχε το θράσος να μου στείλει το πρώτο κέντρο που ήμουν για τα στατιστικά ρωτούσε εάν είχα θετικό από υελεσμα κύησης παρένθεση θετική χοριακη...δε ρωτούσε πουθενά εάν γεννήθηκαν αυτά τα παιδιά..εγώ δηλαδή για αυτούς είχε 3 επιτυχίες.( Απλά λεπτομέρεια το ότι δε γέννησα παιδί)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Κ να μην το πεις θα το μάθει.Αυτο συζητούσαμε μια μέρα με τα κορίτσια στο τοπικό των δανεικών.Θα είναι τόσο σύνηθες που ειδικά σε γυναίκες άνω των 45 θα ρωτήσει το ίδιο το παιδί.Θα το ακούει...όπως σήμερα ακούμε για εξωσωματικη συζητάμε κτλ σε 20 χρόνια θα είναι γνωστό κ αυτό.Ασε που αν είναι κόρη μπορεί να τη ρωτήσει στο ιστορικό της και ο ίδιος ο γυναικολόγος..εμένα πχ με ειχ ρωτήσει πόσο χρονών με έκανε η μητέρα μου κτλ

Σωστά...εδώ ο καθένας βγάζει ο,τι θέλει...θα σου πω απλά ότι σε ερωτηματολόγιο που είχε το θράσος να μου στείλει το πρώτο κέντρο που ήμουν για τα στατιστικά ρωτούσε εάν είχα θετικό από υελεσμα κύησης παρένθεση θετική χοριακη...δε ρωτούσε πουθενά εάν γεννήθηκαν αυτά τα παιδιά..εγώ δηλαδή για αυτούς είχε 3 επιτυχίες.( Απλά λεπτομέρεια το ότι δε γέννησα παιδί)

Η συζήτηση που ανοίξατε είναι εξαιρετική και μπράβο σας κοριτσια..!!!ειδικά κάποιες παλιοσειρες με μαγευετε οταν.σας διαβάζω.. ξερετε εσεις ποιες!

Πραγματικά είναι φοβερό το πόσα χρειάζεται να μάθεις για να καταφέρεις αυτό που ποθεί η καρδιά σου!!!Το θείο αυτό δώρο που λέγεται μωρό!!!

Να είμαστε όλες καλά υγιής να φέρουμε στο κόσμο τα παιδάκια μας κ να τα δούμε να μεγαλώνουν!!!

Συνεχίστε να μας εμπνεετε αγαπημένες μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...