Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πιθανότητες Εγκυμοσύνης με εξωσωματική μετά από νεκρό έμβρυο 5μηνων


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια! Υπάρχει κάποια από εσάς που να παλευει με εξωσωματικες, να έχασε μωρό στα μέσα της εγκυμοσύνης και μετά να κατάφερε τελικά να αποκτήσει παιδακι; Εχω κάνει ήδη 4 εξωσωματικες. 

1η: αρνητική

2η: βιοχημικη

3η: αρνητική

4η: εγκυμοσύνη και στον 5ο μήνα στη Β επιπέδου το μωρό ήταν 3 βδομάδες νεκρό. 

Θα τα καταφέρω ποτε;;; Υπάρχει κάποια που να της έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, thomy89 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Υπάρχει κάποια από εσάς που να παλευει με εξωσωματικες, να έχασε μωρό στα μέσα της εγκυμοσύνης και μετά να κατάφερε τελικά να αποκτήσει παιδακι; Εχω κάνει ήδη 4 εξωσωματικες. 

1η: αρνητική

2η: βιοχημικη

3η: αρνητική

4η: εγκυμοσύνη και στον 5ο μήνα στη Β επιπέδου το μωρό ήταν 3 βδομάδες νεκρό. 

Θα τα καταφέρω ποτε;;; Υπάρχει κάποια που να της έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

Κορίτσι μου καλό λυπάμαι πολύ για το μωράκι σου...μωρά έχω χάσει ένα από διακοπή κύησης δύο παλινδρομα αλλά εξωσωματική δεν εκανα...το θέμα δεν είναι η εξωσωματική γιατί έπιασες ένα μωράκι κ σίγουρα θα ξαναπιασεις...το θέμα είναι αν βρήκες την αιτία που δεν τα κατάφερε το μωράκι...το ψάξατε;;;σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη θέλει διερεύνηση..εμένα παράδειγμα βρέθηκε θρομβοφιλια..κ τώρα έμεινα πάλι έγκυος κ είμαι 41 χρονών κοντά κ κάνω την αγωγή μου κ μεγαλώνει το μωράκι...θέλω να σου πω ότι θα ξαναπιασεις μωράκι κ το μωράκι που χάθηκε ίσως σας έδωσε κάποιες πληροφορίες κ για το θέμα της υπογονιμότητας..που αν τώρα τα επιλύσεις θα πάει κ πολύ καλά η επόμενη εξωσωματική...πχ αν οφείλονταν σε φλεγμονές μήτρας θα κάνεις την αγωγή σου πριν την εγκυμοσύνη,,,αν πρόκειται για θρομβοφιλια εύκολα θα το λύσεις κ πιο εύκολα θα πιάσεις το επόμενο γιατί δίνεται αγωγή προ εγκυμοσύνης...αυτό είναι σημαντικό...κοπέλες έπιασαν μωράκια κ πήγαν καλά κ μετά από πέντε κ οχτώ εξωσωματικές..η μία αποτυχία δεν προκαθορίζει την έκβαση της επόμενης εγκυμοσύνης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Emilly800 Αρχικά σου ευχόμαι με το καλό το μωράκι σου! Δεν κάναμε κάποια εξέταση στο μωρό διότι ο γιατρός μας είπε ότι οι περισσότερες πιθανότητες αφορούν χρωμοσωμικη ανωμαλια του εμβρύου. Μου είπε ότι θα ψαχτω εγώ για θρομβοφιλια. Έκανα τις εξετάσεις και όλοι οι δείκτες είναι φυσιολογικοί. Μόνο η πρωτεινη S είναι λίγο πιο χαμηλά αλλά μου είπαν δεν πειραζει. Εγώ είμαι 31.. Από ότι κατάλαβα και στην επόμενη εξωσωματική θα συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, thomy89 είπε:

@Emilly800 Αρχικά σου ευχόμαι με το καλό το μωράκι σου! Δεν κάναμε κάποια εξέταση στο μωρό διότι ο γιατρός μας είπε ότι οι περισσότερες πιθανότητες αφορούν χρωμοσωμικη ανωμαλια του εμβρύου. Μου είπε ότι θα ψαχτω εγώ για θρομβοφιλια. Έκανα τις εξετάσεις και όλοι οι δείκτες είναι φυσιολογικοί. Μόνο η πρωτεινη S είναι λίγο πιο χαμηλά αλλά μου είπαν δεν πειραζει. Εγώ είμαι 31.. Από ότι κατάλαβα και στην επόμενη εξωσωματική θα συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. 

Κορίτσι μου καλό κ εμένα η πρωτεινη αυτή μόνο ήταν χαμηλά κ έγινε η διάγνωση...αφού είχες ήδη αποβάλει παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να αρνητικόποίηθη καν όλοι οι τίτλοι μέχρι να ελεγχθείς...εγώ πάω στην αιματολογο λευκού ..μην το προσπερνας εύκολα το θέμα της θρομβοφιλιας...στην αυχενική το μωράκι ήταν καλά;;;;αν ήταν χρωμοσωμιακη ανωμαλία δεν θα φαινόταν κάτι;;;;;κ συνήθως τα έμβρυα που λόγω χρωμοσωμιακη ανωμαλίας αποβαλονται αυτό συμβαίνει συνήθως τις πρώτες εβδομάδες...την αυχενική σου να δείξεις αν δεις άλλον αιματολογο για να δει την αιμάτωση του πλακούντα από μια ένδειξη που γράφει μητριαιες αρτηρίες...εγώ με το που έκανα αυχενική έστειλα στην αιματολογο αποτελέσματα...πως και δεν σου ελενξαν το έμβρυο;;;;είναι δυνατόν σε αυτό τον μήνα κ να μην διερευνήσουν;;;;

Just now, thomy89 είπε:

@Emilly800 Αρχικά σου ευχόμαι με το καλό το μωράκι σου! Δεν κάναμε κάποια εξέταση στο μωρό διότι ο γιατρός μας είπε ότι οι περισσότερες πιθανότητες αφορούν χρωμοσωμικη ανωμαλια του εμβρύου. Μου είπε ότι θα ψαχτω εγώ για θρομβοφιλια. Έκανα τις εξετάσεις και όλοι οι δείκτες είναι φυσιολογικοί. Μόνο η πρωτεινη S είναι λίγο πιο χαμηλά αλλά μου είπαν δεν πειραζει. Εγώ είμαι 31.. Από ότι κατάλαβα και στην επόμενη εξωσωματική θα συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. 

Να ξέρεις ότι η πρωτεινη ,s χαμηλά δείχνει αυτοανοσια κ αυξημένη ενδαγγειακη πήξη..έχει την c3 k c4 κ αποτι θυμάμαι είχα στο ένα 75.. κ έτσι η λευκού το ψιλιαστηκε ότι το έπαθα το αυτοανοσο( αυτοάνοση μαιευτική θρομβοφιλια( όλα τα άλλα ήταν αρνητικά κ τώρα που έκανα επί εγκυμοσύνης επανέλεγχο είδα ότι τα καρδιολιπινικα αντισώματα μου ήταν τσιμπημενο κ μου είπε η γιατρός το βρήκαμε..κάνω αντιπηκτικες από το πρώτο θετικό τεστ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω εξωσωματικής κάνω έτσι κι αλλιώς αντιπηκτικες από πριν βγει το τέστ θετικό. Ίσως και γι αυτό να μην βρίσκουν προβλημα οι γιατροί μου με την πρωτεινη s. Εκ των υστέρων μετάνιωσα που δεν έκανα έλεγχο στο μωρό αλλά κανένας από τους δυο γιατρούς μου δεν με πιεσε να το κάνω. Εγώ εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν σε θέση να σκεφτώ και πολλα πράγματα. Εχω ακουσει για την κυρία Λευκου αλλά βρίσκομαι στην Ξάνθη και δεν είναι ευκολο να την επισκεφτώ. Σε ένα μήνα θα ξανακάνω εξωσωματική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, thomy89 είπε:

Εγώ λόγω εξωσωματικής κάνω έτσι κι αλλιώς αντιπηκτικες από πριν βγει το τέστ θετικό. Ίσως και γι αυτό να μην βρίσκουν προβλημα οι γιατροί μου με την πρωτεινη s. Εκ των υστέρων μετάνιωσα που δεν έκανα έλεγχο στο μωρό αλλά κανένας από τους δυο γιατρούς μου δεν με πιεσε να το κάνω. Εγώ εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν σε θέση να σκεφτώ και πολλα πράγματα. Εχω ακουσει για την κυρία Λευκου αλλά βρίσκομαι στην Ξάνθη και δεν είναι ευκολο να την επισκεφτώ. Σε ένα μήνα θα ξανακάνω εξωσωματική. 

Με το καλό σου εύχομαι κορίτσι μου κ όλα καλά θα πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..λυπάμαι για την απώλεια σου.. θα σου πω για τη δίκη μου περιπτωση μετα απο φυσιολογική συλληψη, άριστη αυχενικη άριστη β επιπέδου και τεστ Dna το οποιο ήτανε φυςιολογικο έχασα το παιδι 8,5 μηνων..

οι γιατροί είπανε σπανια περιπτωση αλλα και οι σπάνιες περιπτώσεις σε κάποιος τυχαίνουν.. μου είπανε οτι προφανως υπήρχε καποιο προβλημα κατασκευαστικό και καλυτερα που εγινε ετςι παρα να το βρω νεκρό στη κούνια..

μετα απο αυτο εκανα για θρομβοφιλια εξεταςεις και όντως εχω προβλημα πράγμα που δε γνώριζα ..μετα απο 5 μήνες απο το τοκετο έμεινα εγκυος ξανα ( επρεπε να περιμένω ενα διαςτημα ασφαλείας 6 μηνων λογω καισαρικης αλλα εγω δε κρατιόμουνα) φυσιολογική συλληψη 40 χρονων τοτε και τωρα κρατάω αγκαλια  τηΝ κόρη μου .. 

η εγκυμοσυνη ειναι ενα λαχείο.. τις περισσοτερες φορές ολα πανε καλα και θα σου πανε ολα καλα.. το λαχείο το πετυχες  μια φορα και τελείωσε..δεν ειναι αυτός ο κανόνας αλλα η εξαίρεση..

 

 

Επίσης ήθελα να σου αναφέρω οτι στις αντιπηκτικές ανάλογα το προβλημα ή την πρόληψη ( που σου δίνουν λογω εξωσωματικής όπως αναφέρεις) η δόση της ίπαρινης ειναι διαφορετική.. Υπάρχουν διάφορες δοσολογίες.. στη θεςη σου θα πήγαινα σε ειδικό αιματολόγο για εξεταςεις Θρομβοφιλίας εχουνε διάφορους δείκτες  που εξετάζουν ανάλογα το ιστορικό..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mommy39 είπε:

Καλημερα..λυπάμαι για την απώλεια σου.. θα σου πω για τη δίκη μου περιπτωση μετα απο φυσιολογική συλληψη, άριστη αυχενικη άριστη β επιπέδου και τεστ Dna το οποιο ήτανε φυςιολογικο έχασα το παιδι 8,5 μηνων..

οι γιατροί είπανε σπανια περιπτωση αλλα και οι σπάνιες περιπτώσεις σε κάποιος τυχαίνουν.. μου είπανε οτι προφανως υπήρχε καποιο προβλημα κατασκευαστικό και καλυτερα που εγινε ετςι παρα να το βρω νεκρό στη κούνια..

μετα απο αυτο εκανα για θρομβοφιλια εξεταςεις και όντως εχω προβλημα πράγμα που δε γνώριζα ..μετα απο 5 μήνες απο το τοκετο έμεινα εγκυος ξανα ( επρεπε να περιμένω ενα διαςτημα ασφαλείας 6 μηνων λογω καισαρικης αλλα εγω δε κρατιόμουνα) φυσιολογική συλληψη 40 χρονων τοτε και τωρα κρατάω αγκαλια  τηΝ κόρη μου .. 

η εγκυμοσυνη ειναι ενα λαχείο.. τις περισσοτερες φορές ολα πανε καλα και θα σου πανε ολα καλα.. το λαχείο το πετυχες  μια φορα και τελείωσε..δεν ειναι αυτός ο κανόνας αλλα η εξαίρεση..

 

 

Επίσης ήθελα να σου αναφέρω οτι στις αντιπηκτικές ανάλογα το προβλημα ή την πρόληψη ( που σου δίνουν λογω εξωσωματικής όπως αναφέρεις) η δόση της ίπαρινης ειναι διαφορετική.. Υπάρχουν διάφορες δοσολογίες.. στη θεςη σου θα πήγαινα σε ειδικό αιματολόγο για εξεταςεις Θρομβοφιλίας εχουνε διάφορους δείκτες  που εξετάζουν ανάλογα το ιστορικό..

Κορίτσι μου......τι πρόβλημα κατασκευαστικό είναι αυτό που δεν φαίνεται πουθενά;;;;έπαιρνες αντιπηκτική αγωγή τότε;;;;;;είχε περιτυλιξη λώρου;;;γιατί πιστεύω εξήγηση υπάρχει κ τα ρίχνουν στα έμβρυα να αποποιηθούν τις ευθύνες..έπαιρνε φυσιολογικά τα γραμμαρια του;;;μην σου ξύνω πληγές τώρα...είναι καθαρά ατυχία αλλά τι ατυχία;;;;το να μην υπάρχει ένας γιατρός εκείνη την στιγμή να είναι σε εγρήγορση..μια φίλη κ τα δυο παιδιά της μετά τον όγδοο εκφυλιζοταν ο πλακούντας κ δεν τα έτρεφε...όποτε της τα παίρναν αμέσως....έχει πολλές αιτίες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Κορίτσι μου......τι πρόβλημα κατασκευαστικό είναι αυτό που δεν φαίνεται πουθενά;;;;έπαιρνες αντιπηκτική αγωγή τότε;;;;;;είχε περιτυλιξη λώρου;;;γιατί πιστεύω εξήγηση υπάρχει κ τα ρίχνουν στα έμβρυα να αποποιηθούν τις ευθύνες..έπαιρνε φυσιολογικά τα γραμμαρια του;;;μην σου ξύνω πληγές τώρα...είναι καθαρά ατυχία αλλά τι ατυχία;;;;το να μην υπάρχει ένας γιατρός εκείνη την στιγμή να είναι σε εγρήγορση..μια φίλη κ τα δυο παιδιά της μετά τον όγδοο εκφυλιζοταν ο πλακούντας κ δεν τα έτρεφε...όποτε της τα παίρναν αμέσως....έχει πολλές αιτίες...

 

δεν υπήρχε κανένα προβλημα με την αιμάτωση και τον πλακούντα..υπήρχε μια παθολογία των αγγείων του εμβρυου..στη βιβλιογραφία το περιστατικό αυτο συμβαίνει 1 περιπτωση στις 10εκατομυρια εγκυμοσύνες.. οχι δέν επερνα αντιπηκτική αγωγή το παιδι μεγάλωνε κανονικά και όλες οι εξεταςεις και υπέρηχοι ήτανε φυσιολογικά καμια ένδειξη οτι κατι πήγαινε στραβά.. απολύτως καμία και σε όλες τις εξεταςεις μου ήμουν πολυ τυπική και όλη η εγκυμοσυνη χωρις προβληματα.. τελοσπαντων τα παντα μπορει να συμβούν αλλα δέν εχει νοημα γιατι αυτα ειναι τα εξαιρετικα σπανια.. το σύνηθες που θα συμβεί απο εδω και πέρα ειναι οτι ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mommy39 είπε:
Just now, Emilly800 είπε:

Κορίτσι μου......τι πρόβλημα κατασκευαστικό είναι αυτό που δεν φαίνεται πουθενά;;;;έπαιρνες αντιπηκτική αγωγή τότε;;;;;;είχε περιτυλιξη λώρου;;;γιατί πιστεύω εξήγηση υπάρχει κ τα ρίχνουν στα έμβρυα να αποποιηθούν τις ευθύνες..έπαιρνε φυσιολογικά τα γραμμαρια του;;;μην σου ξύνω πληγές τώρα...είναι καθαρά ατυχία αλλά τι ατυχία;;;;το να μην υπάρχει ένας γιατρός εκείνη την στιγμή να είναι σε εγρήγορση..μια φίλη κ τα δυο παιδιά της μετά τον όγδοο εκφυλιζοταν ο πλακούντας κ δεν τα έτρεφε...όποτε της τα παίρναν αμέσως....έχει πολλές αιτίες...

 

δεν υπήρχε κανένα προβλημα με την αιμάτωση και τον πλακούντα..υπήρχε μια παθολογία των αγγείων του εμβρυου..στη βιβλιογραφία το περιστατικό αυτο συμβαίνει 1 περιπτωση στις 10εκατομυρια εγκυμοσύνες.. οχι δέν επερνα αντιπηκτική αγωγή το παιδι μεγάλωνε κανονικά και όλες οι εξεταςεις και υπέρηχοι ήτανε φυσιολογικά καμια ένδειξη οτι κατι πήγαινε στραβά.. απολύτως καμία και σε όλες τις εξεταςεις μου ήμουν πολυ τυπική και όλη η εγκυμοσυνη χωρις προβληματα.. τελοσπαντων τα παντα μπορει να συμβούν αλλα δέν εχει νοημα γιατι αυτα ειναι τα εξαιρετικα σπανια.. το σύνηθες που θα συμβεί απο εδω και πέρα ειναι οτι ολα θα πανε καλα..

Αν πρόκειται για παθολογια αγγείων της καρδιάς νομίζω το έπαθε η θεία μου στο ένα μωράκι που γεννήθηκε κ αφού γεννήθηκε άντεξε δύο μέρες...ενώ δεν φάνηκε κάτι...ναι είναι μια στο εκατομμύριο εκατομμύρια..τι να πω...καμιά φορά το τζόκερ που λέμε...εμένα η δεύτερη εγκυμοσύνη μου φάνηκε στην αυχενική ότι το μωρό είχε εκστροφη της αμαρας..έτσι λέγεται ηη αλλιώς oeis complex σύμπλεγμα ανατομικών ανωμαλιών συμβαίνει μια στις 200000. Τόσο σπάνιο που ο ένας γιατρός μου είπε έχω είκοσι χρόνια να δω κάτι τέτοιο,,,ο άλλος που έκανα την αυχενική με παρακαλούσε να πάω κ την επόμενη μέρα να το δει κ ένας συναδελφος..φυσικά δεν άντεχα κ άλλο υπέρηχο για να μελετούν την σπάνια περίπτωση μου...πραγματικά σπανιοτατες καταστάσεις..μην σου τύχει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, thomy89 είπε:

Εγώ λόγω εξωσωματικής κάνω έτσι κι αλλιώς αντιπηκτικες από πριν βγει το τέστ θετικό. Ίσως και γι αυτό να μην βρίσκουν προβλημα οι γιατροί μου με την πρωτεινη s. Εκ των υστέρων μετάνιωσα που δεν έκανα έλεγχο στο μωρό αλλά κανένας από τους δυο γιατρούς μου δεν με πιεσε να το κάνω. Εγώ εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν σε θέση να σκεφτώ και πολλα πράγματα. Εχω ακουσει για την κυρία Λευκου αλλά βρίσκομαι στην Ξάνθη και δεν είναι ευκολο να την επισκεφτώ. Σε ένα μήνα θα ξανακάνω εξωσωματική. 

καλησπερα...Στη θεση σου δεν θα εκανα άλλη εμβριομεταφορα πριν δω αιματολογο.. Πέραν του ότι διαφέρει η δοση πρεπει με τοσες εξωσωματικες να αποκλεισεις ενδεχόμενα...εσυ εχεις κανει καρυωτυπο κι ο αντρας σου; Η α επιπέδου ήταν καλη και το παπ-α; Μου κανει εντύπωση που δε ζήτησαν καρυωτυπο εμβριου..εμενα παντα ζητουσαν κ σε μιμροτερες σε χρονο αποβολες. Αν δεν εχεις κανει καρυωτυπο να κα είς και να δεις αιματολογο.Η Λευκού είναι Θεσ.κη. Ποση ωρα είναι αποχή Ξάνθη 2; Νομίζω αξίζει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου λυπάμαι τόσο πολύ για αυτό που πέρασες...

Επειδή χρειάστηκε να διακόψω την εγκυμοσύνη μου μετά την αυχενική μετά απο 2 επιτυχημένες μεταφορές και άπειρες ωοληψίες καταλαβαίνω ως ένα βαθμό τον πόνο σου...

Δυστυχώς ένας ακόμα λόγος είναι και το σάκχαρο...το είχε ελέγξει ο γιατρός; επίσης ο θυρεοειδής χρειάζεται να είναι ρυθμισμένος. Λευκού συμφωνώ κι εγω. Κι εμένα με ξεψάχνισε..

Να πάρεις τον χρόνο σου και να θρηνήσεις είναι πολύ σημαντικό....


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mommy39, @Emilly800, @mominthemaking, @island1 καλησπέρα κορίτσια κι ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Θα προσπαθησω να απαντήσω σε όλα όσα με ρωτήσατε. 

Η αυχενικη ήταν άψογη. 

Καρυωτυπο είχαμε κάνει κι εγώ κι ο άντρας μου και ήταν οκ. Για το μωρό δεν επέμεινε κανένας γιατρός να κάνουμε διότι είπαν ότι το 90% αυτών των περιπτωσεων οφείλεται σε κάποιο προβλημα του μωρού κι ότι το αποτέλεσμα της εξέτασης θα αφορά μόνο αυτό το μωρό οπότε δεν θα μας βοηθήσει για τα επόμενα μωρά. 

Ηπαρινη παιρνω παντα από πριν την εμβρυομεταφορα την inohep 0,45.  Μου είπαν ότι ακόμη και θρομβοφιλια να έχω απλά θα προσθεσουμε και ασπιρίνη. Εκανα ένα πακετο εξετάσεων για θρομβοφιλια 43 μέρες μετά τον τοκετό και βγήκε μόνο η πρωτεινη s ελάχιστα χαμηλή. Αλλά και οι δυο γιατροί μου είπαν ότι δεν υπάρχει προβλημα. Να επισημάνω ότι ο ένας είναι Ξάνθη και ο άλλος είναι Θεσσαλονίκη. 

Όσο αφορά τον θυροειδή τον είχα ρυθμισμενο με χάπια σε όλη την εγκυμοσύνη. 

Για την μήτρα μου δεν μου έχουν αναφέρει ποτε ότι έχει κάποιο προβλημα. 

Πηγαίνω στο embryolab που μου το είχαν συστήσει πολλές γνωστές μου που προσπαθουσαν με εξωσωματικες ως το καλυτερο της Θεσσαλονίκης. 

Επόμενη προσπαθεια είναι στις αρχές Απριλίου. 

Επίσης ο άντρας μου όταν του αναφέρω να ψαχτω σε άλλες ειδικότητες γιατρών τρελαίνεται και νομίζει ότι είμαι υστερική κι ότι ψάχνω παντου προβληματα. Αυτός είναι πολυ αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρουμε. 

Συγγνώμη αν σας κουρασα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, thomy89 said:

@Mommy39, @Emilly800, @mominthemaking, @island1 καλησπέρα κορίτσια κι ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Θα προσπαθησω να απαντήσω σε όλα όσα με ρωτήσατε. 

Η αυχενικη ήταν άψογη. 

Καρυωτυπο είχαμε κάνει κι εγώ κι ο άντρας μου και ήταν οκ. Για το μωρό δεν επέμεινε κανένας γιατρός να κάνουμε διότι είπαν ότι το 90% αυτών των περιπτωσεων οφείλεται σε κάποιο προβλημα του μωρού κι ότι το αποτέλεσμα της εξέτασης θα αφορά μόνο αυτό το μωρό οπότε δεν θα μας βοηθήσει για τα επόμενα μωρά. 

Ηπαρινη παιρνω παντα από πριν την εμβρυομεταφορα την inohep 0,45.  Μου είπαν ότι ακόμη και θρομβοφιλια να έχω απλά θα προσθεσουμε και ασπιρίνη. Εκανα ένα πακετο εξετάσεων για θρομβοφιλια 43 μέρες μετά τον τοκετό και βγήκε μόνο η πρωτεινη s ελάχιστα χαμηλή. Αλλά και οι δυο γιατροί μου είπαν ότι δεν υπάρχει προβλημα. Να επισημάνω ότι ο ένας είναι Ξάνθη και ο άλλος είναι Θεσσαλονίκη. 

Όσο αφορά τον θυροειδή τον είχα ρυθμισμενο με χάπια σε όλη την εγκυμοσύνη. 

Για την μήτρα μου δεν μου έχουν αναφέρει ποτε ότι έχει κάποιο προβλημα. 

Πηγαίνω στο embryolab που μου το είχαν συστήσει πολλές γνωστές μου που προσπαθουσαν με εξωσωματικες ως το καλυτερο της Θεσσαλονίκης. 

Επόμενη προσπαθεια είναι στις αρχές Απριλίου. 

Επίσης ο άντρας μου όταν του αναφέρω να ψαχτω σε άλλες ειδικότητες γιατρών τρελαίνεται και νομίζει ότι είμαι υστερική κι ότι ψάχνω παντου προβληματα. Αυτός είναι πολυ αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρουμε. 

Συγγνώμη αν σας κουρασα. 

Κοπέλα μου δε μας κουράζεις καθόλου τι  λες τώρα...

το σάκχαρο μόνο να δεις.ευθύνεται για ενδομήτριους θανάτους 

εννοειται πως θα τα καταφέρεις.ψυχολογικά μόνο να είσαι δυνατή και δίκη μου συμβουλή μην προσπαθείς να διώξεις τις αρνητικές σκέψεις αλλα αστες να έρθουν να θρηνήσεις για να προχωρήσεις με όσο πιο ‘σωστό’ τρόπο ...

Όλα θα πάνε τέλεια!!


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking said:

Κοπέλα μου δε μας κουράζεις καθόλου τι  λες τώρα...

το σάκχαρο μόνο να δεις.ευθύνεται για ενδομήτριους θανάτους 

εννοειται πως θα τα καταφέρεις.ψυχολογικά μόνο να είσαι δυνατή και δίκη μου συμβουλή μην προσπαθείς να διώξεις τις αρνητικές σκέψεις αλλα αστες να έρθουν να θρηνήσεις για να προχωρήσεις με όσο πιο ‘σωστό’ τρόπο ...

Όλα θα πάνε τέλεια!!

18/11 το σάκχαρο ήταν μια χαρά. 

1/12 πηγα στον γιατρό μου. 

2/12 το βράδυ είχα κράμπες και λίγο αίμα και μου είπε να κάνω κατευθείαν ενέσεις προγεστερονης. 

3/12 το πρωι πηγα να με δει και υπήρχε μια αποκόλληση 4χιλιοστα. Μου είπε 10 μέρες ξάπλα κι ενέσεις προγεστερονης. Έτσι έκανα και δεν ξαναειχα αίμα. Μόνο εκείνο το βράδυ είχα. 

24/12 παω για την Β επιπέδου και μου λέει ο γιατρός το μωρό είναι 2-3 εβδομάδες νεκρό. 

49 ώρες τοκετό.. Φρικτοι πονοι και διαστολή μηδέν... Αφου δεν έπαθα τίποτα είμαι τυχερή με τρεις βδομάδες νεκρό μωρό μεσα μου

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...