Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Aangelika8 είπε:

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

      Ναι εξέταση αίματος είναι. Εμένα μου ειχαν πει 6 εργάσιμες αλλά βγήκαν νωρίτερα. Κορίτσια μόλις μίλησα με την οικονομ για το θέμα (ο γυναικολόγος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα). Εκείνη μου είπε πως συμφωνεί με τον γυναικολόγο στο ότι δεν είχα κανένα λόγο να μπω σε διαδικασία εξετάσεων για κληρονομική θρομβοφιλια. Το συγκεκριμένο γονιδιο  που με προβληματίζει δεν έχει καμία κλινική σημασια στην κύηση. Και ότι η χρήση ή όχι αντιπηκτικών εξαρτάται κυρίως απο το ιστορικό της γυναικασ και τη φάση της κύησης.. αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή ποιος θα μου πει αν χρειάζομαι.. ο γυναικολόγος έλεγε όχι πριν τις εξετάσεις αυτές.. μου είπε αν θέλω να παω και στο Έλενα για περαιτέρω συζήτηση.. έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι γίνεται… 

Μανούλες Μαρτίου 2022


alexia92

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 373
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Κορίτσια, έχω τώρα 3 μέρες που... Το νιώθω το μωρό αλλά λίγες φορές μέσα στην μέρα και όχι έντονα. Απλά νιώθω ότι κινείται.. Οχι κλωτσιές όπως ένιωθα... 

Και εγώ άλλες μέρες το νιώθω έντονα άλλες πιο ήπια αλλα κάθε μέρα το νιώθω ότι κινείται. Εγώ και το έντονο που λες δεν θα το έλεγα σαν κλωτσιές αλλά σαν έντονα χτυπήματα. Δεν έχω και εμπειρία βέβαια καθώς είναι η πρώτη εγκυμοσύνη.δεν νομιζω πως υπάρχει θέμα αν φας κάτι γλυκό η καφέ αμέσως θα το αισθανθείς

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Κορίτσια, έχω τώρα 3 μέρες που... Το νιώθω το μωρό αλλά λίγες φορές μέσα στην μέρα και όχι έντονα. Απλά νιώθω ότι κινείται.. Οχι κλωτσιές όπως ένιωθα... 

Κι εγώ έτσι, μια το νιώθω πιο πολύ μια λιγότερο. Έτσι ήταν κ στην πρώτη εγκυμοσύνη κ ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Κι εγώ έτσι, μια το νιώθω πιο πολύ μια λιγότερο. Έτσι ήταν κ στην πρώτη εγκυμοσύνη κ ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό!

Ευχαριστω κορίτσια. Με ηρεμήσατε αρκετά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Διαβάζω τα νέα σας και τις ανησυχίες σας, και σας καταλαβαίνω τόσο πολύ! Υπέρηχο καρδιάς εμβρύου έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που είχα άλλο γιατρό. Εκείνος μου είχε κάνει και αυχενική και Β επιπέδου, πολύ σύντομες εξετάσεις χρονικά, σε ένα τέταρτο είχαμε τελειώσει. Τώρα, τη Β επιπέδου την καταευχαριστηθήκαμε, βλέπαμε τη μικρή περίπου 3 τέταρτα! Προς το παρόν δε μου έχει πει ο γιατρός μου για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Τη Τετάρτη θα τον ξαναδώ και θα ρωτήσω. Την Τετάρτη έχω και την καμπύλη γλυκόζης, που θα κάνω για πρώτη φορά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα, και ο τωρινός γιατρός μου είπε πως θα έπρεπε να έχω κάνει οπωσδήποτε, δεδομένου πως είχα πάρει συνολικά 25 κιλά. Κι εμένα στη Β επιπέδου μου είπε ο γιατρός για τους υδατάνθρακες, λόγω των μετρήσεων στο στομάχι του μωρού. Θα πάρω τα αποτελέσματα της καμπύλης και των αιματολογικών, και θα πάω σε διατροφολόγο, γιατί μόνη μου δε μπορώ να το ελέγξω. Είχα πάει και για να χάσω τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης και με βοήθησε πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 8:55 ΜΜ, AntaL είπε:

Καλησπέρα!

Διαβάζω τα νέα σας και τις ανησυχίες σας, και σας καταλαβαίνω τόσο πολύ! Υπέρηχο καρδιάς εμβρύου έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που είχα άλλο γιατρό. Εκείνος μου είχε κάνει και αυχενική και Β επιπέδου, πολύ σύντομες εξετάσεις χρονικά, σε ένα τέταρτο είχαμε τελειώσει. Τώρα, τη Β επιπέδου την καταευχαριστηθήκαμε, βλέπαμε τη μικρή περίπου 3 τέταρτα! Προς το παρόν δε μου έχει πει ο γιατρός μου για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Τη Τετάρτη θα τον ξαναδώ και θα ρωτήσω. Την Τετάρτη έχω και την καμπύλη γλυκόζης, που θα κάνω για πρώτη φορά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα, και ο τωρινός γιατρός μου είπε πως θα έπρεπε να έχω κάνει οπωσδήποτε, δεδομένου πως είχα πάρει συνολικά 25 κιλά. Κι εμένα στη Β επιπέδου μου είπε ο γιατρός για τους υδατάνθρακες, λόγω των μετρήσεων στο στομάχι του μωρού. Θα πάρω τα αποτελέσματα της καμπύλης και των αιματολογικών, και θα πάω σε διατροφολόγο, γιατί μόνη μου δε μπορώ να το ελέγξω. Είχα πάει και για να χάσω τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης και με βοήθησε πολύ.

Με το καλό το μωράκι σου!! Να μας πεις για τα αποτελέσματα της καμπύλης :) εγώ έκανα στην αρχή γιατί είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη οπότε μετριεμαι καθημερινά ήδη. Αν χρειαστείς οτιδήποτε για τη διατροφή, με χαρά να τα πούμε, αλλά σου εύχομαι να μη χρειαστεί να κάνεις διατροφή κ να είναι καλά τα αποτελέσματα :)

πρίν από 24 λεπτά , Katerina96 είπε:

Έχετε καθόλου πονακια εσείς; εγώ το πρωί συνήθως έχω λίγο πόνο στην κοιλιά και φοβάμαι. 

Γεια σου κορίτσι μου, νομίζω το είχες ξαναγράψει για τα πονακια, το ειπες στο γιατρό σου;; Τι σου έχει πει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!! Να μας πεις για τα αποτελέσματα της καμπύλης :) εγώ έκανα στην αρχή γιατί είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη οπότε μετριεμαι καθημερινά ήδη. Αν χρειαστείς οτιδήποτε για τη διατροφή, με χαρά να τα πούμε, αλλά σου εύχομαι να μη χρειαστεί να κάνεις διατροφή κ να είναι καλά τα αποτελέσματα :)

Γεια σου κορίτσι μου, νομίζω το είχες ξαναγράψει για τα πονακια, το ειπες στο γιατρό σου;; Τι σου έχει πει; 

Είχα στις αρχές αλλά ήταν όλα καλά. Τώρα δεν είχα πάει γιατί πέρασαν. Σήμερα και χθες έχω κάτι χαζό ενοχλήσεις. Το μωράκι το νιώθω υπερκινητικο αρκετά. Πονάω ψηλά στο στομάχι και χαμηλά κάτω.. 

Επίσης νιώθω το μωράκι πολλές φορές αρκετά χαμηλά.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Katerina96 είπε:

Είχα στις αρχές αλλά ήταν όλα καλά. Τώρα δεν είχα πάει γιατί πέρασαν. Σήμερα και χθες έχω κάτι χαζό ενοχλήσεις. Το μωράκι το νιώθω υπερκινητικο αρκετά. Πονάω ψηλά στο στομάχι και χαμηλά κάτω.. 

Επίσης νιώθω το μωράκι πολλές φορές αρκετά χαμηλά.. 

Κινειται τώρα όλη την ώρα , αφού έχει χώρο ακόμα κ γι'αυτό ίσως το νιώθεις παντού. Εμένα όλα φυσιολογικά μου ακούγονται αλλά αν κάτι σε ανησυχεί εννοείται να πάρεις τον γιατρό σου να ρωτήσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Κινειται τώρα όλη την ώρα , αφού έχει χώρο ακόμα κ γι'αυτό ίσως το νιώθεις παντού. Εμένα όλα φυσιολογικά μου ακούγονται αλλά αν κάτι σε ανησυχεί εννοείται να πάρεις τον γιατρό σου να ρωτήσεις 

Φοβάμαι μήπως είναι όλα από το άγχος.. Αγχώνομαι πάρα πολύ.. Λέω μήπως δεν μεγαλώνει; μήπως είναι πολύ χαμηλά; μήπως η μήτρα δεν έχει μεγαλώσει; είμαι σε μια κατάσταση τραγική... Θέλω να πάω αλλά είναι νοσοκομείο.. Δεν ξέρω καν αν τον βρω εκεί και δεν θέλω να με δει ο καθένας τώρα. 

Κινητό δικό του εννοείται δεν έχω 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerina96 είπε:

Φοβάμαι μήπως είναι όλα από το άγχος.. Αγχώνομαι πάρα πολύ.. Λέω μήπως δεν μεγαλώνει; μήπως είναι πολύ χαμηλά; μήπως η μήτρα δεν έχει μεγαλώσει; είμαι σε μια κατάσταση τραγική... Θέλω να πάω αλλά είναι νοσοκομείο.. Δεν ξέρω καν αν τον βρω εκεί και δεν θέλω να με δει ο καθένας τώρα. 

Κινητό δικό του εννοείται δεν έχω 

 

Πότε έχεις ξανά ραντεβού? Κ εγώ μόνο μια φορά το μήνα πάω κ ανησυχώ αλλά σκέφτομαι πως ο,τι είναι να γίνει θα γίνει. Κ εσύ εφόσον το νιώθεις κανονικά, αποκλείεται να μη μεγαλώνει! Όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Πότε έχεις ξανά ραντεβού? Κ εγώ μόνο μια φορά το μήνα πάω κ ανησυχώ αλλά σκέφτομαι πως ο,τι είναι να γίνει θα γίνει. Κ εσύ εφόσον το νιώθεις κανονικά, αποκλείεται να μη μεγαλώνει! Όλα θα πάνε καλά!!

Έχω 20 του μήνα.. Και εγώ να κάνω υπερηχο απ την β επιπέδου 11 Νοεμβρίου 

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 8:55 ΜΜ, AntaL είπε:

Καλησπέρα!

Διαβάζω τα νέα σας και τις ανησυχίες σας, και σας καταλαβαίνω τόσο πολύ! Υπέρηχο καρδιάς εμβρύου έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που είχα άλλο γιατρό. Εκείνος μου είχε κάνει και αυχενική και Β επιπέδου, πολύ σύντομες εξετάσεις χρονικά, σε ένα τέταρτο είχαμε τελειώσει. Τώρα, τη Β επιπέδου την καταευχαριστηθήκαμε, βλέπαμε τη μικρή περίπου 3 τέταρτα! Προς το παρόν δε μου έχει πει ο γιατρός μου για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Τη Τετάρτη θα τον ξαναδώ και θα ρωτήσω. Την Τετάρτη έχω και την καμπύλη γλυκόζης, που θα κάνω για πρώτη φορά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα, και ο τωρινός γιατρός μου είπε πως θα έπρεπε να έχω κάνει οπωσδήποτε, δεδομένου πως είχα πάρει συνολικά 25 κιλά. Κι εμένα στη Β επιπέδου μου είπε ο γιατρός για τους υδατάνθρακες, λόγω των μετρήσεων στο στομάχι του μωρού. Θα πάρω τα αποτελέσματα της καμπύλης και των αιματολογικών, και θα πάω σε διατροφολόγο, γιατί μόνη μου δε μπορώ να το ελέγξω. Είχα πάει και για να χάσω τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης και με βοήθησε πολύ.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...