Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2022


alexia92

Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Γιαυτο τότε μάλλον θα έχεις τα πονακια, από την κουραση.

Εμένα μου το είχαν πει κ στο δημόσιο ότι πρέπει να γίνει. Δε συνέχισα βέβαια εκεί κ μετά μου το είπε κ ο ιδιώτης ότι πλέον είναι στις καθιερωμένες εξετάσεις. Τι να πω...

Εμένα δεν μου έχει πει ο γιατρός να πάω σε εμβρυοκαρδιολογο. Και εγώ σε ιδιωτικό είμαι. σχετικά με την β επιπέδου και εγώ πίστευα ότι θα είμαι μέσα καμια ώρα, αλλά η εξέταση κράτησε ένα τέταρτο. Τι να πω; Μας είπαν όλα καλά έγιναν οι μετρήσεις μου δώσανε τα αποτελέσματα και τέλος. Μετά από λίγες μέρες βγήκαν και οι αιματολογικές ουρολογικες. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 373
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , Sofia090322 είπε:

Εμένα δεν μου έχει πει ο γιατρός να πάω σε εμβρυοκαρδιολογο. Και εγώ σε ιδιωτικό είμαι. σχετικά με την β επιπέδου και εγώ πίστευα ότι θα είμαι μέσα καμια ώρα, αλλά η εξέταση κράτησε ένα τέταρτο. Τι να πω; Μας είπαν όλα καλά έγιναν οι μετρήσεις μου δώσανε τα αποτελέσματα και τέλος. Μετά από λίγες μέρες βγήκαν και οι αιματολογικές ουρολογικες. 

 

Ναι για την β μην αγχώνεστε. Δεν γίνεται να μετρήσει Κουτουρού και να τα έβγαλε όλα ιδανικά. Δηλαδή να "έπαιξε" με τον υπέρηχο και να τα έβγαλε όλα οσο ήθελε. Κομμένα και ραμμένα. Ειναι μια χαρά τα μωράκια σας. Είστε και τυχερές. Εγω χρειάστηκε να πάω βόλτα για μια μόνο τιμή που ήθελε να μετρήσει και παρ όλα αυτά κράτησε μισή ώρα 40 λεπτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Katerina96 είπε:

Ναι για την β μην αγχώνεστε. Δεν γίνεται να μετρήσει Κουτουρού και να τα έβγαλε όλα ιδανικά. Δηλαδή να "έπαιξε" με τον υπέρηχο και να τα έβγαλε όλα οσο ήθελε. Κομμένα και ραμμένα. Ειναι μια χαρά τα μωράκια σας. Είστε και τυχερές. Εγω χρειάστηκε να πάω βόλτα για μια μόνο τιμή που ήθελε να μετρήσει και παρ όλα αυτά κράτησε μισή ώρα 40 λεπτά. 

Τι τιμή ήθελε να μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Μήπως κουράστηκες? Εγώ το παθαίνω έτσι σαν πονακια-δυσφορια όταν κουράζομαι πολύ ή όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά κλπ...

Ρε κορίτσια, με τη β επιπέδου αντί να ησυχάσω, νομίζω αγχώθηκα περισσότερο κ αυτό επειδή κράτησε πάρα πολύ λίγο κ νιώθω ότι οι μετρήσεις έγιναν πολύ πρόχειρα! Πήρα κ άλλου σήμερα μήπως ξανακάνω αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν διαθέσιμο ραντεβού... Δεν ξέρω τι να κάνω.

Την Πέμπτη έχω κ εξέταση με εμβρυοκαρδιολογο, μου είπαν ότι πλέον ανήκει στο πακέτο των εξετάσεων που κάνουν όλες οι έγκυες. Εσάς σας έχουν προγραμματίσει κάτι τέτοιο? 

Όχι δεν έχω προγραμματίσει κάτι τέτοιο.. Έχω κλείσει εδώ κ μερικές εβδομάδες ραντεβού για την αλλη Τρίτη για Β επιπέδου. Ούτε ο γυναικολόγος μου ούτε ο έμβρυολόγος δεν μου είπαν για εμβρυοκαρδιολογο, προς το παρόν   τουλάχιστον. Αν μου πουν κάτι θα σου πω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Katerina96 είπε:

Κάτι στον εγκέφαλο. Δεν θυμάμαι ακριβώς 

Κορίτσια δεν σας ρωτησα, εσάς σας έχει πει ο γιατρός σας να σας δει καρδιολόγος; Εμένα δεν μου έχει πει και θα τον ρώτησω εγώ στο επόμενο ραντεβού μήπως πρέπει να πάω προληπτικά να με δει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Sofia090322 είπε:

Κορίτσια δεν σας ρωτησα, εσάς σας έχει πει ο γιατρός σας να σας δει καρδιολόγος; Εμένα δεν μου έχει πει και θα τον ρώτησω εγώ στο επόμενο ραντεβού μήπως πρέπει να πάω προληπτικά να με δει

Οχι όχι δεν μου είπε κάτι ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη ούτε στην πρώτη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν άντεξα κ τελικά χθες το απόγευμα ξανάκανα τη β επιπέδου, βρήκα γιατρό κ την έκανα! Ταλαιπωρηθηκα αρκετά βέβαια γιατί μπήκα κ βγηκα αρκετές φορές μέχρι να δει όλα όσα ήθελε, δλδ για την καρδιά επειδή ήταν μπρούμυτα, καθυστερησαμε πολύ. Μου είπε κ αυτή η γιατρός ότι σε 5 λεπτά δε μπορείς να κάνεις αυτή την εξέταση! Το θέμα είναι ότι ηρέμησα γιατί χθες από το στρες δεν έπεφτε το ζάχαρο με τίποτα!! Όλα καλά τα βρήκε, λίγο μεγάλη κοιλίτσα έχει (βγαίνει λίγες μέρες μεγαλύτερη σε σχέση με τα υπόλοιπα) οπότε μπαίνω σε αυστηρότερη διατροφή..

Εμενα για καρδιολόγο δε μου έχει πει να με δει, μόνο αυτό που σας είπα για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεκταρινακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν άντεξα κ τελικά χθες το απόγευμα ξανάκανα τη β επιπέδου, βρήκα γιατρό κ την έκανα! Ταλαιπωρηθηκα αρκετά βέβαια γιατί μπήκα κ βγηκα αρκετές φορές μέχρι να δει όλα όσα ήθελε, δλδ για την καρδιά επειδή ήταν μπρούμυτα, καθυστερησαμε πολύ. Μου είπε κ αυτή η γιατρός ότι σε 5 λεπτά δε μπορείς να κάνεις αυτή την εξέταση! Το θέμα είναι ότι ηρέμησα γιατί χθες από το στρες δεν έπεφτε το ζάχαρο με τίποτα!! Όλα καλά τα βρήκε, λίγο μεγάλη κοιλίτσα έχει (βγαίνει λίγες μέρες μεγαλύτερη σε σχέση με τα υπόλοιπα) οπότε μπαίνω σε αυστηρότερη διατροφή..

Εμενα για καρδιολόγο δε μου έχει πει να με δει, μόνο αυτό που σας είπα για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. 

Τουλάχιστον ηρέμησες κορίτσι μου. Μπράβο όλα καλά. Τι πρέπει να προσέχεις από διατροφή; εγώ όλη μέρα τρώω γλυκά και πολύ φοβάμαι... Μου λείπουν 20κιλα... Έχω πάρει 2κιλα μόνο ή 1 δεν θυμάμαι καλά αλλά φοβάμαι για την καμπύλη οταν κάνω τι θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Τουλάχιστον ηρέμησες κορίτσι μου. Μπράβο όλα καλά. Τι πρέπει να προσέχεις από διατροφή; εγώ όλη μέρα τρώω γλυκά και πολύ φοβάμαι... Μου λείπουν 20κιλα... Έχω πάρει 2κιλα μόνο ή 1 δεν θυμάμαι καλά αλλά φοβάμαι για την καμπύλη οταν κάνω τι θα δείξει 

Πρεπει να μετράω υδατάνθρακες, να τρώω λίγους λίγους με σωστούς συνδυασμούς κ να μετράω κάθε φορά... Το έκανα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη οπότε πάνω κάτω ξέρω συνδυασμούς που με ενοχλούν. Γλυκό να το ευχαριστηθώ έχω να φάω μήνες .. υπομονή θα περάσει!!

Κ εγώ 3 έχω βάλει μέχρι στιγμής κ μου λείπουν κ αλλα... Τι να κάνουμε, 3-4 μήνες είναι θα περάσουν :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Νεκταρινακι είπε:

Πρεπει να μετράω υδατάνθρακες, να τρώω λίγους λίγους με σωστούς συνδυασμούς κ να μετράω κάθε φορά... Το έκανα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη οπότε πάνω κάτω ξέρω συνδυασμούς που με ενοχλούν. Γλυκό να το ευχαριστηθώ έχω να φάω μήνες .. υπομονή θα περάσει!!

Κ εγώ 3 έχω βάλει μέχρι στιγμής κ μου λείπουν κ αλλα... Τι να κάνουμε, 3-4 μήνες είναι θα περάσουν :)

Μου φαίνεται τόσο δύσκολο το να προσέχεις και να μετράς. Χαλάλι βεβαια για τα παιδιά μας. Είμαστε μινιόν δηλαδή χααχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Katerina96 είπε:

Μου φαίνεται τόσο δύσκολο το να προσέχεις και να μετράς. Χαλάλι βεβαια για τα παιδιά μας. Είμαστε μινιόν δηλαδή χααχα

Μαλλον εσύ είσαι πολύ πιο Μινιόν χαχαχαχαχ!!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2021 at 4:51 ΜΜ, Sofia090322 είπε:

Κορίτσια γεια σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας στο θέμα μου. Είμαι 24 w and 4d. Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω υγρά άλλες φορές σαν βλέννα άλλες νερουλά, διάβασα τυχαια χτες πως τα νερουλά ίσως είναι αμνιακό υγρό και έχω φοβηθεί από τότε. Στην β επιπέδου που έκανα πριν λίγες μέρες όλα ήταν μια χαρά και στο σημείο που γράφει αμνικαο υγρό δίπλα γράφει φυσιολογικό. Αύριο το πρωί θα πάρω τηλέφωνο τον γιατρό μου. Έχει κάποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία;

Με την εμπειρία 4ης κύησης. Αν ηταν αμνιακα υγρα θα ειχες αλλα θεματα θα φαινόταν σε υπερηχο. Να μη διαβάζεις λοιπον στο ίντερνετ και να εμπιστεύεσαι τον γιατρο σου

 Με το καλο

Εγω την αλλη πεμπτη εχω Β επιπεδου. Παιδοκαρδιολογος σε εμβρυικο υπερηχο  ειναι λαθος να το θεωρουν στα πλαισια προληπτικού ελεγχου. Μόνο όταν υπαρχει ένδειξη. Εγω εκανα στο δεύτερο παιδι , στο οποιο ειχα κανει μοριακο καρυοτυπο γιατι ειχε οριακα αυξημενη αυχενικη πτυχή. Και ολα πηγαν καλα. 


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...