Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Συγχαρητήρια Dimi84!! Athinaida μου, εμείς ίδια μέρα έχουμε β επιπέδου. Κορίτσια, όσων αφορά το μαξιλάρι, εμένα μου είχε δώσει η κολλητή μου ένα μικρό σχετικά από Mothercare στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχαμε γίνει αχώριστοι. Με βόλεψε τρομερά και αν θυμάμαι καλά το είχε πάρει γύρω στα 30€. Τώρα ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά το γλυκοκοιταω..βολεύει γενικά παααραααα πολύ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Klaral είπε:

Συγχαρητήρια Dimi84!! Athinaida μου, εμείς ίδια μέρα έχουμε β επιπέδου. Κορίτσια, όσων αφορά το μαξιλάρι, εμένα μου είχε δώσει η κολλητή μου ένα μικρό σχετικά από Mothercare στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχαμε γίνει αχώριστοι. Με βόλεψε τρομερά και αν θυμάμαι καλά το είχε πάρει γύρω στα 30€. Τώρα ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά το γλυκοκοιταω..βολεύει γενικά παααραααα πολύ..

Εχω ένα μαξιλαρι λουκάνικο όχι κυκλικό το βάζω ανάμεσα στα ποδια και το αγκαλιάζω απίστευτη ανακουφιση νιώθω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Catalina2 said:

Αχ, πονεμένη ιστορία τα κιλά :roll:! έχω πάρει 7 κιλά αλλά εδώ και 2 εβδομάδες ξεκίνησα γιόγκα/πιλάτες και κάτι γίνεται... δηλαδή κάπως τα παίρνω πιο αργά. Μου είπαν ότι γύρω στα 16 κιλά φτάνουμε με δίδυμη κύηση (στην καλή περίπτωση) και ότι προς το τέλος δε θα έχουμε πολλή όρεξη για φαγητό (να το δω και να μην το πιστέψω!) γιατί θα είμαστε σαν πρησμένες κάπως! Αθλείσαι ή περπατάς καθόλου;

Για το μαξιλάρι, έχω μια συσταση για τα bebejou αλλά δεν έχω πάει να δω από κοντά. Η πλάτη μου με δυσκολεύει, σαν να μη βολεύεται εύκολα δηλαδή!

@ΕΛΕΝΗ12 δεν έχω κάνει καμία προετοιμασία ακόμη, ούτε αγορά! είμαι και άσχετη εντελώς και πελαγώνω και σκέφτομαι να περιμένω λίγο...οι πιο έμπειρες, ελπίζω, να μας δώσουν τα φώτα τους! Μια λίστα θα βοηθούσε :)

Κ εγώ μια από τα ίδια…. Εντελώς άσχετη με το ζήτημα…. Δεν έχω τίποτα από τον κύκλο μου και πρέπει να προβώ σε όλες τις αγορές μαιευτηρίου, παιδικού κλπ….. αν υπάρχει λίστα θα βοηθούσε! Επίσης θα βοηθούσαν πρακτικά τιπς για το τι χρειαζόμαστε στο σπίτι, ωστε να μην αγοράσουμε περιττά πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Εγώ είμαι με το ένα πόδι να γεννήσω τον Ιούνιο και με το άλλο τον Ιούλιο. Μέχρι την 14η βδομάδα είχα δίδυμα κοριτσάκια, αλλά δυστυχώς το ένα λόγω τρισωμίας δεν προχώρησε...Περάσαμε από μια αγχωτική περίοδο, αλλά όλα ευτυχώς κυλούν καλά και πλέον το κορίτσι μου είναι κοντά στις 19 εβδομάδες. Εγώ ήδη τη νιώθω εδώ και καμία βδομάδα, αλλά μάλλον γιατί είναι το δεύτερο κι ο πλακούντας μου είναι οπίσθιος. Β επιπέδου έχω στο τέλος του μήνα κι από κιλά έχω βάλει 5...Η αλήθεια είναι ότι τώρα φρέναρα, γιατί όταν είχα δίδυμα η αλήθεια είναι ότι πεινούσα πολύ!

Εγώ είχα πάρει ένα μαξιλάρι λουκάνικο στον μικρό, γύρω στα 30-40 ευρώ, και με είχε σώσει τότε και γιατί ήμουν πολύ ξάπλα και η μέση με είχε πεθάνει, αλλά και στον ύπνο. Επίσης, το χρησιμοποίησα και στον θηλασμό και γενικά πολύ το ευχαριστήθηκα και το βάζω ως τοπ αγορά προς το παρόν. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Εγώ είμαι με το ένα πόδι να γεννήσω τον Ιούνιο και με το άλλο τον Ιούλιο. Μέχρι την 14η βδομάδα είχα δίδυμα κοριτσάκια, αλλά δυστυχώς το ένα λόγω τρισωμίας δεν προχώρησε...Περάσαμε από μια αγχωτική περίοδο, αλλά όλα ευτυχώς κυλούν καλά και πλέον το κορίτσι μου είναι κοντά στις 19 εβδομάδες. Εγώ ήδη τη νιώθω εδώ και καμία βδομάδα, αλλά μάλλον γιατί είναι το δεύτερο κι ο πλακούντας μου είναι οπίσθιος. Β επιπέδου έχω στο τέλος του μήνα κι από κιλά έχω βάλει 5...Η αλήθεια είναι ότι τώρα φρέναρα, γιατί όταν είχα δίδυμα η αλήθεια είναι ότι πεινούσα πολύ!

Εγώ είχα πάρει ένα μαξιλάρι λουκάνικο στον μικρό, γύρω στα 30-40 ευρώ, και με είχε σώσει τότε και γιατί ήμουν πολύ ξάπλα και η μέση με είχε πεθάνει, αλλά και στον ύπνο. Επίσης, το χρησιμοποίησα και στον θηλασμό και γενικά πολύ το ευχαριστήθηκα και το βάζω ως τοπ αγορά προς το παρόν. 

Λυπάμαι για τη δοκιμασία που πέρασες - κι εγώ σε δίδυμη κύηση είμαι (από εξωσωματική), φαντάζομαι το άγχος σου - όμως, έχεις το κοριτσάκι σου :wub: εγώ έχω δυο αγόρια, χαμός, έχω ξεκινήσει ήδη γιόγκα μπας και προλάβω να διασώσω λίγη ψυχική ηρεμία από τώρα :grin:

Οπότε, μαξιλάρι λουκάνικο είναι must! ωραία, έχω δει διάφορα, θα το πάρω σύντομα γιατί ο ύπνος έχει αρχίσει και διαταράσσεται!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Είδα που ψάχνετε λίστα για τα απαραίτητα για το μωράκι στο σπίτι. Έχω μια, αλλά είναι full με πράγματα που τελικά δεν μου φάνηκαν χρήσιμα. Τα πιο σημαντικά για εμένα ήταν η φόρμουλα (σε περίπτωση που πήγαινε στραβά ο θηλασμός), τα πανακια για τις γουλιτσες (παραααα πολλαααα), σελτεδακια, πανακια αγκάλιας, φωλιά και πολλά σεντονακια για το λίκνο. Σας γράφω αυτά, γιατί για λόγους υγιεινής δεν τα πήρα από άλλη μαμά, τα αγόρασα καινούργια. Όλα τα άλλα περίπου μπορούν να σας τα δώσουν. Και πάντα βλέπετε και στην πορεία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Klaral είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είδα που ψάχνετε λίστα για τα απαραίτητα για το μωράκι στο σπίτι. Έχω μια, αλλά είναι full με πράγματα που τελικά δεν μου φάνηκαν χρήσιμα. Τα πιο σημαντικά για εμένα ήταν η φόρμουλα (σε περίπτωση που πήγαινε στραβά ο θηλασμός), τα πανακια για τις γουλιτσες (παραααα πολλαααα), σελτεδακια, πανακια αγκάλιας, φωλιά και πολλά σεντονακια για το λίκνο. Σας γράφω αυτά, γιατί για λόγους υγιεινής δεν τα πήρα από άλλη μαμά, τα αγόρασα καινούργια. Όλα τα άλλα περίπου μπορούν να σας τα δώσουν. Και πάντα βλέπετε και στην πορεία.

Τα σελτεδακια τι είναι??

Κι επιπλέον,  το λίκνο το θεωρείς απαραίτητο?? Αντί για την καλαθουνα το χρησιμοποιείς??

Όπως βλέπεις είμαι άσχετη....

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Catalina2 είπε:

Λυπάμαι για τη δοκιμασία που πέρασες - κι εγώ σε δίδυμη κύηση είμαι (από εξωσωματική), φαντάζομαι το άγχος σου - όμως, έχεις το κοριτσάκι σου :wub: εγώ έχω δυο αγόρια, χαμός, έχω ξεκινήσει ήδη γιόγκα μπας και προλάβω να διασώσω λίγη ψυχική ηρεμία από τώρα :grin:

Οπότε, μαξιλάρι λουκάνικο είναι must! ωραία, έχω δει διάφορα, θα το πάρω σύντομα γιατί ο ύπνος έχει αρχίσει και διαταράσσεται!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό τα αγοράκια σου! Κι εγώ από εξωσωματική είμαι, όπως και τον μικρό (που πλέον κοντεύει τα 4) με εξωσωματική τον "τσακώσαμε"! Ήταν  περιπέτεια, αλλά ας είναι η τελευταία κι ας πάνε όλα καλά για όλες μας :wub:

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , athinaida είπε:

Τα σελτεδακια τι είναι??

Κι επιπλέον,  το λίκνο το θεωρείς απαραίτητο?? Αντί για την καλαθουνα το χρησιμοποιείς??

Όπως βλέπεις είμαι άσχετη....

Καθόλου άσχετη δεν είσαι, πρώτη φορά μανούλα γίνεσαι..τα σελτεδακια είναι πανακια που απλώνεις όπου ξαπλώνεις το μωρό, συνήθως με πλαστική επένδυση στην μια πλευρά. Όσο για το λίκνο, εμένα με βόλεψε τρελά!! Όχι όμως το κλασσικό, μόνο το συγκοιμησης. Ήταν ότι έπρεπε, ο μικρός βολεύτηκε αμέσως..φαντάσου ότι το κλασσικό που μου είχαν κάνει δώρο είναι ζήτημα να το χρησιμοποίησα δύο εβδομάδες. Πολύ άβολο κατά την γνώμη μου. Καλαθουνα δεν είχα καθόλου, οπότε δεν έχω ιδέα..το κακό είναι ότι επειδή ήμουν σίγουρη ότι δεύτερο μωρό δεν θα κάνω, το έδωσα το λίκνο και τώρα τραβάω τα μαλλιά μου ( όπως και ένα σωρό άλλα πράγματα, τα πιο ακριβοπληρωμένα:rolleyes:)!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Εγώ είμαι με το ένα πόδι να γεννήσω τον Ιούνιο και με το άλλο τον Ιούλιο. Μέχρι την 14η βδομάδα είχα δίδυμα κοριτσάκια, αλλά δυστυχώς το ένα λόγω τρισωμίας δεν προχώρησε...Περάσαμε από μια αγχωτική περίοδο, αλλά όλα ευτυχώς κυλούν καλά και πλέον το κορίτσι μου είναι κοντά στις 19 εβδομάδες. Εγώ ήδη τη νιώθω εδώ και καμία βδομάδα, αλλά μάλλον γιατί είναι το δεύτερο κι ο πλακούντας μου είναι οπίσθιος. Β επιπέδου έχω στο τέλος του μήνα κι από κιλά έχω βάλει 5...Η αλήθεια είναι ότι τώρα φρέναρα, γιατί όταν είχα δίδυμα η αλήθεια είναι ότι πεινούσα πολύ!

Εγώ είχα πάρει ένα μαξιλάρι λουκάνικο στον μικρό, γύρω στα 30-40 ευρώ, και με είχε σώσει τότε και γιατί ήμουν πολύ ξάπλα και η μέση με είχε πεθάνει, αλλά και στον ύπνο. Επίσης, το χρησιμοποίησα και στον θηλασμό και γενικά πολύ το ευχαριστήθηκα και το βάζω ως τοπ αγορά προς το παρόν. 

Καλημέρα!

Ο θεός ξέρει καλύτερα και προστάτεψε και την μικρη ψυχούλα και εσάς κούκλα μου... έγινε αγγελάκι το μικρό σου και θα φυλάει τη μπεμπούλα σου!!

Το λουκάνικο πως το χρησιμοποιείς? Ανάμεσα στα πόδια?

Εγώ γλυκοκοιτάζω κάτι μεγάλα μαξιλάρια που είναι σαν μισοφέγγαρο... την κοιλιά μου δεν  βολευω κορίτσια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , athinaida είπε:

Τα σελτεδακια τι είναι??

Κι επιπλέον,  το λίκνο το θεωρείς απαραίτητο?? Αντί για την καλαθουνα το χρησιμοποιείς??

Όπως βλέπεις είμαι άσχετη....

Τα σελτεδάκια είναι αυτά που απλώνουμε στην αλλαξιερα για να αλλάξουμε τα μωρά! Και οι λαβετες είναι πανακια για διάφορες χρήσεις πχ γουλίτσες από γάλα κλπ! Αυτά καλό είναι να είναι σε αφθονία, γιατί στην αρχή όλη την ώρα μαμ, κακά και νάνι θα είναι :P Στα ΙΚΕΑ έχεις λαβέτες κάμποσες και φθηνές!!! 

Καλαθούνα, λίκνο και πορτ μπεμπέ είναι σχεδόν τα ίδια! Είναι για 4-6 μηνών το πολύ! Ό, τι σας εξυπηρετεί ή χωρά στο δωμάτιό σας ή σας δώσουν! Εμάς μας έδωσαν καλαθουνα και τον είχαμε μέχρι 5μηνων! Μετά κούνια στο δωμάτιο μας! 

πρίν από 11 λεπτά , athinaida είπε:

Καλημέρα!

Ο θεός ξέρει καλύτερα και προστάτεψε και την μικρη ψυχούλα και εσάς κούκλα μου... έγινε αγγελάκι το μικρό σου και θα φυλάει τη μπεμπούλα σου!!

Το λουκάνικο πως το χρησιμοποιείς? Ανάμεσα στα πόδια?

Εγώ γλυκοκοιτάζω κάτι μεγάλα μαξιλάρια που είναι σαν μισοφέγγαρο... την κοιλιά μου δεν  βολευω κορίτσια... 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Με το καλό τα μωράκια σου!!!! Ναι ναι το λουκάνικο το βάζεις ανάμεσα στα πόδια σου και βοηθά και στη μέση! Δεν έχει μεγάλη διαφορά με το μισοφεγγαρο νομίζω, πάνω κάτω η ίδια χρήση είναι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κορίτσια, δείτε πρώτα τι μπορούν να σας δώσουν και μετά κάνετε τις αγορές σας. Αλλιώς θα ξοδέψετε ένα κάρο λεφτά, τα πιο πολλά χωρίς νόημα. Μην ανησυχείτε, από έξοδα μετά, άλλο τίποτα:rolleyes:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς με τα δίδυμα δεν νομιζω ότι θα μας βολέψουν δύο λικνα, καλαθουνες κλπ... δεν έχουμε και πολύ χώρο...

Σκέφτομαι να τα βάλουμε μαζί απευθείας σε μια κουνια μεγάλη (π.χ. 70 cm) στην κρεβατοκαμαρα και να έχω και ένα παρκοκρεβατο την ημέρα στο σαλόνι για να μην είμαι κλεισμένη στην κρεβατοκαμαρα όλη μέρα...

Τι λέτε??

@Catalina2 εσύ τι λες να κάνεις, για πες ως πιο έμπειρη...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , athinaida είπε:

Εμείς με τα δίδυμα δεν νομιζω ότι θα μας βολέψουν δύο λικνα, καλαθουνες κλπ... δεν έχουμε και πολύ χώρο...

Σκέφτομαι να τα βάλουμε μαζί απευθείας σε μια κουνια μεγάλη (π.χ. 70 cm) στην κρεβατοκαμαρα και να έχω και ένα παρκοκρεβατο την ημέρα στο σαλόνι για να μην είμαι κλεισμένη στην κρεβατοκαμαρα όλη μέρα...

Τι λέτε??

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα! Κι εγώ κούνια είχα σκεφτεί με τα δίδυμα! Το ένα να κοιμάται πάνω και το άλλο κάτω! Για αρχή και καθώς μεγαλώνουν, βλέποντας και κάνοντας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από β επιπέδου, υπερκινητικός μου είπαν και εκεί , επιτέλους τον είδα 3D, πλανταξα στο κλαμα, δεν θα σας το κρύψω ....

Εμένα κλωτσαει εδώ και έναν μήνα ΦΟΥΛ, και δυνατά!!! Όσο για το μαξιλάρι που λέγατε, έχω ένα μακρυναρι (1.90μ.) που το βάζεις όπως θέλεις, εμένα με βολεύει να το κάνω σαν U ώστε να ακουμπάω και πλάτη αλλά και να αγκαλιάζω κάτι...Αν θυμάμαι καλά το πήρα 30-40€ από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...