Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ούτε που τις είχα σκεφτεί τις υπόλοιπες ορμόνες.. πριν την ωοληψια πρέπει να κάνω FSH & E2? Εσύ τις είχες ρυθμισμένες αυτές τις ορμόνες?

      μα έτσι κ αλλιώς θα σ κάνουν ανά κάποιες μέρες ! εγώ μόνο e2 lh και προγεστερονη εκανα  με την fsh δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γιατρός ! κ δεν ξέρω κ τι κάνει να σ πω την αλήθεια 

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, athinaida είπε:

Εμείς με τα δίδυμα δεν νομιζω ότι θα μας βολέψουν δύο λικνα, καλαθουνες κλπ... δεν έχουμε και πολύ χώρο...

Σκέφτομαι να τα βάλουμε μαζί απευθείας σε μια κουνια μεγάλη (π.χ. 70 cm) στην κρεβατοκαμαρα και να έχω και ένα παρκοκρεβατο την ημέρα στο σαλόνι για να μην είμαι κλεισμένη στην κρεβατοκαμαρα όλη μέρα...

Τι λέτε??

@Catalina2 εσύ τι λες να κάνεις, για πες ως πιο έμπειρη...

Καλέ, τι έμπειρη; πρώτη φορά κι εγώ - και μάλιστα με δίδυμα στα 43 μου! ποιος θα μου το 'λεγε;

Λοιπόν, παρόλο που κι εγώ άσχετη είμαι, ενστικτωδώς, τα λίκνα και οι καλαθούνες δε με πολυέπεισαν. Κούνια σκέφτηκα και μέσα φωλίτσα - τώρα αν θα είναι μία ή δύο, ακόμη δεν το έχω σκεφτεί γιατί δεν έχω μετρήσει το χώρο στο υπνοδωμάτιό μας. Το παρκοκρέβατο στο σαλόνι πολύ καλή ιδέα, κάποιοι φίλοι είπαν θα μας το δώσουν, όπως και κάτι relax, ελπίζω να βολέψουν.

Σελτεδάκια και λαβέτες: καινούριες λέξεις και για μένα, τις σημειώνω!

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 57 λεπτά , Catalina2 είπε:

Καλέ, τι έμπειρη; πρώτη φορά κι εγώ - και μάλιστα με δίδυμα στα 43 μου! ποιος θα μου το 'λεγε;

Λοιπόν, παρόλο που κι εγώ άσχετη είμαι, ενστικτωδώς, τα λίκνα και οι καλαθούνες δε με πολυέπεισαν. Κούνια σκέφτηκα και μέσα φωλίτσα - τώρα αν θα είναι μία ή δύο, ακόμη δεν το έχω σκεφτεί γιατί δεν έχω μετρήσει το χώρο στο υπνοδωμάτιό μας. Το παρκοκρέβατο στο σαλόνι πολύ καλή ιδέα, κάποιοι φίλοι είπαν θα μας το δώσουν, όπως και κάτι relax, ελπίζω να βολέψουν.

Σελτεδάκια και λαβέτες: καινούριες λέξεις και για μένα, τις σημειώνω!

 

Μπλεχτηκα! Νόμιζα ότι είχες κι άλλο παιδάκι...

Σχώρα με! Χαχαχα!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Κοριτσια τι κανετε; οι δευτεροτοκες μανουλες που εχουν εμπειρια απο ραγαδες κλπ, ποιες κρεμουλες εχετε να προτεινετε;;;; 

Εγώ βάζω συνέχεια κρέμες και λαδάκια εννοώ όχι μόνον στην εγκυμοσυνη δεν εκανα ραγάδες στις προηγουμενες δυο εγκυμοσύνες. Και η γνωμη του γιατρού ειναι οτι αν είναι να γίνουν θα γίνουν είναι και θέμα δέρματος στη πρωτη έκανες? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimi84 είπε:

Εγώ βάζω συνέχεια κρέμες και λαδάκια εννοώ όχι μόνον στην εγκυμοσυνη δεν εκανα ραγάδες στις προηγουμενες δυο εγκυμοσύνες. Και η γνωμη του γιατρού ειναι οτι αν είναι να γίνουν θα γίνουν είναι και θέμα δέρματος στη πρωτη έκανες? 

Ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη μου.. εγω βαζω baby oil αλλα η μαια μου, μου ειπε οτι μονο κρεμες ειδικες για ραγαδες κανουν, τα αλλα δεν βοηθουν.. ξεκινησα πρωι της frezyderm prevenstria και μετα το μπανιο μου baby oil.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Annoula1990 είπε:

Ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη μου.. εγω βαζω baby oil αλλα η μαια μου, μου ειπε οτι μονο κρεμες ειδικες για ραγαδες κανουν, τα αλλα δεν βοηθουν.. ξεκινησα πρωι της frezyderm prevenstria και μετα το μπανιο μου baby oil.. 

Καλα ειναι ολα αυτα και η ενυδάτωση για να είσαι και σίγουρη ότι τα έκανες όλα μπράβο 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη μου.. εγω βαζω baby oil αλλα η μαια μου, μου ειπε οτι μονο κρεμες ειδικες για ραγαδες κανουν, τα αλλα δεν βοηθουν.. ξεκινησα πρωι της frezyderm prevenstria και μετα το μπανιο μου baby oil.. 

Μια χαρά και τα δυο! Αν δεν έχεις και θέμα με τη λιπαρότητα, δοκίμασε και αμυγδαλέλαιο.

Στον μικρό χρησιμοποιούσα μια κρέμα που λέγεται candinet (μου την είχε προτείνει ο γιατρός μου) . Δεν είχα κάνει ραγάδες. Τώρα βάζω της Frezyderm, γιατί δεν βρήκα την άλλη στο φαρμακείο και πήρα την πρώτη διαθέσιμη. Μια χαρά μέχρι στιγμής.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα δέρματος αν θα εμφανιστεί η ραγάδα ή όχι, αλλά καλό είναι ό, τι μπορούμε να προλάβουμε :wink:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Μια χαρά και τα δυο! Αν δεν έχεις και θέμα με τη λιπαρότητα, δοκίμασε και αμυγδαλέλαιο.

Στον μικρό χρησιμοποιούσα μια κρέμα που λέγεται candinet (μου την είχε προτείνει ο γιατρός μου) . Δεν είχα κάνει ραγάδες. Τώρα βάζω της Frezyderm, γιατί δεν βρήκα την άλλη στο φαρμακείο και πήρα την πρώτη διαθέσιμη. Μια χαρά μέχρι στιγμής.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα δέρματος αν θα εμφανιστεί η ραγάδα ή όχι, αλλά καλό είναι ό, τι μπορούμε να προλάβουμε :wink:

Ακριβώς, αν είναι να βγάλουμε ραγαδες, θα βγάλουμε ΟΤΙ και να κάνουμε...

Και εγώ της frezyderm βάζω δύο φορές την ημέρα, και μετά το μπανιο baby oil με άρωμα βαμβάκι....

 

 

Πώς πάτε βρε κορίτσια ως τώρα; Σε ποια εβδομάδα είστε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, im_leela είπε:

Ακριβώς, αν είναι να βγάλουμε ραγαδες, θα βγάλουμε ΟΤΙ και να κάνουμε...

Και εγώ της frezyderm βάζω δύο φορές την ημέρα, και μετά το μπανιο baby oil με άρωμα βαμβάκι....

 

 

Πώς πάτε βρε κορίτσια ως τώρα; Σε ποια εβδομάδα είστε; 

Κ εγω ετσι πιστευω, αν ειναι να κανουμε ραγαδες θα κανουμε.. απλα ηθελα να κανω ενα γκαλοπ!!

Πολυ καλα, με φουλ ορεξη, πειναω ΟΛΗ ΜΕΡΑ.. εγω αυριο μπαινω 25η εβδομαδα! Απιστευτο, 15 εβδομαδες εμειναν ακομα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας κοριτσια, 

γνψριζετε τι στρωματακι πρεπει να εχει το ποστ μπεμπε του καροτσιου? τι υλικο πρεπει να ειναι?

 

 

Γεια σου Ελένη! Εμάς μας είχαν δώσει καλαθούνα και είχε ένα στρωματάκι της greco  strom και εκεί τον έβαζα μέχρι περίπου 5 μηνών. Υποθέτω ότι παρόμοιο στρωματάκι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο πορτ μπεμπε. Μετά τον πήγαμε στην κούνια στο δωμάτιο μας, ανοίξαμε το κάγκελο το ένα και ενώσαμε κρεβάτι με κούνια και κοιμόμασταν όλοι μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, *Μυρτώ said:

Γεια σου Ελένη! Εμάς μας είχαν δώσει καλαθούνα και είχε ένα στρωματάκι της greco  strom και εκεί τον έβαζα μέχρι περίπου 5 μηνών. Υποθέτω ότι παρόμοιο στρωματάκι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο πορτ μπεμπε. Μετά τον πήγαμε στην κούνια στο δωμάτιο μας, ανοίξαμε το κάγκελο το ένα και ενώσαμε κρεβάτι με κούνια και κοιμόμασταν όλοι μαζί. 

Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω το στρωματακι του πορτ μπεμπέ. Γνωρίζετε τι υλικο πρέπει να ζητήσω να μου φτιάξουν ένα ; Θεωρείτε το λίκνο είναι απαραίτητο τον πρώτο καιρό ή μπορώ να χρησιμοποιώ το πορτ μπεμπέ πάνω σε μια βάση στο δωμάτιο μας ; 

Link to comment
Share on other sites

Πάει οι ορμόνες έχουν τρελαθεί διαβάζω τα ποστ και κλαίω μόνη μου χωρίς να λέτε κάτι συγκινητικό χαχα

Γύρισα και εγώ από την β επιπέδου.. Όλα καλά ο μικρος μας.. Υπερκινητικος και μένα.. Αφου στον υπέρηχο ρωτάω "" τώρα κουνιέται? " και μου απαντάει" πλάκα μας κάνεις? Δεν μπορώ να μετρήσω από το κούνημα!!! "

Επίσης να πω ότι εγώ πήρα ένα μαξιλάρι σαν π και δεν το έχω βολευτεί καθόλου.. Είναι τεράστιο και φουσκωτό και νιώθω ότι πνίγομαι.. Βέβαια δεν έχω πολύ κοιλιά ακόμα και βολεύομαι με ένα απλό μαξιλάρι ανάμεσα από τα πόδια.. 

Για ραγάδες βάζω κάθε μερα ένα λαδάκι bio oil είναι φυτικό και όχι πολύ λιπαρό.. Αφού σκέφτειτε το βάζω και στο πρόσωπο επειδή το δέρμα μου έχει ξεραθεί πολύ και είναι φανταστικό! 

Αυτά κορίτσια! Πολύ χαίρομαι για όλες σας... Με το καλό και οι υπόλοιπες για β επιπέδου!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Κ εγω ετσι πιστευω, αν ειναι να κανουμε ραγαδες θα κανουμε.. απλα ηθελα να κανω ενα γκαλοπ!!

Πολυ καλα, με φουλ ορεξη, πειναω ΟΛΗ ΜΕΡΑ.. εγω αυριο μπαινω 25η εβδομαδα! Απιστευτο, 15 εβδομαδες εμειναν ακομα... 

Και εγώ έχω ακόμα 17 εβδομάδες για την ΠΗΤ μου, από την μια λέω "πω πω έχω ακόμα πολλές" από την άλλη "πότε θα προλάβω όλα;" Μετακομίζουμε σε νέο σπίτι κιόλας σε λίγες μέρες... Χαμός κορίτσια, χαμος

πρίν από 42 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω το στρωματακι του πορτ μπεμπέ. Γνωρίζετε τι υλικο πρέπει να ζητήσω να μου φτιάξουν ένα ; Θεωρείτε το λίκνο είναι απαραίτητο τον πρώτο καιρό ή μπορώ να χρησιμοποιώ το πορτ μπεμπέ πάνω σε μια βάση στο δωμάτιο μας ; 

Αν σε βολεύει το Πορτ μπεμπέ και θα το έχεις κάπου σταθερά, χρησιμοποίησε το !!!  Εμένα έτσι το είχε η ξαδέλφη μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω το στρωματακι του πορτ μπεμπέ. Γνωρίζετε τι υλικο πρέπει να ζητήσω να μου φτιάξουν ένα ; Θεωρείτε το λίκνο είναι απαραίτητο τον πρώτο καιρό ή μπορώ να χρησιμοποιώ το πορτ μπεμπέ πάνω σε μια βάση στο δωμάτιο μας ; 

Αυτό που μας έδωσαν ήταν στρώμα μαζί με την καλαθούνα και τη βάση της, όλα αγορασμένα σετ από το Λητώ. Ήταν στρώμα της greco strom αντιβακτηριακό και αφρώδες (foam air). Μπορείς σε μαγαζιά όπως Λητώ ή mothercare να ρωτήσεις. 

Λίκνο, πορτ μπεμπέ και καλαθούνα είναι παρόμοια, δλδ μικρά κρεβατάκια για μωρά έως 6 μηνών το πολύ αναλόγως την ανάπτυξη του μωρού. Βασικές διαφορές είναι ότι το πορτ μπεμπέ μπαίνει και σε καρότσι, πράγμα πολύ βολικό για βόλτες, επισκέψεις κλπ. Η καλαθούνα, δυστυχώς, μείνει σπίτι αλλά μπορεί να μεταφέρεται από δωμάτιο σε δωμάτιο ή μπορείς να την πάρεις μαζί σου σε κάποια άλλο σπίτι πχ της γιαγιάς και του παππού αλλά την κουβαλάς με τα χέρια. Το λίκνο είναι μικρή κούνια που το μεγάλο ατου είναι ότι μπορείς να το ενώσεις με το κρεβάτι. Αν αποφασίσεις να θηλάσεις είναι σωτήριο, γιατί γλιτώνεις τα πέρα δώθε και όταν πλέον εξοικειωθείς με τον θηλασμό, θηλάζεις ξαπλωτά και κερδίζεις ώρες ύπνου. 

Εγώ στη θέση σου δεν θα έπαιρνα λίκνο αλλά αν είχα πορτ μπεμπέ αυτό θα χρηαιμοποιούσα. Αν χωρούσε κατευθείαν η κούνια στο δωμάτιό σας θα σου έλεγα να βάλεις το μωρό εξαρχής εκεί κι αν αποφασίσεις να θηλάσεις βγάζεις το ένα κάγκελο και ενώνεις κρεβάτι με κούνια. 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...