Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

On 16/3/2022 at 4:26 ΜΜ, im_leela είπε:

Είμαι στην 28η εβδομάδα και έχει λίγες μέρες που πονάω σε ολόκληρη την κοιλιά, όχι αφόρητα, αλλά επειδή κρατάει ώρες με "κουράζει"... Δεν νιώθω ούτε πετρώματα ουτε τραβήγματα.... Είναι φυσιολογικό έτσι; 

Αχ και εγώ!! Και συγκεκριμένα όποτε ξαπλώνω !!! Νιώθω ότι θα σκιστεί η κοιλιά μου!!! Εγώ σήμερα 28η !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή εβδομάδα!!

Και καλή άνοιξη για να μην ξεχνιόμαστε με αυτόν τον παλιοκαιρο!

Εγώ μπήκα σήμερα στην 27η εβδομάδα. 

Προχθές πήγαμε γιατρό,  τα μωρά είναι μια χαρά, αναπτύσσονται άψογα και το βάρος τους είναι πολύ καλό. 

Αυτό που μας προβλημάτισε είναι ότι ο τράχηλος κοντινε από την προηγούμενη μέτρηση,  πριν από ακριβώς 1 μήνα είναι 32 χιλιοστά και τώρα είναι 24.

Ο γιατρός μου έδωσε κολπικα προγεστερονη (crinone) να βάζω κάθε βράδυ... την συχαίνομαι αυτή την κολπική κρέμα... αλλά είναι καθοριστικής σημασίας η προγεστερονη σε αυτές τις περιπτώσεις όπως μου είπε. Πρέπει πάση θυσία να σταματήσουμε την μείωση του τραχήλου.

Εννοείται ότι ζήτησε να μείνω ξάπλα στο κρεβάτι,  χωρίς καθόλου να κουράζομαι. 

Επίσης μου έδωσε ένα σχήμα ενέσεων κορτιζόνης που τις έκανα μέσα στο σκ για να ωριμάσουν οι πνεύμονες των μωρών σε περίπτωση πρόωρου τοκετού. 

Ο γιατρός παραμένει αισιόδοξος,πιστεύει οτι  με την προγεστερονη και με την πειθαρχία μου θα καταφέρουμε να φτασουμε στον 9ο,  παρολα αυτά με προετοίμασε με την αγωγή με την κορτιζόνη για όλα τα ενδεχόμενα.

Θα με ξαναδεί σε 10 μέρες, εννοείται. 

Είμαι ψύχραιμη και από εδώ και πέρα θα προσέχω υπερμετρα... όχι ότι πιο πριν δεν πρόσεχα,  αλλά τώρα, κι ένα χαρτί να μου πέσει κάτω, δεν θα το σηκώσω κορίτσια...

Το σπίτι και το μαγείρεμα το έχουν αναλάβει ο καλός μου και η μαμά μου...

Κοριτσια, τα λέω όλα αυτά για να επιμένετε και να ζητάτε κι εσείς από τους γιατρους σας να σας μετράνε το μήκος του τραχήλου σε κάθε επίσκεψη! Οι γιατροί ξεχνιούνται πολλές φορές,  αλλά εσείς να επιμένετε! Αποφεύγετε απρόοπτα και δυσάρεστες καταστάσεις με ένα κολπικό υπέρηχο δύο λεπτών!

@Catalina2 πεσμου τα νέα σου! Εσύ πως τα πας με τα δίδυμα?

Κορίτσια ψωνίζετε? Εγώ έλεγα να αρχισω τις διερευνητικες βόλτες, αλλά τώρα κι αυτές θα περιμένουν...

Για πείτε νέα σας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, athinaida είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή εβδομάδα!!

Και καλή άνοιξη για να μην ξεχνιόμαστε με αυτόν τον παλιοκαιρο!

Εγώ μπήκα σήμερα στην 27η εβδομάδα. 

Προχθές πήγαμε γιατρό,  τα μωρά είναι μια χαρά, αναπτύσσονται άψογα και το βάρος τους είναι πολύ καλό. 

Αυτό που μας προβλημάτισε είναι ότι ο τράχηλος κοντινε από την προηγούμενη μέτρηση,  πριν από ακριβώς 1 μήνα είναι 32 χιλιοστά και τώρα είναι 24.

Ο γιατρός μου έδωσε κολπικα προγεστερονη (crinone) να βάζω κάθε βράδυ... την συχαίνομαι αυτή την κολπική κρέμα... αλλά είναι καθοριστικής σημασίας η προγεστερονη σε αυτές τις περιπτώσεις όπως μου είπε. Πρέπει πάση θυσία να σταματήσουμε την μείωση του τραχήλου.

Εννοείται ότι ζήτησε να μείνω ξάπλα στο κρεβάτι,  χωρίς καθόλου να κουράζομαι. 

Επίσης μου έδωσε ένα σχήμα ενέσεων κορτιζόνης που τις έκανα μέσα στο σκ για να ωριμάσουν οι πνεύμονες των μωρών σε περίπτωση πρόωρου τοκετού. 

Ο γιατρός παραμένει αισιόδοξος,πιστεύει οτι  με την προγεστερονη και με την πειθαρχία μου θα καταφέρουμε να φτασουμε στον 9ο,  παρολα αυτά με προετοίμασε με την αγωγή με την κορτιζόνη για όλα τα ενδεχόμενα.

Θα με ξαναδεί σε 10 μέρες, εννοείται. 

Είμαι ψύχραιμη και από εδώ και πέρα θα προσέχω υπερμετρα... όχι ότι πιο πριν δεν πρόσεχα,  αλλά τώρα, κι ένα χαρτί να μου πέσει κάτω, δεν θα το σηκώσω κορίτσια...

Το σπίτι και το μαγείρεμα το έχουν αναλάβει ο καλός μου και η μαμά μου...

Κοριτσια, τα λέω όλα αυτά για να επιμένετε και να ζητάτε κι εσείς από τους γιατρους σας να σας μετράνε το μήκος του τραχήλου σε κάθε επίσκεψη! Οι γιατροί ξεχνιούνται πολλές φορές,  αλλά εσείς να επιμένετε! Αποφεύγετε απρόοπτα και δυσάρεστες καταστάσεις με ένα κολπικό υπέρηχο δύο λεπτών!

@Catalina2 πεσμου τα νέα σου! Εσύ πως τα πας με τα δίδυμα?

Κορίτσια ψωνίζετε? Εγώ έλεγα να αρχισω τις διερευνητικες βόλτες, αλλά τώρα κι αυτές θα περιμένουν...

Για πείτε νέα σας...

Καλημερα και καλη εβδομαδα!!!! 

Ολα καλα θα πανε.. κατσε ξεκουρασου γτ σε λιγο καιρο με 2 μωρα δεν θα εχεις χρονο για ξεκουραση!!!

Και εγω ολα καλα! Μπαινω 30η εβδομαδα, η μπεμπουλα μας μεγαλωνει και εχω κανει ολα τα πρωτα ψωνια ρουχαλακια.. μου λειπει λικνο και ενα καροτσι! 

Κοριτσια κοντευουμε!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή εβδομάδα!!

Και καλή άνοιξη για να μην ξεχνιόμαστε με αυτόν τον παλιοκαιρο!

Εγώ μπήκα σήμερα στην 27η εβδομάδα. 

Προχθές πήγαμε γιατρό,  τα μωρά είναι μια χαρά, αναπτύσσονται άψογα και το βάρος τους είναι πολύ καλό. 

Αυτό που μας προβλημάτισε είναι ότι ο τράχηλος κοντινε από την προηγούμενη μέτρηση,  πριν από ακριβώς 1 μήνα είναι 32 χιλιοστά και τώρα είναι 24.

Ο γιατρός μου έδωσε κολπικα προγεστερονη (crinone) να βάζω κάθε βράδυ... την συχαίνομαι αυτή την κολπική κρέμα... αλλά είναι καθοριστικής σημασίας η προγεστερονη σε αυτές τις περιπτώσεις όπως μου είπε. Πρέπει πάση θυσία να σταματήσουμε την μείωση του τραχήλου.

Εννοείται ότι ζήτησε να μείνω ξάπλα στο κρεβάτι,  χωρίς καθόλου να κουράζομαι. 

Επίσης μου έδωσε ένα σχήμα ενέσεων κορτιζόνης που τις έκανα μέσα στο σκ για να ωριμάσουν οι πνεύμονες των μωρών σε περίπτωση πρόωρου τοκετού. 

Ο γιατρός παραμένει αισιόδοξος,πιστεύει οτι  με την προγεστερονη και με την πειθαρχία μου θα καταφέρουμε να φτασουμε στον 9ο,  παρολα αυτά με προετοίμασε με την αγωγή με την κορτιζόνη για όλα τα ενδεχόμενα.

Θα με ξαναδεί σε 10 μέρες, εννοείται. 

Είμαι ψύχραιμη και από εδώ και πέρα θα προσέχω υπερμετρα... όχι ότι πιο πριν δεν πρόσεχα,  αλλά τώρα, κι ένα χαρτί να μου πέσει κάτω, δεν θα το σηκώσω κορίτσια...

Το σπίτι και το μαγείρεμα το έχουν αναλάβει ο καλός μου και η μαμά μου...

Κοριτσια, τα λέω όλα αυτά για να επιμένετε και να ζητάτε κι εσείς από τους γιατρους σας να σας μετράνε το μήκος του τραχήλου σε κάθε επίσκεψη! Οι γιατροί ξεχνιούνται πολλές φορές,  αλλά εσείς να επιμένετε! Αποφεύγετε απρόοπτα και δυσάρεστες καταστάσεις με ένα κολπικό υπέρηχο δύο λεπτών!

@Catalina2 πεσμου τα νέα σου! Εσύ πως τα πας με τα δίδυμα?

Κορίτσια ψωνίζετε? Εγώ έλεγα να αρχισω τις διερευνητικες βόλτες, αλλά τώρα κι αυτές θα περιμένουν...

Για πείτε νέα σας...

Τέλεια νέα!!! Μπράβο!!! Όσον αφορά τον τράχηλο, θα ακολουθήσεις πιστά τα του γιατρού σου κι όλα θα πάνε τέλεια! Εμένα στον μικρό στην Β επιπέδου ήταν 2,5! Έμεινα εντελώς ξάπλα, έπαιρνα κι εγώ προγεστερόνη και μαγνήσιο για συστάσεις (τις οποίες ποτέ δεν κατάλαβα, ούτε και τώρα ξέρω πώς είναι) κι έμεινε σταθερός περίπου για κάνα 2μηνο με μικρές αποκλίσεις. Κι εμένα με έβαλε κι έκανα προληπτικά τις ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονία του. Σιγά σιγά, άρχισε να μικραίνει κι ο μικρός τελικά γεννήθηκε λίγο πριν μπω στον 9ο, μια χαρά το παιδάκι γεννήθηκε ροδαλός ροδαλός. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη ο τράχηλος μου παραμένει μακρύς... Ακόμα και στα δίδυμα ήταν καλός... Τι να πω; Κάθε εγκυμοσύνη, ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι εντελώς διαφορετική!!! 

Όλα θα πάνε καλά, φουλ προσοχή και ό, τι σου λέει ο γιατρός.  Καλού κακού, αν δεν έχεις κάνει καλλιέργεια για μικρόβια κλπ,  ζήτα να κάνεις μια μην τυχόν! Να προτιμάς να έχεις ελαφρά ανασηκωμένη τη λεκάνη σου! Ένα μαξιλάρι ή το μαξιλάρι θηλασμού σαν λουκάνικο θα βοηθήσει. Επίσης, λένε ότι καλό είναι προτιμάς να είσαι στην αριστερή μεριά για καλύτερη αιμάτωση. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή εβδομάδα!!

Και καλή άνοιξη για να μην ξεχνιόμαστε με αυτόν τον παλιοκαιρο!

Εγώ μπήκα σήμερα στην 27η εβδομάδα. 

Προχθές πήγαμε γιατρό,  τα μωρά είναι μια χαρά, αναπτύσσονται άψογα και το βάρος τους είναι πολύ καλό. 

Αυτό που μας προβλημάτισε είναι ότι ο τράχηλος κοντινε από την προηγούμενη μέτρηση,  πριν από ακριβώς 1 μήνα είναι 32 χιλιοστά και τώρα είναι 24.

Ο γιατρός μου έδωσε κολπικα προγεστερονη (crinone) να βάζω κάθε βράδυ... την συχαίνομαι αυτή την κολπική κρέμα... αλλά είναι καθοριστικής σημασίας η προγεστερονη σε αυτές τις περιπτώσεις όπως μου είπε. Πρέπει πάση θυσία να σταματήσουμε την μείωση του τραχήλου.

Εννοείται ότι ζήτησε να μείνω ξάπλα στο κρεβάτι,  χωρίς καθόλου να κουράζομαι. 

Επίσης μου έδωσε ένα σχήμα ενέσεων κορτιζόνης που τις έκανα μέσα στο σκ για να ωριμάσουν οι πνεύμονες των μωρών σε περίπτωση πρόωρου τοκετού. 

Ο γιατρός παραμένει αισιόδοξος,πιστεύει οτι  με την προγεστερονη και με την πειθαρχία μου θα καταφέρουμε να φτασουμε στον 9ο,  παρολα αυτά με προετοίμασε με την αγωγή με την κορτιζόνη για όλα τα ενδεχόμενα.

Θα με ξαναδεί σε 10 μέρες, εννοείται. 

Είμαι ψύχραιμη και από εδώ και πέρα θα προσέχω υπερμετρα... όχι ότι πιο πριν δεν πρόσεχα,  αλλά τώρα, κι ένα χαρτί να μου πέσει κάτω, δεν θα το σηκώσω κορίτσια...

Το σπίτι και το μαγείρεμα το έχουν αναλάβει ο καλός μου και η μαμά μου...

Κοριτσια, τα λέω όλα αυτά για να επιμένετε και να ζητάτε κι εσείς από τους γιατρους σας να σας μετράνε το μήκος του τραχήλου σε κάθε επίσκεψη! Οι γιατροί ξεχνιούνται πολλές φορές,  αλλά εσείς να επιμένετε! Αποφεύγετε απρόοπτα και δυσάρεστες καταστάσεις με ένα κολπικό υπέρηχο δύο λεπτών!

@Catalina2 πεσμου τα νέα σου! Εσύ πως τα πας με τα δίδυμα?

Κορίτσια ψωνίζετε? Εγώ έλεγα να αρχισω τις διερευνητικες βόλτες, αλλά τώρα κι αυτές θα περιμένουν...

Για πείτε νέα σας...

Καλησπέρα σε όλ@ς!

@athinaida πρέπει να έχουμε ίδια ΠΗΤ (θεωρητική βέβαια) γιατί κι εγώ σήμερα μπήκα 27η εβδομάδα!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον τράχηλο! νομίζω κι εγώ ότι, ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού σου, δε θα έχεις θέμα! Να είσαι ήρεμη και θα δεις, θα έρθει ο Μάιος κι ούτε θα το καταλάβεις!

Για την προγεστερόνη, αναγκαίο κακό! εγώ δεν την έχω σταματήσει καθόλου - μόνο τη δόση μου μείωσε μετά τη β' επιπέδου κι από 3 κολπικά υπόθετα ημερησίως είμαι τώρα στο 1 και, προς το παρόν, ο τράχηλος είναι μια χαρά. Παρεμπιπτόντως, αντιπηκτικές κάνεις;;

Τις κορτιζόνες θα μου τις δώσει κι εμένα, μέσα Απρίλη περίπου, απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι στάνταρ πρωτόκολλο! Και η καλλιέργεια κολπικού υγρού που είπε η @*Μυρτώ - την προγραμματίσαμε στον επόμενο έλεγχο την άλλη εβδομάδα, να το ζητήσεις! Μαγνήσιο επίσης μου έδωσε για τις συσπάσεις που ανάθεμα κι αν ξέρω πώς είναι. Τη ρώτησα κιόλας αν θα τις καταλάβω και παρόλο που είπε ναι, δεν είμαι πολύ σίγουρη!

Αυτά σε γενικές γραμμές με τα ιατρικά!  Γενικά, τα μωρά είναι καλά και μεγάλα μεγάλα :-D η κοιλιά μου τεράστια, έχω πάρει 11 κιλά και μοιάζω όλο και περισσότερο με φαλαινίτσα αλλά προσπαθώ να μην πτοούμαι... κάνω και λίγη γυμναστική, αναπνοές βασικά και διατάσεις για την πλάτη και τη μέση.

Από πράγματα και ψώνια, προς το παρόν μαζεύουμε διάφορα από συγγενείς και φίλους - το καρότσι μου φαίνεται το πιο δύσκολο task, αν έχετε καμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη! Για ρούχα κτλ., μόλις χθες μου εξήγησαν ότι χρειάζονται και φορμάκια κοντά και φορμάκια/πιτζαμάκια, να το πω έτσι, και ίσως υπνόσακο καλοκαιρινό, αλλά δεν έχουμε ψωνίσει τίποτα ακόμη!

Δε νομίζω ότι το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη πάντως, παρά τα κιλά και όλη την ιατρική παρακολούθηση και τις όποιες ετοιμασίες...και τώρα που γράφω, νιώθω ότι αργεί ακόμη η μέρα που θα έρθουν... αλλά δεν αργεί και τόσο!!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/3/2022 at 4:26 ΜΜ, im_leela είπε:

Είμαι στην 28η εβδομάδα και έχει λίγες μέρες που πονάω σε ολόκληρη την κοιλιά, όχι αφόρητα, αλλά επειδή κρατάει ώρες με "κουράζει"... Δεν νιώθω ούτε πετρώματα ουτε τραβήγματα.... Είναι φυσιολογικό έτσι; 

Αχ δεν ξέρω κορίτσι μου.. Ρώτα τον γιατρό σου για να σαι ήσυχη! Εμένα τα πετρώματα έχουν ενταθεί και σε συχνότητα και σε ένταση και κάποιες φορές νιώθω ενοχληση/πονο, οπότε ξεκινάω το glopir από σήμερα.. Αν κάποια έχει ανάλογη εμπειρία, ας μας πει.. ΠΗΤ έχω 6/6!!εσυ;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και τις απαντήσεις!!

Είμαι καλά... καααααθομαι.... συνεχώς...

Καλλιέργεια είπαμε θα κάνουμε την επόμενη φορά που θα πάω στον γιατρό,  προληπτικά,  γιατι δεν έχω υγρά περιεργα, αλλα just in case.

Τις αντιπηκτικες τις σταμάτησα μετά την αυχενική, κατ' εντολή του αιματολογου μου. Συνεχίζω με salospir  αλλά μου είχε πει ότι θα τις επαναφέρει αργοτερα. Κανονικά ήταν να πάω τώρα και σε αυτόν αλλά θα το καθυστερήσω λίγο, από εβδομάδα. 

Τώρα ήταν να κάνω και την καμπύλη ζαχάρου φανταστείτε,  αλλά ο γιατρός μου την μετέφερε κι αυτή απο την επόμενη εβδομάδα.  Βασικά ανησύχησε λίγο κατάλαβα, γιαυτό μου ζήτησε να κάτσω αυτό το δεκαήμερο κρεβάτι, όλα θα περιμένουν και θα γίνουν μετά μου είπε. 

 Εχω ΠΗΤ 26/6 αλλα εχω πάρει ήδη 14 κιλά, ενώ τρώω προσεκτικά και όχι μεγάλες ποσότητες... βασικά δεν μπορώ να φάω κιόλας... φουσκωνω γρήγορα...

Εγώ νιώθω κανονικη φάλαινα @Catalina2... δυσκολεύομαι να σηκωθώ από το κρεβάτι, χρειάζεται να γυρίσω στο πλάι και να βάλω τα χέρια μου για να στηλωθω σιγα σιγά...

Στον ύπνο είμαι σε μια κλιση 45 μοιρών ήδη, με τρία τέσσερα μαξιλάρια γιατί αλλιώς νιώθω δυσφορία... βασικά η μπέμπα είναι πολύ ψηλά,  την νιωθω μέσα στα πλευρά μου και με πιέζει πολύ...

Εγώ δεν έχω βγει καθόλου για ψώνια... ομως κάποιος εξοπλισμός όπως μια κουνια, ριλαξ, αποστειρωτής βρέθηκαν από φίλους και συγγενείς. Θα μας φέρουν λέει και ένα καρότσι διδύμων από φίλους φίλων.. περιμένω να το δω κι αυτό... 

Μακάρι να περάσει το 10ημερο να μου επιτρέψει ο γιατρός να σηκωθώ, θέλω να πάω σε ένα κατάστημα να χαζέψω από κοντά την προίκα μωρου, να πάρω μια ιδέα, να ψωνίσω και τα βασικά για την βαλίτσα μαιευτηρίου και μετά,  παραγγέλνω και από το σπίτι...

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι τα μωρά πέρα από τα  ζιπουνακια θα χρειαστούν φαρμάκια μακρυμανικα βαμβακερά με μέσα τα πόδια... κι ας είναι καλοκαίρι... θα είναι νεογέννητα μωρέ...

Κορίτσια με παιδίατρο τι κάνουμε?

Εγώ σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού με ένα - δυο τώρα, πριν γεννήσω. Να τους δω και να συζητήσω μαζί τους για να τους γνωρίσω λίγο.

Στις εξωσωματικές γνώρισα τόσους γιατρους πρίν καταλήξω στον γιατρο μου! Τώρα για μωρά δεν θα το ψάξω?? 

 Επειδη είμαι και πρωταρα κι εντελώς άσχετη χρειάζομαι έναν γιατρό δίπλα μου,  με τηλέφωνο ανοικτό συνεχώς, να απαντάει στις απορίες μου, να εχει υπομονή και να έρχεται εύκολα να μας δει αν χρειαστεί το πρώτο διάστημα...

Ουφ... όλα μου φαίνονται βουνό...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ακολουθήσει καμία την μέθοδο blw; Σκέφτομαι να βρω έναν παιδίατρο που είναι σύμφωνος με αυτήν και να είναι ενημερωμένος για να μπορώ να είμαι ήσυχη και να μπορεί να μου απαντάει σε πιθανές ερωτήσεις μου....

 

Επίσης, θα γεννήσει καμία Θεσσαλονίκη; Αν ναι που; Εγώ σκεφτόμουν Γένεσις, αλλά θέλω να έχω και άλλες εναλλακτικές στο μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και τις απαντήσεις!!

Είμαι καλά... καααααθομαι.... συνεχώς...

Καλλιέργεια είπαμε θα κάνουμε την επόμενη φορά που θα πάω στον γιατρό,  προληπτικά,  γιατι δεν έχω υγρά περιεργα, αλλα just in case.

Τις αντιπηκτικες τις σταμάτησα μετά την αυχενική, κατ' εντολή του αιματολογου μου. Συνεχίζω με salospir  αλλά μου είχε πει ότι θα τις επαναφέρει αργοτερα. Κανονικά ήταν να πάω τώρα και σε αυτόν αλλά θα το καθυστερήσω λίγο, από εβδομάδα. 

Τώρα ήταν να κάνω και την καμπύλη ζαχάρου φανταστείτε,  αλλά ο γιατρός μου την μετέφερε κι αυτή απο την επόμενη εβδομάδα.  Βασικά ανησύχησε λίγο κατάλαβα, γιαυτό μου ζήτησε να κάτσω αυτό το δεκαήμερο κρεβάτι, όλα θα περιμένουν και θα γίνουν μετά μου είπε. 

 Εχω ΠΗΤ 26/6 αλλα εχω πάρει ήδη 14 κιλά, ενώ τρώω προσεκτικά και όχι μεγάλες ποσότητες... βασικά δεν μπορώ να φάω κιόλας... φουσκωνω γρήγορα...

Εγώ νιώθω κανονικη φάλαινα @Catalina2... δυσκολεύομαι να σηκωθώ από το κρεβάτι, χρειάζεται να γυρίσω στο πλάι και να βάλω τα χέρια μου για να στηλωθω σιγα σιγά...

Στον ύπνο είμαι σε μια κλιση 45 μοιρών ήδη, με τρία τέσσερα μαξιλάρια γιατί αλλιώς νιώθω δυσφορία... βασικά η μπέμπα είναι πολύ ψηλά,  την νιωθω μέσα στα πλευρά μου και με πιέζει πολύ...

Εγώ δεν έχω βγει καθόλου για ψώνια... ομως κάποιος εξοπλισμός όπως μια κουνια, ριλαξ, αποστειρωτής βρέθηκαν από φίλους και συγγενείς. Θα μας φέρουν λέει και ένα καρότσι διδύμων από φίλους φίλων.. περιμένω να το δω κι αυτό... 

Μακάρι να περάσει το 10ημερο να μου επιτρέψει ο γιατρός να σηκωθώ, θέλω να πάω σε ένα κατάστημα να χαζέψω από κοντά την προίκα μωρου, να πάρω μια ιδέα, να ψωνίσω και τα βασικά για την βαλίτσα μαιευτηρίου και μετά,  παραγγέλνω και από το σπίτι...

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι τα μωρά πέρα από τα  ζιπουνακια θα χρειαστούν φαρμάκια μακρυμανικα βαμβακερά με μέσα τα πόδια... κι ας είναι καλοκαίρι... θα είναι νεογέννητα μωρέ...

Κορίτσια με παιδίατρο τι κάνουμε?

Εγώ σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού με ένα - δυο τώρα, πριν γεννήσω. Να τους δω και να συζητήσω μαζί τους για να τους γνωρίσω λίγο.

Στις εξωσωματικές γνώρισα τόσους γιατρους πρίν καταλήξω στον γιατρο μου! Τώρα για μωρά δεν θα το ψάξω?? 

 Επειδη είμαι και πρωταρα κι εντελώς άσχετη χρειάζομαι έναν γιατρό δίπλα μου,  με τηλέφωνο ανοικτό συνεχώς, να απαντάει στις απορίες μου, να εχει υπομονή και να έρχεται εύκολα να μας δει αν χρειαστεί το πρώτο διάστημα...

Ουφ... όλα μου φαίνονται βουνό...

 

Καλημέρα!

μία από τα ίδια κι εγώ ως προς τον ύπνο  και το κρεβάτι - τρία μαξιλάρια, κοιμάμαι στο αριστερό πλάι κυρίως και για να σηκωθώ, όπως το είπες, χέρια υποστηρικτικά και σιγά σιγά ανέλκυση, ένας γερανός λείπει! Αναρωτιέμαι το Μάιο, για παράδειγμα, πώς θα είμαι;; ΠΗΤ έχω 27/06 αλλά η γιατρός μου μου είπε αν φτάσουμε 36η/37η, δηλ. τέλη Μαϊου, θα είναι ιδανικά.

Ως προς τον παιδίατρο, έχεις δίκιο - σίγουρα, θα πρέπει να κάνουμε ένα δυο ραντεβού γνωριμίας πριν τη γέννα. Εγώ ρώτησα και τη γιατρό μου αν έχει να προτείνει κάποιον που να είναι και κοντά μας κάπως και να μου ταιριάζει ίσως λίγο (είμαι κι εγώ λίγο ψείρας, ειδικά μετά την εμπειρία των εξωσωματικών) και μας έδωσε 1-2 ονόματα. Νομίζω είναι σημαντική η απόσταση, δηλ. μου φαίνεται δύσκολο να μένουμε εμείς Καλογρέζα και ο/η παιδίατρος να είναι στο κέντρο πχ.

Εμένα με αγχώνει λίγο και η φροντίδα, δηλ. τα καθημερινά του μωρού, πχ το μπάνιο! κοιτάζω τώρα το Ιασώ κάνει κάποια προγεννητικά... το σκέφτομαι... θα ρωτησω και τη μαία..

Όσο για τα πράγματα, εκμεταλλεύσου αυτές τις ημέρες που είσαι σπίτι να κάνεις έρευνα - έχει πολλά μικρά ωραία μαγαζάκια / brands κι όταν ο γιατρός σου δώσει το ΟΚ, παίρνεις τους δρόμους! Να σε ρωτήσω: για τον ύπνο, τι αποφάσισες; κούνια - φωλιά; λίκνο;

@im_leela μένουμε Αθήνα και θα γεννήσω στο Ιασώ οπότε δεν έχω ιδέα για τη Θεσσαλονίκη, κάποια άλλη κοπέλα ίσως! για τη μέθοδο blw, φαίνεται ενδιαφέρουσα (αν και μπελαλίδικη) και νομίζω το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσουμε με τους / τις υποψήφιους/-ες παιδιάτρους για τα οφέλη ή τα μειονεκτήματα.

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Catalina2 είπε:

Καλημέρα!

μία από τα ίδια κι εγώ ως προς τον ύπνο  και το κρεβάτι - τρία μαξιλάρια, κοιμάμαι στο αριστερό πλάι κυρίως και για να σηκωθώ, όπως το είπες, χέρια υποστηρικτικά και σιγά σιγά ανέλκυση, ένας γερανός λείπει! Αναρωτιέμαι το Μάιο, για παράδειγμα, πώς θα είμαι;; ΠΗΤ έχω 27/06 αλλά η γιατρός μου μου είπε αν φτάσουμε 36η/37η, δηλ. τέλη Μαϊου, θα είναι ιδανικά.

Ως προς τον παιδίατρο, έχεις δίκιο - σίγουρα, θα πρέπει να κάνουμε ένα δυο ραντεβού γνωριμίας πριν τη γέννα. Εγώ ρώτησα και τη γιατρό μου αν έχει να προτείνει κάποιον που να είναι και κοντά μας κάπως και να μου ταιριάζει ίσως λίγο (είμαι κι εγώ λίγο ψείρας, ειδικά μετά την εμπειρία των εξωσωματικών) και μας έδωσε 1-2 ονόματα. Νομίζω είναι σημαντική η απόσταση, δηλ. μου φαίνεται δύσκολο να μένουμε εμείς Καλογρέζα και ο/η παιδίατρος να είναι στο κέντρο πχ.

Εμένα με αγχώνει λίγο και η φροντίδα, δηλ. τα καθημερινά του μωρού, πχ το μπάνιο! κοιτάζω τώρα το Ιασώ κάνει κάποια προγεννητικά... το σκέφτομαι... θα ρωτησω και τη μαία..

Όσο για τα πράγματα, εκμεταλλεύσου αυτές τις ημέρες που είσαι σπίτι να κάνεις έρευνα - έχει πολλά μικρά ωραία μαγαζάκια / brands κι όταν ο γιατρός σου δώσει το ΟΚ, παίρνεις τους δρόμους! Να σε ρωτήσω: για τον ύπνο, τι αποφάσισες; κούνια - φωλιά; λίκνο;

@im_leela μένουμε Αθήνα και θα γεννήσω στο Ιασώ οπότε δεν έχω ιδέα για τη Θεσσαλονίκη, κάποια άλλη κοπέλα ίσως! για τη μέθοδο blw, φαίνεται ενδιαφέρουσα (αν και μπελαλίδικη) και νομίζω το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσουμε με τους / τις υποψήφιους/-ες παιδιάτρους για τα οφέλη ή τα μειονεκτήματα.

 

 

 

Καλημερα κορίτσια στα νοσοκομεία να ξέρετε οι παιδιατροι που είναι εκεί σας κατατοπιζουν και ίσως να σας βολευουν να πατε σε αυτους στα εξωτερικά ιατρεια τους 

πρίν από 40 λεπτά , Catalina2 είπε:

Καλημέρα!

μία από τα ίδια κι εγώ ως προς τον ύπνο  και το κρεβάτι - τρία μαξιλάρια, κοιμάμαι στο αριστερό πλάι κυρίως και για να σηκωθώ, όπως το είπες, χέρια υποστηρικτικά και σιγά σιγά ανέλκυση, ένας γερανός λείπει! Αναρωτιέμαι το Μάιο, για παράδειγμα, πώς θα είμαι;; ΠΗΤ έχω 27/06 αλλά η γιατρός μου μου είπε αν φτάσουμε 36η/37η, δηλ. τέλη Μαϊου, θα είναι ιδανικά.

Ως προς τον παιδίατρο, έχεις δίκιο - σίγουρα, θα πρέπει να κάνουμε ένα δυο ραντεβού γνωριμίας πριν τη γέννα. Εγώ ρώτησα και τη γιατρό μου αν έχει να προτείνει κάποιον που να είναι και κοντά μας κάπως και να μου ταιριάζει ίσως λίγο (είμαι κι εγώ λίγο ψείρας, ειδικά μετά την εμπειρία των εξωσωματικών) και μας έδωσε 1-2 ονόματα. Νομίζω είναι σημαντική η απόσταση, δηλ. μου φαίνεται δύσκολο να μένουμε εμείς Καλογρέζα και ο/η παιδίατρος να είναι στο κέντρο πχ.

Εμένα με αγχώνει λίγο και η φροντίδα, δηλ. τα καθημερινά του μωρού, πχ το μπάνιο! κοιτάζω τώρα το Ιασώ κάνει κάποια προγεννητικά... το σκέφτομαι... θα ρωτησω και τη μαία..

Όσο για τα πράγματα, εκμεταλλεύσου αυτές τις ημέρες που είσαι σπίτι να κάνεις έρευνα - έχει πολλά μικρά ωραία μαγαζάκια / brands κι όταν ο γιατρός σου δώσει το ΟΚ, παίρνεις τους δρόμους! Να σε ρωτήσω: για τον ύπνο, τι αποφάσισες; κούνια - φωλιά; λίκνο;

@im_leela μένουμε Αθήνα και θα γεννήσω στο Ιασώ οπότε δεν έχω ιδέα για τη Θεσσαλονίκη, κάποια άλλη κοπέλα ίσως! για τη μέθοδο blw, φαίνεται ενδιαφέρουσα (αν και μπελαλίδικη) και νομίζω το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσουμε με τους / τις υποψήφιους/-ες παιδιάτρους για τα οφέλη ή τα μειονεκτήματα.

 

 

 

Οντως είναι μπελαλιδικη η bow θέλει πολυ χρόνο θα μποορουσε να απλοηθει βέβαια . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Την μέθοδο blw δεν την είχα ακούσει καν... διαβασα λίγο, μπελαλουδικη και δύσκολη μου φαίνεται... αλλά αυτά εν καιρώ κορίτσια...

Ας γεννήσουμε με το καλό κι ας είναι τα μωράκια μας υγιή και το πως θα ξεκινήσουμε να δώσουμε τις στερεές τροφές μου φαίνεται πολύ μακρινό...

Εγώ αγχώνομαι για την γέννα που στην περίπτωση μου,  λόγω του πλακούντα, την βλέπω να έρχεται νωρίς και για την καθημερινη φροντιδα των μωρών ...

Μια φίλη μου σύστησε κάποια διαδικτυακά σεμινάρια από το site: my new baby center.

Έχει πάρα πολλά σεμινάρια,  κάποια είναι δωρεάν, κάποια είναι με κόστος. 

Παρακολούθησα εχθές ενα δωρεάν για την εγκυμοσυνη και έχω γραφτεί σε ένα ακόμα δωρεάν για την φροντιδα του νεογνου. Το χθεσινό ήταν καλό,  βέβαια τα πιο πολλά τα γνώριζα μιας και είμαστε κάπως προχωρημένες πια... στο επόμενο θέλω να δω τι θα μας πει...

@Catalina2 έχουμε μία μέρα διαφορα στην Π.Η.Τ.  είμαστε μαζί μαζί!!... αντε με το καλό...

Εμείς για τον ύπνο σκεφτόμαστε και τα δύο μωρα σε μια κουνια για αρχή, στο ψηλο επίπεδο...

Τώρα θα δούμε πως θα βολευτουμε κιόλας... μπορει να βολέψει κι ο καναπες με μια μεγάλη πάντα-κοτσίδα που έχω δει, να τα έχω εκεί και τα δύο για αρχή... τι να σου πω... κάθε τρεις ώρες που θα πρέπει να τρώνε, να τα αλλάζουμε, μέχρι να ολοκληρώνω με το ένα θα ξεκινά το άλλο... γιαυτό σκέφτομαι μηπως απλοποιησω όσο το δυνατόν τις διαδικασίες και να τα έχω όλα  τα σύνεργα διπλα μου στο σαλόνι-κουζίνα και να μην περιοριστώ μέσα στην κρεβατοκαμαρα...

Στην πράξη θα δούμε τι θα φανεί πιο χρηστικό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με έχει πεθανει η καουρα αλλά μιλάμε για φωτιά κάτι από αυτά που έφαγα μάλλον πηρα gastrodep φυτικό και κάνω τον σταυρό μου . Δεν  παλευεται η καουρα από τα χειρότερα μου είναι 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Dimi84 πόσο δίκιο έχεις! απαίσιο πράγμα και οι καούρες! εμένα με βοηθά το κρύο γάλα (κατσικίσιο πίνω), το πίνω γουλιά γουλιά και κάπως με ανακουφίζει!

@athinaida τσέκαρα αυτό το site, έχει πολλά και χρήσιμα σεμινάρια - κι αυτό για τη φροντίδα φαίνεται ό,τι πρέπει αλλά δυστυχώς έχω μαθήματα αυτές τις ώρες, τα ανεβάζουν κάπου άραγε;;

γενικά, όσο πλησιάζει ο καιρός, οι ανασφάλειες και οι προβληματισμοί αυξάνονται, εγώ αυτό βλέπω. Πολύ σωστό αυτό που είπες για το σαλόνι / υπνοδωμάτιο - κι εγώ δε θα ήθελα να εγκλωβιστώ όλη μέρα στο υπνοδωμάτιο κι αναρωτιέμαι: στα ριλάξ τα βάζουμε από νωρίς νωρίς;; ή σε παρκοκρέβατο με στρώμα;; Ή λέω βλακείες;;.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Catalina2 είπε:

@Dimi84 πόσο δίκιο έχεις! απαίσιο πράγμα και οι καούρες! εμένα με βοηθά το κρύο γάλα (κατσικίσιο πίνω), το πίνω γουλιά γουλιά και κάπως με ανακουφίζει!

@athinaida τσέκαρα αυτό το site, έχει πολλά και χρήσιμα σεμινάρια - κι αυτό για τη φροντίδα φαίνεται ό,τι πρέπει αλλά δυστυχώς έχω μαθήματα αυτές τις ώρες, τα ανεβάζουν κάπου άραγε;;

γενικά, όσο πλησιάζει ο καιρός, οι ανασφάλειες και οι προβληματισμοί αυξάνονται, εγώ αυτό βλέπω. Πολύ σωστό αυτό που είπες για το σαλόνι / υπνοδωμάτιο - κι εγώ δε θα ήθελα να εγκλωβιστώ όλη μέρα στο υπνοδωμάτιο κι αναρωτιέμαι: στα ριλάξ τα βάζουμε από νωρίς νωρίς;; ή σε παρκοκρέβατο με στρώμα;; Ή λέω βλακείες;;.

 

Εγώ τα βάζω ριλαξ ναι από το 0.οπου βολεύεστε βασικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω καιρό που προλαβαίνω μόνο να σας διαβάσω..λόγω συγκυριών, δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά δύο μήνες τώρα, και τρέχω σαν τρελή. Εγώ όλα μια χαρά, παντρεύτηκα για άλλη μια φορά τον διαβήτη κύησης, αλλά το ελέγχω σχετικά εύκολα με διατροφή. Ο μικρός κοντά ένα κιλό πριν μια εβδομάδα που πήγα στον γιατρό, και όλα καλά!! Κατά τα άλλα, βλέπω λέτε για ψώνια και γιατρούς.. κορίτσια, γιατρό να ψάξετε νωρίς, να σας ακούει και να είναι διαθέσιμος. Μέχρι να καταλήξω στην δικιά μας, τρεις άλλαξα..όσο για το ριλαξ μας είχαν πει εμάς όχι τις πρώτες 40 ημέρες. Καλύτερα μια φωλιτσα..αν και πιο πολύ αγκαλίτσα θα την βγάζετε:)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...