Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, νέα εδώ. Πως μου είστε; Είδα πολλά που θέλω να απαντήσω, αλλά νομίζω χάθηκα :P Οπότε θα τα πω όλα σε ένα σεντονάκι !

Αρχικά να σας συστηθώ, διανύω την 20η εβδομάδα ( ΠΗΤ 15/06 ), περιμένω το πρώτο μου, και είναι αγόραρος με τα όλα του ( μας το μόστραρε στον υπέρηχο -χαχα- )! Αναμένω 11/02 να κάνω την β' επιπέδου ( η οποία είναι αρκετά πιο ακριβή από την α' , τουλάχιστον εκεί που θα την κάνω ). Έχει μια εβδομάδα που κλωτσάει ΤΟΣΟ πολύ, που φαίνεται και σε βίντεο, σήμερα το ένιωσε και ο άντρας μου <3

Όσο για το εμβόλιο που είπατε κάποια στιγμή, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την 3η δόση, και την επόμενη μέρα είχα 38 πυρετό και είχε πετρώσει η κοιλιά μου από το ζόρι ( είχα τάση εμετού ). Όλα καλά όμως , πάααααλι καλά.

 

ΟΥΦ, αυτά από εμένα :lol: 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, im_leela είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, νέα εδώ. Πως μου είστε; Είδα πολλά που θέλω να απαντήσω, αλλά νομίζω χάθηκα :P Οπότε θα τα πω όλα σε ένα σεντονάκι !

Αρχικά να σας συστηθώ, διανύω την 20η εβδομάδα ( ΠΗΤ 15/06 ), περιμένω το πρώτο μου, και είναι αγόραρος με τα όλα του ( μας το μόστραρε στον υπέρηχο -χαχα- )! Αναμένω 11/02 να κάνω την β' επιπέδου ( η οποία είναι αρκετά πιο ακριβή από την α' , τουλάχιστον εκεί που θα την κάνω ). Έχει μια εβδομάδα που κλωτσάει ΤΟΣΟ πολύ, που φαίνεται και σε βίντεο, σήμερα το ένιωσε και ο άντρας μου <3

Όσο για το εμβόλιο που είπατε κάποια στιγμή, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την 3η δόση, και την επόμενη μέρα είχα 38 πυρετό και είχε πετρώσει η κοιλιά μου από το ζόρι ( είχα τάση εμετού ). Όλα καλά όμως , πάααααλι καλά.

 

ΟΥΦ, αυτά από εμένα :lol: 

Καλώς την !

Καλώς ήρθες!!

Είμαι 10 μέρες πίσω σου στην ΠΗΤ.

Ακόμη δεν έχω κλείσει την β επιπέδου....

Για πες πόσο θα κοστίζει??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , athinaida είπε:

Καλώς την !

Καλώς ήρθες!!

Είμαι 10 μέρες πίσω σου στην ΠΗΤ.

Ακόμη δεν έχω κλείσει την β επιπέδου....

Για πες πόσο θα κοστίζει??

Γεια σας κορίτσια!! Από τον Ιούλιο ειμαι.... καλα ειστε?? εμενα ο γιατρος μου χρεωνει χωρις αποδειξη

-Άύχενικη 90 αντι για 120

-Β επιπεδου 120 αντι για 150 και

-Ντοπλερ 80 αντι για 100...

Αλλά μια φορά που έκανα αλλού Αυχενική μου ζήτησε 150αντι για 170. Οπότε κάνα 200 θα ειχε σε αυτόν η β επιπεδου... 

Δεν περνάν και απαρατήρητες οι διαφορες.. πάντως η β είναι ακριβότερη από την α!! Ίσως γιατί βλέπει οργανακια το καθένα ξεχωριστα και θέλει λεπτομερεια και ώρα ενώ στην Αυχενική βλέπουν τα σύνδρομα ρινικό σχηματισμενα ακρα κοκ πιο λίγα πραγματάκια συγκριτικά!!

Άσχετο προτεινω να κάνετε και ντοπλερ πολλές το αμελούν αλλά προλαμβάνει πολλές παθήσεις ασχολείται με καρδιοπάθειες αλλά μπορεί να δει κάποια άλλη παθηση τυχαία (πχ ο δικός μου είχε παιδικό καρκινο) είναι πολύ σημαντική και σώζει ζωές μακριά από μας!! Πχ αν έχει καρδιοπάθεια και πρέπει να νοσηλευτεί μετά τον τοκετό άμεσα (πχ στην Θεσσαλονίκη δεν έχει μονάδα πρέπει να πάει κατευθείαν Αθήνα με γρήγορες διαδικασίες για να σωθεί η ζωούλα..) δεν σας γκαντεμιαζω απλά όσο σημαντικό είναι να δούμε αν έχει σύνδρομα (που εκει δεν μπορει να επεμβει ανθρωπινο χερι) άλλο τόσο σημαντικό είναι να κανουμε ντοπλερ που κοιτάει καρδούλα αναλυτικά (όπου επεμβαίνει ανθρώπινο χερι)!!

Κανουμε τόσο αγωνα για σύλληψη εγκυμοσύνη, αφού προτείνεται η εξέταση καλό είναι να γίνεται (σχεδόν πάντα αμελειται και κοιτάει καρδούλα ο γυναικολόγος αλλά δεν είναι ειδικος! Χρειάζεται εμβρυολογο όπως στους άλλους μεγάλους υπερυχους. Και εγώ το είχα αμελήσει την πρώτη φορά και έτυχα το λαχείο.)

Φιλάκία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , athinaida είπε:

Καλώς την !

Καλώς ήρθες!!

Είμαι 10 μέρες πίσω σου στην ΠΗΤ.

Ακόμη δεν έχω κλείσει την β επιπέδου....

Για πες πόσο θα κοστίζει??

Γιατί είναι ποιο ακριβή? Εγώ τα ίδια θα δώσω 

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 6:24 ΜΜ, Christina60 είπε:

Να πω και εγω με την σειρά μου που είμαι γυμναστρια ... ότι στην εγκυμοσύνη μετα το 1ο τρίμηνο είναι πολύ ωφέλιμο να κάνουμε γυμναστική.

Ηπιας μορφής φυσικά (πιλατες, γιογκα, ασκησεις με λαστιχα, περπατημα) και πάντα με βάση και την προ εγκυμοσύνης φυσική μας κατάσταση. Δηλαδή αν κάποια γυμναζόταν απο πριν είναι πιο εύκολο για το σώμα της να δεχτεί την ασκηση. Αν κάποια ξεκινάει τώρα θέλει πολύ προσεκτίκα στην αρχη ώστε να προσαρμοστεί. 

Φυσικά πάντα σε συνεννοηση με τους ιατρούς σας γιατί η καθεμια μας είναι ειδική περίπτωση. Εμένα για παραδειγμα που μέχρι να μείνω έγκυος έτρεχα σε μαραθωνίους και έκανα ότι γυμναστική μπορείτε να φανταστείτε ...τωρα δεν με αφήνει να κάνω ΤΙΠΟΤΑ ... και η αλήθεια είναι ότι κοντεύω να τρελαθώ ... γιατί εκτός ότι αυτό το πραγμα είναι η δουλειά μου... το σώμα μου πονάει παντου από την ακινησια ...

Οποτε εύχομαι όλες σας να καταφέρεται να ασκηθείτε έστω και λίγο, γιατί εκτός από το σωματικό καλό .. κάνει πολυ καλό και στην ψυχολογια!

 

 

Καλησπέρα, εγώ είμαι από το γκρουπ του Αυγούστου 2022 αλλά είδα τη συζήτηση σας και είπα να  "πεταχτώ". Είμαι και εγώ γυμνάστρια και πριν την εγκυμοσύνη έτρεχα μεγάλες αποστάσεις. Τώρα επειδή 2 μέρες είχε ακφε εκκρίσεις κ ξεκίνησα utrogestan ο γιατρός συνέστησε ξεκούραση και ενώ πριν έκανα περπατημα τώρα δεν κάνω. Είμαι 10 εβδομαδων και αν όλα πάνε καλά μετά το 1 τρίμηνο σκέφτομαι να ξεκινήσω τζοκινγκ ή βάδιν. Εσεις τι λέτε; @Christina60εσύ γιατί έκοψες τη γυμναστική αν επιτρέπεται; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλώς την !

Καλώς ήρθες!!

Είμαι 10 μέρες πίσω σου στην ΠΗΤ.

Ακόμη δεν έχω κλείσει την β επιπέδου....

Για πες πόσο θα κοστίζει??

Έχω ακούσει διάφορες τιμές, σε αυτήν που θα πάω 150€...

1 ώρα πρίν, Dimi84 είπε:

Γιατί είναι ποιο ακριβή? Εγώ τα ίδια θα δώσω 

Εμενα την α' μου την έκανε ο ίδιος ο γιατρός μου, και επειδή ήταν σε τέλεια θέση το μωρό και τελειώσαμε γρήγορα, μου κράτησε τα μισά λεφτά. Τώρα με έστειλε αλλού, και είναι συγκριτικά αρκετά πιο ακριβά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , im_leela είπε:

Έχω ακούσει διάφορες τιμές, σε αυτήν που θα πάω 150€...

Εμενα την α' μου την έκανε ο ίδιος ο γιατρός μου, και επειδή ήταν σε τέλεια θέση το μωρό και τελειώσαμε γρήγορα, μου κράτησε τα μισά λεφτά. Τώρα με έστειλε αλλού, και είναι συγκριτικά αρκετά πιο ακριβά

Αυχενικη 100 β 100 και ντομπλερ 80.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια!! 

 Εγώ γενναω 9/6 πρώτα ο Θεός!! Εύχομαι σε όλες όλα να πάνε περίφημα!! 

Σε 1βδομαδα θα κάνω β επιπέδου και υπέρηχο καρδιάς. Αυτό είναι το doppler; @enjoy

Επίσης, είμαι σε δίλημμα επιλογής γιατρού.. Μεταξύ Δεδουλη και Πέτρογιαννη! Τους γνωρίζει καμία; έχετε άποψη; 

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, im_leela είπε:

Σε ποια πόλη; Ο/η γυναικολόγος σου τα κάνει ή σε παραπέμπει αλλού;

Αθήνα είμαι τις κάνω στο ιατρειο της με ειδικό προγγενετιστη εμβρυολογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , Nantiaki είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια!! 

 Εγώ γενναω 9/6 πρώτα ο Θεός!! Εύχομαι σε όλες όλα να πάνε περίφημα!! 

Σε 1βδομαδα θα κάνω β επιπέδου και υπέρηχο καρδιάς. Αυτό είναι το doppler; @enjoy

Επίσης, είμαι σε δίλημμα επιλογής γιατρού.. Μεταξύ Δεδουλη και Πέτρογιαννη! Τους γνωρίζει καμία; έχετε άποψη; 

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων:x

Και μενα 9/6 μου χάρισε ο Θεος το Πρώτο!!:x το Doppler είναι υπέρηχος 3ου τριμήνου... ο Β υπέρηχος είναι 2ου τριμήνου και η αυχενικη 1ου τριμηνου.. ειναι διαφορετικα λοιπον!! Και εξισου σημαντικα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimi84 είπε:

Αθήνα είμαι τις κάνω στο ιατρειο της με ειδικό προγγενετιστη εμβρυολογο

Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι. Ρώτησα και αλλού και μου είπαν 100€, απλά σε αυτήν που έκλεισα λένε τα καλύτερα λόγια

 

Εσύ πόσο είσαι; Τι περιμένεις; :wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , im_leela είπε:

Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι. Ρώτησα και αλλού και μου είπαν 100€, απλά σε αυτήν που έκλεισα λένε τα καλύτερα λόγια

 

Εσύ πόσο είσαι; Τι περιμένεις; :wub:

Είμαι 16 εβδομάδα αγοράκι περιμένω (το τρίτο) χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, im_leela είπε:

Έλα μωρεεε.... Να σου ζήσουν!!!

Πώς το πήραν τα άλλα δύο που θα έχουν αδελφακι;

Εκείνα με είχαν φάει όπως και ο άντρας μου εμένα ρωτα πως το πηρα χαχαχαχα. 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...