Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Ζωηρα κοριτσια θα κανουμε.. και μενα πολυ κλωτσια. Γερα να ειναι κ ολα θα πανε τελεια!!!

Εμενα ειναι το 1ο μου παιδακι!

Βαλιτσες ετοιμες;;; 

Έτοιμε έτοιμες!!!με το καλό κοριτσάκι μου!! Αχ ζωηρό και αυτοοοοο!!! Η πρώτη μου κόρη άσε είναι ένα αγρίμι!!! Που θα γεννήσεις ;;;

6 ώρες πρίν, Nantiaki είπε:

Λοιπόν εγώ είμαι στην 34η εβδομάδα με πητ 6/6!

Ο πόνος έχει εξαπλωθεί πλέον σε γλουτούς, ισχίο, μέση και λεκανη:confused::roll::tongue:

Νομίζω ότι ανοίγει η λεκάνη αλλά θα ρωτήσω και τον γιατρό μου.. 

Όσον αφορά τη δυσπνοια, έχω λαχανιασμα(έκοψα και το περπάτημα λόγω συσπασεων) και ταχυκαρδιες.. Θα πάω καρδιολογο;-)

Δεν έχει πάρει θέση η μικρή μου, οπότε κυρίως νιώθω κουτουλιες ψηλά (χάχα) και καμιά φορά κλωτσιές χαμηλά που μ ενοχλουν.. 

Κορίτσια, την πητ σας τη δίνουν οι γιατροί σύμφωνα με την τελευταία περίοδο η σύμφωνα με την αυχενική; 

Σας ευχαριστω, καλή δύναμη σε οοολεεςςς φιλιαα:x

Εμενα σύμφωνα με την τελευταία περίοδο!! Αλλά γενικά είναι μιάμιση εβδομάδα πίσω υπερυχογραφικα!! Αυτό με την δύσπνοια και εγώ σε σημείο που η ανησυχία  μου είναι μεγάλη!! Εμενα έχει πάρει θέση από πολύ νωρίς !!! Έχω όμως μια καισαρική από πρόωρη εγκυμοσύνη !!! Εγώ έχω κλοτσιές στα πλευρά !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/4/2022 at 4:04 ΜΜ, Christina60 είπε:

26/6 αργώ ακόμα λέω χαχαχα

Μαζί έχουμε Π.Η.Τ. !!

Αλλά εγώ μάλλον θα γεννήσω νωρίτερα λόγω διδυμης κύησης.

Καλημέρα κορίτσια!!

Χριστός ανέστη!!

Τι κάνετε??

Ακούω για δυσπνοιες... welcome to the club... αυτή την αίσθηση την έχω από τον 5ο... εδω και μήνες κοιμάμαι με τρία μαξιλάρια και με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης για να είμαι κάπως ψηλά.... αλλά οκ, ευχάριστο δεν είναι, αλλά όχι κι επικίνδυνο, τώρα πια το θεωρώ δεδομένο... χαχαχα!

Μιλατε για πόνους και συσπάσεις... Ούτε πόνους στα ισχυα έχω... ούτε συσπάσεις καταλαβαίνω... βασικά δεν ξέρω πως τις νιώθετε τις συσπάσεις??

Βέβαια παραμένω κρεβάτι σταθερά κι έτσι θα πάει μέχρι τέλους...  όμως χαίρομαι που νιώθω τα μωρά να μεγαλώνουν και να ζωηρευουν... αφού κάποιες στιγμές από τοις τούμπες,  με κουνάνε κι εμένα... στα καλά καθούμενα,  χαχαχα!

Ότι χρειάζομαι το παραγγέλνω ιντερνετικα... δεν έχω χαρεί καθόλου να κάνω μια βόλτα σε καταστήματα με βρεφικα είδη...  αλλά χαλάλι... προκειμένου να κλείσουμε τις αναγκαίες εβδομάδες, ας μείνω βιδωμενη στο κρεβάτι!!

Για πείτε νέα!!

@Catalina2 εσυ πως τα πας??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lelaki83 είπε:

Έτοιμε έτοιμες!!!με το καλό κοριτσάκι μου!! Αχ ζωηρό και αυτοοοοο!!! Η πρώτη μου κόρη άσε είναι ένα αγρίμι!!! Που θα γεννήσεις ;;;

Εμενα σύμφωνα με την τελευταία περίοδο!! Αλλά γενικά είναι μιάμιση εβδομάδα πίσω υπερυχογραφικα!! Αυτό με την δύσπνοια και εγώ σε σημείο που η ανησυχία  μου είναι μεγάλη!! Εμενα έχει πάρει θέση από πολύ νωρίς !!! Έχω όμως μια καισαρική από πρόωρη εγκυμοσύνη !!! Εγώ έχω κλοτσιές στα πλευρά !!!!!

Ωχ μη μου λες τετοια.. τουλαχιστον να κοιμομαστε λιγο τις νυχτες. Εγω ειμαι απο το ομορφο νησι του Ιονιου, την Ζακυνθο κ θα γεννησω στο Ολυμπιον στην Πατρα.

Εγω ευτυχως δεν εχω ουτε δυσπνοια, ουτε συσπασεις ακομα, ουτε καουρες.. το μονο που με ταλαιπωρει ειναι οι κραμπες στα ποδια τις νυχτες. Κουτσαινοντας παω κ πινω ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!! Μου αυξησε το μαγνησιο αλλα σε 2 εβδομαδες το κοβω, μετα θα υποφερω απο κραμπες ακομα περισσοτερο μαλλον!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

@athinaida βάστα γερά! τι σου έχει πει ο γιατρός σου για το ποια εβδομάδα θα 'θελε να κλείσεις;; βήμα βήμα το πάμε εμείς! πρώτος στόχος από τη γιατρό μου να κλείσω τη 32η (μεθαύριο δηλ), μετά 34η και... δεν ξέρω! Θα μας βλέπουν κάθε εβδομάδα τώρα, ξέρεις; έχω υπέρηχο τη Δευτέρα, θα ρωτήσω και τη γιατρό μου.

Για τα βρεφικά πάντως, κι εγώ που κυκλοφορώ ακόμη κανονικά, προτίμησα τις online παραγγελίες! δες la redoute, tiny toes ακόμη και ikea! Μόνο το καρότσι παραγγείλαμε από φυσικό κατάστημα - πήρα και το μάρσιπο απο κεί και νομίζω ότι τελείωσα με τις αγορές!

Από τα συμπτώματα που λέτε, μονάχα τις νύχτες, όταν θέλω να αλλάξω πλευρό, νιώθω πολύ έντονο βάρος στην κοιλιά και 1-2 φορές κράμπα στη γάμπα (τρόμαξα!!) ... δύσπνοια όταν είμαι πολλή ώρα όρθια! Συσπάσεις νομίζω δεν έχω αλλά δεν είμαι και σίγουρη! Πώς τις καταλαβαίνετε ρε κορίτσια;;

Κατά τα άλλα, δουλεύω ακόμη ( από το σπίτι )... και μου δίνει μια αίσθηση κανονικότητας γιατί όσο περνούν οι μέρες, έχω αγωνία!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Catalina2 said:

Καλησπέρα!

@athinaida βάστα γερά! τι σου έχει πει ο γιατρός σου για το ποια εβδομάδα θα 'θελε να κλείσεις;; βήμα βήμα το πάμε εμείς! πρώτος στόχος από τη γιατρό μου να κλείσω τη 32η (μεθαύριο δηλ), μετά 34η και... δεν ξέρω! Θα μας βλέπουν κάθε εβδομάδα τώρα, ξέρεις; έχω υπέρηχο τη Δευτέρα, θα ρωτήσω και τη γιατρό μου.

Για τα βρεφικά πάντως, κι εγώ που κυκλοφορώ ακόμη κανονικά, προτίμησα τις online παραγγελίες! δες la redoute, tiny toes ακόμη και ikea! Μόνο το καρότσι παραγγείλαμε από φυσικό κατάστημα - πήρα και το μάρσιπο απο κεί και νομίζω ότι τελείωσα με τις αγορές!

Από τα συμπτώματα που λέτε, μονάχα τις νύχτες, όταν θέλω να αλλάξω πλευρό, νιώθω πολύ έντονο βάρος στην κοιλιά και 1-2 φορές κράμπα στη γάμπα (τρόμαξα!!) ... δύσπνοια όταν είμαι πολλή ώρα όρθια! Συσπάσεις νομίζω δεν έχω αλλά δεν είμαι και σίγουρη! Πώς τις καταλαβαίνετε ρε κορίτσια;;

Κατά τα άλλα, δουλεύω ακόμη ( από το σπίτι )... και μου δίνει μια αίσθηση κανονικότητας γιατί όσο περνούν οι μέρες, έχω αγωνία!

 

Γεια σας κορίτσια, πως πάτε ; Άρχισα να βαραίνω και να δυσκολεύομαι σε όλα αλλά υπομονή να φτάσουμε στο τέλος! Βαλίτσα δωμάτια πλυντήρια έχετε κάνει ; Εγώ ακόμα χεχε επίσης για εμάς ξέρει καμία αν βολεύει να πάρουμε νυχτικό ; Πιτζάμες καλοκαιρινές ; Εσώρουχα περιόδου για να βάλουμε μέσα τις σερβιέτες λοχείας βολεύουν ή να πάρουμε βρακάκια της τενα που είναι σαν παμπερ για τις πρώτες μέρες που φαντάζομαι θα έχουμε πολλά υγρά ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Καλησπέρα!

@athinaida βάστα γερά! τι σου έχει πει ο γιατρός σου για το ποια εβδομάδα θα 'θελε να κλείσεις;; βήμα βήμα το πάμε εμείς! πρώτος στόχος από τη γιατρό μου να κλείσω τη 32η (μεθαύριο δηλ), μετά 34η και... δεν ξέρω! Θα μας βλέπουν κάθε εβδομάδα τώρα, ξέρεις; έχω υπέρηχο τη Δευτέρα, θα ρωτήσω και τη γιατρό μου.

Για τα βρεφικά πάντως, κι εγώ που κυκλοφορώ ακόμη κανονικά, προτίμησα τις online παραγγελίες! δες la redoute, tiny toes ακόμη και ikea! Μόνο το καρότσι παραγγείλαμε από φυσικό κατάστημα - πήρα και το μάρσιπο απο κεί και νομίζω ότι τελείωσα με τις αγορές!

Από τα συμπτώματα που λέτε, μονάχα τις νύχτες, όταν θέλω να αλλάξω πλευρό, νιώθω πολύ έντονο βάρος στην κοιλιά και 1-2 φορές κράμπα στη γάμπα (τρόμαξα!!) ... δύσπνοια όταν είμαι πολλή ώρα όρθια! Συσπάσεις νομίζω δεν έχω αλλά δεν είμαι και σίγουρη! Πώς τις καταλαβαίνετε ρε κορίτσια;;

Κατά τα άλλα, δουλεύω ακόμη ( από το σπίτι )... και μου δίνει μια αίσθηση κανονικότητας γιατί όσο περνούν οι μέρες, έχω αγωνία!

 

Και για εμάς το πρώτο μαξιλαράκι ήταν η 32η εβδομάδα που την κλεινω αύριο... τώρα από εδώ και πέρα δεν ξέρω... από εβδομάδα θα κανονίσουμε κι εμείς ραντεβού και θα δούμε...

Δουλεύεις από το σπίτι? Μπράβο βρε θηρίο!! Δεν πιάνεσαι από το καθησιο? Εγώ πιανομουνα όταν καθόμουν δύο ώρες στο γραφείο στο σπίτι, δεν μπορουσα να περπατησω μετα...

πρίν από 45 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας κορίτσια, πως πάτε ; Άρχισα να βαραίνω και να δυσκολεύομαι σε όλα αλλά υπομονή να φτάσουμε στο τέλος! Βαλίτσα δωμάτια πλυντήρια έχετε κάνει ; Εγώ ακόμα χεχε επίσης για εμάς ξέρει καμία αν βολεύει να πάρουμε νυχτικό ; Πιτζάμες καλοκαιρινές ; Εσώρουχα περιόδου για να βάλουμε μέσα τις σερβιέτες λοχείας βολεύουν ή να πάρουμε βρακάκια της τενα που είναι σαν παμπερ για τις πρώτες μέρες που φαντάζομαι θα έχουμε πολλά υγρά ; 

Αν γεννήσεις με καισαρική,  θα έχεις καθετήρα την πρωτη βραδιά,  οπότε χρειάζεσαι ένα νυχτικο σίγουρα... επίσης δεν ξέρω που γέννας, αλλά στο Ιασώ προσφέρουν τα δικτυωτά βρακάκια και σερβιέτες λοχειας.

Επίσης θα χρειαστείς μια ρόμπα,  για να κυκλοφορείς στο νοσοκομείο και για προστατευτείς από τυχόν διαρροές...

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας κορίτσια, πως πάτε ; Άρχισα να βαραίνω και να δυσκολεύομαι σε όλα αλλά υπομονή να φτάσουμε στο τέλος! Βαλίτσα δωμάτια πλυντήρια έχετε κάνει ; Εγώ ακόμα χεχε επίσης για εμάς ξέρει καμία αν βολεύει να πάρουμε νυχτικό ; Πιτζάμες καλοκαιρινές ; Εσώρουχα περιόδου για να βάλουμε μέσα τις σερβιέτες λοχείας βολεύουν ή να πάρουμε βρακάκια της τενα που είναι σαν παμπερ για τις πρώτες μέρες που φαντάζομαι θα έχουμε πολλά υγρά ; 

Καλημέρα!

συμφωνώ με την @athinaida - νυχτικό χρειάζεσαι σίγουρα (δύο, μου είπε η μαία ) αν γεννήσεις με καισαρική καθώς και ρόμπα, κάλτσες (ίσως κρυώνουν τα άκρα μας), καλύτερα εσώρουχα μιας χρήσης (αυτά τα δικτυωτά). Αν έχεις χώρο στη βαλίτσα σου, μπορείς να πάρεις και πιτζάμες ή ό,τι άλλο σκεφτείς ότι μπορεί να σε βολέψει.. απλά για να υπάρχουν, μην το έχεις έγνοια! Επίσης, αν θελήσεις να θηλάσεις, ίσως χρειαστείς επιθέματα ή/και κανένα κοχύλι!

@athinaida δεν έχω θέμα με το καθισιό :-D - σηκώνομαι ανά 1-1.5 ώρα, κάνω και μια βόλτα (στην τουαλέτα απαραίτητα :-D). Αυτή τη βδομάδα, θα κάνω 5-6 μαθήματα όλα κι όλα, και μέχρι να γεννήσω έτσι θα το πάω. Στο Ιασώ θα γεννήσεις;; Κι εγώ! Λες να είμαστε παρέα;; Είμαστε πολύ κοντά στις μέρες! Επίσης, έχεις καμία ιδέα για το αν βάζουν τα πρόωρα σε θερμοκοιτίδα με βάση το βάρος ή την εβδομάδα;;

Εμείς από την Τρίτη έχουμε και 1-2 ραντεβού γνωριμίας με παιδίατρους - θέλω να ρωτήσω και για τα πακέτα των παιδιατρικών εξετάσεων που προσφέρουν τα μαιευτήρια. Ξέρει καμία ποιες από τις εξετάσεις πρέπει να γίνουν απαραίτητα;

 

Καλό μας μήνα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Καλημέρα!

συμφωνώ με την @athinaida - νυχτικό χρειάζεσαι σίγουρα (δύο, μου είπε η μαία ) αν γεννήσεις με καισαρική καθώς και ρόμπα, κάλτσες (ίσως κρυώνουν τα άκρα μας), καλύτερα εσώρουχα μιας χρήσης (αυτά τα δικτυωτά). Αν έχεις χώρο στη βαλίτσα σου, μπορείς να πάρεις και πιτζάμες ή ό,τι άλλο σκεφτείς ότι μπορεί να σε βολέψει.. απλά για να υπάρχουν, μην το έχεις έγνοια! Επίσης, αν θελήσεις να θηλάσεις, ίσως χρειαστείς επιθέματα ή/και κανένα κοχύλι!

@athinaida δεν έχω θέμα με το καθισιό :-D - σηκώνομαι ανά 1-1.5 ώρα, κάνω και μια βόλτα (στην τουαλέτα απαραίτητα :-D). Αυτή τη βδομάδα, θα κάνω 5-6 μαθήματα όλα κι όλα, και μέχρι να γεννήσω έτσι θα το πάω. Στο Ιασώ θα γεννήσεις;; Κι εγώ! Λες να είμαστε παρέα;; Είμαστε πολύ κοντά στις μέρες! Επίσης, έχεις καμία ιδέα για το αν βάζουν τα πρόωρα σε θερμοκοιτίδα με βάση το βάρος ή την εβδομάδα;;

Εμείς από την Τρίτη έχουμε και 1-2 ραντεβού γνωριμίας με παιδίατρους - θέλω να ρωτήσω και για τα πακέτα των παιδιατρικών εξετάσεων που προσφέρουν τα μαιευτήρια. Ξέρει καμία ποιες από τις εξετάσεις πρέπει να γίνουν απαραίτητα;

 

Καλό μας μήνα!

Καλημέρα, καλό μήνα!!

Λες να συμπεσουμε στο Ιασώ?? Πλάκα θα έχει!! Οποία γεννήσει λοιπόν πρώτη να στείλει p.m.!! Καμία άλλη για Ιασω κορίτσια??

Κι εγώ θέλω να δω παιδιατρους, αλλά πρέπει να τους φερω σπίτι λόγω ακινησίας και ακόμα δεν το έχω κανονίσει...

Αντε ξεκινά εσύ να μας πεις...

Για τα πακέτα εξετάσεων έχω ακούσει ότι δεν συμφέρουν γιατί κοστίζουν πολύ στα μαιευτήρια,  είναι προτιμότερο να στα γράψει ο παιδιατρος κσι να τα κάνεις εκτός  ... αλλά κι αυτό θέλω να το επιβεβαιώσω με τον παιδίατρο...

Όσο για την θερμοκοιτίδα νομίζω ότι παει με το βάρος αλλά και με την γενικότερη κατάσταση του μωρού... π.χ. αν δυσκολεύεται στην αναπνοή,  θα το βάλουν στην θερμοκοιτίδα και τελειομηνο να είναι...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, τι κανετε;

Λοιπόν εμένα μου έδωσε πητ ο γιατρός σύμφωνα με την τελευταία περίοδο! 3μερες διαφορά έχει η μικρή μου σύμφωνα με την αυχενική! (3μερες μετά). 

Σχετικά με τη βαλίτσα, λείπουν πράγματα της τελευταίας στιγμής. 2-3 νυχτικιά η πιτζάμες μου πρότεινε η μαία μου, αλλά για την καισαρική νομίζω το νυχτικο είναι απαραίτητο. Όσο για τα βρακάκια, εγώ προμηθεύτηκα πάνες ακράτειας για μεγαλύτερη ασφάλεια. 

Στο Ιασω θα γεννησω κι εγώ κορίτσια μου.. Εσείς πότε;; 

Για παιδίατρους κανονίζω κ γω από βδομάδα.. Αν έχω νέα θα σας πω! 

Αυτή τη βδομάδα μπαίνω στην 35η εβδομάδα και το μήκος τραχήλου είναι 22mm. Κορίτσια δεν είναι λίγο; έχω ανησυχήσει.. Δεν ξανασηκωνομαι απ τον καναπέ... :tongue:B):-(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nantiaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, τι κανετε;

Λοιπόν εμένα μου έδωσε πητ ο γιατρός σύμφωνα με την τελευταία περίοδο! 3μερες διαφορά έχει η μικρή μου σύμφωνα με την αυχενική! (3μερες μετά). 

Σχετικά με τη βαλίτσα, λείπουν πράγματα της τελευταίας στιγμής. 2-3 νυχτικιά η πιτζάμες μου πρότεινε η μαία μου, αλλά για την καισαρική νομίζω το νυχτικο είναι απαραίτητο. Όσο για τα βρακάκια, εγώ προμηθεύτηκα πάνες ακράτειας για μεγαλύτερη ασφάλεια. 

Στο Ιασω θα γεννησω κι εγώ κορίτσια μου.. Εσείς πότε;; 

Για παιδίατρους κανονίζω κ γω από βδομάδα.. Αν έχω νέα θα σας πω! 

Αυτή τη βδομάδα μπαίνω στην 35η εβδομάδα και το μήκος τραχήλου είναι 22mm. Κορίτσια δεν είναι λίγο; έχω ανησυχήσει.. Δεν ξανασηκωνομαι απ τον καναπέ... :tongue:B):-(

Καλημέρα!

με το καλό κι εσύ!

Για τον τράχηλο,  τελευταία μέτρηση που έκανα ήταν πριν 2 εβδομάδες, όταν έμπαινα στην 30η, και ήταν 30mm... χωρίς να ξέρω πολλά, μου είπαν ότι ήταν ΟΚ. Οπότε, δεν είμαι σίγουρη αν τα 22 mm είναι μικρός αριθμός για την 35η εβδομάδα. Ρώτησες το γιατρό σου σχετικά; Σου έδωσε οδηγία να είσαι ξαπλωμένη; Μήπως ανησυχείς άδικα, γι αυτό ρωτάω!

Όσο για την ΠΗΤ, έχω 27/06 αλλά είναι δίδυμη κύηση οπότε δε θα φτάσω εκεί - ο στόχος τώρα είναι να κλείσω την 34η, 16/05 έχω ραντεβού για υπέρηχο και βλέπουμε! Μόλις μπω όμως στο Ιασώ, θα ενημερώσω, μήπως είναι και καμιά άλλη τριγύρω και κάνουμε βόλτες στους διαδρόμους :grin:

Σήμερα θα δω και την πρώτη παιδίατρο και αύριο έναν δεύτερο οπότε θα ενημερώσω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/5/2022 at 7:44 ΠΜ, Catalina2 είπε:

Καλημέρα!

με το καλό κι εσύ!

Για τον τράχηλο,  τελευταία μέτρηση που έκανα ήταν πριν 2 εβδομάδες, όταν έμπαινα στην 30η, και ήταν 30mm... χωρίς να ξέρω πολλά, μου είπαν ότι ήταν ΟΚ. Οπότε, δεν είμαι σίγουρη αν τα 22 mm είναι μικρός αριθμός για την 35η εβδομάδα. Ρώτησες το γιατρό σου σχετικά; Σου έδωσε οδηγία να είσαι ξαπλωμένη; Μήπως ανησυχείς άδικα, γι αυτό ρωτάω!

Όσο για την ΠΗΤ, έχω 27/06 αλλά είναι δίδυμη κύηση οπότε δε θα φτάσω εκεί - ο στόχος τώρα είναι να κλείσω την 34η, 16/05 έχω ραντεβού για υπέρηχο και βλέπουμε! Μόλις μπω όμως στο Ιασώ, θα ενημερώσω, μήπως είναι και καμιά άλλη τριγύρω και κάνουμε βόλτες στους διαδρόμους :grin:

Σήμερα θα δω και την πρώτη παιδίατρο και αύριο έναν δεύτερο οπότε θα ενημερώσω!

Και εγώ ιασω κορίτσια εκείνες τις μέρες..(26/6) Βέβαια εσείς με τα δίδυμακια σας βλέπω νωρίτερα! Επειδη όμως και για μας πότε δεν ξέρεις... 

Οποια φτάσει πρώτη στέλνει μήπως βρεθούμε χαχαχα 

Χτες έκανα την doppler... Όλα καλά.. Είδαμε και την φατσουλα του λίγο... Μας έδειξε και τα μαλλιά του.. Οι "παλιες" λένε ότι οι καούρες οφείλονται στην μαλλουρα.. Αν είναι έτσι πάντως εμένα θα πρέπει να βγει αφάνα τόσο που ταλαιπωρουμαι! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

Τι κάνετε??

Έτοιμες οι βαλίτσες μαιευτηρίου??

Νομίζω ότι εγώ τουλάχιστον βρίσκομαι στην τελική ευθεία... στον γιατρό θα πάω από εβδομάδα,  αντε να δούμε τι θα μας πει...

Τα μωρά δυναμώνουν, ζωηρευουν με κουνάνε ολόκληρη κάποιες στιγμές :) χαχαχα!!

Είμαι αισιόδοξη,  πιστεύω θα καταφέρω να φάω όλον τον Μάη. .. 

Εσείς τι νέα? Τι κάνετε??

@Nantiaki το μήκος του τραχήλου σου δεν μου φαίνεται άσχημο...

εγώ είμαι με 24mm μήκος τραχηλου από την 26η εβδομάδα και τώρα είμαι στην 33η... ο γιατρός μου είπε ότι όσο περνούν οι εβδομάδες το μήκος είναι φυσικό να μειώνεται...

Πάντως με λίγη ξεκούραση θα τα πας θαυμάσια... εγώ από όταν έμεινα στο κρεβάτι ο τράχηλος έχει μεινει σταθερός, η ξάπλα αποδίδει... ;-)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Ελπίζω να κρατάτε γερά!! Εγώ έκανα κάποια ψώνια και έχω αρχίσει να ετοιμάζω βαλίτσα και τα χαρτιά εισαγωγής στο μαιευτήριο..ετοιμάζω ένα φάκελο με αυτά στον σύζυγο, γιατί δεν το εχει:rolleyes:!! Πήρα και λίγα ρουχαλακια εξόδου και μου μένει να τα πλύνω/σιδερωσω. Ευτυχώς μέσα σε όλα, βρήκαμε και σταθμό για τον μικρό, απλά θα πάει μάλλον λίγο πιο αργά από ότι υπολογιζαμε, διότι δέχονται από 2,5 και μετά. Ίσως καλύτερα βέβαια, για ευνόητους λόγους. Εμένα έχει τεντώσει πολύ η κοιλιά μου και τσούζει λίγο ο αφαλός. Βάζω αμυγδαλελαιο, αλλά δεν....εσείς τελειώσατε με βαλίτσες, χαρτιά κτλ;; Αααα, ήθελα να ρωτήσω, γεννάει καμία στο μητέρα;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.. την Τεταρτη μπαινω στο μηνα μου, η βαλιτσα ειναι ετοιμη ενα μηνα τωρα!!! Δουλευω πολλες ωρες και με ποναει η πλατη μου.. πρεπει να τελειωσω καποιοες δουλειες στο γραφειο γτ μετα με την μπεμπα δεν εχω σκοπο να δουλεψω (εχω δικη μου επιχειρηση,, οποτε καταλαβαινετε)

Απο πονους δεν εχω νιωσει ακομα τιποτα κ ο καρδιοτοκογραφος ακομα δεν εχει γραψεο πονακι, ευτυχως.. χθες ηταν το πρωτο βραδυ που δεν κοιμηθηκα, με επιασε κραμπα, ηθελα τουαλετα, ειδα κ ονειρο, η μπεμπα στρυφογυριζε σαν τρελη και τωρα ειμαι ετοιμη για υπνο!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Γεια σας κοριτσια.. την Τεταρτη μπαινω στο μηνα μου, η βαλιτσα ειναι ετοιμη ενα μηνα τωρα!!! Δουλευω πολλες ωρες και με ποναει η πλατη μου.. πρεπει να τελειωσω καποιοες δουλειες στο γραφειο γτ μετα με την μπεμπα δεν εχω σκοπο να δουλεψω (εχω δικη μου επιχειρηση,, οποτε καταλαβαινετε)

Απο πονους δεν εχω νιωσει ακομα τιποτα κ ο καρδιοτοκογραφος ακομα δεν εχει γραψεο πονακι, ευτυχως.. χθες ηταν το πρωτο βραδυ που δεν κοιμηθηκα, με επιασε κραμπα, ηθελα τουαλετα, ειδα κ ονειρο, η μπεμπα στρυφογυριζε σαν τρελη και τωρα ειμαι ετοιμη για υπνο!!!

Και εγώ την Τετάρτη μπαίνω στον μήνα μου...:wub:

 

Έχει εδώ και κάποιες μέρες βρε κορίτσια που πονάω, έχω πολλές συσπάσεις, τις αντέχω δεν λέω, αλλά είναι πολλές!

Τα βράδια δυσκολευομαι να κοιμηθώ, το μωρό μου ρίχνει πολύ δυνατά μπουνιδια , έχω καούρες, πάω τουαλέτα, νιώθω πίεση στο στομάχι, όλα τα καλά! 

Ούτε το μπάνιο εννοείται μπορώ να χαρώ, κουράζομαι στα μισά και χρειάζομαι βοήθεια ....

 

Από πράγματα νομίζω είμαι έτοιμη, αν όχι πανέτοιμη! Δεν μου λείπει τίποτα!

Αλλά πώς θα αντέξω ακόμα 4-5 εβδομάδες δεν ξέρω 

:confused:

 

Εσείς πώς περνάτε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...