Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, im_leela είπε:

Κορίτσια είναι κάποια από εσάς σε επαπειλούμενη; Αν ναι, έχει δει καθόλου λεφτα; Γιατί εγώ δεν

Εγώ είμαι από τον Ιανουάριο σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κι ακόμα περιμένω. Δυστυχώς, αυτά αργούν!  

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Εγώ είμαι από τον Ιανουάριο σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κι ακόμα περιμένω. Δυστυχώς, αυτά αργούν!  

Εγώ από Νοέμβρη και δεν !!!! Πήγα τα τελευταία χαρτιά την Δευτέρα και τους λέω "πότε ρε παιδιά; Θα γεννήσω σε λίγο" και μου λένε " ε μέσα στο 22".... Κατάλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Χρονια πολλά!

Η Παναγία να μας έχει υπό Την σκεπή της!!

Εγώ εδώ συνεχίζω κρεβάτι σταθερά... πριν δυο μέρες είδα και ελάχιστες σταλες αίμα και τα χρειάστηκα... Μίλησα αμέσως με τον γιατρό εννοείται,  αλλά δεν συνέχισε η αιμορραγια οπότε δόξα τω θεώ, όλα καλά!

Σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα... αλλά δεν πειράζει,  προκειμένου να κερδίσω εβδομάδες θα κάνω ότι χρειαστεί!

 @Catalina2 έκανα και το αλλο σεμινάριο για την φροντιδα νεογνου,  πολυ καλό ήταν, δεν τα ανεβάζουν είπαν κάπου... εγώ σκέφτομαι να το ξαναπαρακολουθησω αργότερα, ήταν πολύ ενδιαφέρον, έδειξαν κάποιες λαβές για το μπάνιο, για το άλλαγμα...

Κι εγώ σκέφτομαι το παρκοκρεβατο στο σαλόνι... για τα ριλαξ δεν ξέρω... Είναι κάπως γουβωτό,  δεν ξέρω αν επιτρέπεται για νεογέννητο...

Α!! Κορίτσια κι ένα ωραίο τιπ που έδωσαν στο σεμινάριο,  μπορούμε να βάλουμε πάνω στο πλυντήριο μια αλλαξιερα μωρου για να πηγαινοφερνουμε τα μωρά γυμνούλια...

Τα νεογέννητα κάνουν λέει 6-8 κενώσεις την ημέρα κα χρειαζονται καθάρισμα με τρεχούμενο νερό και για τα κακά τους με λιγο αφρόλουτρο επιπλέον. 

Οπότε εκει δίπλα είναι ευκολία να τα ντυνουμε - ξεντυνουμε... επίσης θα πρέπει να τα έχουμε όλα στην ακτίνα του χεριού μας, γιατί το ένα χέρι το έχουμε συνεχώς πάνω στο μωρό. Επισης όλες οι συσκευασίες να έχουν αντλία για να χρησιμοποιούνται με το ένα χέρι....

Αυτά... θα τα ξαναπούμε!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , im_leela είπε:

Κορίτσια μου καλή εβδομάδα, έκανε καμία βαλίτσα; Η ξέρει τι θα βάλει μέσα; Όσες λίστες έχω δει νομίζω λένε πολλά πράγματα που τελικά δεν θα χρειαστούμε!

Καλησπέρα!

μόλις γύρισα από τον υπέρηχο ρουτίνας και είχα την ίδια κουβέντα με τη μαία της γιατρού μου. Μου είπε ότι θα μου δώσει εκείνη λίστα ακριβώς για το λόγο που ανέφερες, δηλ. να μη φορτωθώ άχρηστα πράγματα. Θα κάνουμε και μια συνάντηση / σεμινάριο για τοκετό, θηλασμό και φροντίδα νεογέννητου όπου θα εξηγήσει διάφορα - μόλις μου δώσει τη λίστα (αλλά και ό,τι φανει χρήσιμο), θα σας τα κοινοποιήσω, εννοείται αλλά ρωτήστε κι εσείς τις μαίες των γιατρών σας! να διασταυρώσουμε απόψεις:)

κατά τ' άλλα, τα μωρά μεγαλώνουν με γοργό ρυθμό, σήμερα συμπλήρωσα 27η και είναι περίπου 1180 γρ. ...μεγαλώνει και η κοιλιά και το βάρος κι όλα!

Ερώτηση: χρησιμοποιεί καμιά σας ζώνη; οποιαδήποτε πρόταση, καλοδεχούμενη!

@athinaida πώς είσαι;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Κορίτσια μου καλή εβδομάδα, έκανε καμία βαλίτσα; Η ξέρει τι θα βάλει μέσα; Όσες λίστες έχω δει νομίζω λένε πολλά πράγματα που τελικά δεν θα χρειαστούμε!

Καλησπέρα κορίτσια!! Βλέπω σκέφτεστε ήδη βαλίτσα..εγώ ακόμα στον κόσμο μου:-D!! Λοιπόν, αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, στον γιο μου είχα πάρει τα εξής: Είδη ατομικής υγιεινής, οπωσδήποτε δύο με τρία νυχτικά/ πιτζάμες, παντόφλες και σαγιονάρες για το ντους. Εσώρουχα μιας χρήσης, κοχύλια ή ψευδοθηλες, σερβιετες λοχείας. Οπωσδήποτε ενυδάτωση για τα χείλη, σκάνε πολύ..τώρα για τα μπεμπέ, ανάλογα που θα γεννήσει η κάθε μία. Σε εμένα τα παρείχαν όλα, οπότε πήρα μόνο τα ρούχα εξόδου. Αααα και ρούχα εξόδου και για εσάς φυσικά. Εγώ θα την ετοιμάσω αρχές του ένατου..@athinaida μου, ελπίζω όλα καλά!! Μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε τέλεια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, κ εγώ Ιούνη γεννάω, δεν έχω ετοιμάσει τίποτα. Θέλει καμία να δώσει μια λίστα από το σπίτι τι χρειαζόμαστε σε πάνες ποσά κομμάτια, σελτεδακια, σεντόνια λίκνου κλπ ; Δεν έχω ιδέα είναι πρώτο παιδακι….

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Βλέπω σκέφτεστε ήδη βαλίτσα..εγώ ακόμα στον κόσμο μου:-D!! Λοιπόν, αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, στον γιο μου είχα πάρει τα εξής: Είδη ατομικής υγιεινής, οπωσδήποτε δύο με τρία νυχτικά/ πιτζάμες, παντόφλες και σαγιονάρες για το ντους. Εσώρουχα μιας χρήσης, κοχύλια ή ψευδοθηλες, σερβιετες λοχείας. Οπωσδήποτε ενυδάτωση για τα χείλη, σκάνε πολύ..τώρα για τα μπεμπέ, ανάλογα που θα γεννήσει η κάθε μία. Σε εμένα τα παρείχαν όλα, οπότε πήρα μόνο τα ρούχα εξόδου. Αααα και ρούχα εξόδου και για εσάς φυσικά. Εγώ θα την ετοιμάσω αρχές του ένατου..@athinaida μου, ελπίζω όλα καλά!! Μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε τέλεια!!

Μπήκα 30η εβδομάδα και επειδή η αδελφή μου γέννησε στις 34, ενώ δεν ειχε σημάδια ότι θα βγει πρόωρο το μωρό, το πήρα από φόβο ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

@Catalina2 @Klaral ειμαι καλά! Δεν έχω ξαναδεί αίμα!

προσέχω πολύ, ειμαι συνέχεια κρεβάτι,  αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου,  όσο περνούν ήσυχα οι μέρες...

ο γιατρός θα με δει προς το τέλος της εβδομάδας για να δούμε που βρισκόμαστε...

Βλέπω αρχίζουν οι ανησυχίες για τα ψώνια και την βαλίτσα μαιευτηριου!!

Μπράβο,  έτσι σιγά σιγά να οργανωθούμε!!

Εγώ πάντως τώρα που κάθομαι διαβάζω και χαζεύω διαφορα sites...  

Κάποιοι φίλοι προνοητικοί θέλουν να συμβάλλουν στα ψώνια μας τώρα και μου ζητούν να τους πω τι να μας αγοράσουν. 

Να λοιπόν κάποια πράγματα που σκέφτομαι να ζητήσω από τρίτους:

- μαξιλάρι ύπνου 

-σετ σεντόνια κουνιας

-πάντα και κουνουπιερα 

- αλλαξιερα μωρου σκληρή, για να την βάλω πάνω στο πλυντήριο 

- σελτεδες

- αποστειρωτης ( ειναι πιο ακριβός από τα υπόλοιπα, θα τον δώσω σε μια ξαδέρφη να μου τον πάρει)

Εμείς θα πάρουμε τα βασικά της προίκας μωρού, χωρίς υπερβολές. Και μετά βλέπουμε...

Και η δική μου μαία ειχε πει ότι θα μου δώσει μια λίστα,  θα της την ζητήσω την επόμενη φορά.

Α!! Άσχετο, στο internet ανακάλυψα τα ρουχαλάκια Pam Pam!

Κορίτσια ξετρελάθηκα!! Μπείτε να τα δείτε,  είναι τόσο χαριτωμένα, με φραμπαλαδες, με φιόγκους, με κορδέλες ασορτί,  με καπέλα, με παπιγιον για τους μπόμπιρες... και οι τιμές τους ειναι πολυ καλές!! Οικονομικές μη σας πω... μπείτε να τα χαζέψετε, θα σας φτιάξουν την διάθεση!!

Φιλια πολλά στις φουσκωτές κοιλίτσες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, athinaida said:

Καλημέρα κορίτσια!!

@Catalina2 @Klaral ειμαι καλά! Δεν έχω ξαναδεί αίμα!

προσέχω πολύ, ειμαι συνέχεια κρεβάτι,  αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου,  όσο περνούν ήσυχα οι μέρες...

ο γιατρός θα με δει προς το τέλος της εβδομάδας για να δούμε που βρισκόμαστε...

Βλέπω αρχίζουν οι ανησυχίες για τα ψώνια και την βαλίτσα μαιευτηριου!!

Μπράβο,  έτσι σιγά σιγά να οργανωθούμε!!

Εγώ πάντως τώρα που κάθομαι διαβάζω και χαζεύω διαφορα sites...  

Κάποιοι φίλοι προνοητικοί θέλουν να συμβάλλουν στα ψώνια μας τώρα και μου ζητούν να τους πω τι να μας αγοράσουν. 

Να λοιπόν κάποια πράγματα που σκέφτομαι να ζητήσω από τρίτους:

- μαξιλάρι ύπνου 

-σετ σεντόνια κουνιας

-πάντα και κουνουπιερα 

- αλλαξιερα μωρου σκληρή, για να την βάλω πάνω στο πλυντήριο 

- σελτεδες

- αποστειρωτης ( ειναι πιο ακριβός από τα υπόλοιπα, θα τον δώσω σε μια ξαδέρφη να μου τον πάρει)

Εμείς θα πάρουμε τα βασικά της προίκας μωρού, χωρίς υπερβολές. Και μετά βλέπουμε...

Και η δική μου μαία ειχε πει ότι θα μου δώσει μια λίστα,  θα της την ζητήσω την επόμενη φορά.

Α!! Άσχετο, στο internet ανακάλυψα τα ρουχαλάκια Pam Pam!

Κορίτσια ξετρελάθηκα!! Μπείτε να τα δείτε,  είναι τόσο χαριτωμένα, με φραμπαλαδες, με φιόγκους, με κορδέλες ασορτί,  με καπέλα, με παπιγιον για τους μπόμπιρες... και οι τιμές τους ειναι πολυ καλές!! Οικονομικές μη σας πω... μπείτε να τα χαζέψετε, θα σας φτιάξουν την διάθεση!!

Φιλια πολλά στις φουσκωτές κοιλίτσες!!

Με ρουχαλάκια τι λέτε να κάνετε ; Παίρνουμε κοντομάνικα φανελάκια; Παίρνουμε φορμάκια μακρυμάνικο ; Τι προτείνετε ;

 

μπορεις να στείλεις το όνομα του σάιτ με τα ρούχα που είπες γιατί δεν το βρίσκω ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Με ρουχαλάκια τι λέτε να κάνετε ; Παίρνουμε κοντομάνικα φανελάκια; Παίρνουμε φορμάκια μακρυμάνικο ; Τι προτείνετε ;

 

μπορεις να στείλεις το όνομα του σάιτ με τα ρούχα που είπες γιατί δεν το βρίσκω ; 

Καλημέρα κορίτσια!! @ΕΛΕΝΗ12 θα πάρεις και από τα δύο, γιατί σπίτι θα παίζει και air condition υποθέτω..μην σκας καθόλου, θα σε κατατοπισουν και η μαία και ο γιατρός σε αυτά..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Με ρουχαλάκια τι λέτε να κάνετε ; Παίρνουμε κοντομάνικα φανελάκια; Παίρνουμε φορμάκια μακρυμάνικο ; Τι προτείνετε ;

 

μπορεις να στείλεις το όνομα του σάιτ με τα ρούχα που είπες γιατί δεν το βρίσκω ; 

Αμ, πως να το βρεις έτσι που το έγραψα..

Sorry...

pat pat είναι, όχι με m... δεν με αφήνει να βάλω το  link εδώ,  αν γράψεις: 

Pat pat βρεφικα

στο google, θα είναι το πρώτο αποτέλεσμα που θα σου επιστρέψει...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

@Catalina2 @Klaral ειμαι καλά! Δεν έχω ξαναδεί αίμα!

προσέχω πολύ, ειμαι συνέχεια κρεβάτι,  αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου,  όσο περνούν ήσυχα οι μέρες...

ο γιατρός θα με δει προς το τέλος της εβδομάδας για να δούμε που βρισκόμαστε...

Βλέπω αρχίζουν οι ανησυχίες για τα ψώνια και την βαλίτσα μαιευτηριου!!

Μπράβο,  έτσι σιγά σιγά να οργανωθούμε!!

Εγώ πάντως τώρα που κάθομαι διαβάζω και χαζεύω διαφορα sites...  

Κάποιοι φίλοι προνοητικοί θέλουν να συμβάλλουν στα ψώνια μας τώρα και μου ζητούν να τους πω τι να μας αγοράσουν. 

Να λοιπόν κάποια πράγματα που σκέφτομαι να ζητήσω από τρίτους:

- μαξιλάρι ύπνου 

-σετ σεντόνια κουνιας

-πάντα και κουνουπιερα 

- αλλαξιερα μωρου σκληρή, για να την βάλω πάνω στο πλυντήριο 

- σελτεδες

- αποστειρωτης ( ειναι πιο ακριβός από τα υπόλοιπα, θα τον δώσω σε μια ξαδέρφη να μου τον πάρει)

Εμείς θα πάρουμε τα βασικά της προίκας μωρού, χωρίς υπερβολές. Και μετά βλέπουμε...

Και η δική μου μαία ειχε πει ότι θα μου δώσει μια λίστα,  θα της την ζητήσω την επόμενη φορά.

Α!! Άσχετο, στο internet ανακάλυψα τα ρουχαλάκια Pam Pam!

Κορίτσια ξετρελάθηκα!! Μπείτε να τα δείτε,  είναι τόσο χαριτωμένα, με φραμπαλαδες, με φιόγκους, με κορδέλες ασορτί,  με καπέλα, με παπιγιον για τους μπόμπιρες... και οι τιμές τους ειναι πολυ καλές!! Οικονομικές μη σας πω... μπείτε να τα χαζέψετε, θα σας φτιάξουν την διάθεση!!

Φιλια πολλά στις φουσκωτές κοιλίτσες!!

Αποστειρωτη έχει προσφορά στο στα Λητώ, εμένα μου πήραν ένα της Phillips τέλειο!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι, μπορεί κάποια μανούλα που την έχουν ενημερώσει ή γνωρίζει ήδη από άλλο παιδακι ποσά φορμάκια, κορμάκια χρειαζόμαστε;

φανελακια έξω πόδια κοντιμανικα

φανελακια μακρυμάνικο εξω ποδια

φορμακια Κόντο πόδι χερι

φορμακια μακρυμάνικο χωρίς κλειστές πατουσες

φορμακια βαμβακερά μακρυμάνικο κλειστές πατουσες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...