Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!! Εδώ και εγω, με πολλά νεύρα άνευ λόγου και αιτίας:rolleyes:!! Όλες Ιασώ θα πάτε;;;;; Δεν είναι καμία για το Μητέρα εκεί γύρω στις 17/06..θα με φάει η μοναξιά μου φαίνεται.... 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Klaral είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Εδώ και εγω, με πολλά νεύρα άνευ λόγου και αιτίας:rolleyes:!! Όλες Ιασώ θα πάτε;;;;; Δεν είναι καμία για το Μητέρα εκεί γύρω στις 17/06..θα με φάει η μοναξιά μου φαίνεται.... 

Καλημέρα! τα νεύρα πάνε κι έρχονται γενικώς αλλά τι άνευ λόγου και αιτίας;; λίγα τραβάμε;;:razz:

@athinaida εγώ κλείνω 34η αύριο, έχω και ραντεβού με τη γιατρό! θα στείλω νέα! λες να τα καταφέρουμε μέχρι 37;; μακάρι :wub:

Να ρωτήσω κάτι; καρδιοτοκογράφημα πότε ξεκινήσατε να κάνετε όσες έχετε ΄δη κάνει δηλ; εγώ δεν έχω κάνει ακόμη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Catalina2 είπε:

Καλημέρα! τα νεύρα πάνε κι έρχονται γενικώς αλλά τι άνευ λόγου και αιτίας;; λίγα τραβάμε;;:razz:

@athinaida εγώ κλείνω 34η αύριο, έχω και ραντεβού με τη γιατρό! θα στείλω νέα! λες να τα καταφέρουμε μέχρι 37;; μακάρι :wub:

Να ρωτήσω κάτι; καρδιοτοκογράφημα πότε ξεκινήσατε να κάνετε όσες έχετε ΄δη κάνει δηλ; εγώ δεν έχω κάνει ακόμη!

Θα τα καταφέρουμε,  θα την κλείσουμε την 37η, θα δεις!! Εγώ έχω πεισμωσει!!

 Στόχος μου είναι να τα κρατήσω όσο πάρα πάνω γίνεται, αν είναι δυνατόν να σπάσουν και τα νερά και μετά να πάω να γεννήσω.... και τον γιατρό δεν τον βλέπω βιαστικό... Έχει ο θεός!!

Καρδιοτοκογραφημα γίνεται νομίζω μετά την 36η ... ρώτησα τον γιατρό αν χρειάζεται να κάνω,  μου είπε  όχι προς το παρόν... βλέπουμε...

Φιλιά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Catalina2 μου που με δικαιολογείς, πραγματικά το χρειάζομαι..κάτι με έχει πιάσει τελευταία, ότι δεν με βοήθησε κάνεις σε αυτή την εγκυμοσύνη, ότι έτρεχα μόνη με άντρα, παιδί, δουλειά....πολλές φορές κορίτσια δεν προλάβαινα ούτε τις εξετάσεις μου να πάω να κάνω στην ώρα τους..και έχω και χίλιες δυο υποχρεώσεις που τις κουβαλάω από πριν τον γιο μου ακόμα. Αλλά επειδή είμαι φύση ανθεκτικός άνθρωπος, μάλλον το παρατραβηξα και δεν φταίνε οι άλλοι, αλλά εγω:rolleyes:. Μάλλον ορμόνες κορίτσια, μην δίνετε σημασία στο παραλήρημα:-D

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Καλημέρα! τα νεύρα πάνε κι έρχονται γενικώς αλλά τι άνευ λόγου και αιτίας;; λίγα τραβάμε;;:razz:

@athinaida εγώ κλείνω 34η αύριο, έχω και ραντεβού με τη γιατρό! θα στείλω νέα! λες να τα καταφέρουμε μέχρι 37;; μακάρι :wub:

Να ρωτήσω κάτι; καρδιοτοκογράφημα πότε ξεκινήσατε να κάνετε όσες έχετε ΄δη κάνει δηλ; εγώ δεν έχω κάνει ακόμη!

Εγώ θα διανύω την 38η όταν θα κάνω για πρώτη φορά καρδιοτοκογραφημα ... 

Ίσως χαζή ερώτηση, χρεώνεται παραπάνω αυτή η εξέταση; :tongue:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κανω ηδη 3 εβδομαδες και τωρα που μπηκα στο μηνα μου κανω ανα 2η μερα κ υπερηχο καθε εβδομαδα.. αυτη την γραμμη ακολουθει η γυναικολογος μου..

Εμενα δεν χρεωνει το μηχανημα αλλα ξερω αλλου οτι χρεωνουν 10-20 ευρω...

Κοριτσια κ εγω πολλα νευρα, ζεσταινομαι απιστευτα, ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!! Με κουραζει πολυ η τεραστια κοιλια.. μου ειπε η γιατρος μου, 2 εβδομαδες ακομα να μπεις 39η κ μετα γεννησε..

Χθες πηγα να βγαλω τα ρουχα απο το πλυντηριο κ λαχανιασα.. φρικαρα, με επιασαν τα κλαματα! Ειμαι πολυ δραστηριο ατομο κ εχω βαρυνει τοσο που δεν μπορω να κανω τα βασικα.. αλλα η ουρα εμεινε.. που θα παει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

βλέπω όλες δίνουμε τη μάχη μας - άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο! Ό,τι και να λέμε, είναι μια απαιτητική φάση τώρα και σωματικά και ψυχικά, οπότε και τα κλάματα θα βάλουμε, και νεύρα θα έχουμε, και ό,τι μας βγει, καλώς ας μας βγει! Είναι σημαντικό ότι έχουμε φτάσει όλες εδώ που φτάσαμε, να χαίρεστε και να είστε περήφανες και να λέτε ένα μπράβο στον εαυτό σας πού και πού!

@Annoula1990 πόσο σε καταλαβαίνω! λίγη υπομονή ακόμη! κι εγώ είμαι πολύ δραστήρια και τώρα πρέπει να μείνω μια βδομάδα στα αβγά μου γιατί ο σύζυγος κόλλησε covid κι αν γίνει τίποτα αυτή τη βδομάδα, θα γεννάω μόνη μου..

Αν όλα πάνε καλά, την άλλη Δευτέρα πηγαίνω Ιασώ για καρδιοτοκογράφημα και τεστ στρεπτόκοκκου (το έχετε κάνει;) και θα προγραμματίσουμε τότε το ραντεβού... πιθανόν για τέλη 36ης, καλά δεν είναι;;

Καλή δύναμη σε όλες μας :wub:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Catalina2 είπε:

Καλησπέρα!

βλέπω όλες δίνουμε τη μάχη μας - άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο! Ό,τι και να λέμε, είναι μια απαιτητική φάση τώρα και σωματικά και ψυχικά, οπότε και τα κλάματα θα βάλουμε, και νεύρα θα έχουμε, και ό,τι μας βγει, καλώς ας μας βγει! Είναι σημαντικό ότι έχουμε φτάσει όλες εδώ που φτάσαμε, να χαίρεστε και να είστε περήφανες και να λέτε ένα μπράβο στον εαυτό σας πού και πού!

@Annoula1990 πόσο σε καταλαβαίνω! λίγη υπομονή ακόμη! κι εγώ είμαι πολύ δραστήρια και τώρα πρέπει να μείνω μια βδομάδα στα αβγά μου γιατί ο σύζυγος κόλλησε covid κι αν γίνει τίποτα αυτή τη βδομάδα, θα γεννάω μόνη μου..

Αν όλα πάνε καλά, την άλλη Δευτέρα πηγαίνω Ιασώ για καρδιοτοκογράφημα και τεστ στρεπτόκοκκου (το έχετε κάνει;) και θα προγραμματίσουμε τότε το ραντεβού... πιθανόν για τέλη 36ης, καλά δεν είναι;;

Καλή δύναμη σε όλες μας :wub:

 

Μια χαρά είναι τέλη 36ης για δίδυμα!!

Αντε με το καλό!!

Τεστ στρεπτόκοκκου??

Δεν το έχω ακούσει να το ζητάνε... μου βάζεις ιδέες... θα ρωτήσω τον γιατρό μου την επόμενη φορά...

19 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Εγω κανω ηδη 3 εβδομαδες και τωρα που μπηκα στο μηνα μου κανω ανα 2η μερα κ υπερηχο καθε εβδομαδα.. αυτη την γραμμη ακολουθει η γυναικολογος μου..

Εμενα δεν χρεωνει το μηχανημα αλλα ξερω αλλου οτι χρεωνουν 10-20 ευρω...

Κοριτσια κ εγω πολλα νευρα, ζεσταινομαι απιστευτα, ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!! Με κουραζει πολυ η τεραστια κοιλια.. μου ειπε η γιατρος μου, 2 εβδομαδες ακομα να μπεις 39η κ μετα γεννησε..

Χθες πηγα να βγαλω τα ρουχα απο το πλυντηριο κ λαχανιασα.. φρικαρα, με επιασαν τα κλαματα! Ειμαι πολυ δραστηριο ατομο κ εχω βαρυνει τοσο που δεν μπορω να κανω τα βασικα.. αλλα η ουρα εμεινε.. που θα παει

Κορίτσια όλες περνάμε δύσκολα αυτές τις τελευταίες εβδομάδες...

Εγώ εχθές το βράδυ ζήτησα και μου έφερε ο καλός μου καρέκλα στο μπάνιο...

Έκανα το ντους μου ( πόσο να ήμουν όρθια,  10 λεπτά??) και μόλις βγήκα ένιωσα τρομερή κούραση.... δεν άντεχα να σταθώ για να βάλω την κρέμα για τις ραγάδες και για να πλύνω δόντια... καθιστή τα έκανα... 

Υπομονή... κάθε μέρα που περνά είναι κέρδος για τα μωρά μας,  κι ας δυσκολευομαστε ολο και παραπάνω εμείς...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Το τεστ στρεπτόκοκκου είναι καλλιέργεια κολπικού επιχρίσματος και γίνεται κοντά στην 36 εβδομάδα. Εγώ το έκανα ήδη, ευτυχώς αρνητικό. Το κάνουν γιατί σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού μην μολυνθεί ενδεχομένως το μωρό. Εγώ είχα σήμερα γιατρό, αμνιακό υγρό στο ανώτατο όριο, μάλλον λόγω διαβήτη, αλλά το μωρό μια χαρά στις μετρήσεις. 34 και 6 σήμερα, 2.500 ο μπέμπης..κατά τα άλλα......κουρασηηηηηη!!!! Λίγο κουράγιο ακόμα κορίτσιααααάα!!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Κ εγω εκανα καλλιεργεια, αρνητικη! Χθες εκανα καρδιοτοκογραφο κ εγραψε 2 δυνατες συσπασεις, εγω βεβαια δεν καταλαβα τιποτα.. απλα με ενοχλει η μεση μου καποιες φορες μεσα στη μερα λες κ περιμενω περιοδο.. εσεις εχετε ξεκινησει συσπασεις; η μπεμπα μου ακομα κανει τον χαμο στην κοιλια.. εσεις τα ακουτε κανονικα ακομα;

Υπομονη κοριτσια.. σε λιγες μερες θα κραταμε τα θαυματακια μας αγκαλιτσα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 15/5/2022 at 12:31 ΜΜ, Catalina2 είπε:

Καλημέρα! τα νεύρα πάνε κι έρχονται γενικώς αλλά τι άνευ λόγου και αιτίας;; λίγα τραβάμε;;:razz:

@athinaida εγώ κλείνω 34η αύριο, έχω και ραντεβού με τη γιατρό! θα στείλω νέα! λες να τα καταφέρουμε μέχρι 37;; μακάρι :wub:

Να ρωτήσω κάτι; καρδιοτοκογράφημα πότε ξεκινήσατε να κάνετε όσες έχετε ΄δη κάνει δηλ; εγώ δεν έχω κάνει ακόμη!

Καλησπεραααα εγώ έκανα γιατί είχα πόνους και συσπάσεις !!! Αλλά γενικά τις τελευταίες βδομάδας κάνουνε !!! Εγώ έχω μπει 36η εβδομάδα και 4 σήμερα ( δηλαδή 34+1 το μωρο) και μέσα στην ημέρα έχω πετρώματα πολλά πόνους χαμηλα και έχω κάνει και δυο ενέσεις κορτιζόνης !!! Μαζί είμαστε αν το σκεφτείς !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lelaki83 είπε:

Καλησπεραααα εγώ έκανα γιατί είχα πόνους και συσπάσεις !!! Αλλά γενικά τις τελευταίες βδομάδας κάνουνε !!! Εγώ έχω μπει 36η εβδομάδα και 4 σήμερα ( δηλαδή 34+1 το μωρο) και μέσα στην ημέρα έχω πετρώματα πολλά πόνους χαμηλα και έχω κάνει και δυο ενέσεις κορτιζόνης !!! Μαζί είμαστε αν το σκεφτείς !!! 

Πότε με το καλό υπολογίζεις;;

Εγώ τώρα συνειδητοποίησα ότι τέλη 36ης είναι η επόμενη εβδομάδα στην πραγματικότητα! Σοκ :blink:

Άρα η εξέταση στρεπτόκοκκου είναι συνηθισμένη! Δεν το ήξερα!

@Annoula1990 δεν είμαι σίγουρη για συσπάσεις, νομίζω δεν έχω αλλά ίσως και να μην τις νιώθω, θα δείξει τη Δευτέρα το NST. Όσο για την κίνηση των εμβρύων, τα νιώθω, ναι, πολύ έντονα και απορώ πού βρίσκουν ακόμη χώρο να κουνιούνται... βέβαια, ίσως και γι αυτό να τα νιώθω, επειδή στριμώχνονται και κοπανάνε παντού :grin:

@Klaral και μένα το αμνιακό στον ένα σάκο είναι παραπάνω από το φυσιολογικό, υδράμνιο δηλαδή, αλλά μου είπαν ότι σε αυτή τη φάση, δεν κάνουμε κατι  - συνεχίζω διατροφή (ε, με κάποιες παρασπονδίες) κι ό,τι γίνει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Catalina2 είπε:

Πότε με το καλό υπολογίζεις;;

Εγώ τώρα συνειδητοποίησα ότι τέλη 36ης είναι η επόμενη εβδομάδα στην πραγματικότητα! Σοκ :blink:

Άρα η εξέταση στρεπτόκοκκου είναι συνηθισμένη! Δεν το ήξερα!

@Annoula1990 δεν είμαι σίγουρη για συσπάσεις, νομίζω δεν έχω αλλά ίσως και να μην τις νιώθω, θα δείξει τη Δευτέρα το NST. Όσο για την κίνηση των εμβρύων, τα νιώθω, ναι, πολύ έντονα και απορώ πού βρίσκουν ακόμη χώρο να κουνιούνται... βέβαια, ίσως και γι αυτό να τα νιώθω, επειδή στριμώχνονται και κοπανάνε παντού :grin:

@Klaral και μένα το αμνιακό στον ένα σάκο είναι παραπάνω από το φυσιολογικό, υδράμνιο δηλαδή, αλλά μου είπαν ότι σε αυτή τη φάση, δεν κάνουμε κατι  - συνεχίζω διατροφή (ε, με κάποιες παρασπονδίες) κι ό,τι γίνει!

Μα κ εγω απορω πως βρισκει χωρο.. νιωθω το κεφαλακι τοσο χαμηλα κ τα ποδια κατω απο το στηθος.. χθες ειχα για λιγο αυτη την καουρα - καψιμο απο το στομαχι μεχρι τον λαιμο...

Και εγω κανω 4 μετρησεις την μερα αλλα κανω πολλες παρασπονδιες, πολυ σπανια ανεβαινει.. αλλα εχω φυσιολογικο αμνιακο κ η μικρη εχει μικρη κοιλιτσα..

Μου ειπε η ενδοκρινολογος μολις πεσει το νηστειας σου κατω απο 80 ερχεται η μεγαλη μερα!!!! Ακομα ειμαι στο 85-88...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!! @Catalina2 μου σε ευχαριστώ πολύ, γιατί από εχθές το σκέφτομαι αρκετά..έχω λίγο τύψεις γιατί όντως δεν πρόσεξα καθόλου τις τελευταίες ημέρες (μην πω δυο εβδομάδες:rolleyes:). Με ηρεμήσες κάπως..αν και άρχισα πάλι αυστηρή διατροφή!! Και εμένα η κοιλίτσα του κανονική είναι.. ευτυχώς. @Annoula1990 εγώ για κάποιο λόγο πήγα να γεννήσω τον γιο μου με νηστείας 101 χαχαχαχα..αλλά μάλλον είχε να κάνει με το ότι ενώ πήγαινα με ραντεβού, έσπασαν τελικά τα νερά λίγο πριν φύγω από το σπίτι και ήμουν τίγκα στο άγχος..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! @Catalina2 μου σε ευχαριστώ πολύ, γιατί από εχθές το σκέφτομαι αρκετά..έχω λίγο τύψεις γιατί όντως δεν πρόσεξα καθόλου τις τελευταίες ημέρες (μην πω δυο εβδομάδες:rolleyes:). Με ηρεμήσες κάπως..αν και άρχισα πάλι αυστηρή διατροφή!! Και εμένα η κοιλίτσα του κανονική είναι.. ευτυχώς. @Annoula1990 εγώ για κάποιο λόγο πήγα να γεννήσω τον γιο μου με νηστείας 101 χαχαχαχα..αλλά μάλλον είχε να κάνει με το ότι ενώ πήγαινα με ραντεβού, έσπασαν τελικά τα νερά λίγο πριν φύγω από το σπίτι και ήμουν τίγκα στο άγχος..

Κ εγω φοβαμαι οτι μολις μου σπασουν τα νερα κ μετρηθω θα φτασει 200!!!!!! Απο το αγχος κ μονο

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...