Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

miamama εσείς πήγατε στη Σουηδία χωρίς να ξέρετε τη γλώσσα, χωρίς γνωστούς και χωρίς δουλειά και απλά ψάχνετε εκεί? Και αν δεν βρείτε? (που δεν το εύχομαι εννοείται!) Πόσο καιρό μπορείτε να μείνετε εκεί έτσι?

ακριβώς!!!!!!!:D:D

μόνοι μας...είμαστε ήδη 2 μήνες και μπορούμε να μείνουμε άλλους τόσους...

χωρίς χρήματα δεν είναι εύκολο,πουλήσαμε αυτοκίνητο και ότι άλλο μπορούσαμε..κι εννοείται εκτός από κάποια έξοδα αναγκαία,τα ενοίκια που πληρώσαμε,δεν ξοδεύουμε πουθενά αλλού...μόνο σούπερ μάρκετ...αλλά συνιθισμένοι είμασταν από ελλάδα σε αυτή τη ζωή τα τελευταία χρόνια...

οπότε κάνουμε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...

άλλωστε γιατί να πας στην Σουηδία? ΓΙΑ να βλέπεις μονίμως το ίδιο χιόνι????

ασε που ειναι τιγκα στα ελαφια και δε μπορω να περιτριγυριζομαι απο ζωα!απαπαπα απορρίπτεται η σουηδια!!!

έχετε δίκιο...:P:p

τα βράδυα δεν μπορώ να κοιμηθώ από την πολλή ησυχία(θέλω νταλίκες να περνάνε και να τρίζουν τα παράθυρα)!!!!

άσε που βλέπω χαρούμενους και ήρεμους ανθρώπους συνέχεια στο δρόμο...:tongue::tongue:

μου την δίνουν!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο...:P:p

τα βράδυα δεν μπορώ να κοιμηθώ από την πολλή ησυχία(θέλω νταλίκες να περνάνε και να τρίζουν τα παράθυρα)!!!!

άσε που βλέπω χαρούμενους και ήρεμους ανθρώπους συνέχεια στο δρόμο...:tongue::tongue:

μου την δίνουν!!!!!!!!!!!!!

ε μα ναι πες την αληθεια δεν ειναι εκνευριστικο να κοιμασαι ολο το βραδυ χωρις να νομιζεις οτι γινεται σεισμος??ασε τους χαρουμενους και ηρεμους ανθρωπους!!!δε σου ερχεται να τους πιασεις και να τους κοψεις δυο σφαλιαρες???τς τς τς!που ζεις βρε παιδι μου σε λυπαμαι πραγματικα!


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!!!!!!!:D:D

μόνοι μας...είμαστε ήδη 2 μήνες και μπορούμε να μείνουμε άλλους τόσους...

χωρίς χρήματα δεν είναι εύκολο,πουλήσαμε αυτοκίνητο και ότι άλλο μπορούσαμε..κι εννοείται εκτός από κάποια έξοδα αναγκαία,τα ενοίκια που πληρώσαμε,δεν ξοδεύουμε πουθενά αλλού...μόνο σούπερ μάρκετ...αλλά συνιθισμένοι είμασταν από ελλάδα σε αυτή τη ζωή τα τελευταία χρόνια...

οπότε κάνουμε υπομονή...

Και πώς διαλέξατε τη Σουηδία? Στην τύχη? Ακούσατε πως υπάρχουν δουλειές στην ειδικότητά σας? Τη διαλέξατε επειδή ακούγεται πως έχει καλό σύστημα? Γιατί δεν δοκιμάσατε στην Αγγλία - ας πούμε - που ξέρετε και τη γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως ψάξαμε μέσω ίντερνετ πάντα για Κύπρο πρώτα, μετά για Αγγλία και μετά για Σουηδία.

Το σύστημα της Σουηδίας δεν παίζεται, πολλές παροχές!

Στην Κύπρο και στην Αγγλία έπρεπε για 2 παιδιά να δίνω 600? για παιδικούς σταθμούς και πολυ υψηλά ενοίκια, οπότε με ένα μισθό δεν βγαίναμε με τίποτα....χώρια ότι είναι πολύ ακριβά τα πάντα...

Στην Σουηδία δεν είναι έτσι από όσο διαβάζω εδώ....

Ελπίζω να οδηγούμαστε σωστά...

με προσευχή, πολύ διάβασμα και επιμονή πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία είμασταν ως φοιτητές αρκετά χρόνια και την ξέρουμε από την καλή και την ανάποδη...

προσωπικά δεν μου αρέσει να μεγαλώσω το παιδί μου εκεί...

Η Σουηδία έχει πολλές παροχές,για τα παιδιά δεν δίνεις ούτε 1 ευρώ για την εκπαίδευση τους,την υγεία τους...

Δουλειές υπάρχουν,δεν έχει επηρρεαστεί ακόμα τουλάχιστον από τη κρίση,δεν έχει ευρώ!!

οι Σουηδοί είναι πολύ ευχάριστοι άνθρωποι,ακομπλεξάριστοι,καθόλου ρατσιστές...

ουσιαστικά η χώρα αυτή ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μας!!

Link to comment
Share on other sites

οι Σουηδοί είναι πολύ ευχάριστοι άνθρωποι,ακομπλεξάριστοι,καθόλου ρατσιστές...

ουσιαστικά η χώρα αυτή ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μας!!

Ευχάριστοι, ακομπλεξάριστοι και κούκλοι βεβαίως βεβαίως! :wink: Αλλά για το ρατσιστές μην το λες... και ρατσιστές είναι και πολλά νεοναζιστικά στοιχεία κυκλοφορούν στην κοινωνία τους. Εγώ γι΄αυτό το λόγο και μόνο θα απέρριπτα τη Σουηδία, είμαι και μελαχρινή και κάνω μπαμ από μακριά!!!! Και εγκληματικότητα πολύ έχουν, άσε που είναι η μόνη χώρα που ξέρω να έχει Μουσείο Αστυνομίας που εκθιάζει τις ειδικές δυνάμεις, του ΜΑΤατζήδες και τους μπάτσους γενικότερα.

Τουλάχιστον οι Άγγλοι αστυνομικοί είναι πολύ συμπαθείς :lol: αν και συμφωνώ, ούτε εγώ θα επέλεγα να μεγαλώσω οικογένεια στην Αγγλία, άλλο πώς μας τα έφερε η ζωή.......

Αλήθεια, τι θα κάνετε αν δεν βρείτε δουλειά ούτε στους επόμενους 2 μήνες; (που το απεύχομαι ειλικρινά) θα επιστρέψετε Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζω και ειπα να απαντησω .......

εχω ζησει 5 χρονια στη Σουηδια,Στοκχολμη βασικα....

φυγαμε επειδη ο αντρας μου ηταν αρρωστος...ανιατη αρρωστια και επρεπε να επιστρεψουμε....

ναι εχει παροχες η Σουηδια.....τη γλωσσα μαλιστα τη μαθαινεις δωρεαν σε σχολεια κι αν εχεια δουλεια παιρνεις και επιδομα......

οι παιδικοι δεν ειναι δωρεαν,ειναι αναλογως το εισοδημα σου,αν εχεις χαμηλο εισοδημα πληρωνεις γυρω στα 600 κορονες,65 ευρω για ενα παιδι....

υγεια παροχες για τα παιδια δωρεαν,δεν μπορεις να εχεις το δικο σου παιδιατρο...για τους ενηλικες πληρωνεις καθε φορα που θα επισκεφτεις το ΙΚΑ τους...γυρω στα 15 Ε..τα φαρμακα που ακριβα....οταν ομως συμπληρωσεις μεσα σε ενα χρονα 150 Ε φαρμακα,τοτε για τον επομενο χρονο ειναι δωρεαν...τα φαρμακα βεβαι που ειναι χωρις συνταγη τα πληρωνεις και παλι......το καλοκαιρι πληρωσα αντιβιωση 50 Ε.......

τα σχολεια και το συστημα τους...δε το συζητω...

η μηνιαια καρτα γαι το μετρο ειναι 80Ε..αν δεν εχεις καρτα μια διαδρομη μπρος πισω 5Ε περιπου...

ενα δια μερισμα 70,80 τετραγωνικων σε περιχη με ξενους κοστιζει γυρω στα 800 με 900 ευρω,μεσα ειναι η θερμανση και το νερο....ειναι πααααρα πολυ δυσκολο να βρεις!!!

ιντερνετ περιπου τα ιδια.....

ρευμα..τα ιδια

σουπερ μαρκετ...φθηνοτερο απο Ελλαδα σε μερικα πραγματα,οχι σε πολλα....

ρατσισμος...υπαρχει βεβαια...

η ζωη πιο ηρεμη απο Ελλαδα δε το συζητω.....και τωρα οπως εγιναν τα πραγματα......

ο καιρος ειναι ενα θεμα...περυσι χιονιζε απο τον Νοεμβριο μεχρι τον Απριλιο συνεεεεχεια....θερμοκρασιες μειον 20...

και δεν εναι το χιονι που σε κουραζει αλλα η σκοτεινια....

ξεπερνιεται βεβαια δε λεω αν και μερικοι ανθρωποι δεν το συνηθιζουν ποτε...

το καλοκαιρι παραδεισος....πρασινο νερα και δε συμμμαζευεται.....

τα πρωτα δυο χρονια μου φανηκε παραδεισος.....μετα αρχισε να με κουραζει λιγο....με τα χρονια πιο πολυ....

αν εχεις παρεες και φιλους δε λεω καλα ειναι μονο που ειναι αρκετα δυσκολο...δε σου ανοιγονται με τιποτα

οσο για το θεμα της δουλειας,εχουν αρχισει κι εκει τα πραγματα να στενευουν με τους Χιλιανους και τους Κολομβιανους να δουλευουν μαυρα για ενα κομματι ψωμι......

για τη δουλεια οπωσδηποτε καλα σουηδικα......

τωρα οσον αφορα τους Ελληνες που μενουν εκει...ειναι Ελληνες!!!!

Για τις πληροφοριες που δινουν και οτι παρουσιαζουν τα πραγματα δυσκολα....ναι ειναι δυσκολα......εχει παροχες αλλα ειναι πολυ δυσκολα...

Υ.Γ εγω κι ο ανδρας μου πηγαμε με ετοιμες δουλειες,ο συζυγος γνωριζοντας απταιστα σουηδικα κι εγω ως εκπαιδευτικος....

ο,τι αλλο θελετε...στη διαθεση σας

και μη βιαστειτε να πειτε οτι κι εγω ειμαι μια απο αυτους τους Ελληνες που προσπαθουν να σας αποτρεψουν......στην Ελλαδα ζω....

προσπαθω να σας παρουσιασω τα πραγματα οσο πιο αντικειμενικα γινεται.....


θα ζεις παντα μεσα στην καρδια μας....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τους παιδικούς με αποθαρρύνει πολύ.....

Γιατί για 2 παιδιά να δίνω 1200? δε λέει...τότε δεν θα πρέπει να δουλεύω καθόλου αφού τα ίδια χρήματα ή ίσως και λιγότερα θα παίρνω...μμμμμμμμ.....μου κάνει εντύπωση γιατί άλλα μέλη ήταν σίγουροι ότι είναι δωρεάν...

Αυτό με τα φάρμακα δεν κατάλαβα. Δηλ. αν μαζέψω αποδείξεις ότι πλήρωσα 150? σε φάρμακα τότε τον επόμενο δεν πληρώνω καθόλου; Και τί γίνεται με τον μεθεπόμενο; Χρόνο παρά χρόνο πληρώνω;

Αν ψάξεις σπίτι σε περιοχή που δεν έχει ξένους τότε είναι πιο ακριβά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κορίτσια...

στην πόλη που μένουμε εμείς το 30% του πλυθησμού είναι αλλοδαποί...κι έχουν μάθει να ζουν όλοι μαζί αρμονικά...

εγκληματικότητα αναρωτιέμαι που δεν υπάρχει...

οι τιμές αυτές Φλώρα που λες δεν ισχύουν για την πόλη που μένω...πχ κάρτα λεοφωρείου 50Ε τον μήνα...

η Στοκχόλμη ξέρω είναι πιο ακρβή...

οι παιδικοί σταθμοί είναι σίγουρα δωρεάν...το έχουμε ψάξει.

οι λόγοι που επιλέξαμε την πόλη αυτή ήταν ότι τα ενοίκια και η ζωή είναι πιο φθηνή...

και ο καιρός είναι πολύ καλός σε σύγκριση με πιο βόρεια...

φέτος τον χειμώνα έχει χιονίσει 1-2 φορές,ίσα που το έστρωσε...

τον δεκέμβριο οι θερμοκρασίες ήταν στους 4-5 βαθμούς πάνω από το μηδέν...

τον ιανουάριο έκανε κρύο αρκετό,-15!!αλλά με ήλιο...

έχει πολλές μέρες ήλιο.

αυτές είναι οι εμπειρίες μου μετά από 2 μήνες στην Σουηδία...

πουθενά δεν είναι εύκολα και τίποτα δεν σου χαρίζεται!!!!!

ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσουμε...δεν υπάρχει τίποτα για μας εκεί...ούτε δουλειά,ούτε σπίτι...οπότε θα παλέψουμε εδώ...

φλώρα το ίδιο nick name είχες και στο πάρεντς?νομίζω έγραφες στις ιντερνετικές αγορές ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

φλώρα το ίδιο nick name είχες και στο πάρεντς?νομίζω έγραφες στις ιντερνετικές αγορές ή κάνω λάθος?

Κι εγώ την ίδια απορία έχω, αλλά έψαξα στο κανονικό parents, όχι στο cafe εννοώ και δεν την βρίσκω....

Πού είσαι βρε συ; Κι εγώ είμαι σίγουρη ότι τα έχουμε ξαναπεί...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τους παιδικούς με αποθαρρύνει πολύ.....

Γιατί για 2 παιδιά να δίνω 1200? δε λέει...τότε δεν θα πρέπει να δουλεύω καθόλου αφού τα ίδια χρήματα ή ίσως και λιγότερα θα παίρνω...μμμμμμμμ.....μου κάνει εντύπωση γιατί άλλα μέλη ήταν σίγουροι ότι είναι δωρεάν...

Αυτό με τα φάρμακα δεν κατάλαβα. Δηλ. αν μαζέψω αποδείξεις ότι πλήρωσα 150? σε φάρμακα τότε τον επόμενο δεν πληρώνω καθόλου; Και τί γίνεται με τον μεθεπόμενο; Χρόνο παρά χρόνο πληρώνω;

Αν ψάξεις σπίτι σε περιοχή που δεν έχει ξένους τότε είναι πιο ακριβά;

συγωμη....κορονες εννουσα 600 κορονες ητοι 65Ε....δηλωνεις το εισοδημα σου ηλεκτρονικα εκει που κανεις την αιτηση για παιδικο και αυτοι αποφασιζουν το ποσο που θα πληρωσεις...

τα φαρμακα αν δεν εχεις συμπληρωσει 150εβρω μεσα σ ενα χρονο,τουλαχιστο τοσο ηταν...τοτε πληρωνεις κανονικα....αν εχεις συμπληρωσει το ποσο,πραγμα που γινεται αυτοματα,μεσω υπολογιστων,τοτε για ενα χρονο εχεις δωρεαν τα φαρμακα που γραφονται......μολις ληγει ο δωρεαν χρονος πρεπει να συμπληρωσεις παλι το ποσο των 150....

ασπιρινες Otrivin κ.λ.π φαρμακα δηλ που δεν γραφονται,πληρωνονται


θα ζεις παντα μεσα στην καρδια μας....

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω ειμαι η Φλορα του παρεντς ;)

η ζωη στην επαρχια και ειδικα στο Μαλεμε που ειναι νοτια δεν εχει καμμια σχεση με την Στοκχολμη,και οι ανθρωποι εκει ειναι εντελως διαφορετικοι.....

τα εχουμε ξαναπει αν γραφετε στις ιντερνετικες αγορες....σιγουρα!!!


θα ζεις παντα μεσα στην καρδια μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...