Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

καλώς την ευανθία!!

τέτοια να ακούμε...

δεν ανησυχώ για το παιδικό,πιο πολύ να μην μπερδευτεί και μπλοκάρει...αλλά κάποια στιγμή θα ξεμπλοκάρει...

κι ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι μέχρι τώρα από την γέννηση της δεν έχει μείνει με άλλο άνθρωπο ούτε 1 ώρα χωρίς μαμά ή μπαμπά...και ίσως χρειαζόμαστε προσαρμογή...αλλά θα το ξεπεράσει κι αυτό,είναι ανεξάρτητο παιδί!!

είχες κάνει καθόλου σουηδικά πριν ανέβεις?

Οχι καθολου . και τα σουηδικα τα αρχισα τον ιανουαριο δηλαδη πολυ αργοτερα απο οταν ανεβηκα γιατι περιμεναμε τους προσωπικους αριθμους. Και οπως καταλαβαινεις και το παιδι περιμενε να παει σχολειο. Αστα περασαμε δυσκολα με πολλες αγωνιες αλλα τελικα ευτυχως τα καταφεραμε. Οσο για την κορη σου θα περναει τοσο ωραια στο σχολειο που δεν θα θελει να ερθει στο σπιτι. (σχημα λογου ). Τυχερα τα παιδια στην σουηδια !!!!!!!!!!!!!:D:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα μανούλες , όλες καλά είστε ?

Ελπίζω οι προετοιμασίες για μετανάστευση να πάνε με σταθερά βήματα και αισιοδοξία.

Ευανθία να σε ρωτήσω κάτι παρακαλώ , σορυ σε έχουμε πρήξει λιγουλάκι. Μήπως ξέρεις για τους υπηκόους μη ευρωπαϊκών κρατών τι υσχεί στη Σουηδία ? Το διάβασα τον νόμο στα αγγλικά, αλλά στη πραγματικότητα, έχεις ακούσει κάτι ?

Καλό σαβ/κο σε όλες !


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες , όλες καλά είστε ?

Ελπίζω οι προετοιμασίες για μετανάστευση να πάνε με σταθερά βήματα και αισιοδοξία.

Ευανθία να σε ρωτήσω κάτι παρακαλώ , σορυ σε έχουμε πρήξει λιγουλάκι. Μήπως ξέρεις για τους υπηκόους μη ευρωπαϊκών κρατών τι υσχεί στη Σουηδία ? Το διάβασα τον νόμο στα αγγλικά, αλλά στη πραγματικότητα, έχεις ακούσει κάτι ?

Καλό σαβ/κο σε όλες !

Καλησπερα mamina

Δεν εχω διαβασει τον νομο για τους υπηκοους μη ευρωπαικων κρατων. Ξερω ομως αν δεν κανω λαθος οτι πρεπει να παρει καποιος μη ευρωπαιος αδεια παραμονης και εργασιας , ενω οι ευρωπαιοι δεν χρειαζονται αδεια εργασιας.

Γραφεις και στο πατριωτακι ε ?

Καλο σαββατοβραδο !!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ευανθία,

ευχαριστώ για την απάντηση ,

το διάβασα και στο http://www.migrationsverket.se/info/160.html , εγώ θα χρειαστώ και άδεια εργασίας μην έχοντας ελληνική υπηκότητα. Δύσκολο μου φαίνεται αλλά τελος πάντων. Βλέπω τακτικά τις αγγελίες εργασίας. Ο θεός βοηθός !

Και στο πατριωτάκη μαμίνα είμαι. Με έχει καλύψει πλήρως η ανάπτυξη του θέματος "Σουηδία" εκεί, σχεδόν όλα τα έχετε αναλύσει με λεπτομέρειες, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ !

Καλό ξημέρωμα !


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Να τέτοια διαβάζω για την παιδεία εκεί και θέλω να σηκωθώ να φύγω και αύριο ακόμη....:-)Απλώς νομίζω ότι για ένα παιδί που ήδη γνωρίζει Ελληνικά και τα μιλάει,η μετάβαση είναι πιο ομαλή...Ενώ σε ένα νήπιο που ακόμη δεν έχει ολοκληρώσει το στάδιο του προφορικού λόγου θα είναι δυσκολότερο...Προσωπικά πιστεύω ότι η δικιά μου θα μπερδευτεί άσχημα, γιατί ακόμη δεν μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει λεκτικά..Θα της μιλάνε εκεί και θα τους κοιτάει με απορία...μπορεί με τον καιρό να καταλαβαίνει και τα Σουηδικά καλά,αλλά για να τα μιλήσει μου φαίνεται απίστευτο!!!:confused:

miamama τα ζουζούνια μας πρέπει να έχουν ακριβώς την ίδια ηλικία μη σου πω....06/02/09 σκάσαμε μύτη εμείς...;)Εσένα τουλάχιστον τα λέει όλα αλλά όχι καθαρά...Εμένα μπλοκάρει...λέει λεξούλες,κυρίως δισύλλαβες,χρησιμοποιεί μικρές και απλουστευμένες προτάσεις και σχεδόν καθόλου ρήματα...Συνενοούμαστε βέβαια γιατί καταλαβαίνει τα πάντα, ακολουθεί όλες τις εντολές και μου απαντάει όπως μπορεί..Της λέμε κανένα σουηδικό που μαθαμε και γελάει..:lol::lol:Φαντάσου τι έχει να γίνει εκεί στον παιδικό!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

ευανθία μου μακάρι να μην θέλει να γυρνάει,αν είναι να περνάει καλά!!ήδη ξεκινήσαμε και της λέμε ότι θα πάει σχολείο με άλλα παιδάκια και θα παίζει και μου απάντησε,"ναι,πούπι!!(γιούπι) θα πηγαίνω κολείο με την ντάντα μου(τσάντα) μου" κάπου το είδε γιατί εμείς δεν της είπαμε για τσάντα!!είναι πονηρά!!

ελένα την ίδια μέρα έχουν γεννηθεί τα παιδάκια μας!!!!ακριβώς!!!χιχι

δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες...μάλλον θα καταλαβαίνουν αλλά ίσως αργήσουν να τα μιλήσουν...αλλά μια χαρά θα τα βοηθήσουν εκεί,είμαι σίγουρη!!

σιγά σιγά θα δεις βελτίωση,δεν έχουν όλα τον ίδιο ρυθμό,και η δική μου άργησε να μιλήσει,18 μηνών είπε μαμά-μπαμπά!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

ευανθία μου μακάρι να μην θέλει να γυρνάει,αν είναι να περνάει καλά!!ήδη ξεκινήσαμε και της λέμε ότι θα πάει σχολείο με άλλα παιδάκια και θα παίζει και μου απάντησε,"ναι,πούπι!!(γιούπι) θα πηγαίνω κολείο με την ντάντα μου(τσάντα) μου" κάπου το είδε γιατί εμείς δεν της είπαμε για τσάντα!!είναι πονηρά!!

ελένα την ίδια μέρα έχουν γεννηθεί τα παιδάκια μας!!!!ακριβώς!!!χιχι

δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες...μάλλον θα καταλαβαίνουν αλλά ίσως αργήσουν να τα μιλήσουν...αλλά μια χαρά θα τα βοηθήσουν εκεί,είμαι σίγουρη!!

σιγά σιγά θα δεις βελτίωση,δεν έχουν όλα τον ίδιο ρυθμό,και η δική μου άργησε να μιλήσει,18 μηνών είπε μαμά-μπαμπά!!

Ε,δεν το πιστεύω..Κάτσε τώρα γιατί θα τρελαθώ...στο τικεράκι σου είδα επίσης και μια ημερομηνία...09/03/01..καλά την είδα??Εμείς από τις 09/03/01 είμαστε μαζί με τον άντρα μου...είναι η επέτειος της σχέσης μας ...Τόσο σύμπτωση???

Εγώ σκέφτομαι τις εκκρεμότητες ,στην περίπτωση που είναι τελικό οτι θα φύγουμε, και με πιάνει αμόκ...Καταρχήν πρέπει να συνεχίσουμε να πληρωνουμε το δάνειο του σπιτιού (ευτυχώς είναι μικρό..),λογικά θα πρέπει να το νοικιάσουμε για να έχουμε ένα έσοδο.Τα επιπλά λυπαμαι να τα δώσω..είναι όλα καλά,κρίμα να τα σκοτώσουμε αν τα πουλήσουμε..Μετά σκεφτόμαστε αν συμφέρει να ανεβάσουμε τουλάχιστον το 1 αμάξι..κι αν όχι πως θα τα πουλήσουμε και τα 2 με τέτοια κρίση??Και όλα τα υπόλοιπα πράγματα πως θα τα πάρουμε???Μόνο της μικρής θέλουν ένα φορτηγάκι!!Εννοώ κρεβατάκι,καρότσια κλπ,για το δεύτερο με το καλό...Θα τα πάρεις εκεί καινούρια??Τα λυπάμαι ρε γ....ο!Τότε τα παίρναμε καλά για να μείνουν και θα φάμε πατάτα στο τέλος!!!Αφού θέλω να αλλάξω τη μικρή,να την βάλω σε κρεβάτι κανονικό γιατί δε θέλει άλλο το κρεβατάκι και κολλάω...θα μου μείνει κι εκείνο μετά...:rolleyes:

Μετά θα πρέπει να δω τι γίνεται με το πτυχίο μου και πως θα το αναγνωρίσω εκεί..Και λογικά θα πρέπει να κάνουμε ένα πληρεξούσιο σε κάποιον,για τα ζητήματα που θα προκύπτουν κατα καιρούς εδώ...Να σκέφτεται και όλα αυτά ο άντρας μου και μου λέει πως θα πρέπει να ζοριστούμε πολύ για να φύγουμε και να μην αναστατώνομαι και το έχω σίγουρο από τώρα..:mad::x

Εσείς δηλαδή,με το που πουληθεί το αμάξι,τα μαζεύετε??Από δουλειά τώρα πώς είστε??

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο!!!!κι εμείς από τότε είμαστε μαζί!!!καρμικό!!!!

αυτά σκέφτομαι κι εγώ...κάποια έπιπλα θα τα στείλω με μεταφορική όταν πάρουμε το σπίτι από πρώτο χέρι...

ευτυχώς εμάς τα περισσότερα είναι από ικέα,οπότε θα χαρίσω,θα πουλήσω...

εμείς έχουμε δάνεια από το μαγαζί που είχαμε,θα συνεχίσουμε να τα πληρώνουμε,αναγκαστικά, σπίτι δεν έχουμε...

το αυτοκίνητο καθυστερεί,κανείς δεν θέλει να αγοράσει τέτοια εποχή...ή το θέλουν τσάμπα!!

εννοείται ότι και του παιδιού κούνια-καρότσι κλπ θα τα στείλω με μεταφορική,δεν θα ξαναγοράζω τα ίδια...

τώρα είμαστε σε φάση χάλια...εγώ άνεργη κι ο άντρας μου να μην βγάζει χρήματα από τη δουλειά του,όλοι του χρωστάνε και παραγγελίες νέες δεν κάνουν...

και είναι στον τομέα υγεία...παραφαρμακευτικά προιόντα πουλάει.

οπότε θέλουμε να πουλήσουμε το αυτοκίνητο και να τα μαζέψουμε...

θα βάλουμε σε αποθήκη τα πράγματα που θα πάνε σουηδία. να κλείσει κι ο άντρας μου την εταιρία...

κι εκεί με το που φτάσουμε τρέξιμο για σπίτι και δουλειά.

έχουμε πολλά ακόμη...αλλά πρέπει να γίνουν γρήγορα.

κι εκεί θέλουμε και χρήματα να προπληρώσουμε το σπίτι,να περάσουμε μέχρι να βρούμε μια οποιαδήποτε δουλειά...

αυτά τα "λίγα"!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε, με το καλό να το πουλήσετε το αμάξι σας για να μπορέσετε να μαζέψετε και να την κάνετε!!!Μια χαρά θα σας πάνε όλα...είστε συνειδητοποιημένοι και αποφασισμένοι,οπότε όλα καλά!!!

Άσε...κι εκεί θέλει πολλά λεφτά πλέον...Εννοείται πως πρέπει να πουλήσουμε για να μαζέψουμε για εκεί...Και πάλι δε ξέρω αν θα συγκεντρώσουμε 20-24.000,00ευρώ για να παρουσιάσουμε εισόδημα για 1 χρόνο...τόσο δε ζητάνε??Εκτός αν βρούμε κάτι από εδώ..αν και χλωμό το κόβω..Αν δεν τρέξεις και δεν πας ο ίδιος από εκεί...Εσείς βρήκατε τίποτα από internet?;Γενικά έχετε πάει ποτέ Σουηδία??Εμείς σκεφτόμαστε,αν μπορέσουμε να πάμε κανένα 2μερο να δούμε κι από κοντά...είναι ακριβά όμως τα εισιτήρια...δεν είναι και εύκολο...

Έχει ο άντρας μου ένα φίλο εκεί,μένει έξω από τοJonkopig,που είναι πιο κοντά στο Goteborg(την άλλη μεγάλη πόλη).Μας λέει ότι εκεί είναι πιο εύκολο να βρεις σπίτι και προσαρμόζεσαι πιο εύκολα...Στοκχόλμη παθαίνεις λίγο ένα σοκ...Από την άλλη όμως είναι και που έχει τις περισσότερες ευκαιρίες για εργασία...Πάντως φωτογραφίες που έχουμε δει από το μέρος που μένει είναι σαν παραμύθι...Όμορφα σπιτάκια,κοντά στη λίμνη,πράσινο και όλα πεντακάθαρα!!!!Λίγο μουντό τοπίο βέβαια,και χωρίς πολύ κόσμο,αλλά δε με χαλάει...θα ερχεσαι στην Ελλάδα κύριος το καλοκαίρι και θα ξεδίνεις!!!Ασε που τρελαίνομαι για το χιόνι που εκεί έχει μπόλικο!!!:D

Link to comment
Share on other sites

άντε να πουληθεί κι αυτό...

καλά εμείς δεν έχουμε τόσα...

θα πάρουμε προσωπικό αριθμό με το που βρούμε δουλειά,εκεί στοχεύουμε...

γιαυτό επιλέξαμε κι εμείς μάλμο,αρχικά,είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη.

έχει σπίτια,συνέχεια χτίζουν,δουλειές λιγότερες από στοκχόλμη βέβαια...και είναι νότια αρκετά,πιο ήπιο κλίμα.

από ίντερνετ ρίχνουμε μια ματιά,αλλά πρέπει να είσαι εκεί...

εγώ δεν έχω πάει ποτέ,έχει πάει ο άντρας μου όταν δούλευε σε καράβι που μετέφερε διάφορα,νομίζω πήραν ξύλα από ένα χωριό-λιμάνι μέσα στο δάσος.

για λίγες μέρες δεν μπορούμε να πάμε λόγω οικονομικών.

να δω κι εγώ χιόνι η νησιώτισσα που έχω δει λίγες φορές η καημένη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά κι εσύ...ποιος έχει τόσα...Θα πρέπει να πουλήσεις...Κι από τα αμάξια μας ακόμη,δε νομίζω να πιάσουμε τόσα...Δώσαμε τόσα λεφτά και τώρα αν είμαστε τυχεροί και βρεθούν αγοραστές,θα τα σκοτώσουμε!!!Τι να κάνεις...

Α, εσείς θα πάτε σαν επισκέπτες ας πoύμε και θα ψάξετε επί τόπου για δουλειά...Το σκέφτομαι κι αυτό...Να σε ρωτήσω όμως ρε συ,τα personnummer δε θέλουν ένα διάστημα για να βγουν?Κάπου διάβασα ότι για να σου νοικιάσουν σπίτι πρέπει να έχεις το νούμερο...:confused:Και θα μένουμε σε ξενοδοχείο μέχρι να το πάρουμε?Κι αν βρει ο ένας δουλειά στην αρχή?Καλύπτεται η υπόλοιπη οικογένεια προσωρινά ή θα σου ζητήσουν πάλι να δείξεις εισόδημα??

Αααα...εκεί εσείς θα χορτάσετε χιόνι σίγουρα!!!Εγώ κατάγομαι από ορεινή πόλη κι έχω πολλές παιδικές αναμνήσεις με χιόνι...Τα τελευταία χρόνια το βλέπω μόνο στην τηλεόραση...:lol:Είναι ωραία όμως...Πιο πολύ με ζορίζει το θέμα της νύχτας το χειμώνα,παρά το κρύο...Ιδίως το πρωί που ξημερώνει αργά...πως θα σηκωνόμαστε για δουλειά βραδιάτικα...:lol::lol:Και είμαστε όλοι οικογενειακώς....του ύπνου!!!!Μέχρι και η μικρή...την ξυπνάω 8και για τον παιδικό και γκρινιάζει...υπναρούλα κι αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που θα γίνει η πρόσληψη σε μία εβδομάδα περίπου βγαίνει προσωρινό νούμερο και σε ένα μήνα βγαίνει το κανονικό.έτσι έχουμε μάθει,ελπίζουμε δλδ να είναι αυτό το διάστημα...

αν ο άντρας σου βρει δουλειά πρώτος θα πάρει τον προσωπικό,κι εσύ δεν θα έχεις μέχρι να βρεις κι εσύ δουλειά,το παιδί όμως το παίρνουν παιδικό,έστω κάποιες ώρες.

για second hand σπίτι αν νοικιάσεις για 2-3 μήνες και προπληρώσεις τα ενοίκια δεν χρειάζεται προσωπικός αριθμός.

νυχτώνει περίπου 15.00,έτσι και στην αγγλία που ήμουν...

εδώ 5 παρά νύχτωνει τον χειμώνα,σκέψου όμως το καλοκαίρι που θα νυχτώνει 23.00..ανάλογα και πόσο βόρεια πας εκεί...

κι εμάς μας αρέσει ο ύπνος!!σε όλους μας...θα μάθουμε σιγά σιγά!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσάρες, τι κάνετε ?

διαβάζω τις σκέψεις σας, δύσκολο πράγμα η μετανάστευση..............γιατί και όταν ο λόγος που γίνεται είναι οικονομικός τότε που να βρείς μεγάλο κομπόδεμα για να προχωρήσεις !!!

Βλέπω αγγελίες εδώ και κανα μήνα κυρίως σε μεγάλες πολεις , εως τώρα τίποτα. Για να δούμε ..................

Καλό βράδυ σε όλες !!!!!!!!


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥΗΔΙΑ: Σκέψεις πανω στη Mετανάστευση!

"Τώρα οικονομολόγοι, δικηγόροι, γιατροί, δικηγόροι, αρχιτέκτονες και άλλοι μορφωμένοι που θέλουν να φυγουν από την Ελλαδα με ρωτάνε αν υπάρχουν θέσεις εργασίας στη Σουηδία", ειπε η Ελληνοσουηδη ΑnnaΜ. σε προσφατη συνεντευξηt.gif, σε μια Σουηδικη εφημεριδα και εξηγει τους λογους που πολλοι νεοι σκεφτονται την μεταναστευση, λεγοντας παραλληλα οτι οι Ελληνες έχουν χάσει την εμπιστοσύνη τους στους πολιτικούς και οτι μερικες φορες σκεφτεται κανεις οτι ειναι ''καλυτερα να πιασει πατο, έτσι ώστε να ξέρει οτι απο κει και περα θα ξεκινήσει από την αρχή''.

Η Anna μιλαει για την οικονομικη επιφανεια και τη σταση της Εκκλησιας στα οσα συμβαινουν, για την ατιμωρησια των πολιτικων, την απογοητευση των νέων, τις προκαταλήψεις που ειχαν διαδοθει εδω και αρκετο καιρο σχετικα με τους μισθους και τις συνταξεις των Ελληνων, ενω ειναι γνωστο οτι δεν αληθευουν.

Aπο τη πλευρα μας, oμως, εμεις, στο να βοηθησουμε, ως ιστολογια ''Elva'' και ''γλομπινγκ'', οσους σκεφτονται να μετακομισουν στη Σουηδια, θα θελαμε να αναφερθουμε σε καποια πρακτικα ζητηματα, πολλα απο τα οποια πρεπει να πουμε οτι εχουμε "δανειστει" απο το φιλικο, σ εμας και αξιολογο, για τη βοηθεια που προσφερει σε ομογενεις, ιστολογιο Δραστηριοι Ελληνες στη Σουηδιαt.gif, που καλυπτει πολλα θεματα, δινοντας πληροφοριες και πρακτικες συμβουλες, απαντωντας, παραλληλα και σε εκατονταδες σχολια-αποριες, απο Ελλαδα.

Δεν ισχυριζομαστε, βεβαια, οτι λεμε κατι καινουργιο οταν λεμε, οτι οι αντιεργατικες και ανθρωποδιωκτικες πολιτικες του ΠΑΣΟΚ και τη Νέας Δημοκρατίας συνειδητα, συμβαλλουν, πια, στην εντονη μεταναστευτικη διαθεση μεγαλης μεριδας του λαου.

Παντως το να μετανάστευσει, κανεις σε μια ξενη χωρα, με εντελως διαφορετικη κουλτουρα και νοοτροπια δεν ειναι απλη υποθεση και δεν πρεπει να το βλεπει κανεις μονοδιαστατα, χωρις να εχει ερευνησει τις προϋποθεσεις για ενα τετοιο βημα....

artsuitcases.jpg

Ειναι γεγονος οτι ολες οι χωρες-μελη της ΕΕ, οπως και η Σουηδια, εχουν ηδη απο καιρο, δυσκολεψει τους ορους, για οσους θέλουν να μεταναστεύσουν εδω.

Ιστορικα, παντως, ηταν τη δεκαετία του ΄50, οταν οι πρωτοι Ελληνες ηρθαν να εργαστουν στην Σουηδια, 300-400 άτομα περιπου, ενώ η μεγαλυτερη ομάδα των μεταναστών αυτων εργαστηκε με συμβάσεις στην αυτοκινητοβιομηχανία «SCANIA».

Το μεταναστευτικο κυμα, αυξηθηκε, ομως, αργοτερα στη δεκαετια ΄60–΄70. Οι κυβερνήσεις ΕΡΕ με τον Κ. Καραμανλή αλλά και του Κέντρου του Γεωργίου Παπανδρέου, έστελναν τους Έλληνες εργάτες στο εξωτερικό για μετανάστες και ας μη ξεχναμε οτι ο Καραμανλής μαλιστα αποκαλούσε την μετανάστευση,.. «ευλογία Θεού»!!!

Την περίοδο της Χούντας αυξηθηκαν, οπως ξερουμε, οι Ελληνες μεταναστες λογω του οτι, τοτε, η Σουηδία ηταν η κυριως χωρα που στηριζε τον αντιδικτατορικο αγώνα, ετσι πολλοι ηρθαν απο Ελλαδα ζητωντας πολιτικο ασυλο. Σήμερα οι Ελληνες που ζουν εδω υπολογιζονται σε 20.000– 25.000 περίπου, ενω η πλειοψηφία προέρχεται από την Β. Ελλάδα, κυρίως σε μεγαλουπολεις, οπως Στοκχολμη, Γκέτεμποργκ, Ουψάλα, κ.α.

Βεβαια πολλοι ηταν οι Ελληνες, τοτε, οπως και σημερα, που προσποιουνται οτι δεν καταλαβαινουν τους κυριους λογους που σπρωχνουν πολλους στη μεταναστευση. Ειναι ομως η ιδια πολιτική που κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους!

Φτανωντας στα 2011, διαπιστωνει κανεις οτι η μετανάστευση συνεχίζεται χαρις στη κυβέρνηση του εγγονού, Γεωργίου Παπανδρέου που συνεχίζει τη....παράδοση!

immigrants.jpg

Σήμερα βεβαια οι μετανάστες που εγκαθιστανται στη μακρινη αυτη χωρα του Βορρα, δεν ειναι οι ιδιοι που ηρθαν στα 1960, ως ανειδίκευτοι εργάτες, αλλά κυριως ατομα με πτυχία με προϋπηρεσια, ειδίκευση κλπ προσόντα..

Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε μια αίτηση για να πάρει κανεις τον προσωπικό αριθμό και ν αρχίσει να μπαίνει στο Σουηδικο εργασιακο σύστημα.

Απο τον Αύγουστο του 2010, χρειαζεται, ομως, να συμπληρωθει και μιά ξεχωριστή αίτηση αν έχει καποιος δουλειά (τον εργοδότη του) ή άν είναι άνεργος (με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα). Από 1 Οκτώβρη 2010 ομως ζητάνε και μια αίτηση αν έχει κανεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή αν έχει χρήματα έτσι ώστε να μείνει στη Σουηδία. Το μίνιμουμ ποσό που απαιτουν να έχει κανεις είναι γύρω στις 10 χιλιάδες κορώνες το μήνα (περιπου 1000 ευρω) για περίπου ένα χρόνο.

Επισης καλο ειναι να πουμε, οτι οπως αναφερει το παραπανω ιστολογιο, υπαρχουν και σ αυτη τη περιπτωση κυκλωματα, κυρίως “συμπατριωτών” Ελλήνων, που πέφτουν θύματα επιτήδειων, δηθεν επιφανων επιχειρηματιων που σκοπο εχουν την εξαπατηση. Οι ανθρωποι αυτοι χρησιμοποιούν και παράνομα αλλά και “νόμιμα” μέσα.

Ετσι δυστυχως λειτουργει το σύστημα και στην Ελλάδα, αλλα και στην Σουηδία. Είτε με νόμους που ψηφίζουν τα κοινοβούλια είτε παράνομα, οι ανθρωποι αυτοι εκμεταλλεύονται εργάτες. Μερικοί τέτοιοι έχουν προσλάβει προσωπικο και τους απολύουν χωρίς να τους πληρώνουν (τους χρωστούν δεδουλευμένα, υπερωρίες, άδειες κλπ).

Άλλοι, τους υπερνοικιάζουν, χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν και παίρνοντας περίπου 1000 ευρώ κάθε μήνα από την επιχείρηση που τους νοικιάζει και ταυτόχρονα 1000 ευρώ από τον εργαζόμενο για να του βρεί υποτίθεται δουλειά (500 ευρώ τον πρώτο μήνα και 500 τον δεύτερο). Ο εργαζόμενος δουλεύει μαύρα (ο ίδιος δεν το ξέρει) και ανασφάλιστος! Υπαρχουν και περιπτώσεις εργατικών ατυχημάτων (εγκλημάτων) που ο εργαζόμενος αναγκάστηκε να πληρώσει την περίθαλψη μόνος του!

Στεγη: Η ευρεση κατοικιας ειναι ενα αλλο προβλημα, στη Σουηδια, εφοσον στις μεγάλες πόλεις τα τελευταία χρόνια εχουν χτιστει ελάχιστα διαμερίσματα για ενοικιαση σε πολυκατοικίες με αποτελεσμα και να μην υπαρχουν αρκετα διαμερισματα και να ειναι πανακριβα τα ενοικια! Σε μικρότερες πόλεις είναι λίγο καλύτεροι οι οροι, αλλά βέβαια εκεί υπάρχουν λιγότερες πιθανοτητες για θεσεις εργασιας.

Μισθοι: Στη Σουηδία δεν υπάρχει κατώτερος μισθός και Εθνική Γενική Συλλογική σύμβαση εργασίας. Όλοι οι μισθοί καθορίζονται από τις κλαδικές συμβάσεις εργασίας. Δηλαδή ανάλογα από τον κλάδο και το επάγγελμα υπάρχουν και οι μισθοί. Γενικά όμως μπορούμε να πούμε ότι ένας χαμηλός μισθός στη Σουηδία είναι περίπου 15.000 κορώνες μικτά (δηλαδή γύρω στα 1500 ευρώ). Ο φόρος είναι περίπου 30% (ανάλογα με τον δήμο, κοινοτητα που μενει κανεις). Δηλαδή ένας χαμηλός μισθός, καθαρά, είναι γύρω στα 1000 ευρώ.

Κόστος ζωής: Πολλα βασικα τροφιμα ομως ειναι φθηνοτερα απο αντιστοιχα στην Αθηνα. Πάντα η σύγκριση γίνεται μεταξύ Αθήνας και Στοκχόλμης. Στις επαρχιακές πόλεις της Σουηδίας το κόστος είναι λίγο χαμηλότερο.

Εργασια:Το να βρει κανεις δουλεια χωρίς καλη γνώση Σουηδικών είναι εξαιρετικά δύσκολο. Σχεδόν όλοι οι εργοδότες απαιτούν γνώση Σουηδικών επιπέδου SFI (είναι τα αρχικά των λέξεων svenska fφr invandrare (Σουηδικά για μετανάστες) και είναι δωρεάν από τον δήμο για όποιον έχει αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό. Υπάρχουν κάποιοι Ελληνες εργοδότες αλλά και αυτές οι θέσεις εργασίας είναι σε πολύ περιορισμένο αριθμό και συνήθως είναι σε κουζίνα σε ελληνικό εστιατόριο, σε εταιρεία καθαρισμού κλπ.

Κατι αλλο που δεν εχω διαβασει να θιγεται απο πολλους Ελληνες που ζουν εδω ειναι η δυσκολια προσαρμογης πολλων ...Νοτιων, σε ενα Βορειο κλιμα με πολυ ψυχρους χειμωνες και σε μια αλλη νοοτροπια, οπως κι ενα διαφορετικο τροπο ζωης, που δεν θα τον ελεγα "αρκετα κοινωνικο", κατι που πολλοι Ελληνες ισως να εχουν συνηθισει.

Παντως, ενα πραγμα που δεν θα ...λειψει σε πολλους Ελληνες που ενδεχομενα σκεφτονται να μεταναστευσουν στο Βορρα, ειναι η ελλειψη γραφειοκρατιας, στη Σουηδια, σε συγκριση με το ..."χαρτοβασίλειο" που ακομα, ισχυει (και θα ισχυει), στην Ελλαδα!

Linksκαι πηγες:

http://www.regeringen.se/content/1/c6/10/71/60/eda9059f.pdft.gif

http://www.arbetsformedlingen.se/download/18.15e7b239127ecec329580005373/arbetssok_broschyr_eng.pdft.gif

http://www.arbetsformedlingen.se/download/18.4fd70913124390604db80001061/worksweden.pdft.gif

http://www.xenitemenos.net/tropos_sunthekes_zoes/souedia_47.0.htmlt.gif

Πηγη: πατήστε το Λίνκ της επικεφαλίδας να σας πάει σο blog!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας,

Σας διαβάζω εδώ και καιρό (κυρίως στο perents) και θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να εκθέσω τους προβληματισμούς μου...

Είμαστε νέα σχετικά οικογένεια με 2 παιδάκια 5,5 και 3,5 χρονών, ο σύζηγος γιατρός κι εγώ μηχανικός και σκεφτόμαστε να βγούμε στο εξωτερικό για μόνιμα και για μια καλύτερη ζωή κυρίως για τα παιδιά μας...

Όταν ακόμα δεν είχαμε παιδάκια ήμασταν στην Αγγλία για 4 χρόνια για σπουδές και μεταπτυχιακά, οπότε έχουμε την εμπειρία της "ξενιτιάς".

Εδώ και λίγο καιρό σκεφτόμαστε και πάλι τη μετανάστευση, αφού και η προσασμογή στην Ελληνική πραγματικότητα ήταν δύσκολη. Χωρίς να έχουμε συγγενείς ή φίλους σκεφτόμαστε τη Σουηδία γιατί έχουμε ακούσει για την οργάνωση και την πρόνοια της χώρας. Άραγε όμως θα είναι ευκολο να βρούμε δουλειές, να μάθουμε τη γλώσσα; να προσαρμοστούν τα παιδιά στο εκπαιδευτικό σύστημα (του χρόνου η μεγάλη μου είναι να πάει δημοτικό, μήπως να περίμενα λίγο ακόμα να εδραιώσει τα ελληνικά της πρώτα και μετά για δεύτερη γλώσσα);

Και ένα τελευταίο: μήπως κι εκεί σε λίγο θα τίθεται θέμα κρίσης και θα υπάρξει κι εκεί πρόβλημα με τις δουλειές κτλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...